تفاوت اسکراب لایه‌بردار و ماسک چیست

تفاوت اسکراب، لایه‌بردار و ماسک چیست؟

یکی از سؤالاتی که برای اغلب افراد پیش می‌آید. تفاوت اسکراب لایه‌بردار و ماسک است و اینکه آیا ماسک صورت در واقع کار همان لایه‌بردار را انجام می‌دهد یا خیر؟

باید بدانید که ماسک و لایه‌بردارها با یکدیگر متفاوت هستند و هر کدام فواید کاملاً متفاوتی برای پوست دارند!
در این مقاله ابتدا لایه‌برداری و انواع آن به‌طور مفصل توضیح داده می‌شود.

لایه برداری چیست؟

لایه‌برداری، عمل از بین بردن سلول‌های پوستی مرده سطح پوست است. با این کار پوست خشک و زبر از بین می‌رود، بافت پوست نرم‌تر و روشن‌تر می‌شود. لایه‌برداری درنهایت باعث می‌شود نفوذ محصولات در پوست افزایش یافته و خیلی بهتر جذب پوست شوند.

این کار را می‌توان با لایه‌برداری فیزیکی مانند اسکراب دانه‌ای یا میکرودرم ابریژن انجام داد. همچنین در فرمول های شیمیایی لایه‌بردار موادی مانند آنزیم یا اسید وجود دارند که سلول‌های مرده پوست را حل می‌کنند و عمل لایه‌برداری را انجام می‌دهند.

لایه‌برداری فیزیکی

این نوع لایه‌بردار از مواد دانه‌ای مانند شکر، دانه‌های جوجوبا، سیلیس یا بلورهای منیزیم ساخته می‌شود. آن‌ها با از بین بردن سلول‌های مرده پوست، بهترین عملکرد را برای پوست‌های غیر حساس و ضخیم دارند.

میکرودرم ابریژن را نباید با لاک صورت یا اسکراب اشتباه گرفت. بسیاری از مارک‌ها هستند که از واژه میکرودرمابراشن بر روی شیشه اسکراب صورت خود استفاده می‌کنند اما در واقع این دو یکسان نیستند!

درحالی‌که اسکراب و جلا سلول‌های پوستی مرده را که از قبل مرده‌اند از بین می‌برد، میکرودرم ابریژن اصلاح لایه‌های میکروسکوپی پوست زنده است. با این کار پوست را مجبور می‌کنید سلول‌های پوستی جدیدتر و سالم‌تری را که توسط عناصر خارجی، آسیب‌پذیری کمتری دارند را نشان بدهد.

لایه‌برداری شیمیایی

از کلمه شیمیایی نترسید! هیچ ماده شیمیایی در آن‌ها وجود ندارد. اما از نظر فنی این یک واکنش «شیمیایی» است که روی پوست اتفاق می‌افتد و در طی این واکنش سلول‌های مرده پوست حل می‌شوند.

تفاوت اسکراب لایه‌بردار و ماسک چیس
لایه برداری شیمیایی

این نوع لایه‌بردار معمولاً از میوه‌ها و گیاهانی مانند پاپایا، کدوتنبل، نیشکر، قره قاط، گیلاس و حتی ماست ساخته می‌شود.
در ادامه مقاله تفاوت اسکراب لایه‌بردار و ماسک به تعریف ماسک و انواع آن می‌پردازیم.

ماسک چیست؟

ماسک نوعی روش درمانی برای مراقبت از پوست است که برای مدت‌زمان مشخصی استفاده می‌شود و روی آن باقی می‌ماند. آن‌ها معمولاً باعث آب‌رسانی پوست می‌شوند و یا برخی مواد مغذی را به پوست می‌رسانند و ژل‌مانند یا کرم‌دار هستند. امروزه انواع مختلفی از ماسک‌های صورت موجود است. آن‌ها می‌توانند از انواع مختلف خاک رس ساخته شوند که برای جذب چربی بسیار مناسب هستند.

برای آشنایی با آبرسان‌های خانگی مقاله زیر را مطالعه کنید.

آبرسان پوست خانگی

ماسک‌های کرمی

این ماسک مناسب برای انواع پوست است و سبب افزایش رطوبت پوست به‌طور تصاعدی می‌شود. به خصوص برای انواع پوست‌های بسیار خشک، خشک، پیر، کم آب و حساس بسیار مناسب است.

می‌توانید یک لایه‌نازک از این نوع ماسک‌ها را روی پوست خود بزنید و برای آب‌رسانی بیشتر با آن‌ها بخوابید.

ماسک ژل

ماسک‌های ژل رطوبت پوست را اضافه می‌کنند بدون اینکه باعث افزایش چربی پوست شوند. ازآنجاکه دمای آن‌ها سرد است معمولاً برای آرام‌سازی پوست ملتهب بسیار مناسب هستند.

در واقع می‌توانید برای خنک شدن بیشتر آن‌ها را در یخچال قرار دهید! این نوع ماسک برای پوست‌های چرب، مستعد آکنه، کم آب و مختلط بسیار مناسب است.

ماسک‌های سفالی

بسیاری از مردم احساس سفتی و محکم شدن که ماسک سفالی به پوست آن‌ها می‌دهد را دوست دارند. در حقیقت، آن‌ها برای جذب چربی پوست بهترین نوع ماسک هستند! درنتیجه این ماسک‌ها می‌توانند باعث افزایش خشکی پوست‌های خشک شوند، بنابراین استفاده از آن‌ها برای پوست‌های خشک توصیه نمی‌شود.

ماسک‌های سفالی برای درمان پوست‌های مستعد آکنه، ترکیبی، چرب و حتی لکه‌دار مناسب هستند. به‌عنوان‌مثال، میتوانید ماسک سفالی را روی ناحیه چانه و چرب که مستعد آکنه است بزنید و ماسک آب‌رسان کرمی را برای بقیه صورت استفاده کنید.

ماسک‌های ورقه‌ای

ماسکهای ورقه‌ای از ورقه‌های نازک پنبه‌ای ساخته‌شده‌اند. در انواع مختلف آن، سرم مرطوب‌کننده زده می‌شود. ازآنجاکه این ماسک‌ها فاقد چربی هستند، برای انواع پوست بسیار مناسب اند و استفاده از آن‌ها بسیار راحت و آسان است، زیرا بعد از استفاده شستشوی صورت لازم نیست.

تفاوت اسکراب لایه‌بردار و ماسک چیست
ماسک های ورقه ای

در ادامه مقاله تفاوت اسکراب لایه‌بردار و ماسک به ارائه چند نکته و تعریف لایه‌بردارها و ماسک می‌پردازیم تا تفاوت این دو را بهتر درک کنید.

نکته‌ای راجع به لایه‌بردارها و اسکراب‌ها

لایه‌بردارها نمایانگر محصولاتی هستند که برای از بین بردن سلول‌های پوستی ناخواسته (سلول‌های مرده) از لایه بالایی پوست یا سطح آن استفاده می‌شوند. آن‌ها به شکل ژل استفاده می‌شوند که شامل برخی عناصر ساینده است. همان ژل به پوست مالیده می‌شود و اصطکاک ایجاد می‌کند و باعث می‌شود سلول‌های مرده پوست از روی پوست برداشته شوند. پس از شستشو، پوست مرده نیز پاک می‌شود.

از همین فرآیند گاهی اوقات به‌عنوان اسکراب (scrub) یاد می‌شود. بعد از اتمام کار، برای پوست طراوت و درخششی را فراهم می‌کند که نه‌تنها زیبا به نظر می‌رسد، بلکه به آن در روند طبیعی جوان‌سازی پوست نیز کمک می‌کند. مواد لایه‌بردار به بازسازی بافت‌ها کمک می‌کند و روند پیر شدن پوست را کند می‌کنند.

ماسک لایه‌بردار

ماسک لایه‌بردار محصولی است که نه فقط سلول‌های پوستی که از بین رفته اند، بلکه بسیاری از عناصر مضر دیگری که می‌توان روی پوست و یا در لایه‌های مختلف پوست یافت را نیز از بین می‌برند. این موارد شامل ناخالصی‌های پوستی، موهای زائد بد رشد کرده و جوش‌های سرسیاه است.

این ماسک در سطح صورت پخش می‌شود و تا خشک شدن آن باید صبر کرد. عناصر ناخواسته موجود در ساختار پوست جذب ماسک شده و با پاک شدن ماسک، این عناصر از بین می‌روند. ماسک همه‌چیز را پاک می‌کند و درنتیجه باعث بهبود بافت و رنگ پوست می‌شود.

مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید!

فواید آبرسان پوست

سردرگمی در درک تفاوت اسکراب لایه‌بردار و ماسک!

سردرگمی ممکن است از این واقعیت ناشی شود که برخی از روش‌های لایه‌برداری مانند آنزیم‌ها مانند ماسک بر روی پوست اعمال می‌شوند و روی پوست باقی می‌مانند تا «کار خود را انجام دهند» و سپس شسته می‌شوند. در این روش آنزیم‌ها توسط ماسک روی پوست قرار می‌گیرند تا سلول‌های مرده را در خود حل کنند. بنابراین اگرچه ممکن است عمل یکسان باشد ولی باز هم ماسک و لایه‌بردار دو چیز متفاوت هستند!

نیاز به هر دوی آن‌ها!

شما به هر دو نیاز دارید!
هر نوع پوستی می‌تواند از لایه‌برداری و ماسک بهره‌مند شود. بهتر است از نوعی متناسب با نوع پوست و شرایط آن استفاده کنید. به‌طور کلی، پوست شما ممکن است در زمان‌های مختلف به چیزهای مختلفی نیاز داشته باشد.

خوب است که چند نوع ماسک مختلف در دست داشته باشید تا هرلحظه به آنچه در پوست شما نیاز دارد، پاسخ بدهید. اما درعین‌حال، هیچ پاسخ روشن و واضحی برای مسئله مطرح‌شده تفاوت اسکراب لایه‌بردار و ماسک وجود ندارد.

تفاوت اسکراب لایه‌بردار و ماسک چیست
انواع اسکراب

در حقیقت، انواع مختلف پوست نیاز به رویکردهای مختلف دارند تا بتوان به حداکثر نتیجه مطلوب رسید.

موارد احتیاطی استفاده از لایه‌بردار و ماسک

محصول لایه‌بردار بر سلول‌های سالم پوست نیز تأثیر می‌گذارد، بنابراین هرکسی که دارای پوست حساس یا نوع پوستی است که مستعد حساسیت است باید از استفاده آن‌ها خودداری کند.

درعین‌حال، ماسک‌ها باید توسط تمام کسانی که روی صورت خود موهای زائد دارند، با دقت استفاده شوند، زیرا ممکن است ماسک بعد از خشک شدن باعث کنده شدن ناگهانی موهای زائد شود که این امر می‌تواند منجر به تحریک و التهاب و همچنین باعث شیوع حاد آکنه نیز شود.

به‌طور طبیعی، از هر دو نوع روش باید با مشورت داروساز یا متخصص مراقبت از پوست استفاده شود. با مشاوره و راهنمایی‌ گرفتن، هرکسی می‌تواند بهترین روش را برای پوست خود انتخاب کند.

فواید لایه‌برداری پوست


در این قسمت از مقاله تفاوت اسکراب لایه‌بردار و ماسک به فواید لایه‌برداری می‌پردازیم.

اثر ضد پیری

پس از یک دوره خاص از زندگی، پوست شما خاصیت انعطاف‌پذیری طبیعی خود را از دست می‌دهد. این روش درمان لایه‌برداری، توانایی طبیعی بدن در تولید کلاژن و کشش را افزایش می‌دهد که به جوان و لطیف نگه‌داشتن پوست کمک می‌کند.

بهبود گردش خون

افراد برای به دست آوردن جسمی سالم و دستیابی به ذهنی آرام انواع مختلف یوگا و ورزش را انجام می‌دهند؛ اما آنچه آن‌ها برای پوست انجام می‌دهند نیز مهم است. پوست نیز به انواع خاصی از تمرینات برای جوان ماندن، شادابی و پویایی نیاز دارد.

بدون شک این روش درمانی لایه‌برداری، یک تمرین کامل برای داشتن پوست خوب و سالم است. همچنین گردش خون را بهبود می‌بخشد.

موثر برای خشکی پوست

لایه‌برداری برای خشکی پوست مؤثر است.
پوست‌های مرده باعث می‌شوند صورت زبر شود. لایه‌برداری باعث می‌شود پوست شما به‌طور طبیعی نرم و لطیف باشد و بهتر از هر نوع مرطوب‌کننده‌ای عمل می‌کند.

داشتن احساسی بهتر

لایه‌برداری به ذهن، بدن و پوست شما انرژی می‌بخشد و باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید. برای جوان‌سازی بدن، ذهن و پوست خود، زمانی را اختصاص دهید.

درمان بدن با لایه‌برداری مانند یک روش درمانی است که به کاهش استرس و فشار و ایجاد آرامش داخلی کمک می‌کند.

کمک به آفتاب‌سوختگی

این روش همچنین به کاهش آفتاب‌سوختگی و خطوط ریز کمک می‌کند. درمان لایه‌برداری به‌طور موثری در بهبود آفتاب‌سوختگی و چروک‌های ریز به‌خوبی عمل می‌کند.

کمک به آفتاب سوختگی
تفاوت اسکراب لایه‌بردار و ماسک چیست

سم‌زدایی پوست

لایه‌برداری یک فرآیند طبیعی برای از بین بردن سموم است و به سم‌زدایی پوست کمک می‌کند.
وقتی صحبت از برنامه روزمره مراقبت از پوست ما می‌شود، ممکن است با گزینه‌های زیادی روبرو شویم. برای این منظور، باید بدانیم که هر محصول مراقبت از پوستی چه نوع تأثیری بر پوست ما دارد.

تفاوت اسکراب لایه‌بردار و ماسک برای انواع پوست

اگر نوع پوست چرب یا ترکیبی داشته باشید، ماسک‌های صورت بهتر هستند. ماسک صورت از پوست مرده شما جداشده و همچنین چربی‌های پوست شما را جذب کرده و آن‌ها را صاف و درخشان می‌کند. برای به دست آوردن سطحی صاف و بدون چربی باید بیشتر از ماسک صورت استفاده کنید.

از طرف دیگر، اسکراب صورت یک گزینه خارق‌العاده برای لایه‌برداری پوست شما است. اما همه انواع پوست مستعد اسکراب نیستند، زیرا اصطکاک باعث ایجاد اختلال و عوارض جانبی روی پوست می‌شود.

اگر پوستی مستعد آکنه دارید، به‌احتمال‌زیاد با استفاده از یک اسکراب سفت‌وسخت نتایج خوبی نخواهید گرفت، حتی اسکراب های ملایم نیز می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند.

توصیه‌های لازم!

 • از ماسک‌های صورت که حاوی مواد طبیعی هستند، استفاده کنید.
 • از ماسک‌های صورتی استفاده کنید که دارای روغن‌های طبیعی و عصاره میوه باشند.
 • هفته‌ای سه بار از اسکراب به‌آرامی و ملایم استفاده کنید.
 • پوست را بیش‌ازحد لایه‌برداری نکنید.
 • همیشه برای جلوگیری از واکنش‌های آلرژیک یک تست انجام دهید.

آسیب رساندن به پوست

اسکراب های صورت حاوی ذرات ریزی هستند که برای از بین بردن سلول‌های مرده پوست از آن‌ها استفاده می‌کنیم. این روند هفته‌ای دو یا سه بار انجام می‌شود؛ اما استفاده بیش‌ازحد از اسکراب یا لایه‌برداری روزانه پوست شما، می‌تواند به پوست شما آسیب برساند.

بزرگ‌ترین مسئله این است که استفاده بیش‌ازحد از اسکراب، نه‌تنها سلول‌های مرده پوست بلکه سلول‌های اساسی پوست و روغن‌ها را نیز از بین خواهید برد. این لایه‌بردارها پوست شما را نازک می‌کنند. این مسئله می‌تواند منجر به چندین مشکل مانند آکنه، القای مستقیم اشعه ماورا بنفش و خشکی شود.

از طرف دیگر ماسک‌های صورت آسیب کمتری دارند. با داشتن مواد ملایم، آن‌ها نه‌تنها پوست ما را آب‌رسانی می‌کنند بلکه باعث می‌شوند که لایه پوست سالم‌تر شود.
ماهیت ماسک‌های صورت ملایم است، آن‌ها فقط آلودگی‌ها و سایر ذرات گردوغبار را از لایه خارجی پوست جدا می‌کنند و باعث تغذیه و مرطوب شدن آن می‌شوند.

آسیب رساندن به پوست
استفاده از اسکراب باعث آسیب رساندن به پوست

بنابراین می‌توان از ماسک بیشتر از اسکراب صورت استفاده کرد. ماسک‌ها به مالش محکم روی صورت نیاز ندارند، بنابراین باعث ایجاد جوش‌ روی پوست شما نمی‌شوند.

توصیه‌هایی در رابطه با اسکراب

 • همیشه آن را به‌آرامی روی صورت بمالید.
 • تفاوت بین اسکراب بدن و صورت را بدانید. اسکراب های بدن نسبتاً سخت هستند و ذرات آن می‌توانند بثورات ایجاد کنند.
 • بهتر است بعد از استفاده، ماسک بزنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.
 • بیش از دو یا سه بار در هفته از اسکراب استفاده نکنید.
 • همیشه به دنبال بهترین مارک با عصاره‌های طبیعی باشید.
 • برای شستشوی صورت از اسکراب صورت استفاده نکنید.
 • همیشه قبل از استفاده از ماسک لایه‌بردار صورت، دستورالعمل‌ها را بخوانید.
 • اگر بلافاصله پس از استفاده از ماسک لایه‌بردار احساس سوختگی یا خارش کردید، آن را در همان زمان پاک کنید.
 • همیشه از یک اسکراب ملایم برای صورت استفاده کنید. اسکراب زدن با حرکت دورانی مؤثرتر است.
 • پس از استفاده از ماسک لایه‌بردار صورت یا اسکراب، از صورت خود در برابر گرما و آفتاب محافظت کنید.

تفاوت در نحوه استفاده از اسکراب لایه‌بردار و ماسک

ماسک صورت به هیچ تلاشی احتیاج ندارد. شما فقط باید صورت خود را بشویید، روی کاناپه بنشینید، موسیقی موردعلاقه خود را روشن کنید و ماسک را کاملاً روی صورت خود بمالید. تا زمانی که لیست پخش شما یک یا دو آهنگ پخش کند، شما آماده برداشتن ماسک خواهید شد.

برعکس، اسکراب صورت به استفاده مداوم از دست و انگشتان نیاز دارد. شما باید اسکراب را برای مدت‌زمان مشخصی روی صورت خود بمالید که ممکن است کاملاً خسته‌کننده باشد. اسکراب همچنین نسبت به ماسک زدن کثیف‌تر است. حتی ممکن است لازم باشد لباس را عوض کنید یا دوش بگیرید.

توصیه‌های نهایی

 • همیشه هنگام استفاده از اسکراب یا ماسک، از لباس‌های نازک با یقه‌های باز استفاده کنید.
 • اگر هوا خیلی گرم است، سعی کنید در یک محیط خنک‌تر اسکراب یا ماسک بزنید.
 • درحالی‌که ماسک خود را بر روی صورت گذاشته‌اید، به نزدیکی آتش و حرارت نروید.
 • هنگام زدن ماسک زیاد صحبت نکنید. این کار می‌تواند باعث ایجاد چین‌وچروک شود.
تفاوت اسکراب لایه‌بردار و ماسک چیست
تفاوت اسکراب لایه‌بردار و ماسک

کلام آخر

به پایان مقاله تفاوت اسکراب لایه‌بردار و ماسک رسیدیم. امیدوارم بتوانید با درک تفاوت این دو بتوانید در مواقع لزوم از هر کدام به نحو احسن استفاده کنید.

برای مطالعه مقالات بیشتر در این زمینه می‌توانید به سایت واسط پت مراجعه کنید. همچنین برای خریدوفروش کالاهای دست‌دوم و حیوانات خانگی خود نیز می‌توانید اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید.


منابع:
babeandbeauty.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *