آموزش دوخت کیف چرم

آموزش دوخت کیف چرم

برای داشتن یک کیف چرم زیبا که باسلیقه شما نیز سازگار باشد، بهترین راه دوخت کیف چرم به سلیقه و طرح و مدلی است که دوست داشته باشید بستگی دارد. برای این کار می‌توانید به دو روش در منزل کیف بدوزید.

مسلماً به ابزارهایی برای این کار نیاز دارید که باید تهیه کنید، همچنین می‌توانید به‌صورت دستی یا با استفاده از چرخ‌خیاطی با تنظیمات جدیدی که روی آن اعمال می‌کنید، اقدام به دوخت کیف چرم کنید.

در این مقاله ابتدا طریقه دوخت کیف چرم دست‌دوز را توضیح داده و سپس به توضیح چگونگی دوخت کیف چرم با چرخ را بیان می‌کنیم. لطفاً با واسط پت همراه باشید.

برای اینکه بتوانید به روشی بهتر کیف چرم خود را حفظ نمایید خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

راهنمای کامل نگهداری از کیف چرم

خیاطی

خیاطی با دست مهارت بسیار مهمی در کارهای چرمی است و تسلط بر آن حتی اگر سابقه خیاطی قبلی نداشته باشید، نسبتاً آسان است.

بخشی ازآنچه باعث می‌شود دوخت چرم نسبت به دوخت پارچه کمی متفاوت باشد. این واقعیت است که شما با استفاده از سوراخ‌هایی که از قبل ایجادشده‌اند، خیاطی می‌کنید.

یک ‌بار به‌صورت خلاصه تمام مراحل لازم برای دوخت کیف چرم را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

مرحله اول

ابتدا چرم موردنظر خود را از بازار خریداری می‌کنید. این چرم می‌تواند طبیعی یا مصنوعی باشد. امروزه مغازه‌هایی وجود دارد که تمام لوازم موردنیاز برای دوختن انواع وسایل چرمی ازجمله کیف را ارائه می‌کنند.

چرم طبیعی مسلماً دوام بالاتری نسبت به چرم مصنوعی دارد ولی سوراخ کردن و دوختن آن نیز به‌مراتب سخت‌تر است.

ابزارهای مورد نیاز

  • قیچی یا گرزن (یک تیغه پهن و تیز که یک‌طرف آن در بین دو چوب قرار داده می‌شود و سپس کامل با نواری پیچانده می‌شود. این چوب‌ها مانند دسته‌ای محکم عمل می‌کنند)
  • سمبه در شماره‌های ۰.۵، ۱ و ۲
  • مشته
  • سوزن
  • نخ موم کشیده
  • خط کش
  • خودکار اکلیلی
  • چسب مخصوص چرم (می‌توانید از چسب با عنوان چسب آهن که در بازار موجود است، استفاده کنید)

مرحله دوم

الگوی موردنظر خود را یا باید بکشید یا از طریق سایت‌ها دانلود کنید. بهتر و راحت‌تر این است که از سایت‌های فروش الگو یک الگوی کیف که دوست دارید را بخرید.

مرحله سوم

بعد از کشیدن الگوی موردنظر خود برای دوخت کیف چرم، تکه‌های چرم را بر روی یکدیگر قرار دهید و در محل‌هایی که باید به هم دوخته شوند، ابتدا چسب بزنید و سپس با استفاده از خودکار اکلیلی و خط کش علامت بزنید.
تکه‌های چرم خود را به هم بچسبانید. از لبه‌هایی که به هم می‌دوزید از چسب مخصوص چرم استفاده کنید. اگر قرار است بیش از دو قطعه چرم را به هم بدوزید، بین هر لایه چسب بزنید.
برای داشتن کاری تمیزتر قبل از سوراخ کردن و شروع کردن به دوختن محلی که قرار است سوراخ‌ کنید را با خط کش مشخص کنید.

کشیدن الگو
کشیدن الگوی موردنظر

نکته

البته اگر از خط‌کشی استفاده شود که شابلون مانند و دارای سوراخ‌های نقطه‌ای در یک خط است، مسلماً کار تمیزتری خواهید داشت.

از خودکار اکلیلی برای این کار استفاده کنید چون بعد از اتمام کار به‌راحتی پاک خواهد شد. نقطه‌هایی که قرار است سوراخ شوند را به فاصله حدود ۱ سانتی‌متر از هم و ۱ سانتی‌متر از لبه کار مشخص کنید.

مرحله چهارم

با استفاده از سمبه که باید به‌صورت کاملاً صاف و مستقیم روی چرم قرار دهید و با مشته روی آن بکوبید، می‌توانید چرم را سوراخ‌کنید. برای لبه‌ها و چرم‌های نازک می‌توانید از سمبه شماره ۰.۵ استفاده کنید.

ولی برای زدن دکمه و درجاهایی که به سوراخ‌های بزرگ‌تری نیاز است، می‌توانید از سمبه شماره ۲ استفاده کنید.
هر چه شماره سنبه بیشتر باشد، سوراخی که ایجاد می‌کند، بزرگ‌تر است.

مرحله پنجم

بعد از سوراخ کردن چرم و آماده کردن نخ و سوزن از قبل، می‌توانید اقدام به دوخت کیف چرم خود کنید.
نخ را روی سوزن گره بزنید و محکم کنید. برای این کار وقتی مقدار کافی نخ را از سوراخ سوزن رد کردید، کمی نخ در انتهایی که به سوراخ سوزن می‌رسد، بگذارید باقی بماند.

سپس سوزن را از وسط نخ رد کنید و نخ را دور نخی که به سوزن وصل شده بپیچید. تمام این مراحلی که گفته شد برای نخ‌های موم کشیده کاربرد دارد. نخ را به‌صورت مایل برش دهید تا نخ آن از سوراخ سوزن راحت‌تر رد شود.

طول نخ

سعی کنید به‌اندازه کافی نخ تهیه کنید تا کل پروژه بدون نیاز به برش و نخ جدید کامل شود. طول این نخ باید حداقل ۳ برابر طول درز شما باشد و اگر پروژه ضخیم‌تر باشد، به نخ بیشتری نیاز است.
این مراحل دوخت را تا زمانی که به انتهای درز خود نرسید تکرار کنید. همیشه از قسمت جلوی پروژه دوختن را شروع کنید.

مرحله آخر

بعد از تمام شدن دوخت، گره زدن به نخ لازم نیست. نخ نایلونی یا موم کشیده را می‌توان با استفاده از یک فندک ذوب کرده و با استفاده از کنار فندک آن را به پشت‌کار بچسبانید. دقت داشته باشید چرم طبیعی با شعله نمی‌سوزد ولی ممکن است رنگ آن در اثر حرارت دیدن تغییر کند.

چرم مصنوعی نیز ممکن است در اثر حرارت جمع شود. درنتیجه حرارت فندک را فقط کمی به نخ بدهید و مراقب باشید چرم کیف تحت شعله فندک یا کبریت قرار نگیرد.
در ادامه مقاله دوخت کیف چرم به بیان جزئیات بیشتری در مورد هر یک از مراحلی که در بالا گفته شد، می‌پردازیم.

اگر به دنبال پاک کننده مناسب چرم هستید خواندن مقاله پاک‌کننده مخصوص چرم را از دست ندهید.

آماده‌سازی سوزن و نخ

سوزن و نخ خود را آماده کنید. اولین کاری که باید هنگام دوخت چرم انجام دهید این است که مقداری نخ را بریده و سوزن یا سوزنی را که استفاده می‌کنید نخ کنید. برای دوخت چرم با دست معمولاً با نخ موم کشیده ضخیم انجام می‌شود.

آماده‌سازی سوزن و نخ
آماده‌سازی سوزن و نخ

ضخامت مهم است زیرا ممکن است در هنگام محکم کردن بخیه‌ها، یک نخ نازک‌تر پاره شود، بنابراین یک نخ ضخیم‌تر نسبت به طول کوک و اندازه سوراخ مورداستفاده هنگام دوختن چرم متناسب‌تر است.

استفاده از موم

موم، کار با نخ را راحت‌تر می‌کند و همچنین به آن چسبندگی می‌دهد که از باز شدن آن جلوگیری می‌کند. می‌توانید از نخ موم نزده نیز استفاده کنید، اما کاملاً محکم نخواهد بود.
برای به دست آوردن طول صحیح نخ خود، درز موردنظر برای دوختن را اندازه بگیرید و آن را در حدود ۲.۵ ضرب کنید.

این اندازه باید به شما نخ کافی را بدهد تا کل درز موردنظر خود را بدوزید. بااین‌حال، کار با بیش از ۳ فوت نخ معمولاً عملی نیست، بنابراین اگر طول شما از این بیشتر باشد، ممکن است مجبور شوید برای دوختن محل موردنظر، دوباره همین کارها را تکرار کنید.
پس‌ازاینکه نخ خود را بریدید، آن را از سوراخ سوزن خود رد کرده، بچرخانید و آن را از چند اینچ بکشید. بسته به‌اندازه سوراخ سوزن خود، ممکن است لازم باشد که نخ را صاف کنید یا آن را مرطوب کنید.

برای قفل‌کردن سوزن خود در محل ابتدای نخ می‌توانید آن را بپیچانید تا یک حلقه ایجاد شود و سپس وارد سوراخ اول کنید، اما اگر از نخ موم کشیده استفاده می‌کنید، این کار ضرورتی ندارد.
هنگام دوخت کیف چرم معمولاً در انتهای نخ خود گره نمی‌زنید. چند دلیل برای این وجود دارد. سوراخ‌هایی که از طریق آن چرم را می‌دوزید معمولاً به‌اندازه کافی بزرگ هستند و همین موضوع باعث می‌شود که گره‌های معمولی چون کوچک هستند، مفید نیستند و از این سوراخ‌ها رد می‌شود.

ترفند

شما اغلب در حال دوختن درزها در مکان‌هایی هستید که هر دو طرف آن قابل‌مشاهده باشد و یک گره بسیار واضح و زشت به نظر خواهد رسید. در دوختن چرم آسان‌تر است که نخ خود را با عقب رفتن به روشی مشابه دوختن چرخ‌خیاطی محکم کنید.

یعنی به همان روشی که می‌دوختید یک الی دو کوک به عقب برگردید تا کاملاً محکم شود. موم روی نخ باعث می‌شود که این پشت‌صحنه‌ها بهتر از نخ معمولی در جای خود باقی بمانند.

دوخت بخیه

دوخت بخیه رایج‌ترین کوک برای دوخت کیف چرم است. برخلاف کوک مستقیم که روی پارچه نخ به‌صورت یک‌درمیان معلوم است. کوک بخیه در هر دو طرف دوخت را پر می‌کند و یک خط شکسته مانند کوک چرخ‌خیاطی ایجاد می‌کند.

این دوخت دوبله باعث می‌شود که کوک بخیه نسبت به یک کوک مستقیم محکم‌تر باشد. زیرا اگر یک نخ خراب شود، نخ دیگر همچنان حفظ خواهد شد. همچنین به نظر می‌رسد آراسته‌تر و حرفه‌ای‌تر است.

برای انجام کوک زین دو روش وجود دارد: دو سوزن در یک‌زمان یا روش تک سوزنی. استفاده هم‌زمان از دو سوزن یک روش سنتی است. ایجاد دوخت را کاملاً ساده و آسان می‌کند، اما تسلط بر آن کمی دشوارتر است.

به همین دلیل باید بعضی‌اوقات از روش یک سوزن استفاده ‌کرد. هرکدام در شرایط مختلف می‌توانند مفید باشند.

دوخت چرم با یک سوزن

برای استفاده از یک سوزن به‌صورت یک‌درمیان و مانند کوک زدن معمولی، نخ موم را از داخل سوراخ‌ها عبور دهید. وقتی به انتهای سوراخ‌ها رسیدید، دوباره برگردید و جاهای خالی را بازهم به‌صورت یک‌درمیان پرکنید. نتیجه یک دوخت بخیه و تمیز خواهد بود. برای انتهای دوخت نیز از طرف دیگر نخ را از یک سوراخ برگردانید و بکشید تا محکم شود، سپس انتهای نخ را ببرید.

آموزش دوخت کیف چرم
دوخت چرم با یک سوزن

در حین دوخت نخ را بیش‌ازاندازه نکشید که چرم چروک شود، البته شل نیز نباید باشد. اگر در وسط خیاطی نخ شما تمام شد. قبل از شروع یک نخ جدید، از همین روش پس‌دوزی استفاده کنید تا نخ خود را ببندید.

دوخت دو سوزنی

دستگاه دوخت ابزاری مفید برای دوخت کیف چرم با دست است. زیرا در اصل مانند دسته عمل می‌کند و هنگام دوختن، کار شمارا در محل نگه می‌دارد.
برای استفاده از دستگاه دوخت، قطعه چرمی را که قصد دوختن آن رادارید بین بازوهای دستگاه دوخت قرار دهید و گیره‌ها را محکم کنید.

ممکن است بخواهید از دو قطعه چرم یا مقوا در هر طرف قطعه موردنظر خود استفاده کنید تا مطمئن شوید در هنگام بستن آسیب نمی‌بیند.

اکنون روی صندلی بنشینید و دستگاه دوختی بین پاها داشته باشید تا محکم در جای خود قرار گیرد. همچنین می‌توانید فقط آن را روی میز جلوی خود قرار دهید. اما باید دقت داشته باشید که سر جای خود ثابت بماند.
یک نخ متناسب با درز خود برش بزنید و در هر انتهای آن یک سوزن چرمی بزنید. یکی از سوزن‌ها را از اولین سوراخ درز چرم (سوراخ نزدیک به خود) عبور دهید و نخ را از داخل آن بکشید. تا در هر طرف مقدار مساوی وجود داشته باشد.

در هر دست خود یک سوزن بگیرید و با عبور یکی از سوزن‌ها از سوراخ دوم درز خود شروع کنید، می‌توانید از هر دو طرف شروع کنید، اما فرض کنید شما از سمت راست شروع می‌کنید. نخ را به‌راحتی بکشید تا یک کوک ایجاد شود.

دو سوزن

اکنون سوزن دوم را برداشته و از همان سوراخ در جهت مخالف (از سمت چپ) عبور دهید. درحالی‌که نخ اول را به جلو کشیده‌اید. می‌خواهید این سوزن دوم را به سوراخ دوم پشت نخ اول بچسبانید. این کمک می‌کند تا بخیه‌های شما یکنواخت بماند.
نخ دوم را از سمت چپ به راست بکشید. حالا دوباره در هر دست یک سوزن در طرفین مخالف دارید. به‌آرامی با دودست فشار دهید و یکنواخت به نخ فشار دهید تا دوخت یکنواخت ایجاد شود.

جیب را به کیف خود بدوزید

اکنون‌که اصول دوخت کیف چرم را مشاهده کردید، بیایید آن را روی جیبی که می‌خواهیم روی کیف بدوزیم استفاده کنیم.
برای دوختن جیب روی کیف حتماً باید قبل از اینکه بقیه کیف را سر هم کنیم. این قطعه را در محل مشخص‌شده بدوزیم.
ازآنجاکه این درزها مسطح هستند، کاندیداهای خوبی برای دوختن با استفاده از دستگاه دوخت و دوخت دو سوزنی است.

جیب خود را از سمت یکی از درزهای جانبی رو به بالا به دستگاه دوخت ببندید. سپس نخ کافی را ببرید و از هر انتهای آن‌یک سوزن را نخ کنید.

یک سوزن را از بالاترین سوراخ جیب به‌طرف دیگر به‌صورت ساده و یک‌درمیان از سوراخ‌ها عبور دهید. دوخت بخیه را به سمت پایین جیب شروع کنید. اطمینان حاصل کنید که بخیه‌های خود را خیلی محکم نکشید زیرا این چرم بسیار انعطاف‌پذیر است.

وقتی به آخرین سوراخ رسیدید، از هر ۴ لایه بالا بروید. سپس از سوراخی که از لبه جیب بیرون زده‌اید خارج شوید. این دوخت اضافی گوشه‌های تاشده جیب را به زیبایی به سمت پایین نگه می‌دارد.
اکنون دستگاه دوخت را بازکنید. چرم را بچرخانید تا درز پایین جیب بالا باشد و از پایین جیب به خیاطی ادامه دهید.

آموزش دوخت کیف چرم
دوختن جیب به کیف

انواع درزها در دوخت کیف چرم

دو نوع درز که اغلب در کارهای چرمی استفاده می‌شود، درزهای دوخته‌شده پیدا و پنهان است. یک نوع درز آن‌هایی هستند که شما لبه‌های چرم را روی‌هم قرار داده، سوراخ می‌کنید و سپس می‌دوزید. در این نوع درزها که برای اغلب کارهای چشم دست‌دوز استفاده می‌شود، بخیه‌ها دیده می‌شوند.

در مورد درزهای پنهان، چرم را از پشت‌ کار می‌دوزید و سپس آن را برمی‌گردانید. این نوع مانند دوختن پارچه است و برای چرم‌های نازک و نرم استفاده می‌شود.

درزهای لبه چرخانده شده از دوام بیشتری برخوردار نیستند. زیرا بخیه‌ها در معرض دید نیستند اما آن‌ها باعث می‌شوند که کار شما تمیزتر جلوه کند.

تا اینجا نحوه دوخت تک سوزنی و دو سوزنی که گفته شد مربوط به درزهای پیدا می‌شد که لبه‌ها را به هم می‌دوختید و این لبه‌ها دیده می‌شدند. برای درزهای پنهان نیز می‌توانید از هردوی این دوخت‌ها استفاده کنید. با این تفاوت که در این نوع درزها، چرم را بعد از دوخت باید برگردانید.

محکم کردن لبه‌ها

بیشتر اوقات خوب است که لبه‌های برش خورده را به همان شکل در معرض دید قرار دهید. اما گاهی اوقات ایجاد یک لبه می‌تواند باعث محکم شدن لبه‌های کیف شما شود تا هم سفت‌ترو هم دیرتر خراب شود.

برای این کار ابتدا عرض لبه موردنظر را اندازه‌گیری می‌کنیم، سپس یک نوار چرمی به عرض ۳ برابر مقدار اندازه‌گیری شده برش می‌دهیم. طول این نوار نیز باید هم‌اندازه طول درز موردنظر باشد. بعد از چسباندن آن به لبه موردنظر، آن را سوراخ کرده و به‌صورت بخیه می‌دوزیم.

انواع دوخت کیف چرم دست‌دوز

علاوه بر دوخت بخیه که در بالا به‌طور کامل توضیح داده شد، از سایر دوخت‌ها مانند دندان‌موشی و ضربدر نیز می‌توان برای دوختن لبه‌ها و درزها استفاده کنید.

دوخت ضربدر به این صورت است که بعد از نخ کردن سوزن، برای دوختن هر بار، سوزن را یک سوراخ بیرون آورده. بعد از بیرون آوردن تمام نخ، سوزن را از طرف دیگر به سوراخ کناری وارد می‌کنیم.

برای دوخت دندان‌موشی، بعد از زدن دوخت ضربدری همان‌طور که توضیح دادم، از طرف دیگر درز مانند کوک زدن به‌صورت یک‌درمیان از میان ضربدرها سوزن را عبور می‌دهیم. به‌این‌ترتیب هم دوخت محکم‌تری خواهیم داشت و هم‌شکل ایجادشده مانند دندان می‌شود.

دوخت چرم با چرخ‌خیاطی

آیا تابه‌حال دوختن چرم را با چرخ‌خیاطی امتحان کرده‌اید؟ ممکن است غیرممکن به نظر برسد، اما ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم این کار کاملاً عملی است!

هر چرخ‌خیاطی خانگی باکیفیت خوب باید توانایی دوختن چرم را داشته باشد. شما فقط باید چند اصلاح ساده انجام دهید تا دستگاه شما آماده شود. برای این کار در ادامه ۷ نکته برای دوخت کیف چرم در خانه با استفاده از چرخ‌خیاطی را به شما می‌آموزیم.

آموزش دوخت کیف چرم
دوخت چرم با چرخ‌خیاطی

تغییر پایه فشار دهنده چرخ‌خیاطی

یک‌پایه پرس معمولی به چرم می‌چسبد و از دوخت صحیح چرم از طریق دستگاه جلوگیری می‌کند. خبر خوب این است که یک‌راه حل سریع برای این وجود دارد. به‌راحتی پایه فشار دهنده عادی خود را با یک‌پایه غلتک دار عوض کنید که به‌راحتی روی چرم بلغزد.

تغییر سوزن

سوزن معمولی خود را با یک سوزن چرمی جایگزین کنید. یک سوزن سنگین با نوک مخصوص که برای سوراخ شدن چرم ساخته‌شده است.

فقط به دنبال یک بسته سوزن با برچسب چرم بگردید اگر هنگام دوختن نواحی ضخیم سوزن می‌شکند، تعجب نکنید، این موضوع عادی است، بنابراین سوزن اضافی در دسترس داشته باشید.

تغییر کوک

هنگام دوخت کیف چرم از کوک بلندتر از حد معمول استفاده کنید. ما حدود ۳.۵ استفاده می‌کنیم. شما می‌توانید از هر طول کوک بیشتر از یک کوک معمولی استفاده کنید.

استفاده از نخ نایلون

هرگز هنگام دوختن چرم از نخ پنبه‌ای استفاده نکنید، زیرا تانن های موجود در چرم به‌مرور نخ را فرسوده می‌کنند.

در عوض، از پلی‌استر یا نایلون استفاده کنید. ممکن است بخواهید از نخ ضخیم‌تری استفاده کنید. لازم نیست، اما اگر چرم را با نخ ضخیم‌تری بدوزید، زیباتر به نظر می‌رسد.

استفاده از ته سوزن گرد

سوزن‌های ته گرد هرگز نباید در دوخت کیف چرم استفاده شوند، زیرا سوراخ دائمی ایجاد می‌کنند. در عوض، قبل از دوختن، قطعات را با چسباندن آن‌ها با نوارچسب دوطرفه در محل خود نگه‌دارید.

به‌سادگی یک خط نوار را بین دو قطعه چرمی که می‌خواهید بدوزید قرار دهید. نوار را در امتداد لبه چرم خود قرار دهید، در حد آنچه می‌خواهید بدوزید، کافی است. نوار داخل درز باقی می‌ماند (نیازی به تلاش برای برداشتن آن نیست).

باور کنید یا نه این‌ یک روش استاندارد دوختن چرم است و اگر می‌توانستید داخل درزهای کالاهای چرمی تجاری را نگاه کنید، به‌احتمال‌زیاد نوار یا چسب در قسمت‌های درز پیدا می‌کنید.

همیشه اول امتحان کنید!

دوختن چرم قابل بازگشت نیست. هر بخیه‌ای که می‌دوزید یک اثر دائمی برجای می‌گذارد، بنابراین رفع اشتباهات همیشه به‌راحتی دوخت با پارچه نیست.

به همین دلیل، حتماً از چرم قراضه و کهنه برای تست نخ، طول دوخت، کشش و عملکرد کلی دستگاه خود استفاده کنید. تا قبل از شروع پروژه واقعی خود مطمئن شوید که در مسیر درستی قرار دارید.

لایه‌های چرم کمتر

اکثر چرخ‌خیاطی‌های خانگی نمی‌توانند لایه‌های زیاد چرم را بدوزند. بنابراین پروژه‌های ساده و بدون جزئیات زیاد یا مناطق بزرگ را انتخاب کنید.

آموزش دوخت کیف چرم
ندوختن لایه های چرم زیاد

اگر قصد دارید پروژه دوخت کیف چرم خود را انجام دهید، از هرگونه الگو و طرح با لایه‌بندی بسیار ضخیم خودداری کنید. درمی‌یابیم که اکثر ماشین‌آلات خانگی می‌توانند حداکثر حدود سه لایه چرم باضخامت متوسط را بدوزند.

کلام آخر

به پایان مقاله دوخت کیف چرم رسیدیم. امیدوارم بتوانید کیف دلخواه خود را با استفاده از این مقاله بدوزید و از داشتن آن لذت ببرید. دوختن کیف با دست می‌تواند علاوه بر سرگرمی به یک منبع درآمد نیز تبدیل شود.

کیف‌های دست‌ساز خود را می‌توانید در اپلیکیشن واسط کالا در معرض فروش قرار دهید. همچنین می‌توانید کیف‌هایی که برای فروش قرار داده‌شده‌اند را ببینید. برای مطالعه مقالات بیشتر نیز می‌توانید به سایت واسط پت مراجعه کنید.
منابع
instructables.com
marthastewart.com
weallsew.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *