انواع پارچه

انواع جنس پارچه؛ معرفی پارچه ها

امروزه انواع گوناگونی پارچه در بازار وجود دارد. همچنین بر اساس مواد اولیه، پارچه‌ها می‌توانند کیفیت‌های متفاوتی داشته باشند.
پارچه‌ها به دودسته اصلی تقسیم می‌شوند: پارچه‌های طبیعی و پارچه‌های مصنوعی. پارچه‌های طبیعی مانند پشم، پنبه، ابریشم و کتان به ترتیب از پوشش‌های حیوانی، غلاف‌های دانه گیاه پنبه، الیاف کرم ابریشم و کتان (الیاف از ساقه گیاه) ساخته می‌شوند.

پارچه‌های مصنوعی مانند نایلون، اسپندکس، ریون، پلی‌استر و اکریلیک ساخته دست بشر هستند. این پارچه‌ها از جهات مختلف متفاوت هستند با هم تفاوت دارند.
هر پارچه با توجه به مواد تشکیل‌دهنده آن برای هدفی خاص تولید می‌شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا انواع مختلف پارچه و نحوه شناسایی آن‌ها را به شما توضیح دهیم.

شیفون یا حریر

پارچه شیفون یا حریر (Chiffon) نوعی پارچه است که در ساختار آن ابریشم به‌کاررفته است. همچنین یکی از انواع پارچه‌های سبک و ساده بافته‌شده است که درخشش کمی دارد. از این پارچه‌ها معمولاً برای دوخت لباس مجلسی استفاده می‌کنند.
بافت این پارچه به دلیل پیچ‌وتابی که در تاروپودش دارد کمی زبر است. این پارچه ابریشمی مصنوعی به دلیل دوام بالایی و قیمت پایین آن بسیار پرطرفدار است.

کتان یا پنبه

پارچه کتان یا پنبه (Cotton) از الیاف طبیعی گیاهان پنبه تهیه می‌شود. پنبه در درجه اول از سلولز تشکیل‌شده است. سلولز یک ترکیب آلی نامحلول است که برای ساختار گیاه بسیار مهم است و ماده‌ای نرم و کرکی است. اصطلاح پنبه به بخشی از گیاه پنبه گفته می‌شود که در قسمت بالای گیاه رشد می‌کند.
پارچه‌های کتانی معمولاً یکی از محبوب‌ترین انواع پارچه‌های موجود در بازار هستند. خیاطی با این پارچه‌ها آسان است و به همین دلیل برای کسانی که در خیاطی مبتدی هستند مناسب است. انواع مختلفی از پنبه با وزن، بافت، چاپ و الگوهای مختلف وجود دارد.
مراقبت از پارچه‌های کتانی نیز آسان است. می‌توان این پارچه‌ها را در لباسشویی شسته و خشک کرد. اما پارچه‌های کتانی ممکن است کمی زود چروک شوند. این نوع پارچه بسیار خنک است و برای فصل تابستان مناسب است.

کرپ

کرپ (Crêpe) یک پارچه ابریشمی، پشمی یا مصنوعی است که ظاهری برجسته و موج‌دار دارد. کرپ معمولاً پارچه‌ای با وزن سبک تا متوسط است.

از پارچه کرپ می‌توان برای تهیه لباس مانند لباس، کت و شلوار، بلوز، مانتو و موارد دیگر استفاده کرد. از پارچه کرپ همچنین در دکوراسیون منزل برای مواردی مانند پرده و بالش استفاده می‌شود.

کرپ
پارچه کرپ

داماسک

داماسک (Damask) پارچه‌ای قابل‌برگشت و دارای طرح ژاکارد است، به این معنی که این الگو به جای اینکه روی آن چاپ شود، در پارچه بافته می‌شود.
این پارچه برگشت‌پذیر را می‌توان از انواع الیاف از ابریشم تا الیاف مصنوعی تهیه کرد و مصارف آن به اوایل قرون‌وسطی برمی‌گردد.

پارچه‌های داماسک یکی از انواع پارچه‌هایی است که در بسیاری از خانه‌ها وجود دارد. این پارچه بسیار بادوام است و طرح‌های زیبایی دارد که برای پرده، مبل و سایر وسایل کاربرد دارند.
الگوهای پارچه‌ی داماسک می‌توانند چند رنگ یا تک‌رنگ باشند. داماسک را می‌توان از انواع پارچه‌های مختلف ازجمله ابریشم، پارچه کتان، پنبه، پشم یا الیاف مصنوعی مانند ابریشم مصنوعی تهیه کرد.

بوم یا برزنت

بوم یا برزنت (Canvas) پارچه‌ای با بافته ساده است که معمولاً از نخ پنبه‌ای سنگین و گاهی اوقات از نخ کتان تولید می‌شود. پارچه بوم یا برزنت به دوام، محکم و سنگین بودن معروف است.

با ترکیب پنبه با الیاف مصنوعی، این پارچه می‌تواند در برابر آب مقاوم و یا حتی ضد آب شود و همچنین آن را به یک پارچه مناسب و عالی در فضای باز تبدیل کند.

ترمه یا کشمیر

ترمه یا کشمیر (Cashmere) نوعی پارچه پشمی است که از بزهای کشمیر و بزهای پشمینه تهیه می‌شود. ترمه یک الیاف طبیعی است که به نرم بودن و عایق بودن بسیار معروف است. الیاف این پارچه بسیار ظریف هستند، تقریباً مانند پارچه ابریشمی لمس می‌شوند.

پارچه ترمه بسیار گرم است و درعین‌حال سبک‌تر از پشم گوسفند است. معمولاً پارچه کشمیر یا ترمه از مخلوط پشم ساخته می‌شود و با انواع دیگر پشم مانند مرینو مخلوط می‌شود تاکمی ضخیم‌تر شود. زیرا الیاف ترمه بسیار ریز و نازک هستند.

کاموا

کاموا (Chenille) هم نوعی نخ است و هم نوعی پارچه که از مواد بسیار نرم تولید می‌شود. کاموا پارچه‌ای بافته‌شده است که می‌توان از انواع الیاف مختلف ازجمله پنبه، ابریشم، پشم و ریون آن را تهیه کرد.

نخ کاموا
نخ و پارچه کاموا

ژرژت

ژورژت (Georgette) نوعی پارچه کرپ است که به‌طورمعمول از ابریشم خالص تولید می‌شود اما می‌تواند از الیاف مصنوعی مانند ریون، ویسکوز و پلی استر نیز تولید شود.

ژورژت کرپ با استفاده از نخ‌های کاملاً پیچ‌خورده بافته می‌شود که باعث ایجاد کمی چین و چروک و حالتی موجدار بر روی سطح پارچه می‌شود.
ژورژت پارچه‌ای کاملاً سبک و رنگ‌های آن مات است. به دلیل بافت ضخیم‌تر مانند پارچه‌های ابریشمی درخشان نیست. پارچه‌های ژورژت در انواع مختلف ساده و طرح دار یافت می‌شوند.

گینگهام

پارچه‌ی گینگهام نوعی پارچه پنبه‌ای یا کتانی (Gingham) یکی دیگر از انواع پارچه‌های موجود در بازار است. گینگهام پارچه‌ای نخی یا گاهی پارچه‌ای مخلوط پنبه‌ای است که با نخ‌های رنگی، بافته‌شده و دارای بافت ساده‌ای هستند.

این پارچه‌ها معمولاً در طرح‌های راه‌راه یا چهارخانه در بازار موجود هستند. پارچه‌ی گینگهام به دلیل ارزان بودن و سهولت تولید آن، پارچه‌ای بسیار محبوب است. از پارچه‌ی گینگهام برای پیراهن‌ها، لباس‌ها، حوله، رومیزی و سایر موارد استفاده می‌شود.

نیوجرسی

نیوجرسی (Jersey) پارچه‌ای کش‌دار و نرم است که در اصل از پشم ساخته می‌شود. معمولاً از این پارچه برای دوخت لباس است.

امروزه پارچه‌های جرسی از پنبه، مخلوط پنبه و الیاف مصنوعی ساخته می‌شوند. وزن این پارچه معمولاً سبک تا متوسط است و برای انواع لباس و وسایل منزل مانند تی‌شرت، جلیقه یا ملافه استفاده می‌شود.

تور

تور (Lace) پارچه‌ای ظریف است که از نخ یا الیاف ساخته می‌شود و با طرح‌ها و الگوهای بافت باز از طریق روش‌های مختلف تولید می‌شود.

پارچه توری در ابتدا از ابریشم و پارچه ساخته می‌شد، اما امروزه از نخ پنبه و الیاف مصنوعی استفاده می‌شود.
تور یکی از انواع پارچه‌های تزئینی است که برای تزئین لباس و وسایل دکوراسیون منزل استفاده می‌شود.

تور به‌طور سنتی یکپارچه لوکس در نظر گرفته می‌شود، زیرا ساخت آن به زمان و تخصص زیادی نیاز دارد.

چرم

چرم (Leather) به پارچه‌ای میگویند که از پوست حیوانات ساخته‌شده باشد و چرم‌های مختلفی از انواع حیوانات وجود دارند.

چرم
پارچه چرم

پوست گاو محبوب‌ترین پوست حیوانی است که برای چرم استفاده می‌شود و تقریباً 65 درصد از کل چرم تولیدشده را تشکیل می‌دهد.
تقریباً از هر حیوان می‌توان چرم ساخت، مانند تمساح، مار، یا حتی خوک. چرم پارچه‌ای بادوام و مقاوم در برابر چین‌وچروک است و بر اساس نوع حیوان و نحوه تولید می‌تواند ظاهر و جنس‌های مختلفی داشته باشد.

برای آگاهی بیشتر از تمیز کردن وسایل چرمی به شما پیشنهاد می‌دهیم مطلب زیر را مطالعه کنید.
پاک‌کننده مخصوص چرم

لنین

لنین (Linen) پارچه‌ای بسیار سبک و محکم است که از گیاه کتان ساخته‌شده است. پارچه لنین یکی از انواع پارچه‌های رایج است که از آن برای حوله، سفره، دستمال و روتختی استفاده می‌شود. از این پارچه همچنین برای لایه داخلی کت استفاده می‌شود، ازاین‌رو به آستر نیز می‌گویند.

این پارچه یکپارچه فوق‌العاده جاذب و قابل‌تنفس است، که هوا را به‌خوبی از خود عبور می‌دهد. پارچه‌های لنین برای لباس‌های تابستانی گزینه بسیار مناسبی هستند، زیرا بسیار سبک هستند و باعث عبور هوا و تعدیل دمای بدن می‌شود.

اگر در انتخاب پارچه مناسب روتختی دچار مشکل شده‌اید و شک دارید که چه پارچه‌ای مناسب است خواندن مطلب انتخاب روتختی مناسب را از دست ندهید.

پشم مرینو

پشم مرینو (Merino Wool) نوعی پشم است که از پشم‌های گوسفندان مرینو جمع می‌شود. پشم گوسفندان معمولی ممکن است زبر باشند و باعث خارش شوند.

پشم مرینو یکی از نرم‌ترین انواع پشم است و باعث ایجاد حساسیت پوستی نمی‌شود. الیاف پشم مرینو دارای قطر کم و بسیار ظریف هستند. به همین دلیل انعطاف‌پذیر هستند و باعث خارش نمی‌شوند.

پشم مرینو یک الیاف مجلل به‌حساب می‌آید و به‌طور مکرر برای جوراب و لباس‌های بیرون استفاده می‌شود. پشم مرینو در برابر بو، رطوبت و هوا مقاوم است. پارچه‌ای خوب و مقاوم برای فصل زمستان شناخته می‌شود.

مودال

پارچه مودال (Modal) پارچه‌ای نیمه مصنوعی است که از تفاله درخت راش ساخته می‌شود. از پارچه مقامی در درجه اول برای لباس‌زیر و لباس‌خواب و وسایل خانه مانند ملافه و حوله استفاده می‌شود. مودال شکلی از ابریشم مصنوعی، دیگر منسوجات گیاهی است، هرچند که کمی بادوام‌تر و انعطاف‌پذیرتر از گیاه مصنوعی است.

اغلب برای استحکام بیشتر مودال آن را با الیاف دیگری مانند پنبه و اسپندکس مخلوط می‌شود. پارچه مودال به دلیل نرم و لطیف بودن بسیار گران است. همچنین پارچه‌ای مجلل به‌حساب می‌آید، زیرا گران‌تر از پنبه یا ویسکوز است.

موسلین

موسلین (Muslin) پارچه‌ای نخی که بافته‌شده است. با استفاده از روش بافت ساده تولید می‌شود. این پارچه در انواع مختلفی از وزن‌ها تولید می‌شود، از پارچه‌های موسلین ظریف گرفته تا پارچه‌های موسلین ضخیم امروزه تولید می‌شود.

موسلین به‌عنوان پارچه استفاده می‌شود که در نمونه‌های اولیه مد برای آزمایش الگوها قبل از برش و دوختن محصول نهایی استفاده می‌شود. موسلین برای آزمایش الگوها مناسب است، زیرا سبک و خوش‌دوخت است و همچنین دوختن آن ساده است.

تور ارگانزا

یکی دیگر از انواع پارچه که در این مقاله به شما معرفی می‌کنیم تو ارگانزا (Organza) است. ارگانزا پارچه‌ای سبک و کاملاً ساده و بافته‌شده است که در اصل از ابریشم تولید می‌شود.

تور ارگانزا
تور ارگانزا

همچنین این پارچه می‌تواند از الیاف مصنوعی، در درجه اول از پلی‌استر و نایلون ساخته شود. پارچه‌های مصنوعی کمی دوام بیشتری دارند اما پارچه‌هایی که از ابریشم اصل تولید می‌شوند بسیار لطیف و مستعد پارگی هستند و دوام آن‌ها کم است.

کیفیت پارچه اورگانزا با تعداد سوراخ‌های آن در هر اینچ تعریف می‌شود. هر چه سوراخ‌های آن بیشتر باشد نشان‌دهنده این است که تور ارگانزا کیفیت بهتری دارد. تور ارگانزا بیشتر برای لباس عروس و لباس شب استفاده می‌شود، زیرا بسیار باکیفیت، خوش‌حالت و براق است.

پلی استر

پلی استر(Polyester) یک الیاف مصنوعی و ساخت بشر است که از پتروشیمی‌ها مانند زغال‌سنگ و نفت ایجاد می‌شود. هوا به‌خوبی از پارچه پلی استر عبور نمی‌کند و مایعات مانند عرق به‌خوبی جذب آن نمی‌شود.

پارچه‌های پلی استر دوام بسیار بالایی دارند. پارچه‌هایی که در ترکیب آن‌ها از پلی‌استر استفاده‌شده است طرفداران زیادی دارد، زیرا الیاف بادوام می‌توانند مقاومت پارچه‌های دیگر را بالا ببرند. درعین‌حال زمانی که پلی‌استر با پارچه‌های دیگر ترکیب شود می‌تواند هوا را کمی از خود عبور دهد.

ساتن

ساتن (Satin) پارچه‌ای نرم، براق و زیبا است. پارچه ساتن دارای یک سطح نرم و براق در یک‌طرف و با یک سطح مات و زبر در طرف دیگر شناخته می‌شود.

پارچه ساتن چیزی فراتر از یکپارچه نرم و براق است که اغلب برای لباس‌های فانتزی استفاده می‌شود. پارچه ساتن می‌تواند انواع مختلفی از پارچه‌ها را شامل شود.

استفاده از آن بسیار فراتر از لباس‌های مجلسی و لباس‌های ساقدوش عروس است. ساتن به بافت اشاره می‌کند، نه به منسوجات.

ابریشم

ابریشم (Silk) یک فیبر طبیعی است که توسط کرم ابریشم، به‌عنوان ماده‌ای برای لانه‌ها و پیله‌های آن‌ها تولید می‌شود. ابریشم به دلیل درخشش و لطافت به‌عنوان ماده‌ای شهرت دارد.

این ماده فوق‌العاده بادوام و محکم است که پارچه‌های براق و زیبایی از آن تولید می‌شود. از ابریشم برای لباس رسمی، لوازم جانبی، تختخواب، روتختی و … استفاده می‌شود.

پارچه ابریشم خالص همیشه یکی از لوکس‌ترین انواع پارچه‌هایی بوده است که قرن‌ها مورداستفاده قرارگرفته است.

از پارچه‌های ابریشم برای ایجاد برخی از بهترین لباس‌ها استفاده می‌شود، زیرا دارای یک درخشش خاص و ساختار منحصربه‌فرد است.

جامع‌ترین بررسی انواع مختلف پارچه
پارچه ابریشم

اسپندکس

اسپندکس (Spandex) که بانام Lycra نیز شناخته می‌شود، یک الیاف مصنوعی است که خاصیت ارتجاعی دارد. اسپندکس با انواع مختلفی از الیاف ترکیب می‌شود تا حالت کش‌دار پیدا کند.

از این پارچه برای دوخت شلوار جین و لباس‌های ورزشی و همچنین جوراب استفاده می‌شود.

جیر

جیر(Suede) نوعی چرم است که از قسمت زیرین پوست حیوانات ساخته می‌شود و سطحی بسیار نرم دارد. جیر معمولاً از پوست بره ساخته می‌شود، اما از انواع دیگر حیوانات ازجمله بز، خوک، گوساله و آهو نیز ساخته می‌شود.

پارچه جیر بسیار بادوام است و به دلیل نازک بودن، قابل‌انعطاف است و به‌راحتی تولید می‌شود. از جیر برای کفش، کت و لوازم جانبی مانند کمربند و کیف استفاده می‌شود.

پارچه تافته

پارچه تافته (Taffeta) یک پارچه‌ی لطیف و ساده است که اغلب از ابریشم تولید می‌شود، اما می‌توان آن را با پلی‌استر، نایلون، استات یا الیاف مصنوعی دیگر نیز تولید کرد. پارچه تافته معمولاً ظاهری براق و درخشان دارد. وزن تافته بستگی به نوع الیافی دارد که در آن استفاده‌ شده است.

وزن این پارچه‌ها ممکن از سبک تا متوسط متفاوت باشد، همچنین میزان نرمی پارچه‌های تافته متفاوت است. تافته یکی از انواع پارچه‌های آستری محبوب است، زیرا بسیار زیبا و نرم است. از این پارچه برای لباس شب و دکوراسیون منزل نیز استفاده می‌شود.

پارچه کتان نازک

پارچه‌های کتان نازک یا تویل ، نوع خاصی از پارچه‌های چاپی است که بر روی آن طرح‌های عاشقانه و چوپانی و در یکرنگ (معمولاً سیاه، آبی یا قرمز) روی پارچه‌ای سفید وجود دارد.

کلمه تویل در فرانسوی به معنای پارچه است. طرح‌های این پارچه‌ها برای موارد غیر پارچه‌ای مانند کاغذ دیواری و ظروف چینی نیز محبوب هستند. پارچه‌های تویل معمولاً برای لباس، روتختی، پرده و ملافه استفاده می‌شود.

تویید

تویید (Tweed) یکپارچه بافته‌شده و کمی زبر است که معمولاً از پشم ساخته می‌شود. الیاف آن را می‌توان با استفاده از یک بافت ساده یا بافت گره‌ای در هم‌بافت. تویید پارچه‌ای بسیار گرم، ضخیم, سنگین و محکم است.

معمولاً پارچه‌های تویید پشمی را بارنگ‌های مختلف می‌بافند و طرح‌های گوناگونی دارد. اغلب طرح‌های این پارچه‌ها به‌صورت مربع‌های کوچک و خطوط عمودی، بافته می‌شود. پارچه تویید برای کت‌وشلوارها و پالتو و لباس‌های زمستانی مناسب و پرطرفدار است.

برای آشنایی بیشتر با انواع پارچه مناسب پالتو خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم.
پارچه مناسب پالتو

پارچه جناغی

پارچه جناغی (Twill) توئیل یکی دیگر از انواع پارچه‌های بافت است. مشخصه متمایز این بافت طرح‌های مورب آن است. توئیل دارای تعداد نخ زیاد است، به همین دلیل این پارچه مات، ضخیم و بادوام است.

به‌ندرت روی پارچه‌های توئیل طرحی چاپ می‌شود. اگرچه از نخ‌هایی بارنگ متفاوت می‌توان برای دستیابی به طرح‌هایی مانند تویید و قلاب استفاده کرد.

مخمل

مخمل (Velvet) پارچه‌ای نرم و مجلسی است پارچه مخمل یکی از انواع پارچه‌هایی است که بافتی فشرده پرزدار و کرکی دارد و از زمان‌های قدیم در دنیای مد وجود داشته است.

پارچه مخمل بسیار زیبا و دارای ظاهری منحصربه‌فرد نرم و براق است. این پارچه معمولاً برای لباس شب و لباس‌های مجلسی مورداستفاده قرار می‌گیرد، زیرا در ساختار این پارچه در ابتدا از ابریشم استفاده می‌شد.

در تولید پارچه مخمل از پنبه، پشم، موهر و الیاف مصنوعی دیگر نیز استفاده می‌کنند. بافت پارچه مخمل بسیار ضخیم است به همین دلیل بیشتر برای فصل‌های زمستان و پاییز مناسب است.

جامع‌ترین بررسی انواع مختلف پارچه
پارچه مخمل

از پارچه مخمل همچنین برای وسایل منزل مانند پارچه مبلی، پرده، بالش و … استفاده می‌شود.

ویسکوز

ویسکوز (Viscose) نوعی پارچه ابریشم مصنوعی بسیار نرم و سبک است. پارچه ویسکوز از خمیر چوب درختانی مانند راش، کاج و اکالیپتوس تولید می‌شود. به‌عنوان جایگزین پارچه‌های ابریشمی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

پارچه ویسکوز چیزی بین پارچه‌های طبیعی و ساخته‌شده توسط بشر (مصنوعی) است، زیرا این پارچه هم از چوب ساخته‌شده و هم فرآیندهای شیمیایی روی آن انجام می‌شود.

این پارچه مانند ابریشم است و به دلیل ارزان بودن بسیار پرطرفدار است. ویسکوز پارچه‌ای همه‌کاره است که برای وسایل منزل، لباس مانند بلوز، کت و سایر موارد از آن استفاده می‌شود.

کلام آخر

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. ما در این مقاله سعی کردیم انواع پارچه را برای شما به‌طور مختصر توضیح دهیم. اکنون‌که تا حدودی با انواع پارچه آشنا شده‌اید، امیدوارم به‌راحتی بتوانید پارچه‌ی موردنیاز خود را تهیه کنید و از خرید خود راضی باشید.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت سایر مقالات مرتبط را مطالعه نمایید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها اپلیکیشن واسط کالا است. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

نمایش ویدیو در آپارات

 


منابع:
masterclass.com
scienceline.ucsb.edu

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *