ساخت گیره مو

روش‌های ساخت گیره مو

استفاده از گیره مو یا گل سر مو فراتر از لوازم جانبی آرایش مو، نمادی از قدرت و اعتمادبه‌نفس است. شما می‌توانید به‌راحتی در خانه این گیره‌های موی زیبا (کوچک و بزرگ) را بسازید. گیره‌های مو لوازم جانبی مناسبی برای کامل کردن لباس شب هستند. در ضمن ساخت گیره مو کار بسیار ساده‌ای است. در این مقاله سعی داریم، نحوه درست کردن آن‌ها را آموزش دهیم.

برای ساخت گیره‌های زیبا به چه چیزی نیاز دارید؟

در ادامه ابزار راحت وساده‌ای که برای ساخت گیره‌ها شیک و زیبا احتیاج دارید را برای شما بیان کرده‌ایم.شما می‌توانید از لوازم تزئینی دلخواه دیگری هم استفاده کنید.همچنین برای داشتن بهترین لواز آرایشی توصیه میکنم مقاله‌ی زیر را مطالعه کنید:

لوازم آرایشی و بهداشتی شخصی

روبان یا پارچه

روبان ابزار موردعلاقه برای درست کردن گیره مو است، اگرچه می‌توانید آن را با پارچه نیز بسازید، همان‌طور که در این آموزش مشاهده خواهید کرد، روبان‌های ضخیم برای ساخت این گیره‌ها بیشتر استفاده می‌شود، زیرا ضخیم‌تر، بادوام‌تر و محکم‌تر از روبان‌های معمولی هستند و همچنین بسیار خوب به نظر می‌رسند.

لوازم جانبی

منظور از این لوازم جانبی گیره‌های فلزی یا پلاستیکی است. این گیره‌ها می‌تواند چفت داشته باشد و بسته شود یا فقط یک دهانه داشته باشد که باز و بسته شود، به این گیره‌ها، گیره‌های تمساحی گفته می‌شود.

برای ساخت گیره‌های زیبا از کلیپس‌های کوچک به شکل‌های مختلف نیز می‌توانید استفاده کنید. سنجاق‌های سر بزرگ مشکی نیز می‌توانند گزینه‌ای دم دست برای درست کردن گیره مویی زیبا باشند.

علاوه بر این وسایلی برای تزئین مانند دکمه‌ها، پولک و مهره‌ها، بدلیجات و غیره که در اطراف خود به راحتی یافت می‌شوند را می‌توانید استفاده کنید.

چسب

در کارهای دستی مانند درست کردن گیره مو به‌طورمعمول از چسب حرارتی استفاده می‌شود. چسب فوری و قطره‌ای بهتر هستند اما باید حتماً مراقب دست‌ها باشید.

سوزن و نخ خیاطی

از دریگر ابزار مهم و ضروری برای ساخت گیره های دلخواه سوزن و نخ خیاطی است .شما میتوانید متناسب با رنگ و طرح گیره های خود این نخ ها را استفاده کنید.

اگر موهای فرفری دارید و دوست دارید که آن ها را همیشه صاف نگه دارید میتوانید مقاله ی حالت دادن مو بدون استفاده از حرارت را خوانده و با بهترین روش ها از موهای خود مراقبت کنید.

ساخت گیره مو پارچه‌ای

برای این نوع گیره ها نیز باید به مواردی از جمله ابزار زیر احتیاج خواهیم داشت.موادی که برای ساخت گیره مو پارچه‌ای نیاز دارید:

 • یک قطعه پارچه‌ که طول آن از نصف طول گیره‌ای که دارید، بیشتر باشد. برای محاسبه عرض پارچه نیز باید عرض گیره را اندازه‌گیری کرده به‌علاوه ۱ اینچ یا ۵/۲ سانتی‌متر بکنید.
 • روبان یا قطعه پارچه‌ای متناسب با رنگ متناسب با رنگ پارچه‌ای که انتخاب کرده‌اید به طول ۴/۱ اینچ یا ۸/۱ اینچ برای بستن وسط قطعه پارچه‌ای
 • سخت‌افزار فلزی که می‌تواند یک گیره تمساحی باشد
 • چسب مخصوص فلز
 • سوزن و نخ خیاطی دستی متناسب با رنگ پارچه
گیره سر پارچه‌ای
گیره سر پارچه‌ای

اگر مقاله‌ی چگونه با وسایل دور ریختنی لوازم فانتزی درست کنیم؟ را بخوانید متوجه خواهید شد که از وسایل دور ریختنی به راحتی می‌توانید گیره‌های شیک و زیبایی درست کنید.

مراحل ساخت این گیره

قطعا بعد از یافتن ابزار لازم، باید بدانید که چه مراحلی باید طی کنید تا گیره‌های پارچه‌ای زیبایی را بدوزید.

در ادامه این مراحل را برای شما بیان خواهیم کرد.

مرحله اول

 • در مرحله اول باید پارچه را بدوزید.
 • لبه‌های طرف بلند پارچه را ۲ سانتیمتر به پشت پارچه تا کنید. در محل فشار دهید.
 • سپس این لبه‌ها را به وسط بیاورید و فشار دهید.
 • کناره‌های کوتاه را از هر دو طرف کوک بزنید.
 • قطعه را از قسمت شکاف لبه‌های تاشده به سمت راست برگردانید.
 • گوشه‌ها را ببندید. اطمینان حاصل کنید که تمام لبه‌های پارچه به داخل برگردانده شده‌اند.
 • با استفاده از کوک زدن در هرجایی که احتمال باز شدن وجود دارد، از خراب شدن و باز شدن گیره خود جلوگیری خواهید کرد.

مرحله دوم

با استفاده از یک نخ پارچه تاشده و دوخته‌شده به شکل مستطیل را در وسط جمع کرده و گره بزنید.

در این قسمت به یکی از نگرانی های شما می‌پردازیم. اگر نگران هستید که موهای شما موخوره گرفته است و به دنبال بهترین درمان برای آن هستید توصیه میکنم مقاله ی کامل زیر را بخوانید:

علت موخوره و درمان آن

مرحله سوم

روبان یا نوار پارچه‌ای را می‌توانید دور نخی که در وسط پارچه بسته‌اید، ببندید. بعد از گره زدن محکم با نخ و درآوردن پارچه به شکل پاپیون، روبان را دقیقا به‌اندازه دور گره می‌چینید و با چسب به آن می‌چسبانید.

مرحله چهارم

در مرحله آخر، پاپیونی که درست کرده‌اید را بر روی گیره‌ای که از لوازم خیاطی‌ها می‌توانید تهیه کنید، با چسب بچسبانید. برای اینکه کار شما محکم‌تر باشد و مطمئن باشید که پاپیون از گیره جدا نخواهد شد، می‌توانید روبان را به پشت گیره برده، بچسبانید و با نخ و سوزن چند تا کوک به آن بزنید.

گیره موی شما آماده است. یک راه جایگزین این است که فقط لبه‌های کوتاه را به وسط بیاورید و سپس کوک بزنید. این یک کمان بزرگ‌تر است که برای چسباندن به گیره‌های مو مناسب است. پارچه‌های ۱۷.۷ سانتیمتر در ۷.۷ سانتیمتر را از پشت پارچه در جلوی خود قرار دهید.

لبه‌های کوتاه را به هم نزدیک کنید. در امتداد لبه‌های بالایی را بدوزید. خطوط قرمز خطوط دوخت هستند. پارچه را از طریق شکاف به بیرون بیاورید. با استفاده از نخ ساده وسط آن را جمع کنید و ببندید. از یک روبان نازک استفاده کنید تا روی نخ را ببندید و آن را زیبا کنید.

ساخت گیره مو پارچه‌ای
ساخت گیره مو پارچه‌ای

ساده ترین روش‌های ساخت گیره مو

اگر برای ایجاد پاپیون از روبان استفاده کنید، این مزیت را دارد که لبه‌های کناری آن از قبل آماده هستند. گره‌ها و چسب، همه مواردی است که برای ساختن گیره در انواع مختلف لازم است.

برای ساختن ساده‌ترین تزئین برای گیره‌های معمولی، باید روبان موردنظر ۳ اینچ طول، ۴/۳ اینچ عرض داشته باشد و همین‌طور یک روبان دیگر نیز لازم دارید که کوچک‌تر است و دارای ابعادی به طول ۱ اینچ و عرض ۴/۱ یا ۸/۱ می‌باشد.

لبه‌های کوتاه را تا حد وسط در حدود ۴/۱ اینچ تا کنید. ابتدا وسط را با نخ ببندید و سپس روی آن را با یک تکه کوچک روبان ببندید؛ و درنهایت به گیره موردنظر بچسبانید.

راهنمای خرید کلاه گیس از دیگر مقالات سایت ما است که میتوانید با کمک آن به یک انتخاب خوب از گیره و کلاه گیس خود برسید.

ساخت گیره مو دولایه

وسایل لازم برای ساخت این نوع گیره، دو قطعه روبان به طول ۳ و نیم اینچ و عرض ۴/۳ اینچ، یک قطعه روبان به طول ۲ و نیم اینچ و عرض ۱۰ سانتیمتر، یک قطعه روبان به طول ۳.۸ سانتیمتر و عرض ۲۱ سانتیمتر و یک گیره چفت دار فرانسوی است.

این گیره شبیه گیره روبانی قبلی است اما دارای لایه‌های بیشتری است. شما دو تا گیره روبانی مثل قبلی درست می‌کنید و آن دو را کنار هم گذاشته و بر روی روبان دیگری قرار می‌دهید که شکل زیر است. همه را باهم و با یک نخ گره بزنید. سپس بر روی گره نخی یک روبان را می‌چسبانید. برای انکار می‌توانید روبان را به پشت گیره بچسبانید. از گیره فرانسوی که چفت دارد می‌توانید استفاده کنید.

کلیپ‌ها و گیره‌های فرانسوی دارای یک فنر کوچک هستند که می‌توانید روبان را در زیر آن بپیچید و بچسبانید. این کار، پاپیون دوتایی را محکم به گیره متصل می‌کند. از چسب نیز باید استفاده کنید.

ساخت گیره مو با روبان توری

برای ساختن این گیره زیبا، تعداد بسیاری از قطعات روبان را به طول ۸-۱۰ اینچ برش دهید. شما می‌توانید هر روبان با عرض کمتری بگیرید. اگر عرض کمتر باشد به تعداد بیشتری قطعه روبان نیاز دارید تا گیره پف‌دار به نظر برسد.

آن‌ها را تا نصف تا کنید و کناره‌ها را مانند تصویر زیر برش دهید. این کار برای این است که در انتهای آن، وقتی همه روبان‌ها جمع شد، خیلی ضخیم نباشد.

انتهای آن را به وسط بیاورید و در جای خود چسب بزنید. حالا تمام روبان‌ها را روی‌هم گذاشته و همه را به هم کوک بزنید و درنهایت نیز آن را بر روی گیره بچسبانید.

ساخت گیره مو با روبان توری
ساخت گیره مو با روبان توری

ساخت گیره مو به شکل پاپیون

برای ساختن این کمان، یک روبان بلند را بردارید، می‌توانید از روبانی به‌اندازه ۲۰ اینچ استفاده کنید. لبه‌ها را به داخل و یا از یک‌طرف به‌صورت زاویه‌ای برش دهید. با یک فندک سیگار یا شمع لبه‌های روبان را حرارت دهید تا به‌اصطلاح ریش‌ریش نشود.

روبان را به‌صورت ۳ لایه روی‌هم بگذارید تا انتهای آن در پایین و بالا باشد. حالا آن را از وسط جمع کنید و با نخ در وسط گره بزنید.یک قطعه کوچک‌تر دیگر از روبان بردارید و آن را از وسط گره بزنید.دو انتها را به سمت پایین دست‌کاری کنید تا طوری آویزان شوند که انگار نوار را به‌صورت دستی بسته‌اید.

نوار گره‌خورده را با نخ در وسط بپیچید – این حالت به شکل یک پاپیون بسته می‌شود. قسمت اضافی را برش بزنید و در قسمت پشت آن را کوک بزنید.

ساخت گیره مو فرفری

برای درست کردن این گیره، چند قطعه روبان نسبتاً باریک به عرض حدود ۱ سانتی‌متر را دور یک مداد بپیچانید و حدود یک و نیم دقیقه در ماکروویو قرار دهید. سپس آن‌ها را بازکرده و از وسط با یک نخ به هم ببندید و یک روبان به روی نخ‌ها بچسبانید. می‌توانید از لوازم تزئینی مانند دکمه بر روی روبان استفاده کنید. یک روبان بلند ۳۵ اینچی به شما فرهای بلند ۲۰ اینچی می‌دهد.

امروزه عده ای زیادی به دنبال موها ی صاف و لخت هستند. افراد مو فرفری بیش از همه به دنبال یک اتو موی خوب هستند اما نمی دانند کدام بهتر است؟ پیشنهاد می کنم مقاله ی راهنمای خرید اتو مو را بخوانید .

ساخت گیره مو جمع شده

برای ساخت گیره مو جمع شده، یک قطعه روبان بلند حدود ۱۵ اینچی را بردارید و آن را روی توری بچسبانید، می‌توانید آن دو را به کوک بزنید. باید از دو طرف روبان تورها مشخص باشند. با استفاده از نخ و سوزن روبان به همراه تور را جمع کنید. درنهایت با همان نخ روبان را به همان حالت جمع شده محکم کنید. درنهایت دوتکه روبان را به پشت آن بدوزید و آن را به گیره‌ای فلزی بچسبانید.

ساخت گیره مو پارچه‌ای کیسه‌ای

این یک کمان گرد و زیبا است که با پارچه ساخته می‌شود.برای ساخت این کمان یک دایره پارچه‌ای ۱۰ اینچی یا بزرگ ببرید. همان‌طور که در تصویر زیر نشان داده‌شده، با استفاده از نخ و سوزن آن را مانند کیسه جمع کنید.

ساخت گیره مو با پاستا

شما می‌توانید از ماکارونی‌های فرمی مانند پروانه‌ای‌ها استفاده کنید. برای این کار ابتدا آن‌ها را به شکل‌های زیبا و دلخواه رنگ کنید و روی گیره بچسبانید.

ساخت گیره مو با توری‌های قدیمی

تورهای قدیمی را می‌توانید به‌صورت گرد برش بزنید و آن‌ها را تاکرده و همه را به ترتیب و خیلی نزدیک به هم به یک پارچه هم‌اندازه با گیره‌ای که می‌خواهید به آن بچسبانید، بدوزید و درنهایت آن را بر روی گیره موردنظر بچسبانید.

سنجاق موی ستاره‌ای

برای ساخت این نوع گیره مو، از یک مقوای ضخیم استفاده کنید و آن را به شکل یک ستاره برش بزنید. کل سطح آن را چسب بزنید. بر روی آن را اکلیل بپاشید. به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید تا چسب کاملاً خشک شود. سپس آن را روی گیره یا سنجاق بچسبانید.

سنجاق موی ستاره‌ای
سنجاق موی ستاره‌ای

ساخت گیره مو با پیچاندن روبان دور انگشت

برای درست کردن این مدل ۶ اینچ از روبان با عرض دلخواه را می‌برید. سپس از هر دو طرف آن را به شکل زیر تاب‌داده و می‌چسبانید. سپس قسمت بیرونی را از هر دو طرف به داخل برمی‌گردانید. حالت یک پاپیون دوتایی به وجود می‌آید. این دو را از وسط با یک نخ به هم وصل می‌کنیم. روی آن را می‌توانیم روبان یا یک دکمه و یا وسایل تزئینی بچسبانید.

ساخت گیره مو با جواهرات تزئینی

برای این کار می‌توانید جواهرات تزئینی را از خرازی تهیه کرده و آن‌ها را بر روی سنجاق بچسبانید.

پیشنهاد میکنم مقاله ی زیر را از دست ندهید:

تزیینات خانه با کاموا

کلام آخر

به پایان این مقاله رسیدیم. امیدوارم از درست کردن و استفاده گیره‌های مختلفی که در این مقاله طریقه ساخت آن‌ها را یاد گرفتید، لذت ببرید. برای مطالعه سایر مقالات می‌توانید به وبلاگ واسط کالا مراجعه کنید.

همچنین می‌توانید برای فروش دست‌ساخت‌های خود ازجمله گیره‌های مو اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید.

منابع

sewguide.com

feltmagnet.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *