دکوراسیون خانه با بافتنی

تزیینات بافتنی منزل؛ بافت تزیینی آشپزخانه

اجرای دکوراسیون خانه با بافتنی از جمله ایده‌های جذاب و کاربردی است که می‌توان از آن برای تزئین و زیباسازی نقاط مختلفی از خانه بهره برد. هنر بافتنی به‌عنوان یکی از هنرهای زیبا و پرکاربرد از سال‌های دور تاکنون رواج زیادی در بین اقشار مختلف مردم داشته است و از این رو همواره طرفداران زیادی را در زمینه دکوراسیون خانه با بافتنی به سوی خود جذب کرده است. بافندگی یا بافتنی نمونه ارزشمندی از صنایع دستی است که از طریق بافتن نخ‌ها و تبدیل‌کردن آن‌ها به پارچه صورت می‌گیرد. در جریان امر بافندگی نخ‌ها به شکل حلقه‌های در‌هم‌تنیده‌ای در می‌آیند که در نهایت تبدیل به یک محصول بافتنی می‌شوند. همانگونه که می‌دانید هنر بافندگی را می‌توان هم با استفاده از دست و هم از طریق ماشین‌های بافندگی به مرحله اجرا در آورد.

می‌توانید مطلب زیر را در رابطه با تزیینات خانه با کاموا مطالعه نمایید:

آموزش وسایل تزیینی با کاموا

تنوع در بافندگی

بافندگی سبک‌ها و مدل‌های متنوع و گوناگونی دارد که این تنوع سبب آن می‌شود کاربردهای مختلفی از آن به‌منظور رفع انواع نیازهای ما حاصل گردد.

ریشه تفاوت‌های موجود در زمینه هنر بافندگی و تولیداتی که از طریق آن در دسترس ما قرار می‌گیرد را می‌توان در نوع نخ‌ها و کامواها و نیز ضخامت ابزاری همچون میل و قلاب که برای انجام آن مورد استفاده قرار می‌گیرد یافت.

در گذشته بافتنی‌ها بیشتر در قالب لباس‌های بافتنی از جمله شال، کلاه، ژاکت، دست‌کش و نظیر این‌ها مطرح بود که در فصول سرد سال برای مصون‌بودن از سرمای هوا مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما امروزه شاهد آن هستیم که تنوع زیادی در خلق آثار زیبا و مبتکرانه به‌واسطه بهره‌گیری از هنر ارزشمند بافتنی ایجاد شده است.

انواع مختلف وسایل تزیینات خانه

انواع مختلفی از رومیزی‌های شیک، پادری‌های زیبا، تزئینات بافتنی آشپزخانه، عروسک‌های فانتزی بافتنی و موارد مشابه آن‌ها نمونه‌هایی از تولیداتی است که می‌توان از طریق هنر بافندگی و با صرف ذوق و سلیقه و خلاقیت آن‌ها را خلق نمود.

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که علاقه زیادی به بافتن و هنر بافتنی دارید، پیشنهاد می‌کنیم با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

در این مجال در نظر داریم نمونه‌های جدید و متنوعی از انواع گوناگون وسایل و تزئینات بافتنی را به شما معرفی کنیم که می‌توان از آن‌ها جهت اجرای دکوراسیون خانه با بافتنی استفاده نمود.

شما می‌توانید از طریق الگوبرداری از این نمونه‌ها کارهای جالبی را با بهره‌گیری از مهارت بافتنی خود خلق نمایید و از کاردستی‌های زیبا و دوست‌داشتنی خود در دکوراسیون منزل خود بهره ببرید.

جهت تزیین کردن خانه خود می‌توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید:

چگونه خانه را زیبا کنیم؟

دکوراسیون خانه با بافتنی به وسیله پادری‌های زیبا

از جمله مواردی که می‌توان آن را به‌منظور دکوراسیون خانه با بافتنی مورد استفاده قرار داد بافت پادری‌های زیبا و شیکی است که در منزل و مخصوصا در اتاق کودکان کاربرد زیادی دارد.

می‌توانید با توجه به آموزش‌هایی که در زمینه نحوه بافت پادری از طریق قلاب وجود دارد به‌راحتی و با صرف هزینه‌ای بسیار کم و ناچیز پادری زیبا و مناسبی را جهت استفاده در منزل خود تهیه نمایید.

آموزش بافت پادری از جمله آموزش‌های جالبی است که از طریق یادگیری آن می‌توان انواع متنوعی از پادری‌ها را با طرح‌ها و اشکال زیبا و چشم‌نواز بافت و با استفاده‌کردن از آن‌ها در فضای داخلی خانه نهایت لذت را برد.

گفتنی است طرح‌های جذاب و کودکانه‌ای از پادری را می‌توان در اتاق کودکان مورد استفاده قرار داد.

همچنین برای بخش‌های دیگری از خانه نیز که قصد دارید پادری را در آنجا مورد استفاده قرار دهید می‌توانید مدل‌های مناسبی را متناسب با هر بخش انتخاب کنید و از آن‌ها در زمینه دکوراسیون خانه با بافتنی در منزل خود استفاده کنید.

مواد اولیه‌ای که برای بافت یک طرح زیبا و جذاب از پادری مورد نیاز خواهید داشت شامل تور، کاموا و قلاب است.

پادری
پادری

بافت پادری با تور

  • برای بافت پادری با استفاده از تور بهتر است از تورهای پلاستیکی که بافت درشتی دارند استفاده کنید.
  • این تورها را می‌توان به‌راحتی برش داد و برای بافت و تهیه انواع گوناگون پادری استفاده کرد.
  • با توجه به سلیقه و علاقه شخصی خود می‌توانید کامواهایی را با رنگ‌های زیبا و دلخواه تهیه کنید و از آنها برای تهیه پادری خود استفاده نمایید.
  • بدین ترتیب با استفاده از قلاب و با توجه به طرحی که برای تهیه پادری خود انتخاب کرده‌اید می‌توانید کامواها را به تور پلاستیکی متصل نمایید و در آخر یک پادری زیبا و دست‌بافت تحویل بگیرید.

تهیه رومیزی‌های متنوع با استفاده از قلاب

بافت مدل‌های جدید و شیکی از رومیزی از طریق هنر قلاب‌بافی از جمله اقداماتی است که می‌توانید در راستای اجرای دکوراسیون خانه با بافتنی انجام دهید.

بافت رومیزی با قلاب از جمله کاربردهای هنر قلاب‌بافی است که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. مدل‌های زیبا و جالبی از رومیزی که با استفاده از قلاب بافته می‌شود از موارد پرکاربرد دکوراسیون خانه با بافتنی در منازل به شمار می‌رود.

این تزئینات زیبا و جذاب می‌توانند زینت‌بخش فضای هر خانه‌ای باشند. اگر شما نیز قصد تهیه رومیزی برای تزئین خانه خود را دارید می‌توانید انواع مختلفی از مدل‌های قلاب‌بافی را برای بافت رومیزی‌های مورد نظر خود انتخاب نمایید.

برخی از مدل‌های رومیزی بافتنی به‌صورت صاف و یکدست هستند و برخی دیگر اجزای برجسته‌ای دارند. شما می‌توانید به تناسب ذوق و علاقه خود یک مدل زیبا و شیک از رومیزی را انتخاب کنید و از طریق هنر قلاب‌بافی رومیزی دلخواه خود را ببافید.

قلاب بافی جهت دکوراسیون خانه با بافتنی

کسانی که قلاب‌بافی را به‌صورت مبتدی آموزش دیده‌اند می‌توانند از انواع مدل‌های ساده‌تر قلاب‌بافی برای تهیه رومیزی خود استفاده نمایند.

پس از دستیابی به توانایی‌های لازم در زمینه بافت رومیزی می‌توان طرح‌ها و مدل‌های سخت‌تر و پیچیده‌تری از انواع مدل‌های رومیزی را انتخاب نمود. با هنر قلاب‌بافی می‌توان رومیزی‌های زیباتری را تهیه کرد که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

طرح‌های برجسته‌ای از قبیل رومیزی با گل‌های برجسته، پروانه، قو و… نمونه‌هایی از مدل‌های رومیزی‌های برجسته هستند.

همانطور که می‌دانید دکوراسیون خانه با بافتنی امری است که کاملا سلیقه‌ای و شخصی. به همین جهت بهتر است هر شخص متناسب با فضای داخلی خانه و علایق خاص خود طرحی مناسب و ایده آل را انتخاب نماید و برای تهیه رومیزی از آن استفاده کند.

رومیزی
رومیزی بافتنی

سبدبافی

نمونه دیگری از دکوراسیون خانه با بافتنی تهیه انواع گوناگون سبدهای تزئینی با استفاده از نخ‌های تریکو است.

مدل‌های متنوع سبدبافی با نخ تریکو از اقسام هنرهای بافتنی است که طرفداران زیادی دارد.

حتی اگر شما در زمینه هنر بافتنی مهارت کمی نیز داشته باشید این امکان را خواهید داشت که با استفاده از کامواهای تریکو سبدهای زیبایی را تهیه نمایید.

بافت انواع سبدهای ساده و سبدهای تزئینی با استفاده از نخ‌های تریکو امکان‌پذیر است.

سبدهایی که به‌وسیله نخ‌های تریکو بافته می‌شوند کاربردهای زیادی در زمینه اجرای دکوراسیون خانه با بافتنی دارند.

یکی از این کاربردها آن است که از این سبدها برای نگهداری ابزار و وسایل گوناگون از جمله انواع لوازم آرایشی و بهداشتی، نخ‌های کاموا و غیره استفاده گردد.

اگر بخواهید سبدهای ساده‌ای از نخ‌های تریکو تهیه کنید می‌توانید از کامواهای تک‌رنگ برای بافتن آن‌ها استفاده نمایید. همچنین اگر تمایل داشته باشید سبدهایی که از نخ‌های تریکو می‌بافید دارای زیبایی و جذابیت بالاتری باشند می‌توانید از ترکیب دو یا چند رنگ نخ برای بافتن آن‌ها به کار ببرید.

از طریق بافتن سبدهای تریکو می‌توان آن‌ها را مانند وسایل تزئینی و دکوری در قسمت‌های مختلف خانه استفاده کرد.

نحوه‌ی تهیه‌ی سبدهای تزیینی از نخ تریکو

برای تهیه سبدهای تزئینی از نخ‌های تریکو کافی است که سبدی را به سلیقه خود ببافید. سپس با استفاده از اشیای تزئینی از قبیل روبان، مروارید، پولک و غیره آن‌ها را تزئین و زیبا کنید.

در نهایت می‌توان این سبدهای زیبا را برای تزئین نقاط مختلف خانه مورد استفاده قرار داد. جالب است بدانید ضخامت نخ‌های تریکو نسبت به کامواهای معمولی بیشتر است و به همین دلیل می‌توان با استفاده از میل مخصوص این کامواها وسایل گوناگونی نظیر سبد بافتنی، کیف بافتنی، پادری بافتنی، کریر نوزاد، ست بافتنی نوزاد و غیره را در منزل بافت.

کامواهای تریکو رنگ‌بندی‌های متنوعی دارند. همچنین این کامواها جنس لطیفی نیز دارند و با استفاده از آن‌ها می‌توان مدل‌های گوناگونی از وسایلی را که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم به‌راحتی در منزل تهیه کرد.

این مساله سبب آن شده است خانم‌هایی که در زمینه هنر بافتنی و دکوراسیون خانه با بافتنی علاقه و توانمندی لازم را دارند از این کامواها برای تهیه وسایل مورد نظر خود استفاده نمایند. زمانی که شما در نظر دارید با استفاده از نخ‌های تریکو یکی از انواع مدل‌های وسایل بافتنی کاربردی و تزئینی را ببافید لازم است که حتما به رنگ کامواهایی که مورد استفاده قرار می‌دهید دقت کافی داشته باشید.

استفاده از تنوع رنگ‌ها در بافتنی

اگر تمایل دارید از نخ‌های تریکو در رنگ‌هایی متنوع برای بافتن وسیله مورد نظر خود استفاده کنید بهتر است رنگ کامواهای خود را به‌نحوی انتخاب نمایید که رنگ آن‌ها با یکدیگر همخوانی و تناسب داشته باشد. به‌منظور انجام دکوراسیون خانه با بافتنی به‌واسطه بافت وسایل متنوع از نخ‌های تریکو می‌بایست قلاب‌های مخصوص این کامواها مورد استفاده قرار گیرند.

گفتنی است قلاب‌هایی که برای بافت کامواهای تریکو استفاده می‌شوند نسبت به سایر قلاب‌ها سایز بزرگتری دارند. به همین دلیل میل‌های بافتنی برای تهیه انواع وسایل بافتنی از نخ‌های تریکو کمتر به کار می‌روند. بنابراین چنانچه شما به امر بافندگی با میل‌های قلاب‌بافی علاقه دارید بهتر است با استفاده از نخ‌های تریکو مدل‌های گوناگونی از وسایل بافتنی زیبا و کاربردی مورد نظر خود را ببافید.

استفاده از تنوع رنگ‌ها
استفاده از تنوع رنگ‌ها در بافتنی

قالیچه‌های بافتنی برای تزئین خانه‌های مدرن و سنتی

قالیچه‌های بافتنی که با استفاده از هنر پرکاربرد بافتنی تهیه شده‌اند را می‌توان در زمینه انجام دکوراسیون خانه با بافتنی در خانه‌های مدرن و سنتی مورد استفاده قرار داد.

این قالیچه‌های زیبا می‌توانند در نقش‌های گوناگونی برای استفاده در دکوراسیون خانه ظاهر شوند. یکی از کاربردهای قالیچه‌های بافتنی این است که آن‌ها را به‌عنوان پادری در خانه استفاده کنید.

کاربرد دیگری که می‌توان برای این قالیچه‌های زیبا در نظر گرفت آن است که می‌توانند آویز زیبایی برای دیوار اتاق‌ها باشند. اگر تمایل داشته باشید به‌واسطه بهره‌گیری از هنر بافتنی و قلاب‌بافی خود وسایل کاربردی برای دکوراسیون خانه با بافتنی تهیه نمایید می‌توانید قالیچه‌های زیبایی را با هنر دست خود ببافید که طرح‌های نو و خلاقانه‌ای در آن‌ها به کار رفته باشد.

استفاده از دستگیره‌های تزئینی در آشپزخانه

استفاده از دستگیره‌های تزئینی در تزئین لوازم آشپزخانه کاربرد زیادی دارند. شما می‌توانید با کمک هنر و مهارت خود در زمینه بافندگی به‌راحتی مدل‌های زیبا و جالبی از این دستگیره‌های تزئینی را تهیه کنید.

می‌توانید برای تزئین تعدادی از لوازم موجود در آشپزخانه که دستگیره دارند از قبیل یخچال و… و همچنین برای تزئین بخش‌هایی از آشپزخانه از جمله کابینت‌ها و موارد مشابه اینها از دستگیره‌های تزئینی زیبایی استفاده کنید که آن‌ها را طبق ذوق و سلیقه خود بافته‌اید.

این دستگیره‌های تزئینی زیبا را می‌توان با استفاده از هنر پرکاربرد قلاب‌بافی در اندازه‌ها و شکل‌های دلخواه تهیه کرد.

عروسک‌های بافتنی

عروسک‌های بافتنی از جمله جالب‌ترین ایده‌هایی هستند که به‌منظور اجرای دکوراسیون خانه با بافتنی می‌توان آن‌ها را در تزئین منازل مورد استفاده قرار داد.

شما می‌توانید از طریق مشاهده طرح‌ها و مدل‌های جدید و متنوعی از عروسک‌های بافتنی و با به‌کارگیری مهارت خود در زمینه هنر بافندگی نمونه‌های زیبا و جذابی از عروسک‌های فانتزی بافتنی را تهیه نمایید.

این عروسک‌های دست‌بافت زیبا اغلب در نظر کودکان نیز از محبوبیت خاصی برخوردار هستند. از همین رو می‌توان آن‌ها را در منزل تهیه کرد و سپس به دو شیوه مورد استفاده قرار داد.

مورد اول آن است که این عروسک‌های بافتنی به‌عنوان وسیله‌ای تزئینی و دکوری در نقاط مختلفی از خانه استفاده شوند.

دکوراسیون خانه با بافتنی
عروسک‌های بافتنی

مورد دوم نیز این که به‌عنوان وسیله بازی کودکان در اختیار آن‌ها قرار گیرند. معمولا خانم‌هایی که به بافتن و هنر‌ بافتنی علاقه و گرایش خاصی دارند با شروع فصل سرما بیشتر به دنبال استفاده از این مهارت خود هستند. زیرا از طریق هنر دست خود می‌توانند انواع گوناگونی از لباس‌های بافتنی و لوازم مورد نیاز در فصل سرما را برای خود و اعضای خانواده‌شان تهیه نمایند.

پیشنها می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه نمایید، شاید برایتان جالب باشد:

شغل پردرآمد با سرمایه کم برای خانم‌ها

استفاده از نخ اضافی

طبیعی است که ممکن است در پایان انجام هر پروژه بافتنی مقداری نخ و کاموا به‌صورت اضافی باقی بماند. در نگاه اول به نظر می‌رسد مورد استفاده‌ای برای آن وجود ندارد.

حال آن که باید توجه داشت با استفاده از همین کامواهایی که در ظاهر بی‌مصرف هستند می‌توان به‌آسانی و با صرف هنر و خلاقیت عروسک‌های بافتنی دوست‌داشتنی و زیبایی را در اشکال و اندازه‌های گوناگون تهیه کرد.

در حال حاضر مدل‌های جدید و فانتزی از انواع و اقسام عروسک‌های بافتنی موجود است که از طریق مشاهده آن‌ها می‌توانید در بافتن عروسک‌های بافتنی دلخواه و مورد علاقه خود ایده‌های جالبی بگیرید.

تهیه انواع مدل‌های مختلف از اشیای بافتنی تزئینی

اگر شما جزو افراد علاقه‌مند به بافتن و هنر ارزشمند بافندگی باشید حتما از این موضوع آگاهی دارید که در زمینه اجرای دکوراسیون خانه با بافتنی تا چه حد می‌توان تنوع و خلاقیت به خرج داد.

به این ترتیب انواع گوناگونی از اشیای تزئینی زیبا و دست‌بافت را از طریق این هنر زیبا و کاربردی خلق کرد و به نمایش همگان گذاشت. هنر بافتنی از جمله انواع صنایع دستی به شمار می‌رود که از طریق بهره‌گیری از آن می‌توان آثار هنری زیبا و چشمگیری ایجاد نمود که کاربردهای فراوانی نیز در زندگی ما داشته باشند.

از جمله آثار تولیدی به‌واسطه بهره‌گیری از هنر بافندگی اشیای تزئینی زیبا و اعجاب‌انگیزی هستند که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کنند.

ساخت میوه‌های تزیینی

این اشیای تزئینی جالب و حیرت‌انگیز تا به آن حد از جذابیت بصری برخوردار هستند که گویی بیننده در نگاه اول این باور را ندارد که آن‌ها همگی با استفاده از کامواهای رنگارنگ و ابزاری از قبیل میل و قلاب بافته شده‌اند.

نمونه‌هایی از این اشیای تزئینی که در قالب دکوراسیون خانه با بافتنی نیز بسیار مورد توجه هستند میوه‌های تزئینی است.

شما می‌توانید از طریق مهارتی که در زمینه هنر بافندگی از آن برخوردار هستید و به‌واسطه مشاهده شیوه‌های آموزشی مفیدی که در این رابطه در دسترس قرار دارد میوه‌های تزئینی زیبایی را ببافید و از آن‌ها در بخش‌های مختلفی از منزل خود که تمایل دارید استفاده نمایید.

از طریق بافتن و تهیه این میوه‌های تزئینی زیبا و رنگارنگ می‌توان به دنیایی از رنگ‌های شاد و نشاط‌آور قدم گذاشت. به این شکل می‌توان فضای خانه را به‌نحوی مطلوب‌تر تزئین و آراسته نمود.

نکته آخر در مورد دکوراسیون خانه با بافتنی

اشیای کاربردی بسیاری از طریق هنر بافندگی می‌توان خلق نمود که در زندگی ما به‌طور جدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به‌طور مثال بافت جاکلیدی‌های بافتنی از جمله ابتکاراتی است که در این زمینه می‌توانید به خرج دهید. همچنین با کمک نخ‌های کاموایی که از کار بافندگی شما اضافه مانده‌اند می‌توانید کارهای بامزه‌ای نیز انجام دهید.

یکی از این موارد آن است که با استفاده از نخ‌های اضافه‌ای که در خانه دارید یک نشانگر کتاب از نوع بافتنی آن و به شکل یکی از حیوانات از جمله مار، مارمولک و غیره را تهیه نمایید. در این صورت می‌توانید هم از هنر بافندگی خود به‌طور خلاقانه‌ای بهره ببرید و هم از نخ‌های اضافی و بی‌مصرفی که داشتید استفاده مطلوب نمایید.

دکوراسیون خانه با بافتنی
دکوراسیون خانه با بافتنی

مدل‌های گوناگونی از اشیای بافتنی که در خانه و علی الخصوص در آشپزخانه می‌توان آن‌ها را به کار برد به‌واسطه بهره‌گیری از مهارت بافتن قابل تهیه هستند.

طرح‌های متنوع و گوناگونی از انواع گل‌های تزئینی بافتنی، زیرلیوانی بافتنی، کیف‌های بافتنی، جاکلیدی‌های بافتنی، کوسن بافتنی، تزئینات بافتنی پرده‌ها وغیره تنها نمونه‌هایی از انواع اشیاء و وسایل بافتنی تزئینی و کاربردی است که هنر بافندگی به‌منظور اجرای دکوراسیون خانه با بافتنی در اختیار ما می‌گذارد.

اطلاعات بیشتر در مورد دکوراسیون خانه با بافتنی

به پایان مقاله رسیدیم، امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر به این موضوعات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم.

7 دیدگاه دربارهٔ «تزیینات بافتنی منزل؛ بافت تزیینی آشپزخانه»

  1. سلام من بابافت تزیینی برای خونه واقعا برای خودم کسب وکارپر درآمدی راه اندازی کردم.بسیارممنون وخوشحالمشهلا

    1. سلام شهلا جان
      خیلی خوشحالیم که با خوندن این مقاله تونستین کسب و کار راه بندازین، امیدوارم همیشه کسب و کارتان پُر رونق باشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *