بیماری‌های فنچ

آشنایی با رایج ترین علایم و بیماری پرنده فنچ

فنچ‌ها معمولاً پرندگانی سخت‌جان هستند و کم پیش می‌آید که دچار بیماری شوند. اما ما امروز می‌خواهیم که به همراه شما بیماری‌ فنچ را باهم برسی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع بیماری‌ فنچ آشنا شویم.

فنچ‌ها پرنده‌هایی زیبا و خوش‌صدا هستند، در انگلیسی به آن‌ها finch گفته می‌شود فنچ‌ها انواع زیادی دارند اگر می‌خواهید با انواع فنچ آشنا شوید مقاله انواع فنچ را مطالعه بفرمایید.

آسپرژیلوس

اولین بیماری که ما در این مقاله به شما معرفی می‌کنیم بیماری آسپرژیلوس است. بیماری آپرژیلوس یکی از بیماری‌ فنچ است، این مشکل یک عفونت قارچی است که در اثر رطوبت و یا استرس در پرندگان ایجاد می‌شود.

پرندِگانی که به این بیماری آلوده می‌شوند به‌سرعت لاغر می‌شوند و تنگی نفس را تجربه می‌کنند. این عفونت یک بیماری غیرمعمول است و در بیشتر مواقع باعث کشته شدن و مرگ پرنده می‌شود.

اگر پرنده شما در چند روز اخیر لاغر شده است و یا تنگی نفس دارد بهترین کار این است که هرچه سریع‌تر به یک دام‌پزشک مراجعه کنید.

دامپزشک برای از بین بردن قارچ دارو ارائه می‌دهد و درنتیجه فنچ شما به حالت قبل بازمی‌گردد. شرایط زندگی فنچ باید بهبود یابد.
برای اینکه پرنده شما به این بیماری مبتلا نشود بهترین کار این است که قفس آن را تمیز کنید و به بهداشت پرنده بیشتر اهمیت بدهید.

انگل

بیماری انگل با علائمی مثل پر ریز کردن و خارش در فنچ‌ها دیده می‌شود. البته بعضی از انگل‌ها در دهان و مدفوع پرنده قابل‌مشاهده هستند.

در بیشتر مواقع علت به وجود آمدن این مشکل، تغذیه پرنده از مدفوع خود است، وقتی مدفوع با آب و یا دانه پرنده مخلوط شود انگل‌ها می‌توانند به‌راحتی رشد کنند.
بهترین کاری که می‌توانند برای جلوگیری از به وجود آمدن انگل انجام بدهید این است که قفس پرند را زودبه‌زود تمیز کنید.

به‌طور مثال هر دو روز یک‌بار و همچنین ظرف آب و غذای پرنده را هرروز دو الی سه بار عوض کنید. تا از به وجود آمدن انگل در پرنده خود جلوگیری کنید.

(Avian Gastric Yeast (AGY

AGY زمانی که در پرندگان به وجود می‌آید علائم بیرونی خاصی (مثل تغییر رفتار) را نمی‌توان مشاهده کرد. که شما بفهمید که آیا پرنده شما به این بیماری مبتلا است یا نه.

اولین چیزی که ممکن است به شما این خبر را بدهد که پرنده شما دچار این بیماری شده. کاش وزن و حضم نشدن درست غذا توسط پرنده است.

اگر پرنده غذای خود را مثل همیشه می‌خورد اما بعد از گذشت مدتی آن را استفراغ می‌کند و یا اگر در مدفوع پرنده غذاهای درست هضم نشده را پیدا کردید، می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که پرنده شما به این بیماری که یکی از بیماری‌ فنچ است، مبتلا شده است.
برای رفع این مشکل به دام‌پزشک مراجعه کنید تا با تغییر رژیم غذایی پرنده و دارو به بهبود یافتن پرنده کمک کند.

Avian Gastric Yeast AGY
Avian Gastric Yeast AGY

آبله‌مرغان

اولین نشانه‌ای که خبر به وجود آمدن این بیماری را در پرنده به شما می‌دهد مشکلات تنفسی خواهد بود. پرنده‌ای که به این بیماری مبتلا شده باشد کم‌تر حرکت می‌کند و با منقار باز با سرعت زیاد نفس می‌کشد.

در برخی مواقع دیده می‌شود که بعدازاین عفونت زخم‌هایی در دهان پرنده دیده می‌شود. اگر پرنده شما دچار این بیماری شده است. بهترین کار این است که این است که فنچ را از قفس بیرون بیاورید. اگر این کار به بهبود حال پرنده کمکی نکرد پرنده را نزد دام‌پزشکی ببرید.

برای اینکه بتوانید برای پرنده خود غذاهای مناسب تهیه نمایید، خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

تغذیه فنچ

بیماری بامبل

بیماری بامبل یکی از بیماری‌ فنچ است که، در کف پای پرندگان مشاهده می‌شود. این بیماری باعث تورم شدید پای پرندگان می‌شود. علت به وجود آمدن این بیماری معمولاً به خاطر ارتباط پای پرنده با سطوح کثیف و یا عفونت کردن زخم پای پرنده است.

رژیم غذایی بیش‌ازحد چربی و کمبود ورزش می‌تواند باعث پیشرفت این بیماری در پای پرنده شود. دامپزشک‌ها برای مقابله با این بیماری مرهمی خاص تجویز می‌کنند.

اما یک‌راه حل مهم برای پیشگیری از به وجود آمدن این بیماری تأمین چوب‌های بیشتر در قفس است. تا پرنده کم‌تر روی کف قفس قرار بگیرد و پایش با محل کثیف برخورد کند.

اگر پرنده شما به این بیماری قبلاً دچار شده است بهترین کار این است که قفس پرنده و تمام وسایل آن را به‌خوبی بشویید و ضدعفونی کنید تا از به وجود آمدن دوباره این مشکل جلوگیری کنید.

بیماری بامبل
بیماری بامبل

کاندیدیازیس

این بیماری یک عفونت قارچی مانند AGY است. این بیماری می‌تواند در هر نقطه از سیستم گوارشی پرنده تأثیر منفی بگذارد. برخی از علائم این عفونت مشابه عفونت AGY هستند.

بی‌حالی، کاهش وزن، استفراغ و مدفوع شل جزء علائم شایع این بیماری در پرندگان است. استفراغ‌هایی که به خاطر این بیماری به وجود می‌آید. اکثراً بوی نامطلوبی دارند و در برخی موارد ممکن است پرنده به خاطر این بیماری متورم شود.

در موارد پیشرفته، فنچ دچار افت تعادل و لرزش می‌شود. دامپزشک می‌تواند داروها را برای مقابله با این بیماری تجویز کند.

این درمان حدود یک هفته به طول می‌انجامد و در طول این دوره بهبود باید تمام قندهایی که به رشد این قارچ کمک می‌کند از رژیم غذایی پرنده حذف شود مانند ( قندهای موجود در میوه‌ها )

کلامیدیا

در ادامه یکی دیگر از بیماری‌ قارچی فنچ را نیز مورد برسی قرار می‌دهیم. این مشکل یک عفونت قارچی است که به‌صورت ترشحات بینی ظاهر می‌شود.

پرندگانی که در اثر این بیماری می‌میرند درصد کمی هستند. پس می‌توان نتیجه گرفت که احتمال مردن فنچ در اثر این بیماری کم است.
پرندگان آلوده به این بیماری علائم کمی دارند و در برخی از مواقع هیچ علائمی ندارند. اگر متوجه شدید که پرنده شما دچار تغیر در رفتار یا تغذیه‌شده است. آن را به دامپزشکی ببرید تا بفهمید که فنچ شما به این بیماری مبتلا شده است یا نه.

دامپزشک برای درمان این بیماری داروهایی تجویز می‌کند که سرعت بهبود این بیماری را بسیار سریع‌تر می‌کند.
همان‌طور که گفتیم این بیماری نوعی عفونت قارچی است. بهترین کار برای اینکه از این بیماری جلوگیری شود، تمیز نگه‌داشتن قفس و افزایش بهداشت پرنده است.

سرماخوردگی

یکی از شایع‌ترین بیماری‌ که فنچ‌ها به آن دچار می‌شوند سرماخوردگی است. نشانه‌هایی که خبر سرماخوردگی فنچ را به شما می‌دهند اسهال، بی‌حالی، پف کردن، آبریزش از چشم و بینی و… هستند.

یکی از اصلی‌ترین عواملی که باعث به وجود آمدن این مشکل می‌شود، تغیر دمای ناگهانی و وجود رطوبت زیاد است. برای شروع روند درمان باید فنچ بیمار را از سایر پرندگان جدا کنید.

آب و غذای کافی برای او تأمین کنید. همچنین او را در محلی قرار بدهید که دما و رطوبت در آنجا متعادل باشد. سعی کنید که دمای محیط را تغیر ندهید و ثابت نگه‌دارید.

سعی کنید داروهای آنتی‌بیوتیک و پروبیوتیک مناسب (با مشاوره دامپزشک) به پرنده بدهید تا روند درمان پرنده سرعت بیشتری داشته باشد.

سرماخوردگی فنچ
سرماخوردگی فنچ

شاید خواندن مطلب زیر برایتان جالب باشد:

سرماخوردگی عروس هلندی

ورم ملتحمه یا قرمزی چشم

این بیماری بیشتر برای قناری‌ها رخ می‌دهد؛ اما ممکن است که برای فنچ نیز به وجود بیاید. یکی از اصلی‌ترین علائم این بیماری ترشحات پوستی اطراف چشم است. که در موارد شدید چشم پرنده را کامل می‌پوشاند به‌طوری‌که چشمان پرنده متورم و زخم به نظر می‌رسند.

در عفونت‌های پیشرفته و شدید، تنفس پرنده نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد. اگر برای درمان آن اقدامی نشود باید منتظر مرگ پرنده باشید.

این بیماری می‌تواند در اثر باکتری، قارچ و یا آسیب جسمانی به وجود بیایید. برای درمان این مشکل بهترین کار مراجعه به دامپزشک است.

یبوست

یبوست یکی از شایع‌ترین بیماری‌ فنچ و سایر پرندگان است. اگر از پرندگان زیادی نگهداری می‌کنید، ممکن است فوراً نفهمید که یکی از فنچ‌ها مثل گذشته مدفوع خود دفع نمی‌کند.

اما اگر از یک فنچ نگه‌داری می‌کنید احتمالاً زودتر متوجه این موضوع خواهید شد. بزرگ‌ترین واصلی‌ترین علت یبوست فنچ تقریباً همیشه به رژیم غذایی ربط دارد.

خوردن برخی از مواد ممنوعه مثل غذای مانده و پلاستیک ،می‌تواند باعث بروز این مشکل در فنچ شود. یبوست شدن فنچ به معنی این است که پرنده به مایعات و فیبر بیشتری احتیاج دارد. نوسانات دما نیز می‌تواند به بروز این مشکل کمک کنند.

علائم یبوست فنچ

علائم یبوست فنچ شامل متورم شدن شکم، پف کردن و تحرک کم است. وقتی فنچ یبوست می‌شود به گوشه قفس خود می‌رود و کم‌تر حرکت می‌کند. او سعی دارد مدفوع خود را دفع کند.

برای رفع یبوست فنچ بهتر است به دام‌پزشک مراجعه کنید. یا از یک پرنده فروش باتجربه سؤال کنید. یک دامپزشک ممکن است مایل به تجویز داروی محلول در آب برای بهبود یبوست فنچ باشد.

بیماری‌های فنچ
یبوست فنچ

التهاب روده

التهاب روده یک بیماری گوارشی است که منجر به اسهال، بی‌حالی و کاهش وزن فنچ می‌شود. این مشکل معمولاً به دلیل خوردن مواد فاسد و خیس به وجود می‌آید. خوردن این موارد باعث عفونت توسط باکتری‌ها می‌شود.

بهداشت نامناسب باعث به وجود آمدن باکتری می‌شود. هوای مرطوب نیز باعث رشد سریع‌تر و بهتر باکتری‌ها می‌شود. پس اگر می‌خواهید پرنده شما دچار ورم روده نشود ابتدا به بهداشت او بیشتر اهمیت بدهید.

سعی کنید قفس او را در جایی بگذارید که میزان رطوبت در آنجا کم‌تر باشد. البته قرار گرفتن پرنده در معرض فضولات موش یا پرندگان وحشی یک نقطه شروع برای این بیماری است.

این بیماری را می‌توان با آنتی‌بیوتیک و مولتی‌ویتامین درمان کرد. افزودن سبزی‌ها به رژیم غذایی نیز می‌تواند به رفع این بیماری کمک کند.

البته اگر فکر می‌کنید که فنچ شما به این بیماری مبتلا شده است به دام‌پزشک مراجعه کنید چون برخی از عفونت‌ها کشنده‌تر از سایر عفونت‌ها هستند.

اگر نزد دامپزشک می‌روید از او بخواهید تا یک رژیم غذایی برای پرنده شما بنویسد. تا بتوانید با استفاده از رژیم غذایی به روند بهبود سرعت ببخشید.

کوکسیدیوز

بیماری کوکسیدیوز یکی از بیماری‌ فنچ است، که منشأ انگلی دارد و یک بیماری واگیردار است.

اصلی‌ترین عاملی که باعث به وجود آمدن این بیماری می‌شود یک ویروس است که ایمریا نام دارد.

در بیشتر مواقع از طریق فضولات حیوانات وارد بدن فنچ می‌شود. این بیماری مانند بیماری التهاب روده روی دستگاه گوارشی پرنده اثر می‌گذارد.

علائم بیماری کوکسیدیوز

علائم بیماری کوکسیدیوز شامل اسهال آبکی، بی‌حالی، کاهش اشتها، پف کردن و … هستند. بهترین کار برای مقابله با این بیماری افزایش سطح بهداشت پرنده است.

اگر پرنده شما به این بیماری دچار شد. در اولین اقدام قفس او را تمیز کنید و غذا و آب تمیز به او بدهید. اگر انجام این کار ها به بهبودی پرنده شما کمک نکرد، به پرنده داروی آریستو پت سولفادیم را بدهید.

درباره مقدار این دارو از دام‌پزشک مشورت بگیرید، بعد از بهبود پرنده، قفس او را کامل تمیز و ضدعفونی کنید.

ویروس پولیوما

این ویروس معمولاً پرندگان جوان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری در سایر پرندگان یکسان است و برای بیشتر پرندگان زینتی مثل قناری، طوطی و … ممکن است اتفاق بیفتد.

اصلی‌ترین علائم این ویروس شامل تورم شکم، کاهش اشتها، سرگیجه، استفراغ، اسهال، کم‌آبی بدن، کاهش وزن، افسردگی، ناهنجاری‌های قلبی، ادرار بیش‌ازحد، دشواری و تنگی نفس و خونریزی زیرپوستی هستند.

این بیماری در اکثر مواقع باعث مرگ پرنده میشود. خبر بد این است که تاکنون درمان قطعی در رابطه با این بیماری کشف نشده است.

اگر شما از چند پرنده به‌طور هم‌زمان نگه‌داری می‌کنید بهترین کار این است که پرنده بیمار را از سایر پرندگان جدا کنید. با این کار احتمال بیمار شدن دیگر پرندگان شما کمتر می‌شود.

اگر پرنده شما تمام علائم گفته‌شده در بالا را دارد یعنی به این بیماری مبتلا شده است. اگر فقط چند تا از این اعلائم را دارد به دامپزشکی بروید تا دام‌پزشک بگوید که آیا پرنده شما به این بیماری خطرناک دچار شده است و یا بیماری دیگری دارد.

نکته

بهترین کار برای اینکه پرنده شما دچار بیماری‌ فنچ نشود. تمیز کردن محل زندگی پرنده و افزایش سطح بهداشت پرنده است. این بیماری از والدین به جوجه‌ها نیز منتقل می‌شود.

پس اگر پرنده دچار این بیماری است هرگز به فکر تولیدمثل آن نباشید. اگر می‌خواهید یک پرنده جدید را در کنار یک پرنده دیگر قرار دهید. بهتر است که او را ۱۵ روز قرنطینه کنید و در صورت مشاهده علائم گفته‌شده به‌هیچ‌عنوان پرنده را در کنار سایر پرندگان قرار ندهید.

بیماری‌های فنچ
ویروس پولیوما

فنچ‌ها می‌توانند به خاطر عواملی مثل تغذیه نامناسب و یا به دلیل مراقب نادرست دچار بیماری شوند برای جلوگیری از این‌که فنچ شما به دلیل تغذیه نامناسب و مراقب نامناسب دچار بیماری شود مقاله‌ مراقبت فنچ را مطالعه کنید.

بیماری سل

این بیماری یک بیماری بسیار خطرناک و کشنده است. پرندگانی که به این بیماری دچار می‌شوند به‌سرعت لاغر می‌شوند و مدفوع بسیار شلی دارند و دچار تنگی نفس هم می‌شوند.
بهترین کار برای مهار این بیماری این است که پرنده بیمار را به‌دام‌پزشک ببرید. اگر پرنده تا پایان دوران بهبود زنده ماند او را به مدت طولانی قرنطینه کنید.

تا بیماری کاملاً از بدن پرنده بیمار خارج شود و بعد از بهبودی کامل محلی که پرنده بیمار در آنجا بوده است را به‌طور کامل ضدعفونی کنید.

چندراه برای جلوگیری از بیماری‌ فنچ

 • بهداشت محیطی که فنچ در آن زندگی می‌کند را همیشه تمیز و پاکیزه نگه‌دارید.
 • سعی کنید تا جای ممکن از مواد غذایی تازه و خوب برای تغذیه فنچ استفاده کنید.
 • برای تقویت کردن سیستم ایمنی بدن فنچ از مولتی‌ویتامین‌ها زیر نظر دام‌پزشک استفاده کنید. تا فنچ شما کم‌تر بیمار شود.
 • قفس پرنده را درجایی قرار دهید که ورود حشرات مثل مورچه و … به آنجا غیرممکن باشد. چون درصد انتقال بیماری توسط این موجودات بسیار تا بسیار زیاد است.
 • محلی که در آن دانه می‌ریزید را هرچند روز یک‌بار کاملاً بشویید و پس‌ازاین که کامل خشک شد دانه تمیز در آن بریزید.
 • در استفاده از مواد غذایی متعادل باشید. یعنی یک ماده غذایی را زیاد به پرنده ندهید و همچنین یک ماده را کم به پرنده ندهید.
 • واکسن‌های مقررشده را سروقت به فنچ بزنید.
 • فنچ‌ها باید روزان بسیار فعالیت و پرواز کنند. اگر قفس فنچ شما کوچک است بهترین کار این است که یک قفس بزرگ‌تر بخرید تا پرنده بتواند آزادانه در آن پرواز کند این کار کمک می‌کند که فنچ کم‌تر بیمار شود.

علائمی که در صورت مشاهده باید به دام‌پزشک مراجعه کرد!

 • فنچ پرنده‌ای پر جنب‌وجوش و پر سروصدا است درصورتی‌که پرنده شما مثل گذشته پرهیجان و سر حل نیست به معنی بیمار شدنش است.
 • فضولات پرنده باید سفت و خشک باشند. در صورت شل بودن و یا آبکی بودن به معنی این است که پرنده بیمار شده است.
 • درصورتی‌که پرنده شما نتواند روی میله ثابت با ایستد و یا اگر بال پرنده شما کج شده است. ممکن است پرنده شما دچار شکستگی یا بیمار شده باشد.
 • یک فنچ سالم اشتهای خوب و بالایی دارد درصورتی‌که فنچ شما کم‌اشتها شده است. ممکن است نشان‌دهنده بیماری باشد.
 • چشمان یک فنچ سالم و سرحال کاملاً باز و براق است، درصورتی‌که چشمان فنچ شما چرکی،چروک و یا نیمه‌باز بود. می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که فنچ شما بیمار شده است.

سخن پایانی

ما در این مقاله بیماری‌های آسپرژیلوس، انگل، Avian Gastric Yeast AGY، آبله مرغان، بیماری بامبل، کاندیدیازیس، کلامیدیا، سرما خوردگی، ورم ملتحمه یا قرمزی چشم، یبوست، التهاب روده، کوکسیدیوز، ویروس پولیوما و بیماری سل را برای شما برسی کردیم.

در بخش پایانی چند نکته برای جلوگیری از بیماری فنچ به شما یاد دادیم. امیدوارم که پرنده شما به هیچ‌کدام از این بیماری ها مبتلا نباشد.

البته بیماری‌های ذکرشده در این مقاله بخشی از بیماری‌ فنچ است پس بهتر است که در صورت مشاهده هرکدام از علائم گفته‌شده به دام‌پزشک مراجعه کنید.
امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید.
فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالا است. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.


منابع:
omlet.co.uk

2 دیدگاه دربارهٔ «آشنایی با رایج ترین علایم و بیماری پرنده فنچ»

 1. سلام،دوتا فنچ داریم که اصلا نمیدونیم نر هستن یا ماده،بنظر مشکلی ندارن و سالمن ،غذامون بیشتر ارزنده و گاهی تخم مرغ و سبزیجات ،یه بار هندونه دادم خیلی دوست داشتن براشون بد نیست؟
  میخونن و مدام اینور اونور میپرن،یکیشون را دو سالی هست داریم، چند ماه تنها بود ولی مشکل خاصی نداشت ولی وقتی یکی دیگه گذاشتیم پرتحرک تر و پرسرو صداتر شد،جدیده خیلی ترسوئه و سریع واکنش نشون میده و البته جوونتر بنظر میرسه
  خیلی با هم دعوا میکنن و مدام پرهاشونا پف میکنن و  دنبال هم میذارن و سر و صدا میکنن،آیا اینکه پرهاشون گاهی میریزه بخاطر دعواس
  دو روزه متوجه شدم قدیمیه نوکش تیز شده و یه کم روی هم قرار گرفته،بعضی وقتا کاغذ مقوای کف قفسا پاره میکرد ،خیلی به قفس نوک میزنه و میله ها را تکون میده مدام نوکش رو میکشه روی اون میله ای که میشینن

  1. سلام هندوانه برای فنچ ضرری نداره؛
   اینکه خیلی دعوا میکنن، به این علت است که کلاً بعضی مواقع پیش میاد که دو پرنده از هم خوششون نمیاد و مدام دعوا میکنن؛ اگر دعوا خیلی شدیده و همدیگرو میزنن باید از هم جداشون کنین؛
   ریزش پر در فنچ اگر مقدار کمی باشد طبیعی است؛ ولی اگر پرهای زیادی میریزد و خونی هستند یعنی فنچ‌ها بهم سازگاری ندارن
   برای کوتاه کردن نوک فنچ به یک متخصص (پرورش‌دهنده فنچ و یا دامپزشک) مراجعه کنین و از این به بعد، برای جلوگیری از رشد بی رویه نوک، سنگ نمک داخل قفس بذارین. فنچ با نوک زدن به سنگ نمک، نوک خود را کوتاه میکنن.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *