استایل پرپی چیست و چگونه به سبک پرپی لباس بپوشیم؟

استایل پرپی چیست؛ چگونه به سبک پرپی لباس بپوشیم؟

استایل پرپی یک نوع استایل کژوال منظم و هوشمندانه است که همه آیتم‌ها در کل استایل باهم هماهنگ هستند. کلمه پرپی در اصل به فرم مدارس پیش‌دانشگاهی و کالج که در سواحل شرقی آمریکا پوشیده می‌شده اشاره دارد.

درواقع سه ویژگی اصلی استایل پرپی اصالت، آراستگی و شیک بودن است. اگر دوست دارید با استایل پرپی و ویژگی‌های آن آشنا شوید؛ پیشنهاد می‌دهیم که ادامه مطلب را مطالعه کنید.

با خواندن مطلب لباس مناسب هر اندام، بهترین و مناسب ترین لباس برای خود را فراهم نمایید.

تاریخچه پرپی

خاستگاه استایل و سبک پرپی به شمال آمریکا برمی‌گردد. در دهه ۱۹۲۰ فرزندان خانواده‌های ثروتمند به بهترین مدارس خصوصی کشور می‌رفتند.

پولدارانی که در این مدارس تحصیل می‌کردند، سبک و استایل خاصی از لباس می‌پوشیدند، منش و نگرش خاص خود را داشتند.

این مدارس لباس فرم خاص خودشان را داشتند، باگذشت چندین سال دانش آموزان استایل شخصی خود را با لباس‌های فرم درست کردند.

به دلیل اینکه مدارس یا کالج‌ها آغاز چنین سبکی بودند به استایل پرپی، استایل کالجی یا دانش‌آموزی نیز گفته می‌شود.

این نکته را به یاد داشته باشید که استایل پرپی، به تکامل رسیده استایل ivy league است.

انتخاب لباس به سبک پرپی

استایل پرپی با آوانگارد میانه‌ای ندارد. ترکیب‌ها در این استایل ساده، اصیل و شیک هستند. خیلی اهل استایل لایه‌لایه نیستند و تعداد لایه‌ها محدود است. سیلونت‌ها در این سبک اندامی و بدون حجم و رنگ‌ها درخشان و شاد است.

انواع طرح پارچه چهارخانه به‌خصوص کینگهام، راه‌راه، خال‌خالی، تویید، آرگایل و تارتان هم در این استایل دیده می‌شود.

در میان افرادی که به سبک پرپی مدرن لباس می‌پوشند، طرح‌های ریز و ظریف گل‌گلی یا بته‌جقه هم به چشم می‌خورد.

اگر علاقه دارید به سبک پرپی لباس بپوشید، بهتر است با:

 • چند مدل پیراهن و شومیزهای یقه دار
 • پیراهن‌های مدل آکسفورد
 • تونیک‌هایی با رنگ روشن
 • دامن پلیسه و پیلی دار کوتاه به همراه جوراب و جوراب‌شلواری
 • کت‌های بلیزر
انتخاب لباس
انتخاب لباس به سبک پرپی

کمدتان را تکمیل کنید. می‌توانید در فصل‌های سرد از ژاکت‌های ریزبافت دکمه‌دار و پلیورهای یقه‌هفت در کنار یک شومیز یقه دار بهترین انتخاب را داشته باشید.

ترکیبات استایل پرپی

در ترکیبات استایل پرپی از رنگ‌های غنی مثل تناژهای تیره‌رنگ آبی، تناژهای متفاوت سفید و تناژهای تیره‌رنگ قرمز استفاده می‌شود. البته رنگ‌های تیره و شیکی مانند زرشکی، سبز زمردی و تناژهای تیره‌رنگ قهوه‌ای نیزجزء رنگ‌های محبوب پرپی به شمار می‌آیند.

استایل پرپی شباهت زیادی به استایل کلاسیک دارد. با این تفاوت که در این سبک از رنگ‌های متنوع مطرح‌های چشمگیر بیشتر استفاده می‌شود.

استایل بوهو بیشتر به سمت رنگ‌های خاکی، لباس‌ها گشاد و آزاد تمایل دارد. با اینکه در استایل پرپی دوخت لباس‌ها، شکل، فرم و رنگ‌ها درخشان تر و شادتری دارند.

لباس‌های ساده

مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن دقت کنید، تا حد ممکن لباس‌ها را ساده انتخاب کنید.

لباس‌هایی که طرح‌های شلوغ دارند یا پوشیدن چندین لباس روی‌هم برای ایجاد یک استایل کالجی (پرپی) کار مناسبی نیست.

بنابراین شما باید تا آنجا که می‌توانید لباس‌هایی با الگو و طرح ساده یا لباس‌های ساده و تک‌رنگ انتخاب کنید.

استفاده از زیورآلات و اکسسوری‌های زیاد برای داشتن استایل پرپی اصلاً مناسب نیست.

اگر شما علاقه دارید که دولایه لباس بپوشید، سعی کنید از ژاکت نازک، کت اسپرت و شیک استفاده کنید.

رنگ‌های مناسب

شما باید در هنگام انتخاب رنگ لباس‌هایتان به این نکته توجه داشته باشید که همه‌چیز باید ساده و شیک باشد.

در حال حاضر ترندهای رنگی این استایل، رنگ‌های کلاسیک ازجمله آبی تیره، تناژهای متفاوت رنگ سفید، تیره و قرمز هستند.

همچنین می‌توانید رنگ‌های تیره و شیکی مانند زرشکی، سبز زمردی و تناژهای تیره‌رنگ قهوه‌ای نیز برای لباس‌های خود انتخاب کنید. البته این به این معنا نیست که شما باید با رنگ‌های شاد و روشن خداحافظی کنید.

استایل پرپی چیست و چگونه به سبک پرپی لباس بپوشیم؟
انتخاب رنگ مناسب

شما می‌توانید از رنگ‌های اصلی و روشن برای ایجاد یک استایل پرپی استفاده کنید؛ به‌عنوان‌مثال می‌توانید از یک بلوز به رنگ قرمز یا سبز روشن و سا یک شلوار جین به رنگ سفید استفاده کنید.

نکته

علاوه بر انتخاب رنگ‌های مناسب، باید بدانید که چه رنگ‌هایی با چه رنگ‌های دیگری به شما یک ترکیب و استایل شیک و مناسب می‌دهد.

برای رسیدن به این هدف شما می‌توانید از چرخه رنگی کمک بگیرید و در هنگام ست کردن لباس‌هایتان، از رنگ‌هایی استفاده کنید که در کنار هم شیک و زیبا دیده می‌شوند.

به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید یک کت و ژاکت به رنگ قرمز را روی یک تی‌شرت سبزرنگ بپوشید و از ترکیب این دورنگ باهم لذت ببرید.

انتخاب لباس‌های ساده و کلاسیک

به‌صورت کلی برای ساخت یک استایل پرپی از لباس‌ها و اکسسوری‌های ساده و کلاسیکی استفاده می‌شود که هیچ‌وقت از مد نمی‌افتند، ما به شما توصیه می کنیم که اگر به دنبال ساخت استایل پرپی برای خود هستید بهتر است که از تی‌شرت، لباس‌های ساده و لباس‌هایی به سبک کلاسیک استفاده کنید.

به‌عنوان‌مثال لباس‌های یقه دار و سه دکمه، کت‌وشلوارهایی به رنگ آبی تیره، پیراهن‌های مدل آکسفورد، تونیک‌ها بارنگ روشن، شلوار جین سفید، پیراهن‌های کوتاه و بدون آستین ازجمله لباس‌هایی هستند که برای ایجاد یک استایل ساده به آن‌ها نیاز خواهید داشت.

برای ایجاد یک استایل ساده و شیک در فصل‌های سرد، باید چندرنگ و مدل پلیور در کمد لباس خود داشته باشید. یکی از محبوب‌ترین پلیورهایی که برای استایل پرپی کاربرد دارد.

پلیورهایی با طرح اسکاچ هستند، مزیت این مدل پلیورها این است که هم خانم‌ها و هم آقایان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند، البته رنگ‌ها و مدل‌های متنوعی وجود دارد که شما می‌توانید بر طبق سلیقه خودتان از بین آن‌ها انتخاب کنید.

استایل پرپی چیست و چگونه به سبک پرپی لباس بپوشیم؟
انتخاب لباسی ساده و شیک

رنگ خاکی

یکی از بهترین رنگ‌ها برای استایل پرپی که شما می‌توانید از آن استفاده کنید، رنگ کرم خاکی است.

به‌عنوان‌مثال، یک شلوار یا یک دامن به رنگ کرم خاکی هیچ‌وقت از مد نمی‌رود و شما می‌توانید آن را به‌راحتی با هر لباسی ست کنید.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که اندازه و سایز آن را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که دقیقاً فیت و اندازه تن شما باشد. یکی دیگر از مزیت‌های شلوار و دامن خاکی‌رنگ این است که با استفاده از آن‌هم می‌توانید یک استایل غیررسمی و هم استایل رسمی داشته باشید.

به‌طور مثال می‌توانید یک شلوار خاکی‌رنگ را با یک پیراهن و تی‌شرت برای دیدار دوستانه ست کنید، همچنین می‌توانید برای ساخت یک استایل رسمی یک دامن یا شلوار خاکی‌رنگ را با یک بلوز شیک و یا یک شومیز ساده ست کنید.

پارچه مناسب برای استایل پرپی

یکی از مهم‌ترین نکات درباره هر سبک و استایلی پارچه و نقوش پارچه است، پارچه‌های چهارخانه، شطرنجی، گینگهام، تویید، آرگایل و تارتان بهترین انتخاب‌ها برای سبک پرپی هستند.

پالت رنگی در سبک پرپی

همان‌طور که قبلاً هم گفته شد در ترکیبت استایل پرپی بیشتر از رنگ‌های غنی، رنگ‌هایی مثل سبز زمردی، قرمز بور گاندی، سرمه‌ای و رنگ‌های پاستیلی مثل آبی کمرنگ و صورتی استفاده می‌شود.

طرح لباس

وجود لباس‌های طرح دار و رنگارنگ در کمد لباس هرکس، امری عادی است اما برای ایجاد یک استایل شیک و ساده باید طرح لباس‌های خود را ساده و شیک انتخاب کنید و کمتر به سراغ لباس‌هایی با طرح‌های شلوغ بروید.

بهترین انتخاب برای افرادی که علاقه به سبک پرپی دارند طرح‌ها و پارچه‌های کلاسیک هستند. به‌عنوان‌مثال یک پیراهن یا بلوز با طرح چهارخانه از دسته لباس‌هایی است که تقریباً هیچ‌وقت از مد نمی‌افتند و شما می‌توانید با استفاده از آن استایل های زیبا و متفاوتی برای خودتان بسازید.

شما می‌توانید از لباس‌هایی با طرح‌های شطرنجی، بته‌جقه یا طرح اسکاتلندی استفاده کنید.

از دیگر طرح‌های ساده که بسیار پرطرفدار است و شما می‌توانید در استایل پرپی از آن استفاده کنید طرح توپ‌توپی است.

بلوز یقه دار

یکی از لباس‌هایی که برای ایجاد یک استایل پرپی بسیار کاربردی است، بلوز یا تی‌شرت یقه دار است.

این مدل لباس بسیار ساده است و هیچ‌وقت از مد نمی‌رود، بنابراین شما می‌توانید همیشه از آن برای ساخت استایل های مختلف استفاده کنید.

کفش ساده و شیک

شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که مدل کفش هم می‌تواند به‌اندازه مدل لباس در ساخت استایل شما تأثیرگذار است، بنابراین هیچ‌وقت از آن غافل نشوید، کفش‌های شما هم باید به‌اندازه لباستان ساده و شیک باشد.

کفش ساده و شیک
کفش ساده و شیک

به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید از یک جفت کفش چرمی بدون پاشنه، یک جفت چکمه شیک یا یک جفت کفش راحتی در استایل پرپی استفاده کنید، علاوه بر این می‌توانید یک جفت کفش تخت، کفش لژدار، بوت اسپرت و یک کفش تخت به رنگ بژ و کرم نیز استفاده کرد.

زیورآلات مرواریدی

زیورآلاتی که مروارید دارند زیورآلاتی زیبا، ساده و کلاسیک هستند که هیچ‌وقت از مد نمی‌روند و شما می‌توانید همیشه از آن‌ها استفاده کنید، همچنین این زیورآلات پرکاربردترین نمونه برای استایل پرپی هستند. برای مثال شما می‌توانید همراه یک بلوز و دامن، از یک گردنبند مرواریدی و یک جفت گوشواره مروارید استفاده کنید.

اگر شما مایل هستید که روی لباس خود ژاکت بپوشید، می‌توانید روی آن از یک سنجاق‌سینه مروارید استفاده کنید. البته زیورآلات مرواریدی اصل بسیار گران‌قیمت هستند؛ اگر شما نمی‌خواهید آن‌قدر هزینه کنید می‌توانید آن‌ها را در حراج خریداری کنید یا از مروارید بدل استفاده کنید.

عینک آفتابی

عینک آفتابی یکی از اکسسوری‌های زیبا برای داشتن یک استایل پرپی به‌حساب می‌آید. البته شما باید به این نکته توجه داشته باشید که مدل عینک آفتابی خود را هم ساده انتخاب کنید.

عینک آفتابی نباید برای صورت شما بیش‌ازاندازه بزرگ باشد و فریم آن باید مناسب با اندازه صورت شما باشد.

سعی کنید رنگ فریم را از رنگ‌های ساده و کلاسیک مثل سفید یا مشکی انتخاب کنید. از انتخاب رنگ‌های درخشان خودداری کنید. بدین ترتیب شما می‌توانید این عینک آفتابی را با لباس‌های بیشتری ست کنید و برای مدت بیشتری از آن استفاده کنید.

خواندن مقاله زیر را از دست ندهید، تا بتوانید یک عینک آفتابی مناسب تهیه کنید.

راهنمای خرید عینک آفتابی

کمربند

اگر دوست دارید از کمربنداستفاده کنید، یک کمربند ساده و شیک با یک سگک ساده بهترین انتخاب است. کمربندی انتخاب کنید که سگک آن ساده و رنگ نقره‌ای باشد،از خرید کمربند سگک بزرگ و پرزرق‌وبرق دار خودداری کنید.

کمربند مناسب
انتخاب کمربند مناسب

استفاده از ساعت مچی

ساعت مچی یکی از اکسسوری‌های شیک و زیبایی است که تقریباً در بین تمام افراد محبوبیت دارد.

برای داشتن استایل پرپی سعی کنید که ساعت مچی خود را ساده و از رنگ‌های خنثی انتخاب کنید.

برای خرید یک ساعت مچی ساده و شیک هزینه کنید، تا بتوانید آن را با هر سبک و استایلی ست کنید.

با بهترین ساعت های مچی، در مطلب بهترین مارک ساعت مچی دنیا آشنا شوید.

مدل مو

بهترین و مناسب‌ترین مدل مو برای داشتن یک استایل ساده، مدل موی کلاسیک و مرتب است. شما باید حتماً موهای خود را تمیز نگه‌دارید و به‌صورت مرتب آن‌ها را شانه بزنید.

اگر شما موهای کوتاهی دارید می‌توانید آن‌ها را به شکل فرق کج یا فرق وسط درست کنید. اگر موهای بلندی دارید، می‌توانید آن‌ها را به شکل دم‌اسبی ببندید یا پشت سرخود گوجه کنید تا شیک‌تر دیده شود.

مدل موی فرق کج و فرق وسط برای خانم‌ها و پوش دادن جلوی موها برای آقایان مدل‌های شیک و کلاسیکی هستند که می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید.

به‌صورت کلی مهم‌ترین نکته این است که به‌طور دائم موهای خود را تمیز کنید، شانه بزنید و در بازه‌های زمانی مشخص پیش آرایشگر خود بروید تا موهای شما را مرتب کند.

هدبند

همان‌طور که قبلاً گفته شد، مهم‌ترین نکته برای داشتن یک استایل پرپی این است که تمام قسمت‌های آن، لباس، مدل مو، کفش و لوازم جانبی را ساده و شیک انتخاب کنید. هدبند یکی از لوازم جانبی کلاسیک و زیبایی است که تقریباً با هر مدل لباسی زیبا دیده می‌شود.

یکی از مزایای هدبند این است که توجه زیادی را به خود جلب می‌کند. باید به این نکته توجه داشته باشید، هدبندی که انتخاب می‌کنید، طرح شلوغی نداشته باشد و رنگ آن‌ساده و شیک بوده و با رنگ لباس‌ هماهنگ باشد.

به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید یک هدبند با طرح خال‌خالی که خال‌های سبز دارد را با یک پیراهن سبزرنگ ست کنید.

بهتر است از انتخاب هدبندهای پهن یا رنگ‌های درخشان و خیره‌کننده خودداری کنید؛ آن‌ها مناسب پرپی نیستند و باعث می‌شود که لباس شما دیده نشود.

استایل پرپی چیست و چگونه به سبک پرپی لباس بپوشیم؟
انتخاب هدبند

آیا استایل پرپی متناسب با سلیقه و روحیه شما هست یا خیر؟

پیش از آنکه هزینه کنید و لباس‌ها و اکسسوری‌های پرپی را بخرید، ابتدا باید بدانید که این سبک متناسب با سلیقه و روحیه شما هست یا خیر.
برای اینکه بدانید با روحیات و سلیقه شما هماهنگ است، چند قانون برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم که با توجه به آن‌ها شما می‌فهمید که آیا این استایل با شما همخوانی دارد یا ندارد.

 • اگر لباس‌های شیک و مرتب را بیشتر از لباس‌های نامرتب و شلخته دوست دارید.
 • اگر لباس‌هایی را که در طراحی‌شان از استایل های ملوانی الهام گرفته‌شده را دوست دارید.
 • اگر رنگ‌های روشن و براق را به رنگ‌های خنثی و طبیعی ترجیح می‌دهید.
 • اگر لباس‌های راه‌راه و چهارخانه را می‌پسندید.

در چه صورت استایل پرپی برای شما مناسب نیست؟

 • اگر دوست دارید ظاهری آشفته و نامرتب داشته باشید.
 • اگر کت چرمی موتورسواری را به کت بلیزر ترجیح می‌دهید.
 • اگر هیچ‌وقت به فکر خریدن کفش یا بوت خاکی‌رنگ نیفتاده‌اید.
 • اگر همیشه در پی خریدن لباس‌های عجیب‌وغریب و غیرمعمول هستید و آن‌ها را به لباس‌های مرسوم ترجیح می‌دهید.

کلام آخر

مقاله استایل پرپی چیست به پایان رسید، امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت مطالب مفید بیشتری را مطالعه کرده و از آن‌ها استفاده کنید.

همچنین با دانلود  اپلیکیشن واسط کالا بهترین لباس و وسایل مورد نظرتان را به قیمت مناسب خرید و فروش کنید.

پرسش و پاسخ

چه لباس هایی برای استایل پرپی مناسب هستند؟

پاسخ: تیشرت‌ های ساده، پیراهن‌ های یقه‌ دار، لباس‌ های راه راه، همه و همه، برای استایل پرپی مناسب هستند. تنوع لباس ‌ها و اکسسوری ‌های پرپی باعث شده که گزینه‌ های بسیار زیادی را پیش رو داشته باشید.

خاستگاه استایل پرپی کجا بوده؟

پاسخ: خاستگاه استایل پرپی، دبیرستان ‌های شمال شرق آمریکا بود؛ اما این استایل از دبیرستان و کالج فراتر رفت و کم کم، به مجموعۀ طراحان مُد نیز راه پیدا کرد.

آیا آموزش طراحی لباس و الگوهای استایل پرپی وجود دارد؟

پاسخ: بله ، هم بصورت حضوری و هم بصورت آنلاین و غیرحضوری میتوانید به آموزشگاه های خیاطی معتبر مراجعه کرده و از تدریس آن ها استفاده کنید.

منبع:

lookiero.co.uk

۴۰plusstyle.com

dia.com

encyclopedia.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *