آموزش ساخت عروسک نمدی

آموزش ساخت عروسک نمدی

به دنبال یک سرگرمی جديد یا یک هدیه ساده هستید؟ فقط با داشتن کمی دانش خیاطی می‌توانید عروسک نمدی را به‌تنهایی بسازید. عروسک‌های نمدی در شکل‌های متنوع و دلخواه مانند آدمک، حيوان و غيره می‌توانند ساخته شوند. ما در اين مقاله به آموزش عروسک نمدی و طريقه ساخت آن با الگو می‌پردازیم.

شما می توانید قبل از ساخت و خرید هر نوع عروسک ابتدا مقاله‌ی انواع عروسک وبلاگ ما را بخوانید. در این مقاله سعی کرده‌ایم تا شما را با انواع مختلفی از بهترین عروسک‌ها آشنا کنیم.

الگوی عروسک

 طرحی برای عروسک خود روی کاغذ بکشید. شما می‌توانید یک فرد کامل را بکشید و آن را به سر، بدن، بازوها و پاها تقسیم کنید. یا می‌توانید هر یک از این قسمت‌ها را جداگانه ترسیم کنید، اما اطمينان حاصل کنيد که حتماً نسبت‌ها را رعايت کرده‌اید.

 اگر اهل هنر نیستید، تعداد زیادی الگو عروسک رایگان در اینترنت وجود دارد که می‌توانید چاپ کنید.

برش قطعات عروسک

قطعات را برش دهید. شما فقط باید یک سر، یک بدن، یک دست و یک پا را ببرید. اگر دوست دارید می‌توانید لبه‌ها را برای جلوه بهتر مرتب کنید، اما به یاد داشته باشید، این فقط الگوی عروسک شماست.

الگوها را روی نمدی که انتخاب کرده‌اید قرار دهید. برای یک عروسک معمولی، رنگ هلويی يا قهوه‌ای برای پوست عروسک بهترین است. با استفاده از قیچی خود الگوها را ببرید. در صورت نیاز می‌توانید ابتدا دور آن‌ها را بکشید. شما باید دو سر، دو بدن، چهار دست و چهار پا داشته باشید؛ مانند گذشته، اگر دوست دارید می‌توانید لبه‌ها را مرتب کنید.

برش قطعات عروسک
برش قطعات عروسک

درست کردن چشم و دهان عروسک

یکی از قطعات سر را بردارید و چشم‌ها و دهان را بسازید. در آموزش عروسک نمدی، چند راه برای انجام این کار وجود دارد:

 با استفاده از کوک ساده پشت چشم‌ها را بدوزید. برای انجام اين کار ابتدا يک هلال روی نمد کمی بالاتر از جايی که می‌خواهید چشم‌های عروسک را بچسبانيد، بکشيد. سپس روی اين هلال را کوک بزنيد، به‌صورت کوک‌های به هم چسبيده يا بخيه و يا همان یک‌درمیان کوک بزنيد و سپس برگرديد تا کوک‌های به هم چسبیده‌ای داشته باشيد.

دوباره برای مژه‌ها يک الی دو کوک در انتهای هلال به سمت بالا بزنيد. برای دهان نيز يک لبخند روی صورت عروسک بکشيد و سپس با رنگ قرمز روی آن را کوک بزنيد.

در آموزش ساخت عروسک نمدی روش دومی که می‌توانید برای درست کردن چشم و دهان عروسک به کار ببريد استفاده از پارچه است. دو پارچه يکی از پارچه مشکی و یک نیم‌دایره از پارچه قرمز یا صورتی برش بزنید. با کوک پشت این قطعات را به‌صورت چشم و دهان به سر بدوزید.

ساخت سر عروسک

دو قطعه سر را در کنار هم قرار دهید. با دوخت دندان‌موشی آن دو را به هم بدوزید. اکنون با استفاده از شکافی که برای پر کردن عروسک جاگذاشته‌اید، آن را پرکنید. حالا یا از گلوله‌های پنبه‌ای، خرده‌های پارچه یا پر برای پر کردن عروسک استفاده کنید. با کوک دندان‌موشی فاصله‌ای که جاگذاشته بوديد را بدوزید.

سر هم کردن عروسک

تکه‌های بدن، بازوها و تکه‌های پا را بردارید. مثل هم بدوزید. البته با قطعات بايد به‌صورت قرينه رفتار کنيد تا در نهايت يک بدن و دو دست‌وپا داشته باشيد.

سر و بدن را گرفته و با استفاده از کوک دندان‌موشی به هم بدوزید. بازوها را در دو طرف بدن قرار دهید، سوزن و نخ را ابتدا به بدن و سپس به بازوها بزنيد تا با چند کوک کاملاً به هم متصل شوند. همین کار را برای پاها نیز انجام دهید.

موهای عروسک

در این قسمت از آموزش ساخت عروسک نمدی بهتر است که موهای عروسک خود را بسازید. برای انجام این کار در آموزش عروسک نمدی نیز چند روش وجود دارد:

 یک دسته نخ کاموا برش بزنید و آن‌ها را از وسط به سر عروسک بدوزيد. از جلوی سر شروع کنيد تا پشت سر ادامه دهيد. سپس می‌توانید موها را در کناره‌های صورت و موازی با دهان عروسک، کوک بزنيد يا می‌توانید موها را از دو طرف ببافيد.

روش دوم ساخت کلاه‌گیس و سپس دوختن موهای کاموايی روی آن است. کلاه‌گیس را به هر سبکی که دوست دارید از پارچه ببرید. قطعات کاموايی ديگری را برای قسمت چتری موها برش دهید و هر دو را با استفاده از کوک به هم متصل کنيد و سپس بر روی سر بدوزید.

اگر بعد از درست کردن عروسک‌های نمدی متوجه شدید که کمی کثیف شده‌اند، جای نگرانی نیست. این عروسک‌ها به راحتی قابل شست و شو هستند و این یکی از مزیت های نمد است. البته با خواند مقاله‌ی شستن عروسک می توانید آن‌ها را اصولی و درست تر بشویید.

موهای عروسک نمدی
موهای عروسک نمدی

درست کردن لباس برای عروسک

سبک لباس خود را انتخاب کنید. انواع مختلفی برای عروسک وجود دارد، بنابراین اگر می‌خواهید چیز خاصی بسازید، ایده‌های طراحی را در اینترنت جستجو کنید. این مقاله قصد دارد ساخت یک لباس و کفش ساده برای عروسک را آموزش دهد.

یک پارچه مستطیل شکل را از هر رنگ نمد یا طرح دار که دوست دارید برش دهید. اطمینان حاصل کنید که وقتی به‌صورت لوله به هم دوخته می‌شوند، بسیار بزرگ‌تر از بدن عروسک شما است، زیرا می‌خواهید لباس شما پف‌دار به نظر برسد. همچنین، بسته به ترجیح خود از طول لباس خود، می‌توانید لباس عروسک را بلند يا کوتاه درست کنيد.

در ادامه مقاله آموزش عروسک نمدی به نحوه دوختن لباس برای عروسک می‌پردازیم. می‌توانیم به دو صورت برای عروسک لباس بدوزيم. هم با استفاده از نمد و هم با استفاده از پارچه.

دوخت لباس عروسک

با استفاده از کوک دو سر پارچه را به هم بدوزید. آن را روی بدن عروسک قرار دهيد و تا آنجا که می‌توانید به قسمت بالایی نزدیک کنید. حالا دورتادور لوله را با کوک به هم بدوزید و آن بکشید تا جایی که متناسب با بدن عروسک باشد.

لباس را با کوک به بدن عروسک خود بدوزید. اگر می‌خواهید عروسک شما تعدادی لباس عوض کند، ممکن است از این مرحله صرف‌نظر شود. اگر این مرحله را نادیده گرفتید، مطمئن شوید که محکم کشیده‌اید، بنابراین لباس فوراً از تن عروسک بيرون نمی‌آید.

درست کردن کفش برای عروسک

برای عروسک خود کفش درست کنید. از هر پارچه‌ای که برای کفش انتخاب می‌کنید، دو بیضی را برش بزنید. یکی از بیضی‌ها را کوچک‌تر از بيضی ديگر ببرید. با استفاده از کوک دو بیضی را به هم بدوزید.

 یک نوار مستطیل شکل کوچک را از همان پارچه برش دهید. آن را با استفاده از کوک پشت دو طرف بدوزید تا مانند سگک عمل کند. کفش را روی پای عروسک خود قرار دهيد و اگر دوست دارید از کوک استفاده کنید و آن را وصل کنید. همین کار را برای کفش و پای دیگر نیز انجام دهید.

در ادامه مقاله آموزش عروسک نمدی به آموزش يک عروسک نمدی ديگر می‌پردازیم. با استفاده از نمد يک بچه‌گربه زيبا درست خواهيم کرد.

بچه‌گربه نمدی

برای درست کردن اين عروسک نمدی بايد وسايل زير را تهيه کنيد.

  • الگو
  • چشم‌های پلاستيکی
  • نخ و سوزن
  • مداد رنگی صورتی
  • خودکار با جوهر قابل پاک شدن يا صابون خياطی
  • خط کش
  • پارچه نمدی

کل زمانی که برای ساخت اين عروسک نياز خواهيد داشت، یک بعدازظهر است.

در این قسمت از مقاله شما را با یکی از مطالب پر بازدید و مفید وبلاگ واسط کالا آشنا خواهیم کرد. امیدوارم که برای شما نیز کاربردی باشد:

تزیینات خانه با نمد

مرحله 1

همه الگوها را برش دهید. آن‌ها را به قطعات مربوط به نمد بچسبانید و برش بزنید. با استفاده از خودکار با جوهر قابل پاک شدن يا صابون خياطی به رنگ تیره‌تر از رنگ نمدی که استفاده می‌کنید، روی محل قرارگیری چشم‌ها، بينی و دهان بکشید.

مرحله 2

با استفاده از نوک یک قیچی گلدوزی، دو سوراخ ریز برای چشم‌ها در مرکز محل‌های مشخص‌شده از صورت ایجاد کنید. چشم‌ها را در محل‌های خود بچسبانيد و از پشت می‌توانید برای محکم شدن، کوک بزنيد.

در مراحل بعدی آموزش ساخت عروسک نمدی به نحوه ساخت بقيه قسمت‌های عروسک می‌پردازیم.

مرحله 3

با استفاده از بخیه‌های مستقیم جزئیات چشم و دهان را بدوزید. دو قسمت سر را به هم بدوزيد و مقدار کوچکی از آن را خالی بگذاريد و سپس با الياف يا پنبه پرکنید.

مرحله 4

همان‌طور که نشان داده‌شده، گوش‌های داخلی را به گوش خارجی بدوزید. سپس دو قطعه گوش را از بالا به هم بدوزيد. هر گوش را پرکرده و شکاف را بدوزید. گوش‌ها را به سر در جای خود سنجاق کنید.

مرحله 5

قبل از اينکه دو قطعه مخصوص سر را به هم بدوزيد، گوش‌های پرشده را به آن بدوزيد. از پایین شروع کنید، نمد تا انتها کوک بزنيد و منافذی برای پر کردن باقی بگذاريد. محکم سر را پرکنید و شکاف را ببندید. برای اتصال سر به بدن انتهای نخ را آزاد بگذارید.

مرحله 6

دور بدن را کوک دندان‌موشی زده و شکافی برای پر کردن بگذاريد بماند. بعدازاینکه پر کرديد، شکاف را بدوزيد. این کار را برای دو بازو تکرار کنید.

مرحله 7

پاها را نيز بر طبق الگويی که از نمد برش زده‌اید به هم بدوزيد و پرکنید. کف پا را در پایین پا قرار دهید، نقطه انگشت را با درز جلوی پا مطابقت دهید. در جای خود بدوزید.

در مراحل بعدی آموزش ساخت عروسک نمدی به نحوه ساخت بقيه قسمت‌های عروسک می‌پردازیم.

مرحله 8

همان‌طور که نشان داده‌شده سر را به گردن سنجاق کرده و با کوک آن در جای خود بدوزید. چندین بار دور محل اتصال را دور بزنید، هر بار کمی پایین گردن و کمی بالاتر در صورت را بدوزید.

مرحله 9

حالا بازوها را به کناره‌های بدن سنجاق کنید. یک سوزن دو نخ را در زیر یک بازو فروکنید و آن را از طریق بدن بالا بیاورید و از طریق بازوی دیگر بیرون بیاورید. سوزن را دوباره از طریق بازو بیاورید. چند بار به عقب و جلو بروید و گره بزنید. این کار را برای پاها تکرار کنید. حالا شما يک عروسک نمدی خواهيد داشت.

بچه گربه نمدی
بچه گربه نمدی

ساخت لباس عروسک نمدی

درآموزش ساخت عروسک نمدی دوختن لباس عروسک بخش مهمی است. شما می توانید انواع مختلف لباس های این عروسک ها را دوخته و به کودک خود دهید . کودکان علاقه به تعویض لباس عروسک خود دارند. در ادامه راه های کامل ربای دوخت لباس های عروسک را در اختیار شما قرار داده ایم.

البته پیشنهاد می کنم از عروسک های زیبا و کوچک و بزرگی که برای کودکتان دوخته اید برای تزئینات کیف های او نیز استفاده کنید. البته برای یادگیری بیشتر این تزئینات میتوانید مقاله ی تزیین کیف نمدی را مطالعه کنید و بهتر کیف ایتان را تزئین کنید.

گام 1

با استفاده از کوچک‌ترین تنظیم روی چرخ‌خیاطی خود، لبه بيرونی پارچه لباس را دور دوزی کنيد. درحالی‌که پشت پارچه به سمت شما است، لبه بالایی وسط لباس را با استفاده از نقاط مشخص‌شده به‌عنوان راهنما تا کنید. ماشین را خیلی نزدیک به لبه بدوزید تا پوشش روبان تشکیل شود.

گام 2

درزهای جانبی سمت جلويی پارچه را به هم بدوزید. درز را فشار دهید این کار را تکرار کرده و روبان را در پشت لباس قرار دهید و سمت چپ پارچه را رو به روی خود قرار دهید.

گام 3

سجاف را در امتداد لبه پایین لباس تا کرده و با نخ گلدوزی در جای خود قرار دهید. روبان را از وسط برش دهید. یک سوزن ته گرد کوچک به یک انتهای آن متصل کنید و از طریق قسمت جلوی لباس نخ کنید. این کار را با پشت کار نيز تکرار کنید.

در گام‌های بعدی آموزش عروسک نمدی به نحوه ساخت بقيه قسمت‌های عروسک می‌پردازیم.

گام 4

لباس را به سمت عروسک بلغزانید، بازوی لباس را زیر بازوها و درز لباس را در پشت قرار دهید. پارچه را در قسمت جلو و پشت جمع کنید و روبان‌ها را درست بالای شانه‌های عروسک به‌صورت کمانی ببندید.

گام 5

برای دوختن کفش‌ها، طبق الگو، نمدها را برش دهيد. قسمت بالايی کفش را ابتدا به قسمت پايينی با کوک دندان‌موشی به هم بدوزيد و سپس قسمت رويی کفش را از پشت به يکديگر بدوزيد.

گام 6

اگر بخواهيد عروسک شما دخترانه‌تر شود، يک پاپيون برای کنار گوش آن می‌توانید درست کنيد. برای این کار يک قطعه نمد را برش دهيد. از دو طرف به سمت داخل آورده و بدوزيد. سپس يک قطعه ديگر را روی آن بگذاريد و از پشت بدوزيد. سپس آن را روی يکی از گوش‌ها بدوزيد.

در انتهای این مقاله باید به شما این خبر خوش را بدهیم که سایت واسط کالا خلاقیت های زیادی برای کودک شما به اشتراک گذاشته است . برای راحتی کار شما در پایان شما را به خواندن دو مقاله از این مقالات دعوت می کنیم:

خلاقیت با چوب درخت

کاردستی با شیشه نوشابه

ساخت لباس عروسک
ساخت لباس عروسک

کلام آخر

به پايان مقاله آموزش ساخت عروسک نمدی رسيديم. اميدوارم بتوانيد عروسک‌های زيبايی را با استفاده از اين روش برای خود و عزیزانتان بسازيد. همچنين می‌توانید عروسک‌های زيادی را برای فروش در اپليکيشن واسط کالا بسازيد. برای مطالعه مقالات مشابه به وبلاگ واسط کالا مراجعه کنيد.

منابع

gathered.how

wikihow.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *