افزایش ماندگاری عطر

افزايش ماندگاری عطر

هر کدام از ما حداقل یک‌بار از خود پرسیده‌ایم که چگونه ممکن است عطر روی لباس ماندگارتر شود. چه کسی دوست ندارد که تمام‌روز بوی خوبی داشته باشد؟ استفاده از رایحه موردعلاقه شما مطمئناً می‌تواند به شما در زمینه‌های بسياری کمک کند، اما احتمالاً متوجه شده‌اید که ماندگاری بسیاری از عطرها کوتاه‌تر از آن چیزی است که دوست دارید. راز افزايش ماندگاری عطر چیست؟

این موضوع به این دلیل است که شما عطر خود را به‌درستی استفاده نمی‌کنید. بسیاری از افراد نمی‌دانند که چند ترفند برای استفاده از رایحه‌ها وجود دارد که به ماندگاری بیشتر عطر کمک می‌کند.

اولين و مهم‌ترین ترفند اين است که شما باید از عطر خود به‌درستی نگهداری کنید. تا جايی که امکان دارد آن را از نور خورشید، رطوبت و گرما دور نگه‌دارید.

در مقاله افزايش ماندگاری عطر چند نکته برای استفاده صحيح و نگهداری عطر آورده شده است تا به شما در بهبود عملکرد و افزايش ماندگاری آن کمک کند. با ما در ادامه همراه باشید.

چگونه ماندگاری عطر من بیشتر خواهد شد؟

مدت‌زمان استفاده از عطر روی پوست شما فقط به کیفیت عطر بستگی ندارد. عطر از موادی همچون گل طبیعی گرفته تا علف‌ها، میوه‌ها، گل حنا، ریشه‌ها، رزین‌ها، برگ‌ها و همچنین منابعی مانند الکل و روغن ساخته می‌شود. برای ماندگاری بیشتر رایحه شما باید مطمئن شوید که عطر هرچه بهتر با پوست شما ارتباط دارد. برای این امر باید تا آنجا که ممکن است دستورالعمل‌هایی را دنبال کنید که در ادامه مقاله افزايش ماندگاری عطر لیست می‌کنیم.

برای آشنایی با بهترین عطرهای مردانه، مقاله زیر را مطالعه کنید.

برترین برندهای عطر مردانه کدام‌اند؟

شرايط پوست برای زدن عطر

قبل از استفاده از عطر، پوست را آب‌رسانی کنید. عطر را هرگز نباید روی پوست خشک بزنيد. پوست خشک بوهای خاصی را از محیط خارج جذب می‌کند، بنابراین رايحه عطر شما را ضعیف می‌کند. ابتدا یک لوسیون را به پوست بمالید و صبر کنید تا پوست آن را جذب کند. سپس عطر بزنید. لوسیون به اتصال بهتر عطر به پوست کمک می‌کند. پوست چرب عطر را برای مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند.

ابتدا عطر زدن، سپس لباس پوشیدن!

عطر را باید قبل از پوشیدن لباس استفاده کرد. افزايش ماندگاری عطر روی لباس به این بستگی دارد که بتواند بر بوی نرم‌کننده پارچه و مواد لباس غلبه کند يا خير. وقتی عطر با روغن‌های طبیعی بدن مخلوط می‌شود، بوی مطبوعی دارد و بیشترین ماندگاری را خواهد داشت. شما نمی‌خواهید هیچ پارچه یا لباسی با این روند تداخل داشته باشد، بنابراین عطر را مستقیماً بر روی پوست خود بزنيد. همچنين بعد از زدن عطر کمی صبر کنيد تا الکل آن بپرد، سپس لباس خود را بپوشيد تا ماندگاری آن بيشتر شود.

عطر را بايد به کدام قسمت از بدن بزنیم؟

عطر را روی نبض خود بمالید. رایحه در برابر گرما واکنش نشان می‌دهد و پخش می‌شود، بنابراین استفاده از عطر روی قسمت‌هایی از بدن که گرم‌تر هستند باعث آزاد شدن رایحه و افزايش ماندگاری عطر می‌شود. با این کار رایحه در سراسر بدن پخش می‌شود و شدت آن بیشتر می‌شود.

احتمالاً می‌دانید که نبض در کجای بدن قرار دارد! اما ما به شما یادآوری می‌کنیم که عطر را روی مچ دست خود، پشت زانوها، پشت گوش‌ها، روی گردن و داخل آرنج خود بمالید. همچنين مچ دستان را به هم نماليد زيرا اصطکاک باعث می‌شود نت‌های بالاتر عطر، سریع‌تر کمرنگ شوند و ماندگاری عطر شما طولانی نباشد.
عطر را می‌توانید روی موهای خود نيز استفاده کنيد ولی به دليل وجود الکل باعث خشک شدن موها می‌شود. می‌توانید برای موها از عطر مخصوص مو استفاده کنيد و يا به مقدار بسيار کم عطر را روی مو اسپری کنيد.

افزایش ماندگاری عطر
زدن عطر به قسمت های مختلف بدن

اسپری کردن اصولی و استراتژیک!

استراتژیک اسپری کنید! اولین نبض‌هایی که بیشتر افراد به دنبال آن می‌روند مچ دست و گردن است، اما داخل آرنج، پشت زانو و مچ پا نیز وجود دارد. قسمت پایین سینه شما نیز به‌طور شگفت‌انگیزی نقطه خوبی برای اسپری کردن است! زیرا گرم و مرکزی است و رایحه را به اطراف بدن پخش می‌کند.

اگر می‌خواهید باعث افزايش ماندگاری عطر خود شويد، یک ایده خوب این است که شکم و گردن خود را اسپری کنید. سپس مچ پا و پشت زانوها را کمی اسپری کنید تا رایحه در طول روز افزایش یابد. اگر مچ دست خود را اسپری می‌کنید، مطمئن شوید که آن‌ها را برای پخش عطر به هم فشار نمی‌دهید. این کار در واقع ذرات بالایی را خرد می‌کند، بو را تحریف می‌کند و ماندگاری آن را کم می‌کند.

انتخاب عطر قوی‌تر

رایحه قوی‌تری انتخاب کنید. برخی از عطرها به‌طور طبیعی ماندگاری بیشتری نسبت به بقیه دارند. هنگام خرید عطر، عطری را انتخاب کنید که ترکیبات اساسی آن کمی قوی‌تر باشد، زیرا چنین عطری ماندگاری بیشتری خواهد داشت. قبل از خرید، حتماً عطر را امتحان کنید. تنها در این صورت است که مطمئناً می‌دانید واکنش آن روی پوست شما چگونه خواهد بود.

هر چیزی که دارای اسپری بدن، ادکلن یا ادو تویلت باشد، دارای غلظت کمی از روغن‌های معطر و رایحه لطیف‌تری است. اگر می‌خواهید از اين عطرها استفاده کنيد، بايد آن‌ها را به‌صورت چندلایه استفاده کنيد. یک‌بار بزنيد، صبر کنيد تا خشک شود و سپس لايه بعدی را بزنيد. ادو پرفیوم و اکستریت دارای عطر بسیار تندتری هستند و بیشترین ماندگاری را دارند. اگر می‌خواهید از عطری استفاده کنيد که ماندگاری بالایی داشته باشد، می‌توانید از ادوپرفيوم استفاده کنيد.

شرايط نگهداری عطر

رطوبت و گرما باعث خراب شدن عطر و نيز ضعیف شدن رایحه می‌شوند، بنابراین به جای اينکه عطر را در حمام نگه‌دارید، آن را در اتاق‌خواب خود و درون جعبه آن نگهداری کنيد. از تمام عطر تا قطره آخر استفاده کنید. می‌توانید آن‌ها را با لوسیون بدن بدون بو مخلوط‌کنید تا رایحه موردعلاقه شما حتی بیشتر ماندگار شود.

همچنين اگر عطر در معرض نور به مدت طولانی قرار بگيرد، ممکن است روغن آن تخریب‌شده و عطر آن تجزيه شود. اگر هنوز می‌خواهید عطرهای خود را به نمایش بگذارید، آن‌ها را در جعبه‌های زیبایی که در آن قرار دارند، نگه‌دارید.

تکان ندادن عطر

عطر خود را تکان ندهید! شيشه عطر به حالت ایستاده طراحی شده است. تکان دادن بطری فقط باعث ورود هوا و کاهش کیفیت آن می‌شود. پس برای افزايش ماندگاری عطر، همواره عطر خود را ايستاده قرار دهيد.

افزایش ماندگاری عطر
تکان ندادن عطر حین اسپری کردن

برای آشنایی با بهترین عطرهای زنانه، مقاله زیر را مطالعه کنید.

بهترین برندهای عطر زنانه کدام‌اند؟

بهترين زمان استفاده از عطر

اگر می‌خواهید عطر ماندگاری داشته باشید، بهترین زمان برای استفاده از آن، زمانی است که تازه از حمام بيرون آمده‌اید. قطرات آب در ذرات معطر قفل می‌شوند و آن‌ها را در پوست شما فرومی‌برند.
اگر عجله دارید و وقت دوش گرفتن ندارید، قبل از استفاده از عطر، حتماً لوسیون را روی نقاط نبض خود بمالید و سپس عطر بزنيد. این کار باعث افزايش ماندگاری عطر خواهد شد و لوسيون از ناپدید شدن ذرات در هوا جلوگیری می‌کند.

عطر زدن مجدد در طول روز

در طول روز مجدداً عطر بزنيد. به جای اینکه بطری عطر خود را با خود به همراه داشته باشید و بخواهید ماندگاری رایحه خود را بیشتر حفظ کنید، یک ترفند خوب این است که مقدار پنبه که عطر را به آن زده‌اید درون کيسه پلاستيکی گذاشته و در کیف‌دستی خود نگه‌دارید. سپس، هر زمان که می‌خواهید افزايش ماندگاری عطر را زياد کنيد، فقط یکی از پنبه‌ها را بیرون آورده و روی نقاط نبض خود بکشيد.

استفاده از نرم‌کننده خوشبو برای لباس شستن

این ترفند، راهی خارق‌العاده برای ایجاد بوی عطر و بوی لباس در تمام طول روز است. به‌اندازه کافی نرم‌کننده پارچه به لباسشویی خود اضافه کنید. با این کار علاوه بر اینکه لباس‌هایتان را دوست‌داشتنی و نرم نگه می‌دارید، بوی عطر آن نيز بر روی لباس شما می‌ماند.

چه موادی باعث افزايش ماندگاری عطر می‌شوند؟

عطاری‌ها آخرين ماده‌ای را که برای ساخت رایحه استفاده می‌شود را ثابت‌کننده می‌نامند. فیکساتورهای عطر چه مصنوعی و چه طبیعی، رایحه را در کنار هم نگه‌داشته و پس از تبخیر مایع روی پوست، آن را از فرار بازمی‌دارند.

عطاری‌ها به مواد ثابت‌کننده که برای ماندگاری بیشتر عطر استفاده می‌کنند، فيکساتور ميگويند. فیکساتورهای عطر، رایحه‌ای چه مصنوعی و چه طبیعی را در کنار هم نگه می‌دارند تا از فرار آن قبل از تبخیر شدن حلال روی پوست جلوگیری کنند. رایحه‌های مبتنی بر الکل زودگذرترین رایحه‌ها هستند؛ بنابراین، برای افزايش ماندگاری عطر به ماده‌ای که نقش لنگر را برای عطر ايفا کند، نياز داريم. این امر معمولاً با کاهش میزان تبخیر الکل انجام می‌شود. هر یک از محبوب‌ترین مواد افزودنی برای مخلوط، رزین‌های دیگر، بنزوئین و کندر و بلسان و پرو هستند که می‌توانند به ماندگاری عطر کمک کنند.

فيکساتورهای عطر

فیکساتورها، نت‌های پایه هستند که معمولاً در حدود 3-5 درصد نگهداری می‌شوند. ماده ثابت‌کننده ممکن است یک جزء جدایی‌ناپذیر از رايحه باشد. برخی ادعا می‌کنند كه بهتر است مواد ثابت‌کننده عطر را كه به یك عطر متصل می‌شوند به حداقل برسانید. بااین‌حال، به‌عنوان پایه‌، هر یک از این بوها با خواص ثابت‌کننده مؤثر می‌توانند در رایحه قرار گیرند.

استفاده از آن‌ها در عطرسازی قابل‌توجه است زیرا با مخلوط کردن رایحه‌ها و حفظ رایحه‌های شخصی یا عمومی به‌مرورزمان باعث ماندگاری بیشتر و ترکیب عطرها می‌شوند. چندین ماده ثابت‌کننده نیز به‌عنوان نت پایه مانند چوب صندل یا وانیل عمل می‌کنند. ثابت‌کننده‌های طبیعی ممکن است تنتور، رزین، پودر یا روغن‌های اساسی باشند و يا اينکه پایه‌های حیوانی یا گیاهی داشته باشد.

ترکیب عطر

بیشتر عطرها را می‌توان به نت‌های پایه، میانی و بالایی تقسیم کرد. هر «نت» از دو تا شش ماده تشکیل‌شده است. به‌طورکلی، رایحه‌های خاکی و عمیق نت‌های پایه به‌عنوان ماده ثابت‌کننده عمل می‌کنند. نت‌های پایه نه تنها طولانی‌تر از نت‌های میانی و روی پوست هستند، بلکه با کاهش سرعت تبخیر کل ترکیب عطر را حفظ می‌کنند. ده‌ها ماده ثابت‌کننده وجود دارد که در سه دسته اصلی قرار می‌گیرند.

افزایش ماندگاری عطر
ترکیب کردن عطر

رزین

نت‌های پایه متشکل از موادی مانند کندر، بنزوئین، مرم و بالز پرو هستند که باعث کاهش فراريت عطر و کم شدن بوی رایحه می‌شوند. ساختار مولکولی آن‌ها کم است و همین امر سرعت تبخیر سایر مواد را کند می‌کند.

اسانس‌های کم نوسان

خزه وتیور و خزه بلوط در لیست ثابت‌کننده‌هایی قرار دارند که خود به‌آرامی تبخیر می‌شوند اما بر میزان تبخیر سایر مواد تأثیری ندارند. درنتیجه، این نوع نت‌های پایه تمایل دارند که حضور خود را مدت‌ها پس از محو شدن نت‌های میانی و بالایی مشخص کنند.

اسانس حیوانات

اگرچه امروزه غیرمعمول است، اما مشک، عنبر و کاستوریم در گذشته بر صنعت عطر به‌عنوان مواد غنی از فرمون حاکم بودند که اثر آن را سبک و پخش می‌کردند. بسیاری از عطاری‌ها هنوز از روغن سیوه تا مانگوس استفاده می‌کنند. حیوان در طی مراحل جمع‌آوری عطر کشته نمی‌شود.

مواد سازنده‌‌ی عطر

بیایید بحث مختصری در مورد اینکه چه ماده‌ای باعث ماندگاری عطرها می‌شود، داشته باشیم. وقتی می‌خواهید عطر بخرید، باید این اجزای سازنده را به خاطر بسپارید. ازآنجاکه همه رایحه‌ای را دوست دارند که حداقل یک روز دوام داشته باشد، می‌توانید با دانستن مواد سازنده عطر به‌طور سودمندی خريد کنيد.

عود

عود یکی از محصولات گران‌قیمت و مطلوب جهان برای عطر است. بوی مست‌کننده‌ای دارد که می‌تواند بسیار قوی باشد و قرن‌ها در خاورمیانه، هند و جنوب شرقی آسیا از آن استفاده می‌شده است. امروزه، بسیاری از عطاری‌ها در غرب از آن برای تولید عطرهای شگفت‌انگیز مخصوص زن و مرد استفاده می‌کنند.

منشأ عود از چوب درختان گرمسیری آگار (Aquilaria) است. هنگامی‌که یک نوع انگلی به نام Phialophora parasitica چوب این درخت را آلوده می‌کند، با آزاد کردن رزینی باارزش، سیاه و معطر پاسخ می‌دهد. این ماده، ماده تشکیل‌دهنده عود است که گاهی اوقات به آن چوب آگار، اود، آگالوچا، چوب آلوئه یا عقاب نيز گفته می‌شود.

عود معمولاً یک نت پایه است که در فرمولاسیون عطر استفاده می‌شود. عودهای مصنوعی مانند بسیاری دیگر از مواد گران‌قیمت عطر ساخته می‌شوند. در مقایسه با رایحه‌ای که به‌طور طبیعی تولید می‌شود، بسيار نامرغوب است. در ادامه مقاله افزايش ماندگاری عطر به گياهی به نام اسطوخودوس که هم جنبه درمانی دارد و هم فيکساتور عطر است، خواهيم پرداخت.

اسطوخودوس

اسطوخودوس به دلیل داشتن خصوصیات معطر و آرامش‌بخش، شاید از جمله شناخته‌شده‌ترین مواد معطر موجود در عطر باشد. اسطوخودوس یک گیاه‌درمانی طبیعی باستانی است که شامل حدود 47 گونه شناخته‌شده است. برای رفع ترس و خواب راحت نيز از اسطوخودوس می‌توان استفاده کرد.

اسطوخودوس
گیاه معطر اسطوخودوس

بر اساس منطقه‌ای که اسطوخودوس در آن رشد کرده است، طیف‌های متنوعی از نت‌های معطر را خواهد داشت. بسته به منشأ خاک، رايحه اسطوخودوس تغییر می‌کند به‌عنوان‌مثال اسطوخودوس فرانسه، عطری شیرین دارد. نسخه هلندی آن به دلیل محتوای زیاد کافور و ترپن های دیگر، بوی تندی دارد. نوع ترکیبی آن دو با هم دارای یک نت آرامش‌بخش است.

استفاده از اسطوخودوس در ادکلن ها و عطرهای مردانه به خاطر پایه خشک و دلپذیر آن، بسیار رایج است. اگر فکر می‌کردید اسطوخودوس کسل‌کننده و قدیمی است، دوباره فکر کنید! اسانس خالص اسطوخودوس دارای تعدادی پروفیل بویایی است.

یاس

دو عنصر پایه برای عطرسازی‌ها یاس و رز هستند. در عطرسازی‌ها رایحه‌ای نيست که هیچ نوعی از یاس جزء مواد تشکیل‌دهنده آن نباشد. از زمان تزریق آن به چای سبز تا زمانی که از روغن آن برای نظافت مواد استفاده‌شده است، ياس با عطر و بوی ملایم همواره به‌عنوان یک ماده افزودنی بسیار گران‌بها و مهم باقی‌مانده است. برای افزايش ماندگاری عطر از ياس به‌عنوان تثبیت‌کننده در بيشتر عطرها استفاده می‌شود.

یاس به عطر غنا و شدت می‌بخشد. کلمه یاس از ریشه فارسی گرفته‌شده است که اشاره به نعمت خداوند دارد. به همین دلیل است که در مناطق مختلف جهان استفاده از گل یاس در فعالیت‌های مذهبی و فرهنگی رواج دارد. عطر و بوی غنی و دلپذیر نماد شادی، خوشبختی و فروتنی است. ملکه شب نام دیگری از گل ياس است. این نام‌گذاری به این دلیل است که گل بعد از کم شدن گرمای روز و در شب، رايحه کامل خود را پخش می‌کند.

بیش از 200 گونه یاس شناخته‌شده است، اما «باارزش‌ترین» آن‌ها دو عضو از تیره گل یاس که گل‌های سفید دارند، هستند. اولین مورد Jasminun grandiflorum است که به‌عنوان گل ياس بزرگ ترجمه‌شده است.
سامباک یاسمین دومین عضو گران‌قدر این خانواده است که گاهی اوقات به‌عنوان یاس توسکانی یا یاس عربی شناخته می‌شود.

شکوفه نارنج

شکوفه نارنج یک گل کوچک و سفیدرنگ است که حاوی پنج گلبرگ است و توسط درخت نارنج تولید می‌شود. آن را گل شکوفه نارنج یا بهارنارنج نیز می‌نامند. یک اثر خوش توسط رایحه‌های مرکبات فراهم می‌شود که اغلب به‌عنوان یک نت برتر و برای افزايش ماندگاری عطر استفاده می‌شود.

مرکبات هوای تازه را به شما یادآوری می‌کند. ازآنجایی‌که عصاره‌های طبیعی شکوفه پرتقال بسیار گران هستند، عطاری‌ها اغلب از ترکیب مواد اولیه عطر طبیعی و مصنوعی، عطر گل را تکرار می‌کنند و بنابراین ممکن است یک وجه دیگر را تشدید کنند. برای ایجاد دوباره عطر از ترکیبات شکوفه پرتقال مانندAurantiol ، Anthranilate de Methyl و Nerolidol ممکن است استفاده شود.

چوب سرو

در صنعت عطرسازی معمولاً از دو نوع چوب سرو استفاده می‌شود. چوب سدرس اطلس که از کوه‌های اطلس در مراکش می‌آید دارای رایحه‌ای چوبی، گرم و رزین است. درخت چوب سرو ویرجینیا از ویرجینیا در ایالات‌متحده می‌آید که معمولاً بوی خشکی دارد. بیشتر در ادکلن های مردانه و افتر شیو، از سرو استفاده می‌شود.555

چوب سرو
استفاده از چوب سرو در عطر و ادکلن

چوب صندل

چوب صندل یک نت چوبی شرقی، کلاسیک، شیری، خامه‌ای، مقاوم، غنی، با رایحه‌ای ماندگار و یک رایحه برتر سبز دارد که برای افزايش ماندگاری عطر استفاده می‌شود. به دلیل کمبود مواد طبیعی، نوع چوب صندل Mysore درجه‌یک هندی، در حال حاضر به‌شدت کاهش‌یافته و تا حد حذف از عطرسازی پيش رفته است. چوب صندل استرالیایی و چوب صندل نیو کالدونیان گیاهان متمایز با بوی شدیدتری هستند.

50٪ عطرهای زنانه حاوی شیرینی خامه‌ای چوب صندل هستند. این نت به طرز شگفت‌انگیزی با گل میخک، اسطوخودوس، شمعدانی، یاسمن، گالبانوم، کندر، فلفل سیاه، یاسمن و پاچولی مخلوط می‌شود. همچنین به‌عنوان یک «ثابت‌کننده» عمل می‌کند و ترکیب «واقعی» سایر مواد را حفظ می‌کند.

کلام آخر

ازآنجاکه برخی از عطرها حاوی موادی هستند که باعث لکه‌دار شدن لباس‌ها می‌شود، نحوه افزايش ماندگاری عطر روی لباس می‌تواند سؤال چالش‌برانگیزی باشد! اما اگر ترفندهای ذکرشده را به کار ببرید، لباس تمیزی خواهید داشت و همچنين بوی عطر موردعلاقه خود نيز در طول روز همراه شما خواهد بود.

به پايان مقاله افزايش ماندگاری عطر رسيديم.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.


منابع:
lighttheminds.com
savoirflair.com
supersavvyme.co.uk
perfumetips.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *