ساعت ضد مغناطیس چیست؟

ساعت ضد مغناطیس چیست؟

در ابتدای مقاله‌ی بهترین مارک ساعت ضد مغناطیس بهتر است که به این سؤال مهم پاسخ دهیم: مغناطیس ساعت چیست؟

مغناطیس وقتی اتفاق می‌افتد که یک ساعت اتوماتیک یا مکانیکی که دارای اجزای مغناطیسی بسیار کوچکی است که در داخل آن کار می‌کنند، در معرض مواردی قرار گیرند که دارای میدان مغناطیسی قوی هستند. وسایلی مانند تلویزیون، ماکروویو، استریو، بلندگو، دستگاه‌های اشعه ایکس و… وقتی این قطعات کوچک با میدان‌های مغناطیسی قوی نزدیک برخورد می‌کنند، تمایل به چسبیدن به هم دارند و باعث می‌شود ساعت با سرعت یا حتی کندتر از حد معمول کار کند.

در ادامه با ساعت ضد مغناطیس و تاریخچه این ساعت‌ها بیشتر آشنا خواهید شد. آیا تا به حال در مورد ساعت جی پی اس اسپرت چیزی شنیده اید؟ خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

بررسی مغناطیسی بودن ساعت

می‌توانید از برنامه‌ها و دستگاه‌های تلفن‌های هوشمند مانند Lepsi یا قطب‌نما استفاده کنید. هنگامی‌که تشخیص دادید که ساعت شما واقعاً مغناطیسی شده است، می‌توانید آن را به یک ساعت‌ساز بدهید تا دوباره ساعت شما را تنظیم کند یا یک ضد مغناطیس برای ساعت خود خریداری کنید.

ساعت ‌های ضد مغناطیس

ساعت‌های ضد مغناطیسی برای مقاومت در برابر سطوح مشخصی از میدان‌های مغناطیسی ساخته‌شده‌اند. ساعت ضد مغناطیسی هنگام قرار گرفتن در معرض این زمینه‌ها می‌تواند بدون تغییر جزئی کار کند.

چرا ساعت ضد مغناطیس مهم است؟

در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ میلادی ساعت‌های ضد مغناطیسی فقط برای مهندسان، دانشمندان و سایر متخصصانی که به‌طور منظم با میدان‌های مغناطیسی قوی در تماس بودند، بسیار ضروری بوده است. اما در مورد تمام دستگاه‌های الکترونیکی که امروز ما را احاطه کرده‌اند کمی فکر کنید.

تلفن‌های هوشمند، رایانه‌ها، تبلت ها، مانیتورها، بلندگوها، وسایل آشپزخانه؛ همه آن‌ها میدان مغناطیسی تولید می‌کنند و قادرند دقت ساعت شما را کاهش دهند.

در ادامه این موضوع که چقدر با میدان‌های مغناطیسی در ارتباط هستید نیز مهم است. به‌عنوان‌مثال میدان مغناطیسی تولیدشده توسط اجاق ماکروویو از یک اینچ فاصله فقط حدود دو گاوس است؛ اما ابزارهای برقی، از همان فاصله، حدود هشت‌تا ده گاوس امواج مغناطیسی تولید می‌کنند.

همان‌طور که گفته شد، عیب‌یابی یک نیاز کاملاً معمول در سرویس ساعت است. بنابراین اگر رفع عیب ساعت شما ارزان و آسان است و همچنین اگر ترجیح می‌دهید از باز شدن کامل ساعت خود برای سرویس خودداری کنید، یک ساعت سازگار با ISO 764 که در برابر میدان‌های مغناطیسی قوی نیز مقاوم است، خریداری کنید تا ۴۸۰۰ آمپر در متر یا حدود ۶۰ گاوس در برابر میدان مغناطیسی مقاومت می‌کند.

ساعت ضد مغناطیس چیست؟
ساعت ضد مغناطیس

بهترین مارک ساعت ضد مغناطیس

اولین Tissot Antomagnetique یک ساعت مستطیلی شکل بود که نشان تجاری آن روی صفحه نوشته‌شده بود و در زیر آن عبارت «Antimagnetique» نوشته‌شده بود. در حال حاضر هنوز هم تعدادی از مدل‌های مختلف قدیمی Tissot در eBay به فروش می‌رسند.

اگر به مدل‌های معتبر Tissot دسترسی ندارید، بسیاری از مدل‌های ضد مغناطیسی کاملاً جدیدی از این برند وجود دارد. مانند مدل‌های دارای حرکت Powermatic 80 باکیفیت ضد مغناطیسی همان‌طور که با ARCAP ساخته‌شده‌اند که یک آلیاژ مس است، نیکل و روی نیز در آن‌ها به‌کاررفته است. بنابراین از کیفیت عالی برخوردار هستند.
در ادامه نیز با بهترین مارک ساعت های ضد مغناطیس آشنا خواهید شد.

در مورد انواع ساعت مچی بیشتر بدانید.

ساعت ضد مغناطیس امگا سیمستر

Omega Seamaster Aqua Terra یک ساعت مکانیکی و ضد مغناطیسی است که طراحی بسیار زیبایی دارد. این مدل برای اولین بار دارای کالیبر بانام تجاری Co-Axial 8508 بود که به گفته این برند در برابر میدان‌های مغناطیسی بالاتر از ۱۵۰۰۰ گاوس مقاوم است. (بیش از سطح مقاومت مغناطیسی حاصل از هر ساعت ضد مغناطیسی است که درگذشته تولیدشده که همیشه ساعت‌سازان را به چالش کشیده شده است).

کاری که امگا با این ساعت انجام داد این است که به‌جای استفاده از یک محافظ ضد مغناطیس (یکی از تلاش‌هایی که مارک‌های دیگر برای مقابله با مغناطیس استفاده می‌کنند) از مواد غیر آهنی در ساعت خود استفاده کرده است.

امگا در وب‌سایت خود توضیح می‌دهد که یکی از مشکل‌های این ساعت، کم شدن دید صفحه ساعت است. بنابراین این ساعت نمی‌تواند تاریخ شمار داشته باشد. این ساعت دارای دو نسخه است. هر دو این نسخه‌ها دارای یک‌لایه فولادی ضدزنگ ۴۱.۵ میلی‌متر هستند که دربند فولادی یا چرمی آن‌ها قرارگرفته است.
برخی از ویژگی‌های اصلی این ساعت‌ها شامل کرونومتر، تاج پیچ‌درپیچ، کریستال یاقوت کبود ضد خراش و مقاومت در برابر آب در عمق ۱۵۰ متری است.

ساعت ضد مغناطیس رولکس

Milgauss تنها ساعت رولکسی است که همراه با یک کریستال رنگی ساخته می‌شود. جدا از مقاومت در برابر میدان‌های مغناطیسی، غیرمعمول‌ترین ویژگی Milgauss، خودداری کردن از به کار بردن پیچ و مهره‌های فولادی است. این ویژگی منحصربه‌فرد در سری Rolex است که در ابتدا با مدل ۶۵۴۱ Milgauss ارائه شد.

رولکس Milgauss قابل‌اجرا بر روی کالیبر ۳۱۳۱، درواقع این حرکت مکانیکی رولکس توسعه‌یافته است که فن‌آوری مقاوم در برابر میدان مغناطیسی است. در داخل این ساعت یک محافظ ضد مغناطیسی ساخته‌شده از آلیاژهای فرو مغناطیسی وجود دارد که از ساعت در برابر امواج مغناطیسی محافظت می‌کند.

رولکس مدل میلگاس
ساعت رولکس مدل میلگاس

مانند سایر ساعت‌های برتر رولکس، در این مدل از صدف بسیار مقاوم Oystersteel نیز استفاده‌شده است که حتی در سخت‌ترین محیط‌ها نیز مقاومت می‌کند. Milgauss دارای صفحه‌نمایش مشکی است که کریستال سبز یاقوت کبود و نشانگرهای لومینسانس در آن به‌کاررفته است. این ساعت ضد آب است. تا عمق ۱۰۰ متر نیز مقاومت می‌کند همچنین تا ۴۸ ساعت انرژی خود را ذخیره می‌کند.

سین ۸۵۷ UTC

۸۵۷ UTC دارای یک محافظ میدان مغناطیسی تا ۸۰۰۰۰ A / M است. بدنه این ساعت ضد مغناطیس از جنس استنلس یا استیل ضدزنگ است. با فناوری Tegiment ساخته‌شده و به ساعت اجازه می‌دهد تا در برابر خراش مقاوم باشد.

جدا از خاصیت ضد مغناطیسی، این ساعت ۴۳ میلی‌متری از فناوری Ar-Dehumidification نیز برخوردار است که از بخار زدن شیشه ساعت در زمستان جلوگیری می‌کند.

ساعت ضد مغناطیس Sinn U1

اگر به دنبال یک ساعت غواصی قابل‌اعتماد با خواص ضد مغناطیسی هستید، Sinn U1 نیز یک گزینه بسیار مناسب است. از فولاد زیردریایی آلمانی مقاوم در برابر آب دریا ساخته‌شده است و دارای خواص ضد مغناطیسی است. همچنین این مدل مقاوم در برابر فشار تا عمق ۱۰۰۰ متری در آب و یک حاشیه با فنّاوری Tegiment دارد.

ساعت‌سازان سین از این فولاد توسط ThyssenKrupp Marine Systems، تولیدکننده‌ای که مقادیر کمی از فولاد اصلی تولید زیردریایی آلمان را تأمین می‌کند، استفاده کردند.
این ساعت ۴۴ میلی‌متری دارای صفحه‌نمایش مشکی مات و همچنین دارای شاخص‌های لومینسانس و عقربه‌های خاص است. یک شیشه کریستال یاقوت کبود روی آن و شیشه‌های ضد بازتاب در هر دو طرف این ساعت تعبیه‌شده است.

ساعت ضد مغناطیس Panerai Luminor Submersible

ساعت ۴۷ میلی‌متری Panerai Submersible Amagnetic PAM01389 مقاوم در برابر میدان‌های مغناطیسی از حداقل ۴.۸۰۰ آمپر در متر تا ۴۰۰۰۰ آمپر در متر است. به گفته این برند حدی بیش از هشت برابر بیشتر از حد استاندارد بین‌المللی است.

حرکت این ساعت به‌صورت مکانیکی اتوماتیک Panerai با کالیبر P.9010 و با ذخیره انرژی به مدت سه روز انجام می‌شود. این ساعت بند تیتانیوم ذوزنقه‌ای جذابی دارد.

ساعت ضد مغناطیس IWC

IWC Schaffhausen Ingenieur Automatic ادای احترامی به تخصص مهندسی فنی در دهه ۱۹۵۰ است. این ساعت توسط سازندگان ساعت IWC نه‌تنها باهدف ایجاد یک ساعت قدرتمند و دقیق تولید شد، بلکه توانایی جلوگیری از شوک و میدان‌های مغناطیسی را نیز دارد.

IWC Ingenieur Automatic که در سال ۱۹۸۹ معرفی شد، دارای تعدادی مدل مختلف است. یکی از محبوب‌ترین آن‌ها Ingenieur 500’000 A / m است که دارای فنر تعادل ساخته‌شده از آلیاژ نیوبیم است. طبق گفته IWC، این مدل با اسکنرهای تشدید مغناطیسی آزمایش‌شده. قادر به تحمل حداکثر ۳.۷ میلیون آمپر در متر بود که یک رکورد جهانی برای ساعت‌های ضد مغناطیسی به ثبت رساند.

ساعت ضد مغناطیس چیست؟
ساعت ضد مغناطیس

ساعت ضد مغناطیس مارتین بیکر MBII

ساعت Bremont مارتین بیکر MBII، یک ساعت ضد مغناطیسی بازمان سنج خودکار و با توانایی ذخیره انرژی ۳۸ ساعته می‌باشد.
این ساعت دارای یک قفس فارادی است که از این ساعت در برابر میدان مغناطیسی محافظت می‌کند.

ویژگی دیگر که از یک ماده فولاد ضدزنگ سخت شده (با توجه به مارک تجاری هفت برابر سخت‌تر از فولاد ضدزنگ معمولی) ساخته‌شده است که دارای فناوری Roto-Click است. همچنین این ساعت مجهز به Super-Luminova است و تا ۱۰۰ متر در برابر آب مقاوم است.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین مارک ساعت ضد مغناطیس و این ویژگی‌ها، می توانید به صفحه رسمی برمونت نیز مراجعه کنید.

ساعت ضد مغناطیس داماسکو

داماسکو Damasko DK به دلیل مهندسی استثنایی خود معروف است. این شرکت آلمانی، متخصص در ساعت‌های مکانیکی و کرنوگراف است. ساعت‌های ضد مغناطیسی نیز تولید می‌کند که این قابلیت در ساعت‌هایی مانند سری DK گنجانده‌شده است.

مدل‌هایی مانند DK 14 و ۱۵ و همچنین DK 11 نیز دارای قابلیت‌های مشترک هستند. این ساعت‌ها مجهز صفحه‌نمایش سیلیکونی EPS with و دارای قاب پشتی از جنس یاقوت کبود هستند. این ویژگی غیرمعمول در اکثر ساعت‌های ضد مغناطیسی موجود است.
این ساعت‌های ۴۲ میلی‌متری از فولاد ضدزنگ ساخته‌شده‌اند و دارای یک حرکت داخلی A35 هستند.

ساعت ضد مغناطیس II Magneto S

ساعت Engineer II Magneto S یک مدل Ball است که دارای سیستم ضد مغناطیسی تا ۸۰۰۰۰ آمپر در متر و همچنین دارای یک فناوری ضدضربه است.
برای ساختن این ساعت ضد مغناطیس، بال از ماده‌ای فلزی به نام (ممتال) استفاده کرد.

این ساعت دارای تیغه‌های عنبیه مانند است که باز و بسته می‌شوند که می‌توان با استفاده از حاشیه آن را به‌اندازه دلخواه تنظیم کرد. همچنین علاوه بر این، این ساعت دارای ویژگی SpringLock است که از ساعت محافظت بیشتری می‌کند.

این ساعت دارای ویژگی‌های خاصی دیگری ازجمله یک قاب استیل با بند مشکی Cordura، عقربه‌های روشن و نشانگرهای ساعت، کرونومتر دارای گواهینامه COSC و ذخیره انرژی ۳۸ ساعته است.

ساعت ضد مغناطیس تیسوت

این ساعت به‌عنوان یکی از مقرون‌به‌صرفه ترین ساعت‌های مکانیکی و کرونومتر دار شناخته‌شده است. Ballade Powermatic 80 COSC که توسط برند لوکس Tissot ساخته‌شده است. دارای یک فنر تعادل سیلیکونی باقیمت کمتر از ۱۰۰۰ دلار است. (اکثر مدل‌های مشابه دارای قیمتی حدود دو برابر این ساعت هستند).

این فنر تعادل سیلیکونی به ساعت اجازه می‌دهد تا در برابر میدان‌های مغناطیسی مقاوم باشد. علاوه بر این موارد، این ساعت مجهز به کرونومتر دارای مجوز COSC نیز هست. این ساعت ساخت سوئیس است. دارای یک قاب استیل ۳۲ میلی‌متری، یک قاب پشتی و یک صفحه سیاه با نشانگرهای زیبا است.

ساعت ضد مغناطیس چیست؟
ساعت ضد مغناطیس تیسوت

ساعت ضد مغناطیس امگا ریلی

Omega Seamaster Railmaster یکی از محبوب‌ترین ساعت‌های این برند است. این ساعت که برای اولین بار در سال ۱۹۵۷ ساخته شد، با همان ظاهر و ویژگی‌های تجاری مجدداً صادر شد. اما این بار با حرکت Master Chronometer ارتقا یافت.

Railmaster یک ساعت ۳۵ میلی‌متری است که از Master Chronometer 8806 تغذیه می‌کند. به ساعت اجازه می‌دهد تا در برابر میدان‌های مغناطیسی تا ۱۵۰۰۰ گاوس مقاومت کند. این مدل فولادی جذاب و کلاسیک دارای صفحه‌نمایش مشکی است. با Superluminova نمایه می‌شود. همچنین این ساعت دارای گواهینامه COSC است.

کلام آخر

به‌طور خلاصه، ساعت ضد مغناطیس ساعتی است که وقتی در معرض سطح مشخصی از میدان مغناطیسی باشد، می‌تواند با کمترین خطا و بدون انحراف زمان کار کند. درحالی‌که اکثر ما در یک محیط مغناطیسی کار نمی‌کنیم. تلفن همراه شما، رایانه و حتی اسپیکرها دارای آهنربا هستند که می‌توانند بر روی ساعت شما تأثیر بگذارند پس در اطراف ما پر از میدان‌های مغناطیسی است. داشتن یک ساعت ضد مغناطیس برای شما لازم است اما انتخاب ساعت مناسب بستگی به سلیقه و بودجه شما خواهد داشت.

به پایان مقاله بهترین مارک ساعت ضد مغناطیس رسیدیم، امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر به این موضوعات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم!

پرسش و پاسخ

آیا آهنربا می‌تواند ساعت را متوقف کند؟

پاسخ : آهن‌ربا می‌توانید دقت ساعت را تحت تاثیر قرار دهد و یا حتی به طور کامل متوقف کند. اگر این آهن‌ربا به ساعت شما بچسبد یا به آن نزدیک شود؛ باعث می‌شود ساعت شما سریع ، کند یا متوقف شود.

چه میزان از میدان مغناطیسی می‌تواند روی ساعت اثر بگذارد؟

پاسخ : اندازه‌های متفاوتی از میدان مغناطیسی می‌تواند روی یک ساعت مچی تاثیر بگذارد. معمولا اگر ساعت در معرض میدان مغناطیسی کم قرار گیرد، اول مدتی سریعتر کار می ‌کند؛ اما پس از حذف میدان، به فعالیت عادی خود ادامه می‌دهد.
اگر میدان مغناطیسی متوسط باشد ساعت سریعتر حرکت می‌کند و برای برگشت به وضعیت عادی احتمالا نیاز به  تعمیر دارد.
درصورتی که میدان مغناطیسی شدید باشد حتی امکان دارد ساعت مچی از کار بیفتد. در هر صورت قرار دادن ساعت در نزدیکی لوازمی چون تلفن همراه می‌تواند به آن آسیب وارد کند.

منابع:
gearpatrol.com
watchranker.com
govbergwatches.com

1 دیدگاه دربارهٔ «ساعت ضد مغناطیس چیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *