شستن عروسک

شستن عروسک

عروسک‌ها نقش مهمی در دنیای کودکانه همه انسان‌ها مخصوصاً دختربچه‌ها دارند. کودکان با عروسک‌ها، ساعت‌ها بازی می‌کنند و حتی برخی از آن‌ها با عروسک‌ها می‌خوابند و گاهی کودکان کوچک‌تر به عروسک‌های خود غذا می‌دهند! به همین دلیل احتمال کثیف و آلوده شدن آن‌ها بسیار زیاد است. به همین دلیل شستن عروسک برای همه مهم است.

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که کودکتان وقتی غذا می‌خورد یک قاشق غذا هم به عروسکش می‌دهد، همین عامل سبب می‌شود تا عروسک بسیار سریع کثیف شود. یا شاید ممکن است عروسک فرزندتان روی زمین بیافتد و حسابی کثیف شود و کودکتان حسابی غصه بخورد.

با ما همراه باشید تا در مقاله شستن عروسک، نکاتی را به شما آموزش دهیم تا بتوانید در خانه و با کمترین هزینه عروسک‌های زیبا و خاطره‌انگیز خود را بشویید.

آن را به شکل اول خود بازگردانید تا همیشه حس خوبی به عروسکتان داشته باشید و با دیدن آن یاد اولین روزی که عروسک را خریده‌اید بیفتید. شستن عروسک را باید با دقت و ریزبینی انجام داد و البته به فکر خوب نگه‌داشتن آن‌ هم باشید.

اگر شما نیز دوست دارید که اسباب بازی های ساده و آسانی را خودتان بسازید بهتر است که مقاله‌ی چگونه اسباب بازی کودکانه بسازیم را نیز مطالعه کنید.

مراحل شستن عروسک

برای شستن عروسک بهتر است که به مراحل زیر دقت فرمایید و طبق آن‌ها عمل کنید :

در مرحله اول شما باید بدانید که عروسکتان در چه حد کثیف شده است. برای مثال گردوخاکی شده است یا لکه‌ای کوچک اما سخت بر روی عروسک ایجادشده یا اینکه لکه و آلودگی همه‌ی عروسک را دربرگرفته است.

به طور کلی سه نوع آلودگی که ممکن است عروسک را درگیر کند:

 • گرد وخاک
 • لکه‌های سطحی
 • لکه بسیار سخت و عمیق

حال به توضیح این سه حالت آلودگی و روش شستن آن ها می‌پردازیم .

شستن عروسک
شستن عروسک

گردوخاک

اگر عروسکتان با خاک آغشته شده یعنی اینکه آلودگی آن بسیار سطحی است و می‌توانید به‌راحتی آن را تمیز کنید. ابتدا باید با دستمالی تمیز و خیس یا نمدار روی عروسک بکشید و گردوخاک را از روی آن برطرف کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از برس های گردگیری مخصوص و یا با جاروبرقی این گردوخاک را برطرف کنید.

در این قسمت بهتر است به شما یادآوری کنم که اسلایم نیز یکی از اسباب بازی های ورد علاقه ی کودکان است. شما می‌توانید در سایت ما مقالات زیادی را راجع به اسلایم بخوانید و سپس برای بچه ها اسلایم تهیه کنید. در ادامه دو مقاله از مقالات سایت را به شما معرفی میکنم.

فواید و مضرات اسلایم و ساخت اسلایم

لکه‌های سطحی

اگر بر روی عروسک شما لکه‌های سطحی ایجادشده، شما می‌توانید با مقداری آب و شوینده‌های مختلف (بهتر است از صابون استفاده کنید) عروسکتان را تمیز کنید.

ابتدا باید دست خود را به محلول آغشته کنید. قسمت موردنظر را شست‌وشو دهید و سپس آن را آبکشی کنید و در فضای باز بگذارید تا کاملاً خشک شود. برای خشک شدن سریع عروسک باید با حوله یا پارچه ابتدا آب زیاد آن را بگیرید و سپس آن را در فضای باز یا نیمه‌باز آفتابی قرار دهید تا کاملاً خشک شود.

لکه بسیار سخت و عمیق

نکته‌ی بسیار مهمی که در این مرحله باید به آن توجه کنید این است که در این راه استفاده از آب و شوینده، شیوه‌ی مناسبی برای شستن عروسک نیست! زیرا لکه بر روی عروسک پخش می‌شود. برای تمیز کردن این لکه‌ها، بهترین راه شستن عروسک با ماشین لباسشویی است.

چه عروسک‌هایی را می‌توان شست؟

با مراجعه به برچسب روی عروسک می‌توانید تشخیص دهید که عروسک قابل‌شست‌وشو هست یا خیر؟ معمولاً عروسک‌هایی که دارای جعبه موسیقی، عروسک‌های خیلی قدیمی، عروسک‌های دارای مژه و موهای حساس، عروسک‌هایی که جعبه موسیقی آن‌ها از عروسک جدا نمی‌شود را نمی‌توان شست.

یکی از اسباب بازی های مورد علاقه ی کودکان و حتی نوجوانان اسکوتر برقی است. البته عده ای نمی دانند که چگونه این اسباب بازی را خریداری کنند . بهتر است مقاله‌ی راهنمای خرید اسکوتر برقی را خوانده و بتوانند بهتر خرید کنند.

ماشین لباسشویی مناسب کدام است؟

برای اینکه عروسک های خود را با خیال راحت در ماشین لباسشویی بشویید بهتراست چند نکته را رعایت کنید. نکاتی که باید برای شستن عروسک با ماشین لباسشویی بهتر است رعایت شوند:

 • بهتر است برای شست‌وشو از ماشین لباسشویی قدیمی (درب از بالا) استفاده نشود.
 • باید به برچسب شست‌وشو که شامل دمای آب موردنیاز برای شست‌وشو و شوینده‌ی مناسب و شیوه خشک شدن دقت کنید.
 • باید مدل شست و شوی عروسک را پیدا کنید.
 • نباید عروسک را به همراه دیگر لباس‌ها در لباسشویی انداخت.
 • عروسکی که در لباسشویی می‌اندازید نباید دارای شکاف یا بریدگی باشد. اگر چنین است حتماً باید آن‌ها را قبل از شست‌وشو بدوزید.
 • اگر لکه‌ی خاصی روی عروسک وجود داشت ابتدا آن‌ها با شوینده و دست برطرف کنید سپس به لباسشویی بسپارید.
شستن عروسک
شستن عروسک با ماشین لباسشویی

سه گام مهم

علاوه بر نکاتی که در بالا برای شستن عروسک در ماشین لباسشویی ذکر شد، رعایت مراحل زیر از مهم ترین راه های شستن عروسک است.

گام اول

قبل از شست و شوی عروسک ابتدا بهتر است آن را داخل کیسه‌های پارچه‌ای مخصوص شست‌وشو که برای لباس‌های زیر و جوراب نیز استفاده می‌شوند بگذارید.

گام دوم

مقدار کمی شوینده و نرم‌کننده به‌علاوه آب سرد به‌منظور رنگ ندهی عروسک اضافه می‌کنیم.

گام سوم

برای استفاده کردن از خشک‌کن باید آن را روی پایین و آرام نرین حالت خشک‌کردن قرار دهید.

نکات شستن عروسک

اگر عروسک شما دارای محفظه‌ای بر روی محتویات آن است می‌توانید محتویات را خالی کرده و پس از شست و شوی جلد آن عروسک، محتویات را به آن بازگردانید.

عروسک‌های چراغ‌دار و سخن‌گو و تمام عروسک‌هایی ک دارای محفظه‌ی صوتی هستند نباید به‌طور کامل شسته شوند و یا داخل ماشین لباسشویی انداخته شوند.

تمامی اسباب‌بازی‌های قابل‌شست‌وشو نوزادان باید قبل از مصرف شسته و خشک شوند سپس در اختیار کودک یا نوزاد قرار بگیرد.

در شست و شوی انواع عروسک توجه ویژه‌ای داشته باشید . به‌عنوان‌مثال عروسک باربی می‌تواند به‌طور کامل در آب غوطه‌ور شود و مشکلی برای آن پیش نیاید . ولی مدل‌های دیگر عروسک ممکن است این ویژگی را نداشته باشند.

برای سرعت بخشیدن به روند خشک‌کردن عروسک آن را نزدیک یک دستگاه رطوبت‌گیر قرار دهید.

برای بعضی از اسباب‌بازی‌ها با توجه به برچسب مراقبت، گرمای خشک‌کن نیز بلامانع است.

شستن عروسک
شستن عروسک

شست‌وشو با دست

در شستن عروسک با دست باید به این نکته توجه داشته باشید که بعضی عروسک‌ها را نباید با دست شست . برای فهمیدن این نکته باید به برچسب اطلاعات چسبیده شده به عروسک دقت کنید.

 برای شستن عروسک با دست به موارد زیر نیاز داریم:

 • جوش‌شیرین
 • آب
 • یک‌کاسه یا ظرف
 • حوله

مراحل شستن عروسک با دست

 • کاسه‌ای را پر از آب کنید و مقداری جوش‌شیرین به آن اضافه کنید.
 • عروسک را درون آب قرار دهید و آن را روی آب غوطه‌ور کنید.
 • مقداری جوش‌شیرین به منطقه کثیفی و لکه اضافه کنید.
 • وقتی عروسک تمیز شد آن را کاملاً با آب بشویید تا اثرات جوش‌شیرین از بین برود.
 •  عروسک را توی یک حوله بپیچید و حوله را کمی فشار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود.
 • اجازه بدهید عروسک در هوای آزاد کاملاً خشک شود.

کودکان شما به لوازم تحریر و نقاشی کردن علاقه ی زیادی دارند . اگر دوست دارید که برای بچه های خود بهترین مارک لوازم التحریر را بخرید ، مقاله‎‌ی راهنمای خرید لوازم التحریر را نیز مطالعه کنید.

شستن موهای عروسک

با توجه به اینکه روش شست‌وشو در عروسک‌های مختلف متفاوت است و بستگی به برچسب مراقبت عروسک دارد اما روش شست و شوی کلی موهای عروسک به‌صورت زیر است:

 • موهای عروسک خود را بازکنید.
 • گره‌های داخل مو را با یک شانه دانه پهن یا برس خیس بازکنید. از پایین موهای عروسک خود شروع کنید و به سمت ریشه‌ها حرکت کنید. با نهایت لطافت و آرامی این کار را انجام دهید. همچنین می‌توانید عروسک خود را روی یک سطح صاف بخوابانید و موهایش را بازکنید تا این کار را راحت‌تر انجام دهید.
 • موهای عروسک خود را با آب گرم و شامپو در ظرف‌شویی بشویید. شیر را بازکرده و دمای آب را طوری تنظیم کنید که در حالت لمس گرم باشد. موهای عروسک خود را مرطوب کنید و سپس مقدار کافی شامپو روی نوک انگشتان خود قرار دهید سپس شامپو را روی موهای عروسک بکشید، در این روش به نقاطی که خیلی کثیف هستند توجه ویژه داشته باشید.
 • به موهای عروسک مقدار کمی نرم‌کننده‌ی مو اضافه کنید. ماساژ مقداری نرم‌کننده می‌تواند به قفل نشدن موهای عروسک درهم کمک به سزایی کند.
شستن عروسک
شستن موهای عروسک

خشک کردن موها

 • قبل از اینکه موها خشک شوند برای بار دوم شانه بزنید. حتماً پس از شست‌وشو و قبل از حالت گرفتن موهای عروسک خود چند دقیقه وقت بگذارید تا یک‌بار دیگر به‌آرامی و با دقت آن‌ها را شانه بزنید. همیشه در شانه کردن از پایین شروع کرده و به سمت ریشه حرکت کنید تا به مو آسیب نرسد. اگر می‌خواهید سرعت خشک شدن را تسریع کنید، می‌توانید از یک سشوار در حالت گرم یا سرد استفاده کنید. فقط مواظب باشید موهای عروسک شما زیاد داغ نشوند زیرا ممکن است ذوب شوند!
 • گاهی اوقات ممکن است موهای عروسک شما چرب به نظر برسند، در این حالت کافی است کمی پودر بچه را روی موهای عروسکتان بپاشید و آن را با یک شانه، شانه کنید و سپس آب‌کشی نمایید.

کلام آخر

اگر شما علاقه دارید که عروسک های بیشتر با هزینه مناسب تری را خرید و فروش کنید، می‌توانید در اپلیکیشن واسط کالا عضو شوید و با ثبت آگهی به صورت رایگان در آن، عروسک های خود را در معرض دید دیگران قرار دهید.

همچنین در سایت واسط کالا مطالب بیشتری برای شستن لوازم شخصی و لباس ها وجود دارد .شما میتوانید با مراجعه به وب سایت ما این مطالب را نیز خوانده و از آن ها بهره برید.

منبع

wikihow.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *