نکات خرید لباس مجلسی

نکات خرید لباس مجلسی

یکی از لباس‌هایی که حتماً در کمدِ لباس هر بانویی مشاهده خواهید کرد؛ لباس مجلسی است. همه خانم‌ها دوست دارند وقتی‌که در یک مهمانی و یا عروسی شرکت می‌کنند لباسی را بر تن داشته باشند که در آنجا مانند یک ملکه بدرخشند! پس دانستن و آشنایی با نکات خرید لباس مجلسی برای هر خانمی لازم است.

انتخاب لباس

هیچ‌کس دوست ندارد در یک مراسم، لباسی به تن کند که مناسب آن مراسم نباشد. بنابراین بسیار مهم است که لباسی را انتخاب کنیم که درخور مراسمی که قرار است در آن شرکت کنیم، باشد. اگر قرار است در یک مهمانی بسیار رسمی مانند عروسی شرکت کنید لباس‌هایی با زرق‌وبرق خریداری کنید. در غیر این صورت به سراغ لباسی بروید که کمی ساده‌تر است.

به دلیل اینکه قیمت لباس‌های مجلسی بالاست و مدام مُدهای جدید وارد بازار می‌شوند؛ بهتر است لباسی را خریداری کنید که سریع از مُد نرود و یک‌بارمصرف نباشد! در این صورت مجبور نمی‌شوید که برای هر مهمانی یک لباس بخرید.

اگر شما هم دوست دارید همیشه در ذهن و خاطر افراد به‌عنوان یک فرد شیک‌پوش یاد شوید؛ با ما همراه شوید تا مانند یک ستاره در هر مراسم بدرخشید.

به چه لباسی لباس مجلسی گفته می‌شود؟

لباس مجلسی به لباسی گفته می‌شود که در جشن عروسی، جشن تولد، دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی، مهمانی‌های شب و مهمانی‌های رسمی استفاده می‌شود. لازم است که شما بتوانید تشخیص دهید که هر مدل لباسی برای چه مراسمی متناسب است. به‌عنوان‌مثال لباسی را که در جشن عروسی می‌پوشید برای مهمانی رسمی کاری اصلاً مناسب نیست!

در ادامه نکات خرید لباس مجلسی را بیان می‌کنیم. مسلماً توجه به این موارد باعث می‌شود لباسی را خریداری کنید که هم زیبایی شما را دوچندان کند و هم از خرید خود پشیمان نشوید.

برنامه‌ریزی برای خرید لباس مجلسی

یکی از نکاتی که در مرحله اول باید به آن توجه کنید؛ پرهیز از عجله است. بهتر است مدتی قبل از مراسم، کمی وقت بگذارید. در اینترنت جستجو کنید تا ببینید چه مدل لباس‌هایی جدیداً وارد بازار شده است و اینکه آیا این مدل‌ها با سلیقه شما مطابقت دارند یا خیر!

به‌طورکلی مدلی را پیدا کنید که هم مناسب با مراسم مدنظرتان باشد و هم آن را دوست داشته باشید. درنهایت ببینید که آیا مدل لباسی که پسندیده‌اید اصلاً با فرم بدن شما همخوانی دارد یا نه؟ سپس آدرس چند مرکز خرید لباس مجلسی را پیدا نمایید که هم معروف باشند و هم قیمت لباس‌های آن‌ها مناسب باشد.

برنامه ریزی کردن
برنامه ریزی برای خرید لباس

توجه به جنس پارچه

از بین نکات خرید لباس مجلسی، جنس پارچه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا این مورد تأثیر زیادی در زیبایی لباس دارد. توجه به جنس پارچه هم برای افرادی که قصد دارند لباس آماده‌ای را خریداری کنند و هم افرادی که می‌خواهند پارچه بخرند؛ مهم است.

یکی از ویژگی‌هایی که پارچه‌ی لباس مجلسی باید داشته باشد این است که چروک نشود. معمولاً افراد مدت طولانی را بر روی صندلی می‌نشینند. اگر پشت لباس آن‌ها چروک شود؛ هنگام بلند شدن، جلوه بسیار زشتی را خواهد داشت.

قبل از خرید لباس مجلسی کمی از پارچه را چند ثانیه در دست فشار دهید و سپس آن را رها کنید. اگر پارچه سریع به حالت اولیه خود بازگشت؛ پارچه خوبی است. در غیر این صورت به‌هیچ‌عنوان این پارچه را نخرید.


همچنین باید از قبل مشخص کرده باشید که قصد دارید چه مدل لباسی را بدوزید. برای دوخت برخی از لباس‌ها باید از پارچه‌ای استفاده کرد که لَخت باشد و برخی دیگر مانند ساتن باید کمی محکم بایستند. قبل از خرید پارچه حتماً با خیاط خود مشورت کنید و از او بخواهید که به شما بگوید که برای مدل لباس مدنظرتان، چه نوع پارچه‌ای مناسب است.

نوع رنگ و طرح پارچه نیز اهمیت فراوانی دارد. برخی از طرح‌ها و رنگ‌ها می‌توانند شما را چاق و یا لاغر نشان دهند. در مقاله «پارچه مناسب لباس مجلسی» توضیحات عالی در مورد جنس پارچه وجود دارد.

خرید لباس متناسب با موقعیت

متناسب با موقعیت لباس بپوشید. هنگامی‌که در مورد نکات خرید لباس مجلسی صحبت می‌شود نباید از نوع مراسمی که می‌خواهیم در آن شرکت کنیم، غافل شویم. هر مراسمی لباس خاص خود را نیاز دارد. در مهمانی‌های رسمی باید لباسی انتخاب کرد که عاقل و سنگین باشد. این لباس بهتر است دارای رنگ تیره، طراحی و تزئین ساده و درعین‌حال شیک باشد.

برای مهمانی‌هایی که رسمیت کمتری دارند مانند جشن تولد و نامزدی و دورهمی‌های خانوادگی استفاده از لباسی با طرح‌های شلوغ، لباس‌های کوتاه و چین‌دار متداول‌تر است. پوشیدن لباسی متناسب با موقعیت یک راهکار برای شیک‌پوش بودن است.

نکات خرید لباس مجلسی
خرید لباس متناسب با موقعیت

در بین نکات خرید لباس مجلسی به ویژگی‌های جنس، طرح و رنگ پارچه و نوع دوخت لباس اشاره شده است. اما باید این را به خاطر بسپاریم که حتی جدیدترین و شیک‌ترین لباس اگر با فرم بدن، رنگ مو و پوست و سن شما مطابقت نداشته باشد؛ نه‌تنها زیبا جلوه نمی‌کنید بلکه تصویر زشتی از شما در ذهن بقیه به یادگار می‌گذارد. به همین دلیل در ادامه مقاله به نحوه تطابق لباس با فرم بدن و رنگ مو و پوست شما خواهیم پرداخت.

انواع فرم بدن

توجه به فرم بدن افراد یکی دیگر از نکات خرید لباس مجلسی است. این فرم بدن افراد است که مشخص می‌کند چه نوع لباسی به آن‌ها می‌آید و عیب‌های بدن را می‌پوشاند. در زیر تعریفی از هر یک از این فرم‌های بدن ارائه می‌دهیم و خواهیم گفت که تن خور چه مدل لباسی برای هر دسته شیک و زیبا می‌شود.

فرم ساعت شنی

بهترین فرم بدن را این افراد دارند. بالاتنه و پایین‌تنه آن‌ها مساوی و کمرشان باریک است. این دسته از افراد باید به دنبال لباسی باشند که زیبایی بدن آن‌ها را به‌درستی نشان دهد. لباس‌هایی که نه زیاد تنگ و نه زیاد گشاد باشند. لباس‌های کمر بلند و A شکل برای این افراد مناسب است؛ مانند لباس‌های راسته و مدل ماهی که زیبایی فرم بدن این افراد را دوچندان می‌کند.

فرم گلابی

افرادی که بدنی گلابی‌شکل دارند؛ باید لباسی را برگزینند که بزرگی شکم و باسن را کمتر نشان دهد و در عوض قسمت بالاتنه، حجم دارتر به نظربرسد.

لباس‌هایی که یقه‌های باز و یا کارشده دارند، بدون آستین و یا دارای آستین‌های کوتاه هستند؛ باعث می‌شوند که نظر افراد به گردن و بازوها جلب شود و پایین‌تنه کمتر به چشم باشد.

استفاده از دامن‌هایی با راه‌راه عمودی، پوشیدن رنگ روشن در بالا و تیره در پایین، استفاده از سبک‌های شلوغ در بالاتنه برای این فرم بدن مناسب‌اند.

فرم سیب

داشتن شانه‌ها و سینه‌های بزرگ و کمری به نسبت باریک‌تر از نشانه‌ها، یک بدن سیب شکل را نشان می‌دهد. این افراد هنگام خرید لباس مجلسی باید سعی کنند که با پوشیدن دامنی بلند، بالاتر بستن کمربند و استفاده از یقه‌هفت این نقطه‌ضعف بدن خود را کمرنگ کنند.

فرم مثلث معکوس

منظور از مثلث معکوس این است که افراد بالاتنه بزرگ‌تری دارند و دارای شانه‌های پهنی هستند. لباس‌هایی با کمر بلند مانند دامنی بلند و براق، باعث می‌شوند که کمر بزرگ‌تر به نظر برسند. لباس راسته و ماهی شکل برای این دسته از افراد بسیار معرکه خواهد بود.

فرم مستطیلی

قسمت‌های مختلف بدن این افراد (شانه، کمر و شکم) تقریباً مساوی است. در این مواقع باید سعی کرد به‌گونه‌ای منحنی در بدن ایجاد کرد. استفاده از سینه‌بندهای مناسب، یقه‌های دلبری یا گرد می‌تواند به این افراد کمک کند.

فرم مستطیلی
فرم مستطیلی بدن

تناسب رنگ مو و رنگ لباس مجلسی

در بین نکات خرید لباس مجلسی، مسئله‌ای وجود دارد که ممکن است کمتر به آن توجه شود و آن تناسب بین رنگ مو و رنگ لباس مجلسی است. همان‌طور که در مقاله «ترکیب رنگ لباس زنانه» در مورد رنگ‌شناسی صحبت شد؛ رنگ‌های مکمل یا متضاد در کنار یکدیگر جلوه خاصی پیدا می‌کنند.

اگر شخصی دارای موهای بلوند و روشن است بهتر است که از لباس‌هایی با رنگ تیره استفاده کند و نیز در کنار لباس‌هایی با رنگ خنثی، موهای تیره بهتر خودنمایی می‌کنند.

تناسب رنگ پوست و رنگ لباس مجلسی

هنگام خرید لباس مجلسی باید به این نکته توجه کرد که رنگ لباسی را انتخاب کنید که به پوست شما بیاید. گاهی اوقات افراد فقط به دنبال خرید رنگ سال هستند و هیچ توجهی به این نکته نمی‌کنند که آیا رنگ امسال با رنگ پوستشان تناسب دارد یا خیر.

در مقالات مربوط به نکات خرید لباس مجلسی گفته شده است که به‌طورکلی رنگ‌های پوست افراد در سه دسته جای دارند؛ در ادامه خواهیم گفت که برای هر دسته، چه رنگ لباس مجلسی مناسب است.

رنگ پوست روشن

اگر رنگ پوست شما روشن است به شما پیشنهاد می‌کنیم که از یک لباس‌ مجلسی با رنگ تیره استفاده کنید. لباس‌هایی با رنگ تیره باعث جلوه‌ی بیشتر پوستِ روشن شما خواهد شد. لباس‌های روشن، زیبایی رنگ پوست شما را در خود محو می‌کنند و پوست شما را بی‌روح نشان می‌دهند.

رنگ پوست گندمی یا زردرنگ

درصورتی‌که پوست شما گندمی است یا ته رنگ زرد دارد بهتر است از رنگ‌های روشن‌تر استفاده کنید. به‌این‌ترتیب رنگ پوست شما متعادل‌تر دیده خواهد شد.

رنگ پوست تیره

به افرادی که رنگ پوستشان تیره است پیشنهاد می‌شود که از لباس مجلسی با رنگ روشن استفاده کنند زیرا لباس‌های تیره، رنگ پوست این افراد را تیره‌تر نشان خواهد داد.

رنگ پوست برنزه یا زیتونی

اگر دارای پوست برنزه یا زیتونی‌رنگ هستید؛ لباس‌هایی با رنگ‌های زیر برای شما مناسب‌تر است.
رنگ‌های قهوه‌ای، زرد، نارنجی، سبز زیتونی، قرمز پررنگ و بنفش برایتان می‌تواند بهترین گزینه باشند. برخلاف پوست‌های روشن سعی کنید رنگ‌های سیاه‌وسفید و رنگ‌های کمرنگ را نپوشید.

نکات خرید لباس مجلسی
رنگ پوست متناسب با لباس

جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله «انتخاب لباس و رنگ پوست» در واسط پت مراجعه نمایید.

نکات خرید لباس مجلسی برای افراد چاق

بسیاری از خانم‌ها این مسئله را تجربه کرده‌اند که در هنگام فرارسیدن زمان برگزاری مراسم، احساس می‌کنند که چاق‌تر شده‌اند. نه‌تنها لباس‌هایی که در کمدشان وجود دارد برای آن‌ها مناسب نیست بلکه لباس‌هایی که در مراکز خرید، به نظرشان زیبا می‌آیند نیز اندازه آن‌ها نمی‌شوند!

گاهی اوقات خانم‌ها تلاش می‌کنند که هنگام پرو کردن یک لباس مجلسی، کمی شکم خود را به داخل فرو ببرند تا لباسی را که دوست دارند، به‌زور بپوشند. به این دسته از افراد باید گفت که به‌هیچ‌وجه چنین اشتباهی را نکنید! یک لباس تنگ بسیار شما را اذیت خواهد کرد و شما نمی‌توانید تمام مدت در مراسم شکم خود را جمع کنید.

به‌جای انجام تلاش‌های بیهوده بهتر است به نکات خرید لباس مجلسی که ما در اینجا ذکر کرده‌ایم، توجه نمایید تا لباسی را انتخاب کنید که شما را از آنچه که هستید؛ لاغرتر نشان دهد.

نکات مهم

 • تفاوت در رنگ لباس‌ها باعث می‌شود چاق‌تر به نظر آیید. سعی کنید لباس مجلسی را انتخاب کنید که از سرتاپا یکرنگ باشد.
 • به شما توصیه می‌شود که از طرح‌ها و گل‌های درشت استفاده نکنید زیرا باعث چاق‌تر دیده شدن شما خواهد شد.
 • لباس‌های مجلسی که طرح‌های عمودی دارند، شما را لاغرتر و قدبلندتر نشان می‌دهند.
 • استفاده از طرح‌های افقی، برای افراد چاق ممنوع است.
 • لباسی را انتخاب کنید که اندازه شما باشد. لباس‌های تنگ علاوه بر اینکه عذاب‌آور هستند؛ نقاط چاق بدن شما را بیشتر نشان می‌دهند. لباس‌های گشاد نیز باعث می‌شوند چاق‌تر جلوه کنید.
 • استفاده از یقه‌هفت و تزییناتی برای آن، باعث می‌شود که نگاه‌ها به سمت یقه جذب شود.

نکات خرید لباس مجلسی برای افراد قدکوتاه

وقتی در مورد راهکارهایی برای بلندتر نشان دادن افراد قدکوتاه صحبت می‌کنیم معمولاً اولین راهی که به ذهن همه می‌رسد؛ پوشیدن کفش‌های پاشنه‌بلند است. کفش پاشنه‌بلند باعث می‌شود که پاهای فرد کشیده‌تر به نظر آید و کوتاهی قد او را کمتر نشان دهد. نیازی نیست که کفش‌هایی با پاشنه‌های خیلی بلند انتخاب کنید! پوشیدن کفش‌هایی با پاشنه‌ی کمتر از ۸ سانتی‌متر نیز شما را بلندتر و لاغرتر نشان می‌دهد.

یک ترفند قدیمی برای افراد قدکوتاه، پوشیدن بلوز و دامن است. بهتر است رنگ بلوز و دامن متضاد یکدیگر باشد. نکته مهمی که در این قسمت باید به آن توجه شود، اندازه دامن است. دامن کوتاه (بالای زانو) باعث می‌شود که توجه به سمت پاها جلب شود و به نظر قدبلند بیایید. در این راهکار نباید از دامنه‌ای بلند استفاده کرد و نهایت قد دامن باید تا زیر زانو باشد.

نکات خرید لباس مجلسی
پوشیدن کفش پاشنه بلند

سومین راهکار پوشیدن لباس مجلسی با طرح‌های عمودی است.

خرید لباس مجلسی برای اندام‌های لاغر

افرادی که لاغراندام هستند و یا اندامی نامتعادل دارند می‌توانند برای خرید لباس مجلسی، از راهکارهای زیر استفاده کنند:

 • لباس‌های عروسکی به دلیل داشتن چین و پف، اندام شخص را چاق‌تر نشان می‌دهند. همچنین اگر شخصی اندامی نامتوازن دارد در زیر این لباس پنهان می‌شود.
 • پوشیدن لباس‌های گل‌دار کوتاه نیز راهکار بعدی برای افراد لاغراندام است. البته بهتر است لباس دارای طرح‌ها و گل‌های درشت باشد.
 • یکی دیگر از نکات خرید لباس مجلسی برای افرادی با اندام لاغر و یا نامتوازن این است که نباید از دامن های تنگ استفاده کنند. اگر دوست دارید دامن بپوشید؛ از دامنی کلوش و گشاد استفاده کنید.
 • استفاده از ترکیب تیره و روشن برای اندام‌های نامتوازن، راهکاری مناسب است. رنگ تیره برای لاغر نشان دادن بدن و رنگ روشن برای چاق نشان دادن است. برای بخشی از اندامتان که چاق‌تر است، از لباس رنگ تیره و بخشی که لاغرتر است، از لباس رنگ روشن استفاده کنید.

نکات خرید لباس مجلسی آقایان

مرسوم‌ترین لباس مجلسی برای آقایان، کت‌وشلوار است. امروزه برخی از مردان جوان، تی‌شرت و شلوار جین را ترجیح می‌دهند.

تناسب رنگ در لباس آقایان اهمیت زیادی دارد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات لازم در این زمینه به مقاله «چطور لباس شیک بپوشیم» مراجعه کنید.

همان‌طور که در نکات خرید لباس مجلسی خانم‌ها به راهکارهایی برای چاق و یا لاغر نشان دادن اندام بانوان، اشاره شد؛ برای آقایان نیز در ادامه، راهکارهایی ارائه خواهیم داد.

لباس مجلسی مناسب برای آقایان درشت‌هیکل

 • عدم استفاده از کت‌هایی که دو چاک در دو طرف دارند.
 • عدم استفاده از لباس‌هایی با راه‌راه افقی
 • استفاده از طرح‌های عمودی
 • نپوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان
 • استفاده از رنگ‌های تیره

لباس مجلسی مناسب برای آقایان لاغراندام

 • از تی‌شرت یا پیراهن‌های تک‌رنگ استفاده نکنید.
 • از لباس‌هایی که طرح‌های عمودی دارند استفاده نکنید.
 • استفاده از رنگ‌های روشن برای کت‌وشلوار، پیراهن و تی‌شرت.
 • عدم استفاده از پیراهن گشاد و شلوار تنگ

نکات مهم برای خرید یک لباس مجلسی زیبا

 • خرید آنلاین می‌تواند یک گزینه مناسب برای خرید لباس مجلسی باشد.
 • خانم‌ها زمانی که برای امتحان کردن لباس مجلسی به اتاق پرو می‌روند این نکته را مدنظر داشته باشند که حتماً کفش پاشنه‌بلند بپوشند. این کار در نحوه ایستادن اندام شما بسیار تأثیرگذار است.
 • افرادی که صورتی زیبا دارند بهتر است که با استفاده از گردنبند، تزئین یقه‌ی لباس و سرشانه؛ چهره زیبای خود را از این طریق بهتر به نمایش بگذارند.
 • افرادی که پاهای کشیده و زیبایی دارند؛ می‌توانند با پوشیدن لباس‌های کوتاه بر روی پاهای خود مانور بدهند.
 • اگر مهمانی که قرار است شرکت نمایید اهمیت چندانی ندارد؛ می‌توانید به لباس‌های قدیمی خود سری بزنید و با کمی تغییر آن‌ها را زیبا و به‌روز نمایید. برای این کار از مقاله «راهکارهای شگفت‌انگیز تبدیل لباس ساده به مجلسی» ایده بگیرید.

کلام آخر

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید.
فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.
منبع:

beytoote.com

komodaa.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *