آموزش ساخت کيف نمدی بسيار شيک در منزل

آموزش ساخت کيف نمدی بسيار شيک در منزل

کاربرد کیف و لوازم جانبی نمدی بسيار گسترده و محبوب است. آن‌ها را می‌توان در مدل‌ها و طرح‌های مختلف یافت. اگر به کیف‌های نمدی علاقه‌مند هستید، می‌توانید با آموزش ساخت کيف نمدی در اين مقاله ما را همراهی کنيد و خيلی ساده کيف نمدی خود را بسازيد.

نمد ماده‌ای بادوام، ضد رطوبت و با عایق حرارت است و می‌تواند از هر دو نوع الیاف طبیعی مانند پشم یا خز حیوانات یا از الیاف مصنوعی ساخته شود. کار با آن آسان است. پارچه‌های نمدی از هر دو طرف قابل‌استفاده هستند زیرا در هر دو سطح یکسان هستند.

برای تزیین کیف نمید خود، خواندن مقاله زیر را از دست ندهید.

تزیین کیف نمدی

مواد لازم دوختن کیف نمدی

 • 1 متر نمد
 • زیپ به طول 20 سانتی‌متر
 • کارابین به طول 2 سانتی‌متر (قلاب‌های فنری را کارابين ميگويند)
 • نخ منطبق با رنگ نمد مورداستفاده

اندازه نهایی کیف 40× 34 سانتی‌متر (عرض × ارتفاع) با کفی 8 سانتی‌متر خواهد بود. دستگیره‌ها تقریباً 21 سانتی‌متر هستند.

ابزارهای مورد نیاز

 • چرخ‌خیاطی
 • سنجاق
 • گیره خیاطی
 • سوزن
 • قیچی
 • برش چرخان
 • گچ خیاطي
 • خط کش
 • متر

اندازه‌گیری‌های برش

 • بدنه کیف 41 ×76 سانتی‌متر (عرض x ارتفاع)
 • دسته 2 قطعه 4× 50 سانتی‌متر
 • جیب زیپ (سطحی برای پوشاندن زیپ) 25×19 سانتی‌متر
 • جیب کوچک 17 ×13 سانتی‌متر
 • بند برای کارابین 1،50 ×24 سانتی‌متر

اندازه‌گیری‌ها شامل اندازه‌گیری‌های داده‌شده به‌علاوه 0،5 سانتی‌متر (اندازه‌ی درزها) است.
نکته: دقت کنید اگر این فاصله برای دوخت (0.5 سانتی‌متر) را رعایت نکنید حتماً اندازه کیف از اندازه مدنظر در الگو کوچک‌تر می‌شود.

آموزش کیف نمدی (مرحله‌به‌مرحله)

الگو کیف نمدی ما به صورت زیر می‌باشد. ابتدا با استفاده از گچ خیاطي، تمام قطعات الگو را در یک طرف (عکس) نمد بکشید.

تکه‌های الگو را با استفاده از قیچی یا برش دهنده چرخان یا کاتر برش دهید. برای آماده کردن ته کیف نمدی قسمت میانی بدنه کیف (ارتفاع) را پیداکرده و آن را با استفاده از گچ خیاطی علامت‌گذاری کنید. لبه کناری مستطیل به طول 8 و عرض 4.5 را برش دهید.

آموزش ساخت کيف نمدی بسيار شيک در منزل
آموزش ساخت کيف نمدی

زيپ

در ادامه آموزش ساخت کيف نمدی می‌توانید الگوی دهانه زیپ را بکشید. زیپ را در طرف داخل کیف قرار دهید. اول از همه، 10 سانتی‌متر از بالای کیف نمدی را اندازه بگیرید و یک خط موازی با لبه بالایی بکشید.

طول زیپ 20 سانتی‌متر است، شما باید وسط آن خط کشیده شده را پیدا کنید، آن را علامت‌گذاری کنید و از آن نقطه 10 سانتی‌متر به سمت چپ و راست علامت‌گذاری کنید.

بین این دونقطه، از خط 0.50 سانتی‌متر بالا و پایین را علامت‌گذاری کنید. دهانه زیپ مشخص‌شده است، آن را ببرید.

برای برش جای زیپ از یک برش دهنده دوار با تیغه کوچک‌تر و یا از کاتر استفاده کنید. زیپ را بگذارید و سنجاق بزنید.
زیپ را محکم نگه‌دارید و بدوزید. تمام درزها را از طرف بیرون کیف نمدی با چرخ‌خیاطی بدوزید.

در ادامه مقاله آموزش ساخت کيف نمدی به نحوه دوخت کارابين به کيف می‌پردازیم. اين قطعه در کيف می‌تواند بسيار کاربردی باشد. کليدها را می‌توان به آن وصل کرد تا در صورت نياز به آن‌ها بسيار راحت بتوان آن‌ها را از کيف پيدا کرد.

آموزش دوخت کارابين

برای ادامه کار، باید یک قطعه را بدوزید تا زیپ را بپوشاند و به شکل جیب درآورد. شما یک قطعه بزرگ‌تر (داخل پوشش جیب زیپ)، یک قطعه کوچک‌تر (جیب) و یک بند برای کارابین بریده‌اید.

لبه بالایی یک جیب کوچک و دو طرف بند را برای یک کارابین کوک بزنید. کارابین را بدوزید. جیب کوچک و بند را با کارابین روی قطعه بزرگ‌تر سنجاق کنید، به‌طوری‌که در قسمت بزرگ‌تر فاصله لبه در همه‌جا 3 سانتی‌متر باشد. جیب کوچک و سپس قسمت بالای بند را با یک کارابین بدوزید.

آن قطعه را روی زیپ طرف داخل کیف نمدی، به‌طوری‌که از لبه بالایی 8 سانتی‌متر فاصله داشته باشد سنجاق کنید، مراقب باشید که وسط بدنه کیف نمدی و مرکز قطعه با هم منطبق باشند.
لبه‌های دوخت جیب کیف نمدی را با سنجاق مشخص می‌کنیم و از طرف قسمت خارجی کیف می‌دوزیم تا دوختمان تمیز و زیباتر باشد.

دسته‌های کيف

در ادامه آموزش ساخت کيف نمدی به طريقه دوخت دسته‌های آن می‌پردازیم. برای دوختن دسته‌های کیف نمدی شما 2 نوار با عرض 4 سانتی‌متر و طول 50 سانتی‌متر را بریده‌اید.

روی انتهای این نوار 7 سانتی‌متر علامت‌گذاری کنید. قسمت بین این دو 7 سانتی‌متر مشخص‌شده، با استفاده از گیره‌های خیاطی تا بزنید و اتو بکشید تا جای آن مشخص شود. به‌جز این 7 سانتی‌متر بقیه را بدوزید.

برای دسته دیگر نیز این کار را تکرار کنید. حال دسته‌ها را روی کیف بدوزید، به‌طوری‌که روی هر لبه بالایی 5 سانتی‌متر و از دو طرف لبه‌ها 10 سانتی‌متر به مرکز قسمت بدنه کیف را مشخص کنید. انتهای دسته‌ها را از بالا وصل کنید.

من از چسب برای پارچه، گیره دوخت و سنجاق استفاده کردم. خطوط درز را علامت‌گذاری کنید. هر چهار قسمت انتهای دسته را کوک بزنید.
بعد از اتمام کار دسته‌ها، لبه‌های کناری کیف نمدی (قسمت خارجی) را به هم متصل کرده و 0،5 سانتی‌متر از لبه آن را با چرخ‌خیاطی بدوزید.

آموزش ساخت کيف نمدی بسيار شيک در منزل
دسته های کیف

کفی کيف نمدی

ته کیف را به صورت مربع 0.5*0.5 سانتی‌متر از قسمت لبه بیرونی ارتفاع کیف برش دهید و ته کیف را به صورت افقی با گیره متصل کرده و دوخت می‌زنیم.

کیف نمدی زیبای ما آماده شد که شما می‌توانید این کیف را بدون جیب، زیپ و لوازم اضافی تهیه کنید. که آن هم جالب و زیباست و دوخت آن بسیار ساده‌تر است.

در صورت تمایل کیف را تزئین کنید؛ و برای تزئین کیف نمدی می‌توانید از گلدوزی کمک بگیرید یا طرح‌هایی را با نمدهای رنگی دربیاورید و با کمک دوخت دندان‌موشی بر روی کیف بدوزید و یا با بهره‌گیری از خلاقیت خود کیف را با سنگ یا مهره و ربان تزئین نمایید.

در ادامه مقاله به آموزش يک نوع کيف نمدی بدون نياز به دوخت می‌پردازیم.

کیف کلاچ

یک ورق نمد تهیه کنید. اندازه آن 30.48×22.86 سانتی‌متر باشد. جهت آن را به صورت عمودی قرار دهید. می تواید از تکه‌ای نمد با اندازه متفاوت نیز استفاده کنید اما باید مستطیل شکل باشد و عمود نگه‌داشته شود.

لبه پایینی را به‌اندازه‌ی 10.16 سانتی‌متر تا کنید. می‌توانید این قسمت را تا بزنید تا عمق کیف بیشتر شود؛ اما قسمت بالایی کوتاه‌تر می‌شود.

لبه‌های کناری را با استفاده از چسب حرارتی بچسبانید. قسمت پایینی را بالابرده و پایین لبه یک خط چسب بزنید. به‌سرعت لبه آویز را پایین بیاورید و با انگشت فشار دهید تا محکم شود. این کار را برای قسمت دیگر نیز اجرا کنید.

مراحل کيف کلاچ نمدی

در ادامه آموزش ساخت کيف نمدی کلاچ بالای نمد را به سمت پایین تا کنید. اگر مایلید می‌توانید قسمت بالایی را به شکل v ببرید تا شبیه پاکت نامه باشد. این ضروری نیست و در صورت علاقه می‌توانید این مدل را انتخاب کنید.

می‌توانید نوار چسبی را به قسمت بالا و پایین وصل کنید که باعث می‌شود کیف شما حرفه‌ای‌تر به نظر برسد. همچنین به بسته نگه‌داشتن آن نیز کمک خواهد کرد.

در صورت تمایل می‌توانید کیف را تزئین کنید. لبه‌های کیف را با نخ گلدوزی کوک بزنید یا نواری از جنس نمد به صورت پاپیون برش داده و روی کیف با چسب حرارتی بچسبانیم و یا با گل یا سایر اشکال نمدی تزئین کنید.

در ادامه آموزش ساخت کيف نمدی به آموزش يک مدل کيف قلبی نمدی می‌پردازیم.

کیف قلبی

دو شکل یکسان به شکل قلب از نمد را برای قسمت جلو و پشت کیف خود برش دهید. این اشکال می‌تواند هر چیز ديگری نيز باشد؛ اما اگر ساده باشد بهتر است. مثل مربع. نیم‌دایره. قلب و یا مدل‌های عروسکی.

نواری به عرض 89.8 سانتی‌متر، برای وصل کردن دو طرف کیف برش دهید؛ که می‌توانید از رنگ نمد متفاوتی برای این قسمت استفاده کنید.

لبه‌های خارجی نوار را با لبه‌های خارجی شکل خود هماهنگ کنید و با چسب حرارتی بچسبانید. در قسمت پایین کیف قلبی شکلمان یک درز به‌اندازه‌ی 0.64 سانتی‌متر است.

نوار را به طرف دیگر کیف نیز بچسبانید. بدنه کیف تقریباً آماده است می‌توانید به داخل برگردانید تا درزهای آن پنهان شود. در صورت خمیده بودن باید درزها را برش دهید و یا به همان صورت اولیه باشد و درزها را دوخت دندان‌موشی بزنید.

دوخت بند برای کيف قلبی

یک نوار نمدی به عرض 7.62 سانتی‌متر ببرید. این بند را برای کیف می‌سازیم. می‌توانید آن را به‌اندازه‌ای که دوست دارید بلند یا کوتاه کنید و 2 سانتی‌متر بیشتر ازآنچه می‌خواهید اندازه‌ی بند کیف باشد برش دهید که برای اتصال آن به این طول اضافی نیاز دارید.

بند را از وسط به دو قسمت تا کنید و با چسب محکم کنید.

انتهای بندها را به لبه‌های بالایی کیف با چسب حرارتی وصل کنید. نوارها را می‌توانید به داخل یا خارج کیف خود وصل کنید. اگر تسمه‌ها را به بیرون وصل کنید یک دکمه زیبا را روی آن بچسبید یا بدوزید.

در صورت تمایل کیف را تزئین نمایید. شکل‌هایی از نمدهای رنگی برش دهید و روی کیف بچسبانید و یا با استفاده از نخ گلدوزی روی طرح‌ها کوک بزنید.

آموزش ساخت کيف نمدی بعدي، کيفی به شکل بستنی است.

ساخت کیف بستنی نمدی

در اینجا یک کیف بستنی نمدی وجود دارد که به‌اندازه بستنی واقعی خوشمزه به نظر می‌رسد. این کیف پول کوچک و زیبا فقط به مهارت‌های اساسی خیاطی و نمدهای باکیفیت احتیاج دارد.

بستنی نمدی
ساخت کیف بستنی نمدی

اگر شما بتوانید برای خود کیف پول درست کنید علاوه بر اینکه هزینه کمتری صرف می‌کنید می‌توانید آن را به هر رنگ و مدلی که دوست دارید درآورید.

لوازم موردنیاز برای دوخت کیف نمدی بستنی شکل

 • چند رنگ پارچه نمدی نازک (قهوه‌ای تیره. بژ. سفید. قرمز)
 • سوزن مخصوص نمد دوزی
 • زیپ
 • نخ گلدوزی یا نخ معمولی
 • پولک یا منجوق

ابزارهای لازم

 • گچ خیاطی
 • قیچی
 • خط کش
 • سنجاق
 • چسب

مراحل درست کردن کیف پول نمدی

مرحله اول آماده کردن نمد برای دوختن کيف است.

 • دو تکه نمد قهوه‌ای تیره برای پس‌زمینه بستنی
 • یک تکه نمد قهوه‌ای روشن/بژ برای مخروط بستنی
 • دو تکه نمد سفید و نرم برای بستنی
 • دو تکه نمد قرمز و گرد برای گیلاس روی بستنی

مرحله دوم

دو تکه نمد سفید را به هر یک از تکه‌های نمد قهوه‌ای تیره بچسبانید یا سنجاق کنید. خطوط متقاطع را روی تکه نمد مخروطی بژ با خط کش و گچ خیاطی بکشید.

تکه نمد مخروطی شکل را به نمد قهوه‌ای وصل گرده و نمد دایره‌ای قرمز را می‌چسبانیم. دو تکه نمد قهوه‌ای را به‌وسیله‌ی زیپ با سنجاق به هم وصل می‌کنیم.

تکه‌های کیف نمدی را بدوزید. برای اتصال محکم زیپ از کوک‌های کوچک به همان رنگ نمد استفاده کنید.

کیف نمدی بستنی را تزئین کنید. روی خطوط متقاطع که با گچ خیاطی مشخص کرده بودیم را کوک بزنید و از دکمه‌های ریز رنگی یا پولک و منجوق استفاده کنید.

برای تکمیل کیف هر دوتکه نمد را به هم بدوزید. کیف نمدی بستنی شکل ما آماده شد. در ادامه مقاله آموزش کف نمدي، با استفاده از نمد می‌توانید يک کيف برای دوربين خود بسازيد.

کیف‌های نمدی برای دوربین

دوربین‌های اکشن خارق‌العاده هستند. آن‌ها می‌توانند فیلم و عکس را باکیفیت بالا بگیرند. بااین‌وجود در صورت داشتن خراش روی لنز یا استفاده از محافظ ضد آب، کیفیت فیلم‌ها و عکس‌ها بسیار کاهش می‌یابد. ساخت کیف نمدی آسان. سریع و ارزان است که می‌تواند محافظت بیشتری از دوربین ایجاد کند.

اگر در نگهداری از کیف چرمتان دچار مشکل شده اید. خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد میدهیم.

راهنمای کامل نگهداری از کیف چرم

مراحل دوخت

در اولين مرحله، مقدار نمدی را که لازم دارید تهیه نمایید. دوربین را روی نمد قرار دهید، اندازه نمد به صورتی باشد که دورتادور دوربین را بپوشاند.

برای این دوربین از پایین 5 سانتی‌متر و از بالا 7 سانتی‌متر اندازه ارتفاع کلی نمد است. در تعیین اندازه خود سخاوتمند باشید. سپس نمد را برش دهيد.

مرحله دوم

 • محلی برای عبور بند برای جمع‌کردن دهانه کیف می‌سازیم.
 • لبه‌ی نمد را به‌اندازه 4 سانتی‌متر تا کرده و با چرخ‌خیاطی می‌دوزیم.

مرحله سوم

درزها را با سنجاق ثابت نگه می‌داریم و دوربین را داخل کیف قرار می‌دهیم تا اندازه‌ی کیف را اگر احتیاج باشد تغییر دهیم.

آموزش ساخت کيف نمدی بسيار شيک در من
ساخت کیف دوربین

بعد لبه‌ها را به‌جز قسمتی که بند کیف درون آن قسمت قرار می‌گیرد را با دست یا چرخ بدوزیم. درزها را 3 سانتی‌متر در نظر می‌گیریم.

مرحله چهارم

بعد از دوخت کیف را برگردانید. سنجاق را به قسمتی از بند وصل کنید. می‌توانید از بند کفش یا هر بند دیگری استفاده کنید اندازه‌ی آن را بلند انتخاب کنید تا بعد در صورت نیاز کوتاه کنید.

مرحله پنجم

بند کیف را در قسمت خود قرار دهید. دو سر بند را گره بزنید یا با چسب محکم کنید. در ادامه آموزش کيف نمدي، يک مدل کيف نمدی را آموزش خواهيم داد که برای اتصال قطعات اصلی از پانچ استفاده کرده است و دوختی در آن زده نشده است.

کيف نمدی بدون نياز به دوخت

آنچه واقعاً در مورد این کیف‌ها جذاب و خارق‌العاده است اين است که بسیار ساختن آن‌ها آسان و بسیار سبک است و می‌توان در یک مهمانی و همچنین به‌عنوان کیف هدیه و حتی کیف وسایل الکترونیکی از آن‌ها استفاده کرد.

وسایلی که به آن‌ها احتیاج داریدک

 • نمد
 • ریسمان (نوار یا بند چرمی)
 • دستگاه پانچ یا چاقو
 • نوارسجاف
 • اتو

یک تکه نمد به‌اندازه و رنگ دلخواه انتخاب کنید. از وسط تا کنید و یک تکه نوار سجاف 2 سانتی‌متری را بین دو لبه‌ی طرف باز کیف که تا و اتو کرده‌اید قرار دهید. اتو گرم را روی آن بگذارید (اتو نباید کشیده شود) تا لبه‌ها به هم بچسبند.

برای قسمت پايينی کیف مثل‌اینکه یک هدیه را بسته‌بندی می‌کنید تا کنید و آن را اتو کنید. قسمت باز را به داخل تا کرده و نوار سجاف را وسط آن قرار داده و اتو کنید تا مهروموم شود. کیف نمدی ما آماده است که می‌توان آن را پرکرده و با بند گره بزنید.

کيف جاموبايلی نمدی

می‌توان از پارچه نمدی برای جا موبایلی نيز استفاده کرد که به جای دوخت پانچ کرد و به هم وصل کرد. برای ساخت کیف موبایل نیاز نیست حتماً الگوی خاصی داشته باشید. از خود موبایل به‌عنوان الگو استفاده کنید.

همچنین می‌توان قسمت بالای کیف (قهوه‌ای) را 4 سوراخ به‌وسیله‌ی دستگاه پانچ یا چاقو ایجاد کرد و بند را از درون آن‌ها عبور داده و گره بزنید.
در ادامه آموزش ساخت کيف نمدی به آموزش يک نوع کيف مدل خرگوشی می‌پردازیم که می‌تواند هديه بسيار مناسبی برای دختربچه‌ها باشد.

جاموبايلی نمدی
کيف جاموبايلی نمدی

کیف‌های خرگوشی

برای دوخت این کیف‌های نمدی بامزه به تجربه خیاطی نیاز ندارید. وسایل آن در دسترس و ارزان‌قیمت هستند. یک کاردستی نمدی زیبا و کاربردی درعین‌حال ساده. این کیف سبک و زیبا می‌تواند هدیه مناسبی برای بچه‌ها باشد.

مواد لازم

 • الگو
 • نمد
 • نخ گلدوزی
 • نوارچسب
 • بند سفید
 • سیخ چوبی
 • چسب حرارتی تفنگی

مراحل ساخت

 • الگو را بکشید.
 • الگو را با نوارچسب روی نمد بچسبانید تا تکان نخورد. الگوها را به‌وسیله‌ی قیچی برش دهید.
 • علاوه بر تکه‌های برش خورده الگو دو چشم کوچک سیاه و یک مثلث کوچک صورتی برای بینی و دو عدد نوار 3 در 9 سانتی‌متری نیاز داریم.
 • روی تکه‌های صورتی داخل گوش کوک بزنید. سپس آن‌ها را روی گوش قرار داده و کوک می‌زنیم.
  در مرکز تکه نواری که قرار است روی قسمت جلویی کار دوخته شود شکافی ایجاد می‌کنیم؛ که بعداً بند از آن عبور کند.
 • قسمت بالا و پایین تکه نواری را روی قسمت صورت کیف خرگوش کوک می‌زنیم. تکه دیگر نواری را روی قسمت دیگر می‌دوزیم.
  بند را با چسب حرارتی به سیخ چوبی می‌چسبانیم و بند را از درون شکاف عبور می‌دهیم.
 • چشم‌ها و بینی را با چسب حرارتی می‌چسبانیم و دهانش را با نخ گلدوزی صورتی روی کیف نمدی خرگوش کوچک کوک می‌زنیم.
 • لبه‌های کار را با دوخت دندان‌موشی کوک می‌زنیم. دو قسمت را به هم وصل می‌کنیم.

کیف‌ خرگوشی کوچک آماده شد که می‌تواند برای کودکان بسیار جذاب و سرگرم‌کننده باشد. می‌توان آن‌ها را در رنگ‌های مختلف ساخت.

صحبت پایانی

به پایان مقاله آموزش ساخت کيف نمدی رسیدیم. امیدوارم بتوانید کیف خود را راحت بدوزید.

حتماً اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید و در آن جستجو کنید، مسلماً می‌توانید لوازم موردنیاز خود را در آن پیدا کنید.

همچنین اگر به این موضوعات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید.

منابع
Blog.bernina.com
wikihow.com
asubtlerevelry.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *