ساخت صابون

ساخت صابون

با استفاده از هنر صابون‌سازی، یک مهارت عملی بیاموزید، هدایایی خلق کنید و اجازه دهید خلاقیت شما نیز شکوفا شود. صابونی که از مواد طبیعی ساخته می‌شود، برای پوست و کره زمین بهتر است. در ادامه ما چندین دستور ساخت صابون خانگی آسان برای مبتدیان را جمع‌آوری کرده‌ایم. با واسط پت همراه باشید.

قبل از شروع، در اینجا یک آموزش سریع در مورد شیمی ساخت صابون آورده شده است. برای تهیه صابون، باید از هیدروکسید سدیم استفاده کنید. که به آن قلیاب (lye) گفته می‌شود که سود سوزآور نام دیگر آن است.

واکنش شیمیایی بین روغن مواد و هیدروکسید سدیم را صابون‌سازی می‌نامند که باعث ایجاد صابون می‌شود (و در محصول نهایی دیگر هیدروکسید سدیمی وجود نخواهد داشت).

هنگام کار با لیس از وسایل محافظتی (عینک چشم، دستکش، لباس‌های آستین‌بلند و شلوار) استفاده کنید.

هنگامی‌که نحوه کار با قلیاب و آزمایش مواد اولیه، وسایل و تجهیزات لازم برای تهیه صابون را فهمیدید، مهارت مهمی‌ خواهید آموخت.

روش‌های متداول ساخت صابون

 چهار روش متداول وجود دارد که می‌توانید برای تهیه صابون استفاده کنید.ازجمله ذوب و ریختن، فرآیند سرد، فرآیند داغ و تغییر مجدد. قبل از رفتن به سراغ نحوه ساخت اولین نوع، با چهار روش رایج در ساخت صابون آشنا شوید. برخی از این فرایندها نسبت به بقیه آسان‌ترند.

دانستن نحوه کار هر یک به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که می‌خواهید با کدام‌یک از آموزش‌ها صابون خود را درست کنید.

 ذوب کردن و ریختن صابون

در این روش نیازی به هیدروکسید سدیم نخواهید داشت. فقط کافی است که صابونی که از قبل آماده داشته‌اید و خریداری کرده‌اید را ذوب کرده و دوباره با عطر و رنگ دلخواه خود درون قالب بریزید تا خنک شود. پایه‌های صابون از پیش‌ساخته شده به‌راحتی ذوب و قالب می‌شوند و شما نیازی به دست زدن و کار کردن با قلیاب صابون را ندارید.

ذوب کردن
ذوب کردن و ریختن صابون

روش سرد در ساخت صابون

در این روش ابتدا روغن مورد نظر خود را گرم می‌کنید، روغن باید تا 100 درجه فارنهایت برسد. سپس مخلوط هیدروکسید سدیم و آب را که قبلاً باهم مخلوط کرده بودیم، به روغن داغ کم‌کم اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم تا مخلوط یکدست شود. در قالب ریخته و سپس به مدت 24 ساعت صبر می‌کنیم تا صابون سفت شود.

متأسفانه در این روش نمی‌توان بلافاصله از صابون استفاده کرد و باید حداقل 4 هفته بگذرد تا صابون کاملاً خشک و محکم شود که بتوان از آن استفاده کرد.

روش گرم در ساخت صابون

در این روش که مشابه با روش سرد است. همه مواد را باهم مخلوط کرده و روی حرارت می‌گذاریم تا ذوب شوند. بعد از اضافه کردن تمام مواد موردنظر، آن‌ها را در قالب ریخته و می‌گذاریم سرد و سفت شوند.

در هر دو روش سرد و گرم از قلیاب استفاده می‌شود، با این تفاوت که در روش سرد قلیاب بعد از آب شدن روغن اضافه می‌شود.

ولی در روش گرم، قلیاب در همان مرحله اول اضافه می‌شود. همچنین صابون آماده‌شده در روش گرم بلافاصله قابل‌استفاده است ولی صابون آماده‌شده در روش سرد حدود 4 هفته بعد قابل‌استفاده است.

 روش استفاده از صابون‌های بی‌کیفیت

در این روش از صابون‌هایی که در خانه‌دارید و بی‌کیفیت و بد بو هستند می‌توانید استفاده کنید. برای این کار آن‌ها را رنده کرده، ذوب می‌کنید و عطر و رنگ دلخواه را به آن اضافه کرده و سپس در قالب می‌ریزید. این روش آسان و کم‌هزینه است اما زمان‌بر بوده و اغلب منجر به ساخت صابون با زیبایی کمتر می‌شود.

راهنمای خرید کرم مرطوب ‌کننده یکی دیگر از مطالبی است که توصیه میشود حتما در کنار این مقاله مطالعه شود. زیرا برخی از صابون ها باعث خشک شدن پوست می‌شود. پس بهتر است که حتما یک کرم خوب بخرید.

 ترکیبی از چوب و خاک

برای ساخت این صابون از روش سرد که آسان‌ترین روش است، استفاده می‌کنیم. این دستورالعمل برای ساخت صابون خوش عطر و بو و برای یک مبتدی ایده آل است. از این دستورالعمل می‌توانید نحوه استفاده از سایر مواد افزودنی را بیاموزید.

روغن‌های پایه این صابون، روغن‌های نارگیل، کانولا، کرچک، روغن کنجد، کره با آهک و روغن‌های معطر مانند وتیور و چوب سرو می‌باشد. نتیجه ترکیب این روغن‌ها، یک صابون مرمری دودی با رایحه‌های خاص و عمیق مردانه است که در خوش‌بوترین ادکلن های مردانه پیدا می‌کنید. برای هدیه دادن به مردان، می‌تواند گزینه‌ای عالی باشد.

ساخت صابون
ساخت صابون

صابون مرکبات تازه

 برای ساخت صابون مرکبات از روش ذوب و ریختن ساده یا همان روش سرد می‌توانید استفاده کنید. برای این صابون می‌توانید از صابون‌های با پایه شیری نیز استفاده کنید . که درنتیجه صابون زیباتری را می‌دهند و دیگر نیازی به استفاده کردن و ذوب کردن روغن‌ها و چربی‌ها نخواهید داشت. برای عطر و بوی این نوع صابون از برش‌های مرکبات تازه مثل لیمو و پرتقال استفاده کنید.

توجه داشته باشید که برش‌های مرکبات سنگین هستند، پس‌ازاینکه مواد پایه کمی خنک شدند، برش‌ها را اضافه کنید، در غیر این صورت برش‌ها به ته قالب می‌افتند. برای این دستورالعمل، می‌توانید از برش‌های خشک پرتقال و سایر مرکبات نیز استفاده کنید.

 صابون خانگی کره‌ای

 این دستورالعمل ساخت صابون لوکس کره‌ای است. این صابون ترکیبی از کاکائو و شی باتر است؛ بنابراین صابونی دورنگ به رنگ‌های طلایی و قهوه‌ای خواهید داشت. کاکائو مقداری سنگین است، بنابراین زمانی آن را اضافه کنید که صابون در حال غلیظ شدن و سفت شدن است.

 صابون لوفا لایه‌بردار

 چه کسی می‌گوید شما نمی‌توانید با ذوب و ریختن در قالب خلاق باشید؟ صابون‌های لوفا با این روش به‌راحتی تهیه می‌شوند. پایه را ذوب کنید که می‌تواند هر نوع صابون قدیمی‌ باشد، موارد اضافی را اضافه کنید و لوفاها را به رنگ دلخواه برش دهید و در قالب قرار دهید.

سپس صابون را روی لوفا بریزید. اگر صابون گلاب درست می‌کنید، روغن اساسی آن و مقداری رنگ میکا گل رز را به پایه خود اضافه کنید. لوفا یک نوع گل رز است. هر نوع گل رزی را می‌توانید استفاده کنید. پیشنهاد من گل محمدی است.

خواندن مقاله ی اصلاح صورت آقایان با ترفندهای طلایی را به شما همراهان پیشنهاد میکنم . شما می‌توانید برای اصلاح صورت خود یک صابون خوب را انتخاب کنید و یا حتی خودتان آن را بسازید.

ساخت صابون چای

 هنگامی‌که این صابون خانگی که ترکیبی از چای سبز خانگی و روغن درخت لیمو است، آماده استفاده شد، عطر آن به شما این احساس را می‌دهد که انگار وارد چشمه آبگرم شده‌اید.

می‌توانید این صابون ساده را با وسایلی که قبلاً در آشپزخانه خود داشته‌اید، تهیه کنید. به‌عنوان‌مثال، این صابون با برگ‌های چای سبز درست می‌شود. روغن اکالیپتوس و لیموترش را برای ایجاد رایحه‌ای تازه و شفابخش اضافه کنید.

 صابون آرامش‌بخش اسطوخودوس

 ما این دستورالعمل ساخت صابون رویایی اسطوخودوس را دوست داریم زیرا برای ایجاد یک فضای آرام مشابه یک چشمه آبگرم عالی است. برای رفع استرس فوری از این نوع صابون‌ها استفاده کنید. جوانه‌های اسطوخودوس بعلاوه پرتقال، پاچولی و اسانس اسطوخودوس را برای ترکیب پیچیده‌تر و احساس بهتر اضافه کنید. ممکن است استفاده از گلبرگ‌های گل تازه در صابون یک چالش باشد.

اسطوخودوس
صابون آرامش‌بخش اسطوخودوس

آن‌ها رنگ خود را به‌خوبی حفظ نمی‌کنند و به نظر می‌رسد مانند نقاط کوچک قهوه‌ای یا سیاه درون صابون هستند. ترفند چاره‌ساز این است که قبل از افزودن آن‌ها را کمی خردکنید و درزمانی مناسب که صابون به دمای ملایم‌تری رسید، آن‌ها را اضافه کنید. درهرحال برای اینکه صابون زیبایی به دست بیاورید باید چند بار امتحان کنید و درست شدن آن ممکن زمان‌بر باشد.

 ساخت صابون خشخاش

 این صابون مانند یک‌تکه از کیک لیمویی که دانه‌های خشخاش درون آن پراکنده‌شده‌اند، به نظر می‌رسد. دانه‌های خشخاش برای لایه‌برداری بسیار عالی است زیرا سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد، پوست را مرطوب می‌کند و گردش خون را بهبود می‌بخشد.

رنگ این صابون به‌جای رنگ‌های مصنوعی، به‌صورت ترکیبی از رنگ روغن‌های طبیعی مانند لیمو و پرتقال حاصل می‌شود. دانه‌های خشخاش کمی سنگین هستند، بنابراین صبر کنید تا قبل از افزودن آن‌ها، صابون کمی خنک شود تا همه دانه‌ها به انتهای قالب نروند.

ساخت صابون کیکی

 ظاهر این صابون مانند کیک و دسر است، به همین دلیل این اسم را برای صابونی که از روغن عطر کاکائو دارچین و پودر کاکائو درست‌شده است، انتخاب کرده‌ایم.

این دستورالعمل ذوب و ریختن نیاز به تثبیت‌کننده رنگ وانیل دارد. به‌طورمعمول یک تثبیت‌کننده رنگ وانیلی در صابون به رنگ قهوه‌ای درمی‌آید، اما در این حالت، وانیل، رنگ کیک مانند صابون را افزایش می‌دهد. کلید این دستور صبر و مهارت لازم برای ایجاد لایه‌های یکنواخت و زیبا است.

 بمب حمام دست‌ساز

 این بمب‌های حمام گازدار ساده به‌سادگی مخلوطی از جوش‌شیرین، اسیدسیتریک، نشاسته ذرت، رنگ خوراکی و روغن‌های اساسی هستند. بعدازاینکه این مواد را باهم ترکیب کردید و در قالب ریختید، نیازی به صبر کردن نیست و بلافاصله می‌توانید از آن در حمام بعدی خود استفاده کنید.

 صابون کریستالی

 این صابون‌های زیبا و جادویی به دلیل وجود میکا و سایر افزودنی‌های براق، درخشان و بسیار زیبا هستند. زیبایی این دستورالعمل ساخت صابون در بلورهای نامنظم روی آن است که گویی یک بلور بزرگ شکسته شده هستند که از هر وجه برق می‌زنند.

قرار است هر کریستال وقتی برش داده می‌شود یک‌طرفه و شکسته به نظر برسد. این طرز تهیه کمی وقت‌گیر است، اما اگر عاشق ظاهر بلورهای کوچک و خوشه‌های سنگ‌های قیمتی به شکل صابون هستید، این یک پروژه عالی است. البته مسلماً برای داشتن صابون‌های زیبا، به تمرین زیاد نیاز خواهید داشت.

ساخت صابون
صابون کریستالی

 ساخت صابون ژله‌ای برای کودکان

 بچه‌ها هر چیز ژله مانند را دوست دارند، بنابراین چرا برای سرگرمی بیشتر شستن دست‌ها صابون ژله‌ای درست نمی‌کنید. راز این صابون ژلاتین بدون طعم است. مقداری زرق‌وبرق و رنگ صابون اضافه کنید تا کودکان شما را به استفاده از صابون ترغیب کند.

یک بسته اضافی ژلاتین به آن اضافه کنید تا صابون نرم شود و درعین‌حال نیز با افزایش ژلاتین صابون از دست فرزندتان لیز نمی‌خورد و روی زمین نمی‌افتد. صابون ژله‌ای به‌سرعت حل می‌شود و به‌اندازه صابون معمولی دوام نمی‌آورد، بنابراین باید تعداد بیشتری از آن درست کنید.

 ساخت صابون خانگی شیر و عسل

 این دستورالعمل صابون به‌قدری ساده است که فقط به چهار ماده اصلی نیاز دارد، ازجمله پایه صابون شیری که آن را ذوب کرده و عسل طبیعی، رنگ صابون و رایحه که همه آن‌ها را به صابون اضافه می‌کنید.

عسل موجود در هر صابونی به لطف خواص ضد باکتریایی که دارد، می‌تواند رنگ صورت را نیز روشن کند و به‌طور طبیعی نیز برای پوست مفید است. برای جذاب‌تر کردن صابون شیر و عسل، از یک قالب لانه‌زنبوری استفاده کنید.

در سایت واسط پت برای شما مطلب چگونه عسل طبیعی را تشخیص دهیم؟ به اشتراک گذاشته شده است. می‎‌توانید بهترین عسل را برای ساخت صابون خود انتخاب کنید تا صابون طبیعی تری داشته باشید.

صابون‌های پودری

ساخت صابون پودری حمام یک هدیه آسان و زیبا است، زیرا ساخت آن‌ها سرگرم‌کننده است. تمام آنچه شما نیاز دارید مخلوط نمک اپسوم، نمک دریا، جوش‌شیرین، روغن‌های پایه و رنگ‌آمیزی است. همه‌چیز در کوزه‌های مخصوص یا شیشه‌های مدل‌دار و زیبا برای هدیه دادن یا به‌عنوان دکور در خانه شما قرار می‌گیرد.

با ترکیبات مختلف روغن‌های اساسی و رنگ‌های صابونی امتحان کنید و صابون‌های مختلفی بسازید. بااین‌حال، یک ترفند جالب مطابقت رنگ با رایحه است؛ یا اینکه می‌توانید صابون‌های پودری رنگی را به‌صورت لایه‌ای روی‌هم در شیشه بریزید و یک طرح رنگین‌کمانی ایجاد کنید.

صابون آجیلی

 بسیاری از دستورالعمل‌های ساخت صابون از مواد رایج مانند شیر، عسل و روغن‌های اساسی استفاده می‌کنند. بااین‌حال، بسیاری از محصولات غذایی را می‌توان در دستورالعمل‌های صابون تهیه‌شده از موادی مانند شیر و عسل به کار برد؛ اما شما همچنین می‌توانید خلاق باشید و از آجیل و دانه‌های قهوه برای لایه‌برداری استفاده کنید.

اگر تصمیم به ساخت صابون با رایحه متعادل قهوه را گرفته‌اید، می‌توانید از باقیمانده قهوه در ته فنجان استفاده کنید. اگرچه این دستورالعمل منجر به صابونی با رایحه سبک قهوه می‌شود، اما روغن‌های صابون متعادل می‌شوند و اغلب بر رایحه غلبه می‌کنند.

ساخت صابون
صابون آجیلی

 ساخت صابون لیمویی

 وسوسه‌انگیز است که بخواهید مقدار زیادی مواد به دستور صابون خود اضافه کنید، اما گاهی اوقات راه ساده‌ای است. اگرصابون را به‌عنوان انتخاب می‌کنید، عطری را در نظر بگیرید که بیشتر مردم از آن لذت می‌برند مانند روغن طبیعی لیمو. کمی ماده رنگی صابون زرد را به کره ذوب‌شده اضافه کنید و پایه صابون را برای صابونی زیبا، ملایم و خامه‌ای بریزید، سپس اسانس لیمو را به آن اضافه کنید.

 صابون اسکراب شکری

 این اسکراب های شیرین و زیبا درواقع صابون‌های لایه‌بردار لوکسی هستند. ممکن است چند ماده اولیه مانند شکر در دسترس داشته باشید. این دستورالعمل همچنین به خرده‌های صابون‌های معمولی نیاز دارد تا بافت بهتری به صابون بدهد.

برای افزودن طراوت، رنگ صابون آهکی و روغن اساسی آهک را اضافه کنید. این یکی از ساده‌ترین دستورهای ساخت صابون است و این مکعب‌های کوچک تا شش ماه دوام می‌آورند.

در ادامه پیشنهاد میکنم که مقاله ی بهترین لایه بردار پوست را مطالعه کنید. تا یک لایه بردار پوست را در کنار صابون مخصوص پوست خود پیدا کنید.

 ساخت صابون سفالی

 یک مزیت مهم در تهیه صابون مخصوص خود، این است که می‌توانید دستورالعمل را متناسب با نیازهای پوست خود تنظیم کنید. اگر پوست شما خشک است، یک پایه شیر مرطوب‌کننده را امتحان کنید. از طرف دیگر، اگر پوست شما مستعد آکنه است، افزودن خاک رس برای از بین بردن آلودگی‌ها و جوش‌ها را در ساخت صابون خود در نظر بگیرید. این صابون برای پوست‌های مشکل‌دار ایدئال است. این صابون خیلی زبر نیست و درعین‌حال آرامش‌بخش است.

 صابون بلغور جو

 صابون دم‌کرده جو دوسر برای تسکین پوست خشک، خارش‌دار و حساس محبوب است. همچنین تهیه آن در خانه با ذوب کردن صابون پایه شیری و ریختن آن به همراه بلغور جو در غالب بسیار آسان است. بلغور جو دوسر رایحه‌ای ندارد، بنابراین می‌توانید از عسل، بادام و یا اسانس بادام شیرین در ساخت صابون جو استفاده کنید.

 ساخت صابونی ساده با نمک اپسوم

 نمک اسپوم خواص درمانی بسیاری دارد. خیلی از افراد آن را در وان حمام می‌ریزند. این نمک تسکین‌دهنده عضلات است و در عطاری‌ها موجود است، برخلاف نمک معمولی که شور است، نمک اسپوم تلخ هست.

می‌توانید این ماده تسکین‌دهنده عضلات را به پایه صابون شیری مذاب اضافه کنید. مواد رنگی و اسانس را نیز به آن‌ها اضافه کنید تا باعث زیبایی و همچنین بوی خوش آن شود.

 صابون آلوئه ورا

 برای ساخت این صابون از روش سرد استفاده کنید. این دستور ساخت صابون به لطف ژل گیاه آلوئه ورا و روغن‌های مغذی به‌اندازه کافی ملایم است که می‌توانید آن را علاوه بر بدن، روی صورت نیز استفاده کنید. یک گیاه آلوئه ورا رسیده پیدا کنید تا بتوانید آلوئه ورا تازه را برای صابون استخراج‌کنید. وقتی آلوئه ورا را خارج کردید، آن‌ها در مخلوط‌کن یا غذا ساز بریزید و هم بزنید تا کاملاً شبیه سفیده تخم‌مرغ پف کند. اگر پوست بسیار حساسی دارید، در این دستور تهیه صابون از روغن نارگیل استفاده کنید.

ساخت صابون
صابون آلوئه ورا

صابون حبابی

برای اینکه حباب‌های صابون دست‌ساز خود را بیشتر کنید، می‌توانید از جوش‌شیرین استفاده کنید. اگر از صابون‌های پایه مایع و جوش‌شیرین با هم استفاده کنید، حباب‌های بیشتری در زمان حمام کردن، تولید می‌شود که به پوست شما آرامش بیشتری خواهد داد.

به دنبال قالب‌های صابونی طرح گل باشید تا ارزش این صابون‌های حمام حبابی را برای هدیه دادن بیشتر کند.

در ادامه مقاله ساخت صابون روش تهیه یک نوع صابون را با جزئیات بیشتری ارائه می‌دهیم.

وسایل لازم

  • قالب‌های صابون سیلیکونی
  • تابه‌های پخت سیلیکون
  • دماسنج استیل
  • مخلوط‌ کن چوبی

مواد اولیه لازم

  • ⅔ فنجان روغن نارگیل تصفیه نشده (برای تولید کف خوب)
  • ⅔ فنجان روغن‌زیتون
  • ⅔ فنجان روغن بادام (روغن انگور، آفتابگردان یا روغن گل‌رنگ نیز مؤثر خواهد بود، فقط مطمئن باشید که روغن مایع باشد)
  • ¼ فنجان قلیاب (هیدروکسید سدیم 100 درصد و خالص)
  • ¾ فنجان آب‌خنک – از مقطر یا تصفیه‌شده استفاده کنید (بهترین سیستم‌های تصفیه آب را پیدا کنید)7777

در ادامه مقاله ساخت صابون، دستورالعمل‌های ساخت را به ترتیب ذکر خواهیم کرد.

مرحله 1

 در مرحله اول ساخت صابون باید محل کار خود را با روزنامه بپوشانید. دستکش و سایر لباس‌های محافظ خود را بپوشید. آب را با دقت درون استوانه مدرج اندازه کنید. یک قاشق آماده داشته باشید. مقدار قلیاب خود را اندازه‌گیری کنید، مطمئن شوید که دقیقاً ¼ فنجان دارید.

آن را به‌آرامی در آب بریزید، در همان حال که هم می‌زنید، عقب بایستید تا بخار حاصل از آن را تنفس نکنید. هنگامی‌که آب شروع به شفاف شدن می‌کند، می‌توانید اجازه دهید تا مرحله بعدی مخلوط استراحت کند.

مرحله 2

 سه روغن خود را داخل شیشه‌های نشکن بریزید. مجموع آن‌ها فقط باید یک پیمانه شود. حدود یک دقیقه در ماکروویو گرم‌کنید، یا شیشه حاوی روغن‌ها را در یک ظرف آب گرم قرار دهید تا گرم شوند. دمای روغن‌های خود را بررسی کنید – باید حدود 120 درجه باشد.

دمای ماده شما باید در همان یک دقیقه به حدود 120 درجه رسیده باشد. صبر کنید تا درجایی بین 95 تا 105 درجه خنک شوند. این برای ساخت صابون بسیار مهم است.

مرحله 3

 مرحله سوم ساخت صابون را وقتی هر دو روغن نارگیل و روغن‌زیتون در دمای مناسب قرار گرفتند، شروع می‌کنید. روغن‌ها را در یک کاسه مخلوط ‌کنید. آهسته‌آهسته آن‌ها را اضافه کنید، هم بزنید تا همه باهم مخلوط شوند. 5 دقیقه کامل با دست هم بزنید.

بسیار مهم است که مواد تا حد ممکن باهم مخلوط شوند. بعد از حدود 5 دقیقه، می‌توانید هم بزنید یا می‌توانید از مخلوط‌کن استفاده کنید. رنگ مخلوط صابون روشن‌شده و غلیظ می‌شود. وقتی به نظر می‌رسد که صابون کاملاً مخلوط شده است، می‌توانید از آن استفاده کنید.

مرحله 4

 گیاهان، روغن‌های اساسی یا سایر مواد افزودنی خود را در این مرحله اضافه کنید. کاملاً هم بزنید تا ترکیب شوند. مخلوط را در قالب ریخته و روی آن را با بسته‌بندی پلاستیکی بپوشانید. در یک حوله قدیمی قرار دهید و آن را بپیچید. با این کار گرما باقی‌مانده و فرایند صابون‌سازی آغاز می‌شود. صابون‌سازی فرآیند تبدیل‌شدن مواد پایه به صابون است.

ساخت صابون
صابون حبابی

مرحله 5

 بعد از گذشت 24 ساعت از ساخت صابون، آن را چک کنید. اگر هنوز گرم یا نرم است، اجازه دهید 12 تا 24 ساعت دیگر بماند. وقتی سرد و سفت است، آن را روی یک‌تکه کاغذ روغنی یا سینی فر قرار دهید.

اگر از قالب نان به‌عنوان قالب خود استفاده می‌کنید، در این مرحله به‌صورت میله‌ای برش دهید. بگذارید صابون به مدت 4 هفته یا بیشتر بماند. حتماً هفته‌ای یک‌بار آن را برگردانید تا از همه طرف در معرض هوا قرار بگیرد.

مرحله 6

 وقتی صابون شما کاملاً سفت شد، آن را در کاغذ موم بپیچید یا آن را در یک ظرفی که هوا وارد نمی‌شود، نگه‌دارید. صابون دست‌ساز، گلیسیرین خاص خود را ایجاد می‌کند که یک ماده مرطوب‌کننده است و باعث جذب رطوبت از هوا می‌شود. برای جلوگیری از جذب گردوغبار و ریز گردها باید آن را بسته‌بندی کرد.

کلام آخر

به پایان مقاله ساخت صابون رسیدیم. امیدوارم بتوانید صابون مخصوص خود را با استفاده از این مقاله بسازید. اگر نیاز به لوازم شخصی دست دوم پیدا کردید می‌توانید اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید.

منابع:

thesprucecrafts.com

diynatural.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *