راهنمای جامع خرید یخچال دست دوم

راهنمای جامع خرید یخچال دست دوم

مانند اکثر لوازم خانگی‌های دیگر، مدت زمان کارکرد وسیله یکی از فاکتورهای اساسی است که باید هنگام خرید یک دستگاه دست دوم مورد توجه قرار بگیرد. در این میان ۱۰+ سال به معنای فرسوده شدن قطعات داخلی است.
با روش مناسب نگهداری، پرداخت و تعمیر به موقع، می‌توان آن را با شرایط به وجود آمده ترمیم کرد. اگر در حال خرید یخچال هستید، ممکن است در یابید که یک وسیله دست دوم می‌تواند در هزینه‌ها صرفه جویی کند. یخچال و فریزرهای دست دوم از نظر صرفه‌جویی در هزینه می‌توانند مزایای آشکاری داشته باشند، اما مهم است که قبل از خرید چند مسئله را در نظر بگیرید. با ما همراه باشید تا با هم راهنمای خرید یخچال دست دوم را مرور کنیم.

در نظرگرفتن ابعاد فضا

ابتدا ابعاد فضایی را که یخچال شما قرار است در آن قرار بدهید را اندازه‌گیری کنید. در نظرگرفتن این نکته هنگام خرید هر یخچال و فریزری مهم است. شما باید هنگام خرید یک وسیله دست دوم کاملاً دقت کنید. به یاد داشته باشید که برای تهویه هوا به ۵ سانتی‌متر در کناره‌ها و پشت و ۳۰ سانتی‌متر فضا، در بالا نیاز دارید.

سؤالات متداول و مهم

هنگام خرید یخچال دست دوم، بهتر است به مارک‌های معروف و مدل‌های زیر پنج سال بیشتر دقت کنید. به احتمال زیاد مدل‌های جدید از انرژی کمتری بهره می‌برند. لازم است هنگام خرید از فروشنده بپرسید که:

 • آیا یخچال مشکل خاصی دارد؟
 • چه مدت‌زمانی کار کرده است؟
 • علت فروش یخچال چیست؟
 • ظاهر یخچال ضربه خورده است؟
 • آیا تاکنون تعمیر شده است؟

روش‌های افزایش طول عمر وسایل منزلتان را می‌توانید در مقاله زیر مطالعه بفرمایید.
بهترین روش افزایش طول عمر اجناس منزل

محدوده قیمت

با توجه به این که یخچال فریزرها در مدل‌های متنوعی نظیر ساید بای ساید، درب از بالا و دو قلو در بازار عرضه می‌شوند، انتخاب یکی از آن‌ها کار بسیار سختی است. به همین دلیل با تعیین محدوده قیمت و بودجه، به راحتی می‌توان مدل مورد نظر را انتخاب کنید.

توجه به قیمت
خرید یخچال دست دوم با توجه به بودجه

همان‌طور که مشخص است، یخچال فریزرهای دست دوم در مقایسه با محصولات نو قیمت پایین‌تری دارند اما سال ساخت، نوع یخچال، امکانات و میزان استفاده از محصول کار کرده در تعیین قیمت آن اثر دارد. بهتر است در ابتدا نیازهای خود را در نظر بگیرید و سپس با توجه به بودجه خود تصمیم به خرید بگیرید.

بررسی ساخت و مدل یخچال

ساخت و مدل یخچال را چک کنید. اولین قدم برای تعیین ارزش لوازم خانگی این است که دقیقاً بفهمید چه چیزی دارید. اگر دفترچه راهنمای قدیمی یا رسید خرید ندارد، یخچال را بیرون بیاورید و در قسمت پشتی به دنبال برچسب مدل و تاریخ باشید. این برچسب همچنین باید سال دستگاه را به شما نشان دهد.

بعد از اینکه ساخت، مدل و کارکرد یخچال مد نظر را چک کردید، به وضعیت ظاهری یخچال توجه کنید. به دنبال آسیب در قسمت خارجی یا داخلی از جمله آسیب به قفسه‌ها، کشوها یا دسته‌ها باشید. به دنبال خراش یا فرورفتگی در قسمت خارجی یخچال بگردید. بررسی کنید که آیا یخچال و دستگاه آب سرد کن کار می‌کنند یا نه؟ هرگونه ویژگی الکترونیکی مانند تنظیم‌کننده‌های دما و چراغ‌های بیرونی را بررسی کنید. چک کنید چراغ‌های داخلی نیز کار می‌کنند یا نه. دانستن شرایط دستگاه به شما در ارزیابی برای انتخاب آن کمک می‌کند.

مقایسه با سایر یخچال‌ها

در این قسمت از راهنمای خرید یخچال دست دوم پیشنهاد می‌کنیم که در وب‌سایت‌هایی که لوازم خانگی را می‌فروشند، میزان فروش یخچالی که انتخاب کرده‌اید را بررسی کنید. یخچال و فریزر خود را از نظر شرایط با مدل‌هایی که از قبل فروخته شده‌اند، مقایسه کنید.

توجه ویژه‌ای به راهنمای خرید یخچال دست دوم در، وب‌سایت‌های محلی مانند طبقه‌بندی‌های آنلاین داشته باشید. زیرا ارزش هر وسیله، ممکن است از مکانی به مکان دیگر متفاوت باشد. اگر نمی‌توانید مدل دقیق خود را برای فروش پیدا کنید، به دنبال یک مدل مشابه با همان متر مربع و خصوصیات باشید.

راهنمای جامع خرید یخچال دست دوم
مقایسه با سایر یخچال ها

آیا یخچال بو می‌دهد؟

حتماً به این نکته توجه داشته باشید که یخچال بو ندهد، زیرا اگر بو بدهد از بین بردن بو یخچال بسیار دشوار است.

آیا رنگ آن را دوست دارید؟

اگر یخچال را دوست دارید اما رنگ آن را دوست ندارید، روش‌های جالب بسیاری برای تغییر رنگ آن وجود دارد. از کاغذ یا رنگ‌های مخصوص استفاده کنید. حتی از رنگ استیل ضد زنگ نیز مانند یخچال از جنس استنلس استیل می‌توانید استفاده کنید.

خواندن مقاله زیر به رفع ابهامات شما کمک خواهد کرد.
آیا می‌توان به وسایل برقی دست دوم اعتماد کرد؟

عدم برفک زدن

تمیز کردن برفک یخچال کار بسیار سخت و دشواری است، حتماً در هنگام خرید به این نکته توجه کنید. یخچال‌های قدیمی معمولاً فاقد سیستم برفک ‌زدایی هستند و به همین دلیل بهتر است که به سراغ مدل‌های جدیدتر بروید. اگر یخچال برفک بزند، شما مجبور خواهید بود مدت زمان زیادی را برای برفک ‌زدایی تلف کنید.

محدوده دمای یخچال چقدر است؟

تمام هدف خرید یخچال سرد نگه‌داشتن هرچه که در آن است، درست است؟ اما آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که یخچال دقیقاً چقدر باید سرد شود؟ در صورت امکان، آزمایش کنید تا اطمینان حاصل کنید که یخچالی را که می‌خواهید بخرید، ۳۸ درجه فارنهایت و فریزر ۰ درجه فارنهایت را بتوان در آن تنظیم کرد.

شرایط فیزیکی یخچال

به طور معمول، یخچال‌های خاموش که بعد از چند ماه از آن‌ها استفاده نمی‌شود، شروع به نشت مایع خنک کننده می‌کنند و کمپرسور آن‌ها نیز می‌تواند آسیب‌دیده باشد. همیشه یخچال را از نظر ظاهری بررسی کنید تا ببینید آیا قطعات داخلی بدون کپک و قارچ هستند یا خیر. همچنین اطمینان حاصل کنید که سیم‌کشی آن بدون زنگ‌زدگی باشد. رنگ زدگی، فرورفتگی یا خراشیدگی تا زمانی که برای چشم ناراحت کننده نباشند یا تأثیری در عملکرد کلی نداشته باشند، مشکلی ندارد.

درهای یخچال

بسته شدن درست درهای یخچال هم نکته‌ای است که باید هنگام خرید به آن توجه کرد. برای بررسی سلامت درها یک تکه کاغذ را بین در قرار دهید و آن را ببندید. سپس سعی کنید، کاغذ را بکشید. در صورتی که نتوانید کاغذ را به راحتی بردارید، در سالم است.

سالم بودن لاستیک‌ها و نوار داخلی

حتماً از سالم بودن نوار داخلی و لاستیک‌هایی که مانع از خروج هوای داخلی می‌شود مطمئن شوید. چرا که خرابی لاستیک‌ها هم باعث فشار به موتور و هم باعث فاسد شدن مواد غذایی می‌شوند. در صورت سالم نبودن می‌توانید آن‌ها را تعویض کنید.

سالم بودن لاستیک ها
بررسی سالم بودن لاستیک های در یخچال

بررسی چراغ داخل یخچال و فریزر

یکی دیگر از مواردی که باید در راهنمای خرید یخچال دست دوم به آن توجه کنید، تست چراغ داخل یخچال است. باید مطمئن شوید که چراغ یخچال و فریزر سالم است یا اگر کار نمی‌کند، تعمیر آن برای شما چه مقدار هزینه‌بر است.

داشتن خنک کننده مناسب

یخچالی که نتواند خنک کند، چه فایده‌ای دارد؟ هنگام بررسی یخچال، سعی کنید آن را روی حالت‌های مختلف تنظیم کنید و ببینید آیا درجه حرارت بر اساس آن تغییر می‌کند یا خیر. همچنین، در صورت امکان، بررسی کنید که فریزر برای تولید یخ چه مدت زمان لازم دارد. اگر خنک کننده با وجود تنظیم در حالت‌های مختلف تنظیم نشود یا اگر فریزر نتواند در یک ساعت یخ بزند، احتمال اینکه کیفیت آن چندان عالی نباشد زیاد است.

این می‌تواند یکی دیگر از عوامل اصلی تعیین کننده باشد. اگر یخچال انتخابی سابقه سرویس تعمیرات مکرر و تعویض قطعات را داشته باشد، می‌تواند به این معنی باشد که دیگر ارزش خرید ندارد!

نگاهی کلی در هنگام خرید حضوری

با دقت به داخل یخچال و فریزر نگاه کنید تا اطمینان حاصل کنید که تمام قفسه‌ها و کشوها در آن قرار گرفته باشند و از نظر ضرب خوردگی، مناسب هستند. خواندیم که باید، کلیدهای روشنایی و دستگیره‌های کنترل را بررسی کنید. تنظیمات دما را چک کنید تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها به دمای خنک کننده مطلوب رسیده و آن را حفظ می‌کنند. در صورت امکان این کار را در فروشگاه انجام دهید.

سیم ‌پیچ‌های کندانسور پشت پوشش پشتی را بررسی کنید. خرابی یا کثیفی زیاد می‌تواند علامت بدی باشد، زیرا این امر نشان می‌دهد که مالک قبلی دستگاه را به درستی تمیز نکرده و از آن مراقبت نکرده است یا موتور ممکن است فشار غیر قابل تحمل را تحمل کرده باشد.

یخچال دست دوم را از کجا بخریم؟

بعد از اینکه راهنمای خرید یخچال دست دوم را مطالعه کردید و با نقاط قوت و ضعف این وسیله آشنا شدید، حالا وقت خرید است. شما می‌توانید به صورت آنلاین از برنامه‌هایی چون دیوار و واسط کالا استفاده کنید. واسط کالا یک فروشگاه قابل اعتماد است که مناسب‌ترین گزینه برای خرید و فروش اجناس دست دوم است.

راهنمای جامع خرید یخچال دست دوم
واسط کالا فروشگاهی قابل اعتماد

توجه کنید که کیفیت محصول همیشه تضمین نمی‌شود! هرکس می‌تواند هر چیزی را در اینترنت بفروشد. مراقب باشید.

ایمنی در جا به ‌جایی

حال که از نکات مختلف آگاهی پیدا کردید و یخچال مورد نظر خود را می‌خواهید به خانه ببرید، باید هنگام جا به جایی به نکات مهمی توجه کنید تا هنگام حمل، به یخچالتان آسیبی وارد نشود. باید بدانید که مبردهای موجود در یخچال‌ها قابل احتراق هستند. اگرچه این مسئله در هنگام استفاده روزمره مهم نیست، اما باید به خاطر داشته باشید که شما، در حال حرکت یخچال هستید.

اگر حمل و نقل آن‌ به درستی انجام نشود، دستگاه می‌تواند دچار آتش‌سوزی شود. حتماً یخچال یا فریزر را با شیب ملایم حمل کنید. سعی کنید آن را در یک زاویه نگه دارید. پس از جابجایی، قبل از روشن کردن، بهتر است یخچال حدود ۲۴ ساعت به حالت ایستاده ثابت بماند. این کار باعث می‌شود تا گاز ته ‌نشین شود.

نکته مهم

هرگز یخچال را از کنار یا پشت جابجا کنید، زیرا ممکن است روغن موجود در کمپرسور در لوله‌های خنک کننده نشت کند و وقتی که یخچال را در حالت ایستاده قرار می‌دهید، مقداری روغن در لوله‌ها باقی بماند و موتور درست کار نکند. این امر به مرور زمان باعث خرابی وسیله شما می‌شود.

مبرد چیست؟

گازهای مبرد باعث خنک شدن یخچال و فریزر می‌شوند. فلوروکربن‌ها، CFC ها، HFC ها و HCFC ها گازهای گلخانه‌ای مضر و از بین برنده ازن هستند، که معمولاً در یخچال‌ها یافت می‌شوند.

در اکثر یخچال‌های جدید از هیدروکربن R600a (ایزو بوتان نیز نامیده می‌شود) استفاده می‌شود که سازگار با محیط زیست است و انرژی بیشتری نسبت به فلورو کربن ها دارد. اکثر یخچال‌ها دارای برچسب هستند.

بررسی‌های داخلی و خارجی نهایی

 • یخچال باید حتماً روشن شود.
 • سالم بودن درب را بررسی کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که فضای داخلی یخچال مناسب است و بوی بدی ندارد.
 • به دنبال لکه‌ها، داخل و خارج باشید. این می‌تواند نشان دهنده نشت باشد.
 • بررسی کنید که قفسه‌ها یا سبدها شکسته یا ضربه خورده نشده‌ باشند.
 • به صداها یا لرزش‌های زیاد توجه کنید.
 • چراغ‌ها، دستگاه‌ یخ‌ساز و کنترل دما را بررسی کنید.
 • اگر می‌توانید، دمای یخچال را بررسی کنید.
 • توجه کنید که هرگونه فرورفتگی می‌تواند به طور بالقوه بر موتور یا کمپرسور تأثیر بگذارد.
راهنمای جامع خرید یخچال دست دوم
بررسی نهایی یخچال

کلام آخر

هنگام خرید در بازار برای خرید یک یخچال دست دوم باید مسائل و مدل‌هایی که مدنظرتان هست را بدانید. خواندیم که ارزش دستگاه مورد استفاده بسته به شرایط، سن و موقعیت مکانی بسیار متفاوت است. ما در راهنمای خرید یخچال دست دوم، به شما در انتخاب این وسیله کمک کردیم.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

منابع:
hometips.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *