علت موخوره و درمان آن

علت موخوره و درمان آن

امروز در این مقاله قصد داریم تا بفهمیم که علت موخوره چیست و سپس با انواع آن آشنا شویم و بعد ازآن بفهمیم که این مشکل به چه دلیلی به وجود می‌آید و سپس راه‌های درمان آن را بفهمیم در آخر چند عدد از راه‌های جلوگیری از این رویداد را به شما معرفی کنیم.

موخوره چیست؟

موخوره به دو شاخه شدن قسمت انتهایی مو گفته می‌شود که به‌ مرور زمان به ‌طرف ریشه مو حرکت می‌کند و باعث شکستگی و خرد شدن ساقه مو می‌شود. این مشکل در موهای بسیار چرب و بسیار خشک بیشتر اتفاق می‌افتد.

علت به وجود آمدن موخوره چیست؟

علت به وجود آمدن موخوره درواقع آسیب دیدن لایه بیرونی مو است که نام این لایه ( کوتیول ) است.

سلول‌های این لایه بیرونی مو در موهای سالم نظم و ترتیب مشخصی دارند. این لایه به دلایلی مثل سشوار کشیدن زیاد مو، شامپوهای اسیدی، شانه کشیدن زیاد مو، استفاده از برس زبر و رنگ زدن مکرر از بین می‌رود
پس هر چیزی که به لایه‌ی بیرونی مو (کوتیول) آسیب برساند باعث به وجود آمدن این مشکل می‌شود.

اگر از زبری موهای خود رنج می‌برید، ما مقاله‌ای در این رابطه گرد آوری کرده‌ایم و خواندن آن را به شما پیشنهاد می‌کینم.

درمان خانگی زبری مو

انواع موخوره

حال که فهمیدیم موخوره چیست بیایید تا با انواع آن آشنا شویم؛ با ما در ادامه این مقاله همراه باشد.

موخوره اساسی

این نوع از موخوره متداول‌ترین نوع این مشکل است، چون این مشکل در این نوع در مراحل ابتدایی است و خبر به وجود آمدن این مشکل را به شما می‌دهد.

در این نوع از موخوره سلول‌های کوتیول تا حد زیادی به هم چسبیده‌اند و نظم خود را حفظ کرده‌اند اما در بخش انتهایی مو این سلول‌ها از هم جداشده‌اند.

در این نوع مشکل قسمت‌های بالایی مو عادی هستند، اما قسمت‌های پایینی به دو قسمت تقسیم‌شده‌اند و فرم دوشاخه‌ای به خود گرفته‌اند.

علت موخوره و درمان آن
داشتن موخوره

درمان این مشکل در این مرحله خیلی سخت نیست.

موخوره درختی

در این نوع موخوره یک‌طرف مو به‌صورت شاخه‌شاخه درمی‌آید و قسمت پایینی فرم درختی به خود می‌گیرد.

اگر این مشکل به این مرحله رسیده باشد اولین کاری که باید انجام بدهید این است که از یک پزشک پوست و مو نوبت بگیرید.

موخوره درختی به شما این خبر را می‌دهد که این مشکل به یک‌طرف مو صدمات بیشتری زده است و به همین دلیل مو به چند قسمت تقسیم‌شده است.

در این نوع موخوره سلول‌های کوتیول در قسمت انتهایی مو کاملاً نظم خود را از دسته داده‌اند.

این مشکل بیشتر در موهایی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار داشته‌اند بیشتر دیده می‌شود.

موخوره به شکل شمع

در این نوع موخوره قسمت انتهایی مو نازک‌تر از سایر قسمت‌های مو شده است و مو مانند یک شمع خاموش شده به نظر می‌رسد.

این نوع مشکل نشان‌دهنده از دست دادن تعداد زیادی از سلول‌های کوتیول خارجی است.

در این مشکل در قسمت پایینی نظم سلول‌های کوتیول کاملاً به‌هم‌خورده‌اند؛ اما در قسمت‌های بالایی مو نظم سلول کوتیول تا حد زیادی حفظ‌شده است، اما در صورت درمان نشدن می‌تواند به قسمت‌های بالایی مو نیز آسیب بزند.

موخوره جزئی (دوشاخه کوچک)

در این مدل از موخوره نظم سلول‌های کوتیول در قسمت بالایی کاملاً حفظ ‌شده است و در قسمت‌های پایینی بخش کمی از سلول‌های کوتیول آسیب‌دیده‌اند.

این نوع موخور مانند تقسیم اساسی یکی از رایج‌ترین نوع‌های این مشکل است و می‌توان آن را تقسیم اساسی در مراحل اولیه نامید.

اگر موهای شما دچار این نوع مشکل شده است جای نگرانی نیست چون این موخوره بسیار ساده درمان می‌شود.

موخوره سه‌شاخه‌ای (چنگالی)

این مشکل نسبت به تقسیم اساسی و موخوره جزئی کم یاب تر است.

در این نوع از این مشکل در قسمت پایینی نظم سلول‌های کوتیول کاملاً به هم خورده است و در قسمت بالایی سلول‌های کوتیول نظم خود را حفظ کرده‌اند.

علت موخوره و درمان آن
موخوره سه‌شاخه‌ای (چنگالی)

اگر موهای شما دچار این نوع مشکل شده است اولین کاری که باید انجام دهید این است که موهای خود را مرتباً کوتاه کنید.

این نوع از موخوره نشان‌دهنده آسیب بیشتر به سلول‌های کوتیول نسبت به تقسیم اساسی است، پس باید هرچه سریع‌تر درمان شود.

موخوره گره‌ای

این نوع از این مشکل بیشتر در موها فر مشاهده می‌شود و اگر موهای فر دارید به‌احتمال‌زیاد با این مشکل آشنا هستید.

این نوع از موخوره در اثر ور‌رفتن زیادی با موها به جود می‌آید.

موخوره دوشاخه دوبل (پیر)

این نوع از موخوره ازنظر شکل ظاهری شباهت زیادی به تقسیم اساسی دارد.

در تقسیم اساسی انتهای مو به دو قسمت تقسیم می‌شود اما در دوشاخه دوبل انتهای مو به دو قسمت و سپس یکی از قسمت‌های اولیه به دوشاخه دیگر تقسیم‌شده است.

در این نوع مشکل می‌توان گفت نظم سلول‌های کوتیول در قسمت پایینی کاملاً از بین رفته است و تنها در قسمت‌های بالای مو نظم سلول‌های این لایه حفظ‌ شده است.

اگر موها شما دچار این نوع مشکل شده است شما باید هرچه سریع‌تر برای درمان آن اقدام نمایید؛ زیرا اگر این نوع مشکل را درمان نکنید می‌تواند آسیب زیادی به موهای شما برساند.

موخوره پر شکل

این نوع موخوره نشان‌دهنده این است که مدت زیادی از عمر آن می‌گذرد و نوعی موخوره پیر به‌حساب می‌آید.

در این نوع مشکل قسمت‌های پایینی مو به چند قسمت تقسیم‌شده است و مانند یک پر به نظر می‌رسد.

این نوع مشکل بیشتر در افرادی مشاهده می‌شود که از رنگ مو براق‌کننده مو زیاد استفاده می‌کنند.

موخوره ناقص

در این نوع موخوره مو به‌طورکلی آسیب می‌بیند اما ساختمان مو کاملاً از بین نمی‌رود و در بیشتر قسمت‌ها، سلول‌های کوتیول نظم خود را حفظ می‌کنند.

باید هرچه سریع‌تر موهای خود را کوتاه کنید و درمان را شروع کنید چون این نوع از موخوره درصورتی‌که درمان نشود می‌تواند آسیب‌های جدی به موهای شما وارد کند، پس در صورت مشاهده این نوع مشکل در اولین فرصت برای درمان اقدام نمایید.

علت موخوره و درمان آن
بدترین نوع موخوره

روش درمان موخوره

حالا که فهمیدیم موخوره چیست و علت به وجود آمدن موخوره را نیز فهمیدیم و با انواع آن آشنا شدیم وقت آن رسیده است که با راه‌های درمان آن‌هم آشنا شویم.

کوتاه کردن مو

اساساً این مشکل در قسمت انتهایی مو به وجود ما آید چون قسمت انتهایی مو مسن‌ترین و آسیب‌پذیرترین قسمت مو است.

اکنون دیگر انواع این مشکل را می‌شناسید، در صورت مشاهده هرکدام از آن‌ها برای کوتاه کردن مو اقدام کنید.

اولین اقدام برای کوتاه کردن این است که موها را برسی کنید می‌توانید برای برسی دقیق‌تر از آینه استفاده کنید و موها را با دقت زیاد نگاه کید سعی کنید قسمت‌های انتهایی را بیشتر موردتوجه قرار دهید، در صورت مشاهده هر نوع از موخوره‌های گفته‌شده مرحله بعدی را شروع کنید.

اگر قصد ندارید موهای خود را کامل کوتاه کنید می‌توانید با استفاده از قیچی مخصوص قسمت‌های که آسیب‌دیده‌اند را کوتاه کند، برای اینکه بهترین نتیجه را داشته باشید سعی کنید 0.5 الی 0.6 سانتیمتر بالاتر از محل شروع موخوره را کوتاه کنید. اگر شما موهای خود را درست در محل شروع کوتاه کنید به‌احتمال‌زیاد این مشکل دوباره به موهای شما بازمی‌گردند.

نکته

در موخوره گره‌ای و موخوره ناقص سعی کنید همان مقدار را بالاتر از نشانه وجود موخوره کوتاه کنید.

کوتاه کردن مو را با توجه به نوع مو و مدتی که برای اصلاح در نظر دارید هر یک الی سه ماه تکرار کنید. تا بتوانید به‌طور کامل از شر این مشکل خلاص شوید.

اگر دوست ندارید موهایتان خیلی کوتاه به نظر برسند می‌توانید از روش کوتاه کردن لایه‌ای مو استفاده کنید.
برای استفاده از این روش به آرایش گر خود بگویید فقط موهای آسیب‌دیده را در یک‌لایه کوتاه کند و موهای سالم را در قسمت‌های زیری دست‌نخورده بگذارد.

اگر بعدازاین که موهای خود را کوتاه کردید خواستید از نرم‌کننده استفاده کنید این نکته را در نظر بگیرید که بعضی از نرم‌کننده‌ها تنها موخوره را مخفی می‌کنند اما این مشکل را از بین نمی‌برند.

درمان موخوره با تخم‌مرغ

شاید برای شما این سؤال پیش‌آمده باشد که چرا از تخم‌مرغ برای رفع این مشکل استفاده کنیم؟ جواب سؤال شما این است که: تخم‌مرغ به دلیل داشتن پروتئین ویتامین A و اسیدهای چرب باعث به وجود آمدن رطوبت طبیعی در موهای شما می‌شود و درنتیجه در درمان این مشکل بسیار مفید است.

درمان با تخم‌مرغ
درمان موخوره با تخم‌مرغ

همچنین اگر تخم‌مرغ با روغن‌های طبیعی مخلوط شود می‌تواند خواص زیادی داشته باشد برای مثال: ترکیب زرده تخم‌مرغ با روغن‌های گیاهی مثل روغن‌زیتون می‌تواند برای پیشگیری از این مشکل و تقویت موها بسیار مفید و مؤثر باشد، برای داشتن موهای درخشنده و زیبا می‌توانید از این مخلوط استفاده کنید، این مخلوط همچنین می‌تواند به تقویت ریشه مو هم کمک شایانی کمند.

درمان موخوره با موز

دلیل اینکه از موز می‌توان برای درمان این مشکل استفاده کرد این است که موز دارای مواد طبیعی مثل روی، پتاسیم، روغن‌های طبیعی و ویتامین‌های A ،E ،C است که باعث ارتفاع قابلیت ارتجاعی موهای آسیب‌دیده سر می‌شود و باعث به حداقل رسیدن شکستگی مو می‌شود همچنین موز با خواصی که دارد موها را نرم و مرطوب نگه می‌دارد که باعث بهبود قسمت‌های آسیب‌دیده مو می‌شود و به جلوگیری از این مشکل نیز کمک شایانی می‌کند.

مواد لازم

موز
روش اول:
شما می‌توانید موز را له کنید و به موهای خود بمالید.
روش دو:

 • موز
 • دو قاشق ماست
 • مقداری آب و آب‌لیمو

شما می‌توانید موز را کاملاً له و سپس به آن ماست اضافه کنید، به همراه مقداری آب و آب‌لیمو مخلوط‌ کنید. سپس ماده را به‌صورت ماسک به موها بمالید و پس از یک ساعت آن را با آب ولرم بشویید.

این کار را 1 الی 2 با در هفته انجام دهید بعد از چند هفته شاهد تأثیر شگفت‌انگیز این ماسک مو خواهید بود.

درمان موخوره با استفاده از سرکه سیب

سرکه سیب باعث متعادل شدن چربی در پوست سر شما می‌شود، همچنین سرکه سیب آلودگی‌های موی شمارا پاک می‌کند و باعث تمیز شدن موهای شما می‌شود.

تمیز شدن مو به قوی‌تر شدن ساقه موی می‌کند. وقتی ساقه مو قوی شود این مشکل از بین می‌رود و احتمال به وجود آمدنش کاهش پیدا می‌کند.

مواد لازم

روش اول:

 • دو قاشق غذاخوری سرکه سیب
 • دو فنجان آب

سرکه سیب و آب را مخلوط‌، پس از مخلوط شدن موهای خود را خوب بشویید و از نرم‌کننده استفاده کنید. پس از شستن محلول را به موهای خود بزنید، پس از گذشت پنج دقیقه موهای خود را به‌طور کامل بشویید.

روش دوم:

 • سه قاشق روغن‌زیتون
 • دو قاشق سرکه سیب
 • سه قاشق عسل
 • دو قطره عصاره رز ماری

شما می‌توانید از این ترکیب به‌عنوان درمان این مشکل استفاده کنید. ابتدا سرکه سیب، روغن‌زیتون و عسل را به‌خوبی مخلوط ‌کنید و سپس دو قطره عصاره رز ماری را اضافه و مخلوط‌ کنید.

مخلوط به‌دست‌آمده را به موهای خود بمالید و کمی ماساژ دهید. سپس موهای خود را با یک حوله ببندید و 20 دقیقه صبر کنید، بعد موهای خود را خوب بشویید. با استفاده از این مخلوط به درمان این مشکل کمک کرده‌اید.

درمان موخوره با آب پیاز و عسل

مخلوط آب پیاز و عسل ساقه مو را قوی می‌کند و همچنین به رشد موهای شما نیز کمک می‌کند.

درمان با آب پیاز و عسل
درمان موخوره با آب پیاز و عسل

آب پیاز گردش خون را در پوست سر شما تقویت می‌کند و به دلیل داشتن سولفور موهای شما را تقویت می‌کند.

عسل نیز رطوبت را در موی شما نگه می‌دارد.

مواد لازم

 • یک قاشق غذاخوری عسل
 • یک فنجان آب پیاز

ابتدا چند پیاز را خردکرده و در داخل غذا ساز بریزید، سپس با استفاده از یک پارچه پنبه‌ای آب پیاز جمع کنید سپس آب را از پارچه بگیرید و در ظرف بریزید، عسل را به آب پیاز اضافه کنید.

خوب این دو را باهم مخلوط کنید تا کاملاً یکدست شوند. مخلوط را بر سرخود بمالید و سرخود را با کلاه حمام ببندید، سی دقیقه صبر کنید. موهای خود را با استفاده از یک شامپو ملایم بشویید.

درمان موخوره با استفاده از حنا

شما می‌توانید با استفاده از حنا به درمان این مشکل کمک کنید، هم‌چنین حنا موهای شما را نرم و لطیف می‌کند.

مواد لازم

 • 1 الی 2 قاقش غذاخوری پودر برگ حنا
 • آب

ابتدا حنا را با مقدار کمی آب مخلوط کنید تا به‌صورت خمیر دربیاید. سپس موهای خود را بشویید. خمیر را روی موهای خود بگذارید و خوب آن را پخش‌کنید، سی دقیقه صبر کنید، سپس آن را به‌خوبی بشویید.

درمان موخوره با استفاده از هویج و شیر پرچرب

ترکیب هویج و شیر پرچرب یک تونیک موی بسیار مفید است، باعث می‌شود خیل سریع با این مشکل خداحافظی کنید.

مواد لازم

 • یک ‌تکه هویج
 • 1.2 فنجان شیر

ابتدا سعی کنید شیر راکمی گرم‌کنید. بعد از گرم کردن شیر هویج را با رنده بسیار ریز رنده کنید تا یک خمیر به دست آورید. حال شیر پرچرب و هویج را خوب باهم مخلوط کنید.

این مخلوط را روی موهای خود قرار دهید و 30 الی 40 دقیقه صبر کنید. پس از گذشت سی الی چهل دقیقه موهای خود را با یک شامپو ملایم بشویید.

سعی کنید هر هفته این کار را انجام بدهید.

سرکه سفید

یکی از بهترین مواد برای از بین بردن موخوره است، زیرا باعث می‌شود موهایی سالم، نرم و براق داشته باشید. همچنین سرکه سفید باعث می‌شود که سطح ph پوست سرتان بهبود یابد.

مواد لازم

 • سه فنجان آب
 • یک فنجان سرکه سفید تقطیرشده

ابتدا آب را با سرکه سفید تقطیرشده به‌خوبی مخلوط کنید.

حالا موهای خود را به نرم‌کننده آغشته کنید و این محلول را به سرخود بیفزایید.

اجازه دهید این ترکیب به مدت 10 الی 15 دقیقه روی سر شما باقی بماند.

پس از گذشت 10 الی 15 دقیقه موهای خود را با آب گرم بشویید و با استفاده از حوله خشک‌کنید. سعی کنید 1 بار در هفته این کار را انجام دهید.

استفاده از سرکه سفید
استفاده از سرکه سفید

راه‌های جلوگیری از موخوره

در ادامه چند عدد از اصلی‌ترین راه‌های جلوگیری از این مشکل را به شما معرفی می‌کنیم:

شستن به موقع

شامپوها، چربی طبیعی موی سر را از بین می‌برند. پس درنتیجه شست و شوی بیش‌ازاندازه باعث خشک شدن موها می‌شود.

باید بدانید که خشکی مو یکی از اصلی‌ترین عوامل به وجود آمدن موخوره است.

اصلا چرا خشکی مو باعث به وجود آمدن این مشکل می‌شود؟

هرچقدر که موهایی شما خشک‌تر شوند گره خوردگی آن‌ها بیشتر می‌شود و زمانی که شما در حال تلاش کردن برای باز کردن این گره‌ها هستید، احتمال دارد با کشیدن موهای خود باعث شکستگی بشوید و درنتیجه به وجود آمدن این مشکل کمک می‌کنید.

شانه مو خیس ممنوع

به‌طورکلی موهای خیس از موهای خشک شکننده‌تر هستند. پس شانه کردن موهای خیس می‌تواند آسیب‌رسان باشد. موهای خیس به دلیل تغیر قابلیت ارتجاعی ممکن است دچار کشیدگی و تاب خوردگی شوند که باعث این می‌شود که موهای شما کند شوند.
قبل از آب کشیدن نرم‌کننده‌ها و شامپوها از شانه‌های دندانه درشت و ترجیحاً چوبی استفاده کنید. این کارباعث می‌شود گره‌ها بازشوند.

استفاده کمتر از سشوار و اتو مو

بخش عمده‌ای از متخصصان می‌گویند علت موخوره استفاده زیاد از وسایل حرارتی مثل سشوار و اتو مو است. زیرا حرارت مستقیم باعث از بین رفتن چربی طبیعی و پروتئین‌های موی شما می‌شوند.

اگر از این وسایل استفاده می‌کنید، موهای شما حساسیتی نشان نمی‌دهند دلیل بر این نمی‌شود که موها می‌توانند دوام بیاورند. پس سعی کنید کم‌تر از این وسایل استفاده کنید.

علت موخوره و درمان آن
استفاده کمتر از سشوار و اتو مو

اگر به دنبال خرید اتو مو هستید، خواندن مقاله زیر را از دست ندهید.

راهنمای خرید اتو مو

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم به شما بگوییم علت موخوره چیست و شما را با انواع آن آشنا کردیم.

سپس به شما برخی از راه‌های درمان موخوره را یاد دادیم و در پایان چند نکته در رابطه با جلوگیری از به وجود آمدن موخوره را یاد دادیم.

امیدواریم از خواندن این مقاله در سایت واسط پت لذت برده باشید.همچنین برای خرید و فروش کالا دست دوم به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید تا کالاهای موردنظر خود را با مناسب‌ترین قیمت خریداری کنید.
منابع:
ogleschool.edu
bebeautiful.in

lafarrerr.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *