پارچه مناسب سرویس آشپزخانه

پارچه مناسب سرویس آشپزخانه

وقتی‌که اسم سرویس پارچه آشپزخانه به گوشمان می‌رسد نمایی از دستگیره و دم‌کنی و پیشبند در ذهن ما ظاهر می‌شود. ما در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد پارچه مناسب سرویس آشپزخانه خود را انتخاب کنید.

تاریخچه استفاده از پارچه در آشپزخانه

از دوران باستان مردم روی آتش‌ غذا می‌پختند. بعدها با تراشیدن ظروف سنگی از آن‌ها به‌عنوان ابزاری برای غذا پختن و همچنین سرو غذا استفاده کردند. استفاده از آتش و گرم شدن ظروف غذا پزی آن‌ها را ناچار به استفاده از دستمال‌های پارچه‌ای برای محافظت از دست خود کرد.

با انقلاب صنعتی و بافت پارچه‌های گوناگون، ابزار پارچه‌ای آشپزخانه شکل تازه و ویژه‌ای به خود گرفت. زنان خانه‌دار زمان زیادی در آشپزخانه به سر می‌بردند پس برای محافظت از خود به ابزارهای گوناگون پارچه‌ای مثل پیشبند، دستکش فر، دستگیره‌های پارچه‌ای و حوله برای خشک‌کردن نیاز داشتند.

سرویس پارچه آشپزخانه در امروز

اکنون نیز سرویس‌های آشپزخانه هرکدام شکل متفاوت و کار متفاوتی انجام می‌دهند و مورد توجه همگان هستند. پس خرید یک سرویس پارچه‌ای آشپزخانه مناسب بهترین لذت را هنگام آشپزی به شما هدیه می‌دهد.

ما هرروز از انواع متفاوتی از پارچه‌ها برای مسائل روزمره استفاده می‌کنیم؛ اما خیلی از ما نمی‌دانیم که آن‌ها چه هستند یا حتی چگونه باید از آن‌ها مراقبت کنیم. پارچه‌های خیلی خوب هم اگر درست انتخاب و نگهداری نشوند کاربرد ندارند؛ و باعث اتلاف پولتان می‌شوند.

برای انتخاب به چه چیزی توجه کنیم؟

برای انتخاب یک پارچه مناسب سرویس آشپزخانه آن را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری برای خودتان در نظر بگیرید. برای انتخاب یک پارچه باید بدانید که از آن پارچه چه انتظاری دارید. مثلاً برای دستکش‌های فر باید در نظر بگیرید که آن‌ها مدام در برابر وسایل گرم قرار می‌گیرند.

پس باید پارچه‌ای را در نظر بگیرید که بسته به موادی که ساخته‌شده بتوانند گرمای خیلی زیادی را تحمل کند. همچنین مقاوم در برابر انتقال رطوبت باشد. در مورد پیشبند آشپزخانه ما هدف دیگری دنبال می‌کنیم. پیشبند علاوه بر داشتن یک جیب برای نگهداری ابزارها باید از لباس در برابر لکه‌ها نیز مواظبت کند.

پارچه مناسب سرویس آشپزخانه
انتخاب سرویس پارچه آشپزخانه

چند نکته مهم در انتخاب

بسته به کارتان باید نوع پارچه را در نظر بگیرید؛ زیرا اگر آن‌ها را برای استفاده کم می‌خواهید لازم نیست که پارچه‌های محکم انتخاب کنید؛ اما اگر می‌خواهید از آن‌ها استفاده زیادی ببرید حتماً یک پارچه مناسب سرویس آشپزخانه انتخاب کنید.

حوله‌ها اگرچه به‌طور اساسی جز سرویس آشپزخانه نیستند اما می‌توانید از حوله‌های جاذب و سنگین برای تمیز کردن آشپزخانه بهره ببرید. دستگیره‌ها به‌عنوان یک قطعه پارچه کوچک برای گرفتن ظرف‌های داغ خیلی مهم هستند. آن‌ها را به‌طورمعمول از پلی‌استر یا پنبه درست می‌کنند.

پس زمان خرید یک پارچه برای یک سرویس آشپزخانه که اغلب همه آن‌ها را از یک پارچه درست می‌کنند باید حواستان باشد که این پارچه تمام کارهایی که قرار است انجام دهید را در بر گیرد. در ادامه بهترین پارچه‌ها را برای دوخت سرویس آشپزخانه برای شما نام می‌بریم.

پارچه‌های پلی‌استر

پلی‌استر مصنوعی معمولاً از نفت تولید می‌شود. این پارچه مناسب سرویس آشپزخانه، یکی از محبوب‌ترین پارچه‌ها بین مردم جهان است و از آن در هزاران کار مختلف مصرفی و صنعتی استفاده می‌شود.

در مواردی دیده می‌شود که در پارچه فقط از پلی‌استر استفاده می‌شود اما به‌طورمعمول آن را با پنبه‌ای مخلوط می‌کنند؛ که به آن پلی پنبه می‌گویند.

ویژگی‌های پارچه پلی‌استر

پلی‌استر به‌عنوان یک الیاف مصرفی یک گزینه ارزان‌قیمت است. این پارچه الیاف محکمی دارد. انعطاف‌پذیری و مقاومت در برابر چروک شدن و جمع شدن از خصوصیات آن است. این پارچه همچنین در برابر رطوبت مقاوم است.

این الیاف در مقابل حرارت حساس هستند و برای استفاده در دمای پایین مناسبند؛ بنابراین این پارچه گزینه خیلی مناسبی برای پیشبند آشپزخانه است. برای استفاده از آن برای دستگیره و دستکش فر بهتر است از پلی‌استری که میزانی پنبه نیز در بافت خود دارد استفاده کنیم.

درهرصورت پلی‌استر مزایای زیادی دارد که می‌توان قوی بودن، انعطاف، سریع خشک شدن، مقاوم در برابر چین‌وچروک و ارزان بودن را نام برد. البته این پارچه معایبی نیز دارد که همان حساس بودن به دما است.

ویژگی‌های پلی‌استر
ویژگی‌های پارچه پلی‌استر

پارچه‌های پنبه‌ای

تولیدکنندگان پارچه پنبه‌ای این منسوجات را از پوشش محافظتی الیافی که دانه‌های پنبه را احاطه کرده تهیه می‌کنند. گلبرگ‌های چوبی که الیاف پنبه را احاطه کرده‌اند حتی می‌توانند از یک انگشت شست نیز بزرگ‌تر باشند.

در صنعت پارچه و صنایع‌دستی پنبه موردعلاقه همه عموم است که در بافت‌ها و ضخامت‌های مختلف وجود دارد.

ویژگی‌های پارچه پنبه‌ای

مقاومت کششی این پارچه مناسب سرویس آشپزخانه باعث می‌شود که محکم و بادوام باشد و کمتر دچار پارگی و سایش شود. این پارچه به‌آسانی شسته و خشک می‌شود و در صورت شستشوی مکرر نیز حالت خود را به‌خوبی حفظ می‌کند.

باوجود تنوع مختلف تصمیم‌گیری نهایی نیز خیلی سخت می‌شود که چند مورد از آن‌ها را برای شما توضیح می‌دهیم تا انتخاب برای شما آسان شود. پنبه به دلیل راحتی، مراقبت آسان و مقرون‌به‌صرفه بودن بسیار مناسب است و برای تهیه سرویس آشپزخانه بسیار ایده آل است.

از مشخصات پارچه پنبه‌ای می‌توان به نرم بودن، جذب آب، خشک شدن کند، مقاوم در برابر الکتریسیته، به‌راحتی چین‌وچروک شدن، مقاومت بالا در برابر گرما و شوینده‌ها به‌خصوص سفیدکننده‌ها اشاره کرد.
این پارچه‌ پس از شستشو کوچک می‌شود و آب می‌رود. اگر کپک بزند ممکن است که پارچه‌تان خراب شود.

همچنین اگر آن را در برابر آفتاب مداوم قرار دهید؛ آسیب می‌بیند. پارچه پنبه‌ای رنگ را به‌خوبی حفظ می‌کند اما پارچه‌هایی که دارای درصد بالایی پنبه هستند؛ قیمت بسیار بالایی دارند. پس به دنبال پارچه‌ای باشید که با الیاف دیگر ترکیب‌شده باشد تا بتوان نتیجه بهتری به دست آورد.

پارچه نخ پنبه

نسبتاً شفاف و دارای تعداد زیادی نخ است که بافت محکم اما با نخ‌های ریزتر دارد. این همان دلیلی است که باعث به‌وجود آمدن بافتی با سطح صاف و لطیف می‌شود.

پارچه پنبه‌ای کشی

این پارچه بسیار لطیف و به طرز باورنکردنی نرم است. به‌طورمعمول از مقداری پنبه و الاستین تشکیل‌شده است. یکی از مزایای پارچه پنبه‌ای کشی کاربرد زیاد آن است.

می‌توان آن را یک پارچه همه‌کاره دانست که می‌توان از آن برای وسایلی که به مقاومت بالا نیاز دارند یا باید در مقابل سرما حساس باشند استفاده کرد.

پارچه‌های کتان

کتان بسیار محکم و جاذب است و سریع‌تر از پنبه خشک می‌شود. این پارچه به دلیل ویژگی‌هایی که دارد بسیار خنک و نرم و لطیف است. کتان هر چه بیشتر شسته شود بیشتر نرم می‌شود.

کتان
پارچه کتان

این پارچه‌ مناسب سرویس آشپزخانه پرز نمی‌دهد اما می‌تواند زیاد چروک شود. چین‌خوردگی‌های مداوم ممکن است باعث شکستن نخ و درنتیجه پارگی پارچه ‌شود. کشش ضعیف نخ کتان به این معنی است که به‌راحتی چروک می‌شود.

کپک و رطوبت و سفیدکننده‌ها می‌توانند به پارچه آسیب برسانند. چون این پارچه از الیاف حیوانی ساخته نمی‌شود پروانه‌‌های لباس و سوسک‌های فرش راه نفوذی در آن ندارند.

مراقبت از پارچه کتانی نسبتاً آسان است؛ زیرا در برابر کثیفی و لکه‌ها مقاومت می‌کند. تمایل به پرز و پرپر شدن ندارد. می‌توان آن را به‌راحتی تمیز کرد. این پارچه در شستشو در برابر حرارت بالا مقاومت می‌کند و فقط کمی پس از شستشوی اول کوچک می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید!

پارچه مناسب لباس

مقایسه پارچه کتان و پنبه‌ای

حالا که با دو گزینه عالی پارچه مناسب سرویس آشپزخانه آشنا شدید ممکن است که گیج شده باشید که کدام مورد را انتخاب کنید. ما قبل از اینکه پارچه‌های مناسب دیگری برای وسایل آشپزخانه را معرفی کنیم این دو پارچه را مقایسه کرده‌ایم تا انتخاب شما بهترین باشد.

پارچه کتانی یا پنبه‌ای

ما پارچه‌های طبیعی را دوست داریم و آن‌ها را به خاطر راحتی و عملکرد خوبشان انتخاب می‌کنیم. اما کدام پارچه طبیعی بهتر است؟

در سراسر جهان از پنبه بیشتر از کتان استفاده می‌شود؛ اما این دلیل مناسبی نیست که بگوییم پنبه بهتر از کتان است. چگونه ما می‌توانیم تفاوت این پارچه را تشخیص دهیم؟

در مرحله اول از حس لامسه استفاده کنید. پارچه کتانی کمی ضخیم‌تر و قوی‌تر از پنبه است. وقتی به پارچه دقت کنید اگر بافتی ظریف را ببینید احتمالاً این پارچه کتان است که الیاف آن معمولاً از پنبه بلندتر است.

همچنین ممکن است در بافت پارچه کتان یک الگوی خط‌دار قابل‌مشاهده باشد. درحالی‌که پارچه پنبه‌ای می‌تواند صاف و یکدست باشد. به‌طورمعمول پارچه‌های کتانی چروک بیشتری نسبت به یک پارچه پنبه‌ای دارند.

پارچه‌های کتانی، رطوبت را به‌خوبی از خود عبور می‌دهند. پنبه از کتان ارزان‌تر است و این به دلیل فراوان‌تر بودن آن است. برای کسانی که به محیط‌زیست اهمیت می‌دهند شاید پارچه کتانی گزینه بهتری باشد زیرا پنبه به کود بیشتری نیاز دارد و خاک حاصلخیز را از بین می‌برد.

پس این پارچه‌ها هرکدام مزایا و معایبی دارند؛ اما وقتی باهم مخلوط شوند پارچه بهتری تولید می‌کنند.

پارچه‌های کتان پنبه

سال‌های زیادی است که تولیدکنندگان پارچه مزایای پارچه‌های ترکیبی را در برابر پارچه‌های تک‌جنسی کشف کرده‌اند. این کارعلاوه بر به حداقل رساندن هزینه‌های تولید باعث می‌شود که بتوان از پارچه راحت‌تر مراقبت کرد. دراین‌صورت پارچه از ظاهر و استحکام بهتری نیز برخوردار می‌شود.

پارچه مناسب سرویس آشپزخانه
پارچه‌های کتان پنبه

بدون شک پارچه مخلوط کتان و پنبه یکی از بادوام‌ترین پارچه های مناسب سرویس آشپزخانه است. نرمی و لطافت پنبه، زبری و ایجاد ناراحتی برای پوست توسط کتان را برطرف می‌کند. سنگین بودن کتان باعث از بین رفتن سبکی زیاد پنبه می‌شود.

مزایای پارچه کتان پنبه

از مزایای ترکیب این دو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پارچه کتان پنبه که از الیاف پنبه خالص تولید می‌شود در مقابل الکتریسیته و تغییر شکل در برابر شستشو مقاوم است.
  • ازآنجایی‌که این پارچه‌ها هر دو طبیعی هستند پس دوستدار محیط‌زیست هستند.
  • ترکیب این دو پارچه باعث نفوذ‌پذیری هوا و جذب رطوبت می‌شود. این پارچه یک گزینه عالی برای دم‌کنی قابلمه است.
  • مقاومت در برابر گرما نیز با مخلوط کردن این دو الیاف باهم بسیار بهتر فراهم می‌شود.
  • دوختن این پارچه بسیار راحت است چون زیر چرخ‌خیاطی نمی‌لغزد. پس برای افراد تازه‌کار یک گزینه عالی است.

پارچه پلی پنبه

مخلوط پنبه و پلی‌استر به‌طور گسترده‌ای در صنعت نساجی تولید می‌شود و به‌طور فراوان در پارچه‌فروشی یافت می‌شود. این پارچه‌ مناسب سرویس آشپزخانه می‌تواند سبک یا سنگین باشد که این مسئله با توجه به نسبت ترکیب الیاف تغییر می‌کند.

به‌طورمعمول این مخلوط نسبت 65 درصد پنبه و 35 درصد پلی‌استر دارد. این پارچه‌ها فقط به چنین درصدی محدود نمی‌شوند و گاهی اوقات شاهد ترکیب 50 درصدی نیز هستیم.

ویژگی‌های پارچه پلی پنبه

این پارچه نه‌تنها نرم و لطیف است بلکه نسبت به پارچه تک‌جنسی از پنبه سنگین‌تر است و مقرون‌به‌صرفه‌ نیز است. این پارچه یک پارچه با نفوذ هوای بالا است. یکی از مزایای دیگر آن، این است که نسبت به پارچه‌های 100 درصد پنبه مقاومت بیشتری در برابر سایش دارد و به مراقبت بسیار کمتری نیاز دارد.

همچنین این پارچه‌ها را می‌توانید بسیار بیشتر بشویید، بدون اینکه نگران از بین رفتن پارچه باشید. پلی‌استر نفوذپذیری هوای بسیار کمی دارد ولی وقتی با پنبه مخلوط می‌شود نفوذپذیری آن بسیار افزایش می‌یابد.

از ویژگی‌های پارچه پنبه‌ای می‌توان به نرم بودن، ظرفیت بالای تنفس و قدرت جذب رطوبت خوب آن اشاره کرد. وقتی آن را با پلی‌استری که مقاوم در برابر سایش و چین‌وچروک است ترکیب می‌کنند، پارچه‌ای محکم و ضد چین‌وچروک و پارگی را به وجود می‌آورند که در مقابل آب نیز پارچه‌ای مقاوم‌تر است.

پارچه تترون

تترون پارچه‌ای است که از دو ماده‌ی مختلف ساخته می‌شود مثلاً 65 درصد پلی‌استر و 35 درصد ریون. این پارچه‌ در هنگام شستشو کوچک نمی‌شود که این یکی از دلایل انتخاب آن به عنوان پارچه مناسب سرویس آشپزخانه است.

تترون قدرت تنفس خوبی نیز دارد. بر روی این پارچه کپک‌ها بیشتر رشد می‌کنند. این پارچه به دلیل وجود پلی‌استر ممکن است دوام بیشتری نسبت به پارچه پنبه‌ای داشته باشد. همچنین در برابر لکه‌ها نیز مقاومت خوبی دارد و شما مجبور به شستشوی زیاد آن نیستید.

پارچه مناسب سرویس آشپزخانه
پارچه تترون

پارچه تترون از ترکیب الیاف‌های مختلفی با پلی‌استر ساخته می‌شود که ترکیب آن با هر الیاف ویژگی به خصوصی به آن می‌دهد. می‌توان آن را با پنبه، کتان و ابریشم مخلوط کرد و یک پارچه جاذب و مقاوم در برابر حرارت، مقاوم در برابر سایش و چین‌وچروک تولید کرد. ویژگی‌های خوب این پارچه باعث محبوبیت آن بین مردم شده است.

پارچه‌های آکریلیک

آکریلیک یک پارچه مصنوعی ساخته‌شده توسط بشر است؛ که در اصل به‌عنوان جایگزینی برای پشم تولیدشده است. امروزه به دلیل دوام و سهولت نگهداری از آن یک پارچه بسیار محبوب است.

این پارچه کاربردهای فراوانی دارد و از آن برای تولید سرویس آشپزخانه، روفرشی‌ها، سایبان‌ها، چادر مسافرتی و چادر ماشین، چمدان و … استفاده می‌شود.

ویژگی‌های پارچه آکریلیکی

این پارچه مناسب سرویس آشپزخانه به دلیل بادوام بودن، مقاوم در برابر چروک، مقاوم در برابر خاک و روغن، مقاوم در برابر نور آفتاب و کم‌رنگ شدن، خشک شدن سریع، مقاوم در برابر کپک زدن، آسان تمیز شدن و در کمال تعجب نرم بودن بسیار پرکاربرد و محبوب است.

معایب پارچه آکریلیکی

این پارچه شگفت‌انگیز معایبی نیز دارد. این پارچه آب‌گریز است و تمایل به دفع آب دارد که هم می‌تواند یک امتیاز مثبت باشد و هم به دلیل مستعد شدن برای ایجاد الکتریسیته ساکن یک عیب محسوب شود. همچنین اگر آتش بگیرد به‌راحتی می‌سوزد و خاموش کردن آن دشوار است.

آکریلیک مقاوم‌ترین پارچه در برابر سایش نیست. این پارچه‌ها ممکن است که پرپر شوند به‌طوری‌که به نظر برسد گوله‌های پرز کوچک در سراسر پارچه وجود دارند. البته پارچه‌های آکریلیک با کیفیت بالاتر دیگر این عیب را ندارند.

درحالی‌که تمام پارچه‌های آکریلیک ویژگی‌های ذاتی یکسانی دارند اما متغیرهای زیادی وجود دارد که می‌توان عملکرد پارچه را تغییر دهد. آکریلیک‌های با بافت خیلی ریز مقاومت بیشتری نسبت به آکریلیک‌هایی با بافت درشت دربرابر آب دارند؛ زیرا آب از سوراخ‌های بزرگ‌تر راحت‌تر عبور می‌کند.

پارچه سیلیکا

پارچه سیلیکا با بافت متراکم پارچه‌ای صاف با مقاومت کشی خوب است. از این پارچه به دلیل مقاومت بالا می‌توان به‌جای پنبه نسوز برای لایه وسطی سرویس آشپزخانه مانند دستکش فر و دستگیره‌ها یا حتی لایه بیرونی سرویس استفاده کرد.

از ویژگی‌های این پارچه می‌توان به تحمل دما تا 1000 درجه سانتی‌گراد، مقاومت عالی در برابر گرما، منجمد شدن و گردوغبار اشاره کرد.

پارچه مناسب سرویس آشپزخانه
پارچه سیلیکا

الیاف پنبه نسوز

این پارچه مناسب سرویس آشپزخانه نیست اما یک گزینه مناسب برای مراقبت دست در برابر حرارت در دستکش‌های فر و دستگیره‌ها است. پنبه نسوز از مواد خام با خلوص بالا در دمای بالای ذوب تولید می‌شود؛ که به دلیل مقاومت حرارتی بالا و وزن سبکی که دارد بسیار پرکاربرد است.

از خصوصیات این الیاف پرکاربرد می‌توان به مقاومت در برابر دمای بالا، انعطاف‌پذیری خوب، جمع شدگی کم در دمای بالا، مقاومت در برابر فرسایش اشاره کرد. برای لایه میانی دستکشتان حتماً پنبه نسوز را در نظر بگیرید.

انتخاب طرح و رنگ برای پارچه سرویس آشپزخانه

انتخاب رنگ‌های مناسب بسیار مهم است زیرا هر نقش و طرح خاصی کاربرد متفاوتی دارد. علاوه بر آن لازم است مقاومت در برابر شستشو را نیز در هنگام خرید پارچه در نظر بگیرید. رنگ و طرح پارچه در احساسات شما در آشپزخانه نیز نقش دارند.

یادگیری و آنالیز رنگ به شما در انتخاب کمک می‌کند تا از پارچه مناسب سرویس آشپزخانه خود لذت ببرید. رنگ‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. اگر به دنبال سرویس آشپزخانه‌ای هستید که شما را به تکاپو وادارد و باعث جنب‌وجوش شما شود از رنگ‌های گرم مانند قرمز، نارنجی و زرد استفاده کنید.

اگر آشپزخانه را جایی برای آشپزی با آرامش می‌خواهید از رنگ‌های سرد مانند آبی، سبز و بنفش استفاده کنید. طرح پارچه نیز به اندازه رنگ آن بسیار موثر است.

کلام آخر

برای یک سرویس آشپزخانه می‌توانید از پارچه‌ها دارای نقش‌های مرتبط به آشپزخانه، استفاده کنید. مثل پارچه‌هایی که با شکل میو‌ه‌ها غذاها یا ظروف آشپزخانه تزئین شده‌اند. استفاده از دورنگ از پارچه‌ها به‌صورت ساده و گل‌دار می‌تواند یک سرویس زیبا به شما بدهد.

هنگام خرید پارچه مناسب سرویس آشپزخانه خود به‌هیچ‌وجه نقش و رنگ و طرح پارچه‌ها را دست‌کم نگیرید.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید.
فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید!

https://vasetpet.com/5463/%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a2%d8%a8-%d9%85%db%8c%d9%88%d9%87%e2%80%8c%da%af%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%af%d8%b1%d8%ac%d9%87-%db%8c%da%a9-%d8%a8%d8%ae%d8%b1%db%8c%d9%85%d8%9f/

منابع:
textileschool.com
sewport.com
sailrite.com
masterclass.com
refractoriesmaterials.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *