ایده ست کردن مانتو

ایده ست کردن مانتو

تا چند سال پیش که هنوز خبری از ورود مُدهای غربی به ایران نبود تنوع زیادی در مدل‌ها و رنگ‌های لباس، کیف، کفش و … دیده نمی‌شد و رنگ‌های تیره کاربرد بیشتری داشتند؛ رنگ‌های روشن و جیغ بیشتر برای مهمانی‌ها و عروسی‌ها استفاده می‌شد؛ بنابراین در آن زمان دغدغه‌ی ایده ست کردن مانتو به اندازه الان وجود نداشت.

شاید برای متولدین دهه‌های ۷۰ به بعد این موضوع جالب باشد که در سال‌های قبل اگر شخصی با یک مانتوی قرمز، شلوار و روسری سبز به بیرون از خانه می‌آمد انگشت نمای مردم می‌شد درصورتی‌که الان بسیار طبیعی است.

می‌توان گفت حدوداً از دهه ۸۰ به بعد، به دلیل وجود اینترنت، ارتباط با رسانه‌های اروپایی افزایش یافت. مُد به‌عنوان یک صنعت پررونق به ایران وارد شد و سبک لباس پوشیدن ایرانیان را تغییر داد. به شما پیشنهاد می‌کنم که برای دانستن تمامی مسائل پیرامون فشن (مُد) به مقاله فشن شو در واسط پت مراجعه نمایید.

تنوع طلبی در لباس

ازآنجایی‌که تنوع رنگ و نوع لباس خانم‌ها بیشتر از آقایان می‌باشد و همچنین خانم‌ها به دلیل داشتن حس زیبایی طلبی، به جذاب و شیک بودن ظاهر خود بیشتر اهمیت می‌دهند. در اینجا به «ایده ست کردن مانتو» می‌پردازیم.
حتماً چندین مرتبه این مسئله برای همه خانم‌ها پیش آمده است که موقع رفتن به بیرون، وقتی درب کمد لباسی را باز می‌نمایند. مات و مبهوت به لباس‌ها نگاه می‌کنند تا به یک ست مناسب مانتو با شلوار، کیف، روسری و کفش .برسند.

اما دیگر نگران نباشید زیرا ما در اینجا سعی کرده‌ایم که به زبان ساده اصول دنیای مُد را به شما آموزش دهیم . با رعایت کردن آن‌ها می‌توانید زیبا و خاص لباس بپوشید. پس حتماً تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ست کردن لباس به چه معناست؟

بعضی افراد فکر می‌کنند ست کردن لباس به معنی این است که رنگ‌های یکسان و یا شبیه به هم بپوشیم درصورتی‌که این‌طور نیست؛ گاهی اوقات رنگ‌های کاملاً متضاد نیز می‌توانند یک ست زیبا را به وجود بیاورند.
ست (Set) یک واژه انگلیسی است به معنای تنظیم کردن، قرار دادن، هماهنگ کردن.
مخاطبان عزیزی که در حال مطالعه این مقاله و پیدا کردن ایده ست کردن مانتو هستند؛ می‌توانند دودسته باشند.

یک دسته افرادی که همیشه به دنبال پوشیدن لباس‌هایی با رنگ‌های ساده و نزدیک به هم .دسته دیگر اشخاصی که دوست دارند لباس‌هایی با رنگ‌های متضاد بپوشند که جلوه بیشتری داشته باشد.

افراد در هر دسته که باشند باید هم با رنگ‌شناسی و هم با فن‌ها و اصول ست کردن لباس آشنا باشند. بنابراین در ادامه به این مباحث خواهیم پرداخت.
البته باید به این نکته نیز اشاره شود که منظور از ست کردن لباس، فقط هماهنگ کردن رنگ‌های لباس نمی‌باشد. بلکه باید دانست که همراه با هر مدل مانتو، چه نوع شلوار، کیف، کفش و روسری یا شال می‌توان پوشید.

ایده ست کردن مانتو
ست کردن لباس

البته شما می‌توانید انتخاب لباس و رنگ پوست را نیز مطالعه کنید تا جذاب باشید و همیشه بدرخشید.

فن‌ها و اصول ست کردن لباس

شما اگر گران‌ترین و زیباترین لباس‌ها را خریداری کنید. اما با اصول ست کردن لباس آشنا نباشید؛ نمی‌توانید ظاهری آراسته و شیک داشته باشید.

تکنیک و اصول ست کردن لباس یک مبحث جالبی است که یادگیری آن می‌تواند باعث افزایش اطلاعات ما در مورد جنس پارچه، رنگ‌ها، نحوه قرارگیری لباس‌ها در کنار یکدیگر شود. در ادامه به این فن‌ها در قالب عنوان‌های رنگ‌شناسی، انواع مدل مانتو و شلوار و در آخر بیان به ایده‌هایی برای ست کردن مانتو خواهیم پرداخت.

رنگ‌شناسی

برای یافتن ایده ست کردن مانتو، باید بدانید که چه رنگ‌هایی در کنار یکدیگر قشنگ می‌شوند. بنابراین ابتدا باید رنگ‌های مختلف را بشناسید.
رنگ‌ها به دودسته اصلی و ثانویه تقسیم می‌شوند.

رنگ‌های اصلی یا اولیه

زرد، قرمز و آبی
با ترکیب کردن این سه رنگ، به نسبت‌های مختلف، می‌توان رنگ‌های ثانویه را به وجود آورد.

رنگ‌های ثانویه یا ترکیبی

 • بنفش: رنگ بنفش یک رنگ ثانویه است که از ترکیب قرمز و آبی به وجود می‌آید.
 • سبز: این رنگ ثانویه از ترکیب زرد و آبی ایجاد می‌شود.
 • نارنجی: این رنگ زیبا از ترکیب رنگ‌های قرمز و زرد به وجود می‌آید.

با ترکیب نسبت‌های مختلف از رنگ‌های اصلی و ثانویه می‌توان دنیای بزرگی از رنگ‌ها را به وجود آورد. برای پیدا کردن ایده ست کردن مانتو لازم است بدانید که هر رنگ، از ترکیب چه رنگ‌هایی به وجود آمده است .تا بدانید با کدام رنگ‌ها هم‌خوانی بیشتری دارد بنابراین در ادامه ساختار هر رنگ را بیان می‌کنیم.

 • زرد + نارنجی = کهربایی
 • زرد + سبز = زمردی
 • زرد + سبز = لیمویی
 • سبز+ آبی = آبی فیروزه‌ای
 • سبز+ آبی = سبز آبی (آبی آکواریومی)
 • سبز + آبی = لاجوردی
 • آبی + بنفش = نیلی
 • آبی + بنفش = ارغوانی
 • آبی + بنفش = یاسی
 • قرمز + بنفش = زرشکی

سیاه و سفید

این دو رنگ استثنا هستند؛ در زیرمجموعه قواعد رنگ‌ها قرار نمی‌گیرند و در کنار همه رنگ‌ها قابل‌استفاده می‌باشند. رنگ‌های سیاه و سفید در مواقعی که لباس‌هایی با رنگ‌های متنوع نداریم تا به‌راحتی بتوانیم ایده ست کردن مانتو را عملی کنیم. می‌توانند به کمک ما بیایند.

به گفته متخصصان و طراحان نساجی، سیاه و سفید رنگی ندارند. درواقع سفید محصول وجود نداشتن ترکیبات رنگی است و مشکی حاصل ترکیب تمام رنگ‌های تیره است. اگر سفید را در کنار هر رنگ دیگری استفاده کنید. باعث می‌شود که آن رنگ جلوه بیشتری پیدا کند و برعکس آن، مشکی از جلوه رنگ‌ها می‌کاهد.

رنگ های متناسب ست کردن لباس

تا اینجا متوجه شدیم که هر رنگ از ترکیب چه رنگ‌های دیگری به وجود آمده است. حال به این مسئله می‌پردازیم که برای یافتن ایده ست کردن مانتو ، چه رنگ‌هایی را می‌توان در کنار یکدیگر پوشید؟

 • همان‌طور که در بالا ملاحظه کردید رنگ‌های ثانویه از ترکیب رنگ‌های اولیه به وجود می‌آیند. بنابراین رنگ اولیه با رنگ ثانویه‌ای که رنگ اولیه‌ی مدنظر در آن بکار برده شده است؛ هم‌خوانی دارند. به‌عنوان‌مثال نارنجی از ترکیب زرد و قرمز به وجود آمده است .بنابراین نارنجی در کنار رنگ‌های اصلی زرد و یا قرمز همخوانی دارد. لازم است بدانید که این نوع ترکیب رنگ لباس، نسبت به رنگ‌های متضاد کمتر چشمگیر هستند.
رنگ های متناسب
رنگ متناسب ست کردن

استفاده از رنگ های مکمل

گاهی اوقات به دنبال آن هستیم که از رنگ‌هایی استفاده کنیم که باعث افزایش جلوه یکدیگر شوند. به این رنگ‌ها «مکمل» میگویند. رنگ‌های مکمل وقتی در کنار یکدیگر قرار بگیرند نسبت به زمانی که به‌تنهایی استفاده می‌شوند؛ اثربخشی بیشتری دارند. این رنگها در چرخه رنگ روبروی یکدیگر قرار دارند. به‌عنوان‌مثال رنگ سبز که از ترکیب زرد و آبی به وجود آمده است با رنگ قرمز مکمل هستند؛ بنفش از ترکیب قرمز و آبی به وجود آمده ایت و با زرد مکمل است.

اگر شما یک مانتو دارید که از چند رنگ تشکیل شده است. در این حالت بهترین ایده ست کردن مانتو این است که از شال، شلوار، کیف و کفشی استفاده کنید که دارای رنگ یکسان و یا شبیه به یکی از رنگ‌های به کار برده شده در مانتو باشد؛ آن‌هم رنگی که بیشترین کاربرد را داشته است. به‌عنوان‌مثال اگر قصد دارید که یک مانتوی مشکی با گله‌ای سرخ بپوشید بهتر است از یک روسری قرمز و یا مشکی استفاده کنید.

ترکیب رنگ لباس زنانه

رنگ‌های خنثی، سرد و گرم

گاهی اوقات که دنبال ایده ست کردن مانتو هستید ممکن است واژه‌های خنثی، سرد و گرم به گوش شما خورده باشد. باید بدانید که رنگ‌ها را به‌طورکلی می‌توان در سه دسته جای داد؛ خنثی، سرد و گرم.

 • رنگ‌های خنثی رنگ‌هایی هستند که مقدار رنگ سفید در آن‌ها زیاد است و تمایلی به رنگ‌های اصلی و ثانویه ندارند. مانند کرم، خاکستری، سفید و مشکی
 • رنگ‌های سرد رنگ‌هایی هستند که با دیدن آن‌ها هورمون اکسی‌توسین در بدن ترشح می‌شود که باعث ایجاد آرامش خواهد شد.مانند رنگ‌های سبز، آبی و سایر ترکیبات این رنگ‌ها. به همین دلیل است که روانشناسان میگویند نگاه کردن به طبیعت باعث ایجاد آرامش می‌شود.
 • رنگ‌های گرم رنگ‌هایی هستند که با دیدن آن‌ها هورمون دوپامین در بدن ترشح می‌شود. این هورمون انرژی و نشاط انرژی و نشاط را در بدن افزایش می‌دهد. مانند قهوه‌ای، نارنجی، قرمز و…
 • تا این بخش از مقاله‌ی ایده ست کردن مانتو ،یاد گرفتیم که چطور لباس‌ها را ازنظر رنگ، با یکدیگر ست کنیم. ازاینجا به بعد می‌خواهیم در مورد انواع مدل مانتو و شلوارهایی که می‌توانند در کنار یکدیگر، ایده جالبی برای ست کردن ایجاد کنند، صحبت کنیم.

انواع مانتو

تا چند سال پیش تنها مانتویی که در بازار وجود داشت، مانتوهای جلوبسته بودند که معمولاً بلند و گشاد دوخته می‌شدند. اما امروزه تنوع در مانتو بسیار زیاد شده است و مدام مانتوهایی با مدل‌های جدید روانه بازار می‌شوند. به همین دلیل است که خانم‌ها همیشه در تکاپوی یافتن ایده ست کردن مانتو هستند. در زیر به چند مدل مانتو اشاره خواهیم کرد.

 • مانتو جلوباز
 • سارافون
 • اسپرت
 • اداری
 • مانتو کُتی

انواع شلوار

با توجه به ورود مدل‌های مختلفی از مانتو به بازار، شلوارهای متنوعی نیز وارد صنعت مُد و پوشاک شده است .که هرکدام با یک مدل مانتو ست می‌شوند و انواع ایده ست کردن مانتو را به وجود آورده‌اند. به‌عنوان‌مثال:

 • شلوار راسته
 • شلوار جین
 • سرهمی یا جامپ سویت ها
 • شلوار گشاد
 • لِگ (شلوار چسبان)
 • جوراب‌شلواری
 • شلوار پیشبندی
انواع شلوار
انواع شلوار زنانه

ایده ست کردن مانتو جین

پوشیدن مانتوی جین یک تیپ اسپرت به‌حساب می‌آید که مناسب دخترخانم‌ها و خانم‌های جوان می‌باشد.
یک قانون کلی برای انتخاب شلوار مناسب برای مانتوی جین این است که هر چه مانتوی جین شما روشن‌تر باشد بهتر است که از شلوار رنگ روشن و اگر مانتوی شما تیره است از شلوار تیره استفاده کنید. مانتوی جین را می‌توان با شلوار جین، کتان و یا حتی پارچه‌ای ست کرد. اگر قصد دارید مانتوی جین جلوباز استفاده کنید پیشنهاد می‌شود که در زیر آن یک شومیز سفید یا قرمز بپوشید.

ترفندهای ست کرن مانتوی جین

برای ست کردن مانتوی جین با شال یا روسری باید به نکات زیر توجه نمایید:

 • از روسری یا شالی که جنس آن ابریشم کج‌راه، ابریشم توییل، نخ و یا پشم می‌باشد استفاده کنید.
 • رنگ‌های قرمز، بنفش، ارغوانی، آبی، زرد، قرمز، پاستیلی، سبز، قهوه‌ای، نارنجی و یا رنگ‌های خنثی برای ست کردن روسری یا شال با مانتوی جین مناسب می‌باشند.
 • نکته دیگری که برای یافتن ایده ست کردن مانتو جین باید به آن اشاره نمود؛ انتخاب نوع کفش می‌باشد. برای کامل کردن این ست می‌توان از کفش‌های اسنیکرز، پاشنه‌بلند، تخت، نیم بوت و عروسکی استفاده کرد.
 • کیف مناسب برای ست کردن با مانتوی جین، کیف‌های کوچک و متوسط می‌باشند. گاهی اوقات از کوله‌های متوسط نیز می‌توان استفاده کرد.

ایده ست کردن مانتو جلوباز

مانتو جلوباز مانتویی است که دکمه ندارد اما صرفاً نداشتن دکمه اصل نیست . گاهی اوقات بعضی از افراد دکمه‌های مانتو را نمی‌بندند و به‌عنوان مانتوی جلوباز استفاده می‌کنند.
امروزه بیشترین کاربرد را مانتوهای جلوباز دارند. قابلیت ست شدن با انواع شلوار، شال یا روسری، کیف و کفش را دارد.

ایده های ست کردن مانتوجلوباز

در زیر چند نمونه ایده ست کردن مانتو جلوباز بیان‌شده است.

 • در زیرِ مانتوی جلوباز می‌توان بلوز، تی‌شرت و یا حتی سرهمی جین و یا پارچه‌ای پوشید.
 • مانتوی جلوباز را با شلوار تنگ و چسبان و یا پارچه‌ای راسته و گشاد می‌توان ست کرد.
 • مانتوی جلوباز کُتی به دلیل تنگ و چسبان بودن قسمت بالاتنه، با شلوارهای گشاد ست می‌شوند.
 • کفش پاشنه‌بلند برای مانتوی جلوباز کُتی مناسب می‌باشد و برای مانتو جلوباز اسپرت از کفش‌های کتانی باید استفاده کرد.
 • صندل برای مانتوهای جلوباز غیر اداری و غیر اسپرت، در فصل تابستان، مناسب می‌باشد. ترکیب مانتو جلوباز اسپرت، شلوار پارچه‌ای گشاد و صندل، فوق‌العاده زیبا و شیک می‌باشد.
 • برای یافتن ایده ست کردن مانتو جلوباز، استفاده از کالج می‌تواند گزینه مناسبی باشد. این نوع کفش با هر نوع مانتو جلوباز اعم از بلند یا کوتاه و اسپرت یا کُتی سازگار است.
ایده ست کردن مانتو
ست کردن مانتو جلو باز

ست کردن سارافون

سارافون به مانتویی گفته می‌شود که آستین ندارد و می‌تواند جلوباز یا بسته باشد. یکی از سارافون‌هایی که طرفدار زیادی دارد؛ سارافون جین می‌باشد. بر روی این سارافون در زمستان می‌توان یک کت کوتاه پوشید . همچنین در تابستان یک بلوز ساده، پیراهن یا تی‌شرت برای پوشیدن در زیر سارافون انتخاب کرد. سارافون جین را سعی کنید با شلوار نپوشید و آن را با یک ساپورت دارای رنگ خنثی ست نمایید.

زیباترین تیپ با سارافون

یکی از تیپ‌های زیبا و باوقاری که با سارافون می‌توان داشت. پوشیدن یک شومیز و یا پیراهن مردانه در زیر سارافون می‌باشد. همچنین می‌توان در زیر سارافون یک پیراهن آستین‌بلند و یک دامن بلند پوشید.معمولاً در این نوع لباس پوشیدن سارافون و دامن از یک رنگ و طرح می‌باشند و پیراهن دارای طرحی متفاوت است.

در ایده ست کردن مانتو ، هنگامی‌که از سارافون استفاده می‌کنید.برای انتخاب شلوار باید به این نکته توجه کنید که اگر سارافون شما جلوباز می‌باشد بهتر است که از یک شلوار راسته و یا گشاد استفاده نمایید ولی اگر جلوبسته است؛ استفاده از یک شلوار چسبان و یا جوراب‌شلواری می‌تواند یک ست شیکی را به نمایش بگذارد.

نحوه ی پوشیدن سارافون

در فصل تابستان به همراه سارافون باید کفش‌های کالج و صندل را امتحان کنید. در فصل پاییز می‌توانید از کفش‌های پاشنه‌دار و نیم بوت و در زمستان از بوته‌ای کوتاه یا بلند استفاده نمایید.
پوشیدن کتانی با سارافون توصیه نمی‌شود زیرا سارافون کاملاً کلاسیک است و با کفش کتانی ست نمی‌شود؛ اما کتانی‌های کلاسیک نیز وجود دارند که می‌توانید به همراه سارافون بپوشید.

ست کردن مانتو اداری

برای یافتن ایده ست کردن مانتو اداری لازم است بدانید که مانتوهای اداری به دودسته رسمی و غیررسمی تقسیم می‌شوند. برای محیط‌های رسمی همه افراد موظف‌اند که لباس فرم کاری که از طرف اداره طراحی شده است را بپوشند و تغییری در آن ایجاد نکنند؛ اما برای محیط‌های غیررسمی کمی دست افراد بازتر است.

مانتوهای اداری اصولاً از جنس ترگال یا فاستونی می‌باشند که ظاهری اداری و رسمی به افراد می‌بخشد. معمولاً مانتوهای اداری با شلوار هم‌جنس مانتو به فروش می‌رسند در غیر این صورت می‌توان این مانتوها را با شلوارهایی از جنس کرپ که سبک و راحت است و یا کتان ست کرد.
کفشی که با مانتوهای اداری می‌توان ست کرد؛ یک کفش اسپرت و یا چرم است. اصولاً در محیط‌های اداری روسری یا شال استفاده نمی‌شود و پوشیدن مقنعه رایج‌تر می‌باشد.

ایده ست کردن مانتو و دامن

یکی از ست‌های پرطرفدار خانومانه، ست کردن مانتو و دامن می‌باشد. این ست می‌تواند با مانتوهای کوتاه و یا بلند، دامن‌های پلیسه و یا راسته صورت گیرد.

 • ست مانتو و دامن بیشتر در تابستان مورداستفاده قرار می‌گیرد که می‌تواند یک کار مجلسی و یا خیابانی باشد.
 • در این نوع لباس پوشیدن باید از جوراب‌شلواری به‌جای شلوار استفاده نمود.
 • کفش‌های پاشنه‌دار و کتانی برای این ست مناسب می‌باشند.

نکات کلی برای ست کردن هر نوع مانتو

یک نکته کلی که می‌تواند به شما در پیدا کردن ایده ست کردن مانتو کمک نماید این است که از رنگ‌های مشابه و یا یکسان در کنار یکدیگر استفاده نکنید و بین آن‌ها فاصله ایجاد کنید.

 • این بدین معناست که اگر رنگ شال و شلوار، کیف و کفش، شال و کفش یکسان و یا شبیه به یکدیگر باشد نسبت به زمانی که رنگ مانتو و شال و یا مانتو و شلوار یکسان باشد جلوه بیشتری خواهد داشت.
 • در برخی موارد نیز شال، کیف و کفش ست می‌شود که البته بستگی به طرح و رنگ شال و روسری دارد که آیا طرح و رنگ آن‌ها برای کفش مناسب می‌باشد و یا فقط می‌توان از طرحشان برای کیف استفاده نمود.
 • اگر قسمت یقه و بالاتنه‌ی مانتو طرح دار می‌باشد بهتر است که شال یا روسری ساده بپوشید.
 • بهتر است کفش‌های ساده را با لباس‌های طرح دار و کفش‌های کارشده را با لباس‌های ساده بپوشید.
ایده ست کردن مانتو
ست کردن مانتو

به شما پیشنهاد می‌شود که برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ست کردن لباس به «چگونه لباس ست کنیم» مراجعه نمایید.

مانتوهای خیلی بلند با شلوار لی ست زیبایی تشکیل می‌دهند .اما این مورد سلیقه‌ای است و بعضی از افراد با مانتوهای بلند شلوارهای گشاد نیز می‌پوشند. برای مانتوهای گشاد و آزاد، کیف بزرگ و برای مانتوهای اسپرت، کوتاه و کُتی، کیف کوچک مناسب‌تر است.

کلام آخر

اگر تاکنون لباس‌های خود را تنها بر اساس مدل، طرح و رنگ موردعلاقه‌تان خریداری می‌کردید، با خواندن این مقاله و سایر مقالات سایت واسط پت می‌توانید بهترین انتخاب وست لباس را داشته باشید. با این انتخاب شما بهترین و جذاب‌ترین حالات خود را خواهید داشت.

اگر به دنبال خریدوفروش انواع لباس‌های موردعلاقه‌ی خود هستید، اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کرده و در آن لباس‌های خود را فروخته یا به دنبال لباس موردنظر خود با قیمت مناسب باشید. واسط کالا، واسطه‌ای با اطمینان بین شما و دیگران است تا به‌راحتی و بدون اتلاف وقت وسایل خود را به فروش گذاشته و یا بخرید.
از همراهی شما سپاس گذارم.

منابع

dictionary.cambridge.org

amazon.in

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *