افزایش طول عمر وسایل برقی

اصول نگهداری و افزایش عمر لوازم خانگی برقی

با توجه به شرایط اقتصادی و قیمت بالای وسایل برقی، حفظ و نگهداری آن ها برای افزایش طول عمر مفید وسایل، کاری مهم تلقی می شود. بسیاری از مردم در صدد یافتن راهکارهایی برای افزایش طول عمر، افزایش کارکرد و راه‌هایی برای حفظ بیشتر و بهتر وسایل برقی و آشپزخانه‌ای خود هستند. چراکه وسایل برقی و آشپزخانه‌ای جز وسایل ضروری هر خانه ای محسوب می شود که بعضا با قیمت هایی بالا در سطح بازار عرضه می شوند. در این مقاله سعی شده است تا بصورت خلاصه وار، درمورد چند وسیله برقی به بحث و گفتگو پرداخته و راهکارهایی برای افزایش طول عمر وسایل برقی ارائه دهیم.

افزایش طول عمر ماشین لباس شویی

در اینجا به چند نکته درمورد افزایش طول عمر وسایل برقی که ماشین لباسشویی می‌باشد، اشاره می کنیم:

ماشین لباسشویی را تراز کنید

تراز بودن ماشین لباسشویی برای افزایش کارایی و ایمنی آن بسیار مهم است. برای اینکه ماشین را تراز کنید باید جلوی دستگاه را یک سانت از عقب آن بالا‌تر بگیرید. دستگاه نباید لق باشد یا به یک سمت خاص تمایل نشان دهد.
ماشین لباسشویی‌های امروزی همگی دارای پایه‌های خاصی هستند که کار تنظیم با آن‌ها خیلی راحت‌تر انجام می‌شود. اگر آشپزخانه‌تان شیب زیادی دارد، پایه‌های عقبی را دست نزنید و فقط پایه‌های جلویی را تنظیم کنید. تنظیم‌نبودن ماشین لباسشویی هنگام کار در دور تند مشکلاتی به وجود خواهد آورد که در نهایت به این وسیله خانگی شما آسیب جدی وارد می‌کند.

دما و زمان مناسب

دما و زمان مناسب یا همان انتخاب برنامه شست‌وشو بستگی به جنس لباس‌ها و میزان کثیفی آن‌ها دارد. زمان شست‌وشوی مناسب برای لباس‌های کتان و سفید چیزی بیشتر از یک ساعت، پشمی و کاموایی حدود ۴۰دقیقه و پرده و حریر هم حدود یک ساعت و نیم است. همچنین برای لباس‌هایی که به شست‌وشوی هرروزه احتیاج دارند زمان شست‌وشوی ۳۰ دقیقه‌ای کفایت می‌کند. دمای مناسب برای لباس‌های سفید و معمولی حداکثر ۶۰ درجه و برای لباس‌های پشمی و کاموایی حداکثر ۴۰ درجه است.

چقدر پودر بریزیم؟

اگر پودر لباسشویی را بیش ازاندازه داخل مخزن آن بریزید، باعث کثیف‌تر شدن لباس‌هایتان خواهد شد. در این شرایط، ماشین نمی‌تواند همه کف تولیدشده را در مراحل برنامه خارج کند و‌‌ همان کف‌ها به صورت لکه روی لباس‌ها باقی می‌مانند.

چقدر لباس بریزیم؟

وقتی می‌خواهید ماشین را به کار بیندازید، نباید آن را آنقدر پر کنید که مجبور باشید با فشار لباس‌ها را داخل قرار دهید، همین طور کم‌بودن بیش از اندازه لباس‌ها هم به کارایی مفید ماشین ضربه می‌زند و به کمک‌ها فشار وارد می‌کند.

میزان لباس در ماشین
میزان لباس در ماشین لباسشویی


یادتان باشد برای لباس‌های حوله‌ای یا پشمی که اصطلاحا «آبگیر» هستند باید از نصف حجم ماشین بهره ببرید.

افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی

با رعایت نکاتی که در زیر مطرح می‌شوند، می‌توانید طول عمر ماشین ظرفشویی خودرا افزایش دهید.

 • ماشین ظرفشویی خود را با سرکه تمیز کنید.
 • سوراخ‌های روی پره‌های چرخنده را با دقت نگاه کنید. اگر که این فضاهای خالی با خرده غذاها و رسوبات مسدود شده بودند از یک خلال دندان یا یک دمباریک برای خارج کردن رسوبات کمک بگیرید فقط مراقب باشید که روی پره ها خش نندازید.
 • دورتادور واشر اطراف در ماشین ظرفشویی را پاک کنید. برای اینکار می توانید از مخلوط سرکه و آب و یک لباس کهنه استفاده کنید.(یا حتی از یک مسواک نرم)
 • بیش از حد دستگاه را پر نکنید. انباشت بیش از حد و دو برابری ظروف، مانع کارکرد صحیح الگوهای اسپری در بازوهای اسپری کننده می‌شود که مانع از تمیزی مناسب ظروف شده و نتیجه کار این خواهد بود که به ناچار باید ظروف را دوباره یا به صورت دستی آبکشی کنید یا دوباره توسط ماشین ظرفشویی اقدام به شستن ظروف کنید.

نکته مهم

 • قطعات آسیب دیده را تعمیر نمایید. با توجه به اینکه انواع مختلفی از برندها و مدل‌های ماشین‌های ظرفشویی در بازار موجود است. در نتیجه هنگام آسیب دیدن قطعات ماشین ظرفشویی نیاز است تا در صورت امکان این قطعه را شناسایی کرده و از فروشگاه‌های معتبر اینترنتی یا فیزیکی اقدام به خرید آن بکنید. یکی از راه‌های دیگری که می‌توانید قطعات معیوب را شناسایی کنید این است که از مشورت تعمیرکاران معتبر استفاده کنید. قطعاتی مانند قفسه‌های ظروف، رولر، اسپینر، شیرهای ورودی آب، درپوش‌ها، پمپ‌ها و موارد مشابه مواردی هستند که می‌توانید با استفاده از مشورت با متخصصان، شناخت کلی از این قطعاب کسب کنید و در صورت امکان اقدام به تعمیر یا تعویض آن‌ها بکنید.

افزایش طول عمر چرخ گوشت

با رعایت نکاتی که در زیر مطرح می‌شوند، می‌توانید طول عمر چرخ گوشت خودرا افزایش دهید.

 • برای افزایش طول عمر دستگاه بهتر است از چرخ کردن سبزیجات و مواد آب‌دار صرف نظر کرد چرا که احتمال نفوذ آب این مواد غذایی به داخل دستگاه و موتور اصلی وجود دارد و از طول عمر دستگاه می‌کاهد. برای خرد کردن سبزیجات از غذاساز استفاده کنین.
 • پس از هر بار استفاده از چرخ گوشت، محفظه و تیغه‌های داخلی دستگاه را به خوبی پاک کرده و اجازه ندهید کوچک‌ترین موادی از گوشت یا چربی درون محفظه باقی بماند چرا که باعث زنگ زدگی و یا کند شدن تیغه‌ها می‌شود. بنابراین ممکن است برای تعمیر دستگاه مجبور به صرف هزینه‌های مضاعف خواهید شد.
 • توجه داشته باشید چرخ‌گوشت‌هایی را انتخاب کنید که تمیز کردن و شست و شوی آن‌ها ساده و آسان باشد.
افزایش طول عمر وسایل برقی
چرخ گوشت
 • هرگز چرخ‌گوشت را بدون گوشت روشن نگاه ندارید. این کار موجب می‌گردد تا دور موتور دستگاه بالا رفته و دما افزایش یابد و در نهایت باعث فرسودگی قطعات موتور شود.

نکات مهم

 • پس از تقریبا ۶ ماه استفاده، چرخ گوشت خود را به گارانتی جهت چکاپ تحویل دهید. از تیزی قطعات آن اطمینان حاصل کنید. هیچ گاه برای تیز کردن قطعات دستگاه خودتان اقدام نکنید. امکان خراب شدن و شکستن تیغه‌ها در این موارد وجود دارد.
 • بهتر است گوشت کمی سرد و سفت شده باشد تا راحت ‌تر توسط تیغه خرد شود حتماً توجه کنید گوشت یخ زده نباشد. یخ زدگی گوشت موقع چرخ کردن موجب تکه تکه شدن گوشت شده و به راحتی قابل چرخ کردن نخواهد بود.

افزایش طول عمر آبمیوه گیر

آبمیوه گیری یکی از وسایل برقی در آشپزخانه است که با گرم شدن هوا شاید تمایل به استفاده از آن هم بیشتر شده باشد اما یادتان باشد برای اینکه بتوانید از این دستگاه به بهترین نحو استفاده کنید و آبمیوه گیری شما هم کارایی خود را حفظ کند، همچنین عمر طولانی‌تری داشته باشد باید قبل از استفاده از آن به چند نکته توجه داشته باشید. به عنوان مثال برای شروع به کار همه قطعه های دستگاه به طور کامل جا افتاده باشد.

نکات مهم در نگهداری

 • از دستگاه آبمیوه گیری نباید برای گرفتن آبمیوه های نرم به عنوان مثال زردآلو، موز، کیوی و هلو حتی گوجه فرنگی استفاده کرد به این دلیل که تفاله های آنها به تدریج منافذ صافی را مسدود کرده و این روند در مدتی کوتاه به موتور دستگاه آسیب خواهد زد.
 • از شستن توری و شیر که بگذریم به طور حتم دیده‌اید که پس از مدتی استفاده از این وسیله محفظه داخل آن تغییر رنگ می دهد، علت این امر هم گرفتن آب میوه‌های مختلف است که هر کدام رنگ خاصی دارد و به تبع رنگ محفظه پلاستیکی را تغییر می‌دهد، بنابراین باید هر چند وقت یک بار باید آن را با محلول آب و وایتکس بشویید تا مانند روز اول سفید و جرم هایش برطرف شود.
آبمیوه‌گیر
آبمیوه‌گیر
 • این را هم بگویم که برای گرفتن آبمیوه های گوشتی، ابتدا آن‌ها را تا حد امکان ریز خرد کنید، تا بدون نیاز به گوشت کوب، به راحتی از مجراهای آبمیوه گیری پایین بروند زیرا فشار دادن تکه های بزرگ نه فقط شما را خسته می کند بلکه می‌تواند به موتور دستگاهتان نیز آسیب برساند و حتی در ثابت ماندن آن روی سطح در نظر گرفته شده نیز اخلال ایجاد کند.

نکات مهم

 • توجه داشته باشید که هنگام استفاده از آبمیوه گیری آن را روی سطح صاف و تراز شده‌ای قرار دهید، در غیر اینصورت آبمیوه گیر هنگام کار کردن، به اطراف حرکت خواهد کرد.
 • تمیز کردن به موقع و درست این وسیله هم از جمله مهمترین نکاتی است که توجه به آن ضروری است. از آب سرد برای شستن محفظه و وسایل داخلی آبمیوه گیر استفاده کنید.

افزایش طول عمر یخچال

در رابطه با افزایش طول عمر وسایل برقی مثل یخچال و فریزر در نظر گرفتن موارد زیر ضروری می‌باشد.

 • همیشه مراقب باشید محل قرار گرفتن یخچال و فریزر در کنار دستگاه‌های تولیدکننده گرما مثل اجاق گاز، پکیج آب گرمکن و شوفاژ (به ویژه در فصل زمستان نباشد.) گرمای این وسایل موجب هدر رفتن انرژی سرمایشی یخچال و خرابی موتور آن می‌شود.
 • اگر تصمیم دارید یخچال خانه‌تان را تکان دهید و از جایی به جای دیگر منتقل کنید باید مراقب باشید که دستگاه را پیش از حرکت دادن، ۳ ساعت خاموش کرده و اجازه دهید گاز آن از جریان بایستد.
 • امروزه بخش موتور بسیاری از یخچال‌ها پوشش دارد اما اگر یخچال شما موتوری بدون پوشش دارد، قسمت موتور یخچال را نیز با جاروبرقی یا سشوار تمیز کنید تا مخفی‌گاه سوسک‌ ها نشود.
 • بین دیوار و بخش پشتی یخچال و فریزر دست‌کم ۲۰ سانتی‌متر فاصله بگذارید تا هوای پشت دستگاه به راحتی رد و بدل شود. این جریان گردش به پیشگیری از گرم شدن موتور دستگاه کمک می‌کند.
 • اجازه ندهید برفک یخچال یا فریزر کل آن را بگیرد و در صورت بروز برفک هرگز از شی یا جسم تیز و خشن برای از بین‌بردن برفک‌ها استفاده نکنید.
 • برای توزیع یکنواخت گاز موجود در لوله‌های دیواره یخچال و فریزر مطمئن شوید که دستگاه شما روی سطحی صاف و بدون شیب قرار گرفته است.
افزایش طول عمر وسایل برقی
یخچال

نکات مهم

 • از قرار دادن مواد خوراکی و غذاهای گرم و آب جوش در یخچال روشن خودداری کنید این کار انرژی موتور دستگاه را هدر می‌دهد.
 • هر ۲ ماه یک بار لاستیک ها و درزگیرهای اطراف در یخچال و فریزرتان را چک کنید تا سریع متوجه پوسیدگی و پارگی آن شوید. پارگی این لاستیک‌ها موجب هدر رفتن انرژی و اصطلاک موتور دستگاه می‌شود.
 • به منظور کنترل هر چه بیشتر و صرفه‌جویی در مصرف انرژی در زمستان از درجه‌های بین یک تا ۲ و در تابستان از درجه ۲ تا ۴ یخچال استفاده کنید.

افزایش طول عمر تلویزیون

در رابطه با افزایش طول عمر وسایل برقی مثل تلویزیون در نظر گرفتن موارد زیر ضروری می‌باشد.

 • محل قرارگیری تلویزیون اهمیت زیادی دارد و نقشی تعیین‌کننده در افزایش یا کاهش عمر مفید این دستگاه دارد. این محل باید دور از سرما یا گرما باشد. همچنین از قرار دادن تلویزیون در محلی که ممکن است رفت و آمد در آن نقطه زیاد باشد پرهیز کنید، زیرا شرایط آب وهوایی مختلف باعث از بین رفتن سیستم‌های داخلی تلویزیون می‌شود.
 • از آنجایی که این روزها بیشتر تلویزیون‌ها باریک یا حتی فوق باریک هستند باید مراقب ضربه خوردن‌های آن باشید. هر ضربه محکمی که به تصویر تلویزیون برخورد کند باعث از بین رفتن یک پیکسل یا سوختن یک لامپ آن می‌شود. از این تلویزیون‌ها باید با دقت نگهداری کرد.
 • بیشتر آسیب‌های وارده هنگام تمیز یا گردگیری به تلویزیون وارد می‌شوند. به همین دلیل باید هنگام تمیز کردن تلویزیون نکاتی را رعایت کنیم. برای پاک کردن صفحه نمایش از دستمال‌های مخصوص که معمولا درون جعبه تلویزیون هستند استفاده کنید. دقت داشته باشید که هیچ آب یا ماده شوینده ای را نباید به صفحه نمایش بزنید. همچنین برای تمیز کردن تلویزیون نباید از دستمال‌های زبر که به صفحه نمایش آسیب می‌رسانند استفاده شود.

نکات مهم

 • از کنترل تلویزیون به دقت محافظت کنید، زیرا این روزها بسیاری از کارهای این جعبه جادو با استفاده از کنترل انجام می‌شود. محل‌های قرار دادن کنترل که کنار صندلی‌ها وصل می‌شوند خریداری کنید تا هر کنترل جای مخصوصی داشته باشد. همچنین اجازه ندهید تا فرزندان کوچک دست به آن بزنند؛ چرا که کار کردن بی جهت با دکمه‌ها باعث خراب شدن آن می‌شود.
 • قابی را که دور صفحه نمایش وجود دارد همیشه با استفاده از دستمال‌های میکروفایبر به همراه چند قطره آب تمیز کنید. شما همچنین می‌توانید از هوای فشرده یا سشوار برای خارج کردن گرد و خاک از میان درزها استفاده کنید.
تلویزیون
تلویزیون
 • از روشن گذاشتن مداوم تلویزیون خودداری کنید، زیرا روشن ماندن تلویزیون منجر به کاهش روشنایی تصویر و کاهش عمر آن می‌شود.

افزایش طول عمر اتو

در رابطه با افزایش طول عمر وسایل برقی مثل اتو در نظر گرفتن موارد زیر ضروری می‌باشد.

 • برای بستن سیم به دور اتو همیشه صبر کنید تا دستگاه به طور کامل خنک شود. گرمای اتو ممکن است موجب آسیب دیدن سیم های دستگاه شود.
 • مخزن آب اتو را همیشه تا حد مجاز آن پر کنید و هرگز آب بیشتری در مخزن آن نریزید.
 • هرگز هنگام اتو کردن، اتو را روی زیپ، قلاب یا سگک لباس و بخش هایی از لباس که دارای سنگ دوزی هستند، نکشید. این کار موجب خش افتادن و خراشیده شدن کف اتو می شود.
 • برای جلوگیری از جمع شدن رسوبات آب در منافذ اتو دست کم، ماهی یک بار مخزن اتو را از مخلوط آب و سرکه پر کنید و چند بار از دکمه اسپری اتو استفاده کنید.
 • برای تمیز کردن کف اتو در صورتی که جنس آن از فولاد ضدزنگ است از پارچه ای که آغشته به آب و صابون است استفاده کرده و سپس آن را خشک کنید. در صورتی که جنس کف اتوی شما آلومینیومی است از پارچه ای آغشته به محلول آب و کربنات دوسود استفاده کنید.

نکات مهم

 • اگر لامپ قرمزرنگ اتوی شما روشن می شود اما اتو داغ نمی شود به احتمال زیاد المنت دستگاه شما سوخته است و باید آن را به تعمیرکار بسپارید.
 • اگر با اتصال اتو به پریز برق، فیوز خانه شما قطع می شود، امکان اتصالی سیم های داخلی دستگاه و بدنه دستگاه وجود دارد اما شاید هم سیم های مربوط به المنت دچار مشکل شده باشد.
 • در صورتی که با پر کردن مخزن اتو، آب از کف دستگاه راه می افتد، این مسئله نشان دهنده آسیب دیدن عایق بندی زیر مخزن اتو است که به دلیل ضربه یا فرسوده شدن واشرهای لاستیکی آن به وجود آمده یا شاید مخزن از جایگاه اصلی خود خارج شده یا ترک خورده است.
 • اگر در کف اتوی شما منافذی برای خروج بخار آب وجود دارد که به دلیل رسوبات آب دچار گرفتگی و انسداد شده می توانید با تخلیه آب مخزن اتو، اتو را برگردانید و با کمک قطره چکان یک تا ۲قطره جوهرنمک روی منافذ بریزید.
 • اگر بدنه اتوی شما برق دارد، باید خیلی مراقب باشید، زیرا خطر برق گرفتگی برای شما ایجاد می کند، بنابراین خیلی سریع اتو را از برق بکشید و آن را به تعمیرکار بسپارید.
افزایش طول عمر وسایل برقی
اتو

افزایش طول عمر مایکروفر

در رابطه با افزایش طول عمر وسایل برقی مثل مایکروفر در نظر گرفتن موارد زیر ضروری می‌باشد.

استفاده از پوشش

وقتی برای پخت و پز از مایکروفر استفاده می کنید، روی ماده غذایی را با یک پوشش یا کاور بپوشانید. کاور در سایزهای مختلف برای انواع بشقاب و کاسه در بازار موجود می باشد. کاور بخار را از خود عبور می دهد و باعث می شود تمام قسمت های غذا برابر پخته شود و از طرف دیگر به عمل پخت و پز سرعت می بخشد. بدین روش کارایی دستگاه افزایش یافته و نیازی نیست به سختی قبل کار کند.

شست و شوی دستگاه

استفاده مداوم از مایکروفر باعث تجمع چربی، جرم و ذرات غذا می شود. اگر امواج الکترومغاطیس مایکروفر قادر به عبور از کثیفی ها و روغن نباشد، به جای پختن غذا، قطعات داخلی دستگاه پخته خواهد شد.بنابراین پس از هر باراستفاده از دستگاه، فضای داخلی آن را تمیز کنید. سطوح بیرونی دستگاه را نیز به صورت مرتب پاکیزه کنید.
تولید کنندگان دستگاه تاکید می کنند، کثیفی دستگاه باعث افزایش مدت زمان گرم کردن مواد غذایی می شود. و در نتیجه هر چه دستگاه بیشتر کار کند، طول عمر کمتری خواهد داشت.

چک کردن فیلترهای دستگاه

بعضی دستگاه ها به گونه ای طراحی شده اند که بخار و بوی غذا را از طریق دریچه یا منافذی به خارج هدایت می کنند. برخی دیگر نیز دارای فیلترهای زغال چوبی هستند، که بو را کنترل کرده و از خروج بعضی گازها می کاهند.
برای افزایش عمر دستگاه بهتر است راهنمای استفاده آن را مطالعه کرده و نوع فیلتر آن را مشخص کنید. در دفترچه راهنمای محصول، نحوه تعویض فیلتر و مدت زمان استفاده از فیلتر مشخص شده است. البته در بیشتر دستگاه‌ها، عمر مفید فیلتر مایکروفر بین ۶ تا ۱۲ ماه است. در دستگاه هایی که بخار را به فضای خارجی می فرستند، توصیه می شود منافذ خروجی آن به صورت مرتب چک شود و مطمئن شوید جریان هوا از آن عبور می‌کند. با این کار راندمان دستگاه افزایش یافته و از خطرات احتمالی مانند آتش سوزی جلوگیری به عمل می آید.

اطلاعات بیشتر

جهت اطلاعات بیشتر در مورد لوازم خانه و آشپزخانه می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید. همچنین اگر قصد خرید و فروش لوازم خانگی مورد نظر خود را دارید، می‌توانید بصورت خیلی راحت و بدون دردسر اپلیکیشن واسط کالا را نصب نمایید و آگهی خود را ثبت نمایید و وسیله‌ی مورد نظر خود را براحتی پیدا کنید و یا به‌فروش رسانید.

6 دیدگاه دربارهٔ «اصول نگهداری و افزایش عمر لوازم خانگی برقی»

 1. الان که انقد قیمت همه چی مخصوصا وسایل برقی بالا رفته خیلی مهمه از وسایلمون مراقبت کنیم و قدرشونو بدونیم!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *