انواع مرغ عشق

انواع مرغ عشق

گاهی وقت‌ها جهش‌های ژنتیکی مرغ‌های عشق، رنگ آن‌ها را تغییر می‌دهد. بعضی وقت‌ها هم طرح‌های بدن خطوط روی سر و گردن و طرح‌های مشکی روی بال‌های آن‌ها تغییر پیدا می‌کند. اگر این تغییرات به جوجه‌ها هم منتقل شود می‌تواند یک نوع جدید از مرغ عشق را به وجود بیاورد. انواع مرغ های عشق جدا از رنگ‌های آن‌ها دسته‌بندی می‌شود. بنابراین مرغ‌های عشق را می‌توان به دو صورت طبقه‌بندی کرد، یکی براساس انواع آن‌ها و یکی بر اساس رنگ آن‌ها.

برای مثال یک مرغ عشق وحشی به رنگ سبز روشن است و یکمرعشق معمولی است یا ممکن است شما یک نوع مرغ عشق داشته باشید که رنگش آبی آسمانی باشد و یک مرغ عشق اوپالین باشد. با مطالعه مقاله دستی کردن مرغ عشق وحشی، می‌توانید یک مرغ عشق وحشی را مطابق میل خود رام کنید.

مرغ عشق معمولی

یکی از انواع مرغ عشق، مرغ عشق معمولی است. واژه‌ی معمولی برای مرغ عشق‌هایی به کار برده می‌شود که طرح‌های روی بدن آن‌ها همانند مرغ‌های عشق وحشی است. رنگ زمینه پرهای آن‌ها با یکدیگر متفاوت است اما وجه اشتراک آن‌ها طرح‌های روی پرها است.

این طرح‌های روی بدن آن‌ها همانند طرح‌های روی پرهای مرغ عشق های وحشی است؛ بنابراین شما می‌توانید یک مرغ عشق معمولی به رنگ‌های آبی آسمانی، سبز-خاکستری، سبز تیره و … داشته باشید.

مشخصات مرغ عشق معمولی

این مرغ‌های عشق خطوط سیاه و زردرنگ برروی پیشانی و سر خود دارند که این خطوط به قسمت پشت آن‌ها و بین بال‌ها نیز می‌رسد. پرهای روی بال‌های آن‌ها تقریباً سیاه است و این پرهای سیاه حاشیه زردرنگی دارند. آن‌ها پرهای پرواز مشکی رنگ و بلندی دارند. پرهای بلند دم آن‌ها به رنگ آبی مایل به سبز تیره است.

طرح قهوه‌ای‌ها

انواعی از مرغ‌های عشق وجود دارند که طرح‌های نوع وحشی را به رنگ مشکی ندارند. این نوع از مرغ عشق طرح قهوه‌ای‌ نام دارد. طرح قهوه‌ای‌ها خود به چند زیرگروه طبقه‌بندی می‌شوند که عبارتند از:

مرغ عشق دارچینی (cinnamon)

خال‌های روی گلو و طرح‌های روی بال مرغ عشق دارچینی، قهوه ای رنگی دارند. پرهای بدن آن‌ها رنگ پریده تر از مرغ عشق معمولی است. پاها بیشتر صورتی هستند تا اینکه خاکستری باشند. پرهای بلند دم، همرنگ پرهای دم مرغ عشق معمولی است اما پرهای اصلی دم به رنگ قهوه‌ای هستند.

زمانی که مرغ عشق‌های دارچینی بچه هستند، چشم‌های تیره به رنگ آلو سیاه دارند اما هرچه که بزرگتر می‌شوند، چشم‌های آن‌ها تیره‌تر می‌شود و در این زمان، نمی‌توان چشم‌های آن‌ها را از یک چشم مشکی تشخیص داد. اسفنجی (فضای دور سوراخ های بینی) آن‌ها همان رنگ اسفنجی پرندگان وحشی را دارد.

انواع مرغ عشق
مرغ عشق دارچینی

مرغ عشق فلو (fallow)

مرغ عشق های فلو انواع مختلفی دارند. با این‌حال همه‌ی آن‌ها چشم‌های قرمزی دارند. پاهای آن‌ها صورتی است و نوک آن‌ها نارنجی رنگ است. مثل همه‌ی مرغ عشق‌هایی که چشم‌های قرمز دارند در ماده ی این مرغ عشق‌ها نیز اسفنجی به رنگ قهوه‌ای یا آبی مایل به سفید است. اسفنجی در نرهای این مرغ عشق رنگی صورتی یا بنفش دارد.

رنگ طرح‌های روی پرها و دم آن‌ها معمولاً قهوه‌ای مایل به خاکستری است. این نوع مرغ عشق در مقایسه با مرغ عشق دارچینی پرهای قهوه‌ای مایل به خاکستری و رنگ پریده‌تر دارد. رنگ بدن آن‌ها بسیار کمرنگ است. بعضی وقت‌ها تقریباً سفید یا زرد است.

بال توری (lacewing)

پرهای روی بدن یک بال‌توری به رنگ قهوه‌ای است. این رنگ قهوه‌ای کم‌رنگ‌تر از رنگ قهوه‌ای مرغ عشق دارچینی و مرغ عشق فلو است. رنگ دم آن‌ها به رنگ قهوه‌ای کم‌رنگ است. تفاوت آن‌ها با گونه‌های دیگری که طرح قهوه‌ای دارند این است که درواقع رنگ بدن آن‌ها سفید یا زرد است.

چشم‌های آن‌ها قرمز و اسفنجی به رنگ سفید است. پاهای آن‌ها به رنگ صورتی کم رنگ است. نرها اسفنجی به رنگ صورتی کم‌رنگ دارند.

نکته دیگر این است که رنگ پرهای گونه‌ی بنفش بال‌توری‌ها معمولاً بنفش روشن است. رنگ دم آن‌ها نباید خاکستری آبی باشد.

بال قهوه‌ای (brown wing)

این نوع بسیار نادر است. با این‌که آن‌ها رشد می‌کنند؛ حلقه دور مردمک آن‌ها قهوه ای باقی می‌ماند و این حلقه زیاد مشخص نیست. طرح‌های روی بدن آن‌ها به رنگ قهوه ای-خاکستری تا خاکستری خیلی کم‌رنگ یا حتی بدون طرح است.

طرح خاکستری‌ها

یکی دیگر از انواع مرغ عشق طرح خاکستری‌ها هستند. طرح خاکستری‌ها خود به چند زیرگروه طبقه بندی می‌شوند.

بال خاکستری (graywing)

طرح‌ پرهای این مرغ عشق به رنگ خاکستری پررنگ است. دم آن‌ها رنگ آبی مایل به خاکستری است. پرهای اصلی دم آن‌ها معمولاً تیره‌رنگ است.

چشم‌های آن‌ها به رنگ مشکی است. حلقه دور چشم سفید است. پاهای به رنگ خاکستری است. رنگ بدن آن‌ها کمی رنگ‌پریده است.

رنگ گونه‌های آن‌ها به رنگ بنفش کم‌رنگ است. البته رنگ پرهای گونه می تواند به رنگ آبی کم‌رنگ یا خاکستری باشد. درصورتی که پرهای گونه‌ خاکستری است که بدن آن‌ها نیز خاکستری باشد.

مرغ عشق خاکستری کمرنگ (dillute)

در این نوع از مرغ عشق‌ها رنگ بدن با رنگ طرح‌های روی پرها یکسان است. رنگ بدن آن‌ها بسیار کم‌رنگ است. این مرغ‌های عشق با نژادهای دیگر نیز ترکیب شده‌اند. بنابراین شما می‌توانید انواع مرغ عشق مختلفی از آن‌ها را مشاهده کنید.

خاکستری کم رنگ
مرغ عشق خاکستری کمرنگ

مشخصات مرغ عشق کمرنگ

بااین‌حال در یک مرغ عشق اصیل از این نژاد خال‌ها و خطوط به رنگ خاکستری کم‌رنگ هستند. بال‌ها به رنگ زرد کم‌رنگ یا سفید کم‌رنگ است و همراه نقوشی با رنگ خاکستری کم رنگ.

پرهای بلند دم آن‌ها سفید یا زرد و همراه یک خاکستری بسیار کم‌رنگ و پرهای گونه آن‌ها به رنگ آبی کم‌رنگ یا بنفش کم‌رنگ است.

چشم‌ها به رنگ تیره و حلقه دور چشم‌ها سفید است . پاهای به رنگ خاکستری است. پاهای آن‌ها می‌تواند به رنگ صورتی نیز باشد. این زمانی اتفاق می‌افتد که اجداد این نژاد از انواع مرغ عشق کم‌رنگ و مرغ عشق دارچینی بوده باشند.

مرغ عشق بال تمام رنگ (clearwing)

برای مدت طولانی تصور می‌شد که بال تمام رنگ‌ها، یک نژاد جداگانه‌ای از دیگر مرغ عشق ها باشند، اما اطلاعات نشان می دهد که این امکان وجود دارد که آن‌ها یک نوع از بال خاکستری ها باشند.

خال‌ها، طرح‌هایی روی بدن و طرح‌های روی بال به رنگ خاکستری کم‌رنگ هستند یا حتی ممکن است که اصلاً این طرح ها وجود نداشته باشند. عدم وجود طرح ها باعث می‌شود که مرغ عشق، بال‌هایی تماماً سفید یا زرد داشته باشد. پرهای سر کم‌رنگ و یا بی رنگ هستند.

پرهای گونه‌ی آن بنفش و از یک بال خاکستری پررنگ‌تر است. چشم‌های آن‌ها تیره و حلقه دور چشم سفید است. همچنین رنگ پاها خاکستری و دم آن‌ها خاکستری کم‌رنگ است .

محو (faded)

در این نژاد، طرح‌های روی پرها کمی کمتر و انگار که محو هستند. طرح‌های روی بال می‌توانند خاکستری تیره و یا تقریباً مشکی رنگ باشند. بدن آن‌ها کمی کم‌رنگ تر از حالت معمولی است. رنگ پاها صورتی است. این نژاد نیز نژاد بسیار نادری است.

گونه های دیگر

گونه‌های دیگری از انواع مرغ عشق وجود دارد که طرح‌های روی پرهای آن‌ها متفاوت از طرح پرهای مرغ عشق های معمولی است. این مرغ عشق ها در گروه های زیر دسته بندی می‌شوند.

مرغ عشق صورت سیاه

متأسفانه نسل این نژاد منقرض شده ‌است، بااین‌حال ممکن است که در نسل‌های بعدی این مرغ عشق دوباره به وجود بیاید و پا به جهان هستی بگذارد.

مرغ عشق اپالین (opaline)

مرغ عشق اوپالین رایج‌ترین گونه از انواع مرغ عشق‌ها است. این مرغ عشق ها به نسبت مرغ عشق معمولی خطوط کمتری بر روی سر دارند. این خطوط همچنین بر روی پشت آن‌ها و شانه‌های آن‌ها نیز کمتر از مرغ عشق معمولی است. حتی این خطوط ممکن است که وجود نداشته باشند. رنگ بدن آن‌ها بر روی بال‌ها نیز وجود دارد. رنگ پاها، اسفنجی و چشم‌ها همانند مرغ عشق های معمولی است.

مرغ عشق اسپانگل (spangle)

بیشتر مرغ‌های عشق، بر روی بال خود پرهای مشکی دارند که حاشیه این پرها به رنگ سفید یا زرد است اما در مرغ عشق‌های اسپانگلی که یک ژن دارند این رنگ ها برعکس است، یعنی پرها زرد و حاشیه آن‌ها مشکی است.

انواع مرغ عشق
مرغ عشق اسپانگل

خال‌های روی گلوی آن‌ها کمتر از مرغ عشق معمولی است و بعضی وقت‌ها اصلاً خال ندارند. مرغ عشق‌های اسپانگل با دو ژن یک‌رنگ هستند، یعنی یا زرد هستند یا سفید و بعضی وقت‌ها رنگ‌های دیگری نیز پرها را می‌پوشاند. رنگ دور چشم تیره‌رنگ، حلقه‌ی دور چشم سفید است. رنگ پاها می تواند خاکستری یا صورتی کمرنگ باشد.

انواع مرغ عشق ابلق

گونه‌های دیگری از انواع مرغ عشق وجود دارند؛ که بر روی پرهای خود طرح ابلق دارند. این مرغ عشق ها به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند.

مرغ عشق ابلق غالب

آن‌ها طرح‌های ابلق روی بال و بدن خود دارند. رنگ پاها خاکستری یا صورتی کم‌رنگاست.

رنگ اسفنجی و چشم‌ها همانند مرغ عشق معمولی است. این نوع از انواع مرغ عشق همچنین به‌ عنوان مرغ عشق استرالیایی نیز شناخته می‌شود.

مرغ عشق ابلق مغلوب

رنگ پرهای بدن آن‌ها بیشتر زرد و سفید است. لکه‌های روی بدن آن‌ها اغلب در قسمت پایینی بدن آن‌ها است. طرح‌ روی بال‌ها نیز خال دارد و مناطق زیادی از آن زرد یا سفید است. این مرغ همچنین به‌عنوان مرغ عشق دانمارک شناخته می‌شود.

مرغ عشق ابلق هلندی

این نوع مرغ عشق یک قسمت رنگی بر روی پشت سرش دارد. بال‌های پروازی اصلی ابلق هستند اما بعضی از آن‌ها پرهای ابلقی دارند که تا میانه‌ی بال هم می‌رسند. قفسه سینه و شکم آن‌ها هیچ‌گونه طرح ابلقی ندارد.

بعضی از آن‌ها مقدار کمی از طرح ابلق را بر روی گردن و بالای قفسه سینه دارند. پرهای دم آن‌ها می‌تواند تماماً ابلق و یا کمی ابلق باشد. بعضی از آن‌ها می‌توانند طرح ابلق را در دم خود نداشته باشند.

مرغ عشق ابلق خالدار (mottled)

این نوع مرغ عشق بسیار جذاب است. آن‌ها در ابتدا به نظر مرغ عشق‌ معمولی می‌آیند اما زمانی که پرریزی می‌کنند؛ اوضاع عوض می‌شود. در واقع با هر پرریزی پرهای جدیدی برروی بدن آنها رشد پیدا می‌کند.

در پرندگانی که به رنگ سبز هستند پرهای جدید زرد هستند و در پرندگانی که به رنگ آبی و خاکستری پرهای جدید به رنگ سفید هستند. درواقع با هر بار پریزی ظاهر آن‌ها عوض می‌شود. نحوه تشخیص این مرغ عشق همین عوض شدن رنگ آن است.

بدون طرح و نقش

گونه‌هایی از انواع مرغ عشق نیز وجود دارند که هیچ‌گونه طرح و نقشی بر روی بدن خود ندارند و همه‌ی بدن و یا بخشی از بدن آن‌ها بدون رنگ است.

مرغ عشق آلبینو و لوتینو

گونه‌های مرغ عشق آلبینو و لوتینو به وسیله ژن اینو (Ino) به وجود می‌آیند و همین دلیل به آن‌ها اینوس (Inos) گفته می شود.

این ژن تمامی ملانینی که باعث رنگ تیره در پرنده می شود را از بین می‌برد. به همین دلیل این پرنده‌ها به رنگ زرد و سفید هستند. به اینوسی که سفید است آلبینو می‌گویند و به اینوسی که زرد است لوتینو می گویند.

آلبینو و لوتینو
مرغ عشق آلبینو و لوتینو

پاها صورتی و نوک آن‌ها نارنجی است. در نرها رنگ اسفنجی به رنگ پوستی و در ماده‌ها رنگ اسفنجی قهوه‌ای است. همچنین رنگ چشم‌ها قرمز رنگ حلقه دور چشم سفید است. بعضی وقت‌ها حلقه دور چشم ندارند.

مرغ عشق اسپانگل با ضریب دو (double factor spangle)

رنگ بدن آن‌ها به رنگ سفید یا زرد است. بر روی سر و بال آن‌ها هیچ نقشی وجود ندارد. رنگ پرهای گونه سفید و رنگ پرهای اصلی دم آن‌ها زرد کم‌رنگ یا سفید است.

رنگ پاهای آن‌ها آبی تا خاکستری و صورتی و یا ترکیب از این‌ها است. رنگ عنبیه‌ی آن‌ها سفید است. اسفنجی نرها به رنگ آبی تیره یا آبی و در ماده‌ها به رنگ آبی روشن یا سفید است.

مرغ عشق تمام رنگ چشم سیاه (dark eyed clears)

این مرغ عشق چشم های سیاهی دارد و هیچ حلقه‌ای دور چشم خود ندارند. پاهای صورتی روشن است.

بدن هیچ نقشی به روی خود ندارد و رنگ آنها سفید یا زرد خالص است. چشم‌های تیره است و حلقه عنبیه ندارد. ماده آن‌ها اسفنجی قهوه‌ای رنگ دارد و گونه‌ی نر آن‌ها اسفنجی پوستی رنگ دارد. رنگ چشم‌ها می‌تواند آن‌ها را از آلبینوها جدا کند.

انواع دیگر مرغ عشق

اگر هیچ‌کدام از موارد بالا مرغ عشق شما نبود، پس مرغ عشق‌های زیر را بررسی کنید.

مرغ عشق صورت زرد یا صورت طلایی

این نوع از مرغ عشق انواعی دارد. همه آن‌ها صورت زردی دارند. در نوع یک این مرغ عشق بدن آن‌ها به رنگ زرد نیست و رنگ سر آن ها را به رنگ زرد روشن است.

رنگ بدن آن‌ها می‌تواند به رنگ سفید، آبی و خاکستری باشد. بنابراین اگر مرغ عشق شما به رنگ سفید، آبی و یا خاکستری است اما سرش به رنگ زرد کم‌رنگ است می‌تواند مرغ عشق صورت زرد از نوع یک باشد. در نوع دوم علاوه بر این‌که سر به رنگ زرد است، بدن نیز پرهای زردرنگ دارد.

مرغ عشق صورت طلایی

رنگ بدن آن‌ها به رنگ آبی سفید و خاکستری است و پرهای زرد پررنگی نیز دارند. رنگ زرد بدن این نوع پررنگ‌تر از نوع‌های قبلی است که برای شما توضیح دادیم. این رنگ زرد در تمام بدن آن‌ها مشاهده می‌شود.

مرغ عشق تمام رنگ (clearbody)

این نوع مرغ عشق بدنی به رنگ سفید یا زرد روشن دارد و هرچه به سمت پاها و دمش می‌رود؛ رنگ پرها تیره‌تر می‌شود. رنگ طرح‌های روی بدن آن‌ مشکی و با حاشیه سفید است. رنگ گونه‌ها بنفش‌رنگ، دم آبی تیره، رنگ پاها آبی یا خاکستری است. رنگ چشمان مشکی و عنبیه سفید است. رنگ اسفنجی در نرها آبی تیره و آبی و رنگ اسفنجی در ماده‌ها آبی روشن یا سفید است.

مرغ عشق کاکل‌دار (crested)

تشخیص این مرغ عشق آسان است. این مرغ عشق بر روی سرش کاکل دارد.

انواع مرغ عشق
مرغ عشق کاکل دار

مرغ عشق ذغال سنگی (Anthracite)

این مرغ عشق بسیار نادر است. رنگ بدن آن درصورتی که پرنده ضریب دو باشد خاکستری تیره است و پرهای روی گونه‌ها خاکستری بسیار تیره همانند بدنش هستند.

مرغ عشق مرکب

در آخر به یاد داشته باشید که برخی مرغ‌های عشق ترکیبی از چند نوع هستند. مرغ عشق‌های مرکب زیادی وجود دارد که نمی‌توان آن‌ها را در این جا لیست کنیم به‌طور مثال مرغ عشق‌های اسپنجل-اوپالین مرغ عشق های ابلق مغلوب آبی-صورت زرد و مرغ عشق های هلندی-اوپالین-دارچینی و غیره.

یک نوع بخصوص از مرغ عشق‌های مرکب نیز وجود دارد که به آن رنگین‌کمان می‌گویند. این مرغ عشق ترکیبی از پرنده آبی با مرغ عشق اوپالین با مرغ عشق بال تمام رنگ و مرغ عشق صورت زرد است. مرغ عشق دیگری وجود دارد که به آن بال توری می‌گویند. این مرغ عشق نیز ترکیبی از لوتینو و آلبینو و مرغ عشق دارچینی است.

کلام آخر

از همراهی شما با سایت واسط پت سپاس گذارم. پیشنهاد می‌کنم مطالعهٔ مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید.
همچنین شما می‌توانید اجناس نو و دست دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب در واسط کالا خریدوفروش کنید. کافی است اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و مطلب موردنظر خود را در آن جستجو کنید.

منابع:

Budgie-info.com
Cutelittlebirdiesaviary.com

تبلیغات
vasetpet-content

1 دیدگاه دربارهٔ «انواع مرغ عشق»

  1. سلام من یک جفت مرغ عشق دارم نر اسپانگل و ماده اسپانگل اوپالین دوباره جوجه دادند و هر دوبار جوجه هاشون معمولی شد می خوام ماده رو جدا کنم با پدر اسپانگل جفت کنم بنضرتون دوباره جوجه معمولی می کنن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *