اصول نگهداری فنچ در قفس

اصول نگهداری فنچ در قفس

فنچ‌ها پرندگانی بسیار حساس با جثه‌ای کوچک و رنگ آمیزی بسیار زیبا هستند. کودکان علاقه زیادی به گرفتن آن‌ها و بازی با فنچ‌ها دارند، که این کار چندان خوشایند پرنده نیست. دستکاری بیش از حد و فشار دادن پرنده به وسیله کودکان ممکن است که منجر به تلف شدن پرنده شود. لذا شایسته است پرنده را از دسترس کودکان دور نگه داشته و به کودکان آموزش داده شود که از دست زدن به پرنده خودداری کرده و تنها به تماشا کردن آن اکتفا نمایند. بدیهی است که نزدیکی بیش از حد کودک به قفس پرنده نیز می تواند باعث ترس و وحشت پرنده شده و از سوی دیگر سلامتی کودک را نیز در معرض خطر قرار دهد. در این مقاله سعی داریم در مورد مراقبت فنچ صحبت نماییم.

انواع فنچ

فنچ هایی که در پرنده فروشی ها فروخته میشوند انواع مختفلی دارند. البته هر فنچ را میتوان بر اساس نژاد و رنگ به دسته های مختلفی تقسیم بندی کرد.

در ادامه به شما توصیه می‌کنیم اگر به فنچ‌ها این پرندگان کوچک و بامزه علاقه‌مند هستید مقاله‌ی انواع فنچ را از سایت واسط پت مطالعه کنید و آن‌ها را بهتر بشناسید.

وجود گربه در خانه تهدیدی برای فنچ!

وجود گربه در خانه می تواند تهدیدی جدی برای فنچ باشد، حتی اگر گربه نتواند به طور مستقیم از لابه‌لای میله‌های قفس به پرنده آسیبی برساند، حضور آن موجب ناراحتی شدید پرنده می‌شود.

از طرف دیگر گربه می‌تواند با وارد کردن ضربه به قفس و واژگون کردن آن باعث مجروح شدن پرنده شود و در این میان فنچ بیش از سایر پرندگان توجه گربه را به خود جلب می کند، با وجود این تمام پرنده‌ها در معرض خطر هستند.

سگ‌ها معمولا حضور پرنده خانگی را در منزل بدون هیچ ناراحتی و واکنشی می‌پذیرند.

با مطالعه‌ی مطلب پاسخ به سوالات رایج کاربران درباره گربه در مورد گربه‌ها بیشتر بدانید.

از دست زدن ونقل مکان مرتب فنچ‌ها مخصوصا زمانی که دارای جوجه و تخم هستند خودداری کنید. به این دلیل که با ترک جوجه‌ها و تخم‌ها و بزرگ نکردن احتمالی آن‌ها توسط پرنده‌ی پدر و مادر روبرو نشوید.

در این زمان بایستی سرک کشیدن‌های متوالی به قفس پرنده به حداقل کاهش یابد تا پرنده با آرامش خاطر و به راحتی جوجه‌ها را بزرگ نماید.

وجود گربه در خانه تهدیدی برای فنچ
وجود گربه در خانه تهدیدی برای فنچ

نکاتی در رابطه با مراقبت فنچ

در ادامه به ذکر نکاتی در رابطه با مراقبت از این پرنده زیبا می‌پردازیم:

نکته اول

این نکته را هیچ گاه از یاد نبرید که خرید پرنده جدید فقط به معنای وارد کردن یک پرنده دیگر به قفس نیست. چه بسا همین کار سبب بروز برخوردهای شدید بین دو پرنده شود.

پرنده تازه وارد را باید آرام و به تدریج با پرنده قدیمی آشنا نمود. برای آشنا ساختن تدریجی دو پرنده، باید آن‌ها را در دو قفس مجزا در کنار یکدیگر قرار داد. هدف آن است که هر پرنده حضور پرنده دیگر را بپذیرد.

نکته دوم

هیچ گاه قفس‌ها را طوری کنار هم قرار ندهید که دو پرنده بتوانند از لابه لای میله‌ها با یکدیگر تماس پیدا کنند. چرا که ممکن است یکی از آن‌ها پای پرنده دیگر را که همدم احتمالی آن خواهد بود، مجروح نماید و این حالت ممکن است سبب بروز خونریزی شدید در پرنده مجروح شود و باعث می‌شود بعدها پرنده پس از تخم گذاری از لانه بیرون بپرد و همین باعث از بین رفتن جوجه می شود.

نکته سوم

یکی دیگر از نکات مراقبت فنچ این است که معمولا فنچ‌ها ترجیح می‌دهند به شیوه خودشان زندگی کنند. اما به هر حال ممکن است یک فنچ دست آموز هم شود.

البته برای اینکه در این کار موفق شویم باید فنچ بسیار جوان باشد و در ضمن جفتی هم برایش فراهم نشود. البته در بعضی فنچ‌ها هم دیده شده است، با آنکه جفتی برایشان فراهم شده همچنان دست آموز باقی مانده‌اند.

نکته چهارم

حتما قبل از خرید از اینترنت و یا هر منبع دیگر، اطلاعاتی در مورد پرنده‌یتان کسب کنید و جنس نر و ماده آن را بشناسید؛ زیرا امروزه با وارد شدن پرنده‌های زینتی وحشی به عرصه بازار پرنده فروش‌ها اطلاعات کمی درباره آن‌ها داشته و نر و ماده ی جنس‌های مختلف را با هم می‌فروشند. این سبب می شود که حتی دو پرنده به هم نزدیک نشوند و اصلا جفت گیری صورت نگیرد. در نتیجه برای مراقبت فنچ باید به این نکته هم توجه کرد.

نکته پنجم

تغذیه ی فنچ در مراقبت از فنچ ها اهمیت بسیار بالایی دارد. اگر خوراک فنچ ها مقوی و انرژی زا باشد به رشد و زنده ماندن آن‌ها کمک می‌کند.

البته اگر نمی‌دانید که برای فنچ‌های زیبای خود بهترین ماده‌ی خوراکی چیست، نگران نباشید در مقاله‌ی تغذیه فنچ به طور کامل بهترین خوراک‌ها را برای پرنده‌ی دلبندتان معرفی کرده‌ایم.

تغذیه فنچ با مواد حاوی کلسیم
تغذیه فنچ با مواد حاوی کلسیم

نکته ششم

تا می‌توانید قفس پرنده را بزرگ خریداری کنید یا در محیطی باز و بزرگ از پرنده‌یتان نگهداری کنید تا احساس آرامش و آزادی بیشتری در پرنده ایجاد شود.

البته به این نکته هم باید توجه داشت که فنچ پرنده‌ای بسیار ضعیف است و دارای شرایط زندگی ویژه‌ای است که نمی‌تواند به صورت کاملا آزادانه در موقعیت جغرافیایی ایران زندگی کند و آزاد کردن این پرنده در طبیعت یا کوچه و خیابان برابر است با مرگ زجر آور این پرنده در همان دقایق اول آزادی. پس نمی‌بایست به فکر آزاد کردن این پرنده زیبا در کوچه و خیابان بود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد قفس مناسب برای فنچ مطلب زیر را مطالعه نمایید:

قفس مناسب برای فنچ

مراقبت فنچ در حمام کردن

فنچ ها حمام کردن را خیلی دوست دارند. به همین خاطر می‌بایست در فصول گرم سال آب نیمه گرم با ارتفاع مناسب با قد پرندگان، در اختیار آن‌ها قرار داد و بلافاصله بعد از استحمام آب را برداشت.

پرنده را در مکانی بسیار کم رفت و آمد قرار بدهید تا احساس راحتی و آرامش نماید. بهتر است با تاریک شدن هوا چراغ‌ها را خاموش کنید. در طول شب نیز اگر چراغ‌های خانه روشن ماند برای خاموش کردن چراغ‌ها واجب است به آرامی و با احتیاط این کار را انجام دهید و کمی نور و روشنایی از طریق شب خواب «چراغ خواب» یا چراغ قوه و به منظور جلوگیری از وارد شدن استرس زود هنگام به پرنده ایجاد نمایید.

فنچ‌ها مانند دیگر پرندگان خانگی از نقل مکان و تغییر دادن مرتب مکان زندگیشان بیزار هستند. حتی الامکان از تغییر محل زندگی پرنده باید اجتناب ورزید. به هنگام داشتن تخم و جوجه نیز به هیچ وجه نمی‌بایست این کار صورت گیرد. دمای مناسب برای زندگی کردن فنچ ها ۱۵ تا ۲۴ درجه ی سانتی گراد با نور کافی و مناسب است.

کلام آخر

به پایان مقاله مراقبت از فنچ رسیدیم.

فنچ‌های پرندگان خانگی و بسیار زیبایی هستند. این پرندگان به دلیل داشتن جثه‌ی کوچک به مراقبت بیشتری احتیاج دارند. سعی کنید بیشتر از همیشه مواظب آن‌ها باشید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر از سایت واسط پت مطالعه نمایید. مطالب زیر مرتبط با فنچ است و شما می‌توانید عضو وبسایت واسط کالا شوید و به‌روزترین آن‌ها را مطالعه کنید.

همچنین با دانلود اپلیکیشن واسط کالا میتوانید بهترین و زیباترین پرندگان و اجناس را به بهترین قیمت بخرید و یا بفروشید.

منابع

petful.com

lafeber.com

تبلیغات
vasetpet-content

21 دیدگاه دربارهٔ «اصول نگهداری فنچ در قفس»

 1. سلام من یک فنچ نر دارم نوع زبرا میخام جفتش بدم با نوع خودش جفتش کنم یا یکی دیگه
  بعد یک سوال دیگه وقتی شبا چراغو خاموش میکنم سر و صدا میکنه
  لطفا یکی جواب بده ‼️‼️

 2. سلام.
  ببخشید.کدوم گونه از فنچ ها رو کنار هم قرار بدیم راحت جفتگیری میکنن و بچه هاشون هم زیبا میشن؟

 3. سلام من دوتا فنچ داشتم و یکیشون پف کرد و پرهاشو دور از خودش نگه میداشت و رو دوتا پاهاش نشستته بود و بعد مرد چرا لطفا بگین چون میخوام بدونم تا اون زنده بمونه 😭

 4. کاری به کارشون نداشته باش غذای اصلیشو 250گرم تخم کتان قاطی 1کیلو ارزن کنید و بهخوبی قاطی کنید و داخل ظرف دانخور به مقدار لازم قرار دهید اصلا به قغس پرنده سرک نکشید به هیچ وجه قفسش را جابه جا نکنید و اگر بتونین عرق زیره سیا 5قطره داخل آبخورش بریزین در ارز ی هفته واستون تخم گذاری میکنه من فنچهام خیلی سبزی دوست دارن حتما سبزی بزارین و قره مولتی ویتامین مخصوص فنچ بخرین قیمتش 15تومنه هفه ای ی بار در اختار پرنده قرار بدین وبعد از 24ساعت آب را عوض کنين

 5. سلام
  من یک جفت فنچ دارم و اینکه میتوانم توی خونه در اتاق در بسته آزادشون کنم؟لطفا سریع جواب بدید.

 6. https://uupload.ir/files/ef9x_img_۲۰۲۰۱۲۰۷_۲۲۰۸۵۳.jpg
  فنچ من هفته پیش پاش رو کج میزاشت و سه چهار روز پیش با آب و بتادین شستم و پماد تتراسایکلین زدم و روی پاش یه چیز مثل جوش بود پریروز دیدم پاش سیاه و خشک شده و انگار مچ پاش هم ورم کرده
  چه کار کنم بهتر بشه. به دامپزشکی دسترسی ندارم

 7. من فنچام دو تا جوجه دارن که حدودا جوجه هاشون 1/5 ماه دارن
  الان لونشون رو عوض کردم فنچ مادم تخم کرده مشکلی که براجوجه ها ندداره
  و جوجه هام کی دونه خور میشن

  1. سلام
   جوجه ها پس از اینکه خودشان به صورت مستقل دانه خور شدند بایستی محلشون تغییر کند.
   معمولا در همین سن یک ماه و نیم تا دوماه دانه خور می شوند

 8. سلامومن یک جفت فنچ دارم که به خاطر ترسیدن تخم هاش رو رها کرده و دیگه ازشون نگهداری نمیکنه.نمیدونم باید چیکار کنم

 9. سلام من یک جفت فنچ زبرا داشتم که توی پاسیو تخم گذاشته بودند الان یک جفت فنچ لپ سیاه خریدم حالا فنچ هایی که تخم داشتند فنچ های لپ سیاه را میزنند چگونه جلوی این درگیری هارا بگیرم لطفا سریع جواب بدید.

 10. ب نظرم تکثیر فنچ یا پرنده هایی مشابه که خیلی حساسا هستن کار سختیه به جاش میشه پرنده های مقاوم تری مثل مرغ مینا رو انتخاب کرد.
  با تشکر از مطالب خوبتون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *