تشخیص ساعت اصل

تشخیص ساعت اصل؛ چگونه ساعت اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

زیادشدن بیش‌ازحد تنوع مدل‌های مختلف برندها، باعث زیادشدن ساعت‌های غیر اصل شده و تشخیص ساعت اصل مشکل است. البته اینکه امروزه ساعت مچی بیشتر از اینکه یک ابزار برای نشان دادن زمان باشد، تبدیل به یک اکسسوری مهم و جذاب شده است هم بی‌تأثیر نیست.

خیلی از افراد برای استایل های مختلف رسمی و اسپرت خود، ساعت‌های مختلفی می‌پوشند که با لباس و ظاهرشان هماهنگ باشد. متأسفانه امروزه عده‌ای سودجو ساعت‌های کپی و فیک را با اسم ساعت اصل به مردم می‌فروشند. ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با راه‌های تشخیص ساعت اصل آشنا کنیم تا بتوانید ساعت باب میلتان را خریداری کنید.

راه‌های تشخیص ساعت اصل از غیر اصل

شما باید نام برند ساعت موردنظرتان را در گوگل سرچ کنید و درباره تاریخچه، شعبه‌های برند در کشورهای مختلف و اصالت برند ساعت مطالعه کنید. اگر اسمی از شعبه ایران در سایت‌های رسمی برند دیده شد شما می‌توانید به‌راحتی به شعبه اصلی مراجعه کرده و با خیال راحت ساعت مدنظرتان را خریداری کنید.

توجه داشته باشید که هرچه یافته‌های شما در اینترنت بیشتر و معتبرتر باشد؛ ساعت شما از کیفیت و اصالت بیشتری برخوردار خواهد بود.

مراجعه به سایت اصلی برند

یکی دیگر از راه‌های تشخیص ساعت اصل، این است که شما باید به سایت اصلی برند ساعت مراجعه کنید. توجه داشته باشید که هرچه برند مدنظر شما شناخته‌تر و معتبرتر باشد اطلاعات داخل سایت آن بیشتر خواهد بود.

در این مرحله شما می‌توانید به صفحه نمایندگی‌های سایت بروید و آدرس نمایندگی ایران را پیدا کنید. البته باید بدانید که به علت تحریم بودن ممکن است نام نمایندگی ایران در سایت قید نشده باشد. اما شما می‌توانید با ایمیل زدن آدرس و مشخصات نمایندگی ایران را از آن‌ها بگیرید.

برای مثال بسیاری از برندها نام نمایندگی ایران را در میان نمایندگی‌های خود نیاوردند. درصورتی‌که به تجارت خود در ایران ادامه می‌دهند.

ظاهر ساعت

یکی از راه‌های تشخیص ساعت اصل، چک کردن ظاهری ساعت است. تمامی ساعت‌ها دارای مشخصات ظاهری هستند که شما می‌توانید با توجه به آن‌ها متوجه اصل بودن یا نبودن ساعت‌ها بشوید.

ظاهر
ظاهر ساعت

برای مثال کد پشت درب ساعت، رفرنس یا کد محصول است که برای جستجوی مشخصات ساعت کاربرد دارد.

تفاوت قیمت ساعت اصل با تقلبی

شما باید بدانید که ساعت‌های اصل حتی در کشور سازنده خودشان هم از قیمت قابل‌توجهی برخوردارند. بنابراین هیچ دلیلی برای کاهش قیمت ساعت‌های اصل در دیگر کشورها وجود ندارد. بنابراین با حرف هیچ فروشنده‌ای گول نخورید، هیچ دلیلی برای کم‌قیمت بودن ساعت اصل و باکیفیت وجود ندارد.

علت قیمت نسبتاً بالای ساعت‌های اصل این است که کارخانه‌های تولید ساعت در سراسر جهان هزینه‌های بسیاری برای تولید و کیفیت ساعت می‌پردازند. همچنین آن‌ها زمان زیادی را برای تولید و طراحی یک ساعت مچی اختصاص می‌دهند. بنابراین این هزینه‌ها، طراحی‌ها و تخصص برای تولید در قیمت نهایی ساعت تأثیرگذار است.

پس یکی از راه‌های تشخیص ساعت اصل توجه به قیمت آن است. بنابراین شما نباید گول بخورید و ساعتی فیک با اسم برند اصل را خریداری کنید.

خواندن مقاله زیر به شما گرانترین ساعت ها را معرفی میکند.

گرانترین ساعت های دنیا

شماره‌سریال در ساعت‌ها

همه ساعت‌های اصل چه مردانه و چه زنانه دارای شماره‌سریالی هستند که حکم شناسنامه را برای ساعت دارد. یکی از نکاتی که برای تشخیص ساعت اصل وجود دارد این است که شماره سریال ساعت را پیدا کنید.

معمولاً شماره سریال پشت صفحه ساعت حکاکی شده است، شما باید بعد از پیدا کردن شماره سریال به وب‌سایت برند ساعت مراجعه کنید. با واردکردن شماره سریال ساعت از اصل بودن ساعتتان اطمینان حاصل کنید.

توجه به ظرافت و طراحی ساعت اصل

کارخانه‌های تولید ساعت‌های برند در سراسر جهان به استانداردها و نکات ریز بسیار زیادی پایبند هستند. هرگونه رنگ‌پریدگی و کیفیت نامناسب که با چشم قابل‌رؤیت باشد نشان‌دهنده تقلبی بودن ساعت است.

اگر لوگو یا حروف روی ساعت ناخوانا و غیرواضح باشند. یا اگر فاصله حروف با یکدیگر یکسان نباشد یا حروف از فرم اصلی خارج‌شده باشند.

نشان‌دهنده تقلبی بودن ساعت است. بنابراین یکی از راه‌های تشخیص ساعت اصل توجه به ظرافت و نکات ریز طراحی آن است.

توجه داشته باشید که اگر عقربه‌های ساعت هماهنگ حرکت نمی‌کنند یا در هنگام حرکت دچار لرزش می‌شوند این ساعت اصل نیست.

یکی دیگر از راه‌های تشخیص ساعت اصل این است که پین هدایت‌کننده ساعت را بچرخانید. در ساعت‌های اصل این پین کاملاً روان حرکت می‌کند و عقربه‌های ساعت در هنگام چرخش دچار لرزش نمی‌شوند. بنابراین اگر ساعت شما خلاف این نکات بود ساعتتان تقلبی است.

تفاوت وزن و صدای ساعت اصل و تقلبی

شما باید بدانید که ساعت مچی اصل به‌هیچ‌عنوان صدا نمی‌دهد. بنابراین شما می‌توانید از این موضوع به‌عنوان یک‌راه ساده برای تشخیص ساعت اصل استفاده کنید.

برای این کار می‌توانید ساعت را نزدیک گوشتان ببرید و به صدای آن گوش دهید. کارخانه‌های ساعت‌سازی معتبر دنیا همیشه از مواد مقاوم و باکیفیتی مثل طلا، پلاتین، تیتانیوم، الماس، فولاد ضدزنگ، چرم اصل و شیشه غیر آسیب‌پذیر استفاده می‌کنند.

تفاوت و صدا
تفاوت و صدای ساعت اصلی و تقلبی

استفاده از مواد باکیفیت باعث می‌شود تا نمونه اصل برند در مقایسه با نمونه‌های فیک از وزن بالا‌تری برخوردار باشد. درواقع یکی از دلایل قیمت بالای ساعت‌های اصل استفاده از مصالح باکیفیت و گران‌قیمت است.

بسته‌بندی ساعت اصل

یکی از دیگر نکاتی که در تشخیص ساعت اصل به شما کمک می‌کند توجه به بسته‌بندی ساعت است. در نمونه‌های اصل برند، جعبه ساعت هم از مواد باکیفیتی ساخته‌شده است و آرم برند روی جعبه درج‌شده است.

در جعبه ساعت اصل شما باید کارت گارانتی و چندین کارت دیگر که شامل اسم برند یا دفترچه راهنما می‌شود را مشاهده کنید.

خرید از فروشگاه‌های معتبر

از فروشگاه که یک ساعت فیک دارد، نمی‌توان انتظار ساعت اصل را داشت. خیلی از فروشگاه‌ها امروزه در کنار ساعت اصل ساعت‌های کپی و فیک را هم می‌فروشند.

این فروشگاه‌ها قابل‌اعتماد نیستند و احتمال اینکه یک ساعت مچی فیک را به‌جای ساعت اصل به شما بفروشند بسیار زیاد است؛ پس بهتر است که سراغ فروشگاه‌های معتبر بروید و با اطمینان ساعت موردعلاقه خود را خریداری کنید.

توجه به موتور ساعت

یکی از راه‌های تشخیص ساعت اصل، توجه به موتور ساعت است. اگر یک ساعت دارای موتور اصل باشد پس خود ساعت هم اصل خواهد بود.

شما باید بدانید که موتور ساعت مچی 51 درصد از ساعت است. ظاهر ساعت مچی را می‌توان به‌راحتی و به بهترین شکل کپی کرد. اما کپی کردن موتور ساعت هزینه‌های زیادی را دربر دارد. همین دلیل باعث می‌شود تا موتور ساعت مچی غیرقابل کپی کردن باشد.

بعضی از برندها برای اینکه خودشان را به مشتری ثابت کنند از صفحه‌های قلب باز برای طراحی ساعت‌ها استفاده می‌کنند.

در این ساعت‌ها شما می‌توانید موتور ساعت را از روی صفحه مشاهده کنید. این موضوع نشان‌دهنده اصل بودن ساعت است.

امکانات ساعت

یک ساعت مچی اصل تمام امکاناتش کار می‌کنند و هیچ عقربه‌ای برای زیبایی در ساعت قرار داده نمی‌شود. هیچ صفحه‌ای برای زیبایی و بدون عملکرد در یک ساعت مچی اصل وجود ندارد. بنابراین یکی از راه‌های تشخیص ساعت اصل توجه به امکانات ساعت است.

شاید برای شما هم سؤال باشد که امکانات ساعت شامل چه مواردی است؟ عقربه‌های ساعت، امکانات ساعت مثل شارژ خورشیدی، کرونومتر، صفحه قلب باز و اسکلتون از امکانات ساعت مچی محسوب می‌شوند.

اگر تمامی این امکانات درون یک ساعت مچی باشد. این ساعت باید به روانی کار کند و شما از استفاده آن لذت ببرید.

گارانتی بین‌المللی

شرکت‌های سازنده ساعت مچی اصل، ضمانت‌نامه دوساله جهانی جهت تضمین کیفیت محصول خود و بهره‌مندی خریداران از خدمات پس از فروش این محصولات به خریداران اعطا می‌کند. این گارانتی توسط نمایندگی‌های رسمی شرکت تولیدکننده به مشتریان ارائه می‌شود.

گارانتی بین‌المللی
گارانتی بین‌المللی

گارانتی بین‌المللی این امتیاز را که هر زمان و در هر کشوری که نیاز دانستید. می‌توانید با مراجعه به نمایندگی‌های رسمی برند مربوطه که در شناسنامه ساعت تعیین‌شده‌اند. از خدمات پس از فروش و گارانتی محصول بهره‌مند شوید.

خرید حضوری

تصاویر حرف‌های زیادی برای گفتن دارند اما ممکن است که بسیاری از آن‌ها دروغ باشد. ممکن است که شما ساعتی را در سایت‌های خرید اینترنتی پسندیده باشید. در این صورت چگونه باید از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید؟

به ‌عکس‌های آن دقت کنید، اگر عکس‌ها وضوح کامل نداشته باشند. یا از تمام زوایای ساعت عکس گرفته نشده باشد، باید به اصل بودن آن شک کنید.

علاوه بر آن، نداشتن جعبه ساعت اصل هم می‌تواند نشانه‌ای از فیک بودن آن باشد. بنابراین اگر نمی‌توانید حضوری ساعت مدنظرتان را خریداری کنید، سعی کنید که در سایت‌های معتبر به دنبال مدل موردعلاقه‌تان باشید.

برخورداری از مقاومت زیاد در برابر آب

یکی از راه‌های تشخیص ساعت اصل توجه به حداقل مقاومت ساعت در برابر آب است. ضدآب بودن یا مقاومت زیاد در برابر آب را می‌توان از دیگر مشخصه‌های بارز ساعت‌های مچی اصل باشد.

شما باید بدانید که در ساعت‌های مچی اصل، این ویژگی باید در قسمت پشتی ساعت (درب ساعت) حک‌شده و همچنین در شناسنامه محصول نیز قیدشده باشد.

فاکتور

توجه به برگ خرید که بعد از خرید محصول به شما داده می‌شود. که یکی از راه‌های تشخیص ساعت اصل به شمار می‌آید. قید شدن اصل بودن ساعت در فاکتور ساعت‌های اصل و اورجینال امری ضروری محسوب می‌شود.

درصورتی‌که این اصالت در فاکتور قید نشده باشد. یعنی یک جای کار مشکل دارد و شما باید علت این موضوع را از فروشنده بپرسید. درصورتی‌که فروشنده دلایل غیرقابل قبولی آورد شما باید بدانید که این ساعت اصل نیست.

توجه داشته باشید که برخی فروشندگان، جعبه ساعت را به‌عنوان ضمانت اصل بودن ساعت کافی می‌دانند. درصورتی‌که قید شدن اصل بودن در کاغذ خرید ساعت بسیار بااهمیت است و سندی بر اصالت محصول هست.

توجه به بند ساعت

توجه کردن به بند ساعت مچی یکی از راه‌های تشخیص ساعت اصل است. برای مثال اگر بند ساعت مچی شما چرم است، می‌توانید اصل بودن آن را از روی بوی چرم تشخیص دهید.

اگر بند ساعت مچی شما فلزی است، باید دارای وزن بالا و رنگ درخشانی باشد. اگرچه تشخیص این عامل کمی سخت است اما شما می‌توانید با مقایسه یک ساعت اصل با تقلبی به‌راحتی متوجه این موضوع شوید.

توجه به بند ساعت
توجه به بند ساعت

آشنایی با برندهای ساعت

شرکت‌های معتبر در صنعت ساعت‌سازی انگشت‌شمار هستند و شما با بسیاری از آن‌ها آشنا هستید. هر یک از این شرکت‌ها مشخصه و علامت‌های خاص خود را دارند که در تمامی محصولات از آن‌ها استفاده می‌کنند.

درواقع این علامت‌ها وجه تمایز ساعت اورجینال برند با تقلبی آن است. به‌عنوان‌مثال در ساعت‌های برند معروف رولکس نشان و آرم رولکس، بر روی ‌بندهای فلزی و داخل صفحه به‌راحتی قابل‌رؤیت هستند.

برای آشنایی با برندهای ساعت سوئدی خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد میدهیم.

برندهای معروف ساعت مچی سوئدی

نحوه تشخیص ساعت اصل امگا (omega)

یکی از برندهای محبوب در صنعتت ساعت‌سازی برند امگا هست که از سال 1848 به جهان معرفی شد. به دلیل محبوبیت زیاد ساعت‌های امگا مدل‌های کپی این ساعت با تفاوت‌های کم ازلحاظ ظاهری در بازار کشورهای جهان‌سومی ارائه‌شده که برای افرادی با اطلاعات کم قابل‌تشخیص از نسخه اصلی این ساعت‌ها نیست.

در این قسمت از مقاله تشخیص ساعت اصل، ما می‌خواهیم برخی از این تفاوت‌ها را برای شما بگوییم تا بتوانید ساعت اصل امگا را خریداری کنید.

شناسنامه ساعت

بهترین معرف یک کالا شناسنامه آن است، ساعت‌های امگا دارای کارت شناسایی مخصوص ساعت‌ها هستند که کد رفرانس ساعت روی این کارت‌ها توسط شرک ثبت‌شده است.

درصورتی‌که شما کد رفرانس این کارت‌ها را در گوگل سرچ کنید، تصاویر و اطلاعات ساعت موردنظر را به شما نشان می دهد در غیر این صورت ساعت موردنظر شما به احتمال بسیار بالا تقلبی است.

لازم به ذکر است که برند امگا در مدل‌های مختلف دارای جعبه‌های مخصوص به خود است که با نوع ساعتی که خریداری می‌شود تغییر می‌کند.

مقامت در برابر آب

ساعت‌های برند امگا به‌طور حتم و بدون استثنا ضد آب هستند که این مورد از شاخصه‌های اصلی ساعت اصل امگا هست.

بنابراین اگر ساعتی به شما به‌عنوان ساعت اصل امگا و آکبند فروخته‌شده و دارای ویژگی ضد آب بودن نیست یا فروشنده از این مورداطمینان ندارد یا به شما تضمینی نمی‌دهد در فیک بودن آن شک نکنید.

استیل و فلزهای به‌کاررفته در ساعت

یکی از راه‌های تشخیص ساعت اصل امگا توجه به استیل و فلزهای این ساعت است. مدل‌های فیک موجود در بازار معمولاً به‌هیچ‌وجه قابل‌رقابت با مدل‌های اورجینال این برند نیستند.

در مدل‌های اورجینال از استیل با درجه 316 یا 1.4435 استفاده می‌شود. نکته قابل‌توجه این است که در مدل‌های اورجینال درصورتی‌که بدنه، بند، آرم امگا موجود در قفل، عقربه‌ها و اندکس های موجود در صفحه به رنگ طلایی باشند به‌صورت قطعی از طلای خالص استفاده‌شده که توسط کارشناس طلا و جواهر قابل تائید می‌باشند.

نگین‌ها و جواهرات

در برخی از مدل‌ها مانند برخی از انواع کانسلیشن که یکی از محبوب‌ترین مدل‌های این برند هست در داخل صفحه و دور بدنه نگین‌های برلیان مخراج شده که در مدل‌های فیک از سنگ‌های اتمی استفاده می‌شود.

تشخیص ساعت اصل
نگین های بکار رفته روی ساعت

البته برای اینکه بدانید این سنگ‌ها اصل هستند یا خیر باید با وسایل مخصوص و ابزار کارشناسی متوجه این موضوع شوید.

نحوه تشخیص ساعت اصل سیکو (Seiko)

برند سیکو توسط یک شرکت بزرگ ژاپنی اداره می‌شود که علاوه بر تولیدات ساعت مچی به تولید جواهرات، صنایع اپتیک و لنز، تجهیزات الکترونیکی و… می‌پردازد.

این شرکت ساعت‌ساز مشهور ژاپنی در سال 1881 تأسیس شد ولی اولین بار ساعت مچی با برند سیکو را در سال 1924 وارد بازار نمود. ما در این قسمت راه‌های تشخیص ساعت اصل سیکو را برای شما توضیح خواهیم داد.

  • ساعت سیکو اصل هرگز صدای تیک‌تاک نمی‌دهد، اساساً ساعت‌های اصل از قطعات بسیار کوچک و ظریفی ساخته می‌شوند که بعد از قرارگیری در ساعت چنین صداهایی نخواهند داشت.
  • نام برند به‌خوبی و باظرافت روی ساعت اصل حک‌شده است و هرگز غلط املایی روی جعبه و دفترچه راهنمای ساعت مشاهده نمی‌کنید.
  • به وب‌سایت‌های اصلی برند سیکو سر بزنید و نمونه‌های اصل ساعت ها را نگاه کنید، شما باید برای خرید ساعت مچی وقت بگذارید به‌خصوص اگر قصد خرید ساعت گران‌قیمتی را دارید.
    شماره‌سریالی که پشت ساعت حک‌شده است را با جعبه ساعت چک کنید، در ساعت‌های اصل هردو عدد یکسان هستند.

خواندن مقاله مقایسه ساعت سیکو با کاسیو به شما کمک میکند تا تفاوت این دو ساعت را بهتر بشناسید.

صحبت پایانی

به پایان مقاله تشخیص ساعت اصل رسیدیم. امیدوارم در انتخاب ساعت مناسب برای خود موفق باشید. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید.

فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالا است. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

منابع:

wikihow.com

hunker.com

worthy.com

watchmaster.com

watchbandit.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *