پارچه مناسب گلدوزی

پارچه مناسب گلدوزی

گلدوزی با دست به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید با استفاده از نخ‌های رنگارنگ و انواع پارچه مناسب گلدوزی، طرح‌های زیبایی را ایجاد کنید.

گلدوزی روشی است که برای تزئین پارچه با سوزن و نخ به کار می‌رود. سبک‌ها و فن‌های گلدوزی بسیار متفاوت هستند. این روش دوخت تزئینی، با دوخت‌های متنوع، مستقل از پارچه بافته‌شده است که به شما امکان می‌دهد هر طرح، واقع‌گرایانه یا انتزاعی را روی پارچه‌ای که انتخاب می‌کنید بدوزید.

انواع مختلفی از پارچه‌ها وجود دارند که برای گلدوزی استفاده می‌شوند. پارچه‌ای که شما انتخاب می‌کنید تا حد زیادی به روش گلدوزی و طرحی که قصد دارید گلدوزی کنید بستگی دارد.

در این مقاله خلاصه‌ای از رایج‌ترین پارچه‌های مناسب گلدوزی که در فروشگاه‌ها وجود دارد را به شما معرفی می‌کنیم.

هدف گلدوزی

آیا شما تابلویی کاملاً تزئینی برای آویزان کردن روی دیوار می‌خواهید؟ آیا پارچه رومیزی، ملحفه، روبالشی را می‌خواهید گلدوزی کنید؟

آیا شما می‌خواهید یک لباس عروس را با گلدوزی تزیین کنید؟ دامن زمستانی؟ یک کت؟ یا ممکن است بخواهید روی کوسن مبل خود را گلدوزی کنید؟
زمانی که هدف شما از گلدوزی مشخص شود، خیلی راحت‌تر می‌توانید پارچه‌ای مناسب گلدوزی را برای هدف خود انتخاب کنید.

انواع پارچه‌های مناسب گلدوزی

به‌طورکلی دودسته اصلی پارچه مناسب برای گلدوزی وجود دارد، پارچه‌های بافت ساده و پارچه‌های موج‌دار.
قبل از اینکه انواع این پارچه ها را توضیح دهیم ، به شما توصیه می‌کنیم مقاله پارچه مناسب ملحفه را نیز مطالعه کنید.

پارچه موج‌دار

پارچه موج‌دار (Evenweave Fabrics) یا گونی بافت به پارچه‌های بافته‌شده‌ای می‌گویند که تعداد تاروپود این پارچه‌ها در هر اینچ یکسان است. معیار اصلی و مناسب این پارچه‌ها برای گلدوزی، شمارش تعداد نخ‌های به‌کاررفته در آن است.

جنس این پارچه‌ها ممکن است از پنبه یا الیاف مصنوعی، ریون، پلی‌استر، ابریشم، پشم، اکریلیک و سایر الیاف باشد. پارچه‌های موج‌دار برای کسانی که به‌طور حرفه‌ای گلدوزی می‌کنند مناسب است.

گونی بافت
پارچه گونی بافت

این نوع پارچه را به افراد تازه‌ کار توصیه نمی‌کنیم. این پارچه‌ها از نخ‌هایی ضخیم تشکیل‌شده‌اند و همچنین منفذهایی برای دوخت دارند.

پارچه‌های بافت ساده

پارچه‌های بافت ساده (Plain weave Fabrics) رایج‌ترین نوع بافت است، جایی که نخ‌های افقی (پود) به‌طور متناوب از روی نخ‌های عمودی (تار) عبور می‌کنند. پارچه‌های بافت‌های ساده می‌توانند کمی موج‌دار باشند، البته لزوماً این‌گونه نیست.

پارچه بوم

پارچه بوم (Canvas) دارای ساختار مشبک است و باید از نخ‌های ضخیم برای دوختن این فضاها استفاده کنید. از این پارچه علاوه بر گلدوزی برای دوخت متقاطع، ملیله و سایر هنرهای سوزن‌دوزی استفاده می‌شود.

پارچه بوم، یک پارچه‌ی مناسب برای به نمایش گذاشتن هنر گلدوزی است. عمدتاً دو نوع پارچه بوم وجود دارد. یکی با دو نخ پیچیده به هم و برای ایجاد نخ‌های تاروپود و دیگری با ساخت تک نخ.

در این قسمت از مقاله یک نکته مهم را به شما یادآور خواهیم شد.آن هم نحوه ی مراقبت و تمیز کردن پارچه های حساس و سفید است. فقط کافی است بر روی مقاله ی چگونه پارچه سفید را تمیز کنیم کلیک کرده و بهترین روش های مورد استفاده را بخوانید.

آیدا

پارچه آیدا نیز یکی از پارچه‌های مناسب گلدوزی است. این نوع پارچه بیشتر برای کسانی که به‌صورت مبتدی گلدوزی می‌کنند مناسب است. پارچه آیدا را به‌راحتی می‌توانید در بیشتر خرازی‌ها پیدا کنید و بسیار ارزان است.

جنس این پارچه از ۱۰۰٪ نخ است و بافت آن نوعی خاص است. این پارچه بافتی چهارخانه دارد و دارای سوراخ‌های مربعی شکل است، به همین دلیل گلدوزی روی این پارچه‌ها بسیار آسان است.
ویژگی مثبتی که در این پارچه‌ها وجود دارد این است که در هنگام استفاده از پارچه‌ی آیدا میدانید دقیقاً سوزن خود را باید به کجا ببرید، زیرا این پارچه به‌گونه‌ای بافته‌شده است که سوراخ‌هایی در آن وجود دارد.

این پارچه به نام پارچه جاوا نیز شناخته می‌شود. می‌توانید کوک‌ها را به‌راحتی بشمارید و بدانید که دقیقاً سوزن خود را در کجا قرار دهید.
مشکلی که در پارچه‌های آیدا دیده می‌شود این است که بافت این پارچه‌ها ممکن است به‌راحتی از بین برود. قبل از شروع گلدوزی ابتدا لبه‌های پارچه را بدوزید، تا بافت آن باز نشود.

پارچه فیدلر

پارچه فیدلر (Fiddler’s cloth)، این پارچه موج‌دار مخلوطی از پارچه‌های پلی‌استر و پنبه است (۵۰٪ پنبه / ۴۲٪ پلی‌استر / ۸٪ کتانی) و دارای تعداد ردیف مشخصی است.

پارچه مناسب گلدوزی
پارچه فیدلر

به همین دلیل این پارچه‌ها مناسب گلدوزی هستند و مانند پارچه‌های آیدا، گلدوزی روی آن‌ها به‌راحتی انجام می‌شود. این پارچه دارای سطح بافت خشن و زبر است.

جوبلان

جوبلان (Jobelan) این پارچه نوعی پارچه سنگین و ترکیبی از پلی‌استر و پنبه (۵۱٪ پنبه و ۴۹٪ پلی‌استر) است. در این پارچه سوراخ‌ها کمی بزرگ‌تر از سوراخ‌های پارچه قبلی هستند. ویژگی مثبت این پارچه‌ها این است که چروک نمی‌شوند.
بافت این پارچه کمی موجدار است. این پارچه اندکی براق است و برای دوختن روی میزی یا کوسن (بالش) بسیار مناسب است زیرا به‌خوبی آویزان می‌شود، همچنین به‌راحتی شسته می‌شود.

پارچه هاردنگر

پارچه هاردنگر (Hardanger) ‌یک پارچه ۱۰۰٪ پنبه‌ای است. این پارچه دارای ۲۲ نخ در هر اینچ است که به‌صورت جفت در کنار هم قرار می‌گیرند.

این پارچه نیز مناسب گلدوزی است و بافتی ساده و یکدست دارد. Jubilee پارچه ۱۰۰٪ نخی دیگری است که اکثر مردم نیز از آن استفاده می‌کنند.

کلوسترن

کلوسترن (Klostern) پارچه ترکیبی از ابریشم مصنوعی و پنبه است (۶۰٪ ریون و ۴۰٪ پنبه). لوگانا نیز یکی دیگر از پارچه‌های مناسب گلدوزی است که مخلوطی از پنبه و ریون است (۵۲٪ پنبه / ۴۸٪ ریون).

پارچه بوم یک‌بارمصرف

پارچه بوم یک‌بارمصرف (Waste Canvas) یکی دیگر از پارچه‌های مناسب گلدوزی که در این مقاله به شما معرفی می‌کنیم، پارچه بوم یک‌بارمصرف است. بوم یک‌بارمصرف پارچه‌ای است که به‌عنوان پایه موقت برای گلدوزی شما استفاده می‌شود.

این پارچه از مواد نشاسته‌ای تشکیل‌شده است و به‌راحتی در آب حل و تجزیه می‌شود. برای گلدوزی روی پارچه‌هایی که بافت یکنواخت دارند، استفاده می‌شوند.
بافت این پارچه‌ها به‌گونه‌ای است که گلدوزی را برای شما آسان می‌کند. پس از اتمام کار گلدوزی می‌توان این پارچه را با استفاده از موچین یا مرطوب کردن، از بین ببرید. از این پارچه بیشتر برای گلدوزی روی لباس استفاده می‌شود.

موسلین پنبه‌ای

موسلین پنبه‌ای (Cotton Muslin) پارچه‌ای با بافتی ساده است. پارچه‌ی موسلین پنبه‌ای، پارچه‌ای مناسب گلدوزی است. این پارچه یکی از متداول‌ترین پارچه‌ها برای بیشتر گلدوزی‌ها است.

پارچه موسلین دارای تعداد ۲۵۰ تار پارچه‌ای کاملاً نازک است که به‌صورت پارچه بافته‌شده است. این پارچه سطحی صاف دارد. حتی می‌توان بدون استفاده از کارگاه برای گلدوزی‌های ظریف از آن استفاده شود.
آیا در مورد پارچه‌های مناسب پالتو اطلاعی دارید؟

موسلین پنبه‌ای
موسلین پنبه‌ای

کتانی

پارچه‌های کتانی (Linen) نیز پارچه‌هایی ساده و مناسب گلدوزی هستند. این نوع پارچه برای گلدوزی بسیار زیبا و مناسب است.

این پارچه‌ها دارای سطحی ناهموار هستند که باعث می‌شود گلدوزی‌ای که روی آن انجام‌شده کمی ناهموار باشد؛ اما این حالت بخشی از جذابیت پارچه‌های کتانی است.

این سطح ناهموار به دلیل وجود نخ‌های نازک و ضخیم در بافت آن است. یکی از معایب پارچه کتانی گران بودن آن است. پارچه کتان متراکم‌تر، محکم‌تر و قوی‌تر از پنبه است.

کتان قوی‌ترین الیاف طبیعی به‌حساب می‌آید. در هنگام خرید، پارچه‌ای را تهیه کنید که به‌طور مساوی بافته‌شده است، این کار برای گلدوزی واجب است. از پارچه‌های ترکیبی با ابریشم برای گلدوزی نیز استفاده می‌شود.

ابریشم

ابریشم (Silk) پارچه‌ای زیبا و مناسب گلدوزی است. معمولاً این پارچه را برای لباس و سایر دکوراسیون منزل انتخاب می‌کنند. گلدوزی روی این پارچه از قرن‌ها پیش انجام می‌شده است؛ اما گلدوزی روی این نوع پارچه کمی دشوار است.
هنگام گلدوزی روی این پارچه باید سوزن شما بسیار ریز باشد. پارچه ابریشم به‌گونه‌ای است که سوراخی در آن مشخص نمی‌شود، به همین دلیل باید سوزنی انتخاب کنید که بسیار ریز باشد و به‌راحتی از پارچه عبور کند. استفاده از سوزن‌های بزرگ سبب می‌شود که پارچه شما سوراخ شود.

اگر علاقه دارید که با پارچه ترگال کار کنید و نمیدانید که چگونه آن را شناسایی و خریداری کنید، بهتر است مقاله ی انواع پارچه ترگال را نیز مطالعه کنید.

ساتن

ساتن (Satin) با سطح صاف و براق خود باعث می‌شوند که گلدوزی شما زیباتر به نظر برسد. سعی کنید پارچه‌ی ساتن باکیفیتی را انتخاب کنید (هزینه بالا خواهد بود اما نخ در آن گیر نمی‌کند، همچنین سطح صاف و بافت محکم‌تری دارید).

اگر جنس پارچه ساتن شما خوب نباشد ممکن است بعد از مدتی پرز شود یا بافت پارچه شل شود. به‌طورکلی، پارچه‌هایی که تعداد نخ آن‌ها زیر ۱۵۰ است، مانند پارچه‌های پنبه‌ای، آیدا، پارچه، گونی بافت و هاردنگر به شما این امکان را می‌دهد که یک سوزن و نخ را بدون هیچ مشکلی از بافت پارچه عبور دهید.

انتخاب نوع بافت پارچه مناسب گلدوزی

ترجیحاً پارچه‌ای برای گلدوزی مناسب است که سطح صاف و یکدست داشته باشد و برآمدگی‌های سطح آن بیش‌ازاندازه نباشد.
اما گاهی اوقات شما دوست دارید پارچه‌ای که روی آن گلدوزی می‌کنید بافت داشته باشد. بهتر است بدانید بافت زیاد، حفره‌های زیاد و همچنین بی‌نظمی‌های زیادی را ایجاد می‌کند و در دوختن گلدوزی اختلال ایجاد می‌کند.

پارچه مناسب گلدوزی
پارچه مناسب گلدوزی

انتخاب پارچه مناسب برای طرح گلدوزی

هنگام انتخاب پارچه خود باید وزن طرح گلدوزی را در نظر بگیرید. پارچه باید به‌اندازه کافی محکم باشد تا بتواند طرح را نگه دارد. پارچه‌های آزادتر توانایی نگهداری نخ‌ها را ندارند.

اگر می‌خواهید از نوع خاصی از پارچه استفاده کنید، باید طرحی متناسب با وزن آن پارچه انتخاب کنید. تعداد نخ پارچه به بافت پارچه اشاره دارد و توانایی پارچه را برای نگه‌داشتن طرح گلدوزی مشخص می‌کند.
پارچه‌های طبیعی با بافتی محکم، پایه‌ای محکم برای گلدوزی ایجاد می‌کنند و ساده‌ترین پارچه‌های مناسب گلدوزی هستند.
ازآنجاکه الیاف پارچه به‌صورت افقی و عمودی است، سوزن می‌تواند به‌راحتی وارد پارچه شود. پارچه‌هایی مانند پنبه، ابریشم و پشم از پارچه‌های مناسب گلدوزی هستند.

چه نوع گلدوزی انجام می‌دهید؟

نوع گلدوزی که انجام می‌دهید در نوع پارچه‌ای که برای کار خود انتخاب می‌کنید تأثیر دارد. ازآنجاکه در گلدوزی اغلب خطوط منحنی و روان وجود دارد، انتخاب پارچه‌ای که به شما کمک کند تا منحنی‌های صاف را بدوزید ضروری است.
برای جا دادن این نوع دوخت‌ها، پارچه‌ای که بافت کاملی داشته باشد، بهترین است. منظور من از بافت کامل این است که رشته‌های تاروپود پارچه سطح آن را پر می‌کند و شکاف و سوراخی در آن پارچه وجود نداشته باشد. برای بیشتر سبک‌های گلدوزی روی پارچه، پارچه‌ای که بافت کامل داشته باشد و سوراخی نداشته باشد، مناسب گلدوزی است.

تراکم طرح گلدوزی

آیا طرح گلدوزی شما شلوغ و متراکم است؟ در این صورت، هنگام انتخاب پارچه باید توجه داشته باشید که پارچه‌ای مناسب گلدوزی را انتخاب کنید که بافتی محکم داشته باشد و بتواند سنگینی گلدوزی شما را تحمل کند.

پارچه‌های سبک و نازک برای این کار مناسب نیستند. به‌عنوان‌مثال، هنگامی‌که بخواهید گلدانی را روی پارچه گلدوزی کنید (معمولاً گلدان‌ها شلوغ هستند و به‌صورت متراکم گلدوزی می‌شوند)، پارچه‌های پشمی مناسب‌ترین گزینه برای شما هستند.
همچنین بالعکس، یک پارچه‌ی بسیار خیلی محکم و سنگین برای گلدوزی ظریف مناسب نیست.

فضای خالی

هنگام انتخاب بهترین پارچه مناسب کار گلدوزی، علاوه بر شناخت و آشنایی با انواع پارچه‌ها بهتر است فضای خالی بین نخ‌ها را از نزدیک بررسی کنید. با توجه به نوع گلدوزی که می‌خواهید انجام دهید پارچه مناسب را انتخاب کنید.
به‌عنوان‌مثال برای گلدوزی با یک نخ بلند به پارچه‌ای با فضای باز بیشتری نیاز دارید. در همان دسته و نوع پارچه، این موارد متفاوت خواهد بود. همچنین به تعداد نخ نگاه کنید، در هر اینچ پارچه ریزتر تعداد نخ‌های بیشتری است.

پارچه مناسب گلدوزی
فضای خالی بین نخ ها

نتیجه نهایی گلدوزی

نتیجه نهایی پروژه گلدوزی شما به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما باید مطمئن شوید که سوزن، پارچه، نخ گلدوزی و کارگاه را متناسب با اندازه و تراکم کوک طرح گلدوزی خود انتخاب کرده‌اید.

برای رسیدن به یک نتیجه عالی، باید مطمئن شوید که ماشین گلدوزی شما به‌خوبی تنظیم‌شده است. همیشه قبل از شروع به گلدوزی، پارچه خود را بشویید. این باعث می‌شود که بافت پارچه محکم شود و مطمئن شوید جنس آن خوب است.
همچنین ممکن است بخواهید روی پارچه پیراهن، لحاف یا دیگر پارچه‌هایی که ممکن است شسته شود، گلدوزی کنید بنابراین قبل از گلدوزی آن‌ها را بشویید تا مطمئن شوید که آبرفت ندارند.
برای مراقبت بیشتر از لباس‌های مجلسی به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی شستن لباس مجلسی را مطالعه فرمایید.

کلام آخر

به‌طورکلی بهترین راه برای انتخاب پارچه مناسب گلدوزی این است که چند نمونه از پارچه‌های موردنظر را بردارید، روی آن‌ها گلدوزی کنید و ببینید کدام‌یک برای هدف گلدوزی شما بهتر است.

هر پارچه‌ای را که امتحان کنید به مهارت گلدوزی شما می‌افزاید و خیلی زود به‌طور واضحی متوجه می‌شوید که کدام پارچه مناسب گلدوزی است.
به پایان مقاله پارچه مناسب گلدوزی رسیدیم، امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. لطفاً نظرات و تجربه‌های خود را درباره این مقاله در قسمت نظرات در وبلاگ با ما به اشتراک بگذارید.

شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه نمایید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالا است. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.


منابع:
thesprucecrafts.com

sewguide.com
blog.hatchembroidery.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *