صندلی مناسب دیسک کمر

صندلی مناسب دیسک کمر

کمر شما درد می‌کند و جای تعجبی نیست! شما سه‌چهارم روز خود را یا در دفتر کار یا روی مبل نشسته و به تماشای تلویزیون می‌پردازید؛ اما لازم نیست فقط درد دل کنید و درد مزمن کمر را تحمل‌کنید. حالت مناسب، یک صندلی مناسب اداری و برخی تغییرات ساده در سبک زندگی می‌تواند موجب تسکین شود. چقدر وقت خود را به نشستن اختصاص می‌دهید؟ اگر مانند بیشتر افراد کار شما جزو مشاغل پشت میزی است، شما 40 ساعت در هفته را در محل کار و روی صندلی به سر می‌برید؛ بنابراین اگر صندلی اداری شما صندلی مناسب دیسک کمر نباشد، سلامت کمر شما آسیب می‌بیند، درنتیجه ستون فقرات دردناک، شانه‌های دردناک یا گردن سفت خواهید داشت.

پاول کوک، دکتر، پزشک متخصص فیزیوتراپی (متخصص توان‌بخشی) در بیمارستان جراحی ویژه توضیح می‌دهد: هنگامی‌که صندلی از ستون فقرات شما پشتیبانی نمی‌کند، عضلات شما باید بیشتر کار کنند و در پایان روز احساس خستگی خواهید کرد. پس از مدتی، مهره‌های کمر شما قادر به حفظ تراز نخاعی نخواهد بود. او می‌گوید که این باعث فشار بیشتر بر روی دیسک‌ها و مفاصل می‌شود که منجر به درد بیشتر می‌شود.

نکته

هنگامی‌که برای تماشای تلویزیون در کاناپه خود نشسته‌اید، ممکن است درد کمر شما تشدید شود. این به این دلیل است که بالشتک‌های نرم حتی نسبت به صندلی‌های اداری پشتیبانی کمتری از کمر را ارائه می‌دهند؛ اما لازم نیست که کمر شما ساعت‌های طولانی به دلیل نشستن پشت میز و روی مبل‌های اسفنجی از درد رنج ببرد. ما از پزشکان و فیزیوتراپیست‌ها برای یافتن صندلی مناسب دیسک کمر راهنمایی خواستیم. استفاده از صندلی مناسب موجب تسکین درد کمر و حتی جلوگیری از واریس خواهد شد.

پشتی صندلی قابل تنظیم

مهم‌ترین عملکرد صندلی مناسب دیسک کمر و صندلی اداری حفظ انحنای مناسب ستون فقرات کمر شما است. برای این اتفاق، لگن باید اندکی به سمت جلو متمایل شود.

برای حمایت از قسمت پشتی، صندلی مناسب دیسک کمر باید به‌اندازه کافی بلند و گسترده باشد تا تیغه‌های شانه شما روی آن قرار بگیرند.

عرض پشتی صندلی باید حداقل ۳۲ تا ۳۶ سانتیمتر باشد. ارتفاع پشتی صندلی را نیز بین ۵۰ تا ۸۲ سانتیمتر توصیه می‌کنند.

صندلی باید در قسمت قرار گرفتن گودی کمر (ارتفاع ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر از پایین) داری یک قوس محدب و در قسمت پشت دارای یک قوس مقعر باشد.

صندلی مناسب دیسک کمر
تنظیم کردن پشتی صندلی

در صورت عدم وجود قوس‌های محدب و مقعر، باید از بالشتک مناسب کمری روی پشتی صندلی استفاده گردد، به‌طوری که مهره کمری سوم تا خاجی پوشانده شود، مثلاً ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر بالای پایین ترین سطح نشیمنگاه مناسب است.

پشتی صندلی باید قابلیت تنظیم در وضعیت‌های مختلف را داشته باشد. زاویه پشتی با نشیمنگاه صندلی، حداقل ۹۵ تا ۱۱۰ درجه باشد.

ارتفاع صندلی

به دنبال صندلی مناسب دیسک کمری باشید که بتوانید آن را تنظیم کنید.

ویلمارت می‌گوید، اگر ارتفاع صندلی خیلی کم باشد، تمایل به خم کردن پاها دارید. اگر بیش‌ازحد بالا باشد، پاها دیگر به زمین نمی‌رسد و از پشتیبانی مناسب پا برخوردار نخواهید شد. ارتفاع صندلی 41 تا 52 سانتی متری توصیه می‌شود.

خواباندن صندلی

توانایی خواباندن صحیح از ویژگی‌های مهم صندلی مناسب دیسک کمر است.

صاف نشستن به مدت طولانی عضلات کمر را واقعاً خسته می‌کند. خواهید دید که وقتی خسته می‌شوید به‌طور ناخودآگاه خود را خم می‌کنید و قوز می‌کنید.

بدن شما برای حرکت طراحی‌شده است، بنابراین بدون شک غالباً وضعیت نشستن را تغییر می‌دهید. این واقعیت نشان می‌دهد که نباید یک صندلی فقط در حالت ایستاده صاف طراحی شود.

گاهی اوقات، فرد نیاز به دراز کشیدن و آرامش عضلات کمر دارد. یک صندلی اداری خوب باید توانایی دراز کشیدن را داشته باشد.

قابلیت تنظیم

قابلیت تنظیم در صندلی مناسب دیسک کمر بسیار مهم است. از این گذشته، یک اندازه ثابت برای همه مناسب نیست.

ما انسان‌هایی با اشکال و اندازه‌های مختلف هستیم. آنچه ممکن است یک فرد به آن احتیاج داشته باشد، آن چیزی نیست که شخص دیگر بخواهد.

در واقعیت اگرچه انسان از نوع بدنی عمومی یکسانی برخوردار است، اما آناتومی ما می‌تواند تفاوت چشمگیری داشته باشد.

بعضی از ما اسکولیوز داریم، این زمانی است که ستون فقرات به یک‌طرف خم می‌شود. بعضی از ما شیب لگن قدامی، خلفی یا خنثی داریم. برخی از ما مبتلا به لوردوز هستیم که انحنای بیش‌ازحد داخلی ستون فقرات است.
بنابراین باید خود را با این تفاوت‌ها سازگار کنیم.

قابلیت تنظیم
قابلیت تنظیم صندلی

یک صندلی اداری مناسب دیسک کمر باید برای تنظیم ارتفاع تکیه‌گاه کمر، میزان تکیه‌گاه کمر، ارتفاع صندلی، ارتفاع و زاویه بازوها و قابلیت خم شدن پشتی صندلی بدون حرکت قابل تنظیم باشد.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم ارگونومیک، زاویه تکیه‌گاه به صندلی برای پشتیبانی از پشت است.

بهترین زاویه قرار گرفتن پشتی صندلی

برای نشستن روی صندلی بهترین زاویه از صندلی تا پشتی چیست؟ یک روند کلی وجود دارد.

اول، در نظر گرفته شد که بهترین روش برای نشستن روی صندلی تا حد امکان مستقیم (قائم) و 90 درجه است؛ و اگرچه این خیلی بهتر از خم شدن به عقب یا خم شدن به جلو است، این حالات فشار زیادی به ستون فقرات در قسمت کمر وارد می‌کند.
برای کاهش میزان فشار و وزنی که در قسمت پایین کمر هنگام نشستن نسبت به حالت ایستاده وجود دارد، پیشنهاد شد که نشستن با زاویه 110 تا 130 درجه برای ستون فقرات راحت‌تر است؛ و بعداً زاویه به 135 درجه تغییر کرد. دلیل این کار ساده است.

در این زاویه، شما به‌طور قابل‌توجهی شروع به عقب نشستن به صندلی می‌کنید و بخشی از نیرویی که از ستون فقرات شما پایین می‌آید را به پشت صندلی منتقل می‌کنید. این امر باعث کاهش فشار و فشاری که در ناحیه کمر ستون فقرات (کمر) می‌شود و درنتیجه باعث کاهش درد کمر و مشکلات ستون فقرات کمر می‌شود.

تنها چیزی که باید هنگام خوابیدن در زوایای بزرگ‌تر به آن توجه کنید، اجتناب از «حالت سر به جلو» است. برای صندلی‌هایی که می‌توانند خم شوند باید یک تکیه‌گاه وجود داشته باشد.

ویژگی‌های نشیمنگاه صندلی مناسب دیسک کمر

نشیمنگاه صندلی باید حداقل یک اینچ عریض‌تر از مفاصل هیپ و رانه‌ای دو طرف باشد.

برای سطح نشیمنگاه صندلی عرض ۴۰ تا ۴۵ سانتیمتر و از جلو به عقب ۳۸ طول تا ۴۲ سانتیمتر توصیه می‌شود. برای افراد چاق صندلی‌های پهن‌تر توصیه می‌شود.

وضعیت کامل

درحالی‌که روی صندلی خود نشسته‌اید، از کسی بخواهید وضعیت بدن شما را مشاهده کند یا با استفاده از تلفن همراه عکس بگیرد تا بتوانید آن را ارزیابی کنید.

گوش، شانه و لگن شما باید در یک راستای عمودی قرار داشته باشد. برای جلوگیری از مشکلات مچ دست و کمر، آرنج باید در زاویه 90 تا 100 درجه باشد و مچ دستان باید صاف باشد. بنابراین در هنگام خرید صندلی به این نکته نیز دقت کنید.

صندلی مناسب دیسک کمر
نشستن صحیح روی صندلی

حس کردن کف زمین

پا باید با لگن و زانوها روی زمین قرار بگیرد. اگر صندلی شما به گونه‌ای است که پای شما به زمین نمی‌رسد، فشار پشت پاهای شما باعث گردش خون ضعیف در رگ‌های واریسی و رگ‌های عنکبوتی می‌شود.

در بازار یک صندلی اداری جدید پیداکرده‌اید؟ بهترین صندلی‌های اداری فقط 2-3 اهرم دارند كه می‌توانید فقط با دست راست خود، موقعیت صندلی را تغییر دهید.

برخی صندلی‌ها، توری بافته‌شده برای گردش بهتر هوا نیز ارائه می‌دهند که به خنک نگه‌داشتن پوست کمک می‌کند؛ اما نیازی نیست که یک صندلی درجه‌یک بخرید تا از پشت کمر خوبی برخوردار شوید.

مهم نیست که چقدر پول خرج می‌کنید. مهم این است که در آن راحت باشید.

به دنبال ویژگی‌های زیر باشید:

پشتیبانی کمر

درحالی‌که نشسته‌اید، بسیار مهم است که از پشتیبانی کمر مناسب برخوردار باشید.

صندلی‌های ارزان فقط به شما پشتی مستقیم 90 درجه‌ای می‌دهند که نشستن و تکیه دادن به آن بسیار ناراحت‌کننده است.

متناوباً، صندلی‌های ارزان‌قیمت از پشتی مشبک استفاده می‌کنند که از ناحیه کمر ستون فقرات پشتیبانی نمی‌کند.

وقتی می‌خواهید به پشت خود استراحت دهید، این نوع پشتی فقط شما را آزار می‌دهد. اما یک صندلی مناسب دیسک کمر این واقعیت را در نظر می‌گیرد که ستون فقرات شما یک خط مستقیم نیست، بلکه یک زنجیره منحنی از 33 مهره است که روی‌هم قرارگرفته و به شکل کلی یک “s” است. بنابراین یک صندلی ارگونومیک با انحنای پشتی صندلی مناسب با ستون فقرات، به‌ویژه برای کمر، پشتیبانی کمر را فراهم می‌کند.

یک صندلی ارگونومیک خوب به شما امکان می‌دهد تا پشتی را به سمت بالا یا پایین ببرید تا مطابقت لازم را داشته باشد و در قسمت کمر قرار بگیرد.

بالشتک مخصوص کمر

شما همچنین می‌توانید به‌طور جداگانه یک بالشتک نگه‌دارنده کمر را برای اتصال به صندلی خود تهیه کنید.
این بالشتک اندکی در پشت صندلی باید در جای مناسب قرار بگیرد.

صندلی مناسب دیسک کمر
بالشتک مخصوص کمر

چگونه می‌توان این موضوع را دانست؟ دست خود را در پشت کمر خود قرار دهید. وقتی روی صندلی نشسته‌اید باید دست شما به پشتی صندلی برخورد کند. اگر پشتی صندلی در مکان مناسب به شما برخورد نکند، کمکی نمی‌کند.

او می‌گوید به دنبال پشت کمری باشید که بتوان آن را به بالا یا پایین تنظیم کرد تا بتوانید آن را به مکان مناسب منتقل کنید.

دسته صندلی

هر صندلی مناسب اداری باید برای راحت‌تر بلند شدن و همچنین استراحت دست‌ها حتماً دو دسته در دو طرف داشته باشد که در تنظیم مناسبی با میز اداره نیز قرار داشته باشند.

برای فعالیت‌هایی که به حرکت زیاد دست‌ها نیاز است باید از صندلی‌های بدون دسته استفاده کرد.

بهترین صندلی مناسب دیسک کمر چیست؟

بنابراین با توجه به تمام موارد ذکرشده در بالا، می‌توانیم بگوییم صندلی مناسب دیسک کمر چیست؟ ما باید به دنبال صندلی‌ای باشیم که بسیار قابل تنظیم باشد، دارای پشتیبانی کمر باشد و به‌درستی خم شود.

کلام پایانی

در پایان، اگرچه صندلی مناسب دیسک کمر و اداری در هنگام نشستن می‌توانند به کاهش درد کمر شما کمک کنند، اما اجازه دهید با این واقعیت روبرو شویم، هیچ صندلی مناسب دیسک کمر و صندلی اداری ارگونومیک تاکنون دیسک کمر را درمان نکرده است.

هوشیار بودن در مورد نحوه نشستن، تقویت عضلات پشت و ورزش مناسب، رژیم غذایی سالم، کاهش استرس و خواب کافی از مهم‌ترین مواردی است که پزشکان برای رفع کمردرد به‌صورت ریشه‌ای توصیه می‌کنند.

برای مطالعه سایر مقالات مشابه به وب‌سایت واسط کالا مراجعه کنید و اگر نیاز به لوازم شخصی دسته دوم پیدا کردید و همچنین برای خریدوفروش حیوانات خانگی، می‌توانید اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید.


منابع:

everydayhealth

therevisionist.org

hss.edu

ergonomictrends.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *