پرورش جوجه مرغ عشق

پرورش جوجه مرغ عشق

برای پرورش مرغ عشق ابتدا باید بتوانید که از تخم‌های آن‌ها نگهداری کنید. در ادامه‌ی این مقاله ، چگونگی نگهداری از تخم‌های آن‌ها را بیان می‌کنیم. به دنبال آن نحوه‌ی مراقبت و غذا دادن به جوجه‌های آن‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهیم. مرغ‌های عشق والدین بسیار خوبی هستند.برای پرورش جوجه مرغ عشق نیازی نیست که شما در کار آن‌ها مداخله کنید. مرغ‌های عشق ماده می‌توانند از تخم پرنده‌های دیگر نیز مراقبت کنند.

به تخم‌ها دست نزنید

 آن‌ها بر روی قلمرو خود احساس مالکیت دارند. درواقع قلمروی آن‌ها لانه‌ی آن‌ها هست؛ بنابراین آن‌ها از دست زدن شما به تخم‌ها استقبال نمی‌کنند.

آن‌ها قادر به شمردن تخم‌های خود نیستند. آن‌ها نمی‌توانند تخم‌ها را تشخیص بدهند. اگر تخمی در لانه‌ی آن‌ها گم شود یا تخم اضافه‌ای در بین تخم‌ها گذاشته شود آن‌ها بازهم از آن نگهداری می‌کنند.

اگر شما نیز یک مرغ عشق دارید و نمیدانید که چطور آن را دستی کنید ، نگران نباشید .در مقاله ی دستی کردن مرغ عشق وحشی از سایت واسط پت به راحتی این کار را به شما آموزش داده ایم.

تخم‌ها را شماره‌گذاری نکنید

 شما نباید تخم‌ها را شماره‌گذاری کنید. شماره‌گذاری تخم‌ها و دست زدن به آن‌ها می‌تواند باعث شود که مرغ عشق تخم‌ها را رها کند. ممکن است شما تخم‌هایی داشته باشید اما مرغ عشق ماده نداشته باشید. در این صورت برای پرورش جوجه مرغ عشق دستگاه جوجه‌کشی تهیه کنید.

جوجه‌ها و غذا

جوجه‌های مرغ عشق تا بیست‌وچهار ساعت برای درخواست غذا صدا نمی‌دهند و دلیل آن این است که آن‌ها از زرده‌ی تخم‌مرغ تغذیه کرده‌اند. ممکن است که شما ببینید که یک روز گذشته اما نشانه‌ای از غذا‌دهی نیست. در این صورت جوجه‌ها را به یک مرغ عشق ماده دیگر بدهید. کار دیگری که می‌توانید بکنید این است که با دست به آن‌ها غذا بدهید که این کار یک فرایند بسیار ظریف است.

پرورش جوجه مرغ عشق
جوجه ها وغذا

غذا رسانی والدین

مرغ نر به مرغ ماده غذا می‌دهد. این کار تا وقتی ادامه دارد که مرغ ماده بر روی تخم‌ها بنشیند. مرغ نر به همراه غذا دادن به مرغ ماده به جوجه‌ها هم غذا می‌دهد. این کار تا زمانی ادامه دارد که شش یا پنج هفته از به دنیا آمدن جوجه‌ها گذشته باشد. بعدازاین هم ممکن است که مرغ نر به جوجه‌ها غذا بدهد، اما معمولاً مرغ ماده جوجه‌ها را از غذا خوردن می‌گیرد. (این کار همانند از شیر گرفتن در پستانداران است.)

در مطلب چگونه مرغ عشق را رام کنیم؟ میتوانید نکات کامل و مهمتری را برای رام کردن مرغ عشق خود بدانید. کافی است بر روی لینک کلیک کرده و آن را مطالعه کنید.

تمیز کردن لانه

تمیزی لانه امری مهم در پرورش جوجه مرغ عشق است. وقتی‌که جوجه‌ها همگی به دنیا آمدند، لانه‌ی آن‌ها پر از فضله خواهد شد. شما باید لانه را تمیز کنید. این کار را هر هفته یک‌بار انجام دهید. البته این حداقل است و می‌توانید بیشتر نیز انجام دهید.

به یاد داشته باشید که دستانتان باید تمیز باشند. تراشه‌های چوبی کثیف شده را تا آنجایی که می‌توانید بردارید مراقب باشید که در این کار زیاده‌روی نکنید و جوجه‌ها را اذیت نکنید. تا وقتی‌که جوجه‌ها کمتر از دو هفته دارند نباید آن‌ها را با دست بگیرید. بعد از دو هفتگی شما می‌توانید آن‌ها را به‌آرامی بردارید. با برداشتن آن‌ها می‌توانید زیر آن‌ها را تمیز کنید.

دست زدن به جوجه‌ها

 موقع برداشتن جوجه‌ها باید دقت کنید چراکه بدن جوجه‌های پرندگان بسیار ظریف و شکننده است. نگران این نباشید که مرغ عشق، جوجه‌ی خود را پس بزند. پس زدن جوجه به دلیل دست زدن شما به آن بسیار نادر اتفاق می‌افتد. البته این برای مرغ عشق‌هایی که داخل قفس زندگی می‌کنند صدق می‌کند.

اگر شما در دو هفتگی به جوجه‌ها دست بزنید به‌طور نسبی و به‌مرورزمان آن‌ها را دستی خواهید کرد. این در آموزش‌های بعدی دستی کردن به شما بسیار کمک خواهد کرد.

پایان غذادهی

 بالاخره زمان غذادهی جوجه‌ها به پایان می‌رسد در این زمان مرغ عشق‌ها جوجه‌های خود را از غذا می‌گیرند. پس‌ازاین مرغ عشق ماده دوباره تخم‌گذاری می‌کند. هرچند که پرنده‌ها به تخم‌گذاری اصرار دارند اما ممکن است که پرنده‌ی ماده براثر خستگی در لانه بمیرد؛ بنابراین جفت مرغ عشق را برای چند هفته از یکدیگر جدا کنید.

پایان غذادهی
غذا دادن به جوجه مرغ عشق

مشکلات جوجه‌های مرغ عشق

یک مرغ عشق ماده‌ی سالم همه‌ی کارهای مربوط به‌سلامتی جوجه‌هایش را به‌درستی انجام می‌دهد. ماشین جوجه‌کشی نیز کار خودش را انجام می‌دهد؛ اما همیشه برنامه‌ها در پرورش جوجه مرغ عشق طبق روال پیش نمی‌رود. درواقع جوجه‌های مرده یا شکل نگرفته بخش رایجی از این فرایند هستند.

جوجه‌های مرده‌ی

دلایل زیادی برای این قضیه وجود دارد که در ادامه به توضیح برخی از انها میپردازیم. اما قبل از آن به نکته ای که در زیر آورده شده است دقت کنید.

اگر بخواهید مرغ عشق خودرا طوری پروش دهید که جوجه داشته باشند و سپس جوجه های آن را نیز پرورش دهید توصیه میکنم مقاله ی پرورش مرغ عشق را کامل خوانده و از نکات آن استفاده کنید.امیدوارم که این مقاله نیز برای شما مفید باشد.

برای جلوگیری از مرگ جوجه‌ها این نکات را به یاد داشته باشید:

 چرخش تخم‌مرغ عشق

 یک مرغ عشق ماده یا دستگاه جوجه‌کشی باید به‌طور منظم تخم‌ها را بچرخاند. چرخش تخم‌ها باعث می‌شود که جوجه به‌درستی در تخم رشد کند. تخم‌ها باید در روز حداقل پنج بار بچرخند.

ممکن است که کمتر از پنج بار تخم‌ها بچرخند. در این صورت روده‌های پرنده ممکن است که به دیواره پوسته تخم بچسبد. در این شرایط جوجه در هنگام بیرون آمدن از تخم روده‌هایش از بدنش بیرون است. در این شرایط جوجه زنده نخواهد ماند.

 دما

 اگر دما خیلی زیاد باشد یا دما خیلی کم باشد جوجه‌ها نمی‌توانند که از تخم بیرون بیایند. دمای خیلی زیاد حتی می‌تواند پرندگان جوان را بکشد. دمای سرد باعث می‌شود که مرغ ماده محکم به جوجه‌ها بچسبد و این می‌تواند جوجه‌ها را بکشد یا باعث بدشکل شدن جوجه‌ها شود.

رطوبت

اگر محیط خیلی خشک باشد جوجه‌ها نمی‌توانند از تخم بیرون بیایند. اگر که رطوبت خیلی پایین باشد ممکن است که مرغ لانه‌اش را ترک کند. مرغ عشق این کار را می‌کند تا پرهایش را خیس کند. پس‌ازاین روی تخم‌ها می‌نشیند. با این کار او می‌خواهد رطوبت تخم‌ها را تأمین کند.

رطوبت داشتن
درنظر گرفتن رطوبت هوا

وجود یک ظرف آب کم‌عمق در قفس برای پرورش جوجه مرغ عشق ضروری است. در یک دستگاه جوجه‌کشی خوب، کنترل رطوبت، خوب خواهد بود.

آشفتگی مرغ عشق ماده

اگر مرغ عشق ماده آشفته شود زیاد از داخل لانه بیرون می‌آید. این اتفاق باعث می‌شود که رشد جوجه‌ها متوقف شود. در این صورت جوجه‌ها در هنگام بیرون آمدن از تخم ناقص یا بدشکل خواهند بود.

تکان خوردن تخم

تخمی که در مراحل اولیه از لانه به پایین بیفتد هم زده خواهد شد. درواقع این تخم، جوجه‌ای را تولید نمی‌کند. در مراحل دیگر این تکان خوردن می‌تواند باعث ناقص شدن و بدفرم شدن جوجه‌ها شود.

گاهی اوقات احتیاج است که به برخی از جوجه مرغ های عشق خوراکی های خاصی داده شود و مراقبت های ویژه ای برایش انجام شود. البته این مراقبت ها به سن و میزان گذر زندگی آن ها بیشتر بستگی دارد. اگر نمیتوانید حدس بزنید که مرغ عشق خریداری شده ی شما چقدر سن دارد میتوانید مقاله ی تشخیص سن مرغ عشق را خوانده و جواب سوالات خود را بگیرید.

آلودگی‌ها و سموم

مواظب آلودگی‌ها در پرورش جوجه مرغ عشق باشید. آلودگی‌ها و سموم موجود که از اسپری‌ها ماهی‌تابه‌های آشپزخانه و آفت‌کش‌ها متصاعد می‌شود جوجه‌ها را یا می‌کشد یا آن‌ها را بدشکل می‌کند. این آلودگی‌ها در هوا یا آب منتقل می‌شوند. این آلودگی‌ها برای پرندگان شما نیز خوب نخواهد بود.

 سوءتغذیه

غذایی که والدین به جوجه‌ها می‌دهند باید کیفیت خوبی داشته باشد. اگر رژیم غذایی جوجه مناسب است بااین‌حال جوجه‌ای که می‌میرد احتمالاً مشکل انگل روده یا مشکل دیگری داشته است.

غذا دادن به جوجه

همیشه برای غذا دادن به جوجه‌ها به دنبال مشاوره متخصص باشید. برای تماشای فیلم‌های آموزشی وقت بگذارید این کار اعتمادبه‌نفس شما را در غذا دادن به جوجه‌ها افزایش می‌دهد و از اتفاقات ناخواسته جلوگیری می‌کند. ممکن است که والدین جوجه مرغ عشق به‌خوبی کار خود را انجام ندهند. در این صورت مادر و پدر مرغ عشق به جوجه‌ها غذا نخواهند داد.

دلایل گوناگونی می‌تواند داشته باشد برای مثال بیماری مرغ عشق نر. زمانی که مرغ عشق‌های نر بیمار شوند دیگر نمی‌توانند به مرغ عشق ماده غذا بدهند. اگر اتفاق ناخواسته‌ای در دو هفته اول زندگی مرغ عشق‌ها رخ بدهد از غذا گرفتن آن‌ها سخت خواهد شد. پرورش جوجه مرغ عشقی که تازه از تخم بیرون آمده نیاز به تلاش و تخصص دارد.

غذای جوجه‌ها چگونه باید باشد؟

غذاهایی برای پرورش جوجه مرغ عشق وجود دارد که تجاری و به‌صورت بسته‌بندی هستند. آن‌ها باید مخلوط درستی از مواد مغذی ویتامین‌ها و مواد معدنی را داشته باشند. این مواد باید همانند موادی باشد که مرغ عشق در حیات‌وحش به آن‌ها دسترسی پیدا می‌کند. برای خرید این غذاهای بسته‌بندی‌شده با یک مشاور متخصص صحبت کنید. یک غذا را صرفاً به دلیل این‌که ارزان است تهیه نکنید.

پرورش جوجه مرغ عشق
غذای مرغ عشق

غذای جوجه‌ها را مطابق با آنچه که بر روی پاک یا قوطی غذاها نوشته‌شده است، درست کنید. بعد از درست کردن غذا به یاد داشته باشید که غذا نباید خیلی داغ و یا خیلی سرد باشد. اگر غذای خیلی داغ باشد می‌تواند که دهان و چینه‌دان مرغ عشق را بسوزاند. اگر غذا خیلی سرد باشد شرایط خطرناکی را ایجاد می‌کند و می‌تواند کشنده باشد.

غذای مرغ عشق از دیگر مطالب سایت ما است که بهتر است آن را خوانده و سپس با توجه به آن غذای مرغ عشق را تهیه و آماده کنید.

با چه وسایلی به جوجه غذا بدهیم؟

غذا را با یک قاشق پلاستیکی با لبه‌های خمیده به آن‌ها بدهید. برای این کار یک قاشق پلاستیکی را در آب جوش بزنید. توجه داشته باشید که باید انتهای آن را داخل آب جوش بزنید سپس قاشق را از آب بیرون ‌آورید. لبه‌های قاشق را به سمت داخل خم‌کنید.

این باعث می‌شود که قاشق تقریباً مانند یک قیف عمل کند. شما می‌توانید از یک سرنگ نیز استفاده کنید. در استفاده از سرنگ شما می‌توانید مقدار غذا را به‌طور دقیق اندازه‌گیری کنید. مزیت دیگر آن در پرورش جوجه مرغ عشق این است که هر دفعه می‌توانید مقدار کمی از غذا را به جوجه بدهید.

قاشق یا سرنگ

 مراقب خطر خفگی جوجه باشید به دلیل خطر خفگی بهتر است که زمانی از قاشق استفاده کنید که جوجه به‌اندازه کافی بزرگ‌شده باشد. اگر جوجه ده‌روزه باشد می‌توان از قاشق استفاده کرد.

به یاد داشته باشید که وسایلی که می‌خواهید با آن‌ها به جوجه‌ها غذا بدهید باید استریلیزه و تمیز باشند. غذاهای خورده نشده باید دور ریخته شود. غذا نباید فله‌ای باشد. غذا همچنین نباید در یخچال نگهداری شود. غذاها باید تازه باشند و گرم باشند.

پرورش جوجه مرغ عشق
غذا دادن به جوجه با سرنگ

مکان غذا دادن به جوجه

هنگام غذا دادن به جوجه‌ها آن‌ها را در یک مکان گرم نگهداری کنید. آن‌ها را بر روی یک حوله نرم یا هر چیز نرم دیگری قرار دهید. درواقع در پرورش جوجه مرغ عشق جای تغذیه‌ آن‌ها باید همانند لانه آن‌ها گرم‌ونرم باشد. مادر جوجه‌ها برای اینکه به بچه‌هایش غذا بدهد به نوک آن‌ها ضربه می‌زند.

چگونه به جوجه غذا بدهیم؟

شما نیز بر روی نوک مرغ عشق ضربه آرامی وارد کنید پرنده در این شرایط نوکش را بازخواهد کرد. جوجه اکنون آماده‌ی غذا خوردن است.

از پهلو به جوجه غذا بدهید به این معنا که سرنگ را در پهلوی نوک جوجه بگیرید. زاویه سرنگ و زاویه رو به روی نوک باید نود درجه باشد و از جلوی نوک به جوجه غذا ندهید. به‌یک‌باره همه‌ی غذا را به جوجه ندهید. جوجه برای بلعیدن غذا نیاز به زمان دارد. وقتی غذا را به‌یک‌باره و مقدار زیاد می‌دهید پرنده به‌راحتی خفه می‌شود.

غذای کافی

 اگر که جوجه دهانش را بست و برای آنکه آن را دوباره باز کند امتناع ورزید یعنی مقدار غذا کافی بوده است. اگر پرنده مقدار معمول خود را نمی‌خورد او را مجبور نکنید. اگر که جوجه بی‌اشتها است باید او را به دام‌پزشکی ببرید. ممکن است راه چینه‌دان بسته‌شده باشد.

این مشکل با یک لیوان آب گرم و ماساژ آرام چینه‌دان برطرف می‌شود. شما باید در صورتی این کار را انجام بدهید که بدانید دقیقاً چه‌کاری را انجام می‌دهید. شماره تلفن یک دام‌پزشک و یا پرورش‌دهنده‌ی آشنا به پرورش جوجه مرغ عشق را داشته باشید تا از آن‌ها بتوانید کمک بگیرید.

وعده‌ی غذایی بعدی

 بعد از گذشته دو تا چهار ساعت غذاها از چینه‌دان جوجه به قسمت‌های دیگر گوارش بدنش می‌رود. زمان خالی شدن چینه‌دان بستگی به سن مرغ عشق دارد. رفتن غذاها از چینه‌دان به این معناست که جوجه باید دوباره غذا بخورد. جوجه‌ها باید هر سه ساعت یا هر چهار ساعت یک‌بار غذا بخورند. همان‌طور که در بالا ذکر کردیم، اگر جوجه سیر باشد دهانش را باز نمی‌کند. غذا دادن به آن‌ها به زمان بسیار زیادی احتیاج دارد.

پرورش جوجه مرغ عشق
غذا دادن به جوجه

چند وعده‌غذا بدهیم؟

برای شروع حداقل شش بار در روز باید به آن‌ها غذا بدهید. شما می‌توانید فقط در زمان غروب آفتاب استراحت کنید. البته که کار غذا دادن به جوجه‌ها کار آسانی نیست! جوجه‌ها به‌سرعت رشد می‌کنند. با رشد جوجه‌ها مقدار غذای مصرفی آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

یک جوجه‌ی دوهفته‌ای بر اساس اندازه‌ی بدنش باید تقریباً بین دو تا چهار میلی‌لیتر غذا بخورد. در سه هفتگی این مقدار به چهارتا شش میلی‌متر افزایش می‌یابد. در پنج هفتگی این مقدار به پنج‌تا هشت میلی‌لیتر افزایش می‌یابد.

غذای جوجه مرغ عشق سه‌هفته‌ای

 در سه هفتگی کار شما در پرورش جوجه مرغ عشق آسان‌تر خواهد شد. یک جوجه مرغ عشق در سه هفتگی شبیه به یک دایناسور کوچک شلخته است.

حالا او مقداری پر دارد و بسیار کنجکاو است. این کنجکاوی تا آخر عمر او با او باقی خواهد ماند. در این زمان شما باید معمولاً هر چهار ساعت یک‌بار به او غذا بدهید. کار غذا دادن به‌اندازه قبل از شما وقت نمی‌گیرد.

غذای جوجه مرغ عشق پنج‌هفته‌ای

 پنج هفتگی زمانی است که شما می‌توانید غذاها را بر روی زمین یا در کاسه‌ها بریزید. اجازه بدهید که مرغ عشق خودش برای غذا خوردن کمی تلاش کند. در شش یا هفت هفتگی احتمالاً مرغ عشق‌ها در غذا خوردن مستقل می‌شوند. در هنگام غذا خوردن به مرغ عشق دقت کنید. آیا جوجه همیشه خودش غذا می‌خورد؟ امکان دارد که بعضی از جوجه‌های مرغ عشق تا هفت هفتگی نیاز به غذادهی داشته باشند.

کلام آخر

در آخر امیدواریم که این مقاله برای شما درزمینه‌ی پرورش جوجه مرغ عشق مفید واقع شود.در وب سایت واسط پت مقالات مفیدی برای شما عزیزان نوشته شده است.شما میتوانید به سایت ما مراجعه کرده و مقالات بیشتری راجع به مغ عشق و سایر پرندگان بخوانید.

همچنین در اپلیکیشن واسط کالا میتوانید انواع و اقسام پرندگان و حیوانات خانگی از جمله مرغ را عشق را برای خرید و فروش به قیمت مناسبی به اشتراک بگذارید.فقط کافی است این اپلیکیشن را دانلود کرده و آگهی های مورد نظر را مشاهده کنید.

منبع

omlet.co.uk

18 دیدگاه دربارهٔ «پرورش جوجه مرغ عشق»

 1. سلام. مرغ عشق من الان سه تا جوجه داره. دوتاشون ۱۰ روزه و یکی ۶ روزه. مادر ب جوجه کوچکتر کم غذا میداد و دیر رشد میکرد. منم بهش سرلاک دادم.‌ (بیسکوییت ساقه طلایی . دوتا دونه بادوم زمینی . آرد) ۳ بار این کارو کردم. دیشب ساعت ۴ و ۶ و صبح ساعت ۱۱. الان دیدم عقب تر سنگ دونش خیلی باد کرده. فک کنم مشکل دفع داشته باشه. لطفاً راهنمایی کنین ممنون

 2. من یه مرغ عشق دارم جوجه هاش پر در اوردن ولی نکشون ضعیفه و نمیتونه غذا بخوره مرغ عشق ماده هم سری تخم میزاره منم انداختمش دور الان هم به جوجه ها غذا نمیده و خودم چند روزه غذا میدم ولی از سرلاک خوششون نمیاد چجوری بازم باید از مامانش غذا بگیره

 3. سلام مرغ عشق من یدونه جوجه شد ولی مرد من یروز بعد دیدم نمیدونم چرا مر الان دوباره ۴تا تخم کرد امیدوارم جوجه شن و بزرگشو اگه میش کمک کنید

  1. سلام.
   اگر بین ۱۶ تا ۲۱ روز جوجه ها بدنیا نیومدند یعنی نطفه ای در تخم نبوده و جوجه نمی شوند.
   من خودم از سایت های دیگه خودم و جوجه ی خودم بعد ۱۷ روز از تخم اومد بیرن دیروزم دومی اومد بیرون از تخم.
   ممکنه هر دو پرنده ماده باشند ولی تخم میذارن و جوجه نمیشه.
   باید دقت کنید هردو بالغ بوده باشند مثلا مرغ عشق من دامپزشک دیده بود گفت ماده هست و ما مرغ عشق نر خریدیم و بعد یکسال نر مرد و بعد ۳ سال مرغ عشق اولم که ماده بود تازه به بلوغ رسید! و دیدیم نر هست و تو ۴ سالگیش مرغ عشق ماده خریدیم و بعد یک ماه تخم گذاشتن
   منظورم اینه مواظب باشید ۲ ماده نباشند چون احتمالش هست مثل مرغ من دیر بالغ بشه

  1. سلام کاربر عزیز
   در رابطه با تغذیه جوجه مرغ عشق باید بگوییم که، جوجه مرغ عشق ها تا ۲۴ساعت پس از تولد خود نیازی به هیچگونه تغذیه مکمل ندارند و بهتراست در چند روز اول تولد جوجه ها توسط پدر مادر خود با دانه هایی که هضم شده است تغذیه گردند.
   اما پیشنهاد ما این است که برای اینکه بهتر بتوانید جوجه مرغ عشق های خودتان را نگه دارید مطلب غذای جوجه مرغ عشق را در وبسایت واسط پت مطالعه نمایید.
   امیدواریم که به زودی مرغ عشق های زیبا و سرحالی را در کنار خود نگهداری نمایید. ما را بی خبر از رشد پرنده های زیبا خود نزارید.

  1. سلام خسته نباشید 🙏
   من دو تا مرغ عشق نر و یک مرغ عشق ماده در یک قفس دارم خواستم ببینم آیا این دومرغ عشق نر با یک مرغ عشق ماده در یک قفس تخم گذاری میکند؟؟؟؟؟!!
   ترو خدا راهنمایی کنید ممنونم😭

     1. سلام
      خیر نمیشه
      دو مرغ عشق نر باهم به رقابت میپردازند و در اخر یک مرغ عشق میمیره
      تا به مرغ عشق ماده برسند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *