تفاوت استخدام رسمی و قراردادی

تفاوت استخدام رسمی و پیمانی و قراردادی

این‌که تفاوت استخدام رسمی و پیمانی و قراردادی در چیست سؤالی است که ممکن است ذهن افراد زیادی را که در شرف آزمون استخدامی هستند به خود مشغول سازد.

حتماً شما هم به دنبال تضمین آینده کاری خود هستید و راه تحقق این امر را در استخدام در نهادهای خصوص و دولتی می‌دانید. اما ممکن است که در این زمینه هیچ گونه اطلاعاتی نداشته باشید.

در مقاله پیش رو سعی ما بر این خواهد بود که باب آشنایی با انواع استخدام‌های رسمی و پیمانی و قراردادی را به روی شما خوانندگان عزیز باز کنیم. بعد از آن تفاوت استخدام رسمی و پیمانی و قراردادی را برای شما بازگو خواهیم کرد.

استخدام رسمی

قبل از اینکه به تفاوت استخدام رسمی و پیمانی و قراردادی بپردازیم ابتدا استخدام رسمی را معرفی می‌کنیم.

از دیدگاه مراجع قانونی و بر اساس ماده ۴۵ قانون مدیریت خدمات کشوری بعد از تصویب کردن این قانون تمامی استخدام‌ها به صورت رسمی و یا پیمانی صورت می‌گیرد.

رسمی آزمایشی و رسمی قطعی از انواع استخدام رسمی محسوب می‌شوند. اگر نیرویی هستید که خواهان استخدام رسمی قطعی در نهادی هستید. باید این نکته را مد نظر داشته باشید که قبل از آن‌که به رویای خود دست یابید ابتدا باید مدتی به صورت رسمی آزمایشی مشغول به کار شوید.

چنانچه در پایان مدت زمانی که به صورت رسمی آزمایشی مشغول به کار هستید تشخیص داده شود که صلاحیت ماندن در منصب خویش را ندارید بدون هیچ گونه تعهد، از طرف وزارت‌خانه و یا مؤسسه، حکم برکناری شما صادر خواهد شد.

گفتنی است که اگر از کار خود برکنار شده‌اید به مدت یک سال بعد از برکناریتان اجازه شرکت در آزمون استخدام رسمی در همان شغل و منصب را نخواهید داشت.

بنابر مطالبی که بیان نمودیم حتماً شما هم متوجه شده‌اید که استخدام به صورت رسمی قطعی دارای مزایایی در مقایسه با استخدام رسمی آزمایشی است.

در ادامه برخی از مزایای استخدام رسمی قطعی را بر می‌شماریم.

مزایای استخدام رسمی

الف) انعطاف‌پذیری

انعطاف‌پذیری یکی از مزایای استخدام قطعی است. چنانچه شما در یکی از ادارات دولتی مشغول به کار هستید. این اختیار را دارید که از بخشی به بخش دیگر بروید به گونه‌ای که کار خود را سنگین‌تر و یا سبک‌تر کنید.

چرا که شما از کارمندان آن مؤسسه محسوب می‌شوید و وظیفه دارید که در آن‌جا خدمت کنید.

از طرف دیگر کار شما ساعت مشخصی دارد. به گونه‌ای که به راحتی می‌توانید رأس ساعت از محل کارتان بیرون بیایید و از این طریق میان زندگی و کارتان تعادل برقرار نمایید.

انعطاف پذیری
انعطاف پذیری در استخدام

ب) داشتن امنیت شغلی

شما در استخدام رسمی قطعی از امنیت شغلی برخوردار خواهید بود. در حالت کلی اساساً مشاغل دولتی در مقایسه با مشاغل بخش خصوصی از امنیت بیشتری برخوردار هستند.

چرا که پیروی کننده از قوانین خاصی می‌باشند و هرکسی نمی‌تواند بیاید و به آسانی و بنا به تمایل شخصی در مورد اخراج افراد و جایگزین کردن آن‌ها با افراد دیگر تصمیم‌گیری کند.

حقیقت این است که یکی از مهم‌ترین دلایل تمایل افراد برای استخدام در مشاغل دولتی دارا بودن امنیت شغلی است.

لذا سی سال شغل و نهایتاً داشتن حقوق بازنشستگی از دلایل خوبی به حساب می‌آید که نه تنها شما بلکه سایر افراد هم ترجیح دهند شغل دولتی داشته باشند تا شغل خصوصی.

ج) ساعت کاری مشخص

اگر در یکی از ادارات دولتی مشغول به کار هستید قطعاً می‌دانید که موظف به اضافه کاری نیستید و برای هر ساعتی که اضافه کاری می‌کنید به شما حقوق پرداخت خواهد شد.

لذا چنانچه می‌خواهید کارتان سنگین نباشد به آسانی می‌توانید از رأس ساعتی که مقرر شده است از اداره خارج شوید. همان طور که قبلاً هم اشاره کردیم از این طریق می‌توانید تعادلی بین زندگی و کارتان ایجاد نمایید.

معایب استخدام رسمی

تا این‌جا به مزایای استخدام رسمی قطعی پرداختیم اما بهتر است بدانید که این نوع استخدام اگرچه دارای مزایایی است معایبی هم دارد که در ادامه به شرح معایب آن خواهیم پرداخت.

الف) تخریب شدن توسط سایر همکاران نزد مقام‌های بالا دست

چنانچه در یکی از ادارات دولتی جزء نیروهایی هستید که به استخدام رسمی قطعی آن نهاد درآمده‌اید این نکته را به خاطر داشته باشید:

ممکن است توسط همکارانتان نزد مقام‌های بالا دست تخریب گردید. حتی ممکن است که به همین دلیل کار خود را نیز از دست دهید.

ب) روال کند افزایش حقوق

اگر رویای استخدام شدن در یکی از نهادهای دولتی را ذهن می‌پرورانید .بدانید که روال افزایش حقوق در نهادهای دولتی طولانی بوده و در سال زیاد پیش نمی‌آید.

استخدام پیمانی

در نهادهای دولتی و اداری نیروهایی وجود دارند که برای انجام امور اجرایی و تصدی‌گری استخدام می‌شوند. تمامی مقررات و ضوابط مربوط به این نیروها در آئین‌نامه استخدام پیمانی قید شده است.

به نظر برخی از افراد این نوع استخدام به نوعی استخدام نیمه رسمی است. چرا که اگر شما نیروی کاری پیمانی در مؤسسه‌ای باشید و همچنین دارای عملکرد مناسبی در حوزه کاری خود باشید و کارفرما از شما رضایت داشته باشد.

شما می‌توانید در قالب نیروهای رسمی به فعالیت خود ادامه دهید. کلیه کسانی‌که به صورت پیمانی استخدام شده‌اند در طول مدت زمانی که کار می‌کنند می‌توانند تحت پوشش تأمین اجتماعی کشور قرار گیرند.

استخدام پیمانی
استخدام پیمانی

در ادامه به ذکر نکاتی که در خصوص نیروهای پیمانی کاربردی می‌باشد می‌پردازیم.

نیروهای پیمانی کاربردی

 • در حالت کلی هدف از استخدام پیمانی جذب کردن نیروهایی است که به طور موقت و در مدت زمان معین مشغول به کار می‌شوند.
 • بنابراین نهادها و سازمان‌های دولتی مجاز هستند که با رعایت قوانین استخدامی کشور و اخذ مجوزهای قانونی نیروهای مورد نیاز خود را به صورت قرارداد پیمانی استخدام کنند.
 • چنانچه قرار باشد که شما به صورت پیمانی استخدام شوید موظف به تکمیل فرمی خواهید بود که از سوی سازمان امور اداری و استخدامی به شما عرضه می‌شود.
 • از جمله مواردی که در این فرم تعیین می‌شود مدت زمان همکاری شما می‌باشد که مدت زمان متداول برای این نوع استخدام یک سال است.
 • مدت زمان در نظر گرفته شده برای مرخصی شما که از نیروهای پیمانی نهادی می‌باشید در طول یک سال، یک ماه است.
 • استخدام پیمانی در نقطه مقابل استخدام رسمی قرار دارد.
 • گفتنی است که اگر شما در طول مدت زمان قرارداد کاری‌اتان عملکرد مناسبی نداشته باشید. بعد از این‌که قرارداد کاری‌اتان به اتمام رسید امکان این وجود دارد که مجدداً از سوی کارفرما به همکاری در نهاد مربوطه دعوت شوید.
 • بدانید که اگر قرار است تحت عنوان نیروی پیمانی با شرکتی همکاری کنید. تحت حمایت قوانین استخدام پیمانی قرار خواهید گرفت و بایستی برای شما بیمه در نظر گرفته شود.

وظایف و حقوق کارفرما و نیرو در استخدام پیمانی

 • کارفرمای شما در قبال شما که از نیروهای پیمانی آن سازمان می‌باشید وظیفه دارد که شما را بیمه کند.
 • اگر شما مستخدم پیمانی شرکت یا سازمانی می‌باشید. بدانید که بر اساس قوانین حق ندارید که همزمان در دو نهاد دولتی به صورت قرارداد پیمانی فعالیت کنید.
 • افزون بر این امکان این‌که شما در سازمان‌های دولتی انتقال یابید وجود ندارد.
 • به عبارتی امکان بسترسازی جهت انتقال شما به عنوان نیروی استخدامی پیمانی از نهادی به نهاد دیگر وجود ندارد.
 • شایان ذکر است که این انتقال در مواردی از قبیل آموزش، مأموریت موقت و یا با هدف کارآموزی می‌تواند صورت گیرد.
وظایف و حقوق کارفرما و نیرو
وظایف و حقوق کارفرما و نیرو
 • در صورتی‌که کارفرما قصد ابطال قرارداد با شما را داشته باشد. مکلف است که یک ماه قبل این مسئله را به اطلاع‌اتان برساند. البته باید این موضوع را خاطر نشان کرد که عکس این قضیه هم درست است. بنابراین چنانچه شما خواهان فسخ قرارداد باشید بایستی کارفرمای خود را در جریان بگذارید.
 • چنانچه شما به عنوان نیروی پیمانی بدون دلیل منطقی به مدت ۷ روز از کار خود غیبت کنید. قرارداد کاریتان بدون توجه به شما و به صورت یک‌طرفه ابطال خواهد شد.
 • چنانچه به عنوان نیروی استخدامی باردار و یا بیمار می‌باشید. موظف هستید که این مسئله را با کارفرمایتان در جریان بگذارید تا وی این موضوع را به اطلاع سازمان تأمین اجتماعی برساند. نهایتاً شما از قوانین حمایتی تعیین شده بهره‌‌مند شوید.

نکته

اگر نهاد و یا سازمانی که در آن مشغول کار هستید خواهان استخدام نیروی رسمی می‌باشند. در اولین گام باید این فرد را از بین شما و همکارانتان که از کارکنان پیمانی آن مؤسسه می‌باشید انتخاب کنند.

البته باید این موضوع را هم بیان کنیم که چنانچه قرار باشد شما به استخدام رسمی آن نهاد درآیید سابقه کاریتان بررسی خواهد شد

استخدام قراردادی

چنانچه تمایل دارید اطلاعاتی در خصوص استخدام قراردادی کسب نمائید باید به شما بگوئیم که بعضی از کارکنان در دستگاه‌های دولتی عهده‌دار انجام کارهای پشتیبانی و خدماتی هستند.

بخش‌نامه مربوطه، تعداد مشاغلی که شامل این گروه می‌شوند را اعلام کرده است. طبق این بخش‌نامه، مشاغلی همچون نظافت، آرایشگری، رخت‌شویی، آشپزی، خیاطی و غیره جزء مشاغل خدماتی و قرارداد کاری محسوب می‌شوند.

اگر می‌خواهید به عنوان نیروی قراردادی در نهادی استخدام شوید. لازم است بدانید که کارکنان خدماتی از حیث بیمه فراگیر قانون تأمین اجتماعی و از لحاظ استخدامی و اداری فراگیر قانون کار هستند.

کارمند رسمی

کارمند رسمی دارای شرایط خاصی است. بنابراین اگر قرار است به استخدام رسمی نهادی درآیید ضروری است که گزینش‌های مربوطه را بگذرانید.

شما به عنوان یک کارمند دارای نقشی اساسی در زمینه تصمیم‌سازی‌ و همچنین تصمیم‌گیری‌ هستید. علاوه بر این تأثیرگذار در امور جاری بوده و در کامیابی و پیروزی اهداف اداری و دولتی نقش مهمی خواهید داشت.

این را هم بدانید که کارکنان رسمی از لحاظ نظام استخدامی آماده قانون استخدام کشوری و همچنین قانون مدیریت خدمات کشوری هستند. همچنین از حیث پوشش بیمه‌ای مشمول صندوق بازنشستگی کشوری می‌باشند.

کارمند پیمانی

اگر قرار است که شما به عنوان کارمند پیمانی نهادی استخدام شوید باید بدانید که کارمندان پیمانی در سیستم اداری جهت امور تصدی‌گری استخدام می‌شوند.

همچنین این کارمندان از حیث پوشش تأمین اجتماعی فراگیر صندوق تأمین اجتماعی بوده و از لحاظ نظام استخدامی فراگیر آئین‌نامه استخدام پیمانی می‌باشند.

در ادامه در مورد تفاوت استخدام رسمی و پیمانی و قراردادی صحبت می‌کنیم.

کارمند
کارمند پیمانی

تفاوت استخدام رسمی و پیمانی و قراردادی

تا این‌جا شما را با انواع استخدام آشنا کردیم حال نوبت آن است که تفاوت استخدام رسمی و پیمانی و قراردادی را به شما معرفی نمائیم.

تفاوت استخدام رسمی و پیمانی و قراردادی در بیمه کردن

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم چنانچه قرار باشد شما در نهادی به صورت پیمانی استخدام شوید، باید این موضوع را بدانید که کارفرمای شما وظیفه دارد شما را بیمه کند.

در صورتی هم که به صورت رسمی استخدام می‌شوید بعد از بازنشستگی از خدمات مربوط به آن بهره‌مند خواهید شد. البته باید این را هم بدانید که اگر به صورت پیمانی در مؤسسه‌ای استخدام می‌شوید از این نوع خدمات برخوردار نخواهید بود.

تفاوت استخدام رسمی و پیمانی و قراردادی در حقوق

بهتر است بدانید که هم اکنون میزان دریافتی نیروهای رسمی که در نهادها و سازمان‌های دولتی کار می‌کنند به اضافه حقوق و مزایا و همچنین اضافه کاری ۳ الی ۵ میلیون تومان است.

این در حالی می‌باشد که حداقل مقداری که نیروهای قراردادی تابع دولت دریافت می‌نمایند تابع مصوبات دولت بوده و به اجبار ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌باشد.

چنانچه قرار است شما در نهادی به صورت قراردادی مشغول کار شوید باید از این موضوع مطلع باشید که از آن‌جائیکه جزء کارکنان غیر رسمی دولت محسوب می‌شوید نمی‌توانید از افزایش حقوق و مزایایی که کارکنان رسمی از آن بهره‌مند می‌شوند برخوردار شوید.

این را هم بدانید که این اجحاف آشکار و عظیم به نیروهای کار قراردادی وابسته به دولت است که در حقوق، دستمزد و حتی بازنشستگی‌اتان می‌تواند آثار منفی به جا گذارد.

نکته

چنانچه از کارکنان قراردادی دولت هستید و از نظر حقوقی زیان دیده‌اید می‌توانید برای مشکلاتی که در دوران بازنشستگی‌اتان دچارش می‌شوید در دیوان عدالت اداری شکایت خود را مطرح کنید تا از راه‌های قانونی به دادرسی حقوق خود بپردازید.

تفاوت استخدام رسمی و پیمانی و قراردادی در توجه به کارکنان

لازم است بدانید که دولت اعلام کرده است ۸۵ درصد بودجه کشور در زمینه هزینه‌های جاری به کار برده می‌شود. یکی از مشکلاتی که دولت با آن مواجه است تورم حقوق کارمندان در نهادهای دولتی می‌باشد.

به گونه‌ای که در برخی موارد دولت نسبت به سپردن نیروهای خود به شرکت‌های پیمانکاری تمایل نشان می‌دهد. تا از این طریق بتواند هزینه‌های جاری را کم کند.

در صورتی‌که بیشترین ظلمی که به شما به عنوان نیروی کار می‌شود از سوی شرکت‌های پیمانکاری می‌باشد. بنابراین این موضوع سبب نارضایتی و اعتراض شما به عنوان فردی که نیروی پیمانی، شرکتی و قراردادی هستید خواهد شد.

تفاوت استخدام رسمی و قراردادی
تفاوت کارکنان

چنانچه شما عضوی از نیروی کاری پیمانی در نهادی باشید به شما شماره پرسنلی تعلق خواهد گرفت که همین امر سبب می‌شود کار شما دارای اعتبار بیشتری باشد.

اما اگر نیروی قراردادی مؤسسه‌ای هستید باید بدانید که سازمان‌ها هیچ تعهدی در قبال شما نخواهند داشت.

تفاوت استخدام رسمی و پیمانی و قراردادی در پاداش دادن

اگر شما نیروی پیمانی نهاد یا مؤسسه‌ای هستید به شما این امید را می‌دهیم که احتمال این‌که به صورت رسمی استخدام شوید زیاد است.

ولی اگر نیروی قراردادی می‌باشید ممکن است به مدت ۱۰ سال هم کار کنید ولی نهایتاً از پاداش پایان کار و بازنشستگی برخوردار نخواهید بود.

در صورتی‌که کارفرما تمایل به اخراج شما داشته باشد می‌تواند به راحتی شما را از کارتان اخراج نماید.

خدمات بیمه

بیمه از دیگر مواردی است که شما باید به عنوان فردی که خواهان استخدام در شرکتی به عنوان نیروی رسمی و یا پیمانی هستید از آن مطلع باشید.

لازم است بدانید که بیمه نیروهای رسمی از نوع بیمه خدمات درمانی می‌باشد اما بیمه نیروهای پیمانی از نوع بیمه تأمین اجتماعی می‌باشد که این خود یک امتیاز مثبت برای شما اگر نیروی پیمانی مؤسسه هستید در مقایسه با نیروی رسمی محسوب می‌شود.

چرا که بیمه تأمین اجتماعی کمی بهتر از بیمه خدمات درمانی می‌باشد اما در زمینه‌های دیگر استخدام رسمی کمی بهتر از استخدام پیمانی می‌باشد.

البته ذکر این نکته برای شما خالی از لطف نیست که بر اساس استخدام نیروهای جدید شما فقط می‌توانید به صورت پیمانی استخدام شوید چرا که هیچ یک از نهادها نیروهای خود را به صورت رسمی استخدام نمی‌کنند.

تفاوت استخدام رسمی و پیمانی و قراردادی در مرخصی دادن به کارکنان

چنانچه قرار است به عنوان نیروی پیمانی در شرکتی مشغول فعالیت شوید. لازم است بدانید که مدت زمان مرخصی شما نهایتاً به میزان مدت قراردادی خواهد بود که مابین شما و کارفرمایتان بسته شده است.

اما اگر از کارکنان رسمی نهادی می‌باشید حتماً می‌دانید که حداکثر به مدت سه سال می‌توانید از مرخصی بدون حقوق بهره‌مند شوید.

البته بهتر است این را هم بدانید که این مدت زمان در صورتی‌که قصد ادامه تحصیل در رشته مرتبط با شغل‌تان را داشته باشید. به مدت دو سال دیگر نیز قابل تمدید خواهد بود.

نکته آخر در مورد تفاوت استخدام رسمی و پیمانی و قراردادی

حتماً شما هم می‌دانید که بهترین نوع استخدام، استخدام رسمی است. بعد از آن استخدام پیمانی می‌باشد که تقریباً نیمه رسمی محسوب می‌شود.

تفات‌های استخدام
تفات‌های استخدام

دولت قرارداد سالانه و یا در بیشتر مواقع ۳ الی ۵ ساله منعقد می‌کند که یا آن را تمدید می‌کند و یا این‌که آن را به استخدام رسمی مبدل می‌کند.

احتمال اخراج شدن شما اگر نیروی رسمی نهادی می‌باشید خیلی کم‌تر می‌باشد مگر این‌که از شما خطا و یا اشتباهی سر زده باشد.

بعد از استخدام رسمی و پیمانی، استخدام قراردادی می‌باشد. سالانه توسط خود سازمان تمدید می‌شود نه دولت همچنین امنیت شغلی در استخدام قراردادی پایین می‌باشد.

این نکته‌ای است که شما باید به عنوان فردی که خواهان استخدام قراردادی در شرکتی می‌باشید مد نظر قرار دهید.

86 دیدگاه دربارهٔ «تفاوت استخدام رسمی و پیمانی و قراردادی»

 1. با سلام کارمند شرکتی بانک هستم فقط در سال ۱۴۰۱ گفتند حقوق کارگرها ۵۷ درصد افزایش می یابد که عملا ۳۵ درصد یا کمتر بود و حقوق کارمندان دولت ۱۰ درصد ( زیرا در زمان دولت روحانی دوبار کارمندان دولت افزایش داشتند ) که شکاف رسمی ها و شرکتی ها زیاد شده بود ما گفتیم تا حدی عدالت برقرار شده اما حالا دوباره حدودا یک میلیون به حقوق رسمی ها افزوده شد به غیر از مزایا و وامهای بی شماری که می گیرند . باز هم تبعیض . باز بی عدالتی …

 2. سلام و وقت بخیر
  آیا یک شخص می تواند با یک شرکت خصوصی همزمان دو قرار داد تمام وقت و ساعتی داشته باشد؟
  در صورتی که ممکن است نحوه محاسبه مالیات چگونه خواهد بود. هر قرار داد مجزا مالیات محاسبه می شود و یا مجموع کارکرد دو قرار داد به عنوان محاسبه مالیات باید در نظر گرفته شود. (از نظر پلکان درصد مالیاتی)

 3. سلام علیکم
  در یک پتروشیمی کاملا خصوصی در منطقه ویژه ماهشهر مشغول هستیم و قرارداد ما با شرکت مستقیم و ماهیت کار ما دائمی میباشد و سال به سال قرارداد ما یکساله تمدید میشود.
  سوال ما این است با توجه به اینکه تمام پتروشیمی ها زیر مجموعه صنایع پتروشیمی میباشند مزایا و تسهیلات رفاهی ما باید چگونه محاسبه شود و چه آیتم‌هایی باید با توجه به داشتن قرارداد مستقیم باشرکت ، به ما پرداخت شود ؟
  لازم به توضیح است که شرکت اعلام کرده که چون شرکت خصوصی است لزومی ندارد و قانونی نیست که مانند دیگر شرکتهای پیمانکاری طرف قرارداد با پتروشیمی مزایا پرداخت کند.
  ممنون میشم اگر اطلاعاتی هست به ما اعلام کنید.
  با تشکر از همکاری شما

 4. سلام علیکم
  در یک پتروشیمی کاملا خصوصی در منطقه ویژه ماهشهر مشغول هستیم و قرارداد ما با شرکت مستقیم و ماهیت کار ما دائمی میباشد و سال به سال قرارداد ما یکساله تمدید میشود.
  سوال ما این است با توجه به اینکه تمام پتروشیمی ها زیر مجموعه صنایع پتروشیمی میباشند مزایا و تسهیلات رفاهی ما باید چگونه محاسبه شود و چه آیتم‌هایی باید با توجه به داشتن قرارداد مستقیم باشرکت ، به ما پرداخت شود ؟
  لازم به توضیح است که شرکت اعلام کرده که چون شرکت خصوصی است لزومی ندارد و قانونی نیست که مانند دیگر شرکتهای پیمانکاری طرف قرارداد با پتروشیمی مزایا پرداخت کند.
  ممنون میشم اگر اطلاعاتی هست به ما اعلام کنید.
  با تشکر از همکاری شما

 5. شخصی که رسمی کارگری امضا میکنه از لحاظ سابقه و مدرک تا چه گروهی می تونه رشد کنه یعنی تا گروه چند میتونه بیاد بالا
  ایا سقف خاصی براش در نظر گرفته شده ؟
  با توجه به مدرک فنی و مهندسی چه حکمی می تونن بزنن
  اگه میشه یه مثال بزنید
  ممنون از شما و پاسخگویی شما

  1. سلام وقتی شما استخدام رسمی بشی هرچهارسال به شما یک رتبه اضافه میشه ، فکرمیکنم بامدرک مهندسی از رتبه ۱۲ شروع بشه آخرشم جاداره تارتبه ۱۹ رشد کنه که میشه جزو مدیرهای ارشد سازمان.

 6. سلام و احترام
  بنده نزدیک با ۱۵ سال سابقه دانشجوی ارشد دانشگاه دولتی هستم و شامل قانون تبدیل وضعیت شدم متاسفانه اداره با می‌خواد رسمی قطعی بشیم با حکم متصدی خدمات عمومی وحقوقمون نصف میشه و هیچ گونه سابقمون از قبل لحاظ نمیشه
  در صورتی که قرارداد دائم حقومون بیشتر از قبل که شرکتی بودیم خواهد شد و مدرک و سابقمون لحاظ میشه
  متاسفانه سر دوراهی موندیم که کدوم مسیر روبرویم
  ایا در دادن مزایا کارکنان رسمی هم کارگران و کارمندان توسط اداره ب یک شکل دیده میشه؟
  کارفرمای ما کاملا دولتی هست با سهام صددرصد دولتی و حاکمیتی

 7. سلام علیکم
  در یک پتروشیمی کاملا خصوصی در منطقه ویژه ماهشهر مشغول هستیم و قرارداد ما با شرکت مستقیم و ماهیت کار ما دائمی میباشد و سال به سال قرارداد ما یکساله تمدید میشود.
  سوال ما این است با توجه به اینکه تمام پتروشیمی ها زیر مجموعه صنایع پتروشیمی میباشند مزایا و تسهیلات رفاهی ما باید چگونه محاسبه شود و چه آیتم‌هایی باید با توجه به داشتن قرارداد مستقیم باشرکت ، به ما پرداخت شود ؟
  لازم به توضیح است که شرکت اعلام کرده که چون شرکت خصوصی است لزومی ندارد و قانونی نیست که مانند دیگر شرکتهای پیمانکاری طرف قرارداد با پتروشیمی مزایا پرداخت کند.
  ممنون میشم اگر اطلاعاتی هست به ما اعلام کنید.
  با تشکر از همکاری شما

  1. سید امیر حسینیان

   بله قرداد دائم کارگری همان کارگر رسمی هستین و بصورت نامحدود به کار خودتون ادامه میدید، یعنی از شرکتی به قرداد دائم کارگری( رسمی کارگری) تبدیل وضعیت میشین که مشمول طرح طبقه بندی مشاغل می شوید وبسته به مدرک تحصیلیتون حقوق و مزایای شما افزایش پیدا میکنه.

 8. باسلام ببخشید من اگه کارمند رسمی یا پیمانی دادگستری بشم، ولی بعد چند سال ازمون استخدامی بدم جای دیگه ای قبول بشم مثلا دیوان محاسبات،میتونم توی دادگستری استعفا بدم برم دیوان محاسبات از این نظر برای بنده مشکلی پیش نمیاد؟ شرایطش چجوریه ؟

  1. سید امیر حسینیان

   سلام خدمت دوستان عزیز، کارگر دائم همان کارگر رسمی هستش، و فرقش با کارمند رسمی در اینه که کارمندان رسمی دارای پست سازمانی هستن و هر دو قرداد مشمول طرح طبقه بندی مشاغل می باشند و تنها مدرک تحصیلی، در تعیین حقوق و مزایا تاثیر میزاره. یعنی کسی که مدرک تحصیلی بالاتری داره از حقوق و مزایای بیشتری برخودار میشه.

 9. سلام من نیروی شرکتی شهرداری هستم که الان بخاطر اثارگری پدرم تبدیل وضعیت شدم به قرارداد کارگری دائم .
  میخاستم فرق بین کارگر رسمی با کارگر قرارداد دائم فرقش چیه یا فرقی ندارن؟؟؟؟؟

 10. با سلام خسته نباشید ایا بعد از استخدام رسمی به عنوان رسمی قطعی یا داعم شدیم ایا امکان اخراج داریم به هر دلیلی و اگر امکان اخراج رو داریم به چه دلایلی میتواند صورت بگیرد امنیت شغلی استخدام رسمی رو توضیح بدهید و اینکه ما نامه ایثارگری دادیم به وزارت خونه بعد از گزینش باید رسمی ازمایشی بشیم یا نیاز نیس ۳ سال سابقه کار دارم

 11. سلام بنده در حال استخدام میباشم در کارگزینی از بنهده سوال شد استخدام کارمندی میخواهی یا استخدام کارگری کدام بهتر است لطفا راهنمایی بفرمایید

 12. سلام بنده کارمند قرار دادی انرژی اتمی هستم الان قانون اومده اونایی که فرزند ایثارگر هستن میشه رسمی بشن به نظرتون خوب هست؟ میگن حقوق میاد پایین خیلی واقعا اینجوره؟ بعد عیدی هاشون پایین تر نسبت به قرار دادی ها

  1. سلام محمد عزیز
   بله وقتی تبدیل به رسمی میشوید در ابتدا میزان حقوق کاهش پیدا میکنه و سپس بالا میره.

 13. سلام
  میخواستم بدونم که حقوق کارمندان رسمی با پیمانی چه تفاوتی می‌کنه از اداره مون سوال کردم میگفتند که اگه رسمی بشین حقوقتون میاد پایین تر…
  این حرفشون درسته آیا؟
  ممنون میشم اگه جوابمو بدین

 14. من ۱۸سال در شرکتی کار میکنم روز اول قرار دادی بسته شد ودیگر هیچ قرار دادی بسته نشد اگر شرکت جمع شود تکلیف ما چه میشود

 15. ۷سال در یه شرکت خصوصی کار میکنم بدون قرارداد و هرساله تسویه کامل از عیدی و سنوات میشم آیا من کارگر رسمی هستم یا همان قرارداد و یا اگه کار فرما بخواد بنده رو اخراج میتواند اینکار بکنه یا نه?مرسی اگه راهنمایی کنید

  1. سلام. شما در واقع بدون قرارداد نیستین؛ بلکه «قرارداد شفاهی» دارین، که در ماده ۷ قانون کار به رسمیت شناخته شده.

   اگر طبیعت کارتون، مستمر هست و هیچ مدت مشخصی هم برای کارتون تعیین نشده، که خب تا همیشه می تونین سر کارتون بمونین؛ حتی اگر قرارداد کتبی هم نداشته باشین.
   مگر اینکه کارفرما نسبت به شما اعلام قصور و تخلف بکنه و از ماده ۲۷ قانون کار استفاده کنه، یا اینکه خودتون استعفا بدین.

   پیشنهاد می کنم موضوع پرداخت حق بیمه تون رو هم بررسی کنید. چون مهم تر از عیدی و پاداش و حق سنوات و پایه سنوات و این موارد هست.

  2. باسلام بنده الان بیست ساله که در شهرداری کار میکنم از سال ۸۱ تا ۹۲قرارداد کارگری بودم سال ۹۲ با مدرک لیسانس شدم قرارداد کار معین وتا الان که ۱۴۰۱است تغییری نکردم درصورتیکه نیروهایی که بعد از من سر کار آمدند رسمی شدند.
   در احکام حقوقیم آن چیزی که بخشنامه وقانون میگه خیلی کمتر به من پرداخت میشه من به کجا باید شکایت کنم دیوان عدالت یا اداره کار

 16. باسلام ۱۷ماه به عنوان راننده لودر بصورت نیروی شدکتی تامین نیرو در شهرداری مشغولم سنم ۳۰سال ودارای مدرک تحصیلی دیپلم.گواهینامه پایه یکم وچندین گواهی ویژه ماشین آلات راهسازی رو دار هستم.که شهرداری شدیدا به وجودم احتیاج داره آیا برای قرارداد مستقیم یا پیمانی شامل حال منم میشه در دستگاههای دولتی؟ممنونم توضیح بدید

 17. سلام
  من زسال۹۴دراتاق اصناف که یک ارگان خصوصی زیرنظر سازمان صمت است به صورت قراردادی استخدام و۲سال بعد تبدیل وضعیت به رسمی شدم اما هیچ گونه تغییر درحقوق پیدانکرد.خواستم بدونم میشه برای افزایش حقوق به عنوان نیروی رسمی اقدامی کنم؟

 18. سلام من داخل ی پتروشیمی کار میکنم ک هر ساله ی پیمانکار میاد با پتروشیمی قراداد میبنده و کلیه حقوق و مزایای ما رو ماهیانه پرداخت میکنه وما ب عنوان نیروهای خدماتی ب حساب میایم ،فقط پیمانکار عوض میشه هر سال، ما ثابت هستیم ،میشه بفرمایید ما جزء کدوم دسته از قرادادها هستیم ممنون میشم.

   1. سلام من نیروی شرکتی شهرداری هستم که الان بخاطر اثارگری پدرم تبدیل وضعیت شدم به قرارداد کارگری دائم .
    میخاستم فرق بین کارگر رسمی با کارگر قرارداد دائم فرقش چیه یا فرقی ندارن؟؟؟؟؟

 19. با سلام میشه لطفا توضیح بدین استخدام شرکتی بهتره یا قراردادی؟ گفته بودین که طبیعتا شرکت استخدامی بهتره متوجه نشدم .ممنون

  1. سلام کاربر محترم
   خب مسلما استخدام رسمی بهتره و منظور نویسنده ام همین بوده که استخدام رسمی قابلیت های بهتر و بیشتری نسبت به قراردادی داره.

 20. سلام و عرض ادب
  بنده خانواده ایثارگر۳۵%جانباز….
  قرار است تعدیل وضعیت بشم،،
  شقلم ملوان وبا احتساب سخت وزیان یکسال ونیم دیگه بازنشسته میشم..متولد۱۳۴۶
  با توجه به ضرب الاجل بودن این بخشنامه….
  لطف کنید جوابمو بدید،اجرتون با سید الشهدا ع
  حقوق بازنشستگی رسمیها کمتر از حقوقشونه؟
  سوابق سخت وزیان که در تامین اجتماعی داشتم،در صندوق کشوری منظور میشه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید..

  1. سلام کاربر گرامی
   شما زیر مجموعه بیمه شوندگان بنیاد شهید هستید یا نه؟ بله حقوق بازنشستگی مقداری کمتر از حقوق اصلی است؛ اما بازهم برای اطمینان حتما از تامین اجتماعی میزان دقیق را جویا شوید.

 21. سلام وقتتون بخیر ببخشید من میخواستم به عنوان نیروی شرکتی یا قراردادی در یک ارگان دولنی مشغول به کار شوم ممنون میشم راهنمایی فرمایید که برای این کار باید به کجا مراجعه کنم؟

  1. سلام کاربر گرامی
   به ارگان مورد نظر مراجعه نمایید و بعد از تحقیق و پرس و جو که آیا نیرو نیاز دارند یا خبر. اگر به دنبال نیرو باشند می‌توانید برای کار درخواست دهید.

  1. سلام کاربر گرامی
   در بخش خصووصی در واقع دو دسته قرارداد دائمی و موقتی وجود دارد. قراردادهای استخدامی که به صورت دائم یا همان غیر موقت بسته می‌شوند، وظایف طرفین را تا زمان فسخ قرارداد مشخص می‌کنند. قراردادهای استخدام موقت با مدت معین به صورت اتوماتیک پس از طی شدن مدت زمان خاصی تمام می‌شود.

 22. سلام و عرض ادب
  من در بانک انصار کارمند رسمی بودم اما بعد از ادغام با بانک سپه تبدیل به قرارداد دائم شدم. و چون برای انتقال به آموزش و پرورش درخواست داده ام آیا این نوع قرارداد مشکلی ایجاد می کند ؟
  ممنون از شما

  1. سلام کاربر گرامی
   قرداد با بانک جز سابقه کاری شما محسوب می‌شود و هیچ تاثیری بر قرار داد جدید که با ارگان جدیدی مانند آموزش پرورش می‌بندید ندارد.

 23. سلام ببخشید من بعنوان نیرو مقیم سرویس نگهداری ساختمان از طرف یک شرکت خصوصی در یک شرکت دولتی به مدت یکسال مشغول بکار هستم آیا قراردادی هستم یا پیمانی

  1. سلام. شما «نیروی شرکتی» هستین. در واقع مدل قرارداد شما، قرارداد شرکتی هست و طبق ماده ۱۷ و ۱۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، مشمول قانون کار می شین.

 24. سلام ۱۶ ساله که با مدرک کارشناسی در یکی از بانکهای دولتی مشغول کارم اکنون۴۸ ساله هستم . کارمان با کارمندان رسمی یکی است وچه بسا بیشر ازآنها کارمی کنیم دریافتی مان از یک پنجم آنها هم کمتر است وبعد از اینهمه سال که آنجا مشغول کاریم تبدیل وضعیتمان نمی کنند یا اگر آزمونی برگزار شود می گویندسنتان زیاد است نمی شود.لطفا برای امثال ما که بیش از ۱۵ سال در ارگان زیربط مشغول بکار می باشیم شرط سن برداشته شود و از سابقه مان کم شود. با تشکر و سپاس

 25. آیا کسی که کارمند رسمی باشد می تواند همزمان از یک ارگان خصوصی که قرارداد یک ساله دارد حقوق بگیرد و همزمان ۲ فیش صادر شود یکی رسمی و دیگری قراردادی؟!!

  1. آره مشکلی نداره.
   فقط حواستون باشه که اون شغل خصوصی، عضویت هیأت مدیره شرکت، مشاوره حقوقی یا وکالت دادگستری نباشه.
   اصل ۱۴۱ قانون اساسی و قانونی که در این مورد در مجلس به تصویب رسیده هم بخونین.

 26. باسلام آیا استخدام موقت (کارمندی )
  با پانزده سال سابقه در شهرداری با داشتن مجوز از استانداری کارگروه اداری و استخدامی قابل تبدیل به استخدام آزمایشی رسمی هست .با تشکر

 27. سلام و خسته نباشید.لطف میکنید اگه جواب من رو بدین
  منظور از کارکنان پیمانی همون کارکنان پیمانکاری هست یا کارکنان پیمانی با نیروهای پیمانکاری فرق میکنن

  1. سلام
   وقت شما
   بخیر
   بله منظور از کارکنان پیمانی همان کارکنان پیمانکاری هستند.
   در واقع: در قراردادهای پیمانکاری، استخدام پیمانی قراردادی است که سبب می‌شود شخصی با دست مزدی تعیین شده و به‌مدت مشخص شده‌ای به استخدام دولت در می‌آید. مهم‌ترین معایب این استخدام هم این است که برخلاف استخدام رسمی در این کار امنیت شغلی کمتری وجود دارد.

  2. در دستگاه دولتی، «استخدام» به صورت رسمی و پیمانی امکان پذیر هست و «بکارگیری» به صورت قراردادی و شرکتی.
   وقتی که دستگاه دولتی با یک شرکت یا پیمانکار که خصوصی هست، قرارداد انجام کار یا تأمین نیروی انسانی منعقد می کنه، اون شرکت یا پیمانکار، برای خودش نیروهایی رو بکارگیری می کنه، که این نیروهای زیرمجموعه شرکت یا پیمانکار، «نیروهای پیمانکاری» محسوب می شن.

   بنابراین «کارمند پیمانی»‌ با «کارگر پیمانکاری»‌ فرق می کنه.

 28. سلام علیکم
  سال ۹۷ از طریق ازمون استخدامی دستگاههای اجرایی موفق به استخدام در سازمان امور مالیاتی شدم ولی متاسفانه به صورت قرارداد کارمعین یا مشخص جذب شدم فرق من که با ازمون جذب شدم با آن کسی که مثل من قراردادمعین هست ولی بدون آزمون کار میکنه چطوری می باشه و از لحاظ تبدیل وضعیت با مشکل رو برو میشم ‘
  ممنون هستم اگر جواب بدید

 29. دیوان عدالت با برداشتن شرط رسمی بودن برای تصدی پست های حاکمیتی بدترین بی عدالتی را نموده است
  چرا که اکثر کارمندان پیمانی بدون آزمون استخدامی و فقط بواسطه رانت و پارتی و یا موروثی استخدام شده اند و حق انتصاب به سمت های بالا را ندارند
  ثانیا اگر قانون استخدام کشور یا همان خدمات کشور مو استخدام ها را تعریف کرده
  استخدام رسمی برای پست های ثابت سازمانی و یا امور حکومتی
  و پیمانی و قراردادی برای پست های تصدیگری و غیر حاکمیتی
  دیوان عدالت باید در صدور رای خود این را لحاظ می کرد ولی متاسفانه

 30. سلام . ازمونی وزارت بهداشت امسال که قید کرده قرارداد کارمعین با ازمونای قبلی چه فرقی داره؟ استخدامی اینجورقراردادیا مگه چقد میگیرن که خیلی تمایل به استخدام قراردادکارمعین ندارند؟

 31. سلام من پیراپزشکی هستم و توشهرخودم به صورت قراردادی مشغول هستم.الانم آزمون استخدامی نوشته جذب قراردادی، و اولویت با قراردادیاست!واقعا تفاوتشو نمیدونم+ بنظرتون یعنی اینکه منی که قراردادیم قبول بشم رسمی میشم؟یا کسی که قبول بشه قراردادی میشه؟ممنون میشم جواب بدین چون تایم زیادی تا ثبت نام نمونده

  1. سلام و عرض ادب

   “استخدام‌ها به صورت رسمی و یا پیمانی صورت می‌گیرد. رسمی آزمایشی و رسمی قطعی از انواع استخدام رسمی محسوب می‌شوند. اگر نیرویی هستید که خواهان استخدام رسمی قطعی در نهادی هستید، باید این نکته را مد نظر داشته باشید که قبل از آن‌که به رویای خود دست یابید ابتدا باید مدتی به صورت رسمی آزمایشی مشغول به کار شوید.

   چنانچه در پایان مدت زمانی که به صورت رسمی آزمایشی مشغول به کار هستید تشخیص داده شود که صلاحیت ماندن در منصب خویش را ندارید بدون هیچ گونه تعهد، از طرف وزارت‌خانه و یا مؤسسه، حکم برکناری شما صادر خواهد شد. اگر از کار خود برکنار شده‌اید به مدت یک سال بعد از برکناریتان اجازه شرکت در آزمون استخدام رسمی در همان شغل و منصب را نخواهید داشت.”

   همچنین به شما پیشنهاد میکنیم که پاراگراف مربوط به استخدام قراردادی رو هم مطالعه نمایید.

 32. سلام میخواستم بپرسم وضعیت تاهل واسه ثبت نام درازمون های استخدامی مهمه چون ممکنه یک نفر درحال ازدواج یا درحال طلاق باشد باید تاهل خودرا چگونه بگوید؟ایا ممکن است بعدا به عنوان درست نبودن اطلاعات درنظر بگیرند؟

 33. سلام
  میخواستم بدونم برای اینکه جایی بصورت قرار دادی کار مشغول به کار بشم به کارت پایان خدمت نیاز دارم؟

  لطفا راهنمایی کنید…

  1. سلام در حالت کلی انعقاد کار با نیرویی که فاقد کارت پایان خدمت یا معافیت است از سوی کارفرما ممنوع است.
   ولی اگر بنا به هر دلیلی قرارداد بسته شد باید حقوق، مزایا و بیمه نیرو توسط کارفرما انجام شود.

 34. طبق قانون کار اگر کسی ۳سال کار کند و قراردادش هر ۳سال هم تمدید بشه تبدیل میشه به پیمانی حال نیروهای قراردادی که تحت قانون کار حقوق میگیرن چرا قانون بالا شماملشون نمیشه؟

 35. سلام دوستان کسی در مورد نیرو های قرار دادی سپاه اطلاعاتی داره؟؟میخوام بدونم حداقل وحداکثر حقوق دریافتیشون چه قدره؟بیمه دارن یانه؟آیا در آینده میتونن استخدام بشن؟

 36. پس چرا همکارم که قرار دادی از منی که رسمی هستم و۸ سال سابقه بیشتری هم دارم حقوق بیشتری می گیره . لطفا راهنمایی کنید

 37. با همه معایب و عدم امنیتی که استخدام پیمانی داره اما گاهی اقات مجبوره ادم دیگه.از بیکاری که بهتره.خصوصا که الان خیلی از شرکت ها استخدام رسمی ندارند.

 38. سلام.من توی یه شرکت خصوصی استخدام قراردادی بودم و حالا قبل از موعد قرارداد شرکت من رو از کار برکنار کرده.چجوری میتونم درخواست خسارت کنم از این شرکت؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *