انواع نگین

باارزش ترین و زیباترین انواع نگین و سنگ انگشتر

انگشتر یک وسیله زینتی پرطرفدار است که طرفداران آن شامل زنان و مردان هستند؛ اما انگشتر قسمتی به نام نگین دارد که جلوه خاصی به انگشتر می‌دهد؛ نگین‌ها دارای تنوع بسیار بالایی هستند. اگر می‌خواهید با انواع نگین انگشتر آشنا شوید خواندن مقاله‌ی ما را از دست ندهید.

سنگ‌های قیمتی

به سنگ‌هایی مثل الماس، یاقوت سرخ، یاقوت کبود و زمرد سنگ قیمتی می‌گویند. به‌طورکلی این سنگ‌ها جزء سنگ‌های قیمتی به‌حساب می‌آیند.

یکی از گران‌ترین سنگ‌هایی که تقریباً در تمام جهان شناخته‌شده است الماس است. البته سنگ‌های گران‌بهاتر نیز وجود دارند اما به‌اندازه الماس شناخته‌شده نیستند. نوع سیاه الماس کم یاب‌تر و گران‌بهاتر است.

این سنگ علاوه بر اینکه یک سنگی کم یاب و گران‌بها است جزء سنگ‌های زینتی نیز به‌حساب می‌آید. الماس زیبا و با ارزش از سخت‌ترین کانی‌های جهان تشکیل‌شده است و پیوند اتمی بسیار قوی دارد.

پس از الماس می‌توان به یاقوت سرخ و یاقوت کبود به‌عنوان گران‌بهاترین سنگ قیمتی اشاره کرد. هر دو این سنگ‌ها مانند الماس از سخت‌ترین کانی‌های جهان ساخته‌شده‌اند. نام کانی تشکیل‌دهنده دو سنگ یاقوت سرخ و یاقوت کبود کروندوم است.

اگر بخواهیم نام گران‌بهاترین سنگ قیمتی بعد از یاقوت سرخ و یاقوت کبود را بگوییم باید به زمرد اشاره‌کنیم. سنگ زمرد از کانی بریل تشکیل‌شده است. این کانی به‌اندازه کانی کروندوم سخت و محکم نیست اما از پیوند اتمی قوی‌ برخوردار است.

مواردی که ما در قسمت بالای به آن‌ها اشاره کردیم سنگ‌های گران بهایی بودند که از آن‌ها به‌عنوان نگین انگشتر استفاده می‌شود. البته سنگ‌های گران‌بهاتری نیز وجود دارند اما جنبه کلکسیونی دارند و برای استفاده به‌عنوان نگین انگشتر مناسب نیستند.

سنگ‌های قیمتی
سنگ‌های قیمتی

انواع نگین انگشتر

همانطور که می‌دانید برخی از انگشترهای اطراف ما دارای نگین‌های ریز و درشتی هستند که به انگشتر شما زیبایی و کیفیت بیشتری خواهد داد. اما باید بدانید که کدام نگین‌ها از سایر نگین‌ها با ارزش‌تر هستند و اصلا کدام نگین برای شما مناسب تر است. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تورمالین

تورمالین یک سنگ قیمتی به‌حساب می‌آید که حالت بلوری دارد و دارای رنگ‌های زرد، سرخ و بنفش هست.

بیشتر معادن سنگ تورمالین در کشورهای برزیل، آمریکا، برمه و سیبری وجود دارند. برخی از تورمالین‌ها در شهرهای سیستان و بلوچستان، بروجرد سنندج و سیرجان کشور خودمان یافت شده‌اند.

یک قیراط از سنگ تورمالین پارایبا می‌تواند ۵۰۰۰ دلار قیمت داشته باشد. گونه‌های کم یاب‌تر تورمالین می‌توانند ۶۰۰۰۰ دلار در هر قیراط قیمت داشته باشند که قیمت بسیار بالایی است.

تورمالین
تورمالین

سنگ کهربا

یکی دیگر از انواع نگین انگشتر سنگ کهربا است. ما در ادامه این مقاله این سنگ را مورد برسی قرار می‌دهیم.

سنگ کهربا یک سنگ ارگانیک و طبیعی است که جزء سنگ‌های زینتی آلی به‌حساب می‌آید. کهربا به شیره فسیل‌شده درخت گفته می‌شود.این سنگ به دلیل رنگ و زیبایی خاصی که دارد یک سنگ باارزش به‌حساب می‌آید.

از کهربا برای ساخت جواهر استفاده می‌شود.از دوران باستان از سنگ کهربا برای تولید جواهرات استفاده می‌شده است.

سنگ کهربا
سنگ کهربا

سنگ زمرد

در ادامه مقاله انواع نگین انگشتر به برسی یکی از خوش‌رنگ‌ترین و زیباترین سنگ‌ها می‌پردازیم.

سنگ زمرد یک سنگ زیبا و قیمتی است که از سیلیکات آلومینیوم و بریلیوم تشکیل‌شده است. زمرد بیشتر دارای رنگ سبز است. هرچه رنگ سبز در این سنگ شایع‌تر و بیشتر باشد این سنگ دارای قیمت بیشتری است.

کلمبیا یکی از اصلی‌ترین صادرکننده‌های سنگ زمرد است و تقریباً ۹۰ تا ۹۵ درصد صادرات این سنگ را بر عهده دارد.باستانیان عقیده داشته‌اند که سنگ زمرد صاحب خود را از ارواح شیطانی حفظ می‌کند.

سنگ زمرد
سنگ زمرد

یاقوت

یکی از سنگ‌های با ارزش و جذاب سنگ یاقوت است از این سنگ زیبا و جذاب در ساخت انواع انگشتر استفاده می‌شود. این سنگ تقریباً شفاف است که به همین دلیل زیبایی خاصی دارد. سنگ یاقوت مستقیم از معادن استخراج می‌شود. این سنگ دارای رنگ‌های سرخ، زرد، کبود، سبز و سفید هست.

نوع سرخ شفاف این یاقوت بعد از الماس برترین نوع سنگ در جهان است. هرچه قدر ابعاد این سنگ بزرگ‌تر باشد و رنگ آن زیباتر باشد این سنگ دارای ارزش بیشتر است.

در طی سال‌های ۱۹۷۰ الی ۱۹۸۰ تایلند بزرگ‌ترین صادر کنند سنگ یاقوت بوده است. اما امروزه به دلایل سیاسی حضور بسیار کم‌تری نسبت به آن زمان در بازار دارد.یاقوت تایلندی معمولاً دارای رنگ قرمز تیره است.

انواع نگین انگشتر
یاقوت

زبرجد

یکی دیگر از اسامی لیست ما در مقالهِ انواع نگین انگشتر سنگ زبرجد است که در ادامه با آن آشنا می‌شویم.

زبرجد یک نوع آلومین از سیلیکات‌ها به رنگ سبز زیتونی است این سنگ یک نوع جواهر به‌حساب می‌آید.

این سنگ در برابر مواد اسیدی آسیب‌پذیر است و در اثر ضربه و فشار ترک می‌خورد. زبرجد در کشورهایی مثل روسیه، استرالیا، آمریکا و برزیل بیشتر یافت می‌شود.

این سنگ در عمق ۳۲ تا ۸۰ کیلومتری گوشته زمین یافت می‌شود و به دلایلی مثل آتش‌فشان‌ها ممکن است به سطح بالاتری انتقال پیدا کند.

در شهر واشنگتن آمریکا از یک قطعه زبرجد با وزن ۳۱۱.۸ قیراط نگه دارای می‌شود. به‌طورکلی یک زبرجد با وزن ۲۰ قیراط یک نگین قیمتی به‌حساب می‌آید. یک نگین زبرجد با وزن ۵۰ قیرط دارای ارزش بسیار بالاتری می‌شود.

در اسلام روایات و احادیثی در رابطه با سنگ زبرجد وجود دارد که یکی از برجسته‌ترین آن‌ها سخن امام رضا (ع) در رابطه با این سنگ است.

امام رضا (ع) در رابطه با سنگ زبرجد می‌فرمایند: “انگشتر زبرجد در دست کردن، موجب آسانی است که در آن هیچ دشواری نباشد. در دست داشتن انگشتر زبرجد را مایه توانمندی و قدرت می‌دانند و باعث از بین رفتن فقر و نیازمندی می‌شود.”

سنگ زبرجد
سنگ زبرجد

گارنت

در بین سنگ‌های قیمتی، گارنت یک سنگ گران‌بها و با ارزش، اما تقریباً ناشناخته است.

این گوهر زیبا و گران‌بها همانند یاقوت، دارای رنگ سرخ است.

گارنت یک نوع آلومین رنگی است که در طبیعت دیده می‌شود و یکی از معروف‌ترین آن‌ها سنگ لعل است.

گارنت به‌طورکلی در سنگ‌های دگرگونی تشکیل می‌شود و مقابل هوازدگی فیزیکی و شیمیایی مقاوم است.

درست است که گارنت در میان سنگ‌های قیمتی ناشناخته است اما سنگی بسیار باارزش است.

نگین گارنت
نگین گارنت

پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی راهنمای انتخاب زیورآلات را مطالعه کنید.

الکساندریت

در ادامه مقاله انواع نگین انگشتر سنگ الکساندریت را مورد برسی قرار می‌دهیم.

الکساندریت درست مثل سنگ کهربا در سنگ‌ها جز یک‌گونه بسیار شگفت‌انگیز است باشد. اولین بار فردی به نام Nordenskiold در سال ۱۸۳۴ این سنگ را مشاهده نمود.

بیشتر افراد گمان می‌کردند که الکساندر یک‌گونه زمرد باشد چون این سنگ را در معادن زمرد واقع در منطقه اورال روسیه بافاصله کمی از رودخانه توکووایا پیدا کرده بودند؛ اما بعد از دیدن سایه‌های قرمز در این سنگ معلوم شد که این سنگ دارای کروم است و به همین دلیل توانایی تغییر رنگ را دارد.

الکساندر یک سنگ عجیب، شگفت‌انگیز و قیمتی است این سنگ یکی از جالب‌ترین نگین‌های کشف‌شده در کل جهان است.

الکساندر درواقع یک نمونه کریزوبریل با توانایی تغیر رنگ است. برخی این سنگ شگفت‌انگیز را بانام زمرد روز و یاقوت شب می‌شناسند این اصطلاح به دلیل توانایی تغیر رنگ گستره این سنگ به آن داده‌شده است.

این سنگ شگفت‌انگیز در زیر نور لامپ و یا شمع به طیف رنگی قرمز تغیر رنگ می‌دهد. این سنگ در برخی از مواقع در شرایط خاص به رنگ سبز تغیر رنگ می‌دهد.یک‌دانه الکساندریت بزرگ و باکیفیت می‌تواند قیمت بالایی داشته باشد.

الکساندریت
الکساندریت

آمیترن

در ادامه مقاله انواع نگین انگشتر سعی داریم شما را با آمیترن آشنا کنیم.

سنگ آمیترین یک نوع کوارتز دورنگ است این سنگ دارای دورنگ ارغوانی و زرد است (در برخی مواقع طلایی)
این سنگ بسیار کم یاب است و تنها یک معدن تجاری در کشور بولیوی بانام آناهی توانایی استخراج این سنگ را دارد.

آمیترن نام یک سنگ شفاف و گران‌قیمت است.

بر اساس داستان‌های قبله آیورئو که در شرق کشور بولیوی قرار دارد. ساکنین این روستا از ۵۰۰ سال پیش با این گوهر آشنایی داشته‌اند در سال ۱۹۶۰ میلادی یک کشورگشای اسپانیایی یک معدن را در کشور بولیوی کشف کرد و پس از چند سال این معدن را به ملکه خود هدیه داد او بعد از ازدواج با پرنسسی به نام آناهی نام این معدن Anahi گذاشت.

انواع نگین انگشتر
آمیترن

دُر نجف

در بین تمام نگین‌هایی که ما در این مقاله برای شما آن‌ها را برسی کردیم نام یک سنگ مقدس و قیمتی به چشم می‌خورد به نام در نجف.

این سنگ سفیدرنگ است که مکان تشکیل شدنش و نحوه تشکیل شدنش جایگاه خاصی برای مردم دارد.

این سنگ دارای دو مدل به نام‌های کوهی و بیابانی دارد که هر دو آن‌ها حالت بلوری دارند. تابه‌حال هیچ‌چیز در رابطه با مضرات سنگ در نجف گفته نشده است.

در روایات و احادیث دین اسلام به این سنگ اشاره‌شده است. از جمله :

امام صادق (ع) در رابطه با این سنگ می‌فرمایند: “هر کس که انگشتر در نجف در دست کند و هر بار که به این نگین نگاه کند خداوند برای او ثواب یک زیارت (اعم از حج یا غیره) در نام عمل او می‌نویسد که اجر و ثواب آن برابر با اجر و ثواب عمل پیامبران و صالحان است. اگر رحمت خداوند با شیعیان نبود قیمت هر نگین در نجف آن‌قدر گران می‌شد که کسی توانایی خریدن آن را نداشته باشد اما خداوند آن را برای شیعیان ارزان قرار داده است تا همه شیعیان بتوانند این نگین را داشته باشند.”

دُر نجف
دُر نجف

عقیق

در ادامه مقاله انواع نگین انگشتر می‌خواهیم تا شمارا بیشتر با سنگ عقیق آشنا کنیم.

عقیق اسم یک سنگ شفاف و نسبتاً گران‌بها است البته انواع کدر این سنگ نیز موجود است. این سنگ هم ازنظر معنوی و مادی جایگاه خاصی را برای خود انتخاب کرده است.

عقیق یک نمونه کوارتز بدون شکل است که دارای رنگ‌های مختلف است، برای مثال مدل‌های مرغوب و باکیفیت این سنگ دارای رنگ سرخ و یا آلبالویی است.

این سنگ بیشتر در یمن استخراج می‌شود و عقیقی که دارای رنگ قرمز باشد به اسم نگین عقیق یمنی شهرت دارد چون بیشتر نگین‌های که در یمن استخراج می‌شوند دارای رنگ قرمز هستند.

سنگ عقیق به دلیل ته‌نشین شدن رسوبات موجود در آب‌های زیرزمینی در حفره‌هایی که در سنگ‌های آتش‌فشانی آذرین تشکیل می‌شوند.

این سنگ در کشور خودمان هم تشکیل می‌شود برای مثال این سنگ را می‌توان در بخشی از کشور مثل سواحل دریای خزر، سواحل خلیج‌فارس و بستر برخی از رودخانه‌ها مشاهده کرد این سنگ در برخی از شهرها مثل شهر نمین در اردبیل وجود دارد که یکی از بزرگ‌ترین معادن سنگ عقیق در جهان است.

نگین عقیق
نگین عقیق

فیروزه

در ادامه مقاله، یکی از چشم‌نوازترین و زیباترین نگین‌های انگشتر است یعنی: سنگ فیروزه.

فیروزه یکی از انواع نگین انگشتر است که طرفداران بسیاری دارد این سنگ ارزشمند بارنگ آبی آسمانی به‌صورت مستقیم از معادن استخراج می‌شود.

این سنگ زیبا در شهر نیشابور و در استان‌های فارس، کرمان و آذربایجان استخراج می‌شود.

نگین فیروزه شهر نیشابور یکی از مرغوب‌ترین فیروزه‌ها در ایران و جهان است به این فیروزه بواسحاقی هم می‌گویند.

این سنگ یکی از قدیمی‌ترین سنگ‌های جهان است که دارای تاریخ چه بسیار طولانی است، طبق گفته محققان حدود ۳۰۰۰ سال پیش مصریان باستان از این نگین استفاده می‌کردند و آن را به همراه مومیایی‌های خود خاک می‌کردند و به دلیل استفاده زیاد از این سنگ توسط مصریان ذخایر محدود این سنگ در کشور مصر به پایان رسیده است.

مردمان باستان بر این موضوع اعتقاد داشته‌اند که این سنگ سلامتی صاحب خود را نشان می‌دهد به‌طوری‌که وقتی صاحب آن مریض می‌شود این سنگ رنگ‌پریده می‌شود و بعد از مرگ صاحبش رنگش را از دست می‌دهد.

همانطور که می دانید نگین فیروزه یکی از بهترین نگین های مورد علاقه ی اراد است . برخی عقیده دارند که این نگین درد و مشکلات مفاصل را تسکین می دهند . البته در مقاله ی خواص انگشتر فیروزه بسیاری دیگر از خواص این نگین برای شما عزیزان به اشتراک گذاشته شده است. با ما همراه باشید.

خواص انگشتر فیروزه
نگین فیروزه

یشم

یکی دیگر از انواع نگین انگشتر یشم است.

سنگ یشم مانند سنگ عقیق و زبرجد دارای رنگ‌های مختلف مثل کبود، سبز تیره و رنگ صابونی است.

سنگ یشم یک سنگ شفاف و همچنین یک سنگ گران‌بها است.سنگ یشم یکی از بادوام‌ترین و محکم‌ترین سنگ‌های زینتی است.

از هزاران سال پیش تا به چند سال اخیر منطقه یشم سین کیان که قبلاً جز ایران بوده است. بزرگ‌ترین و معروف‌ترین معدن سنگ یشم بوده است.

سنگ یشم در فرهنگ چینی از جایگاه خاصی برخوردار است. یک‌ضرب المثل چینی در رابطه با سنگ یشم است که می‌گوید طلا ارزشمند است اما یشم بدون قیمت است.

انواع نگین انگشتر
نگین یشم

گراندیدریت

این نگین برای اولین بار توسط شخصی به نام Grandidier کشف د و اسم این نگین برگرفته از اسم این شخص است.

وجود عناصر آهن، آلومینیوم، منیزیم باعث شده‌اند که این سنگ به رنگ آبی سبز و سفید مشاهده شود.

رنگ سبز این سنگ به دلیل وجود عنصر آهن در آن است این سنگ زیبا تنها در کشور ماداگاسکار وجود دارد و هر قیراط آن می‌توان تا ۱۰۰.۰۰۰ دلار قیمت داشته باشد.

سنگ گراندیدریت
سنگ گراندیدریت

لاجورد

در میان انواع نگین انگشتر سنگ لاجورد دارای محبوبیت بالایی دارد.

لاجورد یک نوع گوهر معدنی است و دارای رنگ آبی آسمانی و آبی پررنگ است. در زبان عربی به این سنگ میگویند لازورد.این سنگ نیمه قیمتی نسبت به حرارت، محلول‌های قلیایی و فشار بسیار احساس است و آسیب می‌بیند.

این گوهرها دارای خواص زیادی هستند درگذشته از این سنگ درزمینهٔ طب استفاده می‌شده است. لاجورد یک سنگ نیمه قیمتی است که دارای طیف رنگ نیلی تا رنگ بنفش است.

لاجورد در جهان معادن کمی دارد اما باکیفیت‌ترین سنگ لاجورد متعلق به بخش بدخشان افغانستان است.

رشته‌کوه‌های غرب هندوکش که نزدیک سرچشمه رودخانه آمودریا است.معادن زیادی از سنگ لاجورد در سرتاسر جهان کشف‌شده است. اما تعداد کمی از این معادن دارای سنگ لاجورد باکیفیت و مرغوب هستند.

نگین لاجورد
نگین لاجورد

اگر می خواهید بدانید که چگونه انگشتر طلا را بشناسیم، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

الماس

الماس یکی از سخت‌ترین و باارزش‌ترین ماده‌ها در جهان است.در زبان یونانی کلمه‌ای وجود دارد به اسم (آداماس) که به معنی تغیر ناپذیر است و نام الماس از این کلمه گرفته‌شده است.

الماس یک کربن خالص است و تنها با سرب می‌توان آن را شکست. الماس بدون رنگ و شفاف شناخته‌شده‌تر و معروف‌تر از انواع دیگرش است.

این گوهر ارزشمند را می‌تواند با رنگ‌های قهوه‌ای، سفید مایل به آبی، نارنجی، زیتونی و سیاه ظاهر شود.

این گوهر گران‌بها در عمق ۸۰ کیلومتری زمین یافت می‌شود. این گوهر در دمای ۱۰ تا ۱۳۰۰ درجه سانتی‌گراد و تحت‌فشار بسیار زیاد تولید می‌شود.

جالب است بدانید که ۲۰ درصد الماس‌های استخراج‌شده برای ساخت زیورآلات مناسب هستند. بقیه این مقدار در صنایع شیشه‌بری، حفاری و دستگاه‌های تراش‌کاری و بُرنده استفاده می‌شود.کشور آفریقای جنوبی در قاره آفریقا امروزه در ساخت الماس بهترین است.

برخی از معروف‌ترین الماس‌های جهان

در این قسمت به بیان برخی از معروف ترین انواع نگین هایی که در دسته ی باارزش ترین ها قرار دارند می پردازیم.

الماس کولین

این الماس دارای وزن ۵۳۰.۲۰ قیراط است و از آن در برج لندن نگه دارای می‌شود.
این الماس را ستاره آفریقا می‌نامند.

الماس کوه نور

این الماس دارای وزن ۱۸۶ قیراط است.
از این الماس در تاج ملکه الیزابت انگلستان استفاده‌شده است و از آن در برج لندن نگه دارای می‌شود.

الماس تیفانی

این الماس دارای وزن ۱۲۸.۵۱ قیراط است.
این الماس در ایالات‌متحده در شهر نیویورک است.

اُپال

اُپال ها دارای رنگ‌های بسیار متنوع هستند مثل سفید (شیری)، خاکستری، آبی، سبز، نارنجی ف و قرمز هستند البته اپال مشکی نیز وجود دارد اما بسیار کم یاب و بسیار گران‌قیمت است.واژه اُپال از کلمه‌ای هندی به معنی سنگ گرفته‌شده است.

اُپال های معمولی که قیمت پایین‌تر نسبت به اُپال های گران‌قیمت دارند به‌صورت مات هستند و درخشش ندارند.در تمام اُپال ها مقداری آب وجود دارد اما این مقدار در اُپال های گران بیا و اُپال های معمولی متغیر است . هر چه مقدار آب در یک اُپال بیشتر باشد با تبخیر شدن آن اپال ترک می‌خورد و آسیب می‌بیند.

انواع نگین انگشتر
نگین الماس

کلام آخر

ما در این مقاله قصد داشتیم که شمارا با انواع نگین انگشتر آشنا کنیم و در این مقاله سنگ‌های تورمالین، کهربا، زمرد، یاقوت، زبرجد، گارنت، الکساندریت، آمیترین، در نجف، عقیق، فیروزه، یشم، گراندیدریت، لاجورد و الماس را برای شما بررسی گردیم.
امیدوارم از خواندن این مقاله لذت بره باشید.

همچنین اگر قصد خرید و فروش انواع زیورآلات موردنظر خود را دارید می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

در وبلاگ واسط کالا مقالات بسیار مفید و کاربردی دیگری برای شما عزیزان به اشتراک گذاشته شده است.

نمایش ویدیو در آپارات

منابع
gia.edu

gempundit.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *