انواع پارچه ترگال

انواع پارچه ترگال

هنگامی‌که تازه خیاطی را شروع می‌کنید خرید پارچه یک چالش بزرگ برای شما خواهد بود. به‌ویژه هنگامی‌که به‌تنهایی و بدون کمک یک متخصص خیاط باتجربه قرار است آن را انجام دهید. بدترین زمان می‌دانید چه زمانی است؟ زمانی که شروع به بریدن پارچه خود می‌کنید و بعد متوجه شوید که پارچه کافی ندارید. بدتر آنکه پارچه خریداری‌شده برای مدل شما و آنچه قصد دارید بدوزید مناسب نیست. اگر خوش‌شانس باشید شخصی که در فروشگاه پارچه می‌خواهید از او خرید کنید می‌تواند انواع پارچه ترگال را به شما معرفی می‌کند؛ اما اغلب آن‌ها به‌خصوص در یک فروشگاه زنجیره‌ای دانش زیادی نخواهند داشت.

در این مطلب قصد داریم که یکی از پارچه‌ها را به شما معرفی کرده و به شما بگوییم اگر قرار است برای لباس کار، ملحفه، فرم مدارس، لباس‌های بیمارستانی و از این موارد پارچه بخرید می‌توانید از پارچه ترگال استفاده کنید. با راهنمای خرید پارچه ترگال همراه باشید تا این پارچه و انواع آن را موردبررسی قرار دهیم.

نگاهی اجمالی به پارچه ترگال

یکی از پر تقاضاترین پارچه‌ها، انواع پارچه ترگال است. در دهه‌های گذشته الیاف طبیعی بسیار محبوب بودند و مورداستفاده صنعت نساجی قرار می‌گرفتند؛ اما به دلیل گرانی آن‌ها همیشه در دسترس نبودند. بعدازآن الیاف مصنوعی کشف شد که با هر یک از مشارکت‌های نوآورانه انقلابی در بخش صنعت نساجی ایجاد کردند.

یکی از برجسته‌ترین الیاف پلی‌استر بود که تا به امروز یکی از موارد موردعلاقه برای تولید قطعات مختلف است. ترگال پارچه‌ای است که از الیاف پلی‌استر به وجود می‌آید. انواع پارچه ترگال دارای ساختار داخلی فشرده‌ای هستند که ضخامت‌های مختلف از بافت آن‌ها نتیجه می‌شود.

پارچه ترگال به لطف بدنه‌ای که ترتیب نخ‌های آن را تشکیل می‌دهد، یکی از مقاوم‌ترین پارچه‌ها در برابر عوامل خارجی و سایش است یعنی ترگال پارچه‌ای نیست که به‌راحتی از بین برود.

نگهداری از پارچه ترگال

یکی از مواردی که بعد از تهیه پارچه همیشه مهم است مراقبت از آن متناسب با نوع پارچه شما است. در مورد انواع پارچه ترگال برای نگهداری و حفظ خواص آن نیازی به هزینه زیادی ندارید. با خرید و استفاده از این نوع پارچه مطمئن خواهید بود که لباس شما سایز اصلی خود را حفظ خواهد کرد و اتو کشیدن این پارچه راحت است. مهم‌تر از همه اینکه می‌توانید با استفاده از هر نوع شوینده آن را با دست بشویید.

نگهداری
نگهداری از پارچه ترگال

الیاف آن روند رنگرزی را که طیف وسیعی از رنگ‌های ترگال به دست می‌آورند تسهیل می‌کنند. همچنین در برابر تخریبی که نور خورشید معمولاً در برخی از پارچه‌ها ایجاد می‌کند مقاوم هستند.

نگاهی به کاربردهای پارچه ترگال

پارچه ترگال که کاملاً از پلی‌استر ساخته‌شده مناسب‌ترین پارچه برای تولید لباس‌هایی مانند شلوار، پیراهن، مانتو و دامن است؛ اما کاربرد آن در بخش‌های مختلف متمایز است. در برخی موارد برای تولید لباس کار از انواع پارچه ترگال استفاده می‌شود.

علاوه بر این کاربرد، این پارچه به لطف کیفیت‌های متعدد در ساخت ملحفه، پرده و پارچه‌های رومیزی نیز مفید بوده است. با توجه به تقاضای فزاینده برای این پارچه تولید آن متنوع شد و سبک‌های مختلفی را ایجاد کرد. اگر به دنبال کیفیت و قیمت مناسب هستید پارچه ترگال بهترین گزینه برای ساخت هر یک از انواع درخواست شما است.

این پارچه‌ای است که با آن می‌توانید به روش ساده و عملی کار کنید، نتایجی که به دست می‌آورید حیرت‌انگیز است. تا اینجای مقاله احتمالاً پی به کاربردهای زیاد این پارچه برده‌اید.

قیمت مناسب و مقاومت بالای این پارچه آن را در بین تولیدکنندگان در جایگاه خاصی قرار داده است. موارد استفاده از این پارچه، لباس کار، لباس فرم مدارس، ملحفه، مانتو، لباس بیمارستانی، شلوار و مواردی دیگر است.

راهنمای خرید انواع پارچه ترگال

همان‌طور که می‌دانید پارچه‌ها بسیار متنوع هستند؛ اما انتخاب بهترین آن‌ها داستان دیگری است. اگر به دنبال پارچه‌ای مقاوم و با کیفیت بالا برای پروژه‌های نساجی خود هستید توصیه می‌کنیم مستقیماً سراغ پارچه ترگال بروید. ما اینجا هستیم تا دلایل اینکه پارچه ترگال یکی از مناسب‌ترین پارچه‌ها برای ایجاد انواع مشاغل است را برای شما بازگو کنیم.

پارچه مناسب لباس مجلسی از دیگر مقالات سایت ما است که توصیه میکنم با این نوع پارچه ها نیز آشنا شوید.

شناخت کامل پارچه ترگال

همان‌طور که گفتیم معمولاً برای دوخت لباس مدرسه، لباس کار و ملحفه از انواع پارچه ترگال استفاده می‌شود. علت استفاده از آن مقاومت و استحکام بافت این پارچه است. پارچه ترگال انواع مختلفی دارد که هرکدام مشخصاتی دارند.

اگر شما مشخصات این پارچه را بدانید قطعاً در زمان انتخاب پارچه و خرید آن موفق‌تر عمل خواهید کرد. چروک شدن یکی از ویژگی‌های ممتاز این نوع پارچه است که به همراه مقاومت آن باعث شده است در لباس‌های محل کار از آن بهره گرفته شود. پارچه‌های ترگال در دو نوع ساده و کجراه تولید می‌شوند؛ که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

انواع پارچه ترگال
پارچه ترگال

موارد استفاده از پارچه ترگال ایجاب می‌کند تا این پارچه ثبات رنگ بالایی در برابر شستشو، نور خورشید، مواد ضدعفونی‌کننده و … داشته باشد. همچنین در برابر سایش و کشش مقاومت خوبی داشته باشد. علاوه بر این‌ها لازم است که پارچه‌ای که برای این موارد و کاربرد‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد مقرون‌به‌صرفه و ارزان باشد. انواع پارچه ترگال مناسب‌ترین پارچه‌ها برای موارد گفته‌شده هستند.

تاروپود پارچه ترگال

پارچه ترگال دارای بافت منظمی است که در بافت آن از الیاف متعدد در تاروپود استفاده می‌شود. تولید انواع پارچه ترگال معمولاً در عرض ۱۵۰ سانتی‌متر انجام می‌شود. در این الیاف از ویسکوز برای تار یا چله که همان طول پارچه است استفاده می‌شود.

همچنین از الیاف فلامنت برای پود که همان عرض پارچه است استفاده خواهد شد. درواقع دوام و مقاومت پارچه ترگال در بلندمدت نیز به علت استفاده از این الیاف است. تنیدن تاری از پلی‌استر ویسکوز و پودی از فلامنت به طراحی پارچه ترگال منجر می‌شود. پس از بافت ساده به رنگرزی ارسال خواهد شد.

انواع پارچه ترگال

دو نوع پارچه ترگال در حال حاضر تولید می‌شود. پارچه ترگال ساده و ترگال کجراه. درست است، شاید در بازار به ترگال ساده فقط ترگال و به ترگال کجراه فقط کجراه گفته شود. هرکدام از این دو نوع برای موارد خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرند. مشخصات و ویژگی‌های این دو نوع باعث تمایز آن‌ها از یکدیگر شده است. در ادامه سعی می‌کنیم شما را با هرکدام از آن‌ها بیشتر آشنا کنیم.

اگر میخواهید بدانید که چگونه پارچه سفید را تمیز کنیم بهتر است که این مقاله را نیز بخوانید و به راحتی پارچه های خود را تمیز کنید.

پارچه ترگال ساده

از درهم تنیدن نخ‌های تاروپود با بافتی ساده پارچه ترگال ساده تولید می‌شود. همان‌طور که گفته شد عرض این پارچه‌ها ۱۵۰ سانتی‌متر است. نخ‌های تار به‌کاررفته در پارچه ترگال ساده معمولاً جنسی از پلی‌استر و ویسکوز دارند که نمره نخ آن‌ها ۳۰ دولا است.

این نمره نخ به ضخامت، قطر و وزن نخ مربوط می‌شود. همچنین نخ‌های پود به‌کاررفته در پارچه ترگال ساده از نخ‌ فلامنت هستند که نمره نخ فلامنت پارچه ترگال ۱۵۰ است.

این پارچه با تنیدن تاری از جنس پلی‌استر ویسکوز و پودی از جنس فلامنت به‌صورت ساده طراحی‌شده است. بافت این پارچه به‌صورت مربعی شکل است. در ادامه راهنمای خرید پارچه ترگال در این مورد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

انواع پارچه ترگال
پارچه ترگال ساده

وزن پارچه ترگال ساده

وزن پارچه ترگال ساده در حالت استاندارد حدود ۲۴۰ گرم است؛ یعنی هر یک متر طول در عرض ۱۵۰ سانتی‌متر حدوداً ۲۴۰ گرم وزن دارد. این سؤال شاید برای مشتری‌های مبتدی پیش بیاید که پارچه ترگال ساده چند درصد نخ دارد؟ یا اینکه جنس آن چیست؟

همان‌طور که گفتیم در تار این پارچه از نخ پلی‌استر ویسکوز استفاده می‌شود. این نخ به‌صورت تقریبی از ۲۵ درصد ویسکوز و ۷۵ درصد پلی‌استر تولید می‌شود؛ بنابراین در یک متر پارچه ترگال با عرض یک متر و نیم، ۴۰ تا ۴۵ گرم ویسکوز یا الیاف طبیعی استفاده‌شده است که ۱۸ درصد پارچه می‌شود. البته در بازار ممکن است آن را با ۲۰ درصد بیان کنند.

پارچه ترگال کجراه

تا اینجا با پارچه ترگال ساده آشنا شدیم. حال پارچه ترگال کجراه چیست؟ چه تفاوتی باعث تمایز انواع پارچه ترگال شده است؟ می‌توان گفت تقریباً تمام مشخصات پارچه ترگال ساده و کجراه یکی است. برجسته‌ترین تفاوت وزن پارچه می‌تواند باشد؛ که مربوط به تراکم پارچه و ضخامت آن است. بین هر متر پارچه ترگال ساده و کجراه با جنس پلی‌استر ویسکوز حدود ۴۰ تا ۵۰ گرم اختلاف وزن وجود دارد.

این اختلاف وزن به علت بافت این دو پارچه است. پارچه ترگال ساده بافت مربعی شکل دارد ولی همان‌طور که از نام پارچه کجراه پیدا است این پارچه بافتی کجراه با تراکم ۲۸۰ تا ۲۹۰ گرم را دارا است. به همین علت است که پارچه ترگال کجراه ضخیم‌تر و مقاوم‌تر است. در هر متر از پارچه ترگال کجراه حدود ۵۰ تا ۵۵ گرم الیاف طبیعی ویسکوز استفاده می‌شود که ۱۸ درصد از کل پارچه است.

جنس انواع پارچه ترگال

با توجه به گفته‌ها تا اینجا از مقاله شاید این سؤال برای شما مطرح شود که آیا این پارچه فقط از الیاف پلی‌استر ویسکوز و فلامنت تولید می‌شود؟ از این پارچه به‌غیراز لباس کار برای تهیه ملحفه، دستکش، شلوار و … نیز استفاده می‌شود. به همین علت از ترکیبات دیگری از الیاف برای تولید این پارچه نیز استفاده می‌شود. این ترکیبات شامل موارد زیر است.

 • فلامنت_فلامنت
 • پلی‌استر_فلامنت
 • پلی‌استر پنبه_فلامنت
 • پلی‌استر ویسکوز_پلی‌استر ویسکوز
 • ۱۰۰ درصد پنبه
انواع پارچه ترگال
انواع پارچه ترگال

پارچه کجراه فلامنتی

هنگامی‌که از الیاف مصنوعی بیشتری در تولید پارچه استفاده می‌شود قیمت پارچه کاهش پیدا می‌کند. برای پارچه‌های ترگال فلامنتی میزان نخ فلامنت مورداستفاده در آن را افزایش می‌دهند.

برای کاهش قیمت انواع پارچه ترگال یا باید تراکم بافت را پایین آورد و یا از الیاف ارزان‌تری استفاده کرد. برای برخی لباس کارها و آموزش خیاطی و بعضی دوخت‌های دیگر نیازی به پارچه‌های گران‌قیمت نیست.

به همین علت از پارچه‌های ترگال فلامنتی استفاده می‌شود. این پارچه قیمت ارزان‌تری نسبت به پارچه ترگال پلی‌استر ویسکوز دارد. معمولاً وزن آن‌ها نیز کمتر خواهد بود؛ زیرا درصد غالب آن از جنس فلامنت است.

همانطور که میدانید ترگا نیز نوعی پارچه مناسب ملحفه است. البته اگر میخواهید که پارچه های دیگری را نبز برای ملحفه انتخاب کنید توصیه میکنم با خواندن این مقاله ما را همراهی کنید.

پارچه ترگال کجراه پنبه‌ای

یکی دیگر از انواع پارچه ترگال ، پارچه ترگال و کجراه پنبه‌ای است. این پارچه‌ها معمولاً وزنی بین ۳۲۰ تا ۴۸۰ گرم دارند که علت این وزن نوع الیاف به‌کاررفته و تراکم بافت آن است.

از این نوع پارچه با این الیاف برای لباس کار مشاغلی که با آتش و جرقه سروکار دارند یا در محیط‌های گرم هستند استفاده می‌شود مانند لباس کار مشاغل مربوط به پتروشیمی، گاز، نفت و جوشکاری. در این پارچه‌ها از ۷۰ درصد پنبه استفاده می‌شود و به‌صورت میانگین ۳۶۰ گرم وزن دارند.

خصوصیات پارچه ترگال

کاربرد زیاد انواع پارچه ترگال به علت خصوصیات این پارچه‌ها است. به علت استفاده در لباس‌های کار باید ثبات رنگ بالا در برابر شستشو، ضدعفونی کردن و نور خورشید داشته باشد زیرا لباس کار به‌طور قابل‌توجهی بیشتر از لباس‌های دیگر شسته می‌شود.

استقامت زیاد در برابر سایش و کشش نیز این پارچه را برای استفاده در کارهای پرتحرک مناسب گردانده است. همان‌طور که گفتیم این پارچه بسیار مقرون‌به‌صرفه و ارزان است؛ بنابراین ثبات رنگ، تراکم مناسب، گوله نشدن، ثبات سایشی و استقامت بالا از ویژگی‌های یک پارچه ترگال خوب است.

شاید بخواهید از پارچه میکرو برای دوخت لباس و وسایل خود کمک بگیرید.توصیه میکنم بر روی لینک کلیک کرده و آن را مطالعه کنید.با خصوصیات پارچه میکرو بیشتر آشنا شوید.

خصوصیات
خصوصیات این پارچه

قیمت پارچه ترگال

این پارچه از ارزان‌ترین نوع پارچه‌ها است که قیمت آن بستگی به نوع بافت و الیاف به‌کاررفته در آن دارد. به‌عنوان‌مثال پارچه ترگال کجراه از ترگال ساده قیمت بیشتری دارد. علت آن نیز بافت، وزن و تراکم پارچه کجراه است.

کیفیت رنگ، نخ، اعتبار کارخانه تولیدکننده، لطافت و درجه کیفی پارچه در قیمت آن تأثیر بسزایی دارند. جنس‌های مختلف پارچه ترگال قیمت‌های متفاوتی دارند. لیست قیمت انواع پارچه‌ ترگال را بر اساس جنس از ارزان به گران برای شما آورده‌ایم.

 • فلامنت_فلامنت
 • پلی‌استر_فلامنت
 • پلی‌استر پنبه_فلامنت
 • پلی‌استر ویسکوز_فلامنت
 • پلی‌استر ویسکوز_پلی‌استر ویسکوز
 • ۳۰ درصد پنبه_۷۰ درصد پلی‌استر
 • ۷۰ درصد پنبه_۳۰ درصد پلی‌استر
 • ۱۰۰ درصد پنبه (کتان)

تأثیر رنگ در قیمت

اختلاف قیمت انواع پارچه‌ ترگال رنگی به علت مواد اولیه رنگ‌ها در قسمت رنگرزی پارچه است. هر رنگ قیمت خاص خود را دارد. برای مثال پارچه ترگال سفید واضح است که قیمت متفاوتی با پارچه ترگال سرمه‌ای دارد. گفته می‌شود که معمولاً رنگ‌های روشن از رنگ‌های سیر ارزان‌تر هستند.

البته در همه کارخانه‌ها به این صورت نیست. ممکن است در یک کارخانه تمام تولیدی‌ها به یک قیمت عرضه شوند که معمولاً این روش به نفع مشتری نیست.

اگر دوست دارید که لباس های پاییز ی شیک و منحصر به فردی را داشته باشید بهتر است بدانید که پارچه مناسب پاییز چیست و سپس با خرید یک پارچه شروع به دوخت لباس پاییزی کنید.

شناخت برندها و نام‌ها

اصفهان برترین رتبه را در تولید پارچه ترگال دارا است. شناخت برندهای معروف تولیدکننده انواع پارچه ترگال به انتخاب بهتر شما کمک خواهد کرد. برخی از این برندها عبارت هستند از کارخانه نساجی فدک، مهنام، تک، ونوس، زرین پود، بافتین، شرکت سراج و … . کارخانه نساجی فدک یکی از فعالان در حوزه پارچه ترگال است که تقریباً تمامی تولیدی‌های پوشاک با آن آشنا هستند.

شهرت این کارخانه بیشتر به علت پارچه ترگال کجراه است. مشخصه بارز این کارخانه تعداد رنگ‌های متنوع موجود در کالیته این کارخانه است. یکی دیگر از معروف‌ترین برندها متعلق به کارخانه مهنام است که پارچه‌‌های ترگال آن از تراکم ضخامت بالایی برخوردار هستند.

کارخانه تک اصفهان در تولید پارچه برای سفارش دوخت لباس فرم مدارس فعالیت می‌کند. این کارخانه با ارائه انواع پارچه ترگال خال‌دار سبک جدیدی را به بازار عرضه کرد.

برند تولید کننده مهنام
برند تولید کننده پارچه مهنام

تولیدکننده‌های استان تهران

تهران نیز در تولید انواع پارچه ترگال عقب نمانده است. تولید این پارچه در کارخانجات تهران نیز با کیفیت بالا، تنوع رنگی مناسب و همچنین قیمت مناسب انجام می‌گیرد. برترین برندهای تولیدکننده پارچه ترگال که متعلق به استان تهران هستند نی بافت، کوپر بافت، پارسا بافت، آرمان بافت و کوثر بافت نام دارند. این تولیدی‌ها محصولات خود را به سراسر ایران ارسال می‌کنند.

تولیدکنندگان خارجی

امروزه انواع پارچه ترگال از دیگر کشورها به‌خصوص کشورهای شرق آسیا به ایران وارد می‌شود. واضح است که قیمت اجناس وارداتی بیشتر از محصولات داخلی است. هزینه‌های گمرک نیز یکی از دلایل آن است. پارچه‌های ترگال خارجی هم به‌صورت اینترنتی و هم در بازار و حضوری در دسترس هستند.

طبقه‌بندی پارچه ترگال بر اساس نوع کاربرد

پارچه‌های ترگال را بر اساس نوع کاربرد نیز طبقه‌بندی می‌کنند.

یکی از مقالات سایت ما مقاله ی پارچه مناسب سرویس آشپزخانه است .توصیه میکنم آن را بخوانید .شاید شما نیز مانند من در خرید این نوع پارچه ها شک داشته باشید.

لباس فرم مدارس

به دلیل تنوع رنگ، مقاومت در برابر شستشو و قیمت مناسب این پارچه برای استفاده در فرم مدارس گزینه مناسبی است. فرم مدارس به‌صورت مداوم مورداستفاده قرار می‌گیرند. به همین علت پارچه مورداستفاده باید کیفیت بالایی داشته باشد.

شاید بخواهید که کوسن و بالشت های خود را با نوعی پارچه بدوزید . توصیه میکنم برروی لینک پارچه مناسب کوسن کلیک کرده و این مقاله از سایت ما را مطالعه کنید.

لباس کار

با توجه به وزن لباس، نوع فعالیت کارکنان، بودجه و مدل دوخت باید پارچه لباس کار از بین انواع پارچه ترگال پنبه‌ای تا کجراه صد در صد پنبه یا کتان بهترین نوع انتخاب شود.

پارچه‌های بیمارستانی

یکی از موارد استفاده زیاد از پارچه ترگال، لباس‌های بیمارستانی است. تولیدکنندگان لباس‌های بیمارستانی از خریداران ثابت پارچه ترگال هستند. سفید و آبی از رنگ‌های پرمصرف پارچه ترگال در تولید لباس‌های بیمارستانی است. مقاومت این پارچه در برابر مواد ضدعفونی‌کننده باعث محبوبیت آن در بین تولیدکنندگان پارچه‌ها و لباس‌های بیمارستانی شده است.

از آنجایی که لباسهای کودک و لباس های بیمارستانی برای دوخت حساس هستند بهتر است تا این مقاله را نیز بخوانید و با انواع پارچه حساس آشنا شوید.

انواع پارچه ترگال
پارچه‌های بیمارستانی ترگال

پارچه مناسب لباس کودک

مانتو و موارد دیگر

خصوصیات زیاد انواع پارچه ترگال باعث شده است که این پارچه مصارف زیادی داشته باشد و علاوه بر موارد گفته‌شده در پوشاکی همچون مانتو و همچنین ملحفه‌ها نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. ازاین‌رو این پارچه بازار داغی را نسبت به برخی منسوجات دیگر ایجاد کرده است.

سخن پایانی

هدف از جمع‌آوری این مقاله آشنایی و ایجاد راهنمای خرید پارچه ترگال است. در هنگام خرید هر نوع پارچه به اطلاعاتی نیاز خواهید داشت. بهتر است که قبل از خرید پارچه موردنظر از مناسب بودن آن اطمینان حاصل کنید.

پارچه ترگال از پرمصرف‌ترین پارچه‌ها است که در این مقاله به ویژگی‌های این پارچه به‌خوبی پرداختیم و انواع آن را برای شما معرفی کردیم. امیدواریم که با خواندن این مطلب متوجه شده باشید که پارچه ترگال برای پروژه دوخت شما مناسب است یا خیر و این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

منابع

curvysewingcollective.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *