بیماری های کبوتر

بیماری های کبوتر

کبوترها موجوداتی باشکوه هستند. انسان‌ها از دیرباز شیفته کبوتران بوده‌اند. آن‌ها پرندگانی زیبا، باهوش و دوست‌داشتنی هستند که درگذشته نه‌چندان دور کاربرد بسیاری داشتند. امروزه همچنان دوستداران و شیفتگان خود را دارند. ما در این مقاله به بیماری های کبوتر و درمان آن‌ها می‌پردازیم تا دانش شما را در این زمینه افزایش دهیم.

از گذشته تا به امروز انسان‌ها در حال تولید داروها، واکسن‌ها و مکمل‌ها برای اهداف مختلف بودند.

بااین‌حال، گاهی اوقات نمی‌توانید از شیوع بیماری در کلنی خود جلوگیری کنید. این می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد.

لانه ممکن است به استانداردهای مناسب مجهز نباشد، ممکن است خوراک آلوده‌شده باشد یا کبوتر جدیدی که به کلنی اضافه‌شده آلوده به ویروس باشد.

بیماری های کبوتران

در این مقاله، ما در مورد رایج‌ترین بیماری های کبوتر و آنچه می‌توانید برای پیشگیری و درمان آن‌ها انجام دهید، به شما اطلاعات خواهیم داد.

کوکسیدیوز

کوکسیدیوز یک بیماری انگلی است که می‌تواند برای کبوترهای شما کشنده باشد.

این بیماری کبوتر سیستم گوارشی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، که باعث می‌شود کبوترها کمتر غذا بخورند و در صورت خوردن، غذا را به‌خوبی هضم نکنند. به این معنی که منابع و مواد معدنی کمتری مصرف می‌کنند.

خبر خوب این است که قابل‌درمان و پیشگیری است.

علت اصلی

علت اصلی کوکسیدوز مسمومیت غذایی است. بنابراین اطمینان حاصل کنید که همیشه خوراک خوب و سالم قرار می دهید.

عفونت از طریق تماس یا بلع مدفوع یا بافت آلوده به‌راحتی گسترش می‌یابد. حتما کبوتر مبتلا به کوکسیدوز را قرنطینه کنید.

علائم

اولین علامت قابل‌مشاهده اسهال است که در موارد شدید ممکن است خونین باشد.

درمان

Cocci-Tricho-mix i یک پودر محلول در آب است که چندین بیماری را درمان می‌کند.

این ماده عمدتاً برای درمان کوکسیدوز و تریکومونیازیس طراحی‌شده است؛ اما همچنین سایر بیماری های کبوتر را نیز درمان می‌کند.

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس یک بیماری انگلی است که به آن شانکر نیز گفته می‌شود.

این بیماری کبوتر توسط انگل Trichomonis Gallinae ایجاد می‌شود.

دانشمندان تصور می‌کنند این انگل یک بیماری‌زای باستانی است که مدت‌ها پیش حتی دایناسورها را نیز آلوده کرده است.

انگل‌ها معمولاً یا در ابتدا (دهان، گلو) یا در انتهای (مقعد) دستگاه گوارش یافت می‌شوند.

انگل‌ها به‌محض ترک میزبان به‌سرعت از بین می‌روند.

این بیماری کبوتر با دارو یا ضدعفونی‌کننده قابل‌درمان است.

تریکومونیازیس
بیماری انگلی تریکومونیازیس
 • علت اصلی آلودگی، آب آشامیدنی است (بنابراین مرتباً آب را تازه کنید).
 • علت دوم غذا دادن کبوترهای والد و آلوده به این بیماری است که به جوجه خود غذا می‌دهند.

علائم

مرگ ناگهانی، غذا نخوردن، کاهش وزن یا نگاه به‌هم‌ریخته.

راه‌های درمان

ممحصولات متنوعی وجود دارند که با بیماری تریکومونیازیس مقابله می‌کنند.

اولین دارو ۱۰٪ Tricho Cure + است. این‌یک درمان استاندارد برای تریکومونیزا است.

دوم ۱۰٪ رونیدازول است. رونیدازول یک داروی همه‌گیرتر با ترکیبات مکمل است. این ماده فقط تریکومونیازیس را درمان نمی‌کند بلکه ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم را نیز برای استحکام و سلامت کبوتر فراهم می‌کند.

کرم‌ها

کرم‌ها در برخی موارد می‌توانند خطرناک باشند، اگرچه کبوترها فکر می‌کنند خوشمزه هستند. بااین‌حال، برخی از کرم‌ها در زنجیره غذایی به‌طور معکوس عمل می‌کنند و آن‌ها از بدن کبوتر تغذیه می‌کنند!

اگر می‌خواهید یک کبوتر بخرید نکات تغذیه کبوتر را از سایت واسط پت مطالعه کنید.

کبوترها معمولاً توسط کرم‌های گرد، کرم‌های مو، کرم‌های گاوی یا کرم نواری آلوده می‌شوند. بعضی‌اوقات مشکلی نیست ممکن است کرم‌ها به روش طبیعی بدن را ترک کنند.

در برخی موارد، کرم‌ها باقی می‌مانند. این بد است؛ زیرا بسیار بر سلامت کبوترها تأثیر می‌گذارد! آن‌ها در انجام کار مشکل‌دارند، اشتهای آن‌ها کاهش می‌یابد و ممکن است باعث اسهال شود. بد این است که کبوتر را در برابر سایر بیماری‌ها آسیب‌پذیرتر می‌کند. خوشبختانه کرم‌ها نیز قابل‌درمان هستند.

علل اصلی

این بیماری کبوتر (آزاردهنده) در اثر غذای آلوده، مدفوع آلوده سایر حیوانات و خوردن حشرات ایجاد می‌شود. در ادامه مطلب بیماری های کبوتر به علائم این بیماری توجه کنید.

 • اسهال
 • کرم در حال ریزش
 • کاهش وزن
 • کاهش عملکرد
 • ظاهر ناسالم و ضعیف

درمان اصلی

Worm-Tab یک دارو به شکل قرص است که کرم‌های فوق را از بدن کبوترها خارج می‌کند.

اورنیتوز

این بیماری کبوتر متفاوت و خطرناک است.

اورنیتوز بیماری است که از کبوتر آلوده به انسان منتقل می‌شود، بنابراین در هنگام مشاهده اورنیتوز در کلنی خود تدابیری را اتخاذ کنید.

در حقیقت، گزارش‌هایی از فوت انسان نیز در اثر این بیماری وجود دارد.

اورنیتوز اغلب توسط کلامیدیا ایجاد می‌شود. به‌خودی‌خود علائمی ندارد، اصطلاحاً عفونت پنهانی است. بااین‌حال، به دلیل کاهش سیستم ایمنی بدن، سایر عفونت‌های نهفته ممکن است ظاهر شوند.

اورنیتوز بر روی دستگاه تنفسی نیز اثر می‌گذارد و تنفس کبوتر را سخت می‌کند.

این مقاومت و استقامت را تحت تأثیر قرار می‌دهد، که منجر به عملکرد بد می‌شود. ازآنجاکه این‌یک بیماری باکتریایی است، در صورت تشخیص به‌موقع اورنیتوز به‌خوبی قابل‌درمان است.

اورنیتوز
بیماری اورنیتوز

دلایل اصلی

اگر ذرات ادرار یا مدفوع موجود در هوا توسط انسان یا حیوانات تنفس شود از طریق هوا قابل‌انتقال است. همچنین تماس منقار با منقار می‌تواند باعث شیوع بیماری شود. هر کبوتر آلوده باید سریعاً قرنطینه شود تا از شیوع آن جلوگیری کند.

علائم

 • اسهال
 • التهاب
 • تب
 • افتادگی بینی
 • اشتهای کم
 • صدای عجیب تنفس
 • ریزش و به‌هم‌ریختگی ظاهری

درمان اصلی

Myco-Orni-Mix دارویی است که به‌خوبی طراحی‌شده و حاوی یک آنتی‌بیوتیک با طیف وسیع است که دارای اثر هم‌افزایی است. دارای مواد معدنی و ویتامین‌های اضافی برای تقویت بدن کبوتر در هنگام استفاده است.

مایکوپلاسموز

مایکوپلاسموز عفونت بونشیا است و انواع مختلفی دارد.

این عفونت معمولاً ترکیبی از باکتری‌ها و ویروس‌ها است که باعث خطرناک شدن آن می‌شود.

مایکوپلاسموز به‌خودی‌خود ممکن است یک بیماری کبوتر بی‌ضرر باشد.

خوشبختانه برخی از روش‌های درمانی برای این بیماری کبوتر وجود دارد. در موارد زیادی Travi-Allicin-Plus را توصیه می‌کنند.

علل اصلی

خوراک آلوده، آب آشامیدنی، مدفوع و تجهیزات.

علائم

ترشحات بینی، کاهش عملکرد، عدم تمایل به پرواز، حرکات غیرمعمول پرواز، صدای خس‌خس صدا و التهاب گلو.

درمان اصلی

Travi-Allicin-Plus با مایکوپلاسموز مبارزه می‌کند.

ازآنجاکه مایکوپلاسموز سیستم ایمنی بدن را کاهش می‌دهد، کبوتر در برابر بسیاری از بیماری های دیگر نیز آسیب‌پذیر می‌شود. به همین دلیل دارویی مفید است که در طی دوره بهبودی از کبوتر نیز محافظت کند.

Travi-Allicin-Plus این محافظت را در برابر سالمونلیس، کولیباسیلوز و التهاب روده نکروز فراهم می‌کند.

سالمونلوز

سالمونلوز یا پاراتیفوس یک عفونت باکتریایی بد است؛ زیرا می‌تواند باعث مرگ کبوتر شود و برای انسان نیز مسری است.

سالمونلوز به روده کبوتران حمله کرده و آسیب جدی وارد می‌کند. این عملکرد بیماری، سیستم ایمنی بدن و اشتها را کاهش می‌دهد. مشکل سالمونلوز این است که می‌تواند قسمت‌های مختلف بدن را آلوده کند. این‌یک بیماری کبوتر “کلنی” است.

برای اکثر انسان‌ها، درمان لازم نیست. برای کبوترها، یک درمان لازم است. همچنین عاقلانه است که برای جلوگیری از هرگونه شیوع، اقدامات دارویی را برای کبوتران بیمار انجام دهید.

بیماری های کبوتر
بیماری سالمونلوز

علل اصلی این بیماری خوراک آلوده، آب آشامیدنی و مدفوع است.

علائم

 • لنگیدن
 • حرکات غیرمعمول پرواز
 • کاهش اشتها
 • کاهش وزن
 • اسهال

درمان اصلی

به دلیل محاسن ذکرشده Travi-Allicin-Plus گزینه خوبی است.

کولی الکترونیکی

E-coli به معنای واقعی کلمه کابوس همه کبوترداران است. این بیماری بسیار بد است. به‌خصوص کبوتران جوان در معرض E-coli هستند. برای بسیاری از کبوترداران، بیماری کبوتر بدتری از E-coli نمی‌توان تصور کرد.

E-coli یک عفونت باکتریایی است که سیستم ایمنی بدن را بسیار کاهش می‌دهد. عملکرد آن همانند ایدز در بین انسان است. کبوتر را در برابر سایر باکتری‌ها و ویروس‌ها حساس‌تر می‌کند. اگر عفونت دیگری رخ دهد، معمولاً منجر به مرگ می‌شود.

در سال ۱۹۷۶ نوع ۱ در کبوترهای جوان کشف شد. نوع دوم در سال ۱۹۹۲ در بلژیک کشف شد. طبق تحقیقات، E-coli به‌طور فزاینده‌ای در برابر چندین آنتی‌بیوتیک مقاوم است که درمان آن را دشوارتر می‌کند. این بیماری قوی و انعطاف‌پذیر است و هرازگاهی تکامل می‌یابد تا در برابر داروها مقاومت بیشتری داشته باشد.

خوشبختانه قابل‌درمان است. چند دارو وجود دارد که باعث سرکوب و بهبود بیماری کولی الکترونی می‌شود. ما باید به شما هشدار دهیم که درمان باید در اسرع وقت انجام شود.

اگر عفونت دیگری رخ دهد، معمولاً پایان داستان است. اطمینان حاصل کنید که کبوتر را قرنطینه کرده و تا آنجا که می‌توانید از آن محافظت می‌کنید.

علت اصلی

خوراک آلوده و آب آشامیدنی. همچنین، هنگامی‌که کبوتر استرس زیادی داشته باشد، عفونت سریع‌تر اتفاق می‌افتد که ممکن است به دلیل تغییر لانه، کبوترهای زیاد در یک لانه، تغییر رژیم غذایی، آموزش شدید و غیره ایجاد شود. استرس باعث کاهش سیستم ایمنی بدن می‌شود و درنتیجه بیماری را تشدید می‌کند.

علائم

 • کاهش سیستم ایمنی بدن
 • افزایش میزان کبوترهای بیمار

درمان اصلی

چندین درمان برای E-coli پیشنهاد می‌شود.

در این قسمت از مقاله بیماری های کبوتر باید به این نکته اشاره‌کنیم که حفظ سلامتی کبوتر و همچنین دانش استفاده از داروها و مکمل‌ها به شما کمک می‌کند که یک کلنی سالم و شاد داشته باشید.

داشتن این کلنی می‌تواند برای شما سودآور باشد و از طریق آن درامدهایی کسب کنید. زیرا کبوتران همیشه علاقه‌مندان خود را در طول تاریخ حفظ کرده‌اند.

در عصر ارتباطات شما می‌توانید به‌صورت آنلاین کالای خود را به فروش برسانید حتی اگر قصد شما درفروش کبوتر باشد. برای این کار فقط کافی است به سایت‌های خریدوفروش ازجمله واسط کالا مراجعه کنید و بدون دغدغه فرایند خریدوفروش را انجام دهید. با ادامه مقاله بیماری های کبوتر همراه باشید.

هگزامیتیازیس

هگزامیتیازیس یک بیماری انگلی دیگر در کبوتر است. این بیماری بیشتر برای کبوترهای جوان مضر است و اغلب باعث مرگ می‌شود. علل اصلی آن خوراک آلوده، آب آشامیدنی و مدفوع است.

بیماری های کبوتر
بیماری هگزامیتیازیس در کبوتر

علائم

 • اسهال آبکی (زرد)
 • کاهش وزن
 • خشکی پرها و عدم تمایل به پرواز

درمان اصلی

Cocci-Tricho-mix یک پودر محلول در آب است که چندین بیماری را درمان می‌کند. این ماده عمدتاً برای درمان کوکسیدوز و تریکومونیازیس طراحی‌شده است، اما در مبارزه با هگزامیتازیس نیز بسیار مؤثر است.

انتریت نکروتیک

آنتریت نکروتیک عمدتاً توسط کلستریدیوم پرفرینژنس ایجاد می‌شود. این یک باکتری است که به معنای واقعی کلمه در هرکجا یافت می‌شود. جلوگیری از ورود این باکتری‌ها به لانه، خوراک، آب و غیره بسیار دشوار است. معمولاً کبوترها به‌اندازه سایر پرندگان تأثیر نمی‌پذیرند، اما هنوز هم می‌تواند یک بیماری مشکل‌ساز برای کبوتران باشد.

علل اصلی

این باکتری حتی در گردوغبار، خاک، خوراک، آب، مدفوع و غیره یافت می‌شود. بنابراین جلوگیری از عفونت سخت است. ارائه درمان‌های پیشگیرانه آسان‌تر است.

علائم

 • اسهال
 • افزایش میزان مرگ‌ومیر
 • افسردگی
 • به‌هم‌ریختگی ظاهری

درمان اصلی

همچنین بنا به دلایل ذکرشده Travi-Allicin-Plus گزینه خوبی است.

کولیباسیلوز

کولیباسیلوز یک عفونت ثانویه معمولی است، که ناشی از بیماری های فوق است که بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارد. داروهای پیشگیرانه برای این عفونت‌های ویروسی مستعد نیز معمولاً از کولیباسیلوس جلوگیری می‌کنند. بااین‌حال، در این عملکرد هیچ تضمینی نیست.

می‌توان آن را استنشاق کرد (عفونت از طریق دستگاه تنفسی) و یا از طریق خوراک یا آب (عفونت روده) دریافت شود.

بیماری های کبوتر
کولیباسیلوز

علت اصلی

غذا، آب و مدفوع آلوده، اگرچه عفونت می‌تواند به دلیل استنشاق نیز باشد.

علائم

کاهش سیستم ایمنی بدن، افزایش میزان کبوترهای بیمار و افزایش مایعات در حفره‌های بدن (قسمت‌های متورم بدن).

درمان اصلی

حتی اگر این‌ یک بیماری ایمنی اولیه نیست، Travi-Allicin-Plus بسیار خوب عمل می‌کند.

نتیجه

به پایان مقاله بیماری های کبوتر رسیدیم. اکنون می‌دانید که بیماری ها چه هستند، چگونه می‌توان آن‌ها را تشخیص داد و چگونه آن‌ها را درمان کرد.

امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر به این موضوعات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزاریم!

منبع:

travipharma.com

2 دیدگاه دربارهٔ «بیماری های کبوتر»

 1. با سلام باستحضارمیرساند جوجه کبوتران من که دراین فصل از سال همه مریض وبعدهم دچارسرگیجه میشوند البته امسال یکی از چشم های آنان دچارکشیدگی شده وکمی ریزشده است خواهشمنداست نوع بیماری ها چیست؟ دارو و درمان آن چیست ؟جوجه‌ها هیچکدام واکسینه نشده اند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *