درست کردن خز

درست کردن خز

خز یکی از پارچه‌های زیبا است که به شکل پوست حیوانات است و برای زیبایی لباس‌ها و حتی کفش‌ها لازم است. اگر می‌خواهید خودتان خز درست کنید باید بدانید که برای درست کردن خز، لازم است بدانید که خز چیست؟ و اصلاً چه کاربردی در زندگی ما دارد؟ بهتر است تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و تمام نکات مهم درباره‌ی خز را بدانید.

خز چیست؟

خز به موهای ضخیم شده‌ای از پوست حیوانات گفته می‌شود که علاوه بر زیبایی لباس‌ها، گرمای بدن را به همراه دارد. جالب است بدانید که خز را بیشتر از حیوانات وحشی به دست می‌آورند .

به همین دلیل به آن‌ها خز طبیعی می‌گویند. البته امروز خزهای مصنوعی نیز وجود دارند. اما خز طبیعی ازلحاظ کیفیت و قیمت با خز مصنوعی قابل‌مقایسه نیستند. از طرفی خز مصنوعی زیبایی و گرمای خز طبیعی را ندارد.

از خز چه استفاده‌هایی می‌شود؟

همان‌طور که گفته شد از خز برای گرم شدن لباس‌های زمستانی و همچنین زیبایی لباس و حتی کفش‌ها استفاده می‌شود. از این پارچه برای دوخت پالتو، کت و شنل استفاده می‌شود. می‌توانید در خرج کار برای پالتو یا کت استفاده کنید.
علاوه بر این در برخی کشورها مانند یونان از خز برای تزیینات دیواری به‌عنوان یکی از تزیینات لوکس استفاده می‌شود.

برخی دیگر از خزها به‌عنوان قالیچه و یا تابلو فرش استفاده می‌کنند. البته جالب است بدانید که خز یکی از مهم‌ترین صنایع کانادا محسوب می‌شود که از طریق پرورش و تله گزاری برای حیوانات وحشی در آن منطقه حاصل می‌شود. خزها نقش مهمی در اقتصاد برخی کشورها داشته‌اند.

چگونه خز درست کنیم؟

همان‌طور که در بالا گفته شد دو نوع خز وجود دارد، خز مصنوعی و طبیعی. عده‌ای مخالف با کشتار نسل‌های حیوانات هستند و درست کردن خز طبیعی را نوعی گناه می‌دانند؛ زیرا باگذشت زمان باعث نابودی و انقراض گونه‌ای از جانوران همراه خواهد بود. اما درست کردن خز مصنوعی بدون هیچ احساس گناهی و حتی ارزان‌تر انجام خواهد شد. خز مصنوعی را به‌راحتی با نخ درست کنید.

درست کردن خز
درست کردن خز

در ادامه روش درست کردن دو خز را به‌طور کامل برایتان بیان خواهیم کرد. اما بهتر است با توجه به شرایط موجود و بدون هیچ خسارتی به محیط‌زیست و جانوران این کار را انجام دهید. شما می‌توانید از خزهای ساخته‌شده استفاده‌ی زیادی کنید.

انواع پارچه خز طبیعی

قبل از اینکه نحوه‌ی درست کردن خز را به شما آموزش دهیم باید بدانید که خزهای طبیعی و مصنوعی هرکدام چند نوع هستند و چه تنوعی در بین آن‌ها وجود دارد. البته شما می‌توانید مقالات مفید دیگری راجع به انواع پارچه برای لباس در سایت ما مطالعه کنید. توصیه می‌کنم مقاله‌ی پارچه میکرو را نیز بخوانید.

برای دوخت پالتو با پارچه خز دقت داشته باشید تا مدلی که انتخاب می‌کنید برش و پنس‌های کمتری داشته باشد. این نکته باعث می‌شود کیفیت پارچه شما هنگام دوخت به بهترین شکل حفظ شود. اگر پارچه خز شما مصنوعی است، هنگام دوخت حرکت دست خود را با سرعت چرخ تنظیم کنید تا پارچه شما زیر چرخ کشیده نشود.

پارچه خز سمور

این نوع پارچه که از پوست سمورهای جنگل‌های آفریقا به دست می‌آید بسیار زیبا ، مخملی و خواب دار است.
از دیگر ویژگی‌های این نوع پارچه خز، سبک و بادوام بودن آن است. از پارچه خز سموری برای دوخت لباس‌های رسمی استفاده می‌شود.خز سمور روسی مرغوب‌ترین و گران‌ترین نوع خز در سراسر جهان است.

پارچه خز خرگوش

این پارچه نیز یکی از بهترین پارچه‌های خز طبیعی است که فوق العاده ابریشمی و نرم است. خز خرگوش سبک وزن و درعین‌حال بسیار گرم است. بعد از درست کردن خز خرگوش، از آن برای دوخت لباس‌های اسپرت نیز استفاده می‌شود.

پارچه خز روباه

اگر بخواهید این پارچه را از سایر خزها تشخیص دهید باید گفت که، موهای این نوع خز بلند و براق است. حالت کرکی و مخملی دارد.

از دیگر ویژگی‌های این نوع خز، دارای طیف گسترده‌ای از رنگ‌های طبیعی است. زیرا پوست بدن روباه دارای ترکیب رنگ زیبا و متنوعی است.

درست کردن خز
پارچه خز روباه

پارچه خز سگ آبی

این نوع خز طبیعی نیز مانند دیگر خزها، گرم و بادوام است. البته برای درست کردن کت و پالتو بهتر است از این نوع خز استفاده کنند.خز سگ آبی موهای ضخیم و بلندی دارد.

در ادامه توصیه می‌کنم که مقاله‌ی پارچه مناسب پالتو از سایت را خوانده و بهتر با پارچه‌های پالتویی آشنا شوید.
این پارچه نیز مانند خز روباه براق و زیا است، برّاق بودن آن بی‌نظیر است.

پارچه خز راکون

خز این پارچه بلند، متراکم، نرم، کرکی و گرم است.ترکیب رنگ‌ آن بسیار زیبا است.

پارچه خز کویوت یا گرگ صحرایی

برای درست کردن خز از پوست گرگ صحرایی به کمی دقت نیاز است زیرا این خز نوعی پوست ارتجاعی دارد. همچنین نسبت به دیگر خزها مقرون به‌صرفه‌تر است. رنگ های طبیعی و زیبای آن یکی از ویژگی‌های خاص این پارچه خز هست.خز گرگ صحرایی انتخابی گرم برای کت، کلاه و پتو می‌باشد.

پارچه خز برّه (نژاد‌های خاص)

شاید برای شما یافتن این نوع خز کار راحت‌تری باشد زیرا انواع بره از نژادهای زیبای دلخواهتان را به‌راحتی و بدون احساس گناه می‌توانید پیدا کنید.

بعد از درست کردن خز با پوست گوسفند خواهید دید که خزهای این پارچه بلند، مجعد و فوق العاده گرم است.همچنین این خز سنگین‌تر از سایر خزها است.اغلب در لباس‌های شیک و لوکس از این نوع خز طبیعی استفاده می‌شود.

انواع پارچه خز مصنوعی

خز مصنوعی که به آن خز (faux) نیز گفته می‌شود، با استفاده از الیاف طبیعی و مصنوعی برای داشتن ظاهری مشابه پوست حیوانات و گرمی خز طراحی و مهندسی‌شده است. خز مصنوعی اولین بار در سال 1929 در صنعت پوشاک معرفی شد.

تلاش‌های اولیه برای درست کردن خز مصنوعی با استفاده از موهای آلپاکا a(lpaca)، یک پستاندار آمریکای جنوبی انجام شد. در دهه 1940 با پیشرفت در تکنولوژی تولید نساجی، کیفیت خزهای مصنوعی بسیار بهبود یافت.

اگر برای لباس مجلسی خود دنبال پارچه خزدار می‌گردید بهتر است از این نوع خز استفاده کنید که تنوع رنگ بیشتری هم دارد. در این قسمت به شما پیشنهاد می‌کنم با خواندن مقاله‌ی پارچه مناسب لباس مجلسی با ما همراه باشید.

جنس خز مصنوعی

پارچه خز مصنوعی به دلیل این‌که دقیقاً مشابه خز طبیعی تولید می‌شود، بر اساس پوست حیوانی که بر اساس آن شبیه‌سازی‌شده دسته‌بندی می‌شود. برای مثال خز مصنوعی که از پوست پره شبیه‌سازی‌شده را به همان نام خز بره می‌فروشند.

علاوه بر این دسته‌بندی، پارچه خز مصنوعی بر اساس اندازه کرک های خود به سه دسته تقسیم می‌شود:

  • پارچه‌های خز با کرک‌های کوتاه
  • پارچه‌های خز با کرک‌های متوسط
  • پارچه‌های خز با کرک‌های بلند

درست کردن خز طبیعی

اکنون با انواع مختلف خزها آشنا شده‌اید. با ما همراه باشید تا بهترین روش درست کردن خز را به شما آموزش دهیم.

درست کردن خز
درست کردن خز طبیعی

مرحله اول

پس از انتخاب پوست حیوان موردنظر، ابتدا باید پوست خام و تمیز و انعطاف‌پذیر حیوان را در محلول نمک قرار دهید تا علاوه بر نرم شدن، تمام بافت ها و چربی‌های آن پاک شود.

مرحله دوم درست کردن خز

پس‌ازاینکه چندساعتی گذشت و احساس کردید پوست خوب نرم شده است، بهتر است که روغن مخصوصی را به پوست بمالید سپس آن را در دستگاه کیکر بیندازید.

كيكر دستگاهي است كه پاهاي چوبي دارد و روغن را به حالت كوبيدن وارد تمامي منفذهای پوست می‌کند. سپس پوست‌های خام را در ظرف‌های گرد چرخاني قرار می‌دهند كه عمل تميز و خشک‌کردن را با خاک ‌اره‌ی مخصوص و هواي فشرده انجام می‌دهد.

مرحله سوم

در این مرحله موهای زائد درون‌پوست فشرده‌شده را باید برون کشید تا پوست شما ظاهری زیبا داشته باشد.

مرحله‌ی رنگرزي درست کردن خز

بسياري از خزها براي آنکه ظاهري زیباتر داشته باشند رنگ می‌شوند. در اين مرحله از درست کردن خز طبیعی گاهي خزها را در خمره‌ی رنگ می‌گذارند و يا با دست رنگ می‌کنند گاهي اوقات پوست‌های سياه را با مواد سفيدكننده می‌شویند و سپس آن‌ها را با رنگ‌های روشن رنگ می‌کنند. در نوعي ديگر از رنگرزي فقط نوك موها رنگ می‌شود. اين كار براي هماهنگي رنگ‌ها با يكديگر است.

برش و دوخت

خزها ازنظر كيفيت و ظاهر متفاوت‌اند بنابراين توليدكنندگان بايد هماهنگي و درجه‌ی كيفيت پوست را در نظر بگيرند. توليدكننده ابتدا الگويي را براي جامه در نظر می‌گیرد و سپس پوست موردنیاز را انتخاب می‌کند. كارگران پوست را از کلیه‌ی اندام‌ها (سر و پنجه‌ها و شكم و كفل و دم) کاملاً پاك می‌کنند. قطعات نام‌برده شده براي استفاده در پوشاك ارزان‌قیمت به‌کاربرده می‌شوند.

كارگر برشكار با حذف قسمت‌های زائد بهترين شكل را براي استفاده از پوست در نظر می‌گیرد. كارگر دوزنده پوست‌ها را به هم می‌دوزد. تا شكلي از الگوي داده‌شده را به دست آورد.

در اين مرحله نوبت به آب زدن به پوست میرسد تا پوست را کاملاً اندازه و به شكل الگو درآورد. سپس پوست را با میخ‌های بزرگ به تخته می‌آویزد تا خشك شود. در اين حالت بخشه‌ای اضافه را می‌چیند و پوست به جامه دوخته می‌شود. در پايان جامه آستردوزی و تميز شده و آماده ي تحويل می‌شود.

پارچه مناسب کوسن از دیگر مقالاتی است که توصیه می‌کنم آن را خوانده و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

تا این قسمت از مقاله‌ی درست کردن خز، دانستید که چگونه خز طبیعی درست کنید؟ اما در ادامه، راه درست کردن خز مصنوعی به شیوه‌ی بسیار راحت و ارزان‌تر برایتان بیان خواهیم کرد که هیچ حس گناهی برای از بین بردن حیوانات نیز نداشته باشید. با ما همراه باشید.

درست کردن خز مصنوعی

همان‌طور که در بالا ذکر شد، خز مصنوعی نوعی دیگر خز است که بدون آسیب رساندن به هیچ حیوانی باعث زیبایی لباس‌ها خواهد شد. البته شما برای زیباتر شدن و تزئین لباس‌ها می‌توانید از این نوع خز در آن‌ها استفاده کنید. در ادامه توصیه می‌کنم که مقاله‌ی چگونه لباس را تزئین کنیم؟ را خوانده تا بتوانید بهتر لباس‌های خود را تزئین کنید.

وسایل لازم برای درست کردن خز مصنوعی

  • مقداری نخ (بهتر است نخ کاموای نازک باشد)
  • قیچی
  • برس سیمی
  • واشرهای فلزی یا مقوا

مراحل ساخت خز مصنوعی

ابتدا مقداری نخ کاموای دلخواه را بردارید و آن را دور یک‌تخته یا مقوا بپیچید که در آخر بتوانید دور آن را با یک نخ ببندید.

نخ را تا جایی که ضخامت دلخواه شما است دور مقوا بپیچید. سپس وسط آن‌ها را با یک نخ دیگر گره بزنید.
انتهای حلقه‌ای شکل هرکدام را برش دهید و دوباره از طرف دیگر این کار را انجام دهید و نخ را دور مقوا بپیچید.
حال که خز شما آماده شد می‌توانید با استفاده از برس سیمی الیاف نخ را که مانده است مسواک بزنید تا خز شما نرم شود و بافت خوبی پیدا کند.

درست کردن خز
ساخت خز مصنوعی

سپس پارچه را به‌اندازه موردنیاز خود برید و گلوله‌های خز را بر روی آن پشت سر هم و ردیف به‌ردیف دوخته و یا بچسبانید.
در دوختن یا چسباندن خزها به پارچه دقت کنید که ردیف‌های پرشده به هم نزدیک باشند و خزها به یکدیگر بچسبند.این کار را تا جایی ادامه دهید تا کل پارچه کامل از خز شود.

پس از پایان ردیف‌ها، پارچه را آزادانه تکان دهید تا نقاطی که خالی از خز است مشخص شوند سپس آن‌ها را پرکنید.این باعث می‌شود پارچه خز مصنوعی زیبا و پر از کرکی به نظر برسد.
اگر نمی‌خواهید الیاف خز آزادانه به اطراف پرواز کنند، دسته‌های نخ را در جهتی که دسته‌های خز است، اتو بزنید.

تشخیص خز طبیعی از خز مصنوعی

اگر برای درست کردن خز مشکل‌دارید و می‌خواهید از بازار خز آماده بخرید، بهتر است با توجه به نکات زیر به خرید بروید تا بهترین خز را بخرید:

هنگام خرید پارچه خز بر روی آن دست بکشید. لمس کردن خز طبیعی حس لطافت و نرمی زیادی به دست شما القا می‌کند. هنگامی‌که خز طبیعی‌ را لمس می‌کنید حس لمس کردن پوست گربه به شما دست می‌دهد. همچنین موهای خز طبیعی در یک خط صاف و براق قرار می¬گیرند؛ در یک‌جهت قرار می‌گیرند.

با لمس کردن خز مصنوعی احساس لمس کردن موی عروسک به شما دست می‌دهد. لطافت آن مشابه خز طبیعی نیست و اگر دست شما کمی نم‌دار باشد موهای پارچه خز مصنوعی به دست شما می‌چسبد.

هنگام خرید پارچه خز یک سوزن همراه خود داشته باشید، اگر سوزن به‌راحتی درون پارچه فرورفت پارچه خز مصنوعی است. اگر سوزن به‌سختی درون خز فرورفت و خمیده شد، نشان‌دهنده این است که زمینه پارچه از پوست است و پارچه موردنظر شما خز طبیعی است.

راه آسان تشخیص خز اصل

بهتر است موی بخش کوچکی از پارچه خز را بکنید و کشش پارچه زمینه را امتحان کنید؛ اگر کشش داشته باشد پارچه خز مصنوعی است اما اگر کشسانی نداشته باشد پارچه شما بدون بافت و از جنس پوست است.

یکی دیگر از راه‌های تشخیص خز طبیعی و خز مصنوعی آتش زدن چند تار از آن‌ها است. برای این کار 2 یا 3 رشته مو را از پارچه بیرون بکشید. روی یک صفحه سرامیکی، شعله آتش را سمت رشته‌ها نگه‌دارید.

اگر خز طبیعی باشد، هنگام سوختن رشته مو مچاله نمی‌شود و بویی شبیه سوختن موی طبیعی یا سوختن کاغذ به مشام می‌رسد. خاکستر خز طبیعی پودری و سبک و خاکستری است؛ اما اگر پارچه از خز مصنوعی باشد، بوی آن مانند پلاستیک ذوب‌شده به مشام می‌رسد و الیاف به شکل نایلون می‌سوزد. خاکستر آن سیاه و سنگین و متراکم است.

درست کردن خز
راه های تشخیص خز اصل

پرسش و پاسخ

چگونه می‌شود خز تقلبی درست کرد؟

پاسخ : ابتدایی‌ترین روش، روند بافت است. در این فرآیند، الیاف حلقه می‌شوند و با پارچه پشتی درهم آمیخته می‌شوند. در حالی که این روش نسبتاً کند است، اما می‌تواند طیف وسیعی از اشکال پارچه را تولید کند. روش دیگر تولید خز تقلبی تافتینگ نام دارد.

از چه سوزنی برای خز مصنوعی استفاده می‌کنید؟

پاسخ : همیشه هنگام دوختن با خز مصنوعی از یک سوزن سنگین‌تر و یک پایه مخصوص استفاده کنید . بهتر است از یک سوزن 110/18 یا 100/16 و نخ ترکیبی پلی‌استر یا پلی پنبه استفاده کنید.

کلام آخر

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. در آخر به شما توصیه می‌کنم که قبل از برش این پارچه، کرک‌ها را به سمت خواب آن‌ها شانه کنید تا هنگام قیچی زدن کرک‌هایی که در مسیر قیچی نیستند آسیب نبینند. پارچه خز طبیعی را با چرخ‌خیاطی معمولی نمی‌توان دوخت و برای دوخت آن باید از چرخ چرم‌‌دوزی استفاده کنید.

شما می‌توانید در سایت واسط پت مقالات مفیدی را درباره‌ی انواع پارچه‌ها مشاهده کرده و بخوانید. همچنین فراموش نکنید که اپلیکیشن واسط کالا، آسان‌ترین راه برای خریدوفروش انواع لباس‌ها، پارچه‌ها و اجناس به قیمت مناسب است. کافی است آن را دانلود کنید.
از همراهی شما سپاسگزاریم.

منابع

instructables.com

projectarian.com

studioknitsf.com

تبلیغات
vasetpet-content

1 دیدگاه دربارهٔ «درست کردن خز»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *