شستن عروسک نمدی

شستن عروسک های نمدی خود را یاد بگیرید!

برای اغلب افرادی که با نمد کارهای دستی مثل عروسک درست می‌کنند، هميشه این سوال پيش می‌آید، که آيا شستن عروسک نمدی امکان‌پذیر است يا خير.؟

در پاسخ باید گفت بله امکان‌پذیر است . اما قبل از بررسی دستورالعمل‌ها بهتر است بدانيد که نمدی که از آن برای ساخت عروسک استفاده می‌شود، با نمدی که از پشم خالص و طبيعی برای پادری يا کفش و کلاه استفاده می‌شود، فرق دارد.

نمد پارچه‌ای شامل 20 تا 35 درصد پشم و بقيه ریون است. ریون یا ویسکوز از خمیر چوب ساخته می‌شود. اکثر ما می‌دانیم که وقتی ژاکت پشمی خود را می‌شوریم چه اتفاقی می‌افتد. سايز آن به‌اندازه یک کودک کوچک می‌شود!

پشم باید بااحتیاط زیادی شسته شود وگرنه جمع می‌شود.پس برای این کار، ما خشک‌شویی و يا شستن تنها قسمت‌هایی که لکه شده‌اند را پیشنهاد می‌کنیم. تا ترکیبات پشم در حالت اولیه خود باقی بماند.

اما مواردی وجود دارد که یک اسباب‌بازی یا یک تی‌شرت باید طوری ساخته شود که بتوان به‌راحتی و با لباسشويي، بدون نگرانی از تغيير سايز و جمع شدن، به‌طور کامل شسته شود.
شستن پارچه نمدی قبل از درست کردن عروسک به عدم‌تغییر شکل عروسک بعد از شستن عروسک نمدی بسيار کمک می‌کند.

شستن پارچه نمدی قبل از درست کردن عروسک

بنابراين حتماً قبل از برش طرح یا اجرای الگو، ابتدا باید نمد شسته شود. برای اینکار پارچه نمدی را در یک ظرف پر از آب داغ قرار داده و اجازه دهيد که کاملاً غوطه‌ور شود. ما از صابون نيز استفاده می‌کنیم و بعد از شستشو نمد را به‌آرامی مانند یک توپ فشرده می‌کنیم. در آخر آن را آبکشی کرده و تکرار می‌کنیم تا آب شفاف شود.

این فرایند دو کار مهم با نمد انجام می‌دهد. ابتدا آب داغ رنگ اضافی را از بین می‌برد. توجه داشته باشيد همه رنگ‌ها مانند هم نيستند. ممکن است برخی از آن ها رنگ پس ندهد و برخی ديگر خيلی رنگ پس بدهند.

دوم، ترکیبی از آب گرم، صابون و فشار ملایم باعث بیشتر فشرده شدن پارچه می‌شود و الیاف را به هم نزدیک‌تر می‌کند و باعث جمع شدن نمد می‌شود.

آن را صاف بگذارید تا خشک شود یا برای سرعت بخشیدن به خشک شدن آن از سشوار استفاده کنید. علاوه بر این ماشین لباسشویی با چرخاندن ملايم یک گزینه عالی برای آماده‌سازی نمدهای بزرگ است.

شستن عروسک نمدی

هر نوع عروسک نمدی درست کنيد بالاخره دیر یا زود به شستن و تميز کردن نياز پيدا خواهد کرد. نحوه انجام این کار در اینجا آمده است!
درحالی‌که نمد خشک می‌تواند در برابر ضربه‌ها مقاومت داشته باشد ولی وقتی خيس می‌شود به یک موجود کاملاً متفاوت تبدیل می‌شود و باید به‌آرامی با آن برخورد کرد.

لطفاً به یاد داشته باشید استفاده از صابون ، باعث زبرتر شدن نمد شما می‌شود. موارد زیر با توجه به همان ترکيب پشم و ريون نوشته‌شده است اما برای نمدهای مصنوعی آکریلیک یا اکولوژیکی (اکوپیو و اکو فی) نیز مفید است.

شستن عروسک نمدی
شستن عروسک نمدی

نکته

نمدهای مصنوعی با اينکه قابل شستشو هستند، اما اگر دست‌دوز باشند، موقع شستن ممکن است دچار پارگی در محل درزها شوند.بنابراين هرچند وسایل نمدی شما به‌طورکلی آن‌قدر ظریف نیستند و یک نمد باکیفیت خوب در برابر مالش زیاد مقاومت می‌کند اما احتياط شرط عقل است.

خواندن مقاله زیر را از دست ندهید.

شستن عروسک

خشک‌شویی برای شستن عروسک نمدی

تمیز کردن خشک روش واضحی است که می‌توانید آن را برای پارچه‌های نمدی با نمد 100٪ پشم نيز استفاده کنید. اما بسیاری از خشک‌شویی‌ها به عروسک‌های نرم یا اساساً هر چیزی که لباس نباشد دست نمی‌زنند. نکته ای که باید به خاطر بسپارید اجتناب از نوسانات شدید دما روی نمد است.

شستشوی سطحی لکه‌ها

اگر روی عروسک نمدی شما فقط به‌عنوان‌مثال خرده کوکی‌های مرطوب ریخته است، قبل از اینکه اقدام به تميز کردن آن کنيد، پیشنهاد می‌کنم بگذارید خشک شوند.

استثنا در این قانون ماده‌ای است که احساس می‌کنید اگر روی نمد بماند، باعث لکه‌دار شدن آن می‌شود. در این صورت ابتدا خرده‌ها را بتکانيد و سپس به‌آرامی و با دستمال مربوط روی محل لکه‌ها بکشيد.

حال اگر عروسک نمدی کودک شما واقعاً کثيف شده است، به‌عنوان‌مثال کودک شما عروسک نمدی خود را داخل شیر انداخته است. شما می‌توانید با استفاده از مراحل ذکرشده در زیر شستشو را با دست انجام دهید.

من با موفقیت بسیار زیادی از این روش استفاده کرده‌ام. با استفاده از این روش‌ها، آب سیب، آب‌نبات مرطوب، ماست و ماش ترش را از روی عروسک شسته و پاک‌کرده‌ام.

شستن عروسک نمدی به‌طور اساسی

 • تا جایی که می‌توانید مواد خشک، گردوغبار یا مواد خشک ‌شده روی نمد را پاک ‌کنید. اگر عروسک نمدی با يک ماده مايع کثيف شده، از مالیدن آن خودداری کنید.
 • سینک یا یک تشت را از آب سرد، بدون صابون پر کنید.
 • عروسک را در آب قرار دهید و صبر کنید تا خیس بخورد، اگر پر از هوا شده است به‌آرامی هوا را فشار دهید تا خارج شود.
 • به‌آرامی و بدون مالش آب را از نمد خارج کنید.
 • همچنان مانند مالش دادن اسفنج به فشار دادن ادامه دهید، این کار را تکرار کنید تا جایی که لکه از بین برود، در صورت لزوم ممکن است لازم باشد تا نمد یک‌شب خیس بخورد.

خشك شدن عروسک در هوا در ابتدا ممكن است باعث سفت و زبر شدن نمد شود. اما درصورتی‌ که کودک شما مدتی با آن بازی كند، نرمی خود را دوباره به دست خواهد آورد.

استفاده از لیمو!

آیا چيزی روی نمد ريخته که بوی ناخوشايندی گرفته است؟ خوشبختانه پشم خاصیت ضد باکتری دارد، بنابراین آن‌قدرها که فکر می‌کنید پر از میکروب نیست، بااین‌وجود اکنون باید هر نوع میکروب و بویی را از بین ببرید.

برای این کار لیمو را امتحان کنید، لیموها دارای خواص ضد باکتری و ضدعفونی‌کننده هستند که بوی بد نمد را از بین می‌برند.

لیموهای تازه را برش داده و در آب سينک يا تشت فشار دهید و همان‌طور که در بالا توضیح داده شد ساير مراحل شستشو را ادامه دهید.

استفاده از لیمو
استفاده از لیمو

استفاده از سرکه!

آخرین امید شما سرکه است. سرکه ضدعفونی‌کننده خواهد بود و به از بین بردن بو کمک می‌کند، بوی عجیب سرکه با گذشت زمان کمرنگ می‌شود، اما سرکه برای حل کردن چربی‌ها نيز عالی است.

بنابراین اگر شما عروسک نمدی داريد که چربی روی آن ريخته يا بوی بدی گرفته است، روشی که در ادامه توضيح می‌دهیم را امتحان کنيد.

دستور العمل

2/1 قسمت سرکه را در 1 قسمت آب بریزید و طبق دستورالعمل بالا بشویید، مطمئن شوید که در اسرع وقت آن را خشک می‌کنید.

از اين محلول برای خیساندن عروسک خود بیش از 10-15 دقیقه استفاده نکنید، زیرا ازنظر تئوری ممکن است پارچه شما صدمه ببیند. امتیاز این روش این است که نمد خشک شما به‌طور شگفت‌انگیزی نرم خواهد شد.

اگر کار شما با نمد است و میخواهید با این پارچه کیف درست کنید، واسط کالا خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد میدهد.

تزیین کیف نمدی

شستن عروسک نمدی با دست

يک بار ديگر به‌طور خلاصه مراحل شستشوی عروسک نمدی را با دست بيان می‌کنیم:

 • یک سینک ظرف‌شویی را با آب‌خنک و کمی ولرم پر کنید.
 • از مقدار کمی صابون مایع استفاده کنید (صابون ظرف‌شویی نيز به‌خوبی کار خواهد کرد).
 • عروسک را حدود 10 دقیقه خیس کنید.
 • برای از بين بردن لکه‌ها از انگشتان دست استفاده کنيد.
 • با استفاده از یک مسواک نرم، لکه‌های سخت‌تر را کمی از بین ببرید.
 • برس نرم و مویی پیدا کنید. برس کودک بهترین عملکرد را دارد. اندازه کوچک آن به ظریف بودن شما کمک می‌کند.
 • آب را از سینک تخلیه کرده و آب اضافی عروسک را فشار دهید.
 • صابون را از عروسک بشویید.
 • دوباره آب اضافی را فشار دهید.
 • دور عروسک را با حوله بپوشانيد تا آب بیشتری از آن گرفته شود و بگذاريد در هوا خشک شود.

در ادامه مقاله شستن عروسک نمدی به تعدادی سؤال رايج، پاسخ می‌دهیم

آیا عروسک نمدی را می‌توان در ماشین لباسشویی شست؟

باوجود ظرافت پارچه، می‌توان نمد را در ماشین شستشو داد. کلید اصلی صبر است. تنظيمات ماشین لباسشویی خود را روی آب سرد و چرخش ملايم بگذاريد. گرما باعث جمع شدن پارچه نمدی شما می‌شود.

آیا می‌توان نمد را تمیز کرد؟

نمد مستعد کوچک شدن است. اگر تصمیم دارید آن را بشویید، فقط از آب سرد (ولرم) استفاده کنید. برای بهترین نتیجه، مورد را با دست بشویید.

برای مناطق کاملاً کثیف، از یک شوینده ملایم مانند و یک برس موی نرم مانند برس نوزاد یا یک مسواک قدیمی استفاده کنید.

آیا نمد ضد آب است؟

بله. نمد طبيعی را به دليل ضخامت بسيار می‌توان ضد آب در نظر گرفت. در دوران قديم از نمد به‌عنوان سقف ضد آب خانه‌ها استفاده می‌شد. ولی نمدهای پارچه‌ای امروزی که برای ساخت عروسک از آن‌ها استفاده می‌شود، ضد آب نيستند.

شستن عروسک نمدی
عروسک نمدی

برای تزیین متفاوت خانه خود، میتوانید مقاله تزیینات خانه با نمد را مطالعه فرمایید.

عروسک‌های پارچه‌ای قدیمی را چگونه تمیز می‌کنید؟

اگر تشخیص داده‌اید که عروسک پارچه‌ای توان تحمل قدرت ماشین لباسشویی را دارد، او را با دور آرام در لباسشويی بیندازید و با آب گرم و مواد شوینده لباس بشویید.

اگر عروسک تغییر رنگ داده یا بسیار کثیف است، 2 تا 3 فنجان سرکه مقطر به آن اضافه کنید و جوش‌شیرین بپاشید. برای شستن عروسک نمدی نبايد از اين روش استفاده کرد.

آیا می‌توان نمد را اتو کرد؟

بله می‌توانید نمد را اتو کنید. گاهی اوقات نمد در زمان نگهداری طولانی‌مدت کمی چروک می‌شود یا حتی به هنگام خريد ممکن است در آن چروک باشد. دمایی که باید اتوی خود را تنظیم کنید به میزان فیبر نمد بستگی دارد.

يعنی اگر مقدار پشم نمد زياد باشد بايد دمای اتو کم باشد و حتماً قبل از اتو کردن روی نمد را يک پارچه بیندازید. بخارآب معمولاً برای پارچه‌های نمدی موردنیاز نیست.

اگر نمد را بشویید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگرچه نمد را می‌توانید در ماشین لباسشویی بشویید، اما باید آن را فقط با چرخه‌های ظریف یا ملایم بشویید. بدون شستن با روش مناسب، نمد می‌تواند جمع شده و شکل خود را از دست بدهد.

آیا می‌توانید نمد را سفید کنید؟

شما نمی‌توانید الیاف پروتئینی مانند پشم یا ابریشم را سفید کنید. اگر از سفیدکننده زياد استفاده کنید، آن‌ها فقط از بین می‌روند؛ بنابراین اگر نمد شما از پشم ساخته‌شده باشد نمی‌توانید آن را سفید کنید.

معایب نمد چیست؟

مانند سایر مواد پشمی، عروسک ساخته‌شده از نمد در معرض بیدزدگی قرار دارد. هنگامی‌که نمد در معرض رطوبت دائمی قرار می‌گیرد که آب منبع اصلی برای بیدها است، دچار بیدزدگی می‌شود.

از زمان تغذیه آفات از لباس، سوراخ‌هایی در پارچه ایجاد می‌شود که می‌تواند لباس را خراب کند. پس اگر عروسک خود را شستيد، حتماً به‌طور کامل آن را خشک‌کنید.

شستن عروسک نمدی
شستن عروسک نمدی

کلام آخر

به پايان مقاله شستن عروسک نمدی رسيديم. اميدوارم بتوانيد بدون مشکل عروسک‌های نمدی را بشوريد و تميز کنيد. برای خواندن مقالات بيشتر به وبلاگ واسط کالا مراجعه کنيد.

فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالا است. کافی است این برنامه را دانلود کرده و به راحتی اجناس مورد نظر خود را خرید و فروش کنید.از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.


منابع
dollsanddaydreams.com
findanyanswer.com
.benziedesign.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *