راهنمای کامل نگهداری از چرم کیف

راهنمای کامل نگهداری از کیف چرم

کیف چرم نتیجه یک فرایند هنرمندانه و زمان‌بر است. به همین دلیل شما برای خرید یک کیف چرم باید بیشتر هزینه ‌کنید. پس شایسته است که با نهایت دقت از آن مراقبت کنید. نگهداری کیف‌های چرمی در آب‌وهوای مرطوب بیش‌ازپیش موردتوجه قرار می‌گیرد، زیرا ممکن است شرایط مرطوب باعث فرسودگی سریع‌تر این کیف‌های باارزش شود. ما در مقاله نگهداری از کیف چرم به معرفی روش‌های نگهداری از کیف چرم با توجه به نوع چرم به‌کاررفته پرداخته‌ایم، با ما همراه باشید.

چرم انواع مختلفی دارد. روش‌های مراقبت از هرکدام متفاوت است. یک روش مراقبت ممکن است مناسب برای همه نوع چرم نباشد. قبل از اینکه به نگهداری از کیف چرم بپردازیم، در اینجا چند قانون کلی و ترفندهای طلایی وجود دارد که می‌توانید برای نگهداری هر قطعه چرمی و افزایش طول عمر آن استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله نگهداری از کاپشن چرم را نیز از دست ندهید.

جدا کردن لوازم آرایش

لوازم‌آرایش را جدا نگهداری کنید. برای نگهداری از کیف چرم خود همیشه یک کیف لوازم‌آرایشی را به همراه داشته باشید. شما راحت‌ترید که لوازم‌آرایشی خود را درون محفظه‌های تعبیه‌شده در کیف خود قرار دهید. باید این مورد را هم در نظر بگیرید که لوازم‌آرایشی می‌توانند کیف شما آلوده و لکه‌دار کنند. برای جلوگیری از این کار می‌توانید لوازم آرایشی شخصی خود را دریک کیف کوچک که مخصوص لوازم‌آرایش است قرار دهید. این یکای از نکاتی مهمی است که در فرایند نگهداری از کیف چرم باید رعایت کنید.

استفاده از کیسه برای نگهداری از کیف چرم

کیف‌های چرمی خود را پس از هر بار استفاده در کیف‌های یا پارچه‌ای نگهداری کنید. بهتر است آن‌ها را در مکانی تاریک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

تمیز کردن کیف

کیف‌های چرمی نیاز به مراقبت و توجه زیادی دارند. ما توصیه می‌کنیم کیف خود را پس از هر بار استفاده با یک پارچه تمیز و خشک، تمیز کنید. اگر درون کیف شما ذرات ریزی وجود دارد، آن‌ها را بتکانید و از یک غلتک پرز برای پاک کردن آن‌ها استفاده کنید.

مراقبت روزانه از کیف چرمی

در حین استفاده منظم و مداوم، کیف‌دستی چرمی شما تحت تنش‌های مختلف و شرایط آسیب‌رسان قرار دارد. از افزایش بیش‌ازحد مواد غذایی در داخل کیف گرفته تا لکه‌های روغن. کمی دقت می‌تواند و حوصله در جلوگیری از آسیب دائمی مؤثر باشد.

چرم به‌طور طبیعی روغن‌ها و سایر موادی را که با آن تماس پیدا می‌کنند را جذب می‌کند، بنابراین تمیز نگه‌داشتن دست‌ها هنگام استفاده از کیف چرمی بسیار مهم است. چربی حاصل از پوست شما می‌تواند به‌مرور چرم را تیره کرده و منجر به ایجاد لکه‌هایی روی کیف شود. علاوه بر این، روغن می‌تواند کثیفی را جذب کند و کیف‌دستی شما را آلوده به نظر برساند.

مراقبت روزانه
مراقبت روزانه از کیف

عدم استفاده از آب

آب و چرم باهم مخلوط نمی‌شوند زیرا چرم ماهیت نفوذپذیری دارد. بنابراین در روزهای بارانی توجه ویژه‌ای به نگهداری از کیف چرم خود کنید و آن را در امان نگه‌دارید.

مطالعه مقاله پاک‌کننده مخصوص چرم را از دست ندهید.

پر کردن کیف

ازآنجاکه چرم ماهیت انعطاف‌پذیری دارد، پس از استفاده همیشه تمایل دارند از فرم خارج شود. برای اینکه شکل اصلی آن حفظ شود، مهم است که بعد از هر بار استفاده مجدد پر گردد تا فرم اولیه آن حفظ شود. می‌توانید از مواد نرم مانند پلی‌استر یا حوله‌های نخی استفاده کنید.

هرگز، تکرار می‌کنیم، هرگز روزنامه‌ها را به‌عنوان جایگزینی برای پر کردن در نظر نگیرید! زیرا باعث لکه‌دار شدن قسمت‌های داخلی کیف شما می‌شوند، به‌خصوص کیف‌هایی که رنگ روشن دارند و یا بدون آستر هستند.
قبل از اینکه کیف خود را برای یک مدت طولانی استفاده نکنید، کیف را با دستمال‌کاغذی یا پلاستیک‌های حباب‌دار پرکنید. اطمینان حاصل کنید که بسته‌بندی سفت باشد اما نباید باعث کشیده شدن درزهای کیسه ‌شود. این فرایند به کیف چرم کمک می‌کند تا شکل خود را حفظ کند و نگهداری از کیف چرم را برای شما آسان می‌کند.

استفاده نکردن از وینیل یا پلاستیک

پلاستیک و وینیل مواد غیر متخلخل و خوبی برای به دام انداختن رطوبت هستند که می‌توانند باعث تشدید تغییر شکل و تغییر رنگ محصول شما شوند. مهم است که بگذارید چرم نفس بکشد.

خالی کردن وسایل داخل کیف

فراموش نکنید که همه‌چیز را قبل از نگهداری از آن جدا کنید. از آن جیب‌های کوچک غافل نشوید! در صورت عدم نگهداری صحیح هر نوع شیء از قلم تا رژ لب باعث ایجاد لکه و آسیب ناخواسته به داخل کیف شما می‌شوند.

پیچیدن سگک و زنجیر با دستمال‌کاغذی

سگک و زنجیر را بپیچید. اگر کیف دارای سگک، برچسب یا زنجیر فلزی است، حتماً قبل از نگهداری آن، قطعات را با دستمال‌کاغذی بپیچید. این باعث می‌شود فلز به چرم فشار نیاورد و اثری از خود برجای نگذارد.

پر نکردن بیش از حد کیف

بیش‌ازحد کیف چرمی خود را پر نکنید! افزودن یک وسیله دیگر به کیف‌دستی همیشه وسوسه‌انگیز است، اما به‌طورمعمول پر کردن کیف چرمی می‌تواند شکل آن را برای همیشه تغییر دهد. برای کمک به حفظ خطوط و فرم زیبای کیف‌دستی، خود را به موارد ضروری محدود کنید. علاوه بر این، از حمل بیش‌ازحد اشیا سنگین خودداری کنید، زیرا کشیدگی دسته‌های کیف می‌تواند منجر به کشیدگی یا پاره شدن چرم شود.

راهنمای کامل نگهداری از چرم کیف
پر نکردن بیش از حد کیف

بوی چرم

در مورد چرم‌های بدون برنزه طبیعی این احتمال وجود دارد که کیف جدید شما برای یکی دو هفته اول بوی چرم طبیعی داشته باشد. اکثر مشتریان این بو را دوست دارند اما اگر می‌خواهید چند راه‌حل سریع داشته باشید، این موارد را برای نگهداری از کیف چرمتان امتحان کنید:

  • بیکینگ‌پودر: استفاده مقدار کمی از بیکینگ‌پودر در داخل کیف چرم و باقی ماندن آن در طول شب هر رطوبتی را جذب می‌کند و بو را به حداقل می‌رساند.
  • روغن‌های معطر: چند قطره از رایحه انتخابی شما (به‌عنوان‌مثال لیمو، اسطوخودوس یا بادام) روی دستمال‌کاغذی که به‌آرامی روی قسمت بیرونی و داخلی کیسه می‌مالید، باعث می‌شود کیف شما بوی خوبی در مدت‌زمان کوتاهی داشته باشد.

پاک کردن لکه‌ها

اگر متوجه شدید که کیف‌دستی شما لکه غذایی یا لک کوچک دیگری دارد، بهتر است هر چه زودتر لکه را پاک‌کنید. برای بسیاری از لکه‌ها، می‌توانید گچ سفید معمولی را به‌صورت پودر خردکرده و پودر آن را به محل لکه بزنید. اجازه دهید پودر یک‌شب روی لکه بماند و سپس آن را با یک مسواک پاک‌کنید.

استفاده از نرم‌کننده چرم

باگذشت زمان، چرم می‌تواند خشک شود و ترک بخورد. شما می‌توانید هر از چند گاهی با مرطوب‌سازی و تهویه کیف‌دستی خود از این اتفاق جلوگیری کنید. در شرایط عادی کیف‌دستی باید یک یا دو بار در سال تهویه شود. بااین‌حال به خاطر داشته باشید که هرچند وقت یک‌بار شرایط شما به تعداد دفعات استفاده از کیف و شرایطی که در آن قرار دارد بستگی دارد.

از محصولی مانند پانسمان چرمی Pecard استفاده کنید که برای استفاده در وسایل ظریف مانند کیف‌دستی طراحی‌شده است. محصولات نرم‌کننده می‌توانند رنگ چرم شمارا تیره کنند، برای نگهداری از کیف چرم خود حتماً این نکته را در نظر بگیرید، بنابراین حتماً آن‌ها را قبل استفاده نهایی تست کنید.

استفاده از اسپری محافظ

اگر متوجه شدید که از کیف خود بسیار استفاده می‌کنید و به‌طور مداوم در معرض آب قرار دارد، ایده خوبی است که قبل از آن با یک اسپری محافظ مانند Nikwax از آن محافظت کنید. این محصولات می‌توانند رنگ و بافت کیف‌دستی شما را تغییر دهند، بنابراین آزمایش آن‌ها قبل از استفاده بسیار مهم است.

اسپری محافظ
استفاده از اسپری محافظ

با نگهداری صحیح از کیف چرم خود، در صورت عدم استفاده می‌توانید آن را به فروش برسانید. شاید تعجب کنید اما چرم به دلیل دوام بالا و همچنین کیفیت عالی ماندگاری طولانی دارد. با رعایت نکات ذکرشده در مقاله نگهداری از کیف چرم می‌توانید کیف‌های چرم خود را مانند روز اول داشته باشید. برای فروش اجناس دسته دوم از قبیل کیف و کفش چرم به سایت‌ واسط کالا مراجعه کنید و از خدمات آن‌ بهره‌مند شوید.

پوست گوساله

اگر قرار است مجموعه‌ای از کیف‌های دستی چرمی داشته باشید، به‌احتمال‌زیاد نیمی از آن‌ها از پوست گوساله ساخته‌شده‌اند. این نوع چرم ازنظر بافت صاف و سبک نیست، بلکه به دلیل ماندگاری بالایی که دارد مشهور است. به همین دلیل بیشتر از این نوع چرم برای کیف استفاده می‌کنند. در اینجا تعدادی از بایدها و نبایدها وجود دارد که باید به آن‌ها توجه داشته باشید!

حفظ درخشش کیف

درخشش آن‌ها را حفظ کنید. چرم پوست گوساله باگذشت زمان کم‌رنگ می‌شود. کیف خود را پس از هر بار استفاده با یکپارچه خشک و تمیز پاک‌کنید. این کار ممکن است خسته‌کننده باشد، اما در مقابل طول عمر کیف شما فداکاری کمی است.

نگهداری جداگانه کیف‌ها

هنگام نگهداری هر کیف را به‌طور جداگانه محافظت کنید. جزئیات سخت‌افزاری کیف‌های شما مانند زیپ‌ها یا گیره‌ها ممکن است باعث ایجاد تورفتگی‌های ناخواسته روی محصولات چرمی شما شوند. از کیف‌های ساخته‌شده از پوست گوساله، مانند Trio و چمدان سلین، بیشتر مراقبت کنید. آن‌ها بسیار مستعد خراشیدگی هستند، بنابراین نگهداری صحیح آن‌ها در کیسه‌های جداگانه از بروز این اتفاق جلوگیری می‌کند.

نور خورشید

پوست گوساله هنگام تماس با نور خورشید بسیار سریع‌تر کهنه می‌شود. قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید، باعث تسریع در روند تیرگی آن می‌شود. ازاین‌رو، آن‌ها را در فضاهای بسته و دور از تابش شدید آفتاب نگهداری کنید. کمد لباس شما گزینهٔ بهتری نسبت به قفسه‌های نگهداری کیف است.

پاک کردن لکه‌های سیاه

لکه‌های سیاه را دورنگه دارید! کیف‌های ساخته‌شده از چرم لاک‌خورده در معرض آسیب‌هایی هستند که باعث ایجاد لکه‌های تیره می‌شوند. برای پاک کردن و تمیز کردن آن‌ها، گلوله‌های پنبه‌ای را در پاک‌کننده لاک ناخن فروکنید و لکه‌ها را با آن پاک‌کنید.

رنگ پس دادن کیف چرمی

ازآنجاکه احتمال رنگ پس دادن وجود دارد، اجازه ندهید که کیف چرمی شما روی سطح دیگری که احتمال رنگ گرفتن را دارد قرار گیرد. همچنین از قرار دادن کیسه‌های نگهداری از کیف چرم در کنار هر چیزی که رنگ به‌راحتی رنگ می‌گیرد بپرهیزید. در این‌گونه موارد کیسه‌های نگهداری که در بالا ذکر شد بهترین گزینه است.

خواندن مقاله چرا کفش چرم رنگ می‌دهد؟ را نیز از دست ندهید.

چرم وگان یا مصنوعی

چرم مصنوعی به دلیل قیمت پایین‌تر نسبت به چرم طبیعی برای کسانی که به دنبال تنوع هستند بسیار مناسب است. در هنگام خرید کیف تولیدشده با چرم مصنوعی باید این مورد را در نظر داشته باشید که چرم مصنوعی نسبت به چرم طبیعی از دوام کمتری برخوردار است. با رعایت نکات ذکرشده در مقاله نگهداری از کیف چرم می‌توانید طول عمر کیف خود را افزایش دهید.

استفاده از روغن بچه برای کیف چرم مصنوعی

ازآنجاکه آن‌ها از چرم‌های ساخته‌شده توسط بشر هستند، در برابر تماس مستقیم با مایعات و روغن ایمن هستند. ما توصیه می‌کنیم از یک‌لایه روغن بچه استفاده کنید تا به کیف‌های شما یک‌لایه محافظ اضافی بدهد. این کار از آسیب دیدن سریع آن‌ها در اثر گرما و رطوبت جلوگیری می‌کند.

راهنمای کامل نگهداری از چرم کیف
استفاده از روغن بچه

تمیز کردن مرتب این کیف‌ها

مرتباً آن‌ها را تمیز کنید. اگر کیف‌های چرم مصنوعی شما در آستانه کثیف شدن هستند، از یک پارچه مرطوب برای پاک کردن آن‌ها استفاده کنید یا آن‌ها را به‌آرامی با دست بشویید. از گرما یا خشک‌شویی برای تمیز کردن این نوع کیف خودداری کنید زیرا مواد شیمیایی می‌توانند به کیف شما آسیب برسانند و منجر به ترک شوند.

نور آفتاب

آن‌ها را مستقیماً در زیر نور آفتاب نگهداری نکنید. همان‌طور که چرم به‌طور مصنوعی تولید می‌شود، اشعه‌ی UVB خورشید باعث تجزیه ترکیبات مولکولی مورداستفاده برای ایجاد این ماده می‌شود. قرار گرفتن طولانی‌مدت کیف‌های ساخته‌شده از چرم مصنوعی باعث ایجاد ترک‌های زشت در سطح می‌شود. مشابه انواع دیگر کیف‌های چرمی، نگهداری آن‌ها به‌دوراز آفتاب در یک محیط تاریک و خنک بسیار توصیه می‌شود.

جیر

این چرم صاف به دلیل بافت نرم و لطیف مورد علاقه علاقه‌مندان به چرم است. همچنین این جنس لطیف و حساس جیر، آن را در برابر آلودگی و آسیب بسیار آسیب‌پذیر می‌کند، بنابراین مراقبت بیشتری برای محافظت از آن‌ها در برابر سایش و پارگی لازم است.

استفاده از اسپری محافظ

از اسپری محافظ استفاده کنید. پیشگیر باشید! برای اطمینان از اینکه کیف‌های جیر شما، در برابر آب و دیگر مایعات ایمن هستند، قبل از استفاده، آن‌ها را با اسپری دافع آب بپوشانید.

عدم تماس با آب یا روغن

سعی کنید کیف جیر شما با آب یا روغن تماس پیدا نکند. همان‌طور که اشاره کردیم، جیر ماده‌ای است که در صورت آسیب دیدن بسیار سخت می‌شود آن را به حالت اولیه برگرداند. سعی کنید از تماس مستقیم با مایعات جلوگیری کنید. این به معنای عدم استفاده از کرم دست نیز است. کرم‌های دست سرشار از روغن‌هایی هستند که باعث ایجاد لکه‌های ناخوشایند بر روی کیف شما می‌شوند.

کیف‌های مارک‌دار و خاص

در میان همه چرم‌ها بعضی از آن‌ها بسیار کمیاب و لوکس هستند. به همین ترتیب کیف‌هایی که ازاین‌دست چرم‌ها ساخته می‌شوند خاص و لوکس هستند. کیف‌هایی که از پوست حیواناتی مانند تمساح، پیتون و شترمرغ ساخته‌شده است، اگر یکی از این کیف‌های انحصاری را در اختیاردارید (کیف‌های بسیار گران‌قیمت هرمس کروکدیل بیرکین را به خاطر داشته باشید)، باید تدابیر ویژه نگهداری از کیف چرم را انجام دهید.

استفاده مرتب از نرم‌کننده چرم

برخی از پوست‌های عجیب‌وغریب مانند پیتون شترمرغ تمایل دارند رطوبت خود را خیلی سریع‌تر از کیف‌های دیگر از دست بدهند. به یاد داشته باشید که آن‌ها را مرتباً حالت دهید. انجام این کار هر دو ماه یک‌بار و یا ماهی یک‌بار لازم است. اطمینان حاصل کنید که نرم‌کننده چرم برای پوست کیف شما مناسب است.
برای کیف‌های ساخته‌شده از پوست خانواده خزندگان (مانند مارها یا تمساح)، مطمئن شوید که آن‌ها را در جهت فلس آن‌ها تمیز می‌کنید تا از پوسته‌پوسته شدن جلوگیری شود.

استفاده از نرم کننده
استفاده مرتب از نرم کننده

نگهداری با دقت از این کیف‌های خاص

نگهداری از این کیف‌های خاص مانند سایر کیف‌های چرمی و محدود به گذاشتن آن‌ها در کیسه‌های محافظ نیست. بلکه باید به نگهداری آن‌ها در صورت عدم استفاده موقت اهتمام ویژه‌ای بورزید. مخصوصاً اگر در مکانی زندگی می‌کنید که آب‌وهوای مرطوب دارد. آن‌ها را در محیطی کنترل‌شده ازنظر دما نگهداری کنید و یا در محفظه‌های ضد آب جای دهید تا از تماس آلودگی یا رطوبت با چرم جلوگیری شود.

خیس نکردن آن‌ها

آن‌ها را خیس نکنید! ناگفته نماند که این کیف‌ها به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانند مایع را تحمل کنند. کیف‌های چرمی باپوست‌های کمیاب ماهیتی شکننده دارند، بنابراین اگر نوشیدنی خود را روی آن‌ها ریختید، با یک حوله نخی سفید و نرم روی ناحیه آسیب‌دیده بکشید. محل را مالش ندهید و هرگز از آب و صابون برای تمیز کردن آن استفاده نکنید. هوای آزاد را جایگزین سشوار برای خشک‌کردن آن استفاده کنید چراکه سشوار باعث آسیب بیشتر به کیف شما می‌شود.

پرسش و پاسخ

u003cstrongu003eچه روغنی برای کیف‌های چرمی مناسب است؟u003c/strongu003e

پاسخ : محصولات زیادی برای مرطوب‌سازی چرم در دسترس است؛ اما برای نگهداری روز به روز ، یک قطره روغن آفتابگردان یا روغن نباتی با یک پارچه خشک تمیز روی کیف خود بمالید. این گونه همیشه یک کیف زیبا دارید.

u003cstrongu003eچگونه از ترک خوردن کیف چرم جلوگیری کنیم؟u003c/strongu003e

پاسخ : یک راه حل عالی استفاده از وازلین است. برای حفظ و درخشش کیف، مقداری وازلین بر روی یک تکه پنبه بزنید و به سطح کیف بمالید . وازلین باعث می‌شود کیف شما روشن و تمیز شود. این روش را ماهی یک بار امتحان کنید.

کلام آخر

کیف‌های مارک‌دار و تهیه‌شده از پوست‌های کمیاب یک سرمایه‌گذاری به شمار می‌روند و حکم طلا را دارند. می‌توانید اگر یکی از آن‌ها در خانه‌دارید، در صورت لزوم آن را به فروش برسانید. از اپلیکیشن واسط کالا برای فروش محصول خود کمک بگیرید. از اینکه در این مقاله نگهداری از کیف چرم با واسط پت همراه بودید سپاس گزاریم.

منبع:
herworld.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *