علت ترس عروس هلندی

علت ترس عروس هلندی

عروس هلندی یکی از محبوب‌ترین پرندگان خانگی به‌حساب می‌آید که طرفداران زیادی دارد. باید مراقب این پرنده‌ی بسیار باهوش و حساس باشید تا نترسد. اگر ترسید باید حتما علت ترس عروس هلندی را بررسی کنید. ترس او می‌تواند حتی باعث مرگ او شود؛ برای جلوگیری از این اتفاق با ما همراه باشید تا شما را با علل و راهکاها آشنا سازیم.

عروس هلندی پرنده‌ای از خانواده طوطی‌سانان است که دم بلندی دارد و زیستگاه اصلی آن استرالیا است. این پرنده زیبا یکی از محبوب‌ترین پرندگان خانگی است. نام علمی عروس هلندی (Nymphicus hollandicus) است و در زبان انگلیسی به آن کاکاتیل ( cockateil) می‌گویند.

این پرنده را در زادگاهش استرالیا بانام‌های کوآریون، ویرو، طوطی کاکادو و یا طوطی کاکل‌دار نیز می‌شناسند. در ایران این پرنده با نام عروس هلندی شناخته‌شده است که ترجمه نام علمی پرنده است.

اگر دوست دارید درباره این پرنده زیبا اطلاعات بیشتری کسب کنید مقاله عروس هلندی را مطالعه کنید.

ترس شبانه عروس هلندی

کم پیش می‌آید این پرنده زیبا در طول روز دچار ترس شود.

به نظر می‌رسد پرنده عروس هلندی بیش از هرگونه پرنده دیگری از ترس شبانه رنج می‌برد.

منظور از ترس شبانه این است که آن‌ها در تاریکی و آرامش شب به‌راحتی دچار ترس می‌شوند.

هر نوع اختلال، اعم از سایه، سروصدا، نور شدید یا هوای خنک ناگهانی، می‌تواند یک عروس هلندی را بترسند.

این موضوع علاوه بر بد بودن برای یک پرنده خانگی خطرناک هم هست و برای صاحب آن نیز ناراحت‌کننده است.

دلایل ترس عروس هلندی

برای کمک به درک علت ترس عروس هلندی و اینکه چرا از این ترس باعث آسیب شدید به این پرنده می‌شود، باید در طبیعت به عروس هلندی نگاه کنیم.

یک گله عروس هلندی وحشی زمان زیادی از روز را روی زمین برای جستجوی می‌گذراند. این موضوع برای این پرندگان خطرناک است. به همین دلیل این پرنده‌ها می‌توانند با سرعت زیادی از زمین ارتفاع بگیرند.

سرعت وهوش عروس هلندی

عروس‌های هلندی دارای واکنش‌های بسیار سریع و در پرواز عمودی بسیار قدرتمند هستند. این موضوع باعث می‌شود این پرندگان بتوانند به‌خوبی از چنگال شکارچیان روی زمین که جان آن‌ها را تهدید می‌کنند فرار کنند.

در طول شب در جنگل سروصدا زیادی توسط دیگر ساکنین جنگل تولید می‌شود. این سروصداها در زمان خواب عروس‌های هلندی ادامه دارد. همچنین در طول شب نور ستارگان و ماه به جنگل روشنایی می‌بخشد و عروس‌های هلندی در زیر این نور می‌خوابند.

سرعت و هوش
سرعت بالای عروس هلندی در پریدن

حالا کمی با طبیعت این پرنده آشنا شدیم وقت آن رسیده است که علت ترس این پرنده زیبا را بفهمیم.
سه عامل اصلی در ترس عروس هلندی نقش زیادی دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

سکوت

وقتی در جنگل سکوت حاکم می‌شود، در اغلب مواقع نشان‌دهنده خطر حاد است.

در این مواقع گله عروس هلندی دچار ترس و اضطراب شدید می‌شوند و واکنش آن‌ها به‌شدت افزایش می‌یابد. بنابراین جای تعجب نیست که سکوت و به دنبال سروصداهای جنگل، می‌تواند به‌طورجدی یک عروس هلندی را بترساند. پس اولین علت ترس عروس هلندی سکوت است.

حال ما با این واقعیت روبرو می‌شویم که نگه‌داشتن یک عروس هلندی به‌عنوان یک حیوان خانگی در قفس می‌تواند این حیوان را بترساند و باعث می‌شود این پرنده احساس وحشت و عذاب کند. زیرا آن‌ها نمی‌توانند از این وضعیت تهدیدآمیز فرار کنند، بنابراین این موضوع آن‌ها را به دیوانگی می‌کشاند.

قرار گرفتن در قفس

یکی دیگر از دلایل ترس عروس هلندی ریشه در غریزه پرواز عمودی با سرعت‌بالای این حیوان دارد که با قرار دادن این پرنده در قفس از او گرفته می‌شود و باعث به هم ریختن این پرنده می‌شود؛ نتیجه این موضوع این است که عروس هلندی از میله قفس خود را به پایین می‌اندازد و به طرز وحشیانه‌ای شروع به بال زدن می‌کند و به دیواره‌های قفس برخورد می‌کنند که باعث وحشت‌زده شدن این پرنده می‌شود. لذا دومین علت ترس عروس هلندی قرار گرفتن در قفس است.

تاریکی

چشم‌های عروس‌های هلندی در تاریکی بسیار کم سو است. این موضوع ممکن است باعث شود این پرندگان در تاریکی به خود آسیب زیادی بزنند.

این اتفاق همچنین می‌تواند باعث ناراحتی پرندگان دیگر شود، مانند فنچ یا شاخسار. اما، به‌طورکلی آن‌ها به‌اندازه عروس‌های هلندی از این مشکل رنج نمی‌برند. پس سومین علت اصلی ترس عروس هلندی از تاریکی است.

اگر این پرنده در تاریکی به خود آسیب بزند حتی این آسیب‌ها گاهی اوقات می‌توانند کشنده باشند. اگر عروس هلندی دیگری در نزدیکی، داخل یا خارج از خانه نگهداری شوند، این موضوع می‌توانند مانند دومینو بر روی بقیه عروس هلندی‌ها نیز تأثیر بگذارد.

همه آن‌ها به‌سرعت وحشت‌زده می‌شوند و خود را به دیوار قفس یا خانه خود می‌کوبند و حتی نمی‌دانند که منبع ترساندن چیست.

آرام کردن عروس هلندی بعد از ترس

سریع‌ترین راه برای آرام کردن استرس شدید عروس هلندی آسیب‌دیده، روشن کردن یک چراغ در نیمه‌شب است.

پس از روشن کردن چراغ با آرامش به قفس نزدیک شوید و با لحنی آرام‌بخش با پرنده صحبت کنید. در کنارش بمانید و آرام صحبت کنید یا آواز بخوانید تا زمانی که عروس هلندی به‌آرامی به واقعیت برگردد. پس از انجام این کارها شما به‌وضوح شاهد آرام شدن این پرنده خواهید بود.

مطلب چگونه عروس هلندی را رام کنیم؟ بهترین راهنما برای شما در مورد آرام سازی این پرنده است.

روشن کردن چراغ
روشن کردن چراغ در شب برای عروس هلندی

مشاهده عروس هلندی در شوک می‌تواند برای صاحب آن کاملاً نگران‌کننده باشد.

نشانه‌های ترسیدن و اضطراب عروس هلندی شامل: ضربان قلب بالا، بالا و پایین شدن سینه پرنده، پف کردن محسوس پرها و چشمان پرنده است.

اگر این علائم را در عروس هلندی خود مشاهده کردید نباید آن را از قفس بیرون بیاورید؛ شما باید آن را در قفس رها کرده و فقط یک چراغ برای او روشن کنید و ازآنجا دور شوید و به او اجازه دهید که به حالت قبل بازگردد.

استرس عروس هلندی

اگر عروس هلندی صبح‌ها هنوز به‌وضوح از استرس رنج می‌برد، باید بلافاصله قفس آن را در یک مکان آرام و گرم قرار دهید.

ارزن، غذا مثل تخم‌مرغ و آب فراوان به او بدهید و اجازه دهید از این غذاها تغذیه کند.

این کار می‌تواند از استرس عروس هلندی بکاهد. پیشنهاد دهید تا او را به نوشیدن و تغذیه خود ترغیب کند.

اگر می‌خواهید درباره غذای عروس هلندی اطلاعات دیگری به دست آورید مقاله غذای عروس هلندی چیست؟ می‌تواند کمک زیادی به شما کند.

عوارض ترس عروس هلندی

اگر پس از یک دوره وحشتناک ترس شبانه، پرنده آسیب‌دیده است، یک بررسی از سرتاپا انجام دهید.

آسیب به سر یک اتفاق معمول است. اگر عروس هلندی شما دچار خون‌ریزی یا شکستگی در محل سوراخ‌های بینی شده است شما باید هر چه سریع‌تر جلوی خون‌ریزی را بگیرید. یک‌راه سریع برای جلوگیری از جریان خون آغشته کردن آن به یک پوشش خوب از آرد ذرت است.

اگر این عمل خونریزی را متوقف نکرد، وقت آن است که از یک دامپزشک کمک بگیرید.

اگر خونریزی در بخش آسیب‌دیده تمام‌شده است شما باید عروس هلندی را از قفس بیرون آورید چون ممکن است این پرنده با برخورد به دیوارهای قفس دوباره دچار خون‌ریزی شود.

اگر یکی از پرهای عروس هلندی دچار آسیب شده است باید آن پر را جدا کنید چون ممکن است با برخورد با اجسام مختلف دچار خون‌ریزی شود.

پرندگان توانایی از دست دادن بیش‌ازحد خون را ندارند. یک‌چهارم قاشق چای‌خوری، خون زیادی برای یک عروس هلندی است!

روش صحیح ترمیم پر عروس هلندی

اگر به‌اندازه کافی اعتمادبه‌نفس دارید که شاخه پر را خودتان جدا کنید با ما همراه شوید.

یک پنس کوچک را تا حد امکان به پر بمالید و محکم اطراف آن را نگه‌دارید. اگر شخص دیگری پرنده را در آغوش داشته باشد، این کار به‌راحتی انجام می‌شود. سپس، شاخه پر را به‌طور ثابت و محکم به جهتی که در آن رشد کرده بیرون بکشید. آرد ذرت را بمالید و بلافاصله پس از برداشتن پر به منطقه فشار دهید تا جریان خون متوقف شود.

اگر از انجام چنین روشی راضی نیستید، عروس هلندی خود را در اسرع وقت نزد دامپزشک پرندگان ببرید تا وی در صورت لزوم پرنده را بررسی کرده و با آن معالجه کند.

عروس‌های هلندی ممکن است در هنگام ترس شبانه به‌طور تصادفی به بال‌های خود آسیب بزنند. حال از کجا بفهمیم که آیا بال پرنده ما سالم است؟ این مسئله را می‌توان با تماشای دقیق عروس هلندی بررسی کرد.

اگر بال‌ها کاملاً کشیده شوند، بدون اینکه ناراحتی آشکاری برای پرنده ایجاد شود، بال پرنده آسیبی ندیده است.

علت ترس عروس هلندی
عروس هلندی

پیشگیری از ترس عروس هلندی

بهترین اقدام پیشگیرانه که می‌تواند برای جلوگیری از ترس در شب انجام شود، تأمین روشنایی سطح پایین در شب برای عروس هلندی است.

برخی از دارندگان عروس هلندی دریافته‌اند که فقط پوشاندن قسمتی از قفس در شب، درنتیجه اجازه ورود مقداری نور بصری، باعث کاهش دفعات ترس شبانه نیز می‌شود.

این اقدامات تضمینی برای جلوگیری از تکرار آسیب‌های شب نیست، اما در صورت بروز یک وضعیت بالقوه مضر می‌تواند به آرامش پرنده کمک کند.

شاید عروس هلندی شما بعد از ترسیدن جیغ بزند .علت جیغ زدن عروس هلندی بهترین راهنما برای کمک به شما است.

مشکل در عدم درک پرنده از یک حرکت ناگهانی مثل سروصدا یا نور در بیشتر مواقع باعث ترس شبانه برای اکثر عروس هلندی‌ها می‌شود. بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که هر چه بیشتر اقدامات پیشگیرانه انجام دهید و هرچه مالک برای چنین اتفاقی آمادگی بیشتری داشته باشد، احتمال کم شدن درد و رنج پرنده و بهبود سریع آن بیشتر خواهد بود.

9 راز مهم در ترس عروس هلندی

 • حیوانات شب، جوندگان و حشرات در تاریکی به پرواز درمی‌آیند.
 • گربه‌ها و سگ‌ها در حال حرکت هستند و یا ناگهان از نزدیک میو یا پارس می‌کنند.
 • سایه‌هایی که روی قفس حرکت می‌کنند.
 • جریان ناگهانی هوای خنک
 • رعد و برق
 • آتش‌بازی
 • چراغ‌های چشمک‌زن، مانند چراغ‌های جلوی اتومبیل
 • دیرتر خوابیدن یا دیر آمدن یکی از اعضای خانواده
 • همچنین گزارش‌شده است که عروس هلندی‌ها لحظاتی قبل از زلزله در مورد قفس‌های خود دچار ترس شدید می‌شوند.

نکاتی برای پیشگیری از ترس عروس هلندی

 • شب‌ها عروس هلندی را در تاریکی کامل فرونبرید. نور کمی را برای آن فراهم کنید. سعی کنید وقتی می‌خواهید بخوابید یک چراغ را برای عروس هلندی روشن کنید تا این پرند کمتر بترسد. شاید علت ترس عروس هلندی شما تاریکی است.
 • حدود 30 دقیقه قبل از کم شدن نور، به عروس هلندی مقداری غذا معمولی بدهید. با این کار به آن‌ها چیزی می‌دهید که به‌جای ترس از نزدیک شدن به شب، منتظر آن باشند.
 • قفس را کاملاً با پارچه‌ای سیاه نپوشانید. یک پوشش در سه طرف و تا حدی در بالای آن می‌تواند امنیت را ایجاد کند؛ اما همچنان آن‌ها را قادر می‌سازد محیط اطراف خود را مشاهده کنند.
 • قفس عروس هلندی را نزدیک خود نگه‌دارید این کار باعث می‌شود که صدای عروس هلندی را بشنوید یا حتی آن را ببینید با این کار شما می‌توانید به‌راحتی از شرایط عروس هلندی خود باخبر شوید و در صورت مشاهده رفتار عجیب به کنار او بروید او را آرام کنید.
علت ترس عروس هلندی
نزدیک نگه داشتن عروس هلندی در کنار خود

دوری از مکان نا آشنا

قفس عروس هلندی خود را در شب به مکانی ناآشنا منتقل نکنید. عروس‌های هلندی موجودات حساسی هستند پیشنهاد می‌شود تا حد امکان مکان آن را جابجا نکنید و اگر می‌خواهید قفس را جابه‌جا کنید بهتراست این کار را در روز انجام دهید تا عروس هلندی در زمان خواب به آن مکان عادت کرده باشد. شاید علت ترس عروس هلندی شما این موضوع است؛ البته این موضوع بعد از چند روز از بین می‌رود و پرنده به مکان جدید عادت می‌کند.

 اگر می‌خواهید قفس عروس هلندی خود را عوض کنید یا یک اسباب‌بازی جدید به او معرفی کنید، بهتر است این کار را در ابتدای روز انجام دهید، بنابراین عروس هلندی زمان زیادی برای عادت کردن به آن‌ها دارد.

اطمینان حاصل کنید که پرده‌های اتاق به‌درستی بسته‌شده‌اند، از این موضوع اطمینان حاصل کنید اگر پرده‌ها به‌درستی نصب‌شده باشند، نور ناشی از ماشین‌های عبوری در خیابان پرنده خانگی شمارا اذیت نمی‌کند و جلوی ترس آن را هم می‌گیرد.

اگر در کنار خیابان پر رفت‌وآمد زندگی می‌کنید بهتر است بیشتر به این نکته توجه کنید. شاید علت ترس عروس هلندی شما این است.

اطمینان حاصل کنید که عروس هلندی شما خواب کافی دارد و آن را در یک محیط آرام و با نور کافی قرار دهید. توجه داشته باشید اگر باید برای این کار پرنده را جابه‌جا کنید این کار را در طول روز انجام دهید.

کلام آخر

عروس هلندی یک پرنده زیبا و پرطرفدار است. ما در این مقاله سعی کردیم علت‌های ترس عروس هلندی را به شما بگوییم و به شما یاد دهیم که اگر عروس هلندی در زمان ترس به خود آسیب زد چه‌کاری را برای بهبودی آن انجام دهید و بعد علت‌های ترسیدن این پرنده در خانه و راهکارهای جلوگیری از ترس این موجود را به شما گفتیم. امیدواریم بامطالعه این مقاله علت ترس عروس هلندی خود را فهمیده باشید و بتوانید آن را رفع کنید. همچنین امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید.

اگر می‌خواهید یک عروس هلندی بخرید می‌توانید با نصب اپلیکیشن واسط کالا و مراجعه به دسته‌ی حیوانات اینکار را به راحتی انجام دهید. در این اپلیکیشن بهترین اجناس و حیوانات به قیمت مناسب خرید و فروش می‌شوند.

همچنین مقاله نکات خرید عروس هلندی می‌تواند به شما کمک زیادی کند. البته در سایت واسط پت مطالب بسیاری زیادی در هر زمینه و راجع به عروس هلندی قرار داده شده است و شما می‌توانید در وبلاگ ما آن‌ها را دنبال کنید.

پرسش و پاسخ

آیا شب می تواند علت ترس عروس هلندی باشد؟

بله. تریک و تنهایی شب نیز می تواند بر ترس او اثر داشته باشد. البته گاهی اوقات پرنده به این تاریکی عادت کرده است و زمان زیادی در شب بوده است که موجب ترس او نمی شود.

دلیل ترس پرنده های دستی چه چیز است؟

خرید یک پرنده دست‌پرورده لزوماً به این معنا نیست که با در دست گرفته شدن مشکلی نداشته باشد. اینکه شما را نوک نمی‌زد به این معنا نیست که از لمس و نوازش شدن خوشش می‌آید.

آیا با همیشه دست زدن به پرنده می‌توان به کم شدن ترس او کم کرد؟

نه. اگر کسی به شما مشت بزند آیا شما دوست دارید بیشتر این کار را انجام دهد؟! مجبور کردن پرنده برای عادت کردن به چیزی، به‌ندرت موثر است، مگر اینکه زبان بدن پرنده را دانسته و هماهنگ با آن عمل کنید.
محدود و محصور شدن در دست، ترسناک‌ترین وضعیت برای پرنده است چراکه نمی‌تواند از اولین مکانیسم دفاعی خود که «پرواز» است استفاده کند.
اگر پرنده را به زور کنترل کرده و حرکت آنها را محدود کنیم، باعث خواهیم شد که انسان را به عنوان تجربه‌ای منفی به‌یاد بسپارند و این خلاف چیزی است که ما انتظار داریم.

منابع

be.chewy.com

تبلیغات
vasetpet-content

87 دیدگاه دربارهٔ «علت ترس عروس هلندی»

 1. سلام من عروس هلندیم هشت ماهشه همش حرف میزد میخوند بازی میکرد دیروز دخترم ک پنج سالشه حواسش نبود لگدش کرد سمت راست گوشش پرای نارنجیش ریخته گوشش دیده میشه از دیروز یک کلمه هم حرفف نزده فقط آب میخورد ک از امروز کم کمکی داره ارزن میخوره ولی فقط از دیروز ک این اتفاق براش افتاده فقط می‌خوابه یه هر از گاهی بلند میشه کمی راه میره و خودش و میخوارونه و به خودش کش میاد بازم چشاش و میبنده و یه هر از گاهی سرشو تکون میده صداش ک میزنم سرشو تکون میده چیکار کنم فقط از دیشب کارم شده گریه کردن خواهش میکنم کمکم کنید

  1. سلام وقت بخیر
   چند روزی صبر کنید تا ترسش کم کم برطرف شود اگه این رفتارش ادامه دار شد با یک دامپزشک مشورت نمایید
   ممنون از اینکه مطالب وبسایت واسط پت رو دنبال می کنید

  2. سلام من یه عروس هلندی نر خریدیم ۲ روز میشه که غذا هم کم خورده وقتی دستم رو میبرم داخل می‌ترسه میره اینور اونور
   و اصلا صداشم در نمیاد بعضی موقع ها یه صدایی میده
   من چیکار کنم گه اون نترسه

   1. فریبا زمانی

    سلام کاربر گرامی
    پرنده‌تون دستی بوده؟
    اگر دستی نبوده، مقاله «دستی کردن عروس هلندی» رو بخونین و اگر تا حالا چنین مشکلاتی نداشته، در همین مقاله «علت ترس هلندی» راهکارهای حل این مشکل گفته شده.

 2. سلام لطفا جواب منو بدین خانومم کچلم کرده الان حواسم نبود جوجه عروس هلندیم اومد زیر پام سریع پامو برداشتم از روش ولی خیلی ترسیده نمیتونه خوب راه بره کتشم درست برنمیداره لطفا راهنماییم کنین

  1. سلام وقت بخیر
   در همین مقاله ای که مطالعه کردین گفته شده چگونه عروس هلندی را بعد از ترس ارام کنیم
   سریع‌ترین راه برای آرام کردن استرس شدید عروس هلندی آسیب‌دیده، روشن کردن یک چراغ در نیمه‌شب است.

   پس از روشن کردن چراغ با آرامش به قفس نزدیک شوید و با لحنی آرام‌بخش با پرنده صحبت کنید. در کنارش بمانید و آرام صحبت کنید یا آواز بخوانید تا زمانی که عروس هلندی به‌آرامی به واقعیت برگردد. پس از انجام این کارها شما به‌وضوح شاهد آرام شدن این پرنده خواهید بود.
   خواندن مقاله چگونه عروس هلندی را رام کنیم هم بهتون کمک خواهد کرد

   1. نیاز به راهنمایی

    سلام من یه عروس هلندی خریدم ۵روز میشه پریروز در قفس رو بازی کردم اومد بیرون کمی بازی کرد رفت قفس دیروز هم در قفس را باز کردم اصلان بیرون نیومد کمی باچوپ زدم آروم قفس بعدش پشیمان شدم الان امروز اصلان صداش در نمیاد ولی غذا می خوره مشکل چیه لطفا لطفا راهنمایی کنیم

    1. سلام دوست عزیز
     کار شما باعث ناراحتی عروس هلندی‌تون شده، باید از دلش در بیارین.
     مرتب بهش سر بزنین و باهاش حرف بزنین و محبت کنین.
     عروس هلندی، پرنده‌ی خیلی اجتماعی است که زود وابسته و زود هم دلخور میشه؛ باید بیشتر مراقب رفتارهاتون باشین؛ به‌خصوص که اون رو تازه از صاحبش جدا کردین و همین مسئله هم باعث ناراحتی اون شده

    2. سلام عروس هلندی من دستی نیست امروز از قفس اومده بود بیرون گرفتم دوباره انداختمش تو قفس چند دیقه نفس نفس زد و دهنشو باز کرد ولی بعدش درس شد الان عادیه رفتارش نگرانم اتفاقی براش بیفته از کجا بفهمم ترسش جدی نیست؟یا اتفاقی نیفتاده براش

     1. فریبا زمانی

      سلام دوست عزیز
      نفس‌نفس زدنش به‌خاطر استرس زیاد بوده و الان که دیگه نفس کشیدنش عادی شده؛ جای نگرانی نداره. در این مواقع اگر امکان داره اجازه بدین خودش قفسش رو پیدا کنه و بره داخل قفس.

 3. پرنده من یک عروس هلندی هست
  حدود دوهفته پیش اخرای شب بود ک پرندمون گذاشتیم داخل قفسش تا بخوابه بعد چن دقیقه پرنده من شروع کرد به زدن خودش به در و دیوار داخل قفس ما شوکه شدیم و زیاد اهمیت ندادیم چون پرندس و ممکنه از هرچیزی بترسه، تا امروز که دوست برادرم گفت، این پرنده ها قابلیت شناسایی ارواح رو دارن:)

 4. سلام من یه عروس هلندی سه چهار ماهه دارم که حدود پنج شیش کلمه حرف میزد دو هفته پیش به شهری دیگه بردمش اونجا خیلی ترسید لال شد و جز یه کلمه چیزی نمیگه هی پف میکنه میخوابه ولی اشتها داره راهنمایی کنید خوب میشه؟ ممکنه از ترسش باشه؟

 5. سلام خدمت دوستان
  عروس هلندی(بالغ) من دیشب ناگهانی ترسید بعد از آروم کردنش اون رو تو قفس گذاشتم ولی از صبح نه غذایی میخوره و نه آب تحرکی نداره و حرف هم نمیزنه فقط خوابه و آب بالا میاره
  میتونه از ترس باشه لطفا راهنماییم کنید🙏
  این اولین باره که ی همچنین حالتی داره خیلی سرحال و خوب بود هر روز صبح اون بیدارمون میکرد ولی امروز حال نداشت

 6. سلام عروس هلندی جن رومیبینه ؟؟؟بعضی وقتها حس میکنم چیزی میبین من نمیبینم ۳تاشون بیرون قفس میزنن خودشون به پرده ای که نصب کردم که محافظ باش خودشون به درودیوارنزنن همیشه اینجورنیستن ها مثلا امروز شوهر خونه بود من رفتم حمام بعد اومدم بیرون لباس میپوشیدم یهو دیدم جیغ بلندی ازترس زدن ۳تاشون تو تورپروازو خودشون میزدن به تورو قفسشون فقط جیغ میزنن تا ۵ دقیقه هر۳تاشون اینطرف اونطرف میزنن تامیرم پیششون هی دل دل ومیلرزن انگار چیزی میبینن میخاستم بدونم امکان داره جن ببینن؟؟صدایی چیزی نبود که بخان بترسن آخه

 7. سلام من یه عروس هلندی دارم وقتی پنجره باز بود رفته بود حیاط همسایه خیلی ترسیده بود الان خیلی نگرانشم چیکار کنم

   1. سلام یه عروس هلندی ۲ونیم ماهه دارم از جفت پا فلجه مدفوعشم خیلی بد بوع و زیاده
    دکتر بردم گفته خوب نمیشه باید منتظر مرگش باشه
    ولی خیلی داره اذیت میشه یه کاری هست که انجام بدم زودتر بمیره اینقدر عذاب نکشه

 8. سلام من یک عروس داریم وقتی حرف میزنیم واقعا خیلی میترسه و سرش رو تکون میده چیکار کنم لطفا جواب بدید

  1. سلام طوطی من وقتی اسباب بازی هاروو میبینه جیغ میزنه و فرار میکنه همیشه همینه درست بگو نیست بعد حتا غذا هم نمیخوره از ترس اسباب بازی مشکل خیلی بدیکه خوب بشو نیست

 9. سلام لطف کنید در باره تغییر مکان (خونه صاحب عروس هلندی) مدت غذا نخوردن یا خیلی کم خوردن و تقریبا چند روزه و در کل چند روز طول می‌کشه عادت کنه و تو این مدت چ کار هوایی ممکنه بکنه

 10. خیلی ممنون از مقاله مفیدتون. اما عروس هلندی من چند روزی هست که در طول روز دچار ترس ناگهانی میشه و حرکت های سریع و شوک زده انجام میده درحالی که محیط نرماله انگار جن زده میشه یه لحظه مثل اینکه کسی هولش بده درصورتی که هیچکس نزدیکش نیست! نمی‌دونم واقعا چکار کنم

  1. از چیزی قبلاً شاید ترسیده ، یادش میوفته ، یا سوسکی مورچه ای میبینه حتی با دیدن سایه هم امکان داره بترسه ، داخل قفسشو چک شاید از چیزی توش هست باعث ترس شده ، و سه طرف قفسی را با پارچه ای اگر باشه سبز بپوشان

 11. سلام من عروس خریدم و تجربه ی در نگه دارای عروس ندارم
  عروس من شبها میخوابه و غذا میخوره و صبح ها خودشو به قفس میزنه و وقتی بیرون میاد اروم میشه و غذا هم کم میخوره و از ادما میترسه نمیدونم چطوری هم اروم کنم و هم بهم عادت کنه

  1. این عادتشه چون هنوز بهت عادت نکرده دونه بریز تو دست خودت بهش بده کم کم بهت اعتماد می کنه

 12. با سلام ، جوجه عروس نر ۲ ماهه ای گرفتم و الان تقریبا ۵ ماه هست که داریمش، عادت کرده بهمون فقط نسبت به دست حساسه ، انگشت که میبری طرفش گاز میگیره! دوستم داره هی نازش کنیم ولی تا متوجه انگشتمون میشه گاز میگیره

 13. سلام لطفا راهنمایی کنید من عروس هلندیم به شدت از پشه کش میترسه توی تابستون وقتی پشه کش میدیم جیغغغ میزدو پرواز میکرد امروز ناگهانی در کمدو باز کردمو پشه کش رو دید و به شدت ترسید دلیل ترسش چیه ؟؟ با پشه کش هیچ کاری باهاش نکردم

 14. سلام وقت بخیر عروس هلندی من۲ماهشه شوهرم داشت دراز میکشید هواسش نبود موند زیر سریع بلند شد پرنده اولش یه جیغ کوچیک زد بعد پاهاش باز شد انگار فلج شد بعد درست شد خداروشکر الان ساکته اصلا صداش در نمیاد نگرانم چیکارکنم کمکم کنید

 15. سلام شبتون بخیر
  یکی از بچه های عروس هلندی من خیلی ترسو هست وقتی از قفس میاریم بیرون عقبکی میره و میخواد یکجا قایم بشه الان بعد از چند روز به طور خیلی ناگهانی نوک این جوجه سیاه سیاه شده
  میتونه علتش ترس باشه یا بیماری داره؟

  1. زهرا سامره

   سلام کاربر عزیز
   اصولا جوجه عروس هلندی ها وقتی به بلوغ میرسند نوکشون تغییر رنگ پیدا میکنه و روز به روز تیره تر میشود.
   آیا این تیرگی که شما میگید یکدفعه و خیلی زیاد بود؟

 16. سلام استاد.من تازه جوجه دوماهه گرفتم توجابه جای ترسیده بادردسرتوقفس انداختمش.الان دوروز خیلی سروصدا میکنه بالا پایین میپره وچیزی هم نمیخوره راهنمایی کنید لطفا

  1. زهرا سامره

   سلام مهدی عزیز
   سعی کن ی محیط آروم براش فراهم کنی. خیلی بهش فشار نیار و کمتر دور و برش باشید که استرسش زیاد نشه .
   ی محیط آروم براش فراهم کنید تا کم کم به آرامش برسه.

 17. سلام من یه عروس هلندی نر دارم نه ماهش هست بچه توپ وزد به قفسش محکم الان ترسیده داره میلرزه تعادل هم نداره ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام من یه جوجه عروس هلندی۱ماهه دارم امروز آوردمش بیرون سرلاک بدم چون پدرش تنها نمیرسه بهش غذا بده مادرش یهو از رو سرش پرواز کرد جوجشم پرید پرواز کرد خورد به دیوار افتاد بعد از اون دیگه نتونست رو پاهاش واسته بنظرتون چش شده وبرای درمانش باید چکار کنم لطفا اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

 18. سلام من یک هفتس عروس هلندی ۲ ماهه خریدم حالابا اینکه محیط خونه بسیار آروم و سکوته اما همش دقت میکنه تا صدای کلاغ از بیرون بشنوه و همین که میشنوه بشدت جیغ میزنه و بیقراری میکنه
  نمیدونم دیگه چیکار کنم ایا میشه جاشو تغییر بدم همش ؟ چون هر قسمت از خونه یه برهه از زمان صدای تلوزیون اینا هست ولی اتاق این پرنده ساکته

 19. سلام حدودا یک ماهه که عروس هلندیمو گرفتم تقریبا عادت کرده با اعضای خانواده و روی شونمم به راحتی میشینه اما به دست خیلی حساسه و از فاصله ی چند سانتی هم سعی داره گاز بگیره علتش چیه؟

 20. سلام من عروس هلندیم پرواز کرد افتاد توی قابلمه اب داغ پاش سوخت بعد از اون به بعد دیگه حرف نمیزنه چکار کنم حرف بزنه

 21. سلام من عروس هلندیم رو حدودا 3 ماهه دارمش و الان یک ساله هستش خونمون رو به دلایلی برای یک شب تخلیه کردیم و عاروس هم رو با خودم آوردم یه خونه ی دیگه ولی از صی که بیدار شده هیچی نمیگه و قراره برگردیم امروز خونه ی خودمون آیا اشکالی نداره و حالش خوبه یا ممکنه باهام قهر کرده باشه چون وقتی میرفتم پیشش هیچوقت بهم اینجوری پرخاش نمیکرد

 22. سلام من دوتا عروس هلندی دیشب برام خریدن ولی اصن صدانمیکنن و حتی وقتی میخواسم جابه جاشون کنم و بذارمشون تو قفس بزرگ تر ترسیدن و دستمو گاز گرفتن باید چیکارکنم نمیدونم واقعا حتی براشون اهنگ میذارم صدای خودشونو ازگوگل گذاشتم اصن انگار به انگار

  1. سلام چون تازه محیط جدید اومدنو هنوز اشنا نیستن. باید کم کم باهاشون ارتباط برقرار کنید.اصلا بهشون فشار نیارید که باعث استرس و ترس بیشتر پرنده هاتون میشن.

 23. در روز عروس هلندی کاملا دستی هست ولی وقتی شب میشه حالت تهاجمی میگیره. دلیلش چیه؟

  1. خیلی از پرنده ها شبا استرس میگیرن عادیه .سعی کن ی مکان و شرایطی براش فراهم کنی که استرسش کمتر بشه.

  2. سلام خواهشن جواب منو بدین
   عصری عروس من داشت میگشت یک دفعه گربه گرفت به دندان و فرار کرد به هر بدبختی بود از دهان گربه گرفتمش ولی دو کاش زخم سطحی برداشته ولی خون نمیاد…خیلی هم ترسیده….ولی فقط یک گوشه نشسته فقط چرا میزنی آب میخوره ولی دانه اصلا نمیخوره..
   لطفاً اگه میشه کمکم کنید که خوب بشه….ممنون

 24. سلام من یه عروس هلندی۹ماهه دارم باهامم خیلی خوبه
  ولی بعضی شب ها می ترسه هم چراغ روشن می کنیم هم سروصدا کمه
  هروقت می ترسه دیگه نمیره تو قفسش خیلی نگرانشم ممنونم

  1. سلام
   سعی کن دلیل ترسسشو پیدا کنی. تو این شرایطم مجبورش نکن بره تو قفس چون استرسش بیشتر میشه.

 25. سلام وقت بخیر عروس هلندی ۷ ماهه دارم از ۳ ماهگی خریدمش کاملا رام و دستی و حدود ۱۰ کلمه حرف میزد ولی حدود ۱۰ روزه که کلا لال شده و هیچ صدایی ازش درنمیاد و انگاری سرما خورده فضلش سبز شده و دایم تو خوابه ازش مراقبت کردم کمی بهتر شده ولی نگران این سکوت و فضله و خواب زیادشم و در ضمن خیلی بد غذاست تقریبا جز دان و ماکارونی چیزی نمیخوره

  1. هرچه زودتر پرندتو ببر پیش ی دامپزشک خب منتظر چی هستی؟؟؟
   البته اینا عوارض بیماری ام میتونن باشن ولی واسه اینکه مطمئن بشی با ی دام پزشک مشورت کن.

 26. سلام من یه عروس لوتینو خریدم سه روز تو خونه بود پروازم میکرد تو خونه تا اینکه خورد به دیوار امد پایین از همون موقع پاهاشو نمیتونه استفاده کنه بردم پیش دامپزشک گفت مشکل نداره فقط ترسیده ولی یه هفتس اینجوریه باید چه کاری انجام بدم که از پاهاش استفاده کنه

 27. سلام وقت بخیر
  عروس هلندی من ۸ ماهه هست نیمه های شب بود یهو دیدیم خودشو داره به دیواره های قفس میزنه و آروم نمیشه از قفس که بیرون آوردیم بازم خودشو به دیوار میزد تا ۵ دقیقه همینجوری بود که بعدا اروم شد
  میخواستم بدونم این ترس واسه چی بود

 28. سلام خسته نباشید.مرسی بابت مطالب مفیدتون. من یه عروس هلندی نر هشت ماهه خریدم که قبلا دستی بوده. به من تقریبا عادت کرده تا ازش دور میشم یجور صدام میزنه.از آب می‌ترسه نمی‌دونم چجوری باید ترسش رو از آب از بین ببرم.مچکر میشم کمکم کنید.

 29. سلام من یه عروس هلندی خیلی شیطون و بازیگوش داشتم حرفم میزد الان نزدیک به پنج ماه دارمش خیلی نا خواسته یهو رفت تو لوله جارو برقی گیر کرد وقتی اوردمش بیرون حالش یجوریه چشاشو همش میبنده و میخوابه اصلا صداش در نمیاد مثل قبل بازیگوشی نمیکنه هیچیم نمیخوره نمیدونم باید چیکار کنم خیلی ترسیدم خواهش میکنم کمکم کنید دوس دارم مثل قبل شیطونی کنه😭😭

  1. سلام مهری عزیز
   پرنده هنگام قرار گرفتن در لوله جارو برقی آسیب دیده لطفا او را سریعاً نزد یک دام پزشک ببرید.
   امیدواریم حال پرنده شما به زودی خوب شود و به شیطونی های قبل بپردازید. بچه های تیم واسط کالا را از حال پرنده خود بی خبر نزارید.

 30. سلام ما یک عروس هلندی داریم که به شدت به ما وابستگی دارد امروز چون بالهایش بلندشده بود از خانه خارج شد و پرواز کرد میخواست برگرده ولی راه رو بلد نبود و مسافت زیادی رو رفته بود و چند نفر میخواستن اون رو بگیرن وقتی اوردیمش خونه هیچی نمیخوره همش قایم میشه حرف نمیزنه و پرهاش رو پف کرده حتی بزنیمش هم حرف نمیزنه خیلی نگرانشم

  1. سلام شیدا عزیز
   متاسفانه پرنده شما دچار ترس و استرس شدیدی شده است؛ سعی کنید او را تحت فشار قرار ندهید تا حال او خوب شود. محیط امن و راحتی برای او فراهم کنید و زیاد دور او را شلوغ نکنید تا به آرامش برسد.
   از اینکه مشکلتان را با ما در میان گذاشتید سپاسگزاریم . ما را از اوضاع روحی پرنده خود بی خبر نزارید و بازهم به وبسایت واسط پت سر بزنید.

 31. سلام من عروس هلندیم رو ۳ روزه خریدم دوست نداره از قفس بیاد بیرون‌ و وقتی میارمش بیرون دوباره برمیگرده تو ی قفس و اینکه ۲ ماه هستش و وقتی دستم رو میبرم جلوش نمیاد روی دستم بعضی مواقع که حواسش نیست میاد روی دستم سریع میپری و فکر میکنم از ارتفاع میترسه

  1. سلام کاربر گرامی
   پرنده شما هنوز نتوانسته کاملا به محیط و شما عادت کند. سعی کنید ابتدا با او یک رفتار دوستانه داشته باشید تا با شما ارتباط نزدیک تری برقرار نماید.

 32. سلام من دوتا عروس هلندی دارم .دکتر گفته نرو وماده هستن.اما به شخصی که توکار کبوترها هست نشون هم دادم و گفتن نر وماده هستن.اما تو یه قفس نمیمونن همه میزنن. و یه مشکل بزرگ هم اینه که خیلی وقته از قفس های جداگانه استفاده میکنن.یکی از عروس هلندی هام نصفه شب ها گاهی اوقات میترسه و خودشو به قفس میکوبه و چند شب پیش وقتی نصفه شب پریده از خواب دم هاش رو کنده بود و‌کل قفس پر بود از دم ریخته شده .میخواستم بدونم علتش چیه و چه کاری باید انجام بدم.

  1. سلام کاربر گرامی
   این کار عروس هلندی شما یک نوع رفتار اعتراضی است. باید در ابتدا خودتان او را از برخی وسایل دور کنید تا ببینید بهتر نمی‌شود.

   1. سلام من یه جوجه عروس هلندی۱ماهه دارم امروز آوردمش بیرون سرلاک بدم چون پدرش تنها نمیرسه بهش غذا بده مادرش یهو از رو سرش پرواز کرد جوجشم پرید پرواز کرد خورد به دیوار افتاد بعد از اون دیگه نتونست رو پاهاش واسته بنظرتون چش شده وبرای درمانش باید چکار کنم لطفا اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

   2. سلام من یه جوجه عروس هلندی۱ماهه دارم امروز آوردمش بیرون سرلاک بدم چون بابای جوجه عروس تنها نمیرسه بهشون غذا بده مامان جوجه هم پرهاشون میکنه ومیزنشون و جداش کردم از بچه هاش امروز از قفسآوردم بیرون یهو از رو سرش پرواز کرد جوجشم پرید پرواز کرد خورد به دیوار افتاد بعد از اون دیگه نتونست رو پاهاش واسته بنظرتون چش شده وبرای درمانش باید چکار کنم لطفا اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

 33. سلام من دیشب یه عروس هلندی ۲ ماهه خریدم از وقتی اومده ترسیده و از جاش تو قعس تکون نخورده هس میکنم از دیشب تا الان آب و غذا هم نخورده همش انگار میلرزه هیچیم باهاش صحبت میکنم انگار بد تره چکار کنم

  1. سلام کاربر عزیز
   شما در ابتدا باید آن‌ها را در دو قفس جداگانه نگهداری کنید تا به مرور زمان به بودن یکدیگر عادت کنند و باهم کنار آیند.

  2. سلام ۲تا عروس هلندی دارم که دیشب گزاشتمش تویه اتاق تاریک بعد چیز هم کشیدم روش ولی دست ببری ترفشون یه صدایی مثل هیس در میارن مشگل نداره ؟

  1. زهرا سامره

   سلام کاربر گرامی
   محیط مهیج و تحریک کننده، و الگودهی زودهنگام به پرنده توسط صاحبش موجب فعل و انفعالات در او می‌شود، برخی از پرندگان تماس فیزیکی با انسان را تحمل نمی‌کنند و از آن ترس دارند. شما می‌توانید اول با بازی‌های چشم، زبان و بدن و انواع دیگر از بازی ها پرنده را با خودتان آشنا کنید.

   1. سلام من ۳روزه عروسمو خریدم میلرزه بعد هیچی نمیخوره میری سمتش میلرزه بعدمیره یه جا قائم میشه ممنون میشم بگین آلتش چیه .😭😭😢😭😭😭😭

    1. سلام سارا عزیز
     فقط به خاطر اینکه محیطش عوض شده استرس داره . سعی کنید زیاد بهش فار نیارید و کمتر نزدیکش بشید تا به محیط جدید عادت کنه.

     1. سلام عروس هلندی جن رومیبینه ؟؟؟بعضی وقتها حس میکنم چیزی میبین من نمیبینم ۳تاشون بیرون قفس میزنن خودشون به پرده ای که نصب کردم که محافظ باش خودشون به درودیوارنزنن همیشه اینجورنیستن ها مثلا امروز شوهر خونه بود من رفتم حمام بعد اومدم بیرون لباس میپوشیدم یهو دیدم جیغ بلندی ازترس زدن ۳تاشون تو تورپروازو خودشون میزدن به تورو قفسشون فقط جیغ میزنن تا ۵ دقیقه هر۳تاشون اینطرف اونطرف میزنن تامیرم پیششون هی دل دل ومیلرزن انگار چیزی میبینن میخاستم بدونم امکان داره جن ببینن؟؟صدایی چیزی نبود که بخان بترسن آخه

     2. سلام سمیرا عزیز
      احتمالا همین پرده باعث استرسشون میشه. ی چیزی تو اون محیط داره آزارشون میده و استرسشونو بیشتر میکنه . سعی کنید دلیل اصلیشو بفهمید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *