صندلی مناسب مطالعه

صندلی مناسب مطالعه

اگر علاقه زیادی به مطالعه کردن دارید و روزانه ساعت‌های زیادی را روی صندلی می‌نشینید، تا پایان مقاله همراه ما باشید. اگر بر صندلی‌ که از نظر ارگونومی طراحی نشده است نشسته باشید، سلامت جسمی شما بسیار به خطر می‌افتد؛ بنابراین حتماً باید به دنبال صندلی مناسب مطالعه باشید.
یک صندلی که طراحی بدی داشته باشد. می‌تواند منجر به مجموعه‌ای از بیماری‌ها مانند وضعیت بد بدن، خستگی، کمردرد، درد بازو، شانه درد، گردن درد و درد پا شود. در این مقاله به بیان ویژگی‌های صندلی مناسب مطالعه می‌پردازیم.

پشتی

تکیه‌گاه می‌تواند جدا باشد یا با صندلی ترکیب شود. اگر پشتی از نشیمن جدا، باید قابل تنظیم باشد. همچنین باید بتوانید هم زاویه و هم ارتفاع آن را تنظیم کنید. تنظیم ارتفاع، شرایط پشتیبانی از قسمت کمر شما را فراهم می‌کند.

تکیه‌گاه‌ها در حالت ایدئال باید ۳۰ تا ۴۸ سانتی متر عرض داشته باشند و برای پشتیبانی از منحنی ستون فقرات شما به‌ویژه در ناحیه پایین ستون فقرات طراحی شده باشند.
اگر صندلی با پشتی و نشیمن ترکیبی ساخته‌شده باشد، پس پشتی باید از دو زاویه جلو و عقب قابل تنظیم باشد. در چنین صندلی‌هایی، پس از اینکه تصمیم گرفتید که پشتی صندلی در چه وضعیتی قرار داشته باشد، توسط مکانیسم قفلی که صندلی دارد باید بتواند آن را در جای خود نگه دارد.

پشتیبانی کمر

مطمئن شوید که قسمت پشتی صندلی، کمر شما را به‌طور کامل پشتیبانی می‌کند. بسیاری از صندلی‌ها دارای پشتیبانی کمر قابل تنظیم هستند که به‌ویژه برای صندلی‌های دارای چندین کاربر یک مزیت عالی است.

اگر می‌خواهید اتاق کار زیبایی برای خود درست کنید و در آن محیط احساس آرامش و راحتی نمایید، خواندن مقاله تزیینات خانه با چوب به شما در تغییر اتاقتان کمک خواهد کرد.

ارتفاع صندلی

ارتفاع صندلی مناسب مطالعه باید به‌راحتی قابل تنظیم و دارای اهرم تنظیم پنوماتیک باشد. یک صندلی اداری خوب باید ارتفاع ۴۰ تا ۴۸ سانتی متراز کف داشته باشد.

تنظیم ارتفاع
تنظیم ارتفاع صندلی

چنین بلندی نه‌تنها به شما امکان می‌دهد ران‌ها را موازی زمین قرار دهید، بلکه پاها را روی زمین صاف نگه‌دارید. همچنین این ارتفاع باعث می‌شود بازوها با سطح میز هم‌تراز باشند.
بیشتر صندلی‌ها، حداقل این ویژگی را دارند. اگر چنین نیست، از این صندلی فقط برای مدت‌زمان بسیار کوتاهی استفاده کنید. یک‌بار دیگر رابطه ارتفاع صندلی و میز مطالعه را چک کنید زیرا رعایت این مورد برای جلوگیری از صدمات طولانی‌مدت بسیار مهم است.

اگر ارتفاع صندلی نسبت به گردن خیلی بلندتر یا کوتاه‌تر است، احتمال آسیب رسیدن به مچ دست‌وپا وجود دارد. ارتفاع صندلی باید با قد فرد متناسب باشد و زاویه زانوها در هنگام نشستن باید ۹۰ درجه باشند.

نشیمن صندلی

ناحیه تحتانی ستون فقرات شما منحنی طبیعی دارد. اگر به مدت طولانی بر روی صندلی با نشیمنگاه نامناسب در حالت نشسته بمانید.

این منحنی طبیعی ستون فقرات شروع به صاف شدن می‌کند و فشار غیرطبیعی را روی این منطقه حساس وارد می‌کند. وزن شما باید به‌طور مساوی بر روی قسمت نشیمن صندلی مناسب مطالعه تقسیم شود.

به دنبال لبه‌های گرد باشید

صندلی همچنین باید از هر دو طرف باسن شما، دو و نیم سانتی متر یا بیشتر امتداد داشته باشد تا راحتی بیشتری را احساس کنید.

نشیمن صندلی همچنین باید قابل تنظیم برای شیب جلو یا عقب باشد تا فضای مناسب برای تغییر وضعیت بدن و کاهش فشار بر پشت ران شما فراهم شود.

مواد سازنده

یک صندلی خوب باید از مواد مقاوم و راحت ساخته شود. همچنین باید با روکش مناسب روی صندلی و پشتی طراحی شود.

مخصوصاً در مواردی که کمر در تماس با صندلی قرار می‌گیرد. موادی که قابلیت تنفس دارند و باعث تجمع رطوبت و گرما نمی‌شوند، بهترین هستند.

دسته‌های صندلی

دسته‌ها به کاهش فشار روی کمر کمک می‌کنند. حتی اگر عرض و ارتفاع قابل تنظیم برای کمک به چندین کار مانند خواندن و نوشتن داشته باشند، نیز بهتر است.

این امر به کاهش تنش شانه و گردن کمک کرده و از سندرم تونل کارپال جلوگیری می‌کند. دسته‌ها باید به‌خوبی کانتور، پهن، مناسب و البته راحت باشد.
دسته‌های صندلی مناسب مطالعه با قابلیت تنظیم ارتفاع اجازه می‌دهد تا آرنج و بازوها در هر زمان که خسته می‌شوند، بتوانند استراحتی داشته باشند و می‌توان از بسیاری از آسیب‌های مکرردست جلوگیری کرد.

صندلی مناسب مطالعه
اهمیت دسته های صندلی

باید بعد از قرار گرفتن روی صندلی دسته‌های صندلی را با ارتفاع مناسب تنظیم کرد، به‌طوری‌که دست‌ها وقتی روی آن قرار می‌گیرند، بعد از مدت‌زمان طولانی احساس درد در دست‌ها به وجود نیاید.

پایداری

برای جلوگیری از پیچ خوردن و کشش بیش‌ازحد ستون فقرات، یک صندلی مناسب مطالعه که چرخدار و قابیلت چرخش داشته باشید مناسب است.

یک صندلی چرخ‌دار ۵ پایه‌ای به‌راحتی کج نمی‌شود و نمی‌افتد. به دنبال صندلی‌های سفت‌وسخت باشید که امکان حرکت پایدار را، حتی در حالت خم شدن صندلی و همچنین قفل شدن در موقعیت‌های مختلف را فراهم می‌کند.

چرخ‌های صندلی

عقل سلیم این است که برای تحرک آسان، یک صندلی مناسب مطالعه باید روی چرخ‌ها باشد اما آیا می‌دانید همه چرخ‌ها به یک اندازه و یک جنس ساخته نشده‌اند؟

چرخ‌هایی داریم که برای سطوح سخت مانند چوب و کاشی است و چرخ‌های مختلفی هستند که برای حرکت روی فرش ساخته‌شده‌اند. مطمئن شوید که چرخ‌های صندلی شما مناسب کف‌پوش منزل شما باشند.
به‌طورکلی، یک کف سخت نیاز به چرخ‌های نرم‌تر دارد که کشش بیشتری ایجاد کند. یک کف موکت شده برای مقاومت کمتر به چرخ‌های سخت‌تری احتیاج دارد.

بیشتر صندلی‌ها دارای استانداردهای مناسب برای سطوح موکت شده هستند، اما تولیدکنندگان خوب، تمام سطوح را در تولیدات در نظر می‌گیرند تا رضایت مشتریان را فراهم کنند.

صندلی کشویی

غالباً در فروشگاه‌های رایج این ویژگی را پیدا نخواهید کرد و بااین‌وجود اکثر خانم‌ها به‌طور خاص از آن بهره‌مند می‌شوند.

ازآنجاکه زنان پاهای کوتاه‌تری دارند، درنهایت آن‌ها را سمت صندلی‌های خم می‌کنند و وقتی این کار را انجام می‌دهند، پشت آن‌ها خالی‌شده و پشتیبانی نمی‌شود.

صندلی مناسب مطالعه کشویی، عمق صندلی را کم می‌کند و درنتیجه پشتیبانی بیشتری در ناحیه کمر ارائه می‌دهد.

شیب چرخشی

این ویژگی امکان تغییر مکان بدن را به‌صورت دوره‌ای فراهم می‌کند. بیشتر آسیب‌ها وقتی رخ می‌دهند که موقعیت‌های نامناسب طولانی‌مدت تکرار شوند. شیب چرخشی فشار کمر را کاهش می‌دهد و امکان تحرک بیشتر بدن را فراهم می‌کند.

وزن کم

بسیاری از مردم احساس می‌کنند صندلی‌های مشبک نمی‌توانند پشتیبانی خوبی ارائه دهند، در واقعیت این‌گونه نیست. این ماده سبک علاوه بر اینکه باعث می‌شود تا بتوانید صندلی را راحت‌تر جابه‌جا کنید.

اما این امکان را نیز فراهم می‌کند تا بتوانید درون صندلی راحت‌تر حرکت کنید و کمتر خستگی را احساس کنید. می‌توانید روی این نوع صندلی مناسب مطالعه ساعت‌ها به کارتان مشغول باشید.

پشتی در صندلی

در حین مطالعه و با گذشت زمان زیاد، کم‌کم بدون اینکه متوجه شوید، شانه‌های خود را قوزکرده و ستون فقرات را به شکل C درمی‌آورید.

صندلی مناسب مطالعه
اهمیت پشتی در صندلی

برای حل این مشکل می‌توانید از صندلی چوبی با یک پشتی استفاده کنید.

انواع صندلی مطالعه

در ادامه مقاله چند نوع کاربردی از انواع صندلی مطالعه را با هم مرور می‌کنیم.

صندلی مبلی

هنگامی‌که نوبت به حفظ وضعیت بدن می‌رسد، یافتن یک صندلی مبلی خوب دشوار است. غالباً با کوسن‌های مخمل خواب‌دار و بیش‌ازحد نرم، برای ایجاد ظاهر خوب طراحی می‌شوند که می‌توانند به کمر شما آسیب برسانند.

این مورد وقتی به مدت زیاد روی مبل نشسته باشید و مطالعه کنید، بسیار مهم است؛ بنابراین اگر صندلی مبلی مناسبی دیدید که علاوه بر زیبایی، ارگونومیک نیز هست، آن را بخرید و از مطالعه بر روی آن لذت ببرید.

چرم و کلاسیک

هیچ‌چیز با کلاس تر و راحت‌تر از صندلی چرمی وجود ندارد. این نوع صندلی‌ها با افزایش عمر، نرم و نرم‌تر می‌شوند.

صندلی مطالعه کودکان

مهم‌ترین مورد در انتخاب صندلی مناسب مطالعه کودکان ارگونومیک بودن و ظاهر جذاب آن است. که کودک باید حتماً آن را دوست داشته باشد.

صندلی مطالعه دایره‌ای

این نوع صندلی در واقع مبل‌های دایره‌ای شکل با کوسن و بالش‌های زیاد است. به دلیل راحتی و بزرگ بودن، بسیار موردعلاقه و توجه همه هستند.

اگر به فکر تغییر پارچه های کوسن صندلی تان هستید. مطالع مطلب پارچه مناسب کوسن به شما در این کار کمک میکند. خواندن آن را از دست ندهید.

کلام آخر

به پایان مقاله صندلی مناسب مطالعه رسیدیم. امیدوارم با استفاده از این مقاله بتوانید صندلی مناسب خود را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید یکی دیگر از ویژگی‌های مهم صندلی مطالعه این است که بتوانید به‌راحتی در آن جابه‌جا شوید تا ساعت‌های زیادی را مطالعه کنید.
همچنین می‌توانید برای خرید انواع صندلی دسته دوم اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید و صندلی موردنظر خود را در آن جستجو کنید. برای مطالعه سایر مقالات مشابه نیز می‌تواند به وبلاگ واسط کالا مراجعه کنید.


منابع:
langtondesigns.com
livingspaces.com

paradigm-interiors.co.uk

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *