سنگشور کردن شلوار

سنگشور کردن شلوار

سالانه میلیاردها دلار مختص به فروش شلوار جین است و تنها ۲۰۰ میلیون شلوار جین در اروپا فروخته می‌شود! سنگشور کردن شلوار به یک انتخاب محبوب در بین خانم‌ها و آقایان تبدیل شده است. شکل ظاهری این شلوارهای سنگشورشده نسبت به جین‌های معمول کهنه‌تر و کم‌وزن‌تر است.

حتی اگر با معنی سنگشور کردن پارچه آشنا باشید از نحوه‌ی به وجود آمدن آن‌ها حتماً تعجب می‌کنید! بااینکه این شلوارها از همان پارچه جین ساخته می‌شوند اما طریقه تولید آن‌ها متفاوت است. در ادامه به نحوه تولید این پارچه‌های محبوب و خاص می‌پردازیم.

سنگشور کردن شلوار به چه معناست؟

نمونه‌های آن را می‌توان در برش شلوار جین معمولی دید. شلوارهای جینی که سنگشور شده هستند از پارچه‌های کشی درست شده‌اند که باعث راحتی بیشتر آن‌ها می‌شود.

از ویژگی‌های شلوارهای جین سنگشور شده این است با روشی تولید می‌شوند که حاصل آن، ظاهری سبک و کم‌وزن و بافت لطیف و نرم نسبت به شلوارهای جین معمولی است.

مراحل سنگشور کردن شلوار

شلوار جین سنگشور شده پس از چند مرحله ساخته می‌شود. کمپانی‌های ایجادکننده جین برای تولید شلوارهای جین سنگشور شده آن‌ها را در معرض سنگ قرار می‌دهند. آن‌ها به‌طورمعمول شلوارهای جین را در ماشین‌های صنعتی غول‌پیکر و سنگین‌وزن که داخل آن‌ها پر از سنگ است قرار می‌دهند.

با روشن کردن ماشین لباسشویی سنگ‌ها و شلوار جین در داخل توپی ماشین لباسشویی بر روی‌هم می‌ریزند و با این کار شلوار جین بارها و بارها به‌وسیله‌ی سنگ‌ها کوفته می‌شود. شاید اینکه شلوار جین را با سنگ در ماشین لباسشویی قرار دهیم عجیب به نظر برسد اما اصل سنگشور کردن شلوار این مرحله است.

اضافه کردن سنگ به شلوار در ماشین لباسشویی!

با اضافه کردن سنگ به شلوار در ماشین لباسشویی درواقع آسیب زیاد و غیرقابل جبرانی به شلوار زده نمی‌شود و فقط به آن حالت کهنه‌تر طبیعی می‌دهد. خب شما می‌توانید صبر کنید که با گذر سال‌ها شلوار جینتان حالت پیری و کهنه‌تری به خود بگیرد که شاید سال‌ها یا شاید ده سال به طول بیانجامد! پس بهترین و مقرون به‌صرفه‌ترین روش این است که یک شلوار سنگشور شده باکیفیت عالی برای خود بخرید.

شلوارهای جین معمولی را مانند شلوارهای جین سنگشور شده در ماشین لباسشویی قرار می‌دهند و آن‌ها را با آب می‌شویند. اما برای تولید شلوار جین سنگشور شده آن را با سنگ در ماشین لباسشویی قرار می‌دهند. این باعث ایجاد تفاوت‌های زیبا و درنهایت بعضی از ویژگی‌های بسیار عالی در شلوار می‌شود.

مزیت‌های سنگشور کردن شلوار

دلیل اینکه باید شلوارهای سنگشور شده را به‌جای شلوارهای جین معمولی انتخاب کنید چیست؟

بیشتر مردم موافق هستند که شلوارهای جین سنگشور شده نسبت به شلوارهای جین سنتی یا معمولی دارای راحتی بیشتری هستند. دلیل آن این است که وقتی شلوار با سنگ در ماشین لباسشویی سنگین قرار می‌گیرد به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای نرم و لطیف می‌شود.

سنگشور کردن شلوار
راحتی شلوارهای سنگشور شده

از دیگر مزیت‌های شلوارهای جین سنگشور شده این است که دیگر نگران نیستید که مثل شلوارهای معمولی رنگ شلوارتان محوشده و از بین برود! زیرا مدل این شلوارها به همین شکل است.

اگر به‌طور مداوم از این شلوارهای جین استفاده کنید می‌بینید که مقداری محو و کم‌رنگ می‌شوند ولی با این تعاریف شلوارهای جین سنگشور شده نسبت به شلوارهای جین معمولی کمتر محوشده و کم‌رنگ می‌شوند. به‌دلیل اینکه این شلوارها با کمک سنگ‌ها به‌طور طبیعی کم‌رنگ شده‌اند. این شلوارهای جین کم‌رنگ شده در آینده دچار رنگ‌رفتگی شدید نمی‌شوند.

یکی از اصول شیک‌پوشی ست کردن کفش با لباس است. پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را در این‌رابطه مطالعه کنید.

چگونه کفش را با لباسمان ست کنیم؟

معایب استفاده از سنگ در سنگشور کردن

سنگشور کردن شلوار با استفاده از سنگ‌ها معایبی دارد. به‌طور مثال امکان این وجود دارد که سنگ‌ها شلوار را از بین ببرند و دیگر این‌که از بین بردن آشغال‌های احاطه‌کننده ساخته‌شده به‌وسیله‌ی سنگ‌ها یک مشکل بزرگ است و خرج و هزینه زیادی به وجود می‌آورد.

سنگ‌ها و ذرات گردوغبار به‌طور دستی توسط کارگرها از جیب لباس‌ها و لباسشویی بیرون آورده می‌شوند و برای اینکه این ذرات به‌طور کامل از لباس خارج شوند چندین بار شلوار جین را می‌شویند. نکته منفی دیگر این است که این سنگ‌ها به ماشین لباسشویی‌های گران‌قیمت ضرر و آسیب می‌رسانند. روش جایگزین برای این روش هزینه‌بر می‌تواند استفاده از روش سلولاز باشد که در ادامه با آن آشنا می‌شویم.


سلولاز به‌جای سنگشور کردن شلوار

برای به حداقل رساندن چنین مشکل‌هایی به کمک آنزیم، سنگشور کردن شلوار را انجام دهید. سلولاز در مقایسه با سنگ‌ها سازگاری بیشتری با محیط دارد. همچنین میزان آسیب و خسارت واردشده به شلوار جین توسط سنگ‌ها بر روی شلوار به‌طور قابل‌توجهی کم می‌شود.

به دلیل اینکه درخواست بسیار زیادی برای پوشاک سنگشور شده و زاپ‌دار وجود دارد بنابراین سنگشور کردن توسط آنزیم به‌طور گسترده مورداستفاده قرار می‌گیرد. این روش به سنگشور کردن زیستی (محیطی) شهرت دارد و راه دیگری برای استفاده نکردن از سنگ‌ها است.

مزیت‌های سلولاز

شلوارهای تولیدشده توسط آنزیم سلولاز پایداری بیشتری نسبت به شلوارهای سنگشور شده دارند. این روش کمترین میزان مصرف آب، هدر رفتن زمان و کمترین میزان آسیب‌دیدگی ماشین لباسشویی را ضمانت می‌کند. به‌دلیل این که شلوارهای جین از بافت‌های سلولزی تشکیل‌شده‌اند، استفاده کردن از آنزیم سلولز باعث ایجاد بخار و سنگشوری موفقیت‌آمیز می‌شود.

این آنزیم سلولز فیبرهای سطحی سلولز را می‌شکند و بدون اینکه به پارچه آسیبی برساند آن را از بین می‌برد. درنهایت سلولاز ظاهری قشنگ‌تر حتی با جین‌هایی که رنگ شده‌اند به وجود می‌آورد.

شستن در لباسشویی
شستن شلوار با استفاده از لباسشویی

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید!

انتخاب لباس و رنگ پوست

چگونگی انجام سلولاز

در شست و شوی آنزیمی سلولاز جین را داخل یک وان آنزیم سلولاز قرار می‌دهند. این کار باعث می‌شود مقدار مشخصی از رنگ پارچه و الیاف سلولز سطحی پارچه از بین برود. ازآن‌‌جایی که آنزیم‌ها موجودیتی مشابه به مخمرها دارند سلولز الیاف پارچه را می‌خورند.

زمانی که شلوار جین رنگ انتخابی را می‌گیرد، با دگرگونی حمام بازی، فرایند آنزیمی متوقف می‌شود. در غیر این صورت آب گرم می‌شود. بعدازآن پارچه مورد شست‌وشو و نرم و لطیف شدن قرار می‌گیرد.

فرایندهای شستشو بعد از آنزیم سلولاز کمتر از سنگشور کردن شلوار است. همچنین مقدار آشغال‌های تولیدی بسیار کم شده و مخارج و هزینه‌ها نیز با این روش کاهش می‌یابند.

معایب استفاده از آنزیم سلولاز

این روش هم معایبی دارد. در این روش علامت‌هایی از رنگ‌آمیزی لباس مثل نخ و الیاف‌های آبی بیشتر یا آبی‌رنگ شدن نخ‌های سفید دیده می‌شود. برای اینکه چنین رنگ‌آمیزی ناخواسته‌ای از الیاف‌‌ها و نخ‌ها از بین برود، شلوار جین با دقت شسته می‌شود. سپس مواد فعال‌کننده سطح به آن اضافه می‌شود که این رفتار باعث کم‌رنگ شدن رنگ شلوار جین می‌شود.

از آب برای شست‌وشوی شلوارها استفاده می‌شود که این می‌تواند باعث هدر رفتن آب شود. هدف اصلی سنگشور کردن شلوارهای جین با استفاده از سنگ، اسید و آنزیم تهیه لباس‌هایی با ظاهر کهنه و فرسوده است. گاهی اوقات هم از روش سنگ و هم از اسید و هم آنزیم برای ایجاد این فرسودگی استفاده می‌کنند.

اسید شویی به‌جای سنگشور کردن شلوار

نوع دیگر شلوارهای سنگشور شده وجود دارد که آن‌ها را با اسید (کلر) تولید می‌کنند. برای آدم‌های عادی همه شلوارهای جین سنگشور شده‌اند و مردم تفاوت شلوارهای سنگشور شده و اسید شویی شده را متوجه نمی‌شوند. درست است که این دو شلوار جین ظاهری تقریباً یکسان و کهنه و فرسوده دارند، اما ضرورتاً یکی نیستند!

تفاوت سنگشور کردن شلوار و اسید شویی

نقش سنگ‌ها در شلوار جین سنگشور شده، ایجاد زخم یا زاپ بر روی شلوار است. با این تفاوت که شلوارهای جین اسید شویی شده دارای زاپ‌های کمتری هستند. اضافه برآن شلوارهای اسید شویی شده نسبت به شلوارهای سنگشور شده دارای ظاهر روشن‌تری هستند زیرا درهرصورت آن‌ها را با کلر که یک ماده برای سفید کردن لباس است تولید می‌کنند.

این موضوع تماماً مخالف با شلوارهای جین سنگشور شده که با کلر یا ماده‌‌ی سفیدکننده دیگری در تماس نیستند، است.

انتخاب شلوار سنگشور شده‌ی مناسب

برای خرید یک شلوار جین سنگشور شده اول اطمینان پیدا کنید که مناسب شما است. چون اگر آن شلوار زیاد تنگ یا گشاد باشد به‌احتمال‌زیاد آن را دیگر نمی‌پوشید و به‌جای آن یک شلوار دیگر که در کمد آویزان است انتخاب می‌کنید. پس با اختصاص دادن زمان مناسب برای خرید یک شلوار جین سنگشور شده مناسب، بهترین بهره را از شلواری که جدید خریده‌اید ببرید.

سنگشور کردن شلوار
انتخاب شلواری مناسب

در هنگام خرید شلوار جین سنگشور شده به میزان پراکندگی زخم‌ها در سطح شلوار توجه داشته باشید که موردپسند شما باشند.

شلوار جین حاشیه‌دار

بررسی کنید و ببینید که شلوار جین سنگشور شده‌تان حاشیه‌دار است؟ منظور از شلوار جین حاشیه‌دار نوع دیگری از پارچه جین نیست. بلکه منظور از شلوار جین حاشیه‌دار این است که در قسمت پایین شلوار چند اینچ از هر پا جمع شده و در جای خود به‌وسیله دوخت محکم شده است. ا

ین طرح از جین‌های سنگشور شده به دلیل مدل ویژه‌ای که دارد و بین مردم محبوب است. اضافه بر این، این شلوارهای جین حاشیه‌دار نسبت به شلوارهای جین معمولی کمتر تغییر شکل پیدا می‌کنند.

برچسب شلوار

خوب است که زمان خرید شلوار جین سنگشور شده برچسب مراقبت از لباس را ببینید. برچسب‌های مراقبتی لباس به‌عنوان لیبل نیز شناخته می‌شوند.این برچسب‌ها دستور کار در مورد چگونگی شست‌وشو، خشک‌کردن و دیگر مراقبت‌ها از شلوار سنگشور شده را نشان می‌دهند.

سنگشور کردن شلوار در خانه

پوشیدن لباس جین برای بعضی از افراد هیچ‌گاه تکراری نمی‌شود. این لباس‌ها همیشه طرفداران خاص خود را دارند. سنگشور بودن شلوار نکته موردعلاقه بسیاری از جوانان امروز است. سنگشور بودن جین بیشتر برای شلوار کاربرد دارد و روی قسمت‌هایی مانند پشت و روی ران پا، زانوها و جیب‌های پشتی انجام می‌شود. در ادامه با سنگشوری شلوار در خانه کمی آشنا می‌شویم.

مراحل سنگشور کردن شلوار در خانه

 • شلوار جین را به مدت ۴۸ ساعت در محلول آب و نمک قرار دهید. آب این محلول باید ترجیحاً سرد باشد. استفاده از نمک به‌جای مواد سفیدکننده توصیه می‌شود. این کار رنگ لباس را کمتر تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 • از سنگ‌پا برای پاره کردن جین استفاده کنید. با کشیدن سنگ‌پا بر روی قسمت انتخابی شلوار جین آن را سنگشور کنید. دقت داشته باشید که سنگ‌پا را به‌طور یکسان و با فشاری ثابت بر روی پارچه بکشید.
 • پارچه را خشک کنید. آن را در هوای آزاد قرار دهید و بگذارید تا به‌طور کامل خشک شود. با این کار از ایجاد بوی بد در پارچه جلوگیری می‌کنید.
 • پارچه را بشویید. بهتر است که از آب سرد و لباسشویی استفاده کنید. این کار برای از بین رفتن نمک و یا مواد سفیدکننده باقیمانده در لباس ضروری است.
سنگشور کردن شلوار
سنگشور کردن شلوار

کلام آخر

امروزه لباس‌های جین سنگشور شده در بین مردم طرفداران زیادی دارند. سنگشور کردن شلوار یکی از محبوب‌ترین کارهایی است که سازنده‌های شلوارهای جین به‌کار می‌برند.


امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

منابع:
fibre2fashion.com
makeyourownjeans.com

3 دیدگاه دربارهٔ «سنگشور کردن شلوار»

 1. پرمنگنات پتاسیم کیمیا نساجین

  یکی از بهترین پرمنگنات پتاسیم های بازار ، پرمنگنات پتاسیم کیمیا نساجین میباشد که یکی از بهترین های بازار از لحاظ کیفیت و قیمت می باشد شما برای خرید و ثبت سفارش می توانید وارد سایت کمیا نساجین بشوید

 2. با سلام خدمت دوستان عزیز من یک سال بوتیک شلوار لی زدم و ایراد های زیادی تو کارها دیدم لک سفید پارگی جیبها و اسید شوری ناجور و کشیدن هاشور نامتناسب خط خطی کردن شلوار و غیر چند وقته زده به سرم که شلوار لی خودم تولید کنم .
  سوال اول کدوم پارچه بهتر ۱زر۲پر .
  سوال دوم برای شستشم خودم میخوام دستگاه بگیرم در توانم هست میتونم از یه با تجربه کمک بگیرم .
  سوال سوم چقدر برای تولید و شست جین فضا لازمه
  سوال چهارم لوازم فقط شست جین از کجا تهیه و قیمتهاش به چه صورتی هست ممنون از مقالتون عالی بود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *