دکوراسیون سنتی منزل

ایجاد فضای سنتی در خانه؛ چگونه خانه خود را سنتی کنیم؟

اگر به دنبال ایجاد حس صمیمیت در خانه خود هستید استفاده از دکوراسیون سنتی منزل راهکار مناسبی در جهت دستیابی به این هدف خواهد بود. از طریق اجرای دکوراسیون سنتی منزل در خانه خود می‌توانید فضای خانه را بسیار دلنشین و راحت جلوه دهید و از سبک‌‌های رسمی مدرن دور باشید. با وجود این که دکوراسیون سنتی الهام‌گرفته از دوران گذشته است اما به‌طور آشکاری احساس صمیمیت، گرمی و راحتی را به ذهن ما منتقل می‌کند. در این مجال در نظر داریم به معرفی انواع روش‌های عملی و کاربردی در رابطه با اجرای دکوراسیون سنتی منزل در خانه بپردازیم. با ادامه مطلب ما را همراهی کنید.

تخت‌های سنتی

از جمله ساده‌ترین روش‌هایی که از طریق آن می‌توان حال و هوای سنتی و قدیمی در فضای یک خانه ایجاد کرد استفاده‌کردن از تخت سنتی است. شما با استفاده از ست کامل یا یک نیم‌ست سنتی می‌توانید فضای نشیمن خانه خود را به مکانی دنج و راحت تبدیل کنید. چنانچه این ایده در نظر شما جالب باشد می‌توانید به جای استفاده از مبلمان و میزهای ناهارخوری معمولی از وجود این تخت‌های سنتی برای اجرای دکوراسیون سنتی منزل در خانه خود بهره‌مند شوید.

اگر به هر دلیل امکان اجرای چنین ایده‌ای را در منزل خود نداشته باشید می‌توانید فقط از یک تخت سنتی در یک گوشه از خانه خود به‌طور مثال در راهروی ورودی منزل استفاده نمایید. همچنین قرار‌دادن تخت سنتی در خانه این فرصت را برای شما فراهم می‌سازد که انواع و اقسام نقش و نگارهای اصیل ایرانی را با استفاده از مخده‌ها و کوسن‌ها به فضای منزل خود اضافه کنید و به این شکل محیطی کاملا دنج و سنتی در خانه خود ایجاد نمایید.

پشتی

در گذشته پشتی و مخده برای ایجاد مکانی راحت به‌منظور نشستن استفاده می‌شد اما در حال حاضر می‌توان از این وسایل به‌عنوان نمادهایی جهت اجرای سبک سنتی در منازل استفاده نمود. قرمز لاکی و آبی فیروزه‌ای از جمله رنگ‌های رایج در دکوراسیون سنتی منزل هستند که به‌خوبی یادآور فضای سنتی با ترکیبی کاملا ایرانی می‌باشند. شما با استفاده از مخده‌ها، جاجیم‌ها و فرش‌های دستبافت می‌توانید رنگ قرمز لاکی را به‌راحتی در دکوراسیون سنتی منزل خود به کار ببرید. همچنین به‌واسطه تزئین فضای منزل خود با استفاده از ظروف سفالی، کاشی‌ها و لوازم دکوری و تزئینی دیگر می‌توان رنگ آبی فیروزه‌ای را به دکوراسیون خانه اضافه نمود.

پشتی و مخده
پشتی و مخده

دکوراسیون سنتی منزل با آب‌نما

حوض به‌عنوان قلب فیروزه‌ای یک خانه از جمله اصلی‌ترین نشانه‌های معماری سنتی کشورمان است که در تمام خانه‌های قدیمی ایرانی موجود بوده است. شما می‌توانید برای داشتن خانه‌ای به سبک سنتی و با الهام‌گرفتن از حوض‌های قدیمی در فضای داخلی منزل خود از وجود آبنماهایی بهره ببرید که از ظاهری سنتی برخوردار هستند. برای این که آب‌نمای منزل شما هر چه بیشتر زیبا و چشم‌نواز جلوه کند می‌توانید از انواع گوناگون گیاهان و نیز سنگ‌های طبیعی برای تزئین و زیباسازی آن استفاده کنید و از این طریق فضای خانه‌تان را به‌واسطه حضور این ابزارهای طبیعی جانی تازه ببخشید.

کرسی

مطمئنا اگر خودتان تاکنون تجربه نشستن یا خوابیدن زیر یک کرسی را کسب نکرده باشید اما به‌طور حتم خاطرات بسیاری را در رابطه با استفاده از کرسی در خانه‌ها از زبان بزرگترهای خود شنیده‌اید. کرسی در گذشته نه تنها به‌عنوان وسیله‌ای گرمایشی در خانه‌های قدیمی به کار می‌رفته است بلکه همچنین وجود این وسیله در منازل بهانه‌ای به‌منظور جمع‌شدن اعضای خانواده در کنار یکدیگر بوده و از این جهت سبب ایجاد صفا و صمیمیت بیشتر در بین افراد می‌شده است.

شما این امکان را دارید که برای ایجاد فضایی مشابه آنچه که از طریق قرار‌دادن کرسی در خانه‌ها در زمان گذشته فراهم بوده است با استفاده از بخاری برقی، میز و لحاف فضایی گرم و دلچسب را به‌منظور استراحت و خواب خود فراهم سازید. اگر فضای خانه شما امکان اجرای چنین ایده‌ای را به شما می‌دهد حتما این مورد را جدی بگیرید و آن را به دکوراسیون سنتی منزل خود اضافه کنید.

دکوراسیون سنتی منزل با فرش و گلیم

همان‌طور که شما نیز به‌خوبی می‌دانید فرش به‌عنوان عنصر اصلی در طراحی و دکوراسیون خانه‌های ما ایرانیان شناخته می‌شود. فرش علاوه بر این که در دکوراسیون خانه‌های قدیمی کاربرد فراوانی داشته است در دوران کنونی نیز نقشی مهم و حضوری پررنگ در دکوراسیون خانه‌های مدرن ایرانی از خود نشان می‌دهد. اگر به استفاده از سبک سنتی در دکوراسیون منزل خود علاقه‌مند هستید خوب است بدانید برای ایجاد فضایی گرم و راحت در نشیمن و پذیرایی منزل خود می‌توانید از فرش‌های دستبافت عشایر و ترکمن استفاده کنید. همچنین دقت داشته باشید در رابطه با انتخاب فرشی که برای دکوراسیون سنتی منزل مناسب باشد بهتر است به رنگ قرمز توجه ویژه‌ای نمایید. از دیگر خصوصیات دکوراسیون سنتی در منازل ایرانیان وجود گلیم و جاجیم است که این روزها خانواده‌های ایرانی به آن توجه زیادی پیدا کرده‌اند.

شما نیز این امکان را دارید که به جای فرش از گلیم و جاجیم در فضای داخلی خانه یا در قسمت زیر میز ناهارخوری خود استفاده نمایید. همچنین گلیم و جاجیم را می‌توان در نقش روکش پوف، پشتی، کوسن مبل و صندلی و به‌عنوان تابلوهای هنری زیبا برای تزئین منزل به سبک سنتی مورد استفاده قرار داد. بیشتر ایده‌هایی که برای استفاده از چنین وسایلی در دکوراسیون سنتی منزل پیشنهاد می‌شوند به‌واسطه خلاقیت و ذوقی که خودتان در انجام این امور به خرج می‌دهید قابلیت عملی‌شدن طبق سلیقه شخصی شما را پیدا می‌کنند و شما می‌توانید متناسب با طرحی که خودتان می‌پسندید دکوراسیون منزل خود را به‌شکلی سنتی طراحی و اجرا نمایید.

سنتی کردن خانه
دکوراسیون سنتی منزل با فرش و گلیم

سماور

چای به‌عنوان یک نوشیدنی شرقی از دیرباز تاکنون همواره در فرهنگ ایران و ایرانی جایگاه ویژه و ممتازی را به خود اختصاص داده است به‌گونه‌ای که امروزه نقش انکارناپذیر آن در زندگی ما به‌خوبی آشکار و نمایان است. بر این اساس می‌توان گفت سماور به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای مورد استفاده در تهیه این نوشیدنی محبوب و پرطرفدار از جمله نمادهایی است که در دکوراسیون سنتی خانه‌های ایرانی به چشم می‌خورد. استفاده از سماور در دکوراسیون سنتی منزل این امکان را برای شما ایجاد می‌کند که فضایی گرم و صمیمی را در منزل مسکونی خود تجربه کنید.

طاقچه

با نگاهی به سبک معماری خانه‌های قدیمی به‌خوبی در می‌یابیم یکی از موارد معمول در معماری این خانه‌ها وجود طاقچه‌هایی بوده است که ساکنین خانه غالبا از آن‌ها برای قرار‌دادن برخی وسایل و تزئین فضای داخلی منزل استفاده می‌کردند. در آن زمان تزئین اولیه این طاقچه‌ها در بسیاری از مواقع با استفاده از پارچه‌های زیبای گل‌دوزی‌شده‌ای صورت می‌گرفت و سپس انواع گوناگونی از اشیای منزل از جمله رادیوهای قدیمی، قاب عکس، ظروف دکوری و غیره بر روی آن قرار داده می‌شد. در زندگی امروز که دیگر خبری از این طاقچه‌ها در طراحی فضای داخلی خانه‌ها نیست می‌توان از قسمت بالای یک شومینه و یا شلف‌های دیواری به جای طاقچه استفاده نمود.

دکوراسیون سنتی منزل با گل و گیاه

یکی از مواردی که می‌بایست در زمان اجرای دکوراسیون سنتی منزل خود توجه کافی به آن داشته باشید تزئین منزل با استفاده از انواع گل‌ها و گیاهان است. چنانچه به علت زندگی آپارتمانی برای تزئین منزل با استفاده از گل و گیاه محدودیت دارید می‌توانید از گل‌های آپارتمانی که مقاومت بالایی دارند برای آراستن خانه خود استفاده نمایید. گلدان‌های سفالی که رنگ سبز گیاهان در آن‌ها فضای شاد و باطراوتی را در خانه ایجاد می‌کند اغلب هزینه چندانی را بر دوش شما نمی‌گذارد.

ساز ایرانی

یکی از مهم‌ترین عناصری که می‌توان آن را در دکوراسیون سنتی منزل در خانه‌های ایرانی مشاهده نمود ساز ایرانی است. شما به کمک ادوات سازهای ایرانی این امکان را دارید که به دکوراسیون منحصر‌به‌فردی برای خانه خود دست پیدا کنید. لازم نیست شما در واقعیت نوازنده باشید تا بتوانید در دکوراسیون خانه خود ساز ایرانی را به کار ببرید. شما فقط قصد آن را دارید که از وجود ساز ایرانی در دکوراسیون سنتی منزل خود بهره‌مند شوید و از این بابت لذت ببرید.

ساز ایرانی
ساز ایرانی

یک پیشنهاد در این زمینه آن است به جای استفاده از تابلوهای گران‌قیمت که در دکوراسیون خانه‌های امروزی به کار می‌روند در ابتدای امر یک دف تهیه نمایید و آن را بر روی دیوار منزل خود آویزان کنید. برای آن که فضا جلوه بیشتری داشته باشد می‌توانید در قسمت زیر دف دیوارکوبی آینه‌کاری‌شده‌ای قرار دهید. همچنین می‌توانید با استفاده از دو فلوت که به‌شکل قرینه در کنار دف قرار می‌دهید ظاهر بسیار زیباتری به آن بدهید. پیشنهاد دیگر ما به شما این است که به‌واسطه حضور انواع دیگر سازهای ایرانی در فضای خانه خود زندگی به سبک سنتی را تجربه کنید.

نکته

نیازی نیست همواره برای این که محیطی متفاوت داشته باشید از ظروف گران‌قیمت و گلدان‌های آنچنانی استفاده کنید. پیشنهاد ما این است برای تزئین اتاق پذیرایی خود در کنار مبل از وجود یک سنتور بهره ببرید. راهکار دیگری که می‌توانید در راستای اجرای سبک سنتی در فضای خانه خود از آن استفاده کنید این است که یک تار، گیتار یا نظیر این‌ها را قاب بگیرید و سپس قاب زیبایی را که ساخته‌اید در قسمت بالای شومینه منزل خود قرار دهید و از تماشای منظره آن لذت فراوان ببرید.

دکوراسیون سنتی منزل با فرش چهل‌تکه

کار خلاقانه دیگری که می‌توانید در جهت اثربخش‌نمودن فضای منزل خود و اجرای دکوراسیون سنتی منزل انجام دهید این است که از فرش‌های سنتی در خانه خود استفاده نمایید. به جای استفاده از چند فرش در فضای خانه خود پیشنهاد می‌شود ریسک کنید و به کمک قیچی، فرش‌ها را به‌شکل تکه‌هایی نامساوی برش دهید و تقسیم کنید. سپس می‌توانید به فرش‌بافی نزدیک محل سکونت خود بروید و درخواست کنید تکه‌های فرش را در ابعاد گوناگون به‌طور مثال شش‌متری، نه‌متری یا دوازده‌متری برای شما تکه‌دوزی نمایند. بدین ترتیب به‌زودی صاحب یک فرش چهل‌تکه زیبا و رنگارنگ خواهید شد و بی‌شک همه شما را به خاطر سلیقه منحصر‌به‌فردی که در تزئین منزلتان به خرج داده‌اید مورد تحسین قرار خواهند داد.

لوازم قدیمی

برای داشتن خانه‌ای به سبک سنتی می‌توانید بعضی از وسایل قدیمی بزرگترهای فامیل از جمله پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها را از آن‌ها قرض بگیرید. لوازمی همچون صندوقچه‌های قدیمی، آینه و کنسول، ظروف مسی، چراغ‌های قدیمی، کوزه‌های قدیمی و نظیر این‌ها می‌تواند شما را برای فراهم‌آوردن یک فضای ایرانی در خانه‌تان کمک کند. شما می‌توانید صندوقچه‌های قدیمی را به‌منظور استفاده در دکوراسیون سنتی منزل به‌عنوان میز عسلی به کار ببرید. چنانچه اندازه صندوقچه‌ها بزرگ بود می‌توانید آن را به‌حالت عمودی بر زمین بگذارید و با انجام پاره‌ای تعمیرات بر روی آن صندوقچه قدیمی‌تان را به یک کمد دیواری سنتی تبدیل نمایید.

نکته قابل توجه دیگر این که بعضی از صندوقچه‌های قدیمی را می‌توان پس از قراردادن روکش بر روی آن‌ها به‌عنوان صندلی‌های راحتی در فضاهایی همچون کتابخانه مورد استفاده قرار داد. تعمیرات و آینه‌کاری کمدهای چوبی این امکان را برای شما فراهم می‌آورد که از آن‌ها به‌عنوان کمدهای تزئینی در اتاق پذیرایی خانه خود بهره ببرید. شما می‌توانید هر وسیله‌ای را که از ایام گذشته به یادگار نگه داشته‌اید در این کمدهای تزئینی نگهداری نمایید و به این ترتیب فضاسازی سنتی منزل خود را با نوستالژی همراه کنید.

سماور
سماور

استفاده از کوزه‌های قدیمی

همچنین به جای استفاده از گلدان‌های تزئینی نیز می‌توانید کوزه‌های قدیمی را در گوشه اتاق‌های منزل خود قرار دهید. یک ایده جالب برای طراحی فضای خانه به‌شیوه‌ای سنتی آن است که با استفاده از خمره‌ها و کوزه‌های قدیمی در اندازه‌های مختلف آن‌ها یک آب‌نمای متفاوت و خلاقانه برای منزل خود طراحی کنید. ایده‌پردازی به‌کمک لوازم قدیمی که در دسترس دارید کار بسیار راحتی است و کافی است با صرف کمی ذوق و سلیقه در این رابطه برای تغییر وضعیت دکوراسیون منزل خود اقدام به عمل آورید تا به نتیجه مطلوبی که در ذهن خود دارید دست پیدا کنید.

استفاده از آینه و کنسول

در رابطه با آینه و کنسول باید گفت به احتمال زیاد اولین فکری که راجع به استفاده از این وسایل برای اجرای دکوراسیون سنتی منزل در خانه خود به ذهنتان می‌رسد این است که آن‌ها را در اتاق پذیرایی قرار دهید. ما در این زمینه پیشنهاد بهتری برای شما داریم. می‌توانید کنسول قدیمی را به‌عنوان یک جاکفشی در راهروی خانه خود استفاده کنید. روش انجام این کار آن است که آینه را در قسمت بالای کنسول به روی دیوار نصب کنید سپس روی میز را به کمک گلدانی پر از گل‌های کوچک و طبیعی تزئین نمایید و در نهایت کنسول قدیمی را به‌راحتی به‌عنوان یک جاکفشی مورد استفاده قرار دهید. چراغ‌های قدیمی نیز هر یک به‌نوعی می‌توانند در زمینه اجرای دکوراسیون سنتی منزل به کار بروند.

دیگر لوازم قدیمی

به‌طور مثال می‌توانید چراغ‌های تلمبه‌ای را در قسمت اپن آشپزخانه منزل خود استفاده نمایید یا چراغ‌های پیه‌سوز را در مجاورت مبلمان منزل قرار دهید و به این شکل فضای خانه خود را به سبک‌های قدیمی نزدیک‌تر کنید. در رابطه با استفاده از ظروف مسی برای تزئین فضای خانه به سبک سنتی و در راستای تحقق دکوراسیون سنتی منزل نیز ایده‌های بسیار زیادی وجود دارد. به‌عنوان مثال می‌توانید خزه‌های مصنوعی، چند شاخه خشک، پرنده‌های مصنوعی و چند تخم‌مرغ مصنوعی را داخل قابلمه‌ای مسی قرار دهید و از این طریق آشیانه پرنده زیبایی بسازید. سپس می‌توانید آشیانه پرنده دست‌ساز خود را در دکوراسیون سنتی منزل خود مورد استفاده قرار دهید. روش دیگر این است که ظروف مسی را بر روی جلومبلی استفاده کنید و به این شکل دکوراسیون سنتی منزل به سبک ایرانی را در فضای خانه خود زنده کنید.

لوازم قدیمی
لوازم قدیمی خانه

نکات مهم در رابطه با اجرای دکوراسیون سنتی منزل

توجه به نکاتی چند در رابطه با اجرای دکوراسیون سنتی منزل در فضای خانه می-تواند شما را برای دستیابی به تجربه‌ای شیرین و دلپذیر از زندگی به سبک سنتی یاری نماید. برای این که بتوانید سبک سنتی را در فضای خانه خود پیاده کنید می‌بایست در فضای منزل حس نظم ذاتی را ایجاد کنید. برای انجام این کار می‌توانید مبلمان بزرگ خانه را که وزن زیادی دارد در مقابل نقاطی که در کانون توجه هستند به‌طور مثال پنجره یا شومینه قرار دهید تا به این شکل فضا متعادل شود.

گروه‌بندی‌کردن و آرایش لوازم، فکر خوبی است و هر جایی که امکانش باشد باید تقارن ایجاد شود. سبک سنتی، استفاده‌کردن از رنگ‌های غنی را در دکوراسیون منزل تاکنون دنبال کرده است. البته باید توجه داشت در یک فضای سنتی رنگ در کانون توجه قرار نمی‌گیرد بلکه حضور آن بیشتر در پشت صحنه احساس می‌شود به‌گونه‌ای که قادر است به تمام فضاها گرمی ببخشد. در سبک سنتی رنگ‌های تیره چوب پیشرو هستند. در این رابطه می‌توان به استفاده از چوب بلوط، گردو، ماهون و گیلاس تکیه بیشتری داشت. اگر در نظر داشته باشید با استفاده از رنگ عمق بیشتری به محیط پیرامون خود بدهید می‌توانید با استفاده از بامبو و چوب‌هایی با رنگ روشن‌تر به‌راحتی به مقصود مورد نظر خود دسترسی داشته باشید.

استفاده از پرده بافتنی در دکوراسیون سنتی منزل

البته باید این نکته را نیز یادآور شد سبک سنتی محتاج این نیست که محیط پیرامون شما به‌صورت کامل و مطلق با استفاده از چوب پوشش داده شود. موضوع دیگر در رابطه با دکوراسیون سنتی منزل آن است که در این سبک اتاق‌های یک خانه دارای لبه‌هایی نرم و منحنی هستند. مبلمان خانه نیز به‌طور معمول دوستانه ولی رسمی هستند و به‌شکلی ساخته می‌شوند که سبب جذب افراد به سمت خود می‌گردند. استفاده از پرده‌ای با بافتی دنج و گیرا نیز از دیگر راهکارهایی است که می‌توانید برای دستیابی به یک سبک سنتی در فضای خانه خود به آن توجه داشته باشید. همچنین استفاده ار منسوجات غیر پارچه‌ای تاثیر قابل توجهی در اجرای دکوراسیون سنتی منزل شما خواهد داشت. برای مثال شما این امکان را دارید که از قطعات کریستال در لوستر خانه خود استفاده نمایید و برای کارهای هنری نیز فریم‌هایی را که طلاکاری‌شده هستند مورد استفاده قرار دهید.

شما می‌توانید جهت خرید و فروش وسایل سنتی که در دکوراسیون منزل بکار می‌روند به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و بدون دردسر اینکار را انجام دهید.

تبلیغات
vasetpet-content

10 دیدگاه دربارهٔ «ایجاد فضای سنتی در خانه؛ چگونه خانه خود را سنتی کنیم؟»

  1. تشکر میکنم از کارهای بسیار براتون مقدور هست فروشگاهی برای خرید لوازم قدیمی معرفی نمایید

    1. سلام در مطلبی که در بالا ذکر شد شما می توانید خانه ی خود را سنتی کنید، اما اگر بخواهید بصورت دقیق دکوراسیون منزل خود را به سبک سنتی ایرانی تزیین کنید باید در موتور جستجوی گوگل بگردید.

  2. سلام.ممنون از مطالب خوبتون.من دوست دارم ساختمان خونه هم سنتی باشه علاوه بر وسایلش.میشه مدل ها و ایده های ساخت خانه به سبک سنتی رو هم بزارید.

  3. سلام.ببخشید توی واسط کالا فروش وسایل سنتی منزل هم دارید؟میشه فروشگاه اینترنتی لوازم سنتی نو هم معرفی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *