نگهداری کاسکو

شرایط و اصول نگهداری کاسکو

شمار تلفات کاسکوها در حین حمل و نقل، در پرنده فروشی‌ها و به خصوص در خانه‌ها بسیار بالاست. تمام استرس‌هایی که در جریان صید و جابه‌جایی تا رسیدن کاسکوها به خانه‌ها به آن‌ها وارد می‌شود، در طول ۴۵ روز اول پس از صیدشدن کاسکوها به صورت مرگ و میر آن‌ها نمایان می شود. خریداران جدید هیچ اطلاعی از مرگ و میر کاسکوهای وحشی تازه وارد به خانه‌های دیگر و نیز مرگ و میر کاسکوها در پرنده فروشی‌ها و در حین حمل و نقل ندارند. آن‌ها در جایی یک کاسکوی سخن گو را دیده‌اند و هوس خرید یک کاسکو کرده‌اند و وقتی به یک پرنده فروشی می‌روند، هیچ نمی‌دانند که نزدیک شدن به قفس کاسکوهای وحشی تا چه حد موجب ترس و وارد شدن استرس به آن‌ها می‌شود. در این مقاله قصد داریم در مورد نگهداری کاسکو صحبت کنیم.

نگهداری کاسکو توسط پرنده فروش‌ها

پرنده فروش‌ها هم تا وقتی این مطالب را نخوانند و ندانند که علت اصلی مرگ و میر کاسکوها در فروشگاه خودشان و خانه‌های مردم “استرس” است، ممکن است در چگونگی رفتار با کاسکوها تجدیدنظر نکنند.

اما بهتر است لااقل برای حفظ منافع خودشان، این حقایق را جدی بگیرند. همچنین باید بدانند که وقتی عده‌ای از مردم وارد فروشگاه آن‌ها می‌شوند، کاسکوها هریک از آدم‌ها را به شکل یک جانور شکارچی می‌بینند. لذا به محض نزدیک شدن فردی به قفس آن‌ها، کاسکوها به شدت می‌ترسند و قار کشیدن یا گارد گرفتن آن‌ها در داخل قفس به معنی ترسیدن آن‌هاست.

بنابراین در فروشگاه‌ها، مردم باید از نزدیک شدن به قفس کاسکوها خودداری کنند. فروشندگان نباید اجازه دهند که بازدیدکنندگان به قصد تفریح به قفس کاسکوها نزدیک شوند. البته از قاطبه مردمی که تاکنون با یک کاسکوی وحشی سروکار نداشته‌اند یا این اطلاعات را ندارند، نمی‌توان انتظار درک کاسکوی وحشی را داشت.

نگهداری کاسکو

برای پی بردن به اهمیت نگهداری کاسکو ابتدا باید نکات و حقایق مربوط به قابلیت سالم نگه‌داشتن و جلوگیری از مرگ و میرهای ناشی از سهل انگاری‌های افراد دست اندرکار در صید، حمل و نقل و خرید و فروش کاسکو را بدانیم.

بی شک بدون داشتن این اطلاعات، بسیاری از خریداران کاسکو، به اهمیت نگهداری صحیح این پرنده حساس و خارق‌العاده پی نخواهند برد و به سادگی موجبات مرگ کاسکوی خودشان را فراهم خواهند آورد.

اهمیت نگهداری کاسکو
اهمیت نگهداری کاسکو

موضوعاتی که در این مبحث می‌خوانید، درست مشابه دستورالعمل‌ها و سفارشات مختلف دولت‌ها برای پیشگیری از شیوع یا ابتلا مردم به انواع بیماری‌ها یا احتمال وقوع بلاهای طبیعی است.

همچنین وقتی شما دستگاه‌های الکترونیکی، ماشین‌ها یا وسایل مختلف را خریداری می‌کنید، عموم سازندگان در یک برشور، دستورالعمل کارکردن با دستگاه و نحوه استفاده از آن را در اختیار شما می‌گذارند.

نکته مهم

در مورد ساختن هر نوع سازه (ساختمان) نیز دستورالعمل‌های لازم الاجرایی وجود دارد که عموم سازندگان باید آن‌ها را رعایت کنند.

پر واضح است که دولت‌های سازندگان دستگاه‌ها و به خصوص تدارک بینندگان دستورالعمل‌ها، من‌جمله نویسندگان که در مواردی چون موضوع همین مقاله، به شرح توصیف و روش‌های عملی و اجرایی چیزهایی مثل نگهداری کاسکو و غیره اقدام می‌کنند، نمی‌توانند افراد و خانواده‌های ذی نفع را وادار به رعایت اصول صحیح موضوعات مربوط به آن‌ها کنند.

در این خصوص، باید گفت که حتی هیچ دولتی نمی‌تواند با تمام قدرت اجرایی خود، ترتیبی اتخاذ کند که قوانین توسط تمام مردم به طور دقیق رعایت شود و همواره هستند افراد زیادی که منافع خودشان را در پا گذاشتن روی قوانین جستجو می کنند.

نکات مهم نگهداری کاسکو

حال در مورد اموری چون ضرورت رعایت اصول برای انواع و اقسام دستگاه‌ها یا موجودات زنده‌ای که مردم اقدام به خرید آن‌ها می‌کنند، رعایت یا عدم رعایت اصول، تحت هیچ نوع نظارتی نیست و تاوان عواقب رعایت یا عدم رعایت اصول توسط خریداران، منحصرا به خود آن‌ها بر می‌گردد. اما برخی از خریداران، صاحبان دائمی و مصرف کنندگان آن چیزها نیستند؛ مثل واسطه‌های مختلفی که شغل آن‌ها دست به دست کردن کالاهای مختلف و رساندن آن‌ها از تولیدکننده به مصرف کننده یا مردم است.

برخی از چنین افراد به دلیل این که صاحب دائمی کالاها نیستند، در مدت معمولا کوتاهی که کالا در اختیار آن‌هاست، خود را ملزم به رعایت اصول نگهداری کالاها نمی‌دانند. چنین واسطه‌ها، علی رغم آن که می دانند سهل انگاریشان موجب کوتاه شدن طول عمر کالا می شود، صرفا به دلیل اینکه خسارت را متوجه خودشان نمی‌بینند، اهمیت لازم را به رعایت اصول نمی‌دهند.

خرید کاسکو

امروزه حداقل طول عمر اکثر کالاهای غیر زنده از طرف تولیدکنندگان ضمانت می‌شود و آن‌ها مجبورند به دلیل چنین ضمانت‌ها، نحوه تولید و مرغوبیت اجناس مورد استفاده در تولید را تحت کنترل دقیق درآورند، زیرا هر کالای ضمانت شده اگر در طول مدت ضمانت، از کار بیفتد یا معیوب شود، خریدار آن را به فروشگاه و فروشگاه آن را به تولیدکننده مرجوع خواهد کرد.

اما متأسفانه در مورد کالاهای زنده (حیوانات ، پرندگان، آبزیان) ضمانتی در مورد حداقل طول عمر آن‌ها وجود ندارد. البته در کشورهای پیشرفته، حتی کالاهای زنده نیز تحت مقررات خاصی خرید و فروش می شوند. به طور مثال، هیچ خریداری تمایل به خرید یک حیوان یا پرنده بیمار ندارد.

خرید
خرید کاسکو

مرغوبیت

لذا برخورداری کالای زنده از سلامتی کامل، یکی از شروط مکتوب در قرارداد خرید است و چنانچه پس از خرید یک حیوان یا پرنده زینتی معلوم شود که قبل از خرید بیمار بوده است، فروشنده موظف است حیوان فروخته شده را پس بگیرد و حتی موظف است خسارت خریدار در طول مدت خرید تا مرجوع کردن را بپذیرد و چون برای همه این امور قوانین دقیق وجود دارد و دستگاه قضایی چنان کشورها به طور دقیق روی انواع مختلف دعاوی حقوقی نظارت و اعمال نفوذ دارد، هر متخلف مجبور است هر مقدار خسارت را طبق رأی دادگاه به شاکی بپردازد.

روی همین اصل؛ فروشندگان، پزشکان، جراحان، دامپزشکان و عموم عرضه کنندگان کالاها و خدمات، به شدت تلاش می کنند که مرغوبیت کالاها و خدمات خود را دقیقا طبق قراردادی که با مشتری منعقد می‌کنند، رعایت کنند.

نکته‌ای در مورد اصول خرید و فروش

موضوعات فوق، اصول خرید و فروش است که به خصوص در کشور ما، اگر خریدار، بخش مربوط به منافع خودش را رعایت نکند، پس از خرید اغلب کالاها و خدمات، چاره‌ای جز تحمل خسارت ندارد و در این جا هم فرق زیادی نمی‌کند که خریدار یک خانه خریده باشد یا یک پرنده زینتی کوچک؛ یعنی اگر در امر خرید ، خریدار مجرب نباشد و خطا کند، پس از خرید عملا کاری به نفع خودش نمی‌تواند انجام دهد.

شرایط نگهداری کاسکو

در مورد خرید پرندگان زینتی و غیره، به خصوص در مورد خرید کاسکو، آگاهی از موارد فوق، ضرورت دارد. این موضوع را به خصوص افرادی درک می کنند که یک کاسکوی نامطلوب را با خیال مرغوبیت آن خریداری کرده و به خانه آورده‌اند و حالا پس از مدتی که زحمت آن را کشیده اند، متوجه بیمار بودن یا نامطلوب بودن آن شده‌اند و فهمیده‌اند که هم زحماتشان بی فایده بوده و هم پولشان ضایع شده است.

اساسا در مورد خرید کاسکو، مسائل مطرح عبارتند از: وضعیت سلامتی؛ سن؛ جنسیت؛ رفتارها و قابلیت کاسکو در یادگیری سخنگویی، آخرین مسئله این است که آیا در خرید کاسکو هدفشان به دست آوردن یک کاسکوی سخن گو یا دارای قابلیت احتمالی سخنگو شدن بوده است یا برای خریدار فرقی نمی‌کند که کاسکوی مورد خریداری‌اش سخنگو بشود یا نشود.

می‌خواهم شما را با خوراک‌های مفید و روش صحیح غذادادن به کاسکو آشنا کنم. اما قبلا باید بدانید که مهم ترین موضوع در نگهداری کاسکو و هر پرنده یا حیوان دیگر، تغذیه صحیح و سالم آن است و تغذیه مهم ترین عامل در سالم نگهداشتن کاسکو است.

رژیم غذایی کاسکو از تولد تا صید

بنابراین ناچاریم در ادامه بحث، جریانات تغذیه کاسکو؛ از ابتدای خروج آن از تخم تا زمان صید و در طول مدت حمل و نقل و سپس مستقر شدن در یک پرنده فروشی و سرانجام نگهداری شدن در خانه شما را توضیح دهیم تا بدانید که رژیم غذایی کاسکو چه بوده و چه تغییراتی در آن انجام شده و شما اکنون چگونه آن را تغذیه می کنید و روش کنونی تغذیه شدن کاسکو توسط شما چه عواقبی دارد.

به عبارت دیگر، سرنوشت کاسکو از وقتی که از تخم خارج می‌شود تا وقتی در یک پرنده فروشی مستقر می شود، از حیطه عمل ما خارج است. اما پرنده فروش‌ها می‌توانند چند تأثیر مهم روی کاسکوها و دیگر پرندگان خود بگذارند.

تغذیه کاسکو
تغذیه کاسکو

واردکنندگان کاسکو

واردکنندگان کاسکو به ایران، به سفارش خریداران عمده، محموله‌های کاسکو را به آن‌ها می‌رسانند. گاهی هم واردکنندگان با اطمینان از یافت شدن یک یا چند خریدار عمده کاسکوهای وارد کرده به کشور را در جایی مستقر می کنند و سپس با خریداران عمده تماس می‌گیرند و پس از حصول توافق، کاسکوها را تحویل خریدار می‌دهند.

خریداران عمده پس از دریافت هر محموله کاسکو، به تعداد مورد تقاضای پرنده فروشی‌های کوچکتر، کاسکوهای وارداتی را به آن‌ها می‌فروشند و تعدادی از آن‌ها را در فروشگاه خود تک فروشی می‌کنند. متأسفانه به علت وجود رقابت بین خریداران عمده کاسکو از واردکنندگان، تا حد زیادی از قدرت اعمال نفوذ آن‌ها روی واردکنندگان کاسته می شود.

به این معنی که اگر یک خریدار عمده تصمیم بگیرد که فقط کاسکوهای مطلوب و مرغوب را از واردکننده تحویل بگیرد؛ واردکننده سراغ خریداران عمده دیگر می رود و با فروش بار کاسکوی خودش به یکی از آن‌ها، خریداری را که فقط طالب بار مرغوب است، در شرایطی قرار می دهد که او مجبور می شود کاسکوهای موردنیاز خودش را با قیمت گران تر از خریداران دیگر تهیه کند. بر همین اساس، اولین توصیه به خریداران عمده، این است که در مقابل واردکنندگان متحد عمل کنند تا مجبور نباشند هر نوع کاسکو را تحویل بگیرند.

کاسکوهای وارداتی

تمام کاسکوهای وارداتی بدون استثناء به دلیل تحمل شرایط بسیار دشوار صید، حمل و نقل و جابه‌جایی و مواجه شدن با شرایط اسارت و آدم‌ها و غذاهای ناآشنا و غیره، دچار بیماری استرس هستند. اما هرچه سن آن‌ها کمتر باشد، قابلیت تحمل استرس‌ها توسط آن‌ها کمتر است و مرگ و میر آن‌ها در بین راه، داخل پرنده فروشی‌ها و داخل خانه‌ها بیشتر است.

علاوه بر آن، هرچه جوان تر باشند، مقاومت آن‌ها در مقابل بیماری‌ها کمتر است. به این ترتیب جوجه‌های چشم سیاه، بیشترین قابلیت مرگ و میر را دارند.

به علاوه جوجه‌های کاملا چشم سیاه، سنی در حدود ۵ تا ۹ ماه دارند و چون سن به حرف آمدن آن‌ها ۱۲ تا ۱۸ ماهگی است و گاه تا ۲۴ ماهگی هم به حرف نمی‌آیند، خریدار ممکن است مجبور باشد تا ۱۹ ماه صبر کند تا جوجه خریداری کرده‌اش قابلیت حرف زدن پیدا کند. لذا اگر خریدار به جای جوجه چشم سیاه ۵ تا ۹ ماهه، یک جوجه چشم طوسی ۲ تا ۳ ساله یا کاسکوی بالغ چشم سفید ۳ تا ۷ ساله بخرد، اولا مقاومت آن‌ها در مقابل استرس‌ها و بیماری‌ها بیشتر است و مرگ و میر آن‌ها کمتر است، ثانیا اگر قابلیت یادگیری سخنگویی داشته باشند، پس از ۳-۴ ماه، اهلی می شود و معمولا در اواخر همین دوره یا کمی بعد، سخن گو خواهند شد.

توصیه به خریداران جهت نگهداری کاسکو

با این حقایق، به خریداران عمده از واردکنندگان، توصیه می شود که حتی الامکان جوجه‌های چشم سیاه و چشم دودی را تهیه نکنند و فقط جوجه‌های چشم طوسی و ترجیحا کاسکوهای بالغ چشم سفید را تهیه کنند و اما خرید کاسکوهای بالغ چشم زرد، برای مشتاقان جوجه کشی و افرادی مناسب است که در رام کردن و سخنگو شدن کاسکو عجول نیستند.

بدیهی است که چشم زردها (کاسکوهای بالغ جوان تا سن بالا)، پس از اهلی شدن، برای مکان‌هایی چون باغ وحش‌ها، هتل‌ها و غیره نیز که فقط جنبه زینتی و نمایشی آن‌ها مطرح است، مناسب تر از جوجه‌ها هستند.

توصیه به خریداران جهت نگهداری
توصیه به خریداران جهت نگهداری

قفس و جابجایی کاسکو

تخلیه و قراردادن تمام کاسکوهای وارداتی در قفس‌ها پس از رسیدن به دست خریداران عمده، باید در نهایت آرامش انجام شود تا جابه جایی از جعبه‌های حمل و نقل به قفس‌ها با حداقل استرس انجام شود.

کاسکوها از منقار خود با عمل گاز گرفتن به عنوان تنها وسیله دفاعی خود استفاده می کنند. کارگران هم در موقع گرفتن و جابه جا کردن آن‌ها از دستکش‌های چرمی استفاده می‌کنند. اما درگیر شدن با کاسکوها با دستکش‌های چرمی موجب ترس و وارد شدن استرس شدید به آن‌ها می‌شود.

اگرچه شلوغی جعبه‌های حمل و نقل، طول مدت حمل و نقل و تحمل گرسنگی و تشنگی، همه برای کاسکوها استرس زا هستند، ولی بیشترین ترس و استرس در هنگام گرفته شدن کاسکوها و وارد کردن آن‌ها به جعبه‌های حمل و نقل و بعد تخلیه آن‌ها از جعبه ها و وارد کردن آن‌ها به قفس و سپس گرفتن آن‌ها و وارد کردن به قفس خریدار نهایی به آن‌ها وارد می شود.

دقت فروشنده در نگهداری کاسکو

پرنده فروش نمی‌تواند نقشی در چگونگی رفتار با کاسکوها قبل از رسیدن به فروشگاه او داشته باشد. اما از وقتی که کاسکوهای خریداری شده در داخل جعبه‌های حمل و نقل وارد فروشگاه وی می‌شود، او می تواند تدابیر لازم برای به حداقل رساندن استرس به کاسکوهای خود را اعمال کند.

البته می‌دانیم که رفتار با یک کاسکو در یک خانه، بسیار متفاوت است با رفتار با شمار زیادی از کاسکوها در یک پرنده فروشی به خصوص در فروشگاه‌های خریداران عمده از واردکنندگان و می دانیم که توصیه به آن‌ها برای استفاده نکردن از دستکش چرمی در گرفتن کاسکوها، چندان عملی نیست. لذا به صاحبان فروشگاه‌های پرنده توصیه می‌کنیم که کارگر خود را از هرگونه رفتار خشن با کاسکوها برحذر دارند.

دقت
دقت در نگهداری

در ادامه در مورد تغذیه کاسکو صحبت می‌کنیم.

تغذیه کاسکو

کاسکویی که تمام یا قسمت عمده غذای روزانه‌اش از تخم آفتابگردان تأمین می شود، به دو علت ظرف چند ماه آینده حتما خواهد مرد:

  • تخم آفتابگردان فقط ۶۵ درصد نیازهای غذایی یک کاسکو (طوطی) را تأمین میکند و به علت کمبود بسیاری از مواد غذایی موردنیاز دیگر که در این خوراکی وجود ندارد، سرانجام کاسکو به علت دچار شدن به سوءتغذیه (یک یا چند نوع بیماری تغذیه‌ای)، خواهد مرد، مگر آن که قبل از دیر شدن، با تأمین غذای مناسب، مشکل برطرف شود.
  • هرگونه تغییر در رژیم غذایی کاسکوها (و دیگر حیوانات) باید تدریجی باشد. به همین دلیل، حتی اگر نحوه تغذیه کاسکوها در فروشگاه‌ها غلط است، مردم در خانه‌ها باید آن رژیم غذایی غلط را هم کم کم عوض کنند.

سال گذشته باشد، به دلیل پر چربی بودن، چربی آن اکسیده و فاسد می‌شود و مسموم کننده خواهد بود. اما این مسمومیت باعث کشتن سریع کاسکو نمی‌ شود، بلکه باعث اسهال کاسکو می شود و اگر همچنان ادامه یابد، کاسکو در اثر مسمومیت تجمعی و اسهال سرانجام خواهد مرد.

دقت در تغذیه کاسکو

همچنین اگر حتی یک تخم آفتابگردان قارچ زده وارد بدن کاسکو شود، کاسکو را مسموم می‌کند و آن را می‌کُشد و معمولا دامپزشک هم چون نمی‌داند که علت بیمار شدن آن چه بوده است، قادر به معالجه آن نیست.

دقت داشته باشید که چون ما نمی‌توانیم تمام تخمه‌ها یا بادام زمینی‌ها را یک به یک بشکافیم و از قارچ زده نبودن آن‌ها مطمئن شویم، به همین دلیل ما معتقدیم که باید یا به طور کامل مصرف تخم آفتابگردان و بادام زمینی را از جیره غذایی کاسکو به تدریج حذف کنیم یا آن را به یک قاشق غذاخوری تخم آفتابگردان تازه، شستشو شده و خوب خشک شده و پاک شده و ۵ عدد بادام زمینی تازه در روز محدود کنیم.

نکات مهم در تغذیه

در خانه‌ها مقدار کل خوراک یک کاسکو چنان نیست که اقتصادی بودن آن چندان قابل اهمیت باشد، ولی پرنده فروش‌ها می توانند برای کاسکوها و دیگر طوطی‌های خود، رژیم‌های غذایی سالم تر و ارزان تری را مصرف کنند. در پرنده فروشی‌ها به طور قطع تخلیه ظروف غذای کاسکوها و پرکردن مجدد آن‌ها با تخم آفتابگردان کار ساده‌ای است. اما با این روش، هم آن‌ها هزینه بیشتری را متحمل می‌شوند، هم کاسکوها به خوردن تخم آفتابگردان تنها یا عمدتأ تخم آفتابگردان عادت می‌کنند.

دقت در تغذیه کاسکو
دقت در تغذیه کاسکو

این کاسکوها در خانه‌های افراد ناوارد، چیز دیگری جز تخم آفتابگردان نمی‌خورند و آنها هم همچنان رژیم قبلی را ادامه می دهند تا روزی که کاسکو سرانجام دچار یک بیماری تغذیه‌ای می‌شود. خلاصه طرز عمل با نگهداری کاسکو در پرنده فروشی‌ها به منظور جلوگیری از وارد شدن استرس بیشتر به آن‌ها و به حداقل رساندن مرگ و میر آن‌ها در فروشگاه و خانه ها به شرح زیر است:

نکات

  • خرید کاسکوهای مطلوب و مرغوب از واردکنندگان توسط خریداران عمده و پرهیز از خرید درهم «فله‌ای» آن‌ها.
  • به حداکثر رساندن ملایمت در جابه جایی کاسکوها.
  • جلوگیری از نزدیک شدن مردم به قفس کاسکوهای وحشی.
  • فراهم کردن شرایط محیطی مناسب از نظر دما، نظافت و تغذیه.
  • سفارشات لازم به خریداران در خصوص ضرورت رفتار ملایم با کاسکوها، به خصوص در ۴۵ روز اول، تغذیه صحیح و مطالعه کتب کاسکو.
  • به صاحبان فروشگاه‌های پرنده توصیه میکنیم که کارگر خود را از هرگونه رفتار خشن با کاسکوها برحذر دارند.

کلام آخر

به پایان مقاله راهنمایی نگهداری کاسکو رسیدیم؛ امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد.

شما می‌توانید جهت خرید فروش انواع حیوانات خانگی از جمله پرندگانی نظیر کاسکو به اپلیکیشین واسط کالا مراجعه نمایید.

تبلیغات
vasetpet-content

5 دیدگاه دربارهٔ «شرایط و اصول نگهداری کاسکو»

  1. سلام.من یک جوجه کاسکوی سبز دارم که حرف میزنه.از زمانی خردیمدش یک کلمه بد رو بلد بوده.نمیدونم باید چجوری این کلمه رو از یادش ببرم که دیگه تکرارش نکنه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *