چگونه لباس خود را اتو کنیم؟

نکات طلایی اتو کردن انواع لباس

ممکن است لازم باشد برخی از لباس‌ها را اتو کنید تا زیباتر و مرتب‌تر به نظر برسند. اتو کردن لباس یک فرایند کاملاً ساده است، اما در واقع چگونه لباس خود را اتو کنیم؟

اگر قبلاً این کار را نکرده باشید ممکن است تا حدی مشکل باشد. برای اتو کردن، باید وسایل موردنیاز خود را زودتر از زمان اتو کردن آماده کرده باشید. پارچه‌های مختلف به تکنیک‌های مختلفی برای اتو کردن نیاز دارند.

پیراهن‌ها، شلوارها، لباس‌ها و دامن‌ها را کمی متفاوت باید اتو کنید، بنابراین حتماً به نوع لباس برای اتو زدن توجه کنید. هنگام استفاده از اتو مراقب باشید. در موارد نادر، یک اتو می‌تواند خطرناک باشد و باعث آسیب‌هایی مانند سوختگی شود.

آماده کردن وسایل لازم قبل از اتو کردن لباس

همه تجهیزات موردنیاز برای اتو کردن را فراهم کنید. ازآنجاکه اتو می‌تواند بسیار داغ شود، شما باید قبل از شروع به اتو کردن، تمام لوازم اولیه خود را جمع کنید. شما نباید درحالی‌که سعی دارید چیزی را بردارید به اتوی داغ برخورد کنید یا اتوی داغ را به زمین و روی فرش بیندازید؛ بنابراین قبل از روشن کردن اتو همه‌چیز را آماده کنید.

حال که مبحث انداختن اتو روی فرش است پیشنهاد می کنیم نکات مقاله چگونه سوختگی فرش با اتو را از بین ببریم؟ را مطالعه کنید.

استفاده از میز اتو

شما به یک میز اتو نیاز دارید که یک سطح بزرگ و مسطح است که می‌توانید لباس خود را روی آن اتو کنید.
در صورت امکان از میز اتو استفاده کنید. اگر به میز اتو دسترسی ندارید، از یک سطح صاف و محکم مانند میز یا پیشخوان استفاده کنید. میز اتو برای جذب گرما و رطوبت بدون آسیب دیدن طراحی‌شده است. اطمینان حاصل کنید که روی سطح قابل اشتعال اتو نکنید.

آماده کردن لباس برای اتو کردن

لباس را صاف کنید. لباس را طوری مرتب کنید که کاملاً روی میز اتو صاف قرارگرفته باشد. اطمینان حاصل کنید که هیچ چین‌وچروکی وجود ندارد! اگر روی چروک اتو بزنید، یک خط چروک جدید به پارچه اضافه خواهید کرد.

برای محافظت از لباس‌های ظریف با پارچه‌هایی مانند حریر به یک پارچه قدیمی احتیاج دارید تا قبل از قرار دادن اتو روی لباس خود بگذارید و سپس آن را اتو بزنید.

آماده کردن
آماده کردن لباس برای اتو

اتو کردن لباس با توجه به نوع پارچه

لباسشویی خود را بر اساس نوع جنس لباس مرتب کنید. پارچه های مختلف به روش‌های مختلف اتو کردن نیاز دارند. شما باید لباس خود را بر اساس مواد تشکیل‌دهنده پارچه آن، طبقه‌بندی کنید. برای مثال لباس‌های نخی باید متفاوت از لباس‌های ابریشمی اتو شوند. شما باید اتو زدن را از لباس‌هایی که به کمترین میزان گرما نیاز دارند شروع کنید و سپس به سمت بالا حرکت کنید.

استات، ریون، ابریشم و پشم همه باید با دمای کم اتو شوند. برای ریون و ابریشم، قبل از اتو کردن، لباس‌ها را از داخل برگردانید. برای لباس‌های پشمی، یک پارچه مرطوب را بین لباس و اتو قرار دهید.
از حرارت متوسط باید برای پلی‌استر و از گرمای زیاد برای پنبه استفاده شود. قبل از اتو کردن هر دو نوع پارچه، باید کمی مرطوب باشند.

آماده کردن اتو

آماده بودن اتو را بررسی کنید. اتوهای مختلف به روش‌های متفاوتی نشان می‌دهند که آماده هستند. ممکن است چراغی روشن یا خاموش شود یا نمادی نشان دهد که اتو کردن بی‌خطر است و می‌توانید شروع به اتو زدن کنید. حتماً تا آماده شدن اتو صبر کنید. اتو کردن با اتوی خنک ناکارآمد خواهد بود.

درجه تنظیم دمای صفحه گرمایشی را به سمت مناسب‌ترین تنظیمات برای پارچه لباس خود بچرخانید. هنگامی‌که سطح مناسب را انتخاب کردید، فلز شروع به گرم شدن می‌کند. بگذارید اتو داغ شود. لازم نیست بیش از چند ثانیه صبر کنید.
اگر مطمئن نیستید که اتوی شما چگونه نشان می‌دهد که آماده است، کتابچه راهنمای اتو را بررسی کنید.

آب موردنیاز برای اتو کردن لباس

مخزن آب اتو را پر کنید. اگر اتوی شما عملکرد بخار دارد، ممکن است لازم باشد آب اضافه کنید. روی اتو به دنبال یک محفظه آب قابل جدا شدن و بزرگ باشید. با آب تصفیه‌شده آن را پر کنید.
اطمینان حاصل کنید که از آب تصفیه‌شده استفاده می‌کنید! این ممکن است به شما کمک کند از تجمع کلسیم در اتو جلوگیری کند که باعث مسدود شدن سوراخ‌های خروج بخارآب می‌شود.

آب موردنیاز
آب موردنیاز برای اتو کردن لباس

اتو کردن لباس‌های توری و پشمی

هنگام اتوی توری و پشم از پارچه مرطوب استفاده کنید. پارچه‌های ظریف نباید تماس مستقیم با اتو داشته باشند. توری و پشم نباید مستقیماً اتو شوند. هنگام اتو کردن این نوع پارچه‌ها از پارچه مرطوب استفاده کنید.
اطمینان حاصل کنید که پارچه مرطوب است و خیس نیست.

اگر از نوع مواد تشکیل‌دهنده پارچه مطمئن نیستید، برچسب لباس را بررسی کنید. برچسب هر لباس باید به شما بگوید که لباس از چه چیزی ساخته‌شده است و یا اینکه نشان دهد که آیا می‌توان لباس را اتو کرد یا خیر و یا ممکن است دمای کافی در حین اتو کردن را به شما بگوید.

اتو کردن لباس‌های نخی و پلی‌استر

قبل از اتوکشی از رطوبت پارچه‌های نخی و پلی‌استر اطمینان حاصل کنید. پنبه و پلی‌استر را نباید خشک اتو کرد. قبل از اتو کردن اطمینان حاصل کنید که وسایل ساخته‌شده از این مواد کمی رطوبت دارند.
می‌توانید موارد پنبه‌ای و پلی‌استری را بعد از شستشو و قبل از خشک شدن کامل از خشک‌کن خارج کنید. همچنین می‌توانید آن‌ها را با یک بطری اسپری پر از آب اسپری کنید تا مرطوب شوند.

اتو کردن لباس‌های ظریف مانند ابریشم

پارچه‌های ظریف را قبل از اتوکشیدن به داخل برگردانید. برخی از پارچه‌ها بسیار ظریف هستند. اتوکشیدن سطح آن‌ها باعث می‌شود پارچه بسوزد یا آسیب ببیند. اگر با هر یک از پارچه‌های زیر کار می‌کنید، قبل از اتو کردن لباس‌ها را حتماً از داخل برگردانید:

  • لباس‌های دارای پرزهای بلند
  • کتان
  • ریون
  • ساتن
  • ابریشم

اتو کردن لباس پیراهن

برای اتو کردن پیراهن‌ها باید از یقه شروع کنید. از مرکز زیر یقه پیراهن خود شروع کنید و به لبه بروید. سپس به مرکز برگردید و به لبه دیگر بروید.

یک طرف شانه پیراهن را روی لبه میز اتوی خود بکشید و طرف دیگر شانه پیراهن را نیز روی لبه دیگر میز اتو قرار دهید. به‌این‌ترتیب بالای پیراهن به‌طور کامل روی میز اتو قرار خواهد گرفت. اتو را از شانه تا پشت پیراهن ادامه دهید. در طرف دیگر پیراهن نیز همین روش را تکرار کنید.
هنگام اتوکشیدن آستین پیراهن از پایین آستین تا شانه اتوکشی را انجام دهید.

اتو کردن شلوار

اگر شلوار شما جیب دارد، آن‌ها را از داخل برگردانید و با اتو کردن جیب‌ها شروع کنید. اگر آن‌ها جیب ندارند، می‌توانید به روشی که خواهیم گفت شلوار خود را اتو کنید. قسمت بالای شلوار را روی صفحه اتو بکشید و با اتو کردن کمر شلوار شروع کنید. اطمینان حاصل کنید که هنگام اتو کردن روی جیب‌ها هم کمی حرکت کنید، زیرا نباید خطوطی شبیه به جیب روی شلوار ایجاد شود.

چگونه لباس خود را اتو کنیم؟
اتو کردن شلوار

از اینجا به بعد شلوار را روی میز اتو قرار دهید، درحالی‌که یک پاچه شلوار روی دیگری قرارگرفته است. کم‌وبیش می‌خواهید شلوار را به‌صورت افقی از وسط تا کنید. اطمینان حاصل کنید که پاچه‌ها و درزهای دوخت شلوار در یک خط قرار دارند. پاچه رویی شلوار را از پشت کمر جمع کنید. پشت ساق پا را اتو کنید. سپس، شلوار را ورق بزنید و در سمت دیگر تکرار کنید.

اتو کردن دامن و پیراهن‌های زنانه

دامن‌ها و پیراهن‌های زنانه را از یقه به پایین اتو کنید. اگر لباس شما یقه یا آستین دارد می‌توانید به همان روشی که آستین و یقه پیراهن را اتو می‌کنید، اتو کنید. برای اتو کردن دامن، آن را روی میز اتو بکشید. اتو را از پایین دامن به سمت کمر آن حرکت دهید.

اگر دامنی با خط و رول پارچه‌ای تزئین شده است، برای جلوگیری از صاف شدن طرح، قسمت داخلی دامن را اتو کنید. در مورد وسایل تزئینی مانند دکمه‌های دوخته‌شده روی لباس، باید دور آن اتو شود، زیرا دامن‌ها و لباس‌ها دکمه‌های ظریفی دارند که مستعد آسیب دیدن هستند و امکان دارد اگر اتو روی آن‌ها برود، خراب شوند.

دور نگه‌داشتن اتو از خردسالان

اتوی خود را از کودکان خردسال دور نگه‌دارید. یک اتوی روشن بسیار داغ است و می‌تواند آسیب جدی برای کودکان ایجاد کند. اتو کردن، کار خانگی مناسبی برای کودکان خردسال نیست. هنگام اتو کردن باید اتو را از دسترس کودکان دور نگه‌دارید.

صبر کنید

بعد از اتو کردن لباس تا خنک شدن اتو صبر کنید. قبل از جمع‌کردن اتو و گذاشتن آن در کمد، بگذارید حداقل ۱۰ دقیقه خنک شود. اتو بسیار داغ می‌شود و به‌طور بالقوه می‌تواند آتش‌سوزی ایجاد کند. بعد از اتمام اتو، اتو را خاموش‌کنید. قبل از جمع‌کردن اتو باید حداقل ۱۰ دقیقه صبر کنید، زیرا زمان کافی برای خنک شدن را به شما می‌دهد.

اتوی ایمن

یک اتو با ویژگی‌های ایمنی داخلی را خریداری کنید. ازآنجاکه یک اتو می‌تواند خطرناک باشد، خرید یک دستگاه با ویژگی‌های ایمنی را در نظر بگیرید. ویژگی‌های ایمنی می‌تواند به جلوگیری از حوادث کمک کند.
اتوی بی‌سیم می‌تواند یک سرمایه‌گذاری عالی باشد. اگر کسی در حین کار سیم اتو را بکشد، اتو ممکن است بیافتد و شما یا شخص دیگر می‌توانید بسوزید.
اتو با قابلیت خاموش شدن خودکار نیز می‌تواند کمک کند. به‌این‌ترتیب اگر اتو را به‌طور تصادفی روشن بگذارید آتش‌سوزی ایجاد نمی‌کند.

سوختگی با اتو در حین اتو کردن لباس

در صورت وقوع حادثه و سوختن با اتو، به‌سرعت سوختگی را درمان کنید. سوختگی با درمان مناسب سریع‌تر بهبود می‌یابد و آسیب کمتری می‌بیند. به‌محض سوختن شما یا شخص دیگر، محل سوختگی را برای مدت حدود ۲۰ دقیقه در زیر آب روان و خنک نگه‌دارید.

هرگز از یخ، روغن، کره یا سس سویا روی محل سوختگی استفاده نکنید. این کار می‌تواند باعث آسیب به پوست شود. اگر سوختگی بزرگ‌تر از یک سکه کوچک است، به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید و حتماً به پزشک مراجعه کنید.

سوختگی
سوزوندن لباس در حین اتو کردن

نکات مهم

  • اتوی داغ را به سمت پایین روی لباس و یا روی میز اتو رها نکنید. این کار می‌تواند باعث سوختن لباس و سطح میز اتو و حتی آتش‌سوزی شود. هر زمان که خواستید در حین اتو کردن، برای لحظه‌ای از اتو فاصله بگیرید، اتو را به حالت ایستاده قرار دهید.
  • لباس را بلافاصله بعد از اتو کردن آویزان کنید. اگر لباس را جمع کرده یا آن را بدون چوب‌لباسی، آویزان کنید و احتمال خشک شدن آن با چین‌وچروک وجود دارد. پارچه را بر روی آویز لباس آویزان کرده و بگذارید در هوا خشک شود.
  • هرگز لباس‌های کثیف یا هنوز لکه‌دار را اتو نکنید. گرمای حاصل از اتو، لکه را به‌طور دائمی روی پارچه قرار می‌دهد.

سایر ترفندهای کاربردی برای اتو کردن لباس

حتماً قبل از اتو کردن لباس، اتو را چک کنید تا مطمئن شوید صفحه فلزی اتو تمیز است. تجمع گچ یا سوختگی قبلی می‌تواند به پارچه‌های تمیز منتقل شود. همچنین به پوشش میز اتو نگاهی بیندازید. باید تمیز باشد. بیشتر روکش‌ها قابل شستشو یا تعویض آسان هستند.

در این قسمت از مقاله چگونه لباس خود را اتو کنیم؟ مطالعه راهنمای شستشو لباس و ترفندهای آن را به شما پیشنهاد می کنیم.

راهنمای شستشوی لباس

چک کردن برچسب لباس

قبل از شروع، برچسب مراقبت از لباس یا پارچه را بخوانید. دستورالعمل‌های اتوکشی وجود دارد که با نمادهایی نوشته‌شده یا نشان داده‌شده است. در صورت عدم وجود برچسب، به پارامترهای مختلفی که در نمودار تنظیم درجه حرارت اتو و در دفترچه راهنمای آن وجود دارد، مراجعه کنید. همیشه بهتر است با خنک‌ترین دمای توصیه‌شده برای پارچه شروع شود. شما همیشه می‌توانید گرما را افزایش دهید اما خنک کردن اتو بیشتر طول می‌کشد.

اگر چندین لباس برای اتو دارید، از نوع پارچه‌ای که به سردترین درجه حرارت نیاز دارد، شروع کنید. مطابق با موردی که به گرم‌ترین دمای اتو نیاز دارد، کارکنید. این باعث صرفه‌جویی در وقت شما می‌شود و از ذوب شدن یا سوزاندن تصادفی لباس جلوگیری می‌کند.

جلوگیری از برق افتادن لباس

هنگام اتو کردن لباس و در بیشتر پارچه‌ها، لباس‌ها برگردانید و اتو بزنید. این کار از برق افتادگی لباس جلوگیری می‌کند. این امر به‌ویژه برای رنگ‌های تیره، ابریشم، ریون، پارچه کتان و استات ها بسیار مهم است.

برای پارچه‌هایی مانند پارچه‌های مخمل، مخمل خواب‌دار و پارچه‌ای، اتوکشیدن در سمت اشتباه باعث خرد شدن و حتی از بین رفتن بافت می‌شود.
معمولاً بهتر است اتوکشی لباس‌ها درحالی‌که هنوز کمی مرطوب هستند باشد. برای افزودن رطوبت، به لباس کمی با دست آب بپاشید یا از اسپری برای اضافه کردن رطوبت استفاده کنید.

چگونه لباس خود را اتو کنیم؟
جلوگیری از برق افتادن لباس

اتو کردن دکمه‌ها و سجاف ها

هنگام اتو کردن یقه‌های پیراهن، دکمه‌های سردست، جیب‌ها یا سجاف هایی که ضخامت آن دو برابر پارچه است، ابتدا آن‌ها را از سمت داخل لباس و سپس اطراف آن‌ها را اتو کنید تا چین‌وچروک نهایی صاف شود. برای اتو کردن این نواحی خصوصاً لبه‌های سجاف پیچ‌خورده قطعاً از بخار هنگام اتوکشیدن استفاده کنید. روی زیپ‌ها، دکمه‌ها و هرگونه وسایل تزئینی را اتو نکنید.

جلوگیری از کش آمدن پارچه حین اتو کردن لباس

برای جلوگیری از کشش، باید پارچه را از طول اتو کنید. لباس‌ها باید بلافاصله پس از اتو آویزان شوند تا به آن‌ها کمک کند ظاهری کاملاً محکم داشته باشند.
اگر به‌طور اتفاقی لباسی را سوزاندید، بلافاصله اقدام به اصلاح اوضاع کنید.

چگونه از اتو کردن لباس لذت ببریم؟

اتو کردن لباس را سرگرم‌کننده کنید. اگر از اتو زدن لذت نمی‌برید، روش‌هایی برای لذت‌بخش‌تر و مفیدتر کردن اوقات وجود دارد. به موسیقی گوش دهید یا میز اتو را طوری تنظیم کنید که بتوانید تلویزیون تماشا کنید. زمان خوبی برای گوش دادن به یک کتاب صوتی است. دیگران را برای کمک به خود ترغیب کنید. بچه‌ها دوست دارند روی لباس آب بپاشند. از دیگران بخواهید لباس‌های تازه اتو شده را مستقیماً به کمد ببرند و آن‌ها را آویزان کنند.

پرسش‌ و پاسخ

چگونه پودر گچ سفید که روی سطح اتو را پوشانده، از بین ببرم؟

مقداری سرکه سفید در مخزن بخار ریخته و دما را روی درجه بالا قرار دهید. پارچه کهنه و غیرقابل‌مصرفی را پیداکرده و با استفاده از بخار اتو کنید. با این کار اتو تمیز می‌شود.

آیا لازم است بعد از اتمام کار آب اتو را خالی کنیم؟

آب را خالی کنید. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب سختی دارد، این امر به‌ویژه برای جلوگیری از تجمع گچ در اتو بسیار مهم است.

داخل اتو آب سرد یا گرم بریزم؟

شما فقط باید از آب تصفیه‌شده یا مقطر استفاده کنید که می‌تواند در دمای اتاق (گرم یا سرد) باشد. خود اتو مخزن را گرم کرده و بخار تولید می‌کند.

از چه تنظیماتی برای اتو کردن لباس از جنس پلی‌استر استفاده کنم؟

تنظیم متوسط و لباس را نیز کمی مرطوب کنید. در صورت داشتن گزینه اسپری روی اتو می‌توانید آن را استفاده کنید.

کلام آخر

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالا است. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

منابع

wikihow.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *