گاز گرفتن عروس هلندی

گاز گرفتن عروس هلندی

گاز گرفتن عروس هلندی و جلوگیری از آن

من دوستی داشتم که همیشه از دست عروس هلندیش شاکی بود و می‌گفت هر وقت دستم رو سمتش می‌برم؛ گاز می‌گیره.

یکبار که رفته بودم خونه دوستم، دیدم آره راست میگه؛ اصلاً نمیشه به عروس هلندی نزدیک شد. من عروس هلندی رو آوردم خونه خودمون تا ببینم مشکلش چیه.

حدود ۵ ماه گذشت تا تونستم کاری کنم که دیگه گاز نگیره. الان هم که دارم این مقاله رو می‌نویسم، عروس هلندی نشسته روی شونه‌ام و کُلی با هم رفیق شدیم.

اگر دوست دارین بدونین که چرا عروس هلندی دوستم گاز می‌گرفت و  من چه کار کردم تا این مشکل حل شد؛ تا آخر مقاله رو بخونین.

چرا عروس هلندی گاز میگیرد؟

از عروس هلندی گرفته تا طوطی‌های دیگر؛ مانند ماکائو، همگی دلایل مشترکی برای گاز گرفتن گرفتن دارند. این دلایل شامل موارد زیر هستند.

احساس خطر کرده و ترسیده است

هر حیوانی یک وسیله‌ای برای دفاع از خودش دارد، عروس هلندی نیز از منقارش برای محافظت از خودش استفاده می‌کند.
یکی از دلایل گاز گرفتن عروس هلندی این است که شاید شما را به چشم غریبه‌ای می‌بیند که می‌خواهد به آن صدمه بزند.
این رفتار را زمانی‌که می‌خواهید دستتان را ببرید داخل قفس و عروس هلندی را بگیرید، زیاد می‌بینید. در این مواقع، احساس خطر می‌کند و با نوک زدن، می‌خواهد از خودش دفاع کند.

دستی و رام نیست

عروس هلندی که دستی و رام نشده است، بیشتر و محکم‌تر از عروس هلندی دستی گاز می‌گیرد.
عروس هلندی دستی، خیلی مهربان و خوش‌اخلاق است و تا مجبور نشود صاحبش را گاز نمی‌گیرد. حتی اگر محبور شود با گاز گرفتن چیزی را به شما بفهماند، محکم گاز نمی‌گیرد.
شاید در اوایل رام کردن عروس هلندی، زیاد با گاز گرفتن این پرنده مواجه شوید؛ ولی کم نیاورید و به این فکر کنید که با دستی شدن عروس هلندی، گاز گرفتن عروس هلندی کمتر می‌شود.
اگر عروس هلندی شما به‌خوبی دستی نشده است، مقاله «دستی کردن عروس هلندی» را بخوانید تا با دستی کردن این پرنده، از نوک زدن و گاز گرفتن او خلاص شوید.

هورمون‌هایش تغییر کرده است

در فصل جفتگیری که هورمون‌های عروس هلندی تغییر می‌کند، خلق‌و‌خوی آن هم عوض می‌شود. معمولاً، در این بازه زمانی عروس هلندی پرخاشگر می‌شود و دست شما را گاز می‌گیرد.

هورمون

عروس هلندی در زمان جفتگیری در طبیعت، از گله جدا می‌شود و سوراخی پیدا می‌کند و بعد از آنکه جوجه‌هایش بزرگ شدند؛ دوباره به گله برمی‌گردد.
این رفتار در ذات عروس هلندی‌ها وجود دارد و آن‌ها ترجیح می‌دهند در فصل جفتگیری کسی به آن‌ها نزدیک نشود.

بیش از حد او را نوازش می‌کنید!

اگر در زمانی‌که دارید عروس هلندی را نوازش می‌کنید، دست شما را گاز گرفت؛ بدانید که از محبت زیادی خسته شده است.
شاید در آن لحظه حوصله ندارد و نمی‌خواهد نوازشش کنید. بگذارید به حال خودش باشد و دست از سر او بردارید.

کلاهی سرت گذاشته‌ای که من ندیده بودم!

شاید برای شما هم پیش آمده است که با یک تغییر کوچک در ظاهرتان؛ مثلاً پوشیدن یک کلاه جدید، دوستتان در نگاه اول شما را نشناخته است.
عروس هلندی هم ممکن است گاهی اوقات شما را نشناسد و پیش خودش بگوید: این دیگر کیست؟! مثلاً شاید با عوض کردن مدل موها و یا استفاده از یک کلاه جدید، باعث شده‌اید؛ به شما به چشم یک غریبه نگاه کند.
پس می‌توان گفت، یکی از دلایل گاز گرفتن عروس هلندی، تغییرات ظاهری شما است که باعث می‌شود پرنده شما را نشناسد.

چرا بدون اجازه به قفس من دست زدی!

بعضی وقت‌ها، عروس هلندی حساس می‌شود و دوست ندارد کسی به او نزدیک شود. شاید با گاز گرفتن، بخواهد به شما بگوید: چرا بدون اجازه به قفس من دست زدی؟!
حیوانات معمولاً برای خودشان قلمرویی مشخص می‌کنند، قلمرو عروس هلندی نیز قفس اوست که گاهی اوقات دوست ندارد کسی به آن نزدیک شود.

چرا مثل شکارچی‌ها تند حرکت می‌کنی؟

عروس هلندی یک پرنده است که ذاتاً از شکار شدن می‌ترسد. شاید حرکت سریع و یکدفعه‌ای شما، باعث شود که او فکر کند یک شکارچی هستید و با گاز گرفتن بخواهد از خودش دفاع کند.

چرا بال‌های من را چیدی؟

عروس هلندی هم مثل بقیه پرنده‌ها دوست دارد پرواز کند و ما با چیدن بال‌هایش، این لذت را از آن می‌گیریم.
بعضی عروس هلندی‌ها، از اینکه نمی‌توانند پرواز کنند پرخاشگر می‌شوند و گاز می‌گیرند و بعضی دیگر برعکس هستند.

نکته :

درمورد اینکه چیدن بال‌های عروس هلندی به رام کردن و آموزش دادن به او کمک می‌کند یا نه، اختلاف‌نظر وجود دارد. به‌طورکلی، مخالفان کوتاه کردن پرهای عروس هلندی بیشتر از موافقان آن است.

گاز گرفتن عروس هلندی

چرا غذای خوب به من نمی‌دهی؟

حتماً دیده‌اید، انسان‌ها به‌خاطر مریضی کمی بی‌حوصله و پرخاشگر می‌شوند.

وقتی عروس هلندی به‌خوبی تغذیه نکند، بدنش ضعیف و بیمار می‌شود. پس می‌توان گفت، شاید گاز گرفتن عروس هلندی به‌خاطر سوءتغذیه باشد.

شما می‌توانید از طریق سایت یا اپلیکیشن واسط کالا، از فروشگاه‌های معتبری که غذای عروس هلندی را با قیمت مناسب می‌فروشند، خرید کنید.

چرا به من توجه نمی‌کنی؟

گاهی اوقات عروس هلندی می‌خواهد با گاز گرفتن به شما بگوید که از دست شما ناراحت است.

عروس هلندی خیلی اجتماعی است و دوست دارد مرتب به آن توجه کنید. حالا اگر شما کم‌لطفی کنید و برای او وقت نگذارید، عصبی می‌شود. عصبی شدن همانا و گاز گرفتن همانا.

چرا عروس هلندی نر گاز می‌گیرد؟

این سؤالی است که خیلی‌ها می‌پرسند که چرا عروس هلندی نر، ماده را گاز می‌گیرد؟

اگر شما بخواهید عروس هلندی ماده‌ای را با نر جفت کنید، احتمالاً با رفتارهای پرخاشگر و تهاجمی نرها مواجه خواهید شد.

نرها، خیلی مراقب هستند که کسی وارد قلمرو و محل زندگی آن‌ها نشود. زمانی‌که شما یک ماده را درون قفس عروس هلندی نر قرار می‌دهید، نر می‌ترسد که ماده قلمروی آن را از چنگش بیرون بیاورد.

شاید عروس هلندی نر، به این راحتی با ماده جفت نشود؛ ولی جالب است بدانید که وقتی جفتش را انتخاب کرد، هرگز با ماده دیگری جفت نمی‌شود.

اگر دیدید عروس هلندی نر خیلی ماده را گاز می‌گیرد، آن‌ها را از هم جدا کنید؛ چون احتمال کشته شدن ماده وجود دارد.

اگر می‌خواهید بدانید که عروس هلندی شما نر است یا ماده، مقاله «تشخیص جنسیت عروس هلندی» را بخوانید.

حتماً این سؤال برایتان پیش آمده که

آیا نباید نر و ماده را کنار هم بگذاریم؟

مطمئناً می‌توانید آن‌ها را با هم نگه دارید، فقط کمی صبر و حوصله می‌خواهد.

شاید کمی طول بکشد که عروس هلندی‌ها با هم جفت شوند ولی تا آخر عمر با هم می‌مانند.

برای اینکه بتوانید عروس هلندی نر و ماده را راحت باهم جفت کنید، مدتی قفس‌های آن‌ها را کنار هم بگذارید.

قفس‌ها نباید خیلی دور و یا خیلی نزدیک باشند. آن‌ها باید همدیگر را ببینند و از پشت میله‌ها ارتباط برقرار کنند.

بعد از مدت کوتاهی، یکی ار عروس‌هلندی‌ها را از قفس خارج کنید و کمی با آن بازی کنید. دوباره آن را داخل قفس بگذارید تا استراحت کند. این کار را با هر دو انجام دهید تا حس حسادت و قلمروطلبی آن‌ها کمتر شود.

بعد از چند روز می‌توانید هر دو را داخل یک قفس بگذارید؛ ولی مواظب رفتار آن‌ها باشید. اگر دوباره شاهد گاز گرفتن عروس هلندی بودید، آن‌ها را جدا کنید.

جفت

چرا جوجه عروس هلندی گاز میگیرد؟

اینکه چرا جوجه عروس هلندی گاز میگیرد، دو دلیل می‌تواند داشته باشد.

دیده‌اید کودکان، دوست دارند به همه چیز دست بزنند و آن را لمس کنند. جوجه عروس هلندی نیز این حس کنجکاوی را دارد و از منقارش برای لمس همه چیز استفاده می‌کند.

پس اولین دلیل این که چرا جوجه عروس هلندی گاز میگیرد، به حس کنجکاوی او مربوط می‌شود.

دلیل دوم، مربوط می‌شود به اینکه منقار در پرنده‌ها، کار دست در انسان‌ها را انجام می‌دهد. پرنده‌ها عادت دارند با منقارشان به تنه درختان و … آویزان شوند و بالا بروند.

یکی از دلایل گاز گرفتن جوجه عروس هلندی این است که او نمی‌تواند پرواز کند و با منقار به دست شما قلاب می‌شود تا به بالا برسد.

پس دومین پاسخ به این سؤال که چرا جوجه عروس هلندی گاز میگیرد، این است که این گاز گرفتن طبیعی است و او قصد آسیب رساندن به شما را ندارد.

علت نوک زدن عروس هلندی به قفس

حتماً دیده‌اید که عروس هلندی منقارش را به دیواره‌ها یا کف قفس می‌زند. علت نوک زدن عروس هلندی به قفس شامل موارد زیر است.

تعیین کردن قلمرو

عروس هلندی با نوک زدن به قفس، می‌خواهد بگوید که اینجا خانه من است و به آن نزدیک نشوید. معمولاً نرها این کار را بیشتر انجام می‌دهند.

جلب توجه

ممکن است یک عروس هلندی با نوک زدن به قفس، بخواهد توجه عروس هلندی دیگر و یا حتی توجه شما را جلب کند.

تمیز کردن منقار

اگر دیدید که عروس هلندی بعد از غذا خوردن، به قفس نوک می‌زند، احتمالاً می‌خواهد نوکش را تمیز کند.

خب، تا اینجای مقاله متوجه شدیم که چرا عروس هلندی گاز می‌گیرد. حتماً داستانی که نصف و نیمه در مقدمه تعریف کردم را خاطرتان هست و منتظر هستید که بقیه آن را بشنوید. برویم تا ادامه داستان را برایتان تعریف کنم.

ادامه داستان رام کردن عروس هلندی دوستم

تا وقتی که عروس هلندی در خانه دوستم بود، همیشه قفسش تک‌و‌تنها داخل اتاق بود و این یکی از دلایلی بود که پرنده عصبی شده بود و گاز می‌گرفت.

وقتی عروس هلندی را به خانه آوردم، قفسش را در جایی که خودمان نشست و برخاست داشتیم، قرار دادم. با این کار، عروسی هلندی، ما را به‌خوبی می‌دید و با ما آشنا شده بود.

عروس هلندی دوستم، خیلی وقت بود پرواز نکرده بود و وقتی در قفسش را باز کردم، باز هم تا چند روز پرواز نکرد. او چند روزی در خانه گشت‌و‌گذاری کرد تا اینکه کم‌کم خودمانی شد و پرواز کرد.

گاز گرفتن عروس هلندی

وقتی دستم را به سمتش می‌بردم، گاهی اوقات گاز می‌گرفت؛ ولی من خونسردی خودم را حفظ می‌کردم و در یک فرصت مناسب، دوباره دستم را به سمتش می‌بردم. این کار را آنقدر تکرار کردم تا متوجه شد من خطری برای او ندارم و روی دستم نشست.

من چند پرنده دستی دیگر در خانه داشتم که مرتب روی دست و شانه من می‌نشستند و عروس هلندی با دیدن آن‌ها، تشویق می‌شد که به سمت من بیاید و بعد از ۵ ماه توانستم آن را دستی کنم.

چکار کنیم عروس هلندی گاز نگیرد؟

برای درمان گاز گرفتن عروس هلندی، کافی است به چند لحظه قبل از گاز گرفتن فکر کنید، تا متوجه شوید چرا این کار را انجام داد. در ادامه چند نکته برای درمان گاز گرفتن عروس هلندی را به شما خواهیم گفت.

دستتان را عقب نکشید

معمولاً وقتی عروس هلندی دست شما را گاز می‌گیرد، شما دستتان را از قفس خارج می‌کنید. بعد از چند بار تکرار این کار، عروس هلندی می‌فهمد که با گاز گرفتن می‌تواند صاحبش را کنترل کند؛ به همین دلیل، به این رفتارش ادامه می‌دهد.

بهتر است دست خود را به‌آرامی از جلوی منقارش کنار بیاورید و بی‌حرکت درون قفس نگه دارید تا بفهمد دست شما ضرری برای او ندارد.

معمولاً عروس هلندی محکم گاز نمی‌گیرد؛ ولی اگر دیدید دارد به دست شما آسیب می‌رساند، دستتان را به آرامی بیرون بیاورید و راهکارهای دیگر را امتحان کنید.

عروس هلندی را مجازات نکنید!

دادوفریاد کردن، ضربه زدن به قفس، آب پاشیدن روی عروس هلندی و یا پوشاندن قفس؛ گره‌ای از کار باز نمی‌کند.

می‌دانم که وقتی دستتان درد می‌گیرد، خیلی سخت است که جلوی خودتان را بگیرید و فریاد نزنید. ولی اگر بدانید دادوفریاد کردنِ شما، نتیجه عکس دارد، می‌توانید خودتان را کنترل کنید.

وقتی شما بر سر عروس هلندی داد می‌زنید، روی آن آب می‌پاشید و …، او فکر می‌کند که توانسته با گاز گرفتن توجه شما را جلب کند؛ پس دوباره این کار را تکرار می‌کند.

از طرف دیگر، ضربه زدن به قفس، آب پاشیدن روی آن و … ممکن است باعث ترسیدن عروس هلندی شود. ترس و اضطراب یکی از علت‌های افسردگی و گوشه‌گیر شدن عروس هلندی است.

اگر پرنده، شما را گاز گرفت نباید عکس‌العملی از خود نشان دهید؛ چون عروس هلندی باید یاد بگیرد که گاز گرفتن راه درستی برای برقراری ارتباط نیست.

مجازات

به او بفهمانید که از دستش ناراحت هستید

وقتی عروس هلندی روی دست شماست و بدون اینکه هیج اتفاقی بیفتد، دستتان را گاز می‌گیرد؛ باید کارهای زیر را انجام دهید.

اگر امکان دارد، عروس هلندی را روی زمین بگذارید و نگاهتان را از او برگردانید. ولی اگر نمی‌توانید او را از دستتان جدا کنید، دستتان را دور نگهدارید و به او نگاه نکنید.

با این کارها، به او می‌فهمانید که از دستش ناراحت هستید و یک حس ناامیدی شدیدی به او القا می‌کنید. او با این کار می‌فهمد که صاحبش را آزرده‌خاطر کرده است.

به پرنده بگویید “نه“!

در زمان گاز گرفتن عروس هلندی باید به او بگویید «نه» یا «نکن». همزمان که به او می‌گویید «نه»، باید روی خود را از او برگردانید تا متوجه شود شما را نارحت کرده است.

شما باید با یک عروس هلندی که گاز می‌گیرد، صبورانه رفتار کنید. رفتار حیوانات یک‌شبه تغییر نمی‌کند و ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا عروس هلندی به رفتار بد خود پایان دهد. پس صبور باشید!

حواسش را پرت کنید

گاهی اوقات که گاز گرفتن عروس هلندی زیاد تکرار می‌شود، باید با یک اسباب‌بازی و یا خوراکی موردعلاقه آن، حواسش را پرت کنید.

نکته مهم :

اگر بعد از گاز گرفتن به او اسباب‌بازی و خوراکی بدهید، انگار که دارید او را تشویق می‌کنید. پس چطوری حواسش را پرت کنیم؟

به‌محض اینکه دیدید عروس هلندی منقارش را باز کرده و می‌خواهد گاز بگیرد، اسباب‌بازی یا خوراکی در دهانش قرار دهید؛ نه بعد از گاز گرفتن.

مطمئن شوید خواب کافی دارد

عروس هلندی به ۱۲ الی ۱۳ ساعت خواب بدون مزاحمت و در تاریکی نیاز دارد. در زمان استراحت مزاحم او نشوید؛ وگرنه پرخاشگر می‌شود و گاز می‌گیرد.

به تغذیه عروس هلندی اهمیت بدهید

برای جلوگیری از سوءتغذیه باید از انواع دانه‌ها، میوه‌ها، سبزی‌ها و صیفی‌جات استفاده کنید. اگر می‌خواهید بدانید چه غذاهایی و چه مقدار باید به عروس هلندی بدهید؛ مقاله «» را مطالعه کنید.

یکسری از غذاها هستند که برای عروس هلندی ضرر دارند و منجر به مرگ او می‌شوند؛ پس واجب شد مقاله «غذاهای ممنوعه برای عروس هلندی» را بخوانید.

پرهای عروس هلندی را کوتاه کنید

در مورد کوتاه کردن یا نکردن پرهای عروس هلندی، اختلاف‌نظر وجود دارد. برخی‌ها می‌گویند؛ بلند بودن پرهای بال عروس هلندی، او را پرخاشگر می‌کند.

برخی دیگر می‌گویند که اگر بال‌ها کوتاه باشند و پرنده نتواند پرواز کند عصبانی می‌شود و بیشتر گاز می‌گیرد.

گاز گرفتن عروس هلندی

خلاصه، این یک راهکار است که شما می‌توانید آن را امتحان کنید تا ببینید گاز گرفتن عروس هلندی شما با کوتاه کردن بال‌ها، کمتر می‌شود یا خیر.

خوشحال می‌شویم نظر و تجربه‌تان در مورد تأثیر کوتاه کردن بال عروس هلندی بر روی گاز گرفتن آن را، در بخش نظرات برای ما و خوانندگان دیگر بنویسید.

قفس درست‌و‌حسابی برای عروی هلندی بخرید.

عروس هلندی مانند هر طوطی دیگر، به جای کافی برای باز کردن بال‌هایش و بازی کردن نیاز دارد. قفس عروس هلندی باید به‌اندازه‌ای بزرگ باشد که در آن احساس راحتی و آرامش کند.

اگر قفس عروس هلندی، کوچک باشد، او را عصبانی می‌کند و احتمال اینکه شما را گاز بگیرد بیشتر می‌شود.

از آنجایی‌که، هنگام نگهداری عروس هلندی توجه به قفس آن اهمیت زیادی دارد؛ نویسندگان ما در یک مقاله جداگانه، ویژگی‌های قفس عروس هلندی را توضیح داده‌اند.

اسباب‌بازی برایش بخرید

عروس هلندی عاشق بازی و شیطنت کردن است. این پرنده از بازی کردن با اسباب‌بازی‌ها لذت می‌برد و حالت‌های تهاجمی او کمتر می‌شود.

انواع مختلفی از وسایل بازی در پت‌شاپ‌ها (فروشگاه حیوانات خانگی) وجود دارد. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از طریق سایت یا اپلیکیشن واسط کالا این وسایل را با قیمت مناسب تهیه کنید.

برای اینکه اسباب‌بازی برای عروس هلندی تکراری نشود، دو یا سه نمونه اسباب‌بازی بخرید. یک اسباب‌بازی داخل قفسش بگذارید و وقتی دیگر به آن توجه نکرد، آن را بردارید و اسباب‌بازی دیگری به او بدهید. وقتی اسباب‌بازی جدید هم برای او تکراری شد، دوباره قبلی را به او بدهید. مطمئناً عروس هلندی یادش نمی‌ماند که این اسباب‌بازی همان قبلی است و برایش تازگی دارد.

وسایلی مثل رول دستمال کاغذی، دکمه‌های بزرگ و محکم و اشیای براق نیز برای او جذابیت دارند و با آن‌ها بازی می‌کند.

درمان گاز گرفتن عروس هلندی در فصل جفتگیری

تغییرات هورمونی، معمولاً در تابستان و پاییز اتفاق می‌افتد؛ در این زمان، شما باید شرایط عروس هلندی را درک کنید و صبر کنید تا از این مرحله عبور کند.

در فصل جفتگیری با انجام چند کار، عروس هلندی را آرام کنید.

 • دمای محیط را کم کنید.
 • از یک رژیم غذایی مقوی و مناسب برای جفتگیری استفاده کنید.

در مقاله «تولیدمثل عروس هلندی»، همه نکاتی را که لازم است درباره تولیدمثل و جفتگیری عروس هلندی بدانید، گفته شده است.

گاز گرفتن عروس هلندی

درمان گاز گرفتن جوجه عروس هلندی

درست است که جوجه عروس هلندی به‌خاطر کنجکاوی گاز می‌گیرد؛ ولی نباید اجازه دهیم این کار به یک عادت تبدیل شود. باید حواس آن را پرت کنیم.

اگر جوجه عروس هلندی بیش از اندازه گاز می‌گیرد، به‌محض اینکه منقارش را باز کرد تا گاز بگیرد؛ یک اسباب‌بازی نرم درون منقارش بگذارید.

سؤالات شما

آیا گاز گرفتن عروس هلندی خطرناک است؟

معمولاً عروس هلندی آنقدر محکم گاز نمی‌گیرد که دست شما را زخم کند؛ مگر آنکه خیلی او را عصبانی کرده باشید و یا خیلی زیاد احساس خطر بکند و بخواهد از خودش دفاع کند.

آیا گاز گرفتن عروس هلندی درد دارد؟

اگر عروس هلندی دستی باشد و دلایلی مثل خسته‌بودن، سوءتغذیه، کمبود محبت و تغییرات هورمونی باعث گاز گرفتن شده باشد، به احتمال زیاد، خیلی آرام گاز می‌گیرد. در این مواقع، در حدی منقارش را فشار می‌دهد که شما هیچ دردی را احساس نمی‌کنید؛ چون می‌خواهد از این طریق با شما حرف بزند.
اما اگر عروس هلندی دستی نباشد؛ چون دلش برای شما نمی‌سوزد و شما را دشمن و شکارچی خود می‌داند، احتمالاً محکم گاز بگیرد.
این‌ها احتمالات است و در عروس هلندی‌های مختلفی، فرق دارد.

علت گاز گرفتن عروس هلندی دستی چیست؟

گاز گرفتن عروس هلندی دستی، یک راهی برای صحبت کردن با شماست. گاهی اوقات، او با گاز گرفتن می‌خواهد به شما بگوید:
خسته‌ام و می‌خواهد استراحت کنم.
از بس غذای درست‌وحسابی به من ندادی، سوءتغذیه گرفته‌ام.
من از این رنگ لباست خوشم نمی‌آید.
چرا به من توجه نمی‌کنی؟
زیادی من را نوازش می‌کنی، لطفاً بگذار به حال خودم باشم.
و … .

در این مقاله چه چیزهایی گفته شد؟

گاهی اوقات گاز گرفتن عروس هلندی برای صاحبان آن‌ها، به یک معضل تبدیل می‌شود و نمی‌دانند چطور آن را حل کنند.

عروس هلندی زبان ندارد که به شما بگوید چه می‌خواهد و یا چطور است، به‌همین دلیل، برای حرف زدن با شما از منقارش استفاده می‌کند.

شما اگر بدانید که چرا عروس هلندی گاز میگیرد، خیلی راحت می‌توانید این عادت را از سر پرنده بپرانید.

گاز گرفتن عروس هلندی، مثل پانتومیم است و باید از روی رفتار پرنده متوجه منظور او بشوید.

دستی نبودن عروس هلندی، خسته و بی‌حوصله بودن او، بدرفتاری‌های شما با این حیوان زبان‌بسته و … می‌توانند دلایل گاز گرفتن باشند.

در این مقاله به تمامی چراهای شما جواب داده‌ایم؛ مثلاً شما پرسیده‌اید که

چرا عروس هلندی گاز میگیرد؟

چرا جوجه عروس هلندی گاز میگیرد؟

چرا عروس هلندی نر گاز میگیرد؟

و … .

امیدوارم با خواندن این مقاله، بتوانید جلوی گاز گرفتن عروس هلندی خود را بگیرید و از بودن با این پرنده زیبا و دوست‌داشتنی لذت ببرید.

برای خرید و فروش عروس هلندی و یا هر حیوان دیگر، می‌توانید به‌صورت کاملاً رایگان، از اپلیکیشن و یا سایت واسط کالا استفاده کنید.

اگر به عجائب حیوانات و یا مطالب علمی مفید در مورد آن‌ها علاقه دارید، ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

منبع:

threebirdsandacloud.wordpress.com

exoticdirect.co.uk

16 دیدگاه دربارهٔ «گاز گرفتن عروس هلندی»

 1. سلام من سه روزه که عروس هلندی خریدم جنسش مادس
  ب حدی گاز میگیره ک ناخن رو دستمو شکست ولی بازم بیخیال نشدم
  الان تمام دستم زخمح
  الان من چیکار کنم واقعا خیلی خشنح

 2. سلام و وقت بخیر
  من دوتا عروس نر دارم، بزرگه تقریبا یک سالشه. از سه چهار ماهگی که آوردیمشون هردو آزاد میگردن و بازی میکنن و خوب میخورن و میخوابن.
  عروس بزرگه تا یکی دو ماه پیش با همه دوست بود، رو سر و کله شون مینشست، بوس میداد. الان همه رو گاز میگیره و اجازه نمیده کسی بهش دست بزنه، فقط خودمو نمیزنه و اجازه میده نازش بدم.
  چه کنم گاز نگیره؟

 3. من تقریبا سه سال پیش ی عروس هلندی نر ۶ ماهه گرفتم
  از همون اول گاز میگرفت
  اصلا اجازه نمیده بهش دست بزنیم
  محکم نمیگیره فقط به حالت هشداره
  پارسال یه جوجه ماده براش گرفتیم که با هم دوست بشن
  ماده میذاره بهش دست بزنیم اما وقتی میبینه نر نوک میزنه اونم گارد دفاعی میگیره
  چیکارشون کنم که دیگه گاز نگیرن
  ممنون از مطلبتون

 4. سلام خسته نباشید

  برادر من یه عروس هلندی نر داره
  که از همون اول رام بود خیلی روی دست میومد گاز اصلا نمیگرفت و همش میخوند
  یک عروس ماده رو آوردیم اون عروس ماده از زمانی که اومدش از قفس بیرون نمیومد و نمیزاشت بهش دست بزنیم و جیغ میکشید و هروقت عروس نر میومد بیرون از قفس هی جیغ میزد تا اون برگرده توی قفس پیشش باشه.
  عروس ماده چون از بس میترسید بال هاشو زخمی کرده بود بخاطر همین مجبور شدیم بفرستیم بره.
  بعد رفتن اون عروس حس کردیم عروس نر ناراحته یکم بنابراین یه عروس ماده دیگه آوردیم که خیلی رام هم هستش.
  الان یک هفتس عروس نر دیگه نه نمیخونه نه بازی میکنه و روی دست به هیچ عنوان نمیاد و فقط میشینه توی قفس و چرت میزنه. اگرم دست بزنیم گاز میگیره.
  داریم دیوونه میشیم
  باید چیکار کنیم؟

  1. سلام وقت بخیر
   اگه قبلا راحت روی دست میامده و الان نمیاد شاید ناشی از قهر کردن پرنده باشد
   معمولاً اگر عروس هلندی با شما قهر کند، گوشه‌ای از قفس ساکت و بی‌توجه به شما می‌نشیند
   شما ببینید چه شرایطی رو تغییر دادید که منجر به این رفتار شده است
   شرایط رو به حالت اولیه برگردانید و میتونید از پرنده عذرخواهی کنید
   ممنون از وقتی که برای خواندن مطالب وبلاگ واسط کالا گذاشتید

 5. سلام خسته نباشید
  بیخشید من. یه هفتس عروس هلندی جوجه اوردم پرهاش تازه کامل شدن رو دستم میاد ولی همچنان گاز میگیره و چیزی جز برزن نمیخوره میشه راه حل بگید؟
  و اینکه هر وقت از قفس میاد بیرون میره یه گوشه ای که دیده نشه

 6. سلام من دوتا عروس هلندی دارم یکی ۸ ماهه دومی ۴ماه اون بزرگه از تخم که دراومد در پشتش یک چین خوردگی بزرگ داره یعنی ستون مهرهای پشتش یک سانت بالا اومده الان هم هیچ مشکلی نداره هم خوب غذا میخوره هم شاده ودر ضمن حرف میزنه اسم خودشو میگه و میگه بوس بده بوس بده چند بار تکرار میکنه فقط همین نمیدونم چرا چیز دیگه یاد نمی گیره اما سوال مهم این بود آیا در آینده این چین خوردگی استخوان براش مشکل ایجاد میکنه یا نه ممنون

 7. وقتتون بخیر.عروس من ۵ماهشه و کاملا دستی و رامه وقتایی که روی شونمه مدام دور گردنمو گاز میگیره کلا هرجای پوست ک باشه گازش میگیره البته مثل خوردن دونه نوک میزنه ازروی عصبانیت نیست. دلیلش چیه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *