تغذیه جوجه طوطی برزیلی

تغذیه جوجه طوطی برزیلی

تولد جوجه‌های طوطی برزیلی، جذاب‌ترین و زیباترین قسمت نگهداری از یک جفت طوطی برزیلی است. برای اینکه جوجه‌ها از ابتدای تولد تا زمان خروج از لانه و درآوردن پر، سالم باشند و بتوانند رشد خوبی را داشته باشند، باید در مورد تغذیه جوجه طوطی برزیلی و نحوه مراقبت و تغذیه آن اطلاعات کافی داشته باشید. همراه واسط پت باشید تا اطلاعات موردنیاز را به دست آورید.
دقت داشته باشید که داشتن برنامه تغذیه‌ای منظم، بهترین روش هم برای والدین و هم برای جوجه‌های طوطی برزیلی است.

عدم تغذیه جوجه‌ها تا ۲۴ ساعت بعد تولد

پس از گذشت ۱۸ تا ۲۱ روز از روی تخم خوابیدن طوطی برزیلی ماده، اولین جوجه سر از تخم بیرون می‌آورد. بعد از ۲۴ ساعت دومین جوجه و به همین ترتیب تا آخرین جوجه.

اگر بعد از گذشت ۵ روز از تولد آخرین جوجه، دیگر جوجه‌ای از تخم‌های باقی‌مانده بیرون نیامد، می‌توانید با اطمینان تخم‌های خراب را از لانه خارج کنید.

جوجه‌های طوطی برزیلی را جوجه باج‌گیر نیز می‌نامند. جوجه‌ها تا ۲۴ ساعت بعد از تولد به هیچ غذایی نیاز ندارند. پس نگران نباشید.

بعدازآن جوجه‌ها توسط غذایی که پدر یا مادر آن‌ها خورده و به‌اصطلاح کمی هضم شده است، باید تغذیه شوند. در غیر این صورت به دلیل اینکه جوجه‌ها بدنی بسیار ضعیف دارند، توسط ویروس‌ها و میکروب‌های احتمالی داخل غذا مسموم شده و دچار عفونت می‌شوند و می‌میرند.

مواد غذایی که باید در اختیار والدین قرار گیرد!

برای اینکه تغذیه جوجه‌ها به‌طور صحیحی انجام شود و تمام مواد لازم برای رشد به بدن آن‌ها برسد، باید مواد غذایی زیر در اختیار والدین آن‌ها که غذای جوجه طوطی برزیلی را تأمین می‌کنند، قرار گیرد.

تا چند روز بعد از تولد، والدین خصوصاً پدر مواد غذایی که در اختیار او قرار می‌دهید را می‌خورد و سپس بالا آورده و به جوجه‌ها می‌دهد.

سبزیجات تازه

به طوطی برزیلی سبزیجات تازه بدهید. طوطی برزیلی همچنین با غذاهای کمکی در رژیم غذایی خود مانند کاهو سبز، اسفناج، هویج، نخود سبز، گوجه‌فرنگی، جعفری، قاصدک، تربچه، خیار، شاهی، کلم بروکلی، جوانه‌ها و کلم پیچ به‌خوبی سازگار است.

همچنین نسبت به ساقه گندم نیز نظر مثبتی نشان می‌دهند، زیرا سرشار از کلروفیل است.

میوه‌های تازه

به طوطی برزیلی میوه تازه بدهید. طوطی برزیلی میوه‌های تازه مانند گلابی، موز، انگور، توت‌فرنگی، تمشک، سیب، پرتقال، نارنگی، کیوی، انجیر، خربزه و گیلاس بدون هسته را بسیار دوست دارند.

به پرنده خود می‌توانید میوه خشک بدهید به شرطی که به‌طور طبیعی و در آفتاب خشک‌شده باشند.

تغذیه طوطی
تغذیه طوطی برزیلی

شستن میوه‌ها و سبزیجات

میوه‌ها و سبزیجات را قبل از دادن به طوطی برزیلی بشویید. برای شستن همه میوه‌ها و سبزیجات از آب روان و تمیز استفاده کنید. سپس، آن‌ها را به قطعات کوچک برش داده و در ظرفی جداگانه که از ظرف غذای آن‌ها جدا باشد، بریزید. نیازی به پوست گرفتن میوه‌ها و سبزیجات نیست، زیرا بیشتر مرغ‌های عشق می‌توانند پوست میوه را هضم کنند.

در زمان نوزادی جوجه‌های طوطی برزیلی، از سایر مواد غذایی که در ادامه مقاله غذای جوجه طوطی برزیلی می‌آوریم نیز می‌توانید استفاده کنید. آن‌ها را در اختیار والدین جوجه‌ها قرار دهید.

همانطور که می دانید عروس هلندی نوعی دیگر از طوطی ها است . این پرنده ی زیبا در دسته ی طوطی سانان قرار گرفته . به همین دلیل خصوصیات و ویژگی های یک طوطی را می‌توان در او دید. پس غذاهای ممنوعه برای عروس هلندی ، برای طوطی های برزیلی نیز زمیتواند مممضر و بی فایده باشد.پس پیشنهاد ما این است که این مقاله رانیز مطالعه فرمایید.

حبوبات

عدس، لوبیا و نخود همه برای طوطی برزیلی شما مفید هستند زیرا پر از پروتئین موردنیاز پرندگان شما هستند.

آجیل‌ها

طوطی برزیلی از آجیل‌هایی مانند بادام‌زمینی بدون پوست، بادام‌هندی، بلوط و فندق لذت می‌برد. شما می‌توانید آجیل طوطی برزیلی را به‌عنوان مکمل رژیم غذایی منظم آن‌ها بدهید.

دانه‌ها

یک مخلوط دانه‌ای باکیفیت بالا انتخاب کنید. به دنبال مخلوطی از دانه‌ها باشید که دارای طیف گسترده‌ای از دانه‌ها مانند ارزن، دانه چمن، جو دوسر با پوست، دانه کتان، تخمه آفتابگردان دانه انگور باشد.

مخلوط دانه همچنین ممکن است حاوی لوبیای سویا، برنج قهوه‌ای کامل، دانه رازیانه، خشخاش و دانه کنجد باشد.

ازآنجاکه ارزش تغذیه‌ای زیادی برای طوطی برزیلی ندارند، دانه‌ها باید فقط در مقادیر بسیار کمی به‌عنوان تنوع داده شوند. دانه‌ها هرگز نباید تنها منبع غذایی پرنده شما باشند.

دانه
دانه

آب، مهم‌ترین ماده در تغذیه جوجه طوطی برزیلی

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مورد در پرورش جوجه‌ها، آب است.

طوطی برزیلی‌ مانند سایر طوطی‌سانان در زمان‌هایی که جوجه ندارد، آب خیلی زیادی مصرف نمی‌کند ولی در زمان پرورش جوجه‌ها، آب مصرفی آن‌ بسیار افزایش می‌یابد.

اطمینان حاصل کنید که ظرف آب آن‌ها قبل از خواب پر است تا شب به آب شیرین دسترسی داشته باشند.

پیشنهاد می‌کنیم از دو جا آبی هم‌زمان استفاده کنید و حداقل روزی یک‌بار، جا آبی‌ها را دقیق و تمیز بشویید و دوباره پرکنید.

یکی از عوامل مهم در بیماری جوجه‌ها، وجود باکتری و عوامل بیماری‌زا و قارچ‌هایی است که در جا آبی‌ها به وجود می‌آید. در صورت عدم نظافت به‌موقع جا آبی‌ها و یا تمام شدن آب آن‌ها، شاهد بیماری و مرگ جوجه‌ها خواهید بود.

شاید دوست داشته باشد که بدانید غذای عروس هلندی چیست؟ و از آن‌ها برای طوطی برزیلی خود نیز استفاده کنید. پس تنها کافی است که بر روی این لینک کلیک کرده و این غذاها را بیشتر بشناسید.

ویتامین، در نوزادی جوجه طوطی برزیلی تنها با تجویز دامپزشک

به جوجه طوطی برزیلی تازه متولدشده نباید ویتامین و دارو بدهید. زیرا سیستم گوارشی آن‌ها بسیار ضعیف است و ممکن است این کار باعث اختلال در هضم غذا و حتی مسمومیت شود.

اگر جوجه طوطی برزیلی بیمار شد، به دامپزشک مراجعه کنید. اگر دامپزشک دارویی را تجویز کرد، استفاده از آن بلامانع است.

دوز مصرفی دارو برای جوجه‌ها و بالغ‌ها متفاوت است و بر اساس سن آن‌ها تعیین می‌شود. مصرف بیش‌ازحد دارو و در مقادیر زیاد، ممکن است منجر به مرگ جوجه‌ها شود. حتی ویتامین‌ها نیز در روزهای اول تولد نباید به نوزاد داده شوند.

ویتامین برای جوجه طوطی برزیلی
ویتامین برای جوجه طوطی برزیلی

پروتئین‌ها، نیازی مبرم در تغذیه جوجه طوطی برزیلی

جوجه طوطی برزیلی در تمامی مراحل رشد از زمان تشکیل نطفه تا بلوغ به پروتئین نیاز دارد. بهترین منبع قابل‌دسترس سفیده تخم‌مرغ است.

سفیده تخم‌مرغ رشد بدنی و همچنین زمان درآوردن پر را در جوجه‌ها سرعت می‌بخشد. جوجه‌هایی که از منبع غنی از پروتئین تغذیه می‌شوند، در آینده سالم‌تر هستند و سیستم ایمنی بدنی قوی‌تری نیز دارند.

سفیده تخم‌مرغ را هرروز و تا زمانی که پرهای جوجه‌ها کامل شوند یعنی از کرکی دربیایند، به جوجه‌ها بدهید. اگر در اوایل صبح سفیده تخم‌مرغ آب‌پز به جوجه‌ها بدهید بسیار بهتر است و در طول ساعات باقی ماند می‌توانید میوه‌جات را ارائه نمایید.

ویتامین A، نیازی مبرم در تغذیه جوجه طوطی برزیلی

تمام پرندگان به ویتامین A نیاز دارند و اکثر آن‌ها با کمبود این ویتامین مواجه هستند.

همان‌طور که گفتیم به جوجه‌ها نباید ویتامین را به‌طور مستقیم بدهیم. بنابراین می‌توانیم هویج و جعفری در اختیار آن‌ها قرار دهیم.

دادن هویج به جوجه‌ها مشکلی ندارد البته زیاده‌روی در هرگونه غذا مشکل‌ساز خواهد بود، ولی سبزی جعفری را باید بعد از ۱ ماهگی به جوجه‌ها بدهیم.

غذای آماده (پلت)

غذای آماده برای جوجه‌های طوطی برزیلی نسبت به بالغ‌ها متفاوت است. در موقع خرید دقت کنید.

طوطی برزیلی بالغ حداقل ۱۰ ماه سن دارد. بنابراین برای جوجه‌های خود تا قبل از ۱۰ ماهگی غذای مخصوص جوجه طوطی برزیلی بگیرید.

غذای پلت را بر اساس سن طوطی برزیلی خود انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که غذای پلت حاوی مواد طبیعی و فاقد مواد افزودنی و نگهدارنده است.

در ادامه مقاله به تغذیه جوجه بعد از درآوردن پر و بیرون آمدن از لانه می‌پردازیم.

جوجه طوطی برزیلی پس از درآوردن پر
جوجه طوطی برزیلی پس از درآوردن پر

غذای گولوله!

روزانه ۱ قاشق غذاخوری (۱۴ میلی‌لیتر) غذای گلوله یا پلت به طوطی برزیلی بدهید. از هر پرنده ۱ قاشق غذاخوری گلوله اندازه بگیرید.

۷۰٪ از رژیم غذایی آن‌ها باید از طریق غذای گلوله تهیه شود، درحالی‌که ۳۰٪ دیگر باید از میوه‌ها و سبزیجات باشد.
در ادامه مقاله، غذاهای را نام ‌برده‌ایم که هرگز نباید در رژیم غذایی جوجه‌ها به کار ببرید.

غذاهای ممنوعه

  • به پرنده خود آووکادو ندهید، زیرا آن‌ها برای پرندگان سمی هستند.
  • فقط از مخلوط دانه تازه استفاده کنید. اگر مخلوط بذر بوی ماندگی دارد، آن را به طوطی برزیلی خود ندهید.
  • به طوطی برزیلی غذای با چربی زیاد، قند یا مواد نگهدارنده ندهید. به طوطی برزیلی نباید فست فود یا غذای سرشار از قند مصنوعی مانند آب‌نبات، بستنی یا شیرینی داده شود. به آن‌ها سیب‌زمینی سرخ‌کرده، چیپس یا غذاهای سرخ‌شده ندهید.
  • همچنین باید از دادن غذاهایی که حاوی مواد نگهدارنده یا مواد افزودنی هستند، خودداری کنید.
  • به طوطی برزیلی الکل یا قهوه ندهید.

رعایت نکات بهداشتی در تغذیه جوجه طوطی برزیلی

در تغذیه جوجه پرندگان رعایت موارد بهداشتی دارای اهمیت است نباید غذا بیش از ۱ ساعت در قفس بماند و پس از تغذیه باید باقی غذاها از قفس خارج‌شده و کفی قفس نیز شسته شود.

قبل از قرار دادن غذای طوطی‌های برزیلی خصوصاً وقتی جوجه در قفس است، حتماً باید دست‌های خود را بشویید.
سعی کنید هر روز طوطی برزیلی را در یک ساعت مشخص تغذیه کنید. این اطمینان خواهد داد که آن‌ها می‌دانند چه زمانی باید تغذیه شوند.

راهکارها در صورت عدم تغذیه جوجه‌ها با مادر

درصورتی‌که دیدید جوجه‌ها توسط مادر تغذیه نمی‌شوند، باید حتماً خودتان این کار را انجام دهید. یک سرنگ و غذای جوجه طوطی برزیلی تهیه کنید.

به دنبال یک سرنگ کوچک با دهانه کوچک باشید. می‌توانید آن‌ها را در فروشگاه‌های حیوانات خانگی پیدا کنید. شما همچنین به غذای جوجه پرندگان کودک که غالباً به‌صورت پودر عرضه می‌شود نیز نیاز خواهید داشت.

برای تهیه شیر باید پودر را در آب جوش مخلوط‌کنید. دستورالعمل‌های موجود در بسته را برای نسبت آب به پودر دنبال کنید.

نحوه تغذیه جوجه طوطی برزیلی با سرنگ

طوطی برزیلی را به‌آرامی تغذیه کنید. جوجه طوطی برزیلی را در یکدست بگیرید و انگشتان خود را به‌آرامی دور قفسه سینه آن بپیچید.

سرنگ را از شیری که درست کرده‌اید به مقدار ۶-۸ میلی‌لیتر پر کنید. مقدار کمی را روی کف دست خود بریزید تا مطمئن شوید شیر خیلی گرم نیست. سر جوجه را به‌آرامی به سمت بالا متمایل کنید. سرنگ را در منقار جوجه قرار داده و شروع به تغذیه آن کنید.

اجازه دهید جوجه، شیر را به‌آرامی و با سرعت خودش مصرف کند. سعی نکنید جوجه را مجبور کنید از سرنگ غذا بخورد.
معده جوجه طوطی برزیلی را بررسی کنید. اگر متورم شده است، می‌توانید تغذیه پرنده را متوقف کنید. هر سه تا چهار ساعت به جوجه غذا دهید.

نحوه تغذیه با سرنگ
نحوه تغذیه با سرنگ

منقار طوطی برزیلی را پس از تغذیه تمیز کنید. پس از پایان خوردن غذا، از یک حوله تمیز استفاده کنید و منقار طوطی برزیلی به‌آرامی پاک‌کنید. بیشتر طوطی برزیلی‌ها بعد از غذا خوردن به خواب می‌روند.

تغذیه بعد از دوماهگی

بعد از حدود دوماهگی که جوجه‌ها پر درمی‌آورند، کم‌کم از لانه خارج می‌شوند. پدر وظیفه یاددادن پرواز را بر عهده دارد.
از این به بعد جوجه‌ها تمایل دارند که خود غذا بخورند. میوه و غذاهای نرم را در اختیار آن‌ها قرار دهید تا به‌مرور با غذا خوردن آشنا شوند.

اگر شما نیز دوست دارید پرنده های از دسته ی طوطی‌ها را پرورش دهید بهتر است ابتدا نحوه‌ی نگهداری و پرورش از آن‌ها را مطالعه نمایید.

جوجه‌ها پس از خروج از لانه

جوجه طوطی‌های برزیلی پس از خروج از لانه بسیار کنجکاو هستند و هر چیزی را با منقار خود امتحان می‌کنند.

از انداختن کاغذ روی کف قفس خودداری کنید چون ممکن است جوجه‌ها با تکه‌های کاغذ خفه شوند. همچنین به‌طور مرتب کفی قفس را از فضولات پرنده‌ها پاک‌کنید تا جوجه‌ها مریض نشوند.

بهترین زمان برای جدا کردن جوجه از والدین، پس از گذاشتن اولین تخم توسط مادر آن‌ها است که در آینده با مراحل تولیدمثل مشکلی نداشته باشند.

پرسش و پاسخ

اگر جوجه طوطی برزیلی گرسنه باشد اما قادر به خوردن غذا نباشد چه‌کار باید کرد؟

اگر جوجه شما قادر به خوردن غذا نیست، ممکن است لازم باشد به دامپزشکی مراجعه کنید تا نحوه تغذیه به شما نشان داده شود.

در طول روز چقدر می‌توانیم برای طوطی برزیلی غذای کافی تهیه کنیم؟

اگر در حال تغذیه طوطی برزیلی خود با بذر هستید، مقدار ایده‌آل آن یک یا یک و نیم قاشق غذاخوری دانه در روز است. در مورد میوه‌ها و سبزیجات، بهتر است فقط بیست تا بیست‌وپنج درصد از رژیم غذایی پرندگان شما از آن‌ها تشکیل شود. به خاطر داشته باشید که سبزی‌هایی که آب بیشتری دارند، به‌اندازه دیگر سبزیجات پرنده را سیر نمی‌کنند.

آیا طوطی برزیلی به شن و سنگ ریزه نیاز دارد؟

دلیل افزودن شن و ماسه این است که برای کمک به از بین بردن پوسته خارجی کل دانه‌ها استفاده می‌شود. به همین دلیل تنها پرندگانی که واقعاً به سنگ‌ریزه یا شن نیاز دارند پرندگانی هستند مانند کبوتر که دانه‌های کامل مصرف می‌کنند. ازآنجاکه طوطی برزیلی دارای قلاب است و کاملاً قادر به پوست کندن دانه‌های خود است، نیازی به افزودن سنگ‌ریزه یا شن نیست. طوطی برزیلی پس از برداشتن پوشش خارجی دانه، قادر به هضم بذر به‌درستی است.

کلام آخر

به پایان مقاله غذای جوجه طوطی برزیلی رسیدیم. به یاد داشته باشید که پرنده شما در مراحل مختلف زندگی خود نیازهای متفاوتی خواهد داشت، بنابراین اگر مطمئن نیستید که برای جوجه طوطی برزیلی، طوطی برزیلی تخم‌گذار و طوطی برزیلی پیر باید چه چیزهای را برای تغذیه کردن آن‌ها، استفاده کنید، همیشه باید برای کسب راهنمایی‌های مناسب با دامپزشک مشورت کنید.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت تا ۲۴ ساعت پس از تولد جوجه‌ها به غذا نیاز ندارند. تا ۲ ماهگی والدین آن‌ها را تغذیه می‌کنند. تا ۱۰ ماهگی باید غذاهای نرم و مخصوص جوجه طوطی برزیلی به آن‌ها داد. بعد از اتمام ۱۰ ماه دیگر مرغ‌های عشق بالغ خواهند بود و می‌توان انواع غذاهایی که برای مرغ‌های عشق مضر نباشد را به آن‌ها داد.

برای خواندن سایر مقالات در مورد طوطی برزیلی به سایت واسط پت مراجعه کنید. شما همچنین می‌توانید برای خریدوفروش حیوانات خانگی خود اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید و به راحتی و به صورت امن اینکار را انجام نمایید.


منابع:
wikihow.com
parenting.firstcry.com
squeaksandnibbles.com

1 دیدگاه دربارهٔ «تغذیه جوجه طوطی برزیلی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *