اسهال مرغ عشق

اسهال مرغ عشق

اسهال مرغ عشق می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. می‌تواند به دلیل ناراحتی یا استرس آن باشد و دلیل دیگر آن می‌تواند بیماری باشد. نکته‌ی بسیار مهم این است که اسهال آن‌ها باید درمان شود. درمان نکردن اسهال می‌تواند به سرعت منجر به یک کم آبی خطرناک در بدن مرغ عشق شود.

اسهال این پرندگان زیبا همچنین می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای دیگر باشد. در ادامه‌ی این مقاله اطلاعاتی راجع به اسهال مرغ عشق و دلایلی که باعث آن می شود در اختیار شما قرار می‌دهیم. پس با ما همراه باشید.

علت اسهال مرغ عشق

ابتدا باید بفهمید که اسهال مرغ عشق شما به چه دلیل است؟ آیا به دلیل بیماری است یا به دلیل ناراحتی و استرس؟ اگر اسهال پرنده به دلیل بیماری باشد، شما باید پرنده را به دام‌پزشکی ببرید و به آن مایعات بدهید. اما اگر اسهال آن به دلیل استرس و ناراحتی است شما باید عوامل استرس‌زا را از آن دور کنید. در واقع سعی کنید که یک محیط آرام را برای پرنده بسازید.

از آنجایی که مرغ عشق انواع مختلفی دارد، ما خواندن مقاله ی انواع مرغ عشق را به شما توصیه میکنم. امیدوارم بتوانید مرغ عشق دلخواه خود را انتخاب کرده و بخرید.

جلوگیری از انتقال بیماری

برای پیشگیری از بیماری مرغ عشق بهتر است پرنده‌ای که اسهال دارد را در یک قفس جداگانه بگذارید. یا مرغ عشق را در قفسی بگذارید که مرغ‌های عشق آن قفس هم، اسهال داشته باشند. این به کاهش ریسک ابتلای دیگر پرنده‌ها کمک می‌کند.

پرنده را وارسی کنید

اسهال مرغ عشق می‌تواند با علائم دیگری همراه باشد. دنبال علائم دیگر باشید. وقتی‌که مرغ عشق دچار اسهال شده است، پرنده را بگیرید و خوب به او نگاه کنید. دنبال علائم دیگری باشید تا بفهمید مشکل پرنده چیست؟ دلیل اسهال می‌تواند فقط یک مشکل گوارشی ساده و یا می‌تواند چیز دیگری باشد.

علائم بیماری زمینه‌ای

به دنبال پرهای خیس و کثیف و فضله‌ی چسبیده در اطراف مخرج پرنده باشید. چشم‌ها و نوک پرنده را بررسی کنید. آیا آن‌ها ترشح دارند؟ اگر ترشح داشته باشند این می‌تواند به دلیل یک بیماری یا عفونت باشد. اگر پرنده بی‌حال است فوراً او را به دامپزشکی ببرید. به دنبال علائمی مثل پرهای پف کرده و خواب زیاد باشید. اگر فکر می‌کنید که پرنده‌ی شما بیمار شده است یا عفونت دارد؛ او را فوراً به دامپزشک ببرید.

اسهال مرغ عشق
مرغ عشق

در این قسمت از مقاله به شما پیشنهاد میکنم که مقاله ی پرورش مرغ عشق را خوانده و بر طبق آن سایر بیماری های او را نیز تشخیص دهید.

نکته

 • درمان یک پرنده‌ی مریض، بسیار مهم است زیرا باعث می‌شود که از خطر مرگ نجات پیدا کند. اگر پرنده‌ی شما اسهال است و درمان خانگی به او جواب نداده است، او را سریعاً به دامپزشکی ببرید.
 • پرنده را در یک جای گرم قرار دهید. اگر پرنده‌ی شما بیمار است، شما باید مطمئن شوید که در یک مکان گرم قرار دارد. بطور کلی پرنده باید در دمای ۲۶.۶ درجه سانتی‌گراد قرار بگیرد.

به پرنده مایعات بدهید

برای اسهال مرغ عشق ترکیبی از ده میلی لیتر (دو قاشق چای‌خوری) گلوکز و ۱.۴ لیتر آب را درست کنید. هر روز به اندازه شش میلی‌لیتر (تقریباً یک قاشق چای‌خوری) را اندازه‌گیری کنید. این مقدار را به پنج یا شش قسمت تقسیم کنید. هر کدام از این قسمت‌ها را با حرارت گرم کنید و به پرنده بدهید.

می‌توانید این کار را با استفاده از یک قطره‌چکان چشمی یا یک سرنگ مخصوص انجام بدهید. گلوکز در واقع یک نوع شکر است. شما می‌توانید مایعات و یا پودر جایگزین گلوکز را از دام‌پزشکی تهیه کنید.

غذای مرغ عشق از دیگر مقالات سایت است که می‌توانید با خواندن آن مشکل خرید غذا برای مرغ عشق خود را تا حدی رفع کنید.

نحوه مصرف مایعات

‌برای درمان اسهال مرغ عشق از پزشک بپرسید که چگونه می‌توانید مایعات را به مرغ عشق بدهید. اگر مرغ عشق خیلی مریض باشد ممکن است که نتواند مایعات را ببلعد. بعضی داروها ممکن است که به تزریق نیاز داشته باشند.

اثر پروبیوتیک در اسهال مرغ عشق

به پرنده پروبیوتیک بدهید. اگر پرنده‌ی شما هنوز اسهال است پروبیوتیک‌های مخصوص پرندگان را امتحان کنید. پروبیوتیک به باکتری‌های شکم پرنده کمک می‌کند تا به حالت معمول خود بازگردند.

پروبیوتیک به جایگزینی باکتری‌های مفید کمک می‌کند و باکتری‌های مضر را از بین می‌برد. می‌توانید پروبیوتیک‌ها را از مغازه‌ی حیوانات (pet shop) یا به طور آنلاین تهیه کنید.

عمل به نسخه‌ی پزشک

نسخه‌ی تجویز شده‌ی پزشک را به مرغ عشق بدهید. ممکن است که دلیل اسهال پرنده‌ی شما عفونت قارچی یا باکتریایی باشد. دراین‌صورت دامپپزشک برای پرنده‌ی آنتی‌بیوتیک یا ضد قارچ تجویز می‌کند. این داروها برای درمان عفونت زمینه‌ای به کار می‌روند. از دامپزشک بپرسید که بهترین روش برای دادن داروها به مرغ عشق چیست.؟ سپس دستورات او را با دقت رعایت کنید.

نکات دارویی

 • اگر مرغ عشق شما خیلی مریض باشد، نمی‌تواند غذاها را به خوبی ببلعد.
 • امکان دارد که دامپزشک برای درمان اسهال مرغ عشق غذای تزریقی بدهد یا غذا را از طریق چینه‌دان به او بدهد. ممکن است که دامپزشک به او داروهایی بدهد که عملکرد دستگاه گوارش را بهبود بخشد.
 • هرگز به طور ناگهانی داروها را قطع نکنید. در زمانی قطع کنید که دامپزشک به شما گفته باشد.

تمیز کردن قفس

قفس مرغ عشق را به خوبی تمیز کنید. اگر پرنده‌ی شما مریض است، باید قفس و تجهیزات قفس را تمیز کنید. تمیز کردن قفس و تجهیزات آن از انتقال بیماری به انسان‌ها و عفونت مجدد مرغ عشق جلوگیری می‌کند. در ادامه کارهایی را که باید در زمان بیماری مرغ عشق انجام دهید را برای شما آورده‌ایم. به یاد داشته باشید که این کارها را بعد از بیماری مرغ عشق نیز باید به طور منظم انجام دهید.

تمیز کردن قفس
قفس تمیز مرغ عشق

اگر فکر می‌کنید که باید مرغ عشق خود را رام کنید، بهتر است مقاله‌ی چگونه مرغ عشق را رام کنیم؟ از سایت واسط پت را مطالعه کنید.

برخی اصول بهداشتی

 • ظرف آب و غذا را با آب داغ و صابون بشویید.
 • قفسه اسباب‌بازی‌ها، نشیمنگاه‌ها و بقیه تجهیزات مرغ عشق را با آب داغ و صابون بشویید. آن‌ها را با یک ضدعفونی‌کننده‌ی مخصوص پرنده ضدعفونی کنید.
 • این ضدعفونی حداقل یک روز در میان باشد.

تغییرات زیاد محیط

آیا پرنده‌ی شما دچار تغییرات محیطی زیادی شده است؟ اگر پرنده‌ی شما هوشیار است، می‌خورد و می‌آشامد ممکن است که پرنده مریض نباشد. احتمال دارد که پرنده تغییراتی را تجربه کرده باشد. این تغییرات ممکن است که باعث اسهال مرغ عشق شده باشند. اگر مشکل پرنده این باشد در طی دو روز خوب می‌شود.

در واقع شرایطی وجود دارند که می‌توانند باعث اسهال در مرغ‌های عشق شوند. برای مثال ارتباط برقرار کردن با گروه‌های جدیدی از پرندگان، آورده شدن به یک محیط جدید و تازه، خوردن مقدار زیادی سبزیجات و سبزی می‌تواند باعث اسهال شود.

راه درمان

ممکن است که محیط پرنده عوض شده و پرنده به این دلیل اسهال شده است. اگر پس از چند روز بهتر نشده است کارهای بعد را دنبال کنید. اگر پرنده پس از چند روز بهتر نشده اما به ‌نظر نمی‌رسد که مریض باشد شما باید پرنده را به محیط قبلی‌اش بازگردانید. شاید باید رژیم غذایی قبلی‌اش را به او بدهید. شاید باید او را از گروه جدید پرنده‌ها جدا کنید. بر پرنده نظارت داشته باشید تا ببینید که او بهتر می‌شود یا نه؟

کنترل استرس

اسهال مرغ عشق می‌تواند به علت استرس باشد. به‌عنوان مثال تنها شدن پرنده می‌تواند برای او استرس‌زا باشد. این در صورتی رخ می‌دهد که پرنده به پرندگان دیگر عادت داشته‌ باشد و به ناگهان از پرنده‌های دیگر جدا شده باشد. تغییر عادت‌های دیگری نیز می‌توانند باعث اسهال در پرنده شوند.

مثلا پرنده ای به تنهایی عادت دارد. اگر این پرنده در میان جمع پرنده‌های دیگر قرار بگیرد دچار استرس می‌شود. این استرس نیز باعث اسهال می‌شود. عوامل استرس‌زا را شناسایی کنید. سپس آنها را از پرنده دور کنید.

شاید بتوانید با وجود سرگرمی های بیش برای مرغ عشق خود، باعث شادی او شوید و از استرس او کم کنید. شما می‌توانید مقاله ی سرگرمی مرغ عشق را خوانده و با کمک این مطلب به سرگرمی‌های مرغ عشق خود اضافه کنید.

اسهال مرغ عشق پس از حمام

معمولاً مرغ عشق‌ها پس از حمام کردن دچار اسهال می‌شوند. آن‌ها زمانی که حمام می‌روند مقدار زیادی آب می‌نوشند. این مقدار بیش از حد مقدار مصرفی آن‌ها است. این مقدار آب زیاد باعث اسهال در آن‌ها می‌شود.

خواندن مقاله ی چگونه مرغ عشق را بشوییم؟ نیز در کنار این مقاله می‌تواند به شما کمک بزرگی کند.

پررریزی

پرریزی در همه‌ی پرندگان وجود دارد. پرریزی یک فرآیند کاملاً طبیعی است. در این فرایند مرغ عشق پرهای خودش را از دست می‌دهد. پرهای جدیدی پس از این به جای پرهای قدیمی رشد پیدا می‌کنند. بعضی اوقات پرریزی دلیل اسهال مرغ عشق است.

اسهال مرغ عشق
پرریزی مرغ عشق

نوشیدن آب زیاد

مرغ عشق‌ها عاداتی دارند. برای مثال آن‌ها وقتی می‌بینند که پرنده دیگری مشغول غذا خوردن است آن‌ها هم مشغول غذا خوردن می‌شوند. فرض کنید که پرنده‌ای در یک قفس است. پرنده ای دیگر در قفسی دیگر باشد. این پرنده‌‌ها حتی در قفس‌های جداگانه به یکدیگر نگاه می‌کنند.

اگر پرنده‌ی دیگر مشغول غذا خوردن بود آنها نیز مشغول غذا خوردن می‌شوند. حالا اگر آن‌ها ببینند که یک پرنده دیگر مشغول آب خوردن است آن‌ها نیز مشغول آب خوردن می‌شوند. این آب خوردن می‌تواند باعث شود که آب زیادی وارد بدن آن‌ها شود. این مقدار آب در بدن آن‌ها اضافی است. این آب اضافه می‌تواند اسهال بسیار کوتاه‌مدتی را ایجاد کند.

اسهال مرغ عشق و تنفس سریع

اگر مرغ عشق شما دچار اسهال شده است، در گوشه قفس نشسته است و به‌تندی نفس می‌کشد باید بدانید تنفس سریع می‌تواند به دلیل گرمای زیاد هوا باشد. اما بیشتر مواقع علت آن یک بیماری است. اگر نوکش را باز نگه می‌دارد و شما می‌توانید صدای تنفس او را بشنوید. اگر دم او با هر نفس بالاوپایین می‌رود پرنده مریض شده است. شما باید پرنده را به دامپزشکی ببرید.

رنگ فضله‌ی مرغ عشق

درحالت عادی و کلی فضله‌ی مرغ عشق باید سفید و سیاه باشد. اگر فضله دارای رنگ‌های قرمز قهوه‌ای یا سبز باشد به خصوص اگر آبکی باشد باید پرنده را به دام‌پزشکی ببرید.

فضله به رنگ قرمز

اگر رفتار مرغ عشق شما معمولی است و غذا می‌خورد، همچنین بسیار فعال و بازیگوش است اما فضله‌ی پرنده بسیار آبکی است. فضله‌ها بعضی وقت‌ها قرمز یا قهوه‌ای رنگ هستند بهتر است بدانید که فضله‌ی قرمز معمولاً مربوط به خون‌ریزی داخلی می‌باشد. بهتر است که پرنده را به دامپزشکی ببرید.

همچنین اگر مرغ عشق شما علامت دیگری که مربوط به بیماری نباشد را ندارد، فضله‌ی آبکی می‌تواند نشان‌دهنده ترکیب فضله و ادرار پرنده باشد. این فضله مربوط به اسهال مرغ عشق نیست.

اسهال و سرفه

اگر مرغ عشق رفتار معمولی دارد اما کمی سرفه می‌کند و فضله‌ی پرنده آبکی شده ‌است باید دقت کنید که اگر که پرنده شما آب‌ریزش بینی دارد یا چشم‌هایش عفونت کرده است احتمالاً دچار عفونت تنفسی شده است. او را به دام‌پزشکی ببرید. البته دقت کنید که فضله‌ی آبکی پرنده می‌تواند مربوط به خوردن خوراکی‌هایی مانند اسفناج باشد.

اسهال مرغ عشق با میوه و سبزی

بعضی وقت‌ها فضله پرنده بعد از خوردن مقدار زیادی سبزی یا میوه آبکی می‌شود. این به معنای اسهال مرغ عشق نیست. جای نگرانی ندارد.

مرغ عشق مضطرب

استرس گرفتن و اسهال مرغ عشق در یک محیط جدید، طبیعی است. به او یک هفته تا دو هفته فرصت بدهید تا کم‌کم به محیط جدید عادت می‌کند و حالش خوب شود. اگر این اتفاق نیفتاد و او شروع به کندن پرهایش کرد یا هر رفتار نگران‌کننده‌ی دیگری را مشاهده کردید، او را به دام‌پزشکی ببرید.

کلام آخر

از همراهی شما با سایت واسط پت سپاسگزاریم. پیشنهاد می‌کنیم مطالعهٔ مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید.
همچنین شما می‌توانید اجناس نو و دست دوم و یا حیوانات خانگی خود مانند مرغ عشق را با قیمت مناسب در واسط کالا خریدوفروش کنید. کافی است اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و مطلب موردنظر خود را در آن جستجو کنید.

منابع

Wikihow.com

13 دیدگاه دربارهٔ «اسهال مرغ عشق»

 1. سلام پرنده من حدود یه هفته هست بی حاله و سرش دایم تو پرهاشه و چشماشو میبنده دوروزه از نوکش حباب میاد و مدفوعش سبز و ابکی هست در حالیکه ماده سر حاله و مدام خودشو به نر میچسبونه میتونه از استرس باشه رفتارشون چون تو چن روز اخیر زیاد جابجا شدن

  1. سلام علی عزیز
   اولین کاری که باید بکنین این است که نر و ماده رو از هم جدا کنین تا ماده مریض نشود و بعد هر چه زودتر نر رو پیش دامپزشک ببرید تا وضعیت جسمی اون از نزدیک بررسی بشه.

 2. سلام وقتتون بخیر
  بنده دوبار جوجه گرفتم هر دوبار بعد از ده روز بدنیا اومدن جوجه ها مدغوع شون ابکی میشه و همه بدن شون کثیف و لونه افتضاح میشه همیطور مرغ ماده

 3. مرغ عشق من کلا شکمش شل هست نه گرمشه نه غذای سبزی میخوره یعنی نمیدم بهش زیاد. استرسم نداره چون بهش خیلی میرسم تو خونه ازادم هست ولی اینکه ابکی هست دیگه داره اذیتم میکنه نمیدونم چکار کنم

  1. سلام کاربر عزیز
   امیدواریم همیشه از مقالات تیم ما راضی باشید و بتوانیم اطلاعات لازم را در اختیار شما و دیگر خوانندگان قرار دهیم.

 4. خیلی کامل بود، جواب همه سوالامو گرفتم، درحالی که قبل ازین واسه هر یک سوالم به کلی سایت مراجعه میکردم.
  ممنون که چنین با مسئولیت هستید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *