راهنمای خرید لوازم التحریر

راهنمای خرید لوازم التحریر

آیا قصد خرید لوازم التحریر برای فرزند یا خودتان را دارید؟ مطمئناً نیاز به کمک دارید که راهنمای خرید لوازم التحریر را انتخاب کرده‌اید. ازآنجایی‌که ما در جهانی پیشرفته ازنظر تکنولوژی زندگی می‌کنیم، خیلی از مردم حتی برای یک نامه دست‌نویس هم ارزش قائل هستند. اگر به فکر خرید لوازم التحریر هستید ما در اینجا یک راهنمای جامع به شما ارائه می‌دهیم. با ما تا پایان مطلب همراه باشید.

چه لوازم التحریری برای شما مناسب است؟

اگر می‌خواهید برای خودتان لوازم التحریر بخرید انتخاب شما باید متناسب با سبک شخصی شما باشد. درواقع لوازم التحریر باید نشان‌دهنده شخصیت شما باشد. به این که چه هدفی از خریدن این لوازم دارید فکر کنید. می‌خواهید از آن در چه زمینه‌ای استفاده کنید؟ تصمیم بگیرید که چه نوع لوازم التحریری را می‌خواهید تهیه کنید.

مورد بعدی که باید هنگام خرید لوازم التحریر در نظر بگیرید بودجه شماست. چقدر توان هزینه کردن برای خرید لوازم التحریر را دارید؟ هرچقدر لوازم التحریر حرفه‌ای‌تر شوند قیمت آن‌ها نیز بالاتر می‌رود.

آخرین نکته این قسمت از راهنمای خرید لوازم التحریر این است که به مارک آن توجه کنید. دقت کنید که شرکتی که از آن خرید می‌کنید لوازم خود را تضمین کند.

سفارش آنلاین لوازم التحریر

اگر لوازم التحریر خود را آنلاین سفارش می‌دهید، در صورت نیاز به تماس، شماره بخش خدمات به مشتریان را حتماً یادداشت کنید. اگر هم از کاتالوگ‌ها سفارش می‌دهید حتماً آن را به‌عنوان مدرک نگه‌دارید. از سؤال پرسیدن نترسید! شما باید بدانید که چه می‌خواهید بخرید تا در زمان تحویل سفارش از چیزی که تحویل گرفته‌اید متعجب و غمگین نشوید.

نکات مهم برای انتخاب لوازم التحریر

این نکته‌ها را نیز از راهنمای خرید لوازم التحریر به یاد داشته باشید. لوازم التحریر را مناسب با نحوه و مکان کاربرد انتخاب کنید. به‌طور مثال اگر می‌خواهید که تعداد خودکار کمتری به مدرسه ببرید، به‌جای چهار خودکار یک خودکار چهار رنگ بخرید.

خودکار چند رنگ
خرید خودکار چند رنگ

در نظر داشته باشید که چند بار و برای چه مدت می‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید. برای مثال در بیشتر خودکارهای ژله‌ای درجایی که خودکار را در دست می‌گیرید از یک روکش پلاستیکی استفاده می‌شود؛ که آن‌ها را برای مدت‌زمان طولانی در دست قرار گرفتن، ایده آل می‌کند.

لوازم التحریری را انتخاب کنید که برای کاری که شما می‌خواهید انجام دهید طراحی‌شده‌اند. به‌عنوان‌مثال یک ماشین‌حساب مهندسی می‌تواند عملیات بسیار پیچیده‌تری نسبت به ماشین‌حساب‌های ساده انجام دهد.

هنگام خرید لوازم التحریر برای کودکان لوازم سبک وایمن را انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال قیچی‌های ایمنی مخصوص به کاربران جوان‌تر نیز طراحی و تولیدشده‌اند. در ادامه مطلب انواع لوازم التحریر که بیشترین کاربرد و استفاده را دارند نام می‌بریم و مواردی که هنگام خرید آن‌ها باید در نظر بگیرید را برایتان شرح می‌دهیم.

انواع لوازم التحریر

برای نوشتن از انواع نوشت‌افزار مانند مداد، خودکار، ماژیک و مداد رنگی استفاده می‌شود که نوع آن‌ها با توجه به اولویت و وظایفی که باید انجام دهید تعیین می‌شود. بااین‌حال اگر مطمئن نیستید که چه می‌خواهید این موارد را در نظر بگیرید.

مداد در راهنمای خرید لوازم التحریر

انتخاب مداد ممکن است ساده به نظر برسد! اما تنوع بسیار بالایی دارد.

نوع روشن آن با H نشان داده می‌شود. درحالی‌که نوع B سیاه‌ترین سایه را تولید می‌کند و نوع HB در بین این دو قرار می‌گیرد.

معرفی مداد

مداد از یک مغز باریک رنگی که در یک پوشش محافظتی قرار دارد، ساخته‌شده است. این پوشش مانع از شکستن مغز یا ایجاد لکه بر روی دست می‌شود. مدادها را با توجه به جنس مغز که ممکن است ژل، جوهر مایع یا گرافیت باشد، دسته‌بندی می‌کنند.

مواد تشکیل‌دهنده مداد

اکثر مغزها از پودر گرافیت مخلوط شده با یک اتصال‌دهنده خاک رس ساخته‌شده‌اند. مداد گرافیتی علائم خاکستری یا سیاهی را ایجاد می‌کند که به‌راحتی پاک می‌شوند اما مقاومت کمی در برابر رطوبت دارند و به‌مرورزمان کم‌رنگ و محو می‌شوند. نوع دیگر مغز مداد از جنس زغال است که از آن برای طراحی استفاده می‌کنند.

مداد رنگی جزئی از مدادها

مداد رنگی‌ها را نمی‌شود به‌راحتی با پاک‌کن پاک کرد. مداد رنگی‌هایی با مغز روغنی نیز وجود دارند که حتی می‌توان از آن‌ها برای نوشتن روی سطوح صاف مانند شیشه یا سرامیک استفاده کرد!

مداد رنگی
مداد رنگی

پوشش یا قالب مداد

یکی از نکات راهنمای خرید لوازم التحریر نیز راحتی شما است. پوشش مدادها معمولاً به‌صورت شش‌ضلعی است اما گاهی اوقات این پوشش به‌صورت مثلثی یا استوانه‌ای نیز دیده می‌شود.

ممکن است که قالب، غیر از چوب از مواد دیگری مثل پلاستیک یا کاغذ ساخته‌شده باشد. برای نوشتن با مداد باید پوشش آن را بتراشید. مدادهای مکانیکی (مداد مغزی) دارای پوسته محکم‌تری هستند که به مغز متصل نیست و با گیرنده متحرک می‌توان مغز آن را برای استفاده خارج کرد. بهتر است علاوه بر مغز باید به پوشش نیز توجه کافی داشته باشید.

انواع مداد

 • مداد گرافیت: رایج‌ترین نوع مداد است که مخلوطی از گرافیت و خاک رس است.
 • مداد گرافیت جامد: این نوع مداد میله‌های جامدی از گرافیت و کامپوزیت هستند که قطرشان به‌اندازه مداد معمولی است. این مدادها به غیر از یک پوشش پلاستیکی خیلی نازک (ممکن است همان را نیز نداشته باشند) پوششی ندارند به‌همین علت معمولاً آن را مداد بدون چوب می‌نامند. از این مداد برای طراحی (قلم سیاه) استفاده می‌شود.
 • مداد گرافیت مایع: مدادهایی هستند که مانند خودکار می‌نویسند. Scripro این فناوری را در سال ۱۹۵۵ اختراع کرد.
 • مداد زغالی: این مدادها از زغال ساخته‌شده‌اند و سیاهی بهتری نسبت به مداد گرافیت ارائه می‌دهند اما به‌راحتی باعث ایجاد لکه می‌شوند.
 • مداد کربنی: این مدادها به‌طورکلی از ترکیب خاک رس و بلک‌لامپ ساخته می‌شوند اما بسته به سایه موردنظر آن را با زغال یا گرافیت مخلوط می‌کنند. آن‌ها چیزی مابین زغال و گرافیت هستند. نسبت به گرافیت سیاه‌‌تر و از زغال نرم‌تر هستند و کثیفی خیلی کمتری به‌جای می‌گذارند.
 • مداد رنگی یا مداد مومی: این مدادها دارای هسته موم‌مانند هستند.
 • مداد روغنی: این مدادها معمولاً روی هر سطحی مثل شیشه، پلاستیک، فلز می‌نویسند. مدادهای روغنی به‌طورمعمول در کاغذ قرار دارند اما می‌توان آن‌ها را با پوشش چوبی نیز پیدا کرد.
 • مداد آبرنگ: این مدادها برای استفاده با تکنیک آبرنگ طراحی‌شده‌اند. از تمام بدنه این مدادها برای ایجاد خطوط تیره و پررنگ استفاده می‌شود.
راهنمای خرید لوازم التحریر
مداد آبرنگ

دلیل سختی و نرمی مدادها

برای اینکه بدانید مدادتان چه اثری بر روی کاغذ به‌جا می‌گذارد، در راهنمای خرید لوازم التحریر به شما یاد می‌دهیم تا بتوانید پوشش مداد را بخوانید. مدادهای گرافیتی از مخلوطی رس و گرافیت ساخته‌شده اند. هرچه گل رس آن بیشتر باشد مداد سخت‌تر و روشن‌تر است.

طیف گسترده‌ای از مدادها برای افراد مختلف در دسترس است. مثلاً یک مهندس مدادهای سخت و یک هنرمند مدادهای نرم را ترجیح می‌دهد.

راهنمای خواندن پوشش مداد

این موضوع را در نظر بگیرید که همه‌ی تولیدکنندگان مدادهای خود را درجه‌بندی می‌کنند اما استاندارد مشخصی وجود ندارد. دو مداد با یک درجه اما از دو برند متفاوت لزوماً اثر یکسانی ایجاد نمی‌کنند و سختی یکسانی ندارند.

حروف H به‌عنوان سختی و B به‌عنوان سیاهی و f به‌عنوان ظرافت به‌کاربرده می‌شوند. عدد کنار حروف نشان‌دهنده میزان سختی و نرمی است. مثلاً یک مداد با حروف HB مدادی با سختی معمولی برای نوشتن و یک مداد B9 یک مداد بسیار نرم است (هرچقدر اعداد بزرگ‌تر شوند مداد نرم‌تر می‌شود). مدادی با حروف H9 یک مداد با سختی بسیار زیاد است.

دفتر

دفتر یکی از مهم‌ترین ابزارهای نوشتن است. با توجه به تنوع گسترده جنس دفترها، باید با توجه به اولویت‌ها، دفتر مناسبی انتخاب کنیم. ابتدا باید بدانیم، چه چیزی از آن می‌خواهیم. در اینجا به راهنمای خرید لوازم التحریر نیاز داریم.

اگر قصد دارید از آن برای یادداشت در طول روز استفاده کنید پس باید فضای لازم برای یادداشت داشته باشد. شاید می‌خواهید از آن فقط برای دفتر ثبت وقایع استفاده کنید و می‌خواهید کل هفته را ببینید یا برای پیدا کردن روز ملاقات به ورق زدن دفتر مشغول باشید.

درهرصورت باید اندازه دفتر را در نظر بگیرید که برای کار شما مناسب باشد. مثلاً حمل کردن یک دفتر بزرگ ۱۰۰ برگ بسیار سخت‌تر از حمل یک دفتر کوچک یادداشت است. توجه به ظاهر و جنس دفتر نیز مهم است. باید بدانید که می‌خواهید دفترتان چه نوع جلدی داشته باشد یا کاغذهای آن از چه جنسی باشند چون ممکن است که دفتری که می‌خرید مناسب شما نباشد.

البته این را هم اضافه کنیم که به‌طورمعمول هیچ‌چیزی درباره جنس کاغذ بر روی دفتر نوشته‌نشده است پس آن را بازکنید و خودتان دفتر را بررسی کنید.

پاک‌کن

پاک‌کن‌ها دارای حالت لاستیکی هستند و در شکل و اندازه‌های متفاوت ساخته می‌شوند. بر روی بعضی از مدادها می‌توان پاک‌کن را دید که برای راحتی کار به آن‌ها اضافه شده‌اند. پاک‌کن‌های ارزان‌قیمت از مواد مصنوعی تولید می‌شوند اما پاک‌کن‌های گران‌تر از موادی مانند وینیل و پلاستیک تولید می‌شوند.

راهنمای خرید لوازم التحریر
خرید پاک کن

کدام پاک‌کن مناسب است؟

انواع مختلفی از پاک‌کن برای انواع مشاغل تولیدشده است که در راهنمای خرید لوازم التحریر به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. زمانی که انتخاب درستی انجام دهید حتماً از نتیجه کار راضی خواهید بود. در اینجا مواردی را برای شما شرح می‌دهیم که از این وسیله‌ی کوچک پرکاربرد بهترین بهره را ببرید.

اول باید بدانیم که از پاک‌کنمان چه چیزی می‌خواهیم. آیا این پاک‌کن اثر مداد رنگی را از بین می‌برد؟ هنگام پاک کردن مدادهای زغالی همان اثری که بر روی مداد گرافیتی دارد بر روی این مداد نیز دارد؟ بهترین پاک‌کن برای پاک کردن اثر مداد گرافیتی بر روی نقاشی آبرنگ کدام است؟ چرا بعضی از پاک‌کن‌ها لکه به‌جای می‌گذارند و دفتر را کثیف می‌کنند؟ چرا بعضی از آن‌ها کاغذ را پاره می‌کنند؟

انواع پاک‌کن‌ها

ممکن است که حس کنید که پاک‌کن کمی اثر بر جا گذاشته که باعث کثیفی نقاشی یا کاغذ شده است؛ بنابراین این مورد را هم در زمان انتخاب پاک‌کن در نظر بگیرید. پاک‌کن‌ها دو نوع اصلی دارند که در ادامه‌ی راهنمای خرید لوازم التحریر آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

پاک‌کن بتنی

پاک‌کن‌های بتنی قابل‌انعطاف هستند، با جذب رنگ کار می‌کنند و فرسوده نمی‌شوند. آن‌ها می‌توانند خیلی نرم یا کاملاً محکم باشند؛ اما درهرصورت ساییده نمی‌شوند. این نوع پاک‌کن‌ها بهترین گزینه برای پاک کردن مواد خیلی مشخص در زغال چوب یا پاستل هستند زیرا این پاک‌کن‌ها تکه‌هایی که ممکن است بر روی نقاشی لک بیندازند تولید نمی‌کنند.

پاک‌کن بتنی تمام زغال یا پاستل را در خود جذب می‌کند. برای استفاده از این پاک‌کن آن را بر روی مکان موردنظر بگذارید و بلند کنید.

پاک‌کن‌هایی که تولید براده می‌کنند

این دسته از پاک‌کن‌ها، پاک‌کن‌هایی ساخته‌شده از صمغ و پلاستیک هستند و در زمان برداشتن رنگ از خود قسمت‌هایی را به‌جا می‌گذارند. این پاک‌کن‌ها هم سختی و مقاومت متفاوتی دارند.

 • پاک‌کن‌های لاستیکی: این پاک‌کن‌ها از لاستیک طبیعی و مصنوعی ساخته می‌شوند.
 • پاک‌کن‌های صمغی: این پاک‌کن‌ها به‌راحتی جمع می‌شوند تا کمترین آسیب را به کاغذ وارد کنند. استحکام کمی دارند و به‌راحتی شکسته می‌شوند.
 • پاک‌کن‌های پلاستیکی وینیل: این مدل محکم‌ترین و محبوب‌ترین است. این پاک‌کن‌های پیشرفته به‌طورمعمول کامل‌ترین حذف گرافیت را انجام می‌دهند.

مدادتراش

درصورت داشتن مداد استفاده از مدادتراش یک ضرورت است که در راهنمای خرید لوازم التحریر به شما در انتخاب این وسیله کمک خواهیم کرد.

راهنمای خرید لوازم التحریر
خرید مداد تراش مناسب

شما می‌توانید که از یک چاقو برای تراشیدن مدادتان استفاده کنید اما این امری کسل‌کننده و کمی سخت است. یک گزینه مطمئن و آسان استفاده از مدادتراش‌های دستی و برقی است. این را هم بدانید که کنترل کردن مدادتراش‌های دستی بسیار آسان‌تر از مدادتراش‌های برقی است. همچنین مدادتراش‌هایی با تعداد سوراخ‌های بیشتر با اندازه متفاوت برای اندازه‌های مختلف وجود دارد؛ بنابراین می‌توانید بهترین انتخاب را انجام دهید.

مدادتراش برقی

این مدادتراش از بدنه‌هایی از جنس پلاستیک، آلومینیوم، آهن و … که بادوام هستند ساخته می‌شود. مدادتراش‌های برقی جمع‌وجور، بادوام و بسیار ایده آل هستند. با آن‌ها می‌توان تعداد زیادی مداد را بدون نیاز به استراحت تراشید. در زیر تیغه‌های آن محفظه‌ای برای براده‌های چوب‌ تعبیه‌شده است که حتی کودکان خردسال هم می‌توانند به‌آسانی با یک فشار ساده مدادهای خود را بتراشند.

مدادتراش دستی

مدادتراش‌های دستی یا جیبی، هیچ قسمت متحرکی ندارند و معمولاً کوچک‌ترین و ارزان‌ترین مدادتراش‌ها هستند. این مدادتراش‌ها دارای یک تیغه فلزی هستند که از آن برای تراشیدن مداد استفاده می‌شود. در هنگام خرید این مدادتراش‌ها به جنس بدنه و تیغه دقت کنید.

مدادتراش مکانیکی رومیزی

این مدادتراش شکلی همانند مدادتراش‌های برقی دارد با این تفاوت که تیغه آن با یک دسته حرکت می‌کند و از نیروی دست قدرت می‌گیرد. این مدادتراش‌ها هم در جنس‌ها و اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند.

خودکار

خودکار یک ابزار نوشتاری بسیار رایج است که با اعمال جوهر بر روی کاغذ کار می‌کند. خودکارها دارای اندازه‌ها و جوهر متفاوت هستند. انواع اصلی خودکار را می‌توان بر اساس نوک آن‌ها دسته‌بندی کرد.

خودکارهای معمولی دارای یک کره خیلی کوچک بر روی نوک خود هستند که هنگام فشار به داخل رفته و جوهر از آن بیرون می‌آید.

انتخاب درست خودکار

هنگام خرید توجه کنید که از خودکار خود چه چیزی را می‌خواهید. برای نوشتن ریزتر، نوشتن روی دستمال‌کاغذی و برای ترسیم جزئیات دقیق بر روی نمودارها می‌توانید از خودکار با نوک ریز استفاده کنید.

ماژیک

ماژیک یک قلم با یک منبع جوهری و یک نوک ساخته‌شده از الیاف است. ماژیک‌ها هم با توجه به کاربردشان متفاوت و دارای رنگ‌بندی گسترده‌ای هستند. در ادامه راهنمای خرید لوازم التحریر انواع ماژیک‌ها را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

ماژیک‌های دائمی

این ماژیک‌ها از بدنه‌ای مانند پلاستیک، چوب و … ساخته می‌شوند و می‌توان با آن‌ها روی انواع سطوح نوشت. جوهر چنین ماژیک‌هایی بر روی بعضی از پلاستیک‌ها مانند تفلون، پلی‌پروپیلن و غیره ثابت نیستند. به‌راحتی پاک می‌شوند ولی این جوهر به‌طورکلی در برابر آب و سایش مقاوم است و می‌تواند سال‌ها دوام بیاورد.

ماژیک هایلایت

نوعی ماژیک است که برای نشانه‌گذاری و پوشاندن نوشتار استفاده می‌شود. آن‌ها به‌طورکلی در حالت فسفری و نئون ساخته می‌شوند تا نوشته در زیر آن‌ها مشخص باشد.

ماژیک وایت برد

این ماژیک برای تخته سفید و بعضی از سطوح کاربرد دارد و از جوهری که قابل پاک شدن است پرشده است تا بتوان بعد از نوشتن دوباره آن را از سطح پاک کرد. پس در زمان انتخاب ماژیک به نوع آن حتماً دقت کنید که دچار مشکل نشوید.

ماژیک وایت برد
خرید ماژیک وایت برد

غلط‌گیر در راهنمای خرید لوازم التحریر

مایع اصلاح یا غلط‌گیر، معمولاً سفید و مایع است و به‌منظور اصلاح خطا در متن در هنگام نوشتن با خودکار که امکان پاک شدن ندارد از آن استفاده می‌شود. ترکیب دقیق غلط‌گیرها بین تولید‌کنندگان متفاوت است؛ اما بیشتر آن‌ها از یک ماده مایع، یک حلال و یک ماده گچی برای محو کردن تشکیل‌شده‌اند.

در اوایل از تینر برای مایع سازی استفاده می‌کردند اما امروزه استفاده از آن به دلیل سمی بودن ممنوع شده است. در حال حاضر رقیق‌کننده‌ها شامل بروموپرپان هستند که بعد از استفاده از غلط‌گیر با گذشت زمان با خارج شدن حلال‌ها کاملاً جامد می‌شوند. پس زمان خرید غلط‌گیر نیز به مایع داخلی و انعطاف‌پذیری بدنه غلطگیر توجه کنید.

جامدادی

ازآنجایی‌که شما باید تعداد زیادی از لوازم را هم‌زمان با هم حمل کنید پس نیاز به یک جامدادی دارید تا دچار آشفتگی در اطرافتان نشوید و با گذاشتن آن‌ها در کیف دچار دردسر برای جستجوی لوازم نشوید. برای خرید یک جامدادی باید توجه داشته باشید که آیا کیفی نرم می‌خواهید یا سخت؟ اندازه موردنظرتان و همچنین داشتن زیپ‌های اضافی فضای بیشتری برای مدیریت به شما می‌دهد. یک جامدادی و کیف خوب را نیز حتماََ به لیست خرید خود اضافه کنید.

کلام آخر

در این مقاله ‌به‌منظور کمک به شما برای یک انتخاب خوب راهنمای خرید لوازم التحریر را گرد هم آوردیم. برای انتخاب مناسب علاوه بر نکات گفته‌شده در این راهنما به سن فردی که می‌خواهد از لوازم التحریر خریداری‌شده استفاده کند نیز توجه کنید. امیدواریم که با این مطلب کمک شایانی را به شما در انتخاب لوازم التحریر کرده باشیم.

شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.


منابع:

americanstationery.com
businessfirstfamily.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *