راهنمای خرید پتو نوزاد

راهنمای خرید پتو نوزاد

وجود نوزاد برای هر پدر و مادری نعمت است. آن‌ها معمولاً بیشتر اوقات شبانه‌روز خود را در خواب می‌گذرانند؛ و همان‌طور که می‌دانید خوابیدن یکی از مهم‌ترین موارد برای رشد و تکامل مناسب نوزاد شماست. بنابراین، باید به ملافه‌های نوزاد و به‌ویژه پتوها توجه کنید. قبل از خرید راهنمای خرید پتو نوزاد را مطالعه کنید.

با خرید پتو نوزاد باکیفیت می‌توانید بهترین محیط را برای خواب نوزاد خود فراهم کنید. خوشبختانه امروزه پتوهای نوزاد بسیاری در بازار وجود دارد. درنتیجه با کمک یک راهنمای کامل خرید پتو نوزاد می‌توانید یک پتو مناسب بخرید.
اگر شما نوزادی دارید که بیشتر طول شبانه‌روز را می‌خوابد، منطقی است که برای او یک پتو خوب تهیه کنید. در این مقاله سعی کرده‌ایم راهنمای کاملی از خرید پتوی نوزاد برای شما تهیه کنیم.

کالا ضروری

نمی‌توانیم بگوییم که پتوی نوزاد یکی از کالاهای ضروری به‌حساب می‌آید، زیرا وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری در کالاهای ضروری نوزاد می‌شود، هر مادری لیست وسایل ضروری مخصوص خود را دارد. افراد زیادی وجود دارند که معتقدند پتوی نوزاد در آب‌وهوای گرم و مرطوب ضروری نیست.
این افراد به‌جای پتو از یک پارچه قنداق یا یک ملحفه استفاده می‌کنند؛ اما با خواندن مقاله‌ی راهنمای خرید پتوی نوزاد متوجه می‌شوید که پتو نوزاد از چند نظر می‌تواند مفید و کارآمد باشد. یکی از فواید پتو نوزاد این است که او را در شب‌های سرد زمستان گرم نگه می‌دارد.

چه نوع پتویی را برای کودک خود نیاز دارید؟

اگر تابه‌حال بچه‌ای نداشته‌اید، ممکن است فکر کنید که پتوها همه یک‌شکل هستند. اما بیشتر والدین ترجیح می‌دهند چندین مدل پتو داشته باشند تا نیازهای مختلف نوزاد خود را برطرف کنند. هنگام انتخاب پتو نوزاد، تمام زمان‌هایی که به پتو نیاز دارید را در نظر بگیرید.

پتویی به‌عنوان یک پوشش سبک در طول روز، پتویی برای جلوگیری از سرما در هنگام بیرون رفتن از خانه، پهن کردن پتویی روی زمین به‌عنوان یک منطقه بازی و همچنین برای گرم و راحت نگه‌داشتن کودک در هنگام شب است.

راهنمای خرید پتو نوزاد
پتوی مناسب برای نوزاد

چگونه یک پتو مناسب برای نوزاد خود انتخاب کنید؟

برای خرید یک پتو مناسب برای نوزاد، باید برخی از ویژگی‌ها را در نظر گرفت: وزن پتو، نوع پارچه، اندازه، بررسی‌ها و سبک و مدل‌ها.
البته، ما به شما توصیه می‌کنیم با کمک راهنمای خرید پتو نوزاد، پتوهایی را انتخاب کنید که هیچ‌چیز به آن‌ها آویزان نباشد، مانند روبان، منگوله یا حتی دکمه‌هایی که می‌توانند خطر خفگی یا گره خوردن داشته باشند. ایمن‌ترین و بی‌خطرترین آن‌ها را در اولویت قراردادیم.

نکات خرید پتو نوزاد

سعی کنید پتویی را برای نوزاد خود انتخاب کنید که از مواد ضد حساسیت تهیه‌شده باشند. یکی از بهترین مواد ضد حساسیت مناسب نوزاد پنبه است. بنابراین بهتر است پتویی را انتخاب کنید که زیر آن ‌یک‌لایه پنبه‌ای باشد.

از خرید پتوهایی که پوشش روی آن‌ها از خز است خودداری کنید، زیرا این خزها ممکن است به‌مرورزمان از بین رفته و در حین تنفس به سوراخ‌های بینی یا دهان کودک شما وارد شوند و منجر به خفگی شوند.

از خریدن پتوهایی که از جنس پارچه‌های مصنوعی یا ساتن هستند خودداری کنید، زیرا این پتوها نو به گرم نگه‌داشتن نوزاد شما کمک نمی‌کنند و منجر به ایجاد جوش‌های پوستی یا لکه‌های پوستی و بروز حساسیت می‌شوند.

چه موادی برای استفاده در پتو نوزاد بی‌خطر هستند؟

نوزادان پوست حساسی دارند، بنابراین باید مطمئن شوید که مواد موجود در پتو نوزاد فاقد مواد شیمیایی باشد و از مواد بی‌خطر تشکیل‌شده باشد. در ادامه مقاله راهنمای خرید پتو نوزاد چند نمونه از این مواد بی‌خطر را نام‌برده‌ایم.

نوزادان به‌راحتی نمی‌توانند درجه حرارت بدن خود را تنظیم کنند؛ بنابراین، بهتر است شما از پارچه‌هایی استفاده کنید که می‌توانند جریان هوا را از خود عبور دهند. بهترین نوع پارچه برای پتو نوزادان عبارت‌اند از:

  • پنبه
  • ریون بامبو
  • پشم گوسفند و جانوران دیگر
  • گاز پانسمان

رعایت برخی نکات ایمنی در هنگام خرید پتو نوزاد

یکی از مهم‌ترین نکات ایمنی که در راهنمای خرید پتو نوزاد باید به آن توجه کرد، این است که پتو بتواند هوا را از خود عبور دهد. از خرید مدل‌های نرم و سنگین اجتناب کنید، زیرا هوا از این پتوها به‌راحتی نمی‌تواند عبور کند. ممکن است نوزاد شما در خواب آن را روی سرش بکشد و خدایی نکرده منجر به خفگی شود.

توجه به نکات ایمنی
خرید پتوی سبک و راحت

حتی اگر برای کودک خود یک پتوی سنگین کودک می‌خرید، مطمئن شوید که از ماده‌ای قابل‌تنفس است. برای اینکه تشخیص دهید آیا پتو می‌تواند هوا را از خود عبور دهد، باید پتو را نزدیک فن یا پنکه نگه‌دارید و ببینید آیا هوا از آن عبور می‌کند یا خیر.
از خرید پتوهایی که منگوله، حاشیه یا روبان به آن‌ها آویزان است خودداری کنید. نوزادان ممکن است در این پتوها گیر کنند. با بزرگ‌تر شدن نوزاد این مسئله به‌ندرت اتفاق می‌افتد.
به شما توصیه می‌کنیم مطلب راهنمای خرید سیسمونی را نیز مطالعه کنید.

اندازه مناسب برای پتو نوزاد

از دیگر مواردی که در راهنمای خرید پتو نوزاد باید به آن توجه کنید، اندازه پتو است. سعی کنید پتویی با اندازه‌ای مناسب تهیه کنید البته این اندازه به نوع نیاز خودتان بستگی دارد.

اگر می‌خواهید کودک خود را درون پتو بپیچید، به یک پتو با اندازه بزرگ‌تر لازم دارید. در غیر این صورت می‌توانید پتویی با اندازه متوسط تهیه کنید که کودک شمارا به‌خوبی بپوشاند و گرم نگه دارد.

انتخاب پتوی مناسب نوزاد

نوزاد شما در چند ماه اول زندگی خود زمان در طول شبانه‌روز زمان زیادی را می‌خوابد. به همین دلیل انتخاب پتویی مناسب نوزاد بسیار مهم است. برای اینکه راحتی و امنیت نوزاد خود را تأمین کنید، قبل از خرید پتو بهتر است راهنمای خرید پتو نوزاد را به‌خوبی مطالعه کنید.
هر خانواده در هر محلی که است نیازهای متفاوتی از پتو دارد؛ اما برخی از عوامل مشترک وجود دارد که باید آن‌ها را به‌خوبی به یاد داشته باشید تا بدانید کدام پتو برای شما مناسب است.

انتخاب پتو نوزاد مناسب هر فصل

نکته دیگری که در راهنمای خرید پتو نوزاد باید آن را در نظر گرفت، این است که مطمئن شوید پتویی را که می‌خواهید بخرید مناسب فصل است. شما می‌توانید پتویی که سنگین‌تر و ضخیم‌تر است را برای فصل زمستان و یک پتو سبک‌تر را برای فصل تابستان تهیه کنید. وقتی پتو سنگین‌تری را برای زمستان خریداری می‌کنید، باید مراقب باشید نوزاد شما دچار سندرم مرگ ناگهانی نشود.
آب‌وهوای شهر خود را نیز در نظر داشته باشید: اگر در آب‌وهوای گرم زندگی می‌کنید به پتوهای ضخیم نیاز نخواهید داشت؛ اما اگر در آب‌وهوای سردتری زندگی می‌کنید، برای گرم نگه‌داشتن کودک بهتر است پتوی ضخیم‌تری داشته باشید.
اگر می‌خواهید بعضی از وسایل نوزاد خود را دست‌دوم بخرید به شما توصیه می‌کنیم مقاله راهنمای خرید سیسمونی دست‌دوم را مطالعه کنید.

راهنمای خرید پتو نوزاد
انتخاب پتو نوزاد مناسب هر فصل

کیسه‌خواب نوزاد

بهترین پتوی برای نوزادها گاهی اوقات یک پتو ساده نیست، کیسه‌خواب نیز می‌تواند یک گزینه بسیار عالی برای نوزادان خیلی کوچک (۰-۵ ماه) و نوزادانی باشد که کمی بزرگ‌تر هستند (۵-۱۲ ماه).

کیسه‌خواب در اصل پتوهایی است که از پایین و پهلو بسته‌شده و سوراخ‌هایی برای بازوها و گردن کودک شما دارد. کیسه‌خواب کودک شمارا بدون خطر خفگی گرم نگه می‌دارد کیسه‌خواب‌ها را به‌راحتی می‌توان در ماشین لباسشویی شست. همچنین برای تنفس نوزادها مشکل‌ساز نمی‌شود.
چه چیزی ارزشمندتر از این است که یک نوزاد در پتوی گرم‌ونرم خود آرام بخوابد و احساس راحتی کند. با کمک یک راهنمای خرید پتو نوزاد خوب می‌توانید یک پتو مناسب برای جگرگوشه خود انتخاب کنید. انواع مختلفی از پتو برای نوزادان وجود دارد که در ادامه چند مورد از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

نکته

هنگامی‌که از کیسه‌خواب استفاده می‌کنید دیگر نگران خفگی نوزاد در تخت خواب نباشید. همچنین استفاده از کیسه‌خواب سبب می‌شود که نوزاد در هنگام خواب پتو را از روی خود کنار نمی‌زند.
اگر کودک شما خیلی کوچک است که نمی‌توانید با خیال راحت پتو را در تخت او قرار دهید، با قرار دادن او در کیسه‌خواب به‌خوبی می‌توانید او را گرم نگه‌دارید.

انواع پتو نوزاد

زمستان می‌تواند زمان سختی برای نوزادان شما باشد. ازآنجاکه نوزادان نمی‌توانند به شما بگویند که احساس سرما می‌کنند، لازم است که مراقبت ویژه‌ای داشته باشید. پتو بچه یکی از مواردی است که بیشتر در زمستان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. با کمک راهنمای خرید پتو نوزاد به‌راحتی می‌توانید یک پتو مناسب تهیه کنید.

هر پتویی را که برای نوزاد خود انتخاب می‌کنید باید منحصربه‌فرد باشد و نیاز خاصی را تأمین کند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند فقط یک نوع پتو برای نوزادان وجود دارد؛ اما این تصور غلط است.

انواع مختلفی از پتو برای نوزادان وجود دارد که هرکدام هدف خاص خود رادارند. قبل از انتخاب پتو برای نوزاد، باید ابتدا نوع نیاز و هدف از استفاده از پتو برای نوزاد را مشخص کنید.

راهنمای خرید پتو نوزاد
پتو نوزاد

پتو امنیتی

کار اصلی پتو امنیتی راحتی نوزاد است. درواقع به معنای قنداق کردن یا پوشاندن نوزاد نیست. به‌طورکلی یک پتوی امنیتی نوزاد معمولاً از جنس مخمل یا پشم گوسفند است و یک حیوان عروسکی به آن متصل است.

هنگام خرید یک پتو امنیتی، حتماً مطمئن شوید کیفیت آن بالا است و از مواد بی‌خطر ساخته‌شده باشد.

پتو قنداق دار

اگر نوزاد شما بی‌قراری می‌کند و دل‌درد می‌شود، پتو قنداق دار برای شما گزینه مناسبی است. همان‌طور که از نام این پتوها مشخص است، این پتوها برای قنداق کردن نوزاد به کار می‌روند.

این پتوها دارای دکمه‌هایی هستند که استفاده از آن‌ها را نسبت به پتوهای معمولی بسیار آسان و سریع می‌کند. این پتوها انواع مختلفی دارند و می‌توان با توجه به نیاز و بودجه یکی از آن‌ها را انتخاب کرد.

پتو فلانل

یکی دیگر از پتوهایی که در راهنمای خرید پتوی نوزاد با آن آشنا می‌شوید پتوهای فلانل هستند. این پتوها از ابریشم و پنبه ساخته‌شده است.

فلانل ها دارای انواع طرح‌های زیبا و رنگارنگ هستند؛ بنابراین اگر به دنبال پتویی راحت و زیبا هستید پتوهای فلانل یک انتخاب مناسب برای شما هستند.

پتو نخی

یکی دیگر از پتوهای موجود برای نوزاد پتوهای نخی هستند. پتوهای نخی برای ماه‌های تابستان برای نوزاد بسیار مناسب هستند.

پارچه این پتو کاملاً نرم و لطیف است. همچنین پارچه این پتوها بسیار محکم است، بنابراین احتمال ساییدگی و پارگی آن‌ها نسبتاً کم است. نگهداری از این پتوی نوزاد بسیار آسان است؛ بنابراین، بدون آسیب رساندن به پتو، به‌راحتی می‌توان آن را اتو کرد.

این پتوها عایق خوبی هستند، زیرا جنس آن‌ها از پنبه است؛ بنابراین وقتی هوا خشک است، این پتو به‌خوبی عمل می‌کند، اما به‌محض خیس شدن، خاصیت عایق بودن خود را از دست می‌دهد.

پتوهای قلاب‌بافی از نخ‌های نرم ساخته‌شده‌اند. این پتوها به‌طورکلی دست‌ساز هستند و برای کودک بسیار مناسب هستند.

راهنمای خرید پتو نوزاد
پتوی نخی

پتوهای حرارتی

پتوهای حرارتی معمولاً از مواد سبک و حرارتی ساخته می‌شوند. آن‌ها معمولاً خوب شسته می‌شوند و می‌توان از آن‌ها در تمام طول سال استفاده کرد.

پتوهای حرارتی برای فصل تابستان مناسب هستند زیرا نوزاد شما به پتویی سبک نیاز دارد. تعمیر و نگهداری از این پتوها نیز بسیار ساده و آسان است. همچنین این پتوها در رنگ‌های گوناگونی توزیع می‌شوند.

پتوهای پشمی

پتوهای پشم گوسفند به‌طورکلی ۱۰۰٪ پلی‌استر هستند. پارچه‌ای که در این نوع پتوی کودک استفاده می‌شود مصنوعی است. پتوهای پشمی بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند و به‌عنوان پتو نوزاد استفاده می‌شوند. بافت نرم و گرم آن‌ها باعث می‌شود پتو مناسبی برای نوزاد شما در شب‌های سرد سال باشند.

بعضی از پتوهای پشم گوسفند را با لبه‌های ابریشمی اصلاح می‌کنند، به همین دلیل کاملاً برای نوزاد مناسب است. لبه‌های پتوهای پشمی دوخته‌شده‌اند.
پتوهای پشمی که به آن‌ها پتوهای کالسکه نیز می‌گویند. اکثر این پتوها ساده هستند و دارای الگوهای ساده مانند لکه‌های پولکا یا شورون هستند. در راهنمای خرید پتو نوزاد باید توجه داشته باشید که پتوهای پشمی معمولاً برای فصل زمستان مناسب هستند.

پتوهای قلاب‌بافی

پتوهای قلاب‌بافی نوزاد معمولاً از نخ‌های نرم ساخته‌شده‌اند. این پتوها به‌طورکلی دست‌ساز هستند و برای کودک بسیار مناسب هستند.
ممکن است یکی از اقوام یا دوستان شما، پتوی دستباف و قلاب‌بافی به نوزاد شما هدیه دهند. نخ‌های نرم بسیاری وجود دارد که پتوهای نوزاد فوق‌العاده‌ای از آن‌ها به وجود می‌آید. بااین‌حال، اگر کاموای استفاده‌شده در این پتو کمی زبر باشد، می‌توانید از این پتو به‌عنوان دکوری نیز استفاده کنید.

این پتوها به دلیل بافت سبکی که دارند معمولاً برای فصل تابستان انتخاب مناسبی هستند. به خاطر داشته باشید که از پتوهای قلاب‌بافی برای عکاسی‌های نیوبرن (newborn) در چند ماه اول زندگی کودک می‌توان به بهترین وجه استفاده کرد، زیرا انگشتان دست‌وپا او بسیار کوچک است و می‌توانند در بین این پتوها گیر کنند.

راهنمای خرید پتو نوزاد
پتوهای قلاب‌بافی

کلام آخر

امروزه تنوع پتوهای مخصوص نوزاد بسیار زیاد است و در طرح‌ها اندازه‌ها جنس‌های گوناگونی وجود دارند. سعی کنید پتویی بارنگ‌های شاد برای نوزاد خود بخرید. امیدوارم از مقاله‌ی راهنمای خرید پتو نوزاد لذت برده باشید.
پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را نیز از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه باواسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم.
منابع:
ababy.com
childsafetyexperts.com
healthline.com
cecileeyen.net

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *