سگ ساموید

سگ ساموید

نژاد سگ Samoyed که در اصل برای شکار، حمل سورتمه و گله کردن گوزن‌های شمالی و محافظت از صاحبان خود در مقابل شکارچیان پرورش‌یافته بود. یک همراه ارزشمند برای مردم ساموید شمال غربی سیبری محسوب می‌شد. ازجمله وظایف نژاد: کوه‌پیمایی، ردیابی و گرم کردن صاحبان آن‌ها با خوابیدن بالای سر آن‌ها در شب بود.

تاریخچه

گفته می‌شود سگ ساموید منسوب به قطب جنوب به‌وسیله شخصی به انگلیس آورده شد که موردتوجه ملکه الکساندر قرار گرفت. بسیاری از ساموید های انگلیسی و آمریکایی امروزی از پرورش نسل این نژاد هستند.
سگ ساموید در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم از سیبری خارج شد تا با سورتمه سفرهای خود را به قطب جنوب آغاز کند. این سگ‌ها در کنار کاوشگرانی که با کمک سگ‌ها سفر می‌کردند، سختی‌های وحشتناکی را متحمل شدند. تنها جسورترین و قوی‌ترین سگ‌ها از چنین سفرهایی جان سالم به دربردند.

ارتباط با انسان

علاقه سگ ساموید به انسان احتمالاً از ارتباط با مردم ساموید که هزاران سال پیش در شبه‌جزیره سیبری پرورش یافتند ناشی می‌شود. سگ‌ها همچنین با مردم زندگی می‌کردند، با بچه‌ها بازی می‌کردند و به گرم نگه‌داشتن آن‌ها در آب‌وهوای سرد کمک می‌کردند. آیا در مورد بازی با سگ اطلاعاتی دارید؟

سگ ساموید جسور و خوش مزاج است. در اصل برای شکار، گله کردن گوزن‌های شمالی و حمل سورتمه برای مردم ساموید سیبری استفاده می‌شد. گفته می‌شود که مردم ساموید با این سگ‌های کارگر با مهربانی رفتار می‌کردند. به آن‌ها اجازه می‌داند در پایان یک روز به کارهای موردعلاقه خود بپردازند. همین نزدیکی بود که باعث ایجاد حس اعتماد و وفاداری در نژادی می‌شد که امروزه باقی‌مانده است.

نژاد

سگ ساموید نژادی خوش‌برخورد و خوش‌اخلاق است. نگرشی خوش‌بینانه نسبت به زندگی و افرادی که با آن‌ها زندگی می‌کند دارد. سامویدها به‌عنوان یک نژاد فعال می‌توانند گاهی بااراده و قوی باشند. اما مهم‌تر از همه، آن‌ها سگ‌های خانوادگی مهربان، ملایم و فداکار هستند. آن‌ها تقریباً با صاحبان خود رابطه صمیمی دارند. البته تا زمانی که صاحبان جدیدشان از ریزش موهای سگ بر روی لباس‌هایشان عصبانی نشوند. برای نگهداری بهتر است توله‌سگ وسط جاده را انتخاب نکنید. لازم است از نژادهای اصیل نگهداری کنید. در این قسمت مطلب تربیت توله ‌سگ را از دست ندهید.

نژاد
نژاد

معاشرت

تا به امروز، شهرت ساموید به‌عنوان یک سگ خانوادگی باهوش، باوقار کاملاً شناخته‌شده است. او اغلب به یک فرد خاص در خانه توجه می‌کند، اما به همه افراد علاقه‌مند‌است. خوشبختانه وقتی او بخشی از زندگی خانوادگی است، پس این نژاد باید در کنار مردم باشد. درواقع، تنها گذاشتن بیش‌ازحد یک سگ ساموید، بدترین حالت برای او هست.

مانند هر نژاد، سگ ساموید نیز در جوانی به اجتماعی شدن زودهنگام، قرار گرفتن در معرض افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربیات نیاز دارد. معاشرت به شما کمک می‌کند تا توله‌سگ شما به‌عنوان یک سگ کاملاً اجتماعی رشد کند.

ویژگی خاص

در کنار لبخند او، ویژگی مشخص سگ ساموید پوشش سفید فوق‌العاده ضخیم او است. در ماه‌های زمستان، آن‌قدر متراکم است که به‌سختی می‌توانید پوست او را در زیر ببینید. ولی در فصل بهار ریزش شدیدی دارد؛ و باور کنید یا نکنید، پشم موردعلاقه بافندگان است. پشم را شانه می‌زنند، می‌ریسند، می‌بافند و لباس‌های گرم و زیبا تهیه می‌کنند.

آراستگی

سگ ساموید زمانی باشکوه به نظر می‌رسد که پوشش او آراسته باشد. بنابراین مالکان باید سعی کنند موهای سگ را مرتب برس بزنند تا ژولیده و گره‌خورده نشود. در غیر این صورت درزمان ریزش ممکن است موهای سفیدی اطراف خانه، حیاط، مبلمان یا حتی روی لباس‌های شما بچسبد و این خیلی چندش‌آور است. ولی درکل برای صاحبی که به‌خوبی از عهده مسئولیت برآید دیدن یک سگ ساموید آراسته چشم را جلا می‌دهد.

ویژگی‌های رفتاری

رفتار سگ ساموید به همان اندازه که دوستانه و هوشمندانه است؛ صاحب خود را نیز به چالش می‌کشد. حرکات او می‌تواند پرمعنا باشد. با دم و زوزه یا پارس کردن علاقه‌ها و مخالفت‌های خود را ابرازمی‌کند. ۷ علت پارس کردن سگ و راههای جلوگیری از آن را مطالعه کنید.

بهتر است این سگ پرکار مشغول باشد. در غیر این صورت احتمالاً او به رفتارهای آزاردهنده یا تخریبی مانند حفر کردن، پرش از حصار، قرار گرفتن در سطل زباله یا جویدن کفش روی خواهد آورد. غریزه شکار او قوی است، بنابراین مقاومت در برابر تعقیب سنجاب، خرگوش یا حتی گربه برای او دشوار است. حتی به یک سگ ساموید آموزش‌دیده نیز نمی‌توان اعتماد کرد.

سگ ساموید
ویژگی‌های رفتاری

آموزش سگ ساموید

آموزش ساموید نیز چالش‌برانگیز است. این نژاد باهوش است. به‌سرعت یاد می‌گیرد، اما شما باید با نگرش مناسب به آموزش او بپردازید. به او چیزی آموزش بدهید که توانایی درک آن را داشته باشد. او را با تکرار خسته نکنید. چابکی و ردیابی، فکر سگ ساموید را تقویت می‌کند.

نکات برجسته

 • پوشش سفید و کرکی سگ ساموید زیبا است، اما برای حفظ آن در شرایط مناسب نیاز به آراستگی دقیق دارد.
 • سگ ساموید سالانه یک یا دو بار ریزش مو دارد. پس باید در فصل ریزش موهای سگ را خوب برس بزنید و روزانه خانه خود را با جاروبرقی جارو کنید.
 • سگ ساموید دوست ندارد تنها یکجا بنشیند. او دوست دارد همیشه مشغول باشد، او را با پیاده‌روی، بازی و ورزش‌های سگ فعال نگه‌دارید.
 • لبخند مشخصه سگ ساموید است، روحیه دوستانه و خوش‌اخلاق او را نشان می‌دهد. سگ ساموید علاقه‌ی زیادی به بچه‌ها دارد.
 • برای به دست آوردن یک سگ ساموید سالم، هرگز توله‌سگ را از یک پرورش‌دهنده غیرمجاز، کارخانه تولید توله‌سگ یا فروشگاه حیوانات خانگی خریداری نکنید. به دنبال یک پرورش‌دهنده معتبر باشید که سگ‌های مولد خود را آزمایش کند. تا مطمئن شود که آن‌ها از بیماری‌های ژنتیکی که ممکن است به توله‌سگ‌ها منتقل شود و دارای نژادهای غیر اصیل باشند، نیست.

سایز سگ ساموید

قد نرها از حدوداً ۵۵ سانتی‌متر و قد مادها حدوداً ۵۰ سانتی‌متر است. وزن نرها و ماده‌ها ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم است.

شخصیت سگ ساموید

ساموید سگی خوش تربیت، باهوش، ملایم و وفادار است. او با توله‌هایش، با مهربانی برخورد می‌کند و ارتباط خوبی دارد. ساموید یک سگ تنها و منزوی نیست، او از نزدیک باکسانی که زندگی می‌کند ارتباط برقرار خوب می گیرد.اگر تنها باشد ازنظر روحی و جسمی مشکل پیدا می‌کند. وفاداری و هوشیاری او اغلب باعث ایجاد یک نگهبان خوب می‌شود.

در حقیقت سگ ساموید یک سگ شکارچی است. او حیوانات کوچک را دنبال می‌کند و آن‌ها را شکار می‌کند. برای امنیت او، وقتی‌که بیرون از خانه، جایی که حصار نداشته باشد؛ باید او را بست تا فرار نکند.

عوامل مؤثر برای تولید یک نژاد خوب

نژاد تحت تأثیر عوامل مختلفی ازجمله وراثت، آموزش و معاشرت قرار می‌گیرد. توله‌های با نژادهای خوب کنجکاو و بازیگوش هستند، مایل‌اند به مردم نزدیک شوند و توسط آن‌ها نگه‌داشته شوند.
برای انتخاب یک توله‌سگ همیشه با یکی از والدین معمولاً مادرسگی که در دسترس است ملاقات کنید. تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها نژادهای های اصیلی دارند که شما می‌پسندید. ملاقات با خواهر و برادر یا سایر اقوام والدین نیز برای ارزیابی وضعیت توله‌سگ هنگام بزرگ شدن مفیداست.

عوامل مؤثر برای تولید یک نژاد خوب
عوامل مؤثر برای تولید یک نژاد خوب

با بردن سگ خود به پارک‌های شلوغ، مکان‌هایی که به سگ اجازه می‌دهد گشت گذار کند و با سگ‌های دیگر دیدن کند. این اعمال به سگ کمک می‌کند تا مهارت‌های اجتماعیش پرورش یابد.

سلامتی سگ ساموید

سامویدها به‌طورکلی سالم هستند، اما مانند همه نژادها مستعد ابتلا به برخی از بیماری‌ها هستند. همه سامویدها به این بیماری‌ها مبتلا نخواهند شد، اما اگر به فکر این نژاد هستید مهم است که از سگ خود آگاهی داشته باشید.
اگر در حال خرید توله‌سگ هستید، یک پرورش‌دهنده خوب پیدا کنید که به شما یک سگ اصیل بدهد.

مجوزهای بهداشتی ثابت می‌کنند که یک سگ برای یک شرایط خاص آزمایش‌شده و ازهر گونه بیماری پاک‌سازی‌شده است. در سگ‌ ساموید، بیماری‌هایی نظیر دیسپلازی مفصل ران، دیسپلازی آرنج، کم‌کاری تیروئید و بیماری فون ویلبراندممکن است مشاهده کنید.

تشریح بیماری‌ها

اولین بیماری گلوکوم است که با افزایش فشار در چشم تعریف می‌شود. به دو شکل اولیه، ارثی و ثانویه دیده می‌شود که در اثر کاهش مایعات در چشم به دلیل بیماری‌های دیگر چشم ایجاد می‌شود. علائم آن از دست دادن بینایی و درد است. درمان و پیش‌آگهی آن بسته به نوع آن متفاوت است. آب‌سیاه با جراحی یا قطره چشمی درمان می‌شود.

دیسپلازی مفصل ران

این‌یک بیماری ارثی است که استخوان ران به‌راحتی در مفصل ران قرار نمی‌گیرد. بعضی از سگ‌ها روی یک یا هر دو پای عقب خود احساس درد و لنگی می‌کنند. اما برخی دیگر علائم ظاهری ناراحتی را نشان نمی‌دهند. (غربالگری با اشعه ایکس مطمئن‌ترین راه برای تشخیص این مشکل است.) درهرصورت آرتروز با افزایش سن سگ ایجاد می‌شود. سگ‌های مبتلابه دیسپلازی مفصل ران نباید پرورش داده شوند. بنابراین اگر در حال خرید توله‌سگ هستید، از پرورش‌دهنده سؤال کنید که والدین ازنظر دیسپلازی مفصل ران آزمایش‌شده‌اند و فاقد مشکلی هستند یا خیر.

گلومرولوپاتی ارثی سگ ساموید

این‌یک بیماری ژنتیکی کلیه است. این وضعیت در سگ‌های نر در سه ماه اول زندگی تا زمانی که علائم ظاهر نشوند، شدیدتر است. مرگ در اثر نارسایی کلیوی معمولاً در ۱۵ ماهگی اتفاق می‌افتد. سگ‌های ماده در ۲ تا ۳ ماهگی علائم خفیف پیدا می‌کنند، اما از نارسایی کلیوی رنج نمی‌برند. تا به امروز، هیچ آزمایش غربالگری ژنتیکی برای گلومرولوپاتی ارثی ساموید در دسترس نیست، اما تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

کشش کشکک

کشش استخوان کشکک یک مشکل رایج در سگ‌های کوچک است. استخوان کشکک همان کاسه زانو است. دررفتگی مفصل استخوان به معنای جابه‌جاشدگی یک قسمت از آناتومی بدن سگ ساموید و سایر سگ ها است. حالت کشش کشککی هنگامی است که مفصل زانو (غالباً از ناحیه عقب) به داخل و خارج از محل خود بلغزد و باعث درد شود. این می‌تواند فلج‌کننده باشد، اگرچه بسیاری از سگ‌ها با این شرایط، زندگی نسبتاً طبیعی دارند.

سگ ساموید
کشش کشکک

کم‌کاری تیروئید

این‌یک اختلال در غده تیروئید است. تصور می‌شود که مسئول این بیماری، بیماری‌هایی مانند صرع، آلوپسی (ریزش مو)، چاقی، بی‌حالی، هایپرپیگمانتاسیون، پودرها و سایر بیماری‌های پوستی باشد. با دارو و رژیم غذایی درمان می‌شود.

دیابت

دیابت نوعی اختلال است که در آن بدن نمی‌تواند سطح قند خون را تنظیم کند. یک سگ دیابتی اشتهای سالمی را از خود نشان می‌دهد، اما به دلیل استفاده نکردن از غذا، وزن کم می‌کند. علائم دیابت عبارت است از: ادرار و تشنگی بیش‌ازحد، افزایش اشتها و کاهش وزن است. دیابت با رژیم غذایی و تجویز انسولین قابل‌کنترل است.

تنگی آئورت ساب والوولار

این‌یک مشکل قلبی است که به دلیل اتصال باریک‌بین بطن چپ و آئورت ایجاد می‌شود. این می‌تواند باعث غش و حتی مرگ ناگهانی شود. از دامپزشک در مورد تشخیص و تجویز درمان مناسب سؤال کنید.

سرطان

علائم سرطان در سگ ساموید شامل تورم غیرطبیعی، زخم یا برجستگی‌هایی که بهبود نمی‌یابند، خونریزی و باز شدن زخم و مشکل در تنفس یا قطع شدن تنفس. درمان‌های سرطان شامل شیمی‌درمانی، جراحی و داروها است.

نگهداری از سگ ساموید

سگ ساموید فعال مناسب آپارتمان یا اتاق‌خواب نیست. خانه‌ای با یک حیاط بزرگ و محصورشده و ایمن بهترین انتخاب است. ازآنجاکه ساموید یک سگ فعال است، به فضای وسیعی نیاز دارد تا جست‌وخیز و بازی کند. او را با ازمایش های مداوم و ورزش به چالش بکشید. به او اجازه دهید تا انرژی خود را مصرف کند. در غیر این صورت به‌احتمال‌زیاد برای سرگرمی خود حفاری یا فرارمی‌کند و یا شروع به جویدن اشیاء اطراف خود می‌کند. اگر علاقمند به داشتن بهترین سگ آپارتمانی هستید، مطلب زیر را مطالعه کنید.

بهترین سگ آپارتمانی

توجه

هر موقع سگ ساموید را به گردش می‌برید حتماً به سگ خود قلاده بزنید تا فرار نکند و گم نشود. سگ ساموید نمی‌تواند دنبال حیوانات کوچک‌تر از خود نرود و به‌راحتی فریب حیوانات کوچک‌تر از خود را می‌خورد؛ پس باید همیشه مراقب سگ خود باشید تا گم نشود.

شرایط آب‌وهوایی

سگ ساموید مانند اجداد شمالی خود، با یک شرایط طبیعی برای آب‌وهوای سرد ساخته‌شده است و او دوست دارد در برف‌بازی کند. بنابراین او با پوشش ضخیم خود می‌تواند به گرما حساس باشد. به او اجازه ندهید هنگامی‌که هوا بسیار گرم است ورزش شدید انجام دهد. فعالیت‌های سطح بالا را به صبح زود یا عصر که خنک‌تر است محدود کنید. در طول گرمای روز، سگ ساموید خود را با پنکه یا تهویه هوا در داخل خنک نگه‌دارید.

شرایط آب‌وهوایی
شرایط آب‌وهوایی

اصول پرورش

اگر یک توله‌سگ ساموید پرورش می دهید، مراقبت ویژه‌ای داشته باشید. سگ ساموید بین چهارتا هفت‌ماهگی به‌سرعت رشد می‌کند و این رشد سریع آن‌ها را مستعد ابتلا به اختلالات استخوانی و آسیب‌دیدگی می‌کند. اگر برای آن‌ها یک رژیم غذایی با کیفیت و کم‌کالری در نظر بگیریم به‌خوبی عمل می‌کنند که رشد سریع آن‌ها را از بین می‌برد.

بعلاوه، اجازه ندهید توله‌سگ ساموید شما وقتی‌که هنوز کوچک است و مفاصل توله‌سگ هنوز کامل و محکم نشده است بر روی سطوح سخت و نامناسب حرکت کند. پرش بیش‌ازاندازه و حمل کردن بار سنگین برای سگ شما مضر است و باعث می‌شود مفاصل سگ از بین برود. بازی‌های عادی روی سطوح نرم (روی چمن) برای سگ شما خوب است. سعی کنید سگ خود را به کلاس‌های چابکی توله‌سگ ببرید تا پرش‌های سگ شما را بیشتر کند.

گام مهم دیگر در تربیت توله‌سگ ساموید معاشرت اجتماعی است. (روشی که توله‌سگ‌ها یا سگ‌های بزرگ‌سال یاد می‌گیرند چگونه با دیگران و سگ‌ها دوستانه رفتار کنند و کنار بیایند)؛ مانند هر سگی، اگر در سن جوانی به‌درستی معاشرت نکرده و در معرض دید افراد، مناظر، صداها و تجربیات مختلف قرار نگیرد، می‌تواند ترسو شود. اگر سگ شما ترسو شده است؛ مطالعه مقاله شجاع کردن سگ، کمک شایانی به شما خواهد کرد.

کلاس‌های رسمی توله‌سگ و اطاعت نیز برای آموزش رفتارهای صحیح سگ‌های سا موید توصیه می‌شود.

تغذیه سگ ساموید

مقدار روزانه توصیه‌شده ۱.۵ تا ۲.۵ فنجان غذای خشک باکیفیت بالا در روز که باید در دو وعده به سگ داده شود. توجه کنید که میزان اندازه‌ی غذا دادن به سگ به چند چیز بستگی دارد:

 • سن
 • ساختار
 • متابولیسم
 • سطح فعالیت سگ

سگ‌ها مانند انسان‌ها هستند و همه آن‌ها به مقدار غذای معین نیاز دارند. تقریباً ناگفته نماند که یک سگ بسیار فعال بیش از یک سگی که هیچ فعالیتی ندارد غذا نیاز خواهد داشت.

کیفیت غذای سگ که خریداری می‌کنید نیز مهم است. هرچه تغذیه سگ شما بهتر باشد؛ سگ ساموید شما تقویت می‌شود و سلامتی سگ شما تضمین می‌شود. توله‌سگ‌های ساموید به رشد آهسته و ثابت نیاز دارند. از یک رژیم غذایی باکیفیت خوب با ۲۲ تا ۲۴ درصد پروتئین و ۱۲ تا ۱۵ درصد چربی نیاز دارند.

تغذیه سگ ساموید
تغذیه سگ ساموید

ورزش دادن سگ ساموید

ساموید خود را با اندازه‌گیری غذای او و تغذیه او دو بار در روز به‌جای این‌که غذا را دائماً بیرون بگذارید، در فرم مناسب نگه‌دارید.
اگر می‌خواهید بدن سگ ساموید شما خوش‌فرم باشد باید غذای سگ را اندازه‌گیری کرد تا کم‌وزیاد نباشد. حداقل روزی دو بار به او غذا بدهید در اندازه مناسب به‌جای اینکه مرتب غذا جلوی او بگذارید. اگر از داشتن اضافه‌وزن مطمئن نیستید آزمایش چشم آزمایش عملی می‌تواند به شما کمک کند.

طریقه آزمایش عملی

ابتدا سگ ساموید خود را از بالا نگاه کنید و سپس انگشتان شست را در امتداد ستون فقرات قرار دهید، انگشتان را به سمت پایین ببرید؛ تا بتوانید دنده‌های او را بدون نیاز به فشار شدید احساس کنید. اگر دنده‌ها زیر انگشتان شما حس نشد سگ شما اضافه‌وزن دارد. در این صورت نیاز به ورزش‌ و رژیم غذایی مناسب دارد.

نظافت و استحمام

ساموید دارای یک پوشش بیرونی نرم و پوشش داخلی ضخیم است. این پوشش می‌تواند سفید، سفید بیسکویتی، سفید خامه‌ای، باشد. البته پس از مدتی موهای سگ به‌شدت ریخته می‌شود.
نگهداری از سگ ساموید می‌تواند دلهره‌آور باشد. برس زدن روزانه هنگام ریختن موی سگ لازم است. هفته‌ای یک یا دو بار لازم است موهای سگ خود را برس بزنید.

هر هشت هفته یک‌بار، یا هر زمان که در موهای سگ خود گل‌ولای مشاهده کردید یا هر زمان که سگ شما بوی بد می‌داد به استحمام نیاز دارد. استحمام ساموید نیز ازنظر زمانی باید موردنظر قرار گیرد و خیلی طولانی نشود. زیرا خیساندن کامل موی سگ ساموید برای او حس خوشایندی ندارد، شستشوی سگ باید با شامپو مخصوص سگ باشد و پس ازشست و شوی سگ از خشک شدن کامل سگ مطمئن شوید.

برس زدن

بسیاری از صاحبان تصمیم می‌گیرند که یک آرایشگر حرفه‌ای برای سگ ساموید خود استخدام کنند. گرچه پرهزینه است، اما کمک می‌کند تا زحمت این کار از دوش صاحب آن برداشته شود. بااین‌حال، هنوز هم باید پشت سر هم به موهای سگ خود برس بزنید.

برس زدن
برس زدن

مسواک زدن دندان‌ها

حداقل دو یا سه بار در هفته برای از بین بردن تجمع باکتری‌هایی که در کمین دندان سگ هستند برای سگ خود مسواک بزنید. اگر می‌خواهید از بیماری لثه و بوی بد دهان سگ جلوگیری کنید، مسواک زدن روزانه حتی بهتر است.

کوتاه کردن ناخن‌ها

برای جلوگیری از شکستگی ناخن و سایر مشکلات، آن‌ها را رها نکنید. ماهی یک یا دو بار ناخن‌ها را کوتاه کنید. اگر می‌توانید صدای برخورد ناخن‌ها را روی زمین بشنوید، بیش‌ازحد بلند هستند. ناخن‌های پای سگ دارای رگ‌های خونی هستند و اگر خیلی کوتاه کنید می‌تواند باعث خونریزی شود. سگ شما ممکن است دفعه بعدی همکاری نکنند؛ بنابراین، اگر تجربه کوتاه کردن ناخن‌های سگ را ندارید، از یک دامپزشک برای گرفتن ناخن استفاده کنید.

مراقبت از گوش‌ها

گوش‌های او باید هفتگی ازنظر قرمزی یا بوی بد بررسی شود که این علامت می‌تواند نشان‌دهنده عفونت باشد. هنگامی‌که گوش‌های سگ خود را بررسی می‌کنید، آن‌ها را با یک پنبه مرطوب با گوش پاک‌کن ملایم و متعادل پاک ‌کنید تا از عفونت جلوگیری کند. چیزی را داخل مجرای گوش نکنید. فقط گوش خارجی را تمیز کنید.

مراقبت کلی

سعی کنید وقتی سگ ساموید شما توله هست او را به مسواک زدن عادت دهید. معاینه دندان‌ها و پنجه‌های او را مرتباً کنترل کنید. هر زمان که سگ شما آراسته و مرتب بود به او پاداش بدهید این کار برای او به یک تجربه مثبت تبدیل می‌شود. هنگامی‌که سگ شما بالغ می‌شود زمینه‌های آزمایش دامپزشکی و سایر موارد را برای سگ خود فراهم‌سازید.

هنگام تیمار کردن، وجود زخم، بثورات، یا علائم عفونت مانند قرمزی، حساسیت به لمس یا التهاب روی پوست، بینی، دهان و چشم‌ها و پاها را بررسی کنید. چشم‌ها باید شفاف، بدون قرمزی و ترشحات باشند. معاینه هفتگی دقیق به شما کمک می‌کند مشکلات احتمالی سلامتی را زود تشخیص دهید.

کودکان و سگ ساموید

سگ ساموید به خانواده خود بسیار وابسته است و کودکان نیز قطعاً شامل آن‌ها می‌شوند. اگر بزرگ‌ترها در مورد چگونگی رفتار با سگ بااحتیاط به کودکان آموزش بدهند، یک ساموید اجتماعی که به‌درستی تربیت شده باشد واقعاً از توجه و همراهی کودکان لذت می‌برد. بهترین نژاد سگ برای کودکان را از دست ندهید.

سگ ساموید
کودکان و سگ ساموید

به دلیل اندازه و قدرت خود می‌تواند به‌راحتی به یک کودک کوچک ضربات متوالی بزند بدون اینکه حتی ازآنچه اتفاق افتاده کسی آگاه شود. بنابراین یک فرد بزرگ‌سال مسئول باید بر همه تعاملات بین بچه‌ها و سگ نظارت کند.

آموزش به کودکان

مانند هر نژاد، همیشه باید به کودکان بیاموزید که چگونه به سگ‌ها نزدیک شده و آن‌ها را لمس کنند تا از گاز گرفتن یا کشیدن گوش طرفین جلوگیری شود. به کودک خود بیاموزید هرگز در هنگام غذا خوردن یا خوابیدن به سگی نزدیک نشود و یا یا به غذای سگ دست نزند. هیچ سگی، هرچقدر هم دوستانه باشد، هرگز نباید بدون مراقبت و نظارت با کودک رها شود.

نکته : به یاد داشته باشید که سگ ساموید علاقه زیادی به شکار طعمه‌ها دارد. برای همزیستی هماهنگ با گربه‌ها و سایر حیواناتی که در یکجا زندگی می‌کنند، آموزش همزیستی و معرفی مناسب ضروری است.پس نظارت دقیق توصیه می‌شود.

سخن پایانی

به پایان مقاله سگ ساموید رسیدیم، امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر به این موضوعات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم!

منبع:

dogtime.com

2 دیدگاه دربارهٔ «سگ ساموید»

  1. سلام
   وقت بخیر
   بسته به حالت ظاهری، رفتاری و همچنین تربیت حیوان قیمت این نژاد متفاوت است؛ اما در بازار ایران معمولا این سگ در بازه‌ی ۱۸ تا ۲۲ میلیون تومن خرید و فروش می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *