تشخیص سن عروس هلندی

تشخیص سن عروس هلندی- از کجا بفهمیم عروس هلندی چند سالشه؟

عروس هلندی‌ها، حیوانات خانگی باهوشی هستند که می‌توانند حرف‌زدن و شیرین‌کاری‌ها را یاد بگیرند. اما برای دستی و سخنگو کردن آن‌ها، باید حدوداً از 3 ماهگی با او تمرین کنیم؛ پس باید بتوانیم سن عروس هلندی را تشخیص دهیم تا وقتمان را صرف یک عروس هلندی بالغ نکنیم.

حتی اگر قصد آموزش دادن به عروس هلندی را ندارید و صرفاً می‌خواهید از آن‌ها جوجه بگیرید، باز هم باید از عروس هلندی کم سن‌و‌سال شروع کنید؛ چون در عروس هلندی‌های مسن، توان جفت‌گیری و تخم‌گذاری کم می‌شود. یک عروس هلندی، حدوداً از 18 ماهگی آماده جفت‌گیری و تخم‌گذاری است.

ما در این مقاله تمام نکاتی را که برای تشخیص سن عروس هلندی لازم است بدانید را، به شما آموزش می‌دهیم که خدای‌ناکرده موقع خرید، یک عروس هلندی پیر را به جای عروس هلندی جوان به شما نفروشند.

در اینجا، به شما می‌گوییم که یک عروس هلندی از زمانی‌که به دنیا می‌آید؛ تا یک سالگی چه تغییراتی می‌کند و همچنین به شما یاد می‌دهیم که با بررسی تک‌تک اعضای بدن عروس هلندی، چطور سن آن را تشخیص دهید.

نمایش ویدیو در آپارات

ویژگی‌های یک عروس هلندی تازه متولد شده

بهتر است با تشخیص سن جوجه عروس هلندی شروع کنیم.

طول بدن عروس هلندی تازه متولد شده، حدود 2/5 سانتی‌متر است و با پرهای کُرک‌مانند و ظریفی پوشانده شده است.
هفته اول، پرهایی که حالت سوزن‌مانند دارند، بیرون می‌آیند.

هفته دوم، پرهای سوزنی‌شکل رشد می‌کنند و اندازه بدن عروس هلندی حدوداً 4 یا 5 برابر روز اول می‌شود.

در هفته سوم و چهارم، شاهد رشد پرها هستیم که کم‌کم از حالت سوزن‌مانند خارج می‌شوند.

6 هفتگی عروس هلندی و شباهت آن به کودک نوپا

وقتی عروس هلندی به 6 هفتگی (یک و نیم ماهگی) رسید، مثل یک کودکی است که تازه می‌خواهد راه برود.

در این سن، دیگر پرهای او بزرگ شده و رنگ و رویی به‌خود گرفته‌اند. عروس هلندی‌ها، تا زمانی‌که جوجه هستند، ظاهری شبیه به ماده‌ها دارند و رنگشان پُررنگ نیست.

در 6 هفتگی، جوجه‌ها سعی می‌کنند، پرواز کردن را یاد بگیرند و خیلی بال‌بال می‌زنند؛ در این‌حین، حتی ممکن است پرهای بال و دم آن‌ها پاره شود.

شیطنت‌های کودکانه در 4 تا 8 ماهگی

عروس هلندی در این سن، مثل یک کودک نوجوان، کنجکاو و ماجراجو می‌شود و دوست دارد به همه‌چیز سَرَک بکشد.

همین کنجکاوی عروس هلندی در این سن، بهترین فرصت برای دستی و سخنگو کردن و آموزش دادن به آن است.

4 ماهه

غالباً از دویدن روی زمین یا میز، تمرین پرواز و فرود و حتی انجام بازی‌های نسبتاً ناخوشایند، لذت می‌برند. پس اگر این رفتارها را از آن دیدید، باید بدانید حدوداً 4 تا 8 ماه دارد.

در این قسمت جواب این سؤال که عروس هلندی در چند ماهگی پرواز میکند را گرفتیم.

 برای اینکه بتوانید رفتارهای عروس هلندی خود را بهتر بشناسید، خواندن مقاله زیر را از دست ندهید.

رفتارشناسی عروس هلندی

8 تا 10 ماهگی و دوران پرهیاهوی بلوغ عروس هلندی

سن بالغ شدن عروس هلندی حدوداً 8 یا 9 ماهگی است که البته در بعضی عروس هلندی‌ها در یک سالگی اتفاق می‌افتد.

از کجا بفهمیم عروس هلندی بالغ است؟

 از ویژگی‌های سن بلوغ عروس هلندی این است که بداخلاق می‌شود، می‌خواهد کمی مستقل باشد و کمتر با شما تعامل داشته باشد و همچنین غیرقابل پیش‌بینی می‌شود.

بروز این ویژگی‌ها در دوران بلوغ، تشخیص سن عروس هلندی را راحت‌تر می‌کند.

اگر عروس هلندی دیگری در کنار آن باشد، خودنمایی و خواستگاری کردن‌های آن شروع می‌شود و تا جوابِ بله را نگیرد، دست‌بردار نیست.

نکته:

اولین پرریزی عروس هلندی نیز در همین سن اتفاق می‌افتد.

ویژگی‌های یک عروس هلندی 1 ساله

وقتی عروس هلندی یک‌ساله می‌شود، دیگر کم‌کم رنگ پر و بال آن پررنگ و ثابت می‌شود.

اگر عروس هلندی ماده باشد که نسبت به قبل تغییر خاصی نمی‌کند؛ ولی اگر نر باشد، رنگ آن نسبت به قبل از پرریزی متفاوت خواهد شد.

اگر می‌خواهید بدانید جنسیت عروس هلندی شما چیست، مقاله «تشخیص جنسیت عروس هلندی» را مطالعه کنید.

تشخیص سن عروس هلندی از روی ظاهر

اگر از ابتدا، جوجه عروس هلندی را خودتان بزرگ نکرده باشید، نمی‌دانید سن آن چقدر است. با این حال، عوامل متعددی وجود دارد که برای تعیین سن عروس هلندی به شما کمک می‌کند؛ از جمله تغییرات ظاهری.

از 1 سالگی به بعد، چون پرهای عروس هلندی تغییر خاصی نمی‌کند؛ تشخیص سن آن از روی پرها، کمی سخت می‌شود. به ‌همین‌دلیل، در ادامه به سراغ مشخصات تک‌تک اعضای بدن این پرنده می‌رویم و تفاوت عروس هلندی جوان و پیر را بیان می‌کنیم. 

فهمیدن سن عروس هلندی از روی اندازه بدن

عروس هلندی بالغ از عروس هلندی جوان، بزرگ‌تر است و اندازه آن بین 30 تا 33 سانتی‌متر است. همچنین لکه‌هایی که بر روی گونه‌های عروس هلندی است، با بزرگ‌شدن آن، بزرگ‌تر می‌شوند و تقریباً کل صورت را می‌پوشانند.

تشخیص سن عروس هلندی

اندازه منقار

در عروس هلندی‌های جوان، چون هنوز پرهای اطراف منقار به‌طور کامل رشد نکرده‌اند، منقار به‌نظر بزرگتر می‌آید و ازطرف دیگر، چون منقار یک پرنده مسن توسط پرها پوشیده شده است، تاحدودی باریک و بلند به‌نظر می‌رسد.

یک عروس هلندی مسن؛ منقاری فرسوده، خراشیده، کج و بلندی دارد؛ در حالی‌که منقار عروس هلندی جوان؛ صاف، بدون خراشیدگی و کوتاه است.

رنگ منقار

رنگ منقار نیز می‌تواند در تشخیص سن عروس هلندی به شما کمک کند.

رنگ منقار یک عروس هلندی جوان، حدوداً صورتی‌رنگ است که خیلی نامحسوس در طول زمان، خاکستری‌رنگ می‌شود. این ویژگی ممکن است درمورد برخی از نژادها صدق نکند.

بررسی بینی عروس هلندی

بینی یک عروس هلندی جوان، به‌نظر برآمده‌تر و صورتی‌رنگ می‌آید و هرچه سن آن‌ها از 9 ماهگی بیشتر می‌رود، رنگ بینی تیره‌تر می‌شود و فلس‌هایی نیز بر روی آن ظاهر می‌شود.

از نظر تمیز بودن بینی، باید گفت که عروس هلندی 2 تا 8 ماهه، بینی تمیز و بدون ترشحی دارد و وقتی که 4 تا 6 ساله می‌شود، کمی ترشح در اطراف بینی آن‌ها دیده می‌شود. 

انرژی و بازیگوشی عروس هلندی

عروس هلندی که هنوز بالغ نشده است؛ یعنی کمتر 8 یا 9 ماه دارد، کنجکاو و بازیگوش است. همچنین آن‌ها عاشق ارتباط داشتن با شما، شیطنت و بازی با اسباب‌بازی هستند.

یک عروس هلندی وقتی به سن بلوغ؛ یعنی 8 یا 9 ماهگی می‌رسد، کمی تغییر می‌کند و شاید دوست نداشته باشد مثل قبل با شما ارتباط برقرار کند.

حدوداً از سن 7 سالگی به‌بعد، جنب‌جوش پرنده کم می‌شود و مانند قبل شیطنت نمی‌کند.

از 9 تا 11 سالگی نیز حالت افسردگی دارد و اگر دیدید عروس هلندی اصلاً به تمیزی و صاف بودن پرهای خودش اهمیت نمی‌دهد، باید بدانید 11 سال به بالا سن دارد.

وقتی عروس هلندی به سن بلوغ می‌رسد، رفتارها و ظاهرش تغییر می‌کند. در این سن؛ یعنی حدود 8 یا 9 ماهگی، پرهای پرنده می‌ریزند و پرهای جدید جایگزین آن می‌شود که از طریق رنگ این پرهای جدید، می‌توان جنسیت عروس هلندی را نیز مشخص کرد.

علاوه‌بر پرریزی، عروس هلندی نر در سن بلوغ، سعی می‌کند که آواز بخواند و اگر به‌خوبی با او کار کرده باشید؛ کم‌کم شروع به حرف زدن می‌کند.

بازیگوشی

تفاوت پای عروس هلندی جوان و پیر

در عروس هلندی‌های جوان، پاها صاف و بدون فلس هستند.

پاهای پرنده مسن، فلس دارد و همچنین ممکن است شکاف یا برآمدگی بر روی پای آن‌ها دیده شود؛ از طرف‌دیگر، هرچه سن عروس هلندی بالاتر برود، ناخن‌ها بیشتر رشد کرده و به سمت داخل خم می‌شوند.

گاهی‌اوقات، پاهای تیره‌تر نشانه بالاتر بودن سن عروس هلندی است.

ظاهر پرها

پرهای یک عروس هلندی جوان؛ خیلی منظم، صاف و شاداب بر روی بدنش قرار دارند؛ درحالی‎‌که، پرهای فرسوده و پاره، سن بالای پرنده را نشان می‌دهد.

تشخیص سن عروس هلندی از روی تاج سر

عروس هلندی تا قبل از بلوغ و پرریزی، تاج کوتاه و تقریباً عمودی دارد؛ ولی یک عروس هلندی بالغ، تاج بلندی دارد که به‌زیبایی بر روی سر آن خم شده است.

پرهای دم

حدوداً از یک سالگی، پرهای دم عروس هلندی شروع به بلندتر شدن می‌کند و قبل از آن، دم عروس هلندی هم‌اندازه طول بدن آن‌ها است.

فهمیدن سن عروس هلندی از روی چشم

عروس هلندی تا زمانی‌که جوجه است؛ یعنی تا قبل از بلوغ، چشمان بزرگی دارد که با بالاتر رفتن سن او، چشم‌هایش کوچک می‌شوند.

بسیاری از عروس هلندی‌ها، ابتدا عنبیه چشمشان تیره است و به‌مرور زمان و احتمالاً به‌دلیل آب مروارید، روشن‌تر می‌شود.

تشخیص عروس هلندی پیر از جوان، با بررسی مقدار خواب آن

عروس هلندی‌های پیر، بیشتر از جوان‌ها می‌خوابند؛ آن‌ها می‌توانند روزانه حدود 17 تا 18 ساعت، علاوه‌بر چرت‌های روزانه بخوابند.

عروس هلندی‌های جوان، 10 تا 14 ساعت در روز می‌خوابند.

استخوان‌های لگن

از این قابلیت برای تشخیص سن عروس هلندی ماده، می‌توان استفاده کرد.

فاصله استخوان‌های لگن ماده، با افزایش سن، بیشتر می‌شود؛ وقتی این اتفاق افتاد؛ یعنی عروس هلندی بیشتر از 18 ماه دارد و آماده تخم‌گذاری است.

برای بررسی استخوان لگن ماده، با دو انگشت شصت و اشاره، دو استخوانی را که در دو طرف مقعد عروس هلندی وجود دارد را لمس کنید.

پیشنهاد می‌شود که اگر قبلاً انجام این کار توسط یک شخص ماهر را از نزدیک ندیده‌اید، خودتان دست‌به‌کار نشوید؛ چون شاید به استخوان‌های ظریف عروس هلندی آسیب وارد کنید.

نکته:

این روش، برای تشخیص جنسیت عروس هلندی نیز کاربرد دارد؛ اگر دوست دارید جنسیت عروس هلندی خودتان را مشخص کنید، به مقاله «تشخیص جنسیت عروس هلندی» مراجعه کنید.

تشخیص سن عروس هلندی

آواز خواندن

این ویژگی می‌تواند به تشخیص سن عروس هلندی نر بالغ کمک کند؛ چون یک جوجه عروس هلندی و یا ماده بالغ، تا زمانی که تحریک نشوند، به‌ندرت صدا می‌دهند.

عروس هلندی‌های نر بالغ، معمولاً با صدایی رسا نسبت به نرهای کوچک‌تر آواز می‌خوانند. وقتی دیدید عروس هلندی نر شما شروع کرده به آوازخوانی؛ یعنی 18 ماه به بالا سن دارد. 

پرریزی

اولین پرریزی عروس هلندی، نشانه بالغ شدن اوست؛ یعنی عروس هلندی به 9 ماهگی رسیده است. البته بعضی از عروس هلندی‌ها تا 12 ماهگی به بلوغ نمی‌رسند.

عروس هلندی در چه سنی به خواستگاری می‌رود؟!

زمانی که دیدید عروس هلندی نر شما، برای خودنمایی کردن، با یک ژست خاص قدم می‌زند، می‌پرد و آواز می‌خواند؛ یعنی عروس هلندی شما جوان است و می‌خواهد خانواده تشکیل دهد.
از سوی دیگر، عروس هلندی ماده از 10 الی 18 ماهگی به رفتارهای نر توجه می‌کند و به او جواب مثبت می‌دهد.

سوالات شما

در ادامه به سؤالات پرتکرار شما جواب می‌دهیم.

1- تشخیص سن عروس هلندی لوتینو به چه شکل انجام می‌شود؟

جالب است بدانید که تشخیص سن عروس هلندی لوتینو با عروس هلندی‌های خاکستری، گل باقالی، وایت فیس و … هیچ تفاوتی ندارد؛ پس برای فهمیدن سن عروس هلندی مهم نیست او چه رنگی باشد.

2- ز کجا بفهمیم عروس هلندی بالغ است؟

منظور از بالغ بودن عروس هلندی این است که دیگر جوجه نیست و بیشتر از 8 یا 9 ماه دارد.

از ویژگی‌های یک عروس هلندی بالغ این است که مثل جوجه‌ها کنجکاو و ماجراجو نیست و رنگ پرهای او بعد از هر پرریزی تغییر نمی‌کند. کم‌کم می‌توان علائم جفت‌گیری و خواستگاری کردن را در آن‌ها ببینیم.

سخن پایانی

امیدوارم با خواندن این مقاله، جواب سؤال: سن عروس هلندی را از کجا بفهمیم را گرفته باشید. اگر این مقاله برای شما مفیده بوده است، می‌توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید؛ تا آن‌ها هم سن عروس هلندی خود را حدس بزنند.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای خرید و فروش عروس هلندی، از سایت یا اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید. 

واسط کالا، علاوه‌بر داشتن وسایل دست‌دوم و نو، محلی برای خرید و فروش حیوانات است. 

منبع:

vogelkweker.be

petkeen.com

cleverpetowners.com

تبلیغات
vasetpet-content

13 دیدگاه دربارهٔ «تشخیص سن عروس هلندی- از کجا بفهمیم عروس هلندی چند سالشه؟»

 1. سلام خسته نباشید من جدیدا یه سینامون نر گرفتم که گفتا به سال نیمشه شدیداً وابسطه هستش طوری که همش میخواد ببینمتون و تا از دیدش خارج میشیم داد میزنه میخونه و اهلی و رامه تازگی هم متوجه شدم جفت میخواد مراحل جفت کردنشون چطوره باید تو قفس جدا بزارمشون یا میتونم از اول باهم بزارم و اینکه باید ماده رو چطور انتخاب کرد؟ممنومگن میشم راهنماییم کنید.من ایمییلم بالا نمیاد چند وقته راهی هست بتونم ازتون کمک بگیرم ؟

  1. فریبا زمانی

   سلام فلفل
   اینکه وقتی از جلوی چشمش دور میشین جیغ میزنه، طبیعیه؛ چون به شما وابسته است و میخواد کنارش باشین. اگر امکان داره، قفسش رو جایی بذارین که همش در معرض دیدش باشین درغیراینصورت وقتی ازش دور میشین، با سوت زدن جواب اونو بدین که بدونه حتی اگر ازش دور هستین، بازم حواستون بهش هست.
   درمورد جفت کردن عروس هلندی هم میتونین از مقاله «پرورش عروس هلندی» کمک بگیرین.

 2. میخواستم بدونم عروس هلندی ک یک سال هفت ماهشه که چند تا کلمه هم بلده بازم میتونه کلمه جدید یاد بگیره
  یا تا چه سنی میتونه یادبگیره؟

   1. سلام من وقتی عروس هلندی مو خریداری کردم جفروشنده گفت 7ماه داره ولی الان ناخونای عروس هلندیم تیره رنگ هستش و پاهاش یکم کثیفه

 3. سلام خسته نباشید من دو روز پیش یه عروس هلندی خریدم که یه ذره از پر پشت سرش ریخته و زیاد جنب و جوش نداره میخواستم بدونم عروس هلندی من پیره یا جوان؟! از کجا بفهمم؟!

   1. سلام ، زحمت کشیدید و کلی توضیحات دادید ولی آخرش چند مشخصه اصلی و بارز را تیتر وار میگفتید بهتر بود ، بیشتر میشد متوجه سن و سال پرنده ها میشدیم !!!!!

    1. سلام کاربر عزیز
     ممنونم بابت پیشنهادتون، حتماً چک می‌کنم که اگر بشه آخر مقاله یک جمع‌بندی انجام بدهم.

 4. سلام من یک عروس هلندی دارم که تازه خریدمش و نزدیک ۱ روز هست که خریدم خواستم بگم که عروس هلندی من اصلا حرکت نمیکنم و همش یک جا وایساده خواستم بدونم که ایا از محیط زندگیش می ترسه؟؟؟؟؟ لطفا جوابنوو بدین

  1. به اون محیط عادت نداره
   تو یه جای ساکت بزارش بعد از یک هفته برو خودتو هم قد قفسش کن و باهاش اروم و با صدای ملایم حرف بزن و کم کم درشو باز کن

 5. میشه بگید عروس هلندی من چرا از همه چیز میترسه و خیلی هم پاهاش نرم هست یعنی درست نمیتونه چیزی رو بگیره یا همش لیز میخوره__با این مشخصاتی که دادین پرندم 2 تا 8 ماهش هست_ممنون میشم جواب بدین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *