طول عمر عروس هلندی

طول عمر عروس هلندی در خانه و در طبیعت چقدر است؟

عروس هلندی یکی از پرنده‌های محبوب خانگی است که طرفداران زیادی دارد. بسیاری از کسانی که این پرندگان را در خانه نگهداری می‌کنند، مشتاق هستند که بدانند طول عمر عروس هلندی چقدر است و چه اندازه می‌توانند از حضور آن در کنار خود لذت ببرند.

در این مقاله گفته‌شده است که طول عمر عروس هلندی در طبیعت و در اسارت چقدر است و چطور می‌توان طول عمر عروس هلندی در قفس را افزایش داد. 

طول عمر عروس هلندی لوتینو

عروس هلندی لوتینو، به‌دلیل زیبا بودن طرفداران زیادی دارد و خیلی‌ها می‌پرسند که طول عمر عروس هلندی لوتینو چقدر است.
لوتینو، یکی از نژادهای عروس هلندی است که از ترکیب نژاد خاکستری و سفید به‌وجود آمده است. این را گفتیم که بدانید، لوتینو هم یک نژادی مثل سایر نژادهای عروس هلندی است و از جای دیگری نیامده و خاص‌تر از بقیه نیست.

پس در جواب این سؤال پرتکرار که طول عمر عروس هلندی لوتینو چقدر است؟ می‌گوییم تفاوتی بین طول عمر نژادهای مختلف عروس هلندی وجود ندارد و ما هر چه در ادامه درباره طول عمر طوطی عروس هلندی بگوییم، برای نژاد لوتینو نیز صدق می‌کند.
اگر دوست دارید با گونه‌های مختلف این پرنده‌ی زیبا آشنا شوید، ما کامل‌ترین مقاله درمورد انواع عروس هلندی را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

طول عمر عروس هلندی در طبیعت چقدر است؟

زندگی یک عروس هلندی در طبیعت راحت نیست و باید برای پیدا کردن غذا و آب زحمت بکشد و حتی ممکن است مجبور شود کوچ کند. خشکسالی، بلای جان این پرنده حساس و ضعیف است.

طول عمر عروس هلندی در طبیعت بستگی به شرایط زندگی او دارد؛ یک عروس هلندی به‌جز سریع پرواز کردن و رنگ استتار خاکستری، هیچ وسیله دفاعی دیگری ندارد.

به‌طور کلی، میانگین طول عمر عروس هلندی در طبیعت حدود ۱۰ تا ۱۵ سال است؛ البته اگر یک عروس هلندی شانس بیاورد و در دام شکارچیان نیفتد.

طول عمر عروس هلندی در قفس چقدر است؟

همان‌طور که حدس زدید، طول عمر عروس هلندی در خانه بیشتر از عروس هلندی در طبیعت است؛ چون در خانه و قفس خطری آن را تهدید نمی‌کند.

طول عمر عروس هلندی در خانه و قفس، بستگی به میزان مراقبت شما از پرنده دارد؛ شما مسئول طول عمر طوطی عروس هلندی خود هستید.

قبل از اینکه یک عروس هلندی بخرید، تا آنجا که می‌توانید تحقیق کنید و همه چیز را درباره او بدانید؛ تا ناخواسته باعث مرگ او نشوید.

ما در مقاله «نکات خرید عروس هلندی» نکات بسیار مفید و کاربردی را گفته‌ایم که می‌تواند کمک زیادی به شما بکند.

خبر خوب این است که عروس هلندی می‌تواند یک دوست پایه و ثابت برای شما باشد. اگر نقص ژنتیکی وجود نداشته باشد و یا حادثه‌ای پیش نیاید، حداکثر ۱۵ سال می‌توانید بر روی طول عمر عروس هلندی در قفس حساب باز کنید. در حقیقت، حتی طول عمر ۲۰ تا ۲۵ سال به بالا نیز به‌هیچ‌وجه برای طول عمر عروس هلندی در خانه و قفس دور از انتظار نیست!

با توجه به رکوردهای ثبت‌شده در کتاب رکوردهای جهانی گینس، پیرترین عروس هلندی در این کتاب Sunshine نام داشت. این عروس هلندی در نیومکزیکو زندگی می‌کرد و در سال ۲۰۱۶ وقتی ۳۲ ساله بود، به‌عنوان پیرترین عروس هلندی شناخته شد.

گفته می‌شود که یک عروس هلندی دیگر به نام «بادی» نزدیک به ۳۲ سال سن دارد و اگر شانس بیاورد و زنده بماند، می‌تواند رکورد «Sunshine» را بشکند.

چه کار کنیم که طول عمر عروس هلندی خانگی زیاد شود؟

کسانی که عروس هلندی دارند، خوب می‌دانند که چقدر این حیوان دوست‌داشتنی است و خیلی سریع، به یک عضوی از خانواده تبدیل می‌شود.

صاحبان این پرنده، دوست ندارند طول عمر عروس هلندی خانگی کوتاه باشد؛ آن‌ها به دنبال راه‌کارهایی برای افزایش طول عمر طوطی عروس هلندی هستند.

همانطور که در بخش‌های قبلی گفته شد، طول عمر عروس هلندی خانگی، به میزان مراقبت شما از آن بستگی دارد. پس با ما همراه باشید؛ تا باید و نبایدهای نگهداری از عروس هلندی را مرور کنیم.

غذای مناسب و خوب به عروس هلندی بدهید

همانطور که رژیم غذایی، در سلامت انسان‌ها و افزایش مقاومت بدنشان در برابر بیماری نقش به‌سزایی دارد؛ در حیوانات نیز به‌ همین شکل است.
انواع دانه‌ها، غذاها، میوه‌ها و سبزی‌ها می‌تواند بر سلامت و طول عمر عروس هلندی در خانه تأثیر بگذارد.
شما باید بدانید که چه غذاهایی برای عروس هلندی مفید است و همچنین کدام غذاها، جزو غذاهای ممنوعه برای عروس هلندی است.
دادن غذاهای مقوی و مناسب، می‌تواند بدن عروس هلندی را در برابر بیماری‌ها مقاوم کند و طول عمر آن را افزایش دهد. از طرف دیگر، با دادن غذاهای ممنوعه به عروس هلندی ممکن است، باعث مرگ عروس هلندی شوید.

شما می‌توانید باکیفیت‌ترین غذاها را از پت‌شاپ‌های اپلیکیشن واسط کالا تهیه کنید. 

طول عمر عروس هلندی

دامپزشکان می‌گویند، ۹۹% از مرگ‌و‌میر زودرس عروس هلندی به‌دلیل کمبودهای غذایی است. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که دو مقاله «برنامه غذای عروس هلندی برای سنین و شرایط مختلف» و «غذاهای خطرناک و ممنوعه برای عروس هلندی» را حتماً مطالعه کنید؛ تا سالیان سال از بودنِ با عروس هلندی سالم و سرحال خود لذت ببرید.

عروس هلندی را سرگرم کنید

عروس هلندی‌ها در طبیعت دائماً درحال حرکت هستند. آن‌ها خیلی اجتماعی هستند و در دسته‌های بزرگ مهاجرت می‌کنند، می‌خورند، می‌نوشند و بچه‌های خود را با هم بزرگ می‌کنند.
حالا شما تصور کنید که یک یا نهایتاً دو عروس هلندی را در یک قفس نگه داشته‌اید و توقع دارید عمر طولانی هم داشته باشد! این طرز فکر عقلانی نیست و با ذات عروس هلندی سازگار نمی‌باشد.
شما باید سعی کنید، فضای قفس را به‌نحوی برای عروس هلندی جذاب کنید؛ مثلاً فضای قفس به‌اندازه کافی بزرگ باشد تا پرنده بتواند تحرک داشته باشد، اسباب‌بازی‌های متنوع در اختیار او قرار دهید، اگر تنهاست حتماً برای او وقت بگذارید.
یک منظره خوب از گل و گیاه، صدای رادیو و تلویزیون می‌تواند از کسل‌شدن عروس هلندی شما جلوگیری کند.
یک عروس هلندی اگر تنها باشد، به‌شدت به صاحبش وابسته می‌شود؛ پس برای افزایش طول عمر عروس هلندی خانگی، حتماً باید هر روز برای او وقت بگذارید، به او محبت کنید، با او صحبت کنید؛ تا احساس تنهایی نکند.
در مقاله «خوشحال کردن عروس هلندی» نکات ارزنده‌ای درمورد نحوه نگهداری و سرگرم کردن عروس هلندی گفته شده است.

اجازه دهید عروس هلندی به‌اندازه کافی استراحت کند

یکی دیگر از عواملی که بر روی میانگین عمر عروس هلندی اثر می‌گذارد، داشتن خواب کافی است.
یک عروس هلندی، به ۸ ساعت استراحت کامل در شب؛ علاوه‌بر چرت‌های کوتاهی که در طول روز می‌زند، نیاز دارد.
شب‌ها، قفس عروس هلندی را در یک جای ساکت بگذارید و یا اگر لازم است، قفس را بپوشانید تا پرنده شما راحت بخوابد.

سالی یک مرتبه، عروس هلندی را نزد دامپزشک ببرید

یک خصوصیتی که عروس هلندی و سایر پرندگان دارند، این است که بیماری خود را پنهان می‌کنند؛ چون می‌داند اگر ضعف نشان دهند، احتمال دارد طعمه شکارچی شوند.
شما باید تک‌تک رفتارهای عروس هلندی را در زمانی که سالم است، زیر نظر بگیرید؛ تا هنگام بیماری، کوچک‌ترین تغییر رفتار او را متوجه شوید.
نکته مهم دیگر این است که عروس هلندی را حداقل سالی یک‌بار پیش دامپزشک ببرید؛ تا او را معاینه کند. با این کار، می‌توانید بیماری‌ها را تا قبل از جدی شدن تشخیص دهید.

دام پزشک

خانه خود را ایمن کنید

رعایت نکات ایمنی می‌تواند تا حدی طول عمر طوطی عروس هلندی شما را افزایش دهد؛ پس ‌از آن غافل نشوید.

شما باید تمام خانه خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که اگر پرنده شما خواست پرواز کند، خطری برای او وجود ندارد.

گاهی اوقات پرنده با دیدن پنجره، فکر می‌کند که می‌تواند به بیرون پرواز کند؛ اما غافل از اینکه شیشه مانع آن است. پس سعی کنید پرده‌ها را پایین بیاندازید که خطر برخورد عروس هلندی با شیشه و زخمی شدن عروس هلندی را کم کنید.
بعضی وقت‌ها، پرنده‌ها در قابلمه غذا می‌افتند و میسوزند؛ شما یا باید راه ورود پرنده به آشپزخانه را ببندید و یا اینکه بال‌های او را کوتاه کنید.

نمی‌توان تصور کرد که چقدر آسان است یک عروس هلندی تصادف کند و آسیب ببیند یا حتی کشته شود. یک پنجره باز، یک اسباب‌بازی ناامن، همه مواردی هستند که باید به‌صورت موشکافانه آن‌ها را بررسی کنید.

اصول بهداشتی را رعایت کنید

یکی از مواردی که می‌تواند باعث افزایش طول عمر عروس هلندی در خانه شود؛ رعایت مسائل بهداشتی است.

برای اینکه عروس هلندی شما دچار عفونت‌های باکتریایی، ویروس و یا بیماری نشود، باید به تمیزی قفس و ظرف آب و غذای آن اهمیت بدهید.
اندازه ظرف آب عروس هلندی، باید به‌حدی باشد که او فقط با نوک خودش آب بردارد و نخواهد در آن شنا یا مدفوع کند.

یادتان باشد که آب درون ظرف را مرتب عوض کنید و همچنین چندوقت یک‌بار، ظرف آب را بشویید.

هر زمان برای پرنده غذاهای خیس؛ مثل میوه، سبزی، جوانه و … قرار می‌دهید، یادتان باشد که باقی‌مانده غذاها را بردارید؛ تا عروس هلندی غذای فاسد‌ شده نخورد و همچنین ظرف غذا را بشویید.

حمام کردن عروس هلندی نیز یکی از مواردی است که به حفظ رطوبت بدن پرنده کمک می‌کند و همچنین از مریض‌شدن آن نیز جلوگیری خواهد کرد.

نکته:

قبل از اینکه به عروس هلندی دست بزنید، دستان خود را بشویید.

به عروس هلندی استرس وارد نکنید

استرس عروس هلندی، می‌تواند در اثر بی‌توجهی صاحب به پرنده، رفتار بد حیوان خانگی دیگر با آن، اذیت شدن توسط فرزند خانواده، نداشتن اسباب‌بازی و … باشد.

استرس، به‌تنهایی می‌تواند یک عامل مهم در کاهش طول عمر عروس هلندی در قفس و باعث مرگ آن باشد؛ پس همیشه مراقب باشید که به او استرس وارد نشود.

طول عمر عروس هلندی

هوای اتاق عروس هلندی باید مطبوع باشد

عروس هلندی به تغییرات دما و رطوبت حساس است. دمای اتاق عروس هلندی نباید تغییر ناگهانی داشته باشد و بهترین دما ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است.

همیشه یک دماسنج و رطوبت‌سنج داشته باشید که میزان این دو را کنترل کنید.

نکته:

تابه‌های نچسب، بخارهای خطرناک منتشر می‌کنند؛ همانند شمع‌ها. دود سیگار، خوشبوکننده هوا و عطرها نیز برای دستگاه تنفسی عروس هلندی خطرناک هستند.

عروس هلندی من چندساله است؟

اگر یک عروس هلندی در خانه‌ دارید و می‌خواهید بدانید، چه مدت دیگر می‌توانید از حضور آن لذت ببرید؛ دانستن سن پرنده بسیار مفید است.

بهتر است یک عروس هلندی را از پرورش‌دهنده خانگی بخرید؛ چون او بهتر می‌داند که سن پرنده‌اش چقدر است.

اگر حالا دیگر کار از کار گذشته و مدتی پیش عروس هلندی را خریدید، نگران نباشید؛ راه‌هایی برای تشخیص سن عروس هلندی وجود دارد.

مقاله «تشخیص سن عروسی هلندی» در این زمینه می‌تواند کمک زیادی به شما بکند.

سؤالات شما

میانگین عمر عروس هلندی چقدر است؟

طول عمر عروس هلندی در طبیعت با طول عمر عروس هلندی در قفس متفاوت است. یک عروس هلندی در طبیعت حداکثر بتواند ۱۰ تا ۱۵ سال دوام بیاورد؛ ولی میانگین عمر عروس هلندی در قفس ممکن است به ۲۰ تا ۲۵ سال برسد؛ چون نباید زحمتی برای پیداکردن غذا و … بکشد.

البته عروس هلندی خانگی ۳۲ ساله نیز وجود داشته است که در کتاب گینس نام آن، ثبت شده است.

آیا می‌توان کاری کرد که عروس هلندی بیشتر عمر کند؟

عمر عروس هلندی در قفس، به مراقبت‌هایی که شما از آن انجام می‌دهید، بستگی دارد. شما می‌توانید با تغذیه مناسب، توجه به بهداشت عروس هلندی، سرگرم کردن آن و نکات دیگری که در مقاله بالا گفته شده است؛ کاری کنید که پرنده‌تان بیشتر عمر کند.

آیا عمر عروس هلندی لوتینو با بقیه نژادها فرق دارد؟

خیر، عمر عروس هلندی به نوع نژاد آن ربطی ندارد و فقط عوامل دیگر؛ مانند مراقبت‌ها و توجه شما می‌تواند بر روی طول عمر عروس هلندی تأثیر بگذارد.

کلام آخر

در این مقاله، توضیحات کاملی درباره طول عمر عروس هلندی در طبیعت و در خانه داده شد؛ همچنین راه‌کارهایی برای افزایش طول عمر عروس هلندی خانگی ارائه شد.

خوشحال می‌شویم که سن پرنده خود را در قسمت دیدگاه‌ها برای ما بنویسید؛ تا ببینیم بیشترین سن متعلق به عروس هلندی کدام مخاطب عزیز هست. 

اگر برای اولین‌بار است که می‌خواهید یک عروس هلندی بخرید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که این پرنده را از سایت یا اپلیکیشن واسط کالا تهیه کنید؛ چون پرورش‌دهندگان خانگی زیادی در واسط کالا وجود دارند که سن عروس هلندی فروشی خود را می‌دانند. 

اگر هم شغل خودتان، پرورش عروس هلندی یا هر حیوان خانگی دیگر است، می‌توانید با ثبت رایگان آگهی فروش در واسط کالا، درآمد کسب کنید.

بد نیست بدانید که سایت و اپلیکیشن واسط کالا، محل امنی برای خرید و فروش وسایل دست دوم و نو و همچنین هر حیوان خانگی است. 

ممنون از اینکه با سایت واسط پت همراه بودید؛ امیدواریم لحظات پرثمری را در اینجا پشت سر گذاشته باشید.

منابع

psittacology.com

squeaksandnibbles.com

15 دیدگاه دربارهٔ «طول عمر عروس هلندی در خانه و در طبیعت چقدر است؟»

 1. دیگه مرداب و برکه فرقی نداره....

  سلام…..
  من عروسم نره و یکی از دوستانم عروس ماده داشت و قرار شد من عروسمو بدم بهش که باهم جفت بندازه و دادم ولی بعداز یکماه زنگزد گفت باهم سازگاری ندارن و نره همش مادشو میزنه و رفتم عروسمو آوردم خونه والان احساس میکنم خیلی گوشه گیر و منزوی شده و کلی از کلماتیم که بلد بود دیگه نمیگه نمی‌دونم چیکار کنم دوستان اگر کسی می‌تونه راهنمایم کنه مرسی…

  1. سلام دوست عزیز وقت بخیر
   پرنده شما به دو دلیل بهش استرس وارد شده، یکی اینکه از شما دور بوده و این مسئله اون رو ناراحت کرده و دلیل دوم، رفتار بد پرنده نر با پرنده ماده شما بوده. باید بهش محبت کنین، باهاش صحبت کنین تا کم کم اعتمادش به شما جلب بشه و دوباره مثل قبل حرف بزنه و پر جنب و جوش بشه. موفق باشین.
   برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پرنده‌ها، به شماره ۰۹۳۰۱۷۱۷۵۲۰ در ایتا پیام بدهید تا شما را عضو کانال واسط پت کنند.

 2. سلام من حدود یه ماهه عروس هلندی گرفتم خیلی وحشتیه همش دست ادمو گاز میگیره اصلا نمیزاره نزدیکش بشی فروشنده گفت دوماهه هس همه جاش پرومو داره تاج داره اما دقیقا کله اش مو نداره کسی میدونه کی درمیاد واینکه چه جوری اهلیش کنم

 3. سلام عروس،من بسیااااارمهربون هست دوروز پیش،فهمیدم پی بی اف دیش مثبت شده
  نزدیک دوسالشه از جوجگی ک خریدم پراش،نامرتب بود از اول بیماربود و فروشندهذب من نگفتهذبود
  الان اوووونقد ناراحتمدو گریه میکنم ک هم بخاطر خود عروسم
  هم میترسم مادشو بچه هاشم درگیرشده باشن

 4. سلام دوستان و کارشناسان عزیز،
  من یک جوجه عروس هلندی گل باقالی که مادرزادی نوکش کجه خریدم که دراصل برای مشگلش سرپرستیشو به عهده گرفتم که الان حدودا۵ماهه و نمیتو دونه بخوره سرلاکی بهش میدم ب علت تنگدستیم و گرون بودن سرلاک نمیتونم براش از بازار بخرم مجبورم که خودم سرلاک درست کنم اگر میتونین هرنوع راهنمایی درمورد چگونه باچه موادی سرلاکی براش درست کنم چه چیزی برای تقویت یا هرگونه راهنمایی دیگه ای که میتونیدخواهش میکنم لطفا راهنماییم کنیدخیلی ممنون میشم.
  خیلی ممنون که لطف کردین تااخرمطلبوخوندین.

  1. سلام.بیسکوییت مادر.سویا.نخودچی رو آسیاب کن بعد با آرد گندم و آرد برنج و آرد جو م قاطی کن و بده جوجه بخوره.بیسکویت مادر و سویا زیاد نریز
   من کلا جوجه هارو اینجوری بزرگ میکنم

   1. منم یکی عروس برام اوردن خیلی قالتاق وبد قلقه ولجباز بشدتتت بدم میومد ازش(چون من عاشق سگ وگربه م،اما هدیه بوده) دیدم یلیییی تنهاس وصبح تا شب توی اینه س دلم سوخت رفتم یکی دیگه خریدم(گفتن اون قبلیه نره و٧ماهه بچه س ویک ماده بزرگتر دادن الان باهم نمیسازن وعروسی که جدیدا خریدم دائم میزنتش و عروس قبلیم یهو ٢٠تا٣٠ تا پرهاش میریزه با اینکه دست اموزه ودستمو جلو میبرم میاد روی دستم اما حس میکنم از ترسس میاد وخیلی ترسوهه غذا نمیخوره وخیلی از همه چیز حتی صدای من میترسه ونفس های بدی میزنه با اینکه میاد روی دستم اما نمیدونم چکارش کنم، ممنون میشم کسی که بلده کمکم کنه
    البته عروس جدیده که خریدم۴ ماهه هستش وخیلی کمتر میترسه اما اون اولیه که تقریبا یکساله هستش خیلیی توسوهه ودست میزنم بهش یهو٢٠تا از پراش میاد توی دستم فکر میکنم از ترسه دقیق نمیدونم از چیه؟؟؟ واقعا چرا؟؟؟

   2. البته توی خونه ازاد هستن شاه پراشون روکوتاه کردیم ودر قفس کلا بازه شبها وبرای غذا خوردن میرن داخل قفس وباقی روز هرجا دلشون بخواد میرن
    اما خونه ما ساکته وبچه و موزیک وتی وی وصحبت نداره

 5. سلام من امروز صبح عروسم مرد نمیدونم چرا دیشب حالش خوب بود
  فقط یه سوال آیا نشانه بدی داره
  یا برم یکی دیگه بگیرم

 6. ممنونم از مطالب فوق العادتون خیلی کاربردی و جامع بودن♥️♥️ ببخشید سوالی داشتم و اینکه نگفتین عمر عروس نر بیشتر هست یا ماده؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *