تشخیص سن مرغ عشق

تشخیص سن مرغ عشق

تشخیص سن مرغ عشق می‌تواند بسیار آسان باشد. شما می‌توانید از طریق چند علامت تشخیص بدهید که یک مرغ عشق جوجه است یا نوجوان و یا بزرگسال، به پرهای جلوی سر مرغ عشق نگاه کنید. آیا آن‌ها طرح راه‌راه دارند یا که ساده هستند؟ بعد از آن به چشم‌ها و نوک آن‌ها نگاه کنید.

در ادامه مقاله ما سه روش را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید سن مرغ عشقتان را حدس بزنید. با ما همراه باشید.

خطوط جلوی سر

روش اول تشخیص سن مرغ عشق این است که به پرهای سر مرغ عشق توجه کنید.

مرغ‌های عشق جوان را با پرهایی که دارای خطوط راه راه هستند می‌توانید تشخیص دهید.

مرغ‌های عشق جوان خطوط راه راهی در جلوی سرشان دارند. این خطوط تا بالای نوک آن‌ها امتداد دارد. اگر مرغ عشق شما این خطوط را دارد پس پرنده شما کمتر از سه یا چهار ماه سن دارد. این خطوط نشان‌دهنده این است که مرغ عشق هنوز پرریزی نداشته‌ است.

تشخیص سن مرغ عشق بعد از پر ریزی

درواقع همه پرندگان برای یک دوره پرریزی دارند؛ به این معنا که پرهای آن‌ها می‌ریزد و پرهای جدید به جای پرهای قبلی رشد خواهد کرد.

هنگامی‌که مرغ عشق اولین پرریزی را تجربه کند خطوط جلوی سرش را نیز از دست می‌دهد. به دنبال پرهای زرد یا سفید روی پیشانی باشید که بتوانید پرندگان بیشتر از سه تا چهار ماه را شناسایی کنید.

وقتی که یک مرغ عشق بیشتر از چهار ماه دارد، پر ریزی خواهد کرد و خطوط راه‌راه جلوی سرش را از دست می‌دهد. در واقع این خطوط با پرهای سفید یا زرد جایگزین می‌شوند؛ البته این بستگی به نوع مرغ عشق دارد.

اگر مرغ عشق شما هیچ خطوطی در جلوی سرش ندارد پس سنش بیشتر از سه تا چهار ماه است و پرریزی کرده است.

پر ریزی مرغ عشق
پر ریزی مرغ عشق

استثنا

اگر مرغ عشق شما جزو مرغ‌های عشق نادر است به پرهای پیشانی آن‌ها اعتماد نکنید. درحالی‌که بررسی پرهای سر مرغ عشق‌ها، شاخص بسیار خوبی برای تشخیص سن آن‌ها است، اما استثنا هم در این مورد وجود دارد.

گونه‌هایی از مرغ عشق ها وجود دارند که نمی‌توان سن آن‌ها را از طریق پر سر آن‌ها تشخیص داد. اگر نژاد مرغ عشق شما لوتینو، کاما آلبینو یا یک ابلق با ژن مغلوب باشد شما باید روش‌های دیگری را برای تشخیص سن مرغ عشق به کار بگیرید.

آیا در مورد مرغ عشق استرالیایی چیزی شنیده‌اید؟ پیشنهاد میکنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید.

مرغ عشق استرالیایی

رنگ نوک

به چشم‌ها و رنگ نوک و اسفنجی مرغ عشق نگاه کنید.

به قسمتی که بالای نوک مرغ عشق قرار دارد و سوراخ‌های بینی در آن جای می گیرد، اسفنجی می‌گویند.

مرغ عشق‌هایی که جوجه هستند و کمتر از دوازده هفته دارند، رنگدانه‌ها یا ملانین زیادی را در قسمت نوک و اسفنجی خود دارند.

نتیجه این ملانین و رنگ‌دانه این‌طور خود را نشان می‌دهد که رنگ نوک آن‌ها مشکی یا تیره‌تر از یک پرنده بزرگسال است. رنگ نوک به مرور زمان تغییر می‌کند. زمانی که جوجه‌های مرغ عشق بزرگ می‌شوند و رشد پیدا می کنند، این رنگ‌دانه‌های اضافی نوک آن‌ها جذب می‌شود؛ نتیجه‌ی جذب این است که نوک آن‌ها به رنگ صورتی، قهوه‌ای روشن، آبی و یا بنفش درمی‌آید.

آیا جوجه‌ها حلقه‌ی چشم دارند؟

چشم‌های یک مرغ عشق می‌تواند در تشخیص سن مرغ عشق کمک کند.

معمولاً حلقه ای رنگی در اطراف مردمک مشکی مرغ‌های عشق وجود دارد اما این را به یاد داشته باشید که مرغ عشقی که جوجه است این حلقه را در اطراف مردمک خود ندارد.

اگر چشم‌های پرنده شما کاملاً مشکی هستند و این حلقه را در اطراف مردمک خود ندارد مرغ عشق شما کمتر از پنج ماه سن دارد.

حلقه چشم نوجوانان

برای این‌که بتوانید مرغ عشق های بزرگسال را شناسایی کنید به دنبال یک حلقه‌ ی خاکستری تیره در دور مردمک آن‌ها باشید.

هرچه سن مرغ عشق افزایش پیدا می‌کند این حلقه نیز رشد پیدا می‌کند؛ بنابراین متوجه شدیم که یک مرغ عشق کوچک و بچه حلقه‌ای را در دور چشم خود ندارد.

یک نوجوان در حال رشد حلقه‌ای تیره رنگ در اطراف مردمک خود دارد. این حلقه تیره رنگ معمولا به رنگ خاکستری تیره است. اگر حلقه‌ی دور مردمک مرغ عشق شما خاکستری تیره است، احتمالاً بین چهار تا هشت ماه دارد.

حلقه چشم مرغ عشق

حلقه چشم مرغ عشق بالغ

یک مرغ عشق بالغ را می‌توانید به وسیله حلقه دور مردمک قهوه ای رنگ یا خاکستری روشن تشخیص بدهید. هر چه که مرغان عشق بیشتر رشد می‌کنند این حلقه نیز بیشتر رشد می‌کند و رنگش نیز روشن‌تر می‌شود.

مرغ عشق‌های بالغ حلقه‌های روشنی دارند که به طور کامل رشد پیدا کرده است. اگر پرنده‌ی شما حلقه‌ی قهوه‌ای یا خاکستری روشن دارد، احتمالاً بیشتر از هشت تا دوازده ماه دارد.

سوالات

این سوال‌ها به وسیله کاربران فضای مجازی پاسخ داده شده‌است؛ با این‌حال می‌توانید جواب ها را مد نظر قرار دهید.

چرا مرغ عشق دور مردمکش حلقه ندارد؟

پرنده ی من تقریباً یک سال دارد با این‌حال به نظر می‌رسد که یک جوجه است؛ زیرا چشم‌های او کاملاً مشکی هستند. چرا؟

جواب

اگر از دور نگاه کنید ممکن است چشم های مرغ عشق شما مشکی به نظر برسند، اما اگر از نزدیک‌ به آن‌ها نگاه کنید می‌توانید حلقه کم رنگ اطراف مردمک آن‌ها را ببینید.

برخی مرغ عشق‌ها حلقه ای دور مردمک دارند که به سختی قابل دیدن هستند و این‌طور به نظر می‌رسد که چشمان آن‌ها کاملاً سیاه است.

سن آلبینو و لوتینو را می توانم حدس بزنم؟

سلام چطور می‌تونم سن یک مرغ عشقی را که کاملاً سفید است و چشم های قرمز دارد یا این‌که کاملاً زرد است را حدس بزنم؟ چطور می‌توان سن آن‌ها را فهمید درحالی‌که آن‌ها هیچ خطی بر روی سرشان ندارند و هیچ‌وقت حلقه دور مردمک آن‌ها تشکیل نمی‌شود؟

جواب

تشخیص سن مرغ عشق های نژاد آلبینو و لوتینو مشکل‌تر است، بخصوص اگر چشم‌های کاملاً تیره‌ای داشته باشند. برای این کار من معمولاً به اندازه‌ی لکه‌ی رنگی گونه‌های آن‌ها نگاه می‌کنم. حتی در نژاد آلبینو هم این لکه‌ی رنگی بر روی گونه‌ها قابل‌ مشاهده است. با اینکه آن‌ها به رنگ سفید روشن هستند.

تشخیص سن مرغ عشق
مرغ عشق آلبینو

مرغ عشق‌های جوان لکه‌های رنگی کوچکی بر روی گونه دارند که بعد از اولین پر ریزی این لکه رنگی کمی بزرگ‌تر می‌شود. راه دیگرتشخیص سن آن‌ها اندازه ناخن‌های پا و همچنین سایز بدن آن ‌ها است. البته نژاد آلبینو حلقه دور مردمک نیز دارد که می‌توان به وسیله این حلقه هم سن آن‌ها را تشخیص داد.

کلام آخر

در پایان امیدواریم که مقاله تشخیص سن مرغ عشق برای شما مفید واقع شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت سایر مقالات مرتبط را مطالعه نمایید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.
منبع:

wikihow.com

4 دیدگاه دربارهٔ «تشخیص سن مرغ عشق»

  1. سلام من یک جفت مرغ عشق دارم ماده روی نوکش سفیده میخواستم بدونم چند وقت طول می‌کشه که نوکش قهوه‌ای بشه و نر بالغ هنوز با هم جفت گیری نکردن راستی نر معمولی و ماده اسپانگل

    1. سلام دوست گرامی
      تغییر رنگ بینی مرغ عشق ماده از قهوه‌ای به سفید بدان معناست که ماده از آمادگی در شده است، یعنی اصطلاحا سرد شده و دیگر مست نیست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *