استایل بوهو چیست؟ چگونه به سبک بوهو لباس بپوشیم؟

استایل بوهو چیست؟ چگونه به سبک بوهو لباس بپوشیم؟

وقتی صحبت از استایل بوهو یا بوهمین می‌شود منظور سبکی از پوشش است که در آن آزادی وجود دارد. استایل بوهو یک استایل شیک، راحت و جذاب است. اگر شما دوست دارید که کمی متفاوت‌تراز دیگران لباس بپوشید می‌توانید به سراغ این استایل جذاب بروید.

منظور از آزادی در این سبک که شما می‌توانید بدون محدود کردن خود در چارچوب‌های رسمی و خشک، رنگ، مدل و طرح لباس خود را انتخاب کنید.

شاخص اصلی استایل بوهو

از شاخص‌های اصلی می‌توان به لباس‌هایی آزاد و گشاد، طرح و شکل‌های بومی و محلی پارچه‌ها و ست کردن رنگ‌ها به شکل نامتعارف و غیر سنتی اشاره کرد.

استایل بوهو امروزه در سراسر دنیا بسیار پرطرفدار شده. افرادی که از کلیشه‌های دنیای مد خسته شده‌اند به سراغ این استایل می‌روند. سبک لباس پوشیدن بوهمین یا استایل بوهو ۲۰۰ سال است که پا به دنیای مد و فشن گذاشته است.

خواندن مقاله زیر به شما کمک میکند تا لباس مناسب اندام خودتان را راحت تر پیدا کنید.

لباس مناسب هر اندام

بوهو چیست؟

برای درک بهتر استایل بوهو بهتر است معنی و ریشه این کلمه را بدانیم. بوهو از کلمه فرانسوی بوهمین گرفته‌شده است. بوهمین در زبان فرانسوی معنی کولی یا افراد سرگردانی که بدون هیچ قید و شرط خاصی روزگار را می‌گذرانند و زندگی می‌کنند می‌دهد.

درواقع کولی‌ها از رویه زندگی سنتی پیروی نمی‌کنند و نوعی آزادی در سبک زندگی‌شان دیده می‌شود. روایت دیگری از واژه‌شناسی کلمه بوهو وجود دارد .می‌گوید بو در این واژه از بوهمین به معنای کولی و هو از لغت هوبو به معنای ولگرد در زبان انگلیسی و اصطلاحات آمریکایی گرفته‌شده است.

ریشه‌های واقعی سبک بوهو به‌طور گسترده‌ای مورد بحث است. بسیاری بر این باورند که سبک بوهو به‌عنوان سبکی ضد فرهنگ توسط هنرمندان در قرن نوزدهم فرانسه و پس از انقلاب فرانسه ایجاد شد. همچنین بسیاری از هنرمندان دیگر توسط مشتری ثروتمند حمایت نمی‌شدند.

درنتیجه آن‌ها به فقر کشیده شدند سبک زندگی عشایری را در پیش گرفتند . لباس‌های فرسوده و دور از مد را پوشیدند.

نکته

برخی معتقدند که بوهمیان اصلی کولی‌ها یا رومی‌های سرگردان منطقه‌ای از جمهوری چک به نام بوهمیا بودند. کولی‌ها یک گروه قومی با اصالت هندی بودند که به شمال مهاجرت کرده بودند. آن‌ها خارج از جریان اصلی زندگی می‌کردند و اغلب اخراجی‌های اجتماعی بودند.

تاریخچه استایل بوهو

استایل بوهو نوعی استایل جایگزین به شمار می‌آید و از بسیاری ترندهای جریان اصلی بسیار متفاوت است. بیش از ۲۰۰ سال پیش واژه بوهو به استایلی عجیب‌وغریب اشاره داشت که مختص به هنرمندان، نویسندگان و روشنفکران جامعه آن عصر بود.

اولین نشانه‌های سبک بوهو به قرن هجدهم یعنی دوران انقلاب فرانسه باز می گردد. در آن زمان به دلیل جو اقتصادی و اجتماعی، قشر هنرمند و روشنفکر جامعه شرایط مالی خوبی نداشتند . درنتیجه مجبور بودند لباس‌های کهنه و دست‌دوم بپوشند.

استایل بوهو چیست؟ چگونه به سبک بوهو لباس بپوشیم؟
استفاده از لباس جایگزین

مدتی بعد با تثبیت اوضاع اقتصادی هنرمندان تصمیم گرفتند که خلاقیت و هنرشان را با استایل و لباس‌هایشان به نمایش بگذارند.

سبک پوششی

استایل بوهو یادگاری از فرانسه برای دنیای مد و فشن است. بوهو به‌نوعی از پوشش و استایل گفته می‌شود که در آن راحتی و آزادی انتخاب از هر چیزی مهم‌تر است.

ژاکت و کت‌های گشاد و آزاد، سویشرت های بلند، دامن و پیراهن‌های نخی بلند و طرح دار، کلاه‌های بزرگ و زیبا وغیره دراین استایل کنار هم قرار می‌گیرند. فردی را نشان می‌دهد که آزاد زندگی می‌کند . دوست دارد به شکلی خارج از کلیشه‌ها و چارچوب پوشش و سبک زندگی راحت خود را دنبال کند.

الیاف طبیعی

اگر در فکر ساخت استایل بوهو هستید بهتر است به سراغ الیاف طبیعی مثل کتان، چرم و مخمل بروید.

رنگ

رنگ‌های بژ، قهوه‌ای، سفید و سبز تیره از رنگ‌هایی هستند که این استایل را برای شما می‌سازد.

برای انتخاب بهترین و مناسبترین رنگ ها همچنین برای اینکه خاص جلوه کنید مقاله ترکیب رنگ در لباس را مطالعه فرمایید.

دامن‌های بلند و ساده

دامن‌های بلند و ساده یکی از اصلی‌ترین عناصر در این استایل هستند. برای انتخاب دامن زنانه در سبک بوهو بهتر است به سراغ رنگ‌هایی ساده بروید. می‌توانید دامن‌های راسته را انتخاب کنید تا در ست کردن لباس با انواع تونیک‌ها و بلوزها آزادی بیشتری داشته باشید.

بهتر است به‌جای اینکه یک دامن پف‌دار و پر از چین انتخاب کنید. به سراغ یک دامن راسته و کم چین و پف بروید. در سبک بوهو شما می‌توانید دامن‌های بلند را با عنوان کفش یا انواع صندل‌های زنانه بپوشید.

اصلی‌ترین مزایای استایل بوهو در این است که شما را محدود نخواهد کرد. شما آزاد هستید تا هرچه می‌خواهید بپوشید.

پانچ و کت جین

پوشیدن پانچ و کت کوتاه یا کت جین و جیر در فصل‌های پاییز و بهار یک گزینه عالی برای این سبک است. به‌طورمعمول در این استایل برای پانچ از طرح‌های شلوغ و گل‌دار استفاده می‌شود.

نیم بوت

یکی دیگر از عناصر نیم بوت ها هستند که در این استایل به آنها اهمیت زیادی داده می‌شود. درواقع بوهمین ها علاقه دارند چیزی را که دوست دارند و در آن احساس راحتی می‌کنند بپوشند.

نیم بوت هایی با رنگ‌های خنثی و نیم بوت هایی که تا مچ پا هستند برای این ظاهربسیار مناسبند. این نیم بوت ها معمولاً فضای آزادی را به وجود می‌آورند که پوشیدن آن‌ها با دامن، شلوارهای چسبان لوله‌ای و شلوارهای کوتاه توصیه می‌شود.

نیم بوت
استفاده از نیم بوت

همان‌طور که قبلاً هم گفته شد یکی از اصلی‌ترین نکاتی که در این استایل وجود دارد آزادی عمل در ست کردن بخش‌های مختلف است. به‌طور مثال کفش یا نیم بوتی که در این استایل به شما پیشنهاد می‌شود معمولاً دارای ویژگی‌هایی است که به‌راحتی با هر لباسی ست می‌شود.

به این نکته توجه داشته باشید که پاشنه نیم بوت های استایل بوهو نباید بسیار بلند باشد، زیرا در این سبک آزادی عمل و پوشیدن بوت هایی باپاشنه بیست سانتی متری با آزادی و راحتی تناقض دارد.

انواع تل

سربند و تل‌ها از وسایل پرکاربردی هستند که می‌توانند تیپ شما را بیش‌ازحد جذاب‌ نشان دهند. یکی از اصلی‌ترین مزایای سربندها و تل‌ها در این است که اگر روزی موهای شما نامرتب بود یا حالت نمی‌گرفت می‌توانید با استفاده از تل و سربند به‌هم‌ریختگی آن‌ها را بپوشانید.

توربان‌ها نیز از اعضای خانواده سربندها هستند و استفاده از آن‌ها در سال‌های اخیر بسیار رایج شده‌اند. استفاده از یک توربان زیبا با طرح یا رنگی جذاب در این تیپ تا حد زیادی شما را جذاب‌تر نشان دهد.

پیراهن ماکسی

پیراهن‌های ماکسی با طرح‌های متنوعی مثل طرح‌های گل و هندسی از مهم ترین عناصر این سبک هستند. معمولاً دراین استایل از لباس‌هایی که با طیف متنوعی از لباس دیگر ازلحاظ طرح و رنگ هماهنگ است استفاده می‌شود.

به‌طور مثال پیراهن‌های ماکسی ساده با طرح و رنگ‌های مختلف را می‌توان به‌راحتی با کت جین کوتاه، سوییشرت های مختلف و انواع کفش پوشید.

یادتان باشد که بوهو یعنی راحتی، آزادی و شکستن کلیشه‌ها؛ بنابراین بهتر است برای طراحی این استایل لباس‌هایی راحت و باب میل را انتخاب کنید.

صندل‌های گلادیاتوری

صندل‌های گلادیاتوری درواقع همان صندل‌هایی پر از بند هستند که در تابستان پوشیده می‌شوند. راحتی در پوشیدن صندل‌های گلادیاتوری بسیار مهم است. اگر قرار باشد بندهای متعدد و ساختار این کفش‌ها به‌پای شما فشار بیاورد هرگز از آن‌ها استفاده نکنید؛ زیرا مشخصه اصلی استایل بوهو راحتی و آزادی است.

صندل های گلادیاتوری
پوشیدن صندل های گلادیاتوری

صندل‌های گلادیاتوری علاوه بر مدل کوتاه یعنی مدل‌هایی که بندشان تا مچ پا یا کمی بالاتر یا پایین‌تر قرار می‌گیرد مدل‌های خاص‌تری هم وجود دارد که بندشان تا بالای ران ادامه دارد. بهتر است این مدل از صندل‌ها را با دامن و پیراهن کوتاه بپوشید.

سویشرت ها و روپوش بافت

روپوش‌ها و سویشرت های گشاد و بلند بخش دیگری از این استایل را تشکیل می‌دهند. این سویشرت ها و روپوش‌ها می‌توانند دارای بافت ریز یا درشت باشند. به‌طورمعمول در این سبک از سویشرت ها و مانتوهایی استفاده می‌شود که بافت درشت دارند و باحالتی گشاد و آزاد روی تن می‌نشیند.

این بافت ها اصلی‌ترین عناصر بوهو برای نشان دادن نوعی آزادی و راحتی هستند. سویشرت آزاد و لخت در دنیای بوهمین به‌خوبی قابل‌شناسایی و پذیرش است. سویشرت ها و روپوش‌های بوهویی را می‌توان به‌صورت لایه‌لایه بالباس‌های دیگر پوشید. لایه‌لایه پوشیدن از مصادیق رعایت سبک بوهو است.

کلاه‌های بزرگ و لبه‌دار

شما می‌توانید با خرید کلاه‌های لبه‌دار بزرگ استایل بوهو خود را کامل کنید. توجه داشته باشید که لازم نیست کلاه‌های گران‌قیمتی خریداری کنید. کلاه‌های بزرگ و لبه‌دار معمولاً آن‌قدر زیبا هستند که نیازی نیست برای خاص شدن به سراغ نمونه گران‌قیمت آن بروید.

برای اینکه بتوانید انتخاب صحیحی از کلاه داشته باشید و انواع کلاه را بیشتر بشناسید خواندن مقاله زیر را به شما پیسنهاد میدهیم.

انتخاب کلاه

تونیک، تی‌شرت، بلوز

شما می‌توانید در این استایل تونیک‌های بلند، تی‌شرت‌های ساده یا طرح دار و انواع بلوزها را با یک جلیقه ست کنید. تونیک را با شلوار چسبان یا جین بپوشید. یک جلیقه قهوه‌ای هم با آن ست کنید. با این پوشش قطعاً به یکی از ایدئال‌ترین سبک‌ها خواهید رسید.

جواهرات و اکسسوری

در این سبک از استایل بیشتر از جواهرات و اکسسوری های دست سازی که از عناصر طبیعی ساخته شده‌اند استفاده می‌شود. منظور زیورآلاتی است که از جنس مواد طبیعی مانند چوب، چرم، فیروزه و پر هستند.

النگوهای بزرگ، دست بندهایی با بند پهن از جنس چرم و پارچه، گوشواره از جنس پر و در ابعاد بزرگ، انگشترهایی با سنگ‌های طبیعی و به‌کارگیری سنگ‌های خوش‌رنگ و زیبا در ساخت دست بند ازجمله زیورآلات و اکسسوری های هستند.

استایل بوهو چیست؟ چگونه به سبک بوهو لباس بپوشیم؟
استفاده از اکسسوری

کیف

برای خرید کیف در استایل بوهو شما چند حق انتخاب دارید. می‌توانید از کیف‌های کوچکی استفاده کنید که از جنس چرم و جیر هستند و اصطلاحاً به آن‌ها کراس بادی (CROSSBODY) گفته می‌شود یا کیف‌هایی بزرگ بخرید که حالت نرم و آزاد داشته باشید.

کیف‌هایی از جنس مواد طبیعی می‌توانند ایده خوبی برای تکمیل این تیپ باشند. کیف‌های طرح دار با طرح‌هایی از گل و طبیعت و اشکال هندسی هم ایده خوبی برای ایجاد این سبک است.

جلیقه

جلیقه را با انواع و اقسام لباس‌ها به تن کنید. فرقی نمی‌کند که شما زیر جلیقه پیراهن یا شومیز یا تی‌شرت ساده بپوشید. درهرصورت استایل بوهو با یک جلیقه تکمیل می‌شود. جلیقه‌های جین، چرمی، جیر یا هر جنس دیگری از پارچه باعث می‌شوند تا سبک خاص و سلیقه متفاوت شما را در پوشش به رخ بکشید.

شلوارهای دم پا گشاد

شلوارهای دم پا گشاد بخش بسیار مهمی در استایل بوهو هستند. این شلوارها را می‌توان با انواع کفش‌ها به‌طور مثال با صندل‌های گلادیاتوری، چکمه‌ها، نیم بوت ها و کفش‌های پاشنه‌بلند بپوشید..

عینک آفتابی بزرگ

عینک‌های آفتابی بزرگ در چند سال گذشته بسیار رایج بودند. شما باید با توجه به فرم و مدل صورت عینک آفتابی خود را انتخاب کنید. نکته مهم در انتخاب عینک آفتابی برای این استایل بزرگ بودن است.

دستمال‌گردن و شال‌های بزرگ

دستمال‌گردن و شال‌های بزرگ باعث می‌شود تا تیپ شما به معنای واقعی به یک استایل بوهو تبدیل شود. دستمال‌گردن‌ها و شال‌گردن‌ها با انواع لباس رسمی و غیررسمی ست می‌شوند و از جنس‌های مختلف آن‌ها در هر فصل می‌توان استفاده کرد.

موارد پرکاربرد در بوهو

پارچه توری از گزینه‌های مناسب برای استایل بوهو است. اما یادتان باشد که تور بوهمین متفاوت از پارچه توری ابریشمی و ظریف است. تورهای مناسب برای این سبک زنانه معمولاً به رنگ‌های سفید یا عاجی هستند.

پالت رنگ

یکی از ساده‌ترین قوانینی که باید هنگام ایجاد کمد لباس به سبک بوهو به آن توجه داشته باشید یک پالت رنگی است. نکته اول این است که هر دو رنگ سرد و گرم را در کمد خود داشته باشید.

اگر به سمت سبک مینیمالیستی گرایش دارید کمتر از رنگ‌های شاد و پارچه‌های طرح دار استفاده کنید و بیشتر به سراغ پارچه‌های ساده و رنگ‌های خنثی بروید.

استایل بوهو چیست؟ چگونه به سبک بوهو لباس بپوشیم؟
داشتن لباس با رنگ های متفاوت

نکات

طلایی یکی از رنگ‌هایی است که با تمام‌رنگ‌های موجود در پالت این استایل هماهنگی دارد و به‌خوبی با آن‌ها ترکیب می‌شود. درنتیجه استفاده از برخی لوازم جانبی با رنگ طلایی در لباس‌های این سبک همیشه ایده خوبی است. آویزهای مروارید طلایی یکی از گزینه‌های پرکاربرد دراین سبک است.

نکته دوم این است که از سایه‌های مختلف در یک رنگ استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال سه سایه قهوه‌ای (کارامل، مارون، لاته) یا چهار سایه آبی (فیروزه‌ای، استیل، آبی آسمانی و سرمه‌ای) را در خود جای دهید و از رنگ‌های منزوی یک‌نفره خودداری کنید. این نکته به شما کمک می‌کند هر لباسی در کمد شما به‌راحتی با لباسی دیگر تطبیق داده شود.

نکته سوم این است که لباس‌های شما شامل رنگ‌های خنثی، پاستیلی و همچنین رنگ‌های غنی باشند. از رنگ‌های مصنوعی، نئون و همچنین لباس‌های بسیار اشباع‌شده خودداری کنید.

نکات کلیدی استایل بوهو

  • یک دامن ماکسی به همراه یک تونیک با طرح‌های گل‌گلی درشت می‌تواند تیپ شما را بسازد.
  • اگر تمایل داشته باشید می‌توانید یک شلوار تنگ را زیر دامن خود بپوشید.
  • همه لباس‌های خود را گشاد انتخاب نکنید. برای تأکید بیشتر می‌توانید از شلوار تنگ یا پیراهن تنگ استفاده کنید.
  • برای داشتن سبک بوهو بهتر است از الیاف طبیعی در لباس استفاده کنید. هرگز لباس پلی‌استر و الیاف مصنوعی را برای این سبک انتخاب نکنید.
  • موهای فر برای این سبک لباس پوشیدن مناسب‌تر از موهای صاف است.
  • تا جای ممکن کمتر آرایش کنید.
  • اگر پوست برنزه دارید شما به این سبک خیلی نزدیک هستید.
  • در انتخاب شال روسری نیز دقت کنید و بر اساس ظاهر اصلی خود آن‌ها ست کنید.

استایل بوهو برای آقایان

بعد از یک روز کاری خسته‌کننده با کت‌وشلوار و لباس‌های رسمی این سبک از لباس پوشیدن راحت و بی دنگ و فنگ می‌تواند برای ساعت‌های بعد از کار خیلی وسوسه‌انگیز به نظر برسد. این سبک از پوشش نشان‌دهنده شخصیت یک آدم بی‌دغدغه و بی‌خیال باشد.

شلوار جین روشن

سبک اصیل بوهو شامل شلوارهای جین با رنگ روشن می‌شود. درست است که شلوارهای کتان خوش‌دوخت خیلی خوش‌پوش و پرطرفدار هستند، اما این دلیل نمی‌شود که شما از پوشیدن شلوار جین خودداری کنید. جین‌های سنگ‌شور شده یا طیف‌های میانی رنگ آبی مثل مدل‌های پرادا انتخاب‌های خوبی برای شما می‌باشند. توجه داشته باشید که هرچه شلوار شما کهنه‌تر به نظر برسد به این سبک نزدیک‌تر خواهد بود.

مقاله استفاده از لباس‌های کهنه راهکارهای فراوانی برای استفاده از لباس‌ها و شلوارهای کهنه شما دارد؛ حتما آن را مطالعه کنید.

پیراهن گل‌دار

درصورتی‌که پیراهن‌های راه‌راه نشان‌دهنده مسئولیت‌پذیری و نظم است، هیچ‌چیز به‌اندازه یک پیراهن با طرح گل‌دار نمی‌تواند نشان‌دهنده بی‌خیالی و راحتی شما باشد.

استایل بوهو چیست؟ چگونه به سبک بوهو لباس بپوشیم؟
پیراهن گل دار مردانه

جنبه هنری

لباس‌هایی با چاپ دستی، طرح‌های گرافیکی، نوشته و خطاطی همه این‌ها در گروه لباس‌های سبک بوهو قرار دارند.

صندل چرم

پوشیدن صندل‌های چرم با شلوار جین اعتمادبه‌نفس بسیار بالایی می‌خواهد اما اگر شما این کار را انجام دهید دارای یک استایل بوهو کامل خواهید بود.

پرسش و پاسخ

سبک بوهو یعنی چه؟

پاسخ : سبک بوهو با سابقه طولانی همراه است. زیبایی آن از اواخر دهه ۶۰ و ۷۰ شروع می‌شود. این سبک که “boho chic” یا “boho” نیز نامیده می‌شود، دارای انواع مختلفی از مواد طبیعی، سایه‌های خاکی و الگوهای الهام گرفته از هیپی است.

سبک بوهمی از کجا آمده است؟

پاسخ : منشأ سبک بوهو با بوهمیان، پس از انقلاب فرانسه در فرانسه ظاهر شد. در این دوران، بسیاری از هنرمندان در نتیجه محرومیت از نظام حمایت قبلی، در فقر فرو رفتند.

کلام آخر

به پایان مقاله استایل بوهو چیست؟ رسیدیم. امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر به این موضوعات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم!

منابع:

liveabout.com

sosheslays.com

thepearlsource.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *