راهنمای خرید لیزر خانگی

راهنمای خرید لیزر خانگی

به‌جز روش‌های موقتی همچون اپیلیدی و اپیلاسیون با موم برای رفع موهای زائد، امروزه رفع دائمی موهای زائد با استفاده از انواع دستگاه‌های لیزر خانگی و کلینیکی طرفداران زیادی دارد. دستگاه‌های لیزر کلینیکی یکی از بهترین و مطمئن‌ترین راه‌های رفع مو های زائد هستند، ولی به دلایلی برخی از بانوان و آقایان رفع موهای زائد با روش‌های مدرن را در خانه ترجیح می‌دهند. ما در مقاله راهنمای خرید لیزر خانگی برای شما نکاتی را آماده کرده‌ایم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

شما قبل از خرید دستگاه لیزر خانگی باید بدانید که دستگاه چگونه کار می‌کند. هرگونه عوارض جانبی و تلاشی که برای نتایج طولانی‌مدت حتی دائمی طول می‌کشد را باید بدانید. به همین دلیل ما این نکات را در راهنمای خرید لیزر خانگی کنار هم قرار داده‌ایم، بنابراین شما آماده هستید و دقیقاً می‌دانید چه انتظاری باید داشته باشید و با چه چیزی روبه‌رو خواهید شد.

دستگاه لیزر موهای زائد چیست؟

ما در راهنمای خرید لیزر خانگی به‌صورت کامل به شما توضیح می‌دهیم که لیزر چیست. لیزر موهای زائد یک روش کاربردی برای از بین بردن آن‌ها است. لیزر باعث کاهش و نازک شدن موهای زائد می‌شود. درروش لیزر موهای زائد استفاده از نور لیزر و گرمایی که از تابش آن ایجاد می‌شود، به عمق پوست نفوذ کرده و فولیکول مو را تحت تأثیر می‌گذارد و به آن آسیب می‌رساند.

فولیکول مو اصلی‌ترین دلیل رویش مو است و آسیب رساندن به آن باعث توقف رویش مو و از بین رفتن موهای زائد می‌شود.

لیزر موهای زائد سلول‌های تولیدکننده مو در ریشه را مورد هدف قرار می‌دهد و باعث از بین بردن طولانی‌مدت یا دائمی آن‌ها می‌شود. لیزر نسبت به سایر روش‌های رفع موهای زائد نتیجه بهتری دارد.

دستگاه لیزر خانگی

دقیقاً مانند دستگاه‌های حرفه‌ای، دستگاه لیزر خانگی و رفع مو های زائد با استفاده از IPL از انرژی نور متمرکز برای کاهش رشد مو در بدن و صورت شما استفاده می‌کند. دستگاه‌های خانگی و کوچک‌تر قدرت کمتری نسبت به ماشین‌آلات حرفه‌ای دارند. البته استفاده از دستگاه‌های لیزر خانگی از دستگاه‌های کلینیکی بسیار ساده‌تر و آسان‌تر است.

دستگاه چگونه کار می‌کند؟

لیزر یک پرتو متمرکزشده تک‌رنگ انرژی نور است. تک‌رنگ یعنی فقط یک طول‌موج یا یکرنگ دارد. لیزر برای از بین بردن موهای زائد دارای یک طول‌موج است که به عمق پوست نفوذ می‌کند. لیزرهای رفع مو با طول‌موج‌های مختلف توسط ملانین جذب می‌شوند. برای لیزر موهای زائد، ما به ملانین موجود در موهای خود اهمیت می‌دهیم. ملانین طول‌موج‌های بین ۶۰۰-۱۱۰۰ نانومتر را جذب می‌کند؛ بنابراین، انواع مختلفی از لیزر حرفه‌ای وجود دارد که قادر به از بین بردن مو است. به عنوان مثال:

 • لیزر روبی (۶۹۴ نانومتر)
 • لیزر الکساندرایت (۷۵۵ نانومتر)
 • لیزر دیود (۸۰۰nm)
 • لیزر کارنت آلومینیوم ایتریوم (۱۰۶۴nm)

سلول‌های موجود در ملانین در فولیکول موی شما، پالس‌های لیزر را جذب می‌کنند. این تبدیل به گرما می‌شود که به فولیکول مو آسیب می‌رساند. سپس موها خاموش و وارد مرحله استراحت می‌شوند؛ بنابراین، رشد کندتر و درنهایت تعداد موهای کمتری رشد می‌کند و این تأثیر لیزر است.

راهنمای خرید لیزر خانگی
لیزر الکساندرایت

IPL چگونه کار می‌کند؟

IPL از چراغ‌قوه زنون استفاده می‌کند که انفجارهای نور پراکنده و غیر منسجمی را ایجاد می‌کند. به این معنی است که از طول‌موج‌ها یا رنگ‌های مختلفی ساخته‌شده است و می‌تواند مانند لیزر تمرکز کند. طول‌موج‌ها برای IPL 500 تا ۱۲۰۰ نانومتر است.

IPL برای از بین بردن موهای زائد دارای چندین طول‌موج است که توسط ملانین جذب می‌شود. از پوست شما عبور می‌کند و در عمق‌های مختلف فولیکول توسط مو جذب می‌شود.
ما می‌دانیم که کروموفورهای موجود در بدن ما (ملانین، هموگلوبین و آب) طول‌موج‌های مختلف را جذب می‌کنند. بنابراین، فیلترهای IPL طول‌موج‌های غیرضروری را قطع می‌کنند تا یک کروموفور خاص را هدف قرار دهند. برای هدف قرار دادن ملانین در کاهش مو، شما طول‌موج‌های بین ۶۰۰ تا ۱۱۰۰ نانومتر فیلتر می‌کنید.

لیزر و رنگ پوست

در راهنمای خرید لیزر خانگی ما به شما اطلاع می‌دهیم که لیزر و از بین بردن موهای زائد IPL بهترین نتیجه را در پوست روشن و موهای تیره می‌دهد. به این دلیل است که انرژی سبک باعث گرم شدن رنگ‌دانه ملانین تیره در پیاز مو می‌شود. در پوست روشن ملانین کمی وجود دارد بنابراین انرژی آن را بی‌ضرر می‌کند.

ملانین در پوست تیره بسیار بیشتر است. دستگاه‌های استفاده در منزل از شدت بسیار کمتری نسبت به ماشین‌آلات حرفه‌ای برخوردار هستند، اما در صورت عدم رعایت راهنمای رنگ پوست، هنوز هم می‌توانند باعث آسیب و درد پوست شوند. می‌توانید واکنش‌های پوستی مانند تیرگی یا روشن شدن موقت یا دائمی پوست، قرمزی شدید، سوختگی و تاول ایجاد کنید.

انواع پوست فیتزپاتریک

تولیدکنندگان از نمودار نوع پوست Fitzpatrick استفاده می‌کنند تا به‌روشنی نشان دهند کدام دستگاه‌ها برای کدام رنگ پوست ایمن هستند. ۶ نوع فیتزپاتریک وجود دارد که از نوع I تا VI اندازه‌گیری می‌شود. نوع I روشن‌ترین پوست و نوع VI تیره‌ترین است.

 • پوست سفید روشن و کمرنگ؛ همیشه زیر آفتاب می‌سوزد و هرگز برنزه نمی‌شود.
 • پوست سفید و روشن؛ معمولاً زیر آفتاب می‌سوزد و به‌سختی برنزه می‌شود.
 • پوست متوسط سفید تا زیتونی؛ بعضی‌اوقات در آفتاب خفیف می‌سوزد و به‌تدریج برنزه می‌شود.
 • پوست زیتونی تا قهوه‌ای متوسط؛ به‌ندرت در آفتاب می‌سوزد و به‌راحتی قهوه‌ای متوسط برنزه می‌شود.
 • پوست قهوه‌ای تا قهوه‌ای تیره؛ به‌ندرت در آفتاب می‌سوزد و خیلی راحت برنزه می‌شود.
 • پوست بسیار قهوه‌ای تیره و سیاه؛ هرگز زیر آفتاب نمی‌سوزد و خیلی راحت برنزه می‌شود.

اگر پوست قهوه‌ای روشن تا متوسط دارید (انواع Fitzpatrick I تا IV)، همه دستگاه‌های خانگی برای شما ایمن هستند. بهترین خرید پیشنهادی در راهنمای خرید لیزر خانگی را بررسی کنید. با استفاده از لیزر Tria 4X می‌توانید از هر سطح شدت در پوست سبک‌تر I تا IV استفاده کنید و با دستگاه‌های IPL می‌توانید با خیال راحت از سطح شدت بالاتر استفاده کنید. سطوح بالاتر نیز نتایج ماندگارتری دارند.

راهنمای خرید لیزر خانگی
لیزر Tria 4X

پوست تیره و سیاه

چند دستگاه IPL خانگی دارای فیلترهای مخصوص هستند و برای پوست‌های تیره تا نوع V ایمن هستند؛ و همچنین یک IPL برای تیره‌ترین نوع VI نیز وجود دارد.

لیزر Tria 4X برای این رنگ پوست‌های تیره ایمن نیست. همچنین باید از سطح شدت IPL پایین‌تری نیز استفاده کنید. اکثر ماشین‌ها دارای ۵ سطح هستند. در راهنمای کاربر گاهی راهنمایی وجود دارد که می‌توان از آن در رنگ‌های خاص استفاده کرد. اکثر آن‌ها دارای حسگرهای رنگ پوست برای محافظت از پوست بیش‌ازحد تیره هستند.

دستگاه لیزر خانگی و انواع مو

ما در راهنمای خرید لیزر خانگی برای شما انواع مو و تأثیرپذیری آن در مقابل لیزر را تهیه‌کرده‌ایم. دقیقاً مانند روش‌های درمانی حرفه‌ای، اکثر لیزرهای خانگی و بیشتر موهای زائد با IPL فقط در موهای تیره مؤثر هستند. موهای بلوند تیره، قهوه‌ای و سیاه دارای یک نوع ملانین تیره به نام اوملانین است. این جذب انرژی نور و درنتیجه کاهش مو مؤثر می‌شود. موهای بلوند روشن فقط کمی اوملانین دارند که معمولاً برای جذب انرژی نور کافی نیستند. موهای قرمز نوع دیگری از ملانین به نام pheomelanin دارند. موهای سفید اصلاً ملانین ندارند. آن‌ها انرژی نور را جذب نمی‌کنند.

لیزر خانگی برای صورت آقایان مناسب نیست و همه تولیدکنندگان هشدار می‌دهند که از آن در ریش مردان استفاده نکنند. استفاده از لیزر در ریش خطرناک است زیرا ازنظر بالینی روی ریش‌های مرد آزمایش نشده است. به دلیل ضخامت، تراکم و عمق موهای ریش مردان، نتایج محدودی حاصل خواهد شد. استفاده از آن می‌تواند باعث درد شود، می‌تواند واکنش‌های نامطلوب و ناخوشایندی در ظاهر شما ایجاد کند.

مزایای لیزر مو های زائد

ما در راهنمای خرید لیزر خانگی برای شما فهرستی از مزایای لیزر آورده‌ایم. لیزر برای از بین بردن مو های زائد صورت، پا، چانه، زیر بغل و سایر مناطق دیگر مفید است.

دقت

دستگاه لیزر موهای زائد می‌تواند موهای تیره و ضخیم را هدف قرار دهند. درحالی‌که پوست آن نواحی هیچ‌گونه آسیبی نبیند.

سرعت

هر پالس لیزر در کسری از ثانیه روی پوست تابیده شود و می‌تواند نواحی وسیعی را هم‌زمان هدف قرار دهد. نواحی کوچکی مانند لب فوقانی در کمتر از یک دقیقه قابل‌درمان هستند و منطقه بزرگ مانند پا‌ها ممکن است یک ساعت طول بکشد. شما بعد از سه تا هفت جلسه شاهد کاهش دائمی مو های خود خواهید بود.

راهنمای خرید لیزر خانگی

چراغ نشانگر شدت در دستگاه حذف موی IPl خانگی Panasonic ES-WH90 به رنگ آبی روشن‌شده است. اکثر دستگاه‌های لیزر خانگی و دستگاه‌های از بین بردن مو های زائد IPL دارای ۵ سطح شدت هستند. شدت زیاد برای رنگ‌های تیره پوست است.

آن‌ها همچنین دارای ویژگی‌های ایمنی داخلی برای حفظ امنیت شما هستند:
دستگاه‌های IPL دارای فیلترهای UV داخلی برای محافظت از پوست شما هستند. سنسورهای پوستی از برق‌گرفتگی تصادفی که از چشمان شما محافظت می‌کند جلوگیری می‌کنند، بنابراین نیازی به محافظت از چشم نیست.

نکاتی قبل از لیزر موهای زائد

انجام لیزر موهای زائد اگر بدون تحقیق صورت بگیرد می‌تواند تأثیرات بدی داشته باشد. ما در این بخش از راهنمای خرید لیزر خانگی نکاتی که قبل از لیزر باید بدانید و رعایت کنید را آماده کرده‌ایم.

 • قبل از لیزر با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید چه نوع دستگاهی با پوست شما سازگاری دارد.
 • اگر اپیلاسیون کرده‌اید باید صبر کنید تا موهای شما دوباره رشد کنند.
 • لیزر موهای زائد تنها ریشه مو را هدف قرار می‌دهد، بنابراین قبل از لیزر حتماً موهای خود را شیو کنید.
 • اگر آفتاب‌گرفته‌اید یا سولاریوم انجام داده‌اید صبر کنید تا اثرات آن از بین برود. در غیر این صورت پوست در هنگام لیزر می‌سوزد.
 • بهترین فصل انجام لیزر در فصل‌های پاییز و زمستان است.
 • هر جلسه لیزر باید بین ۲۰ تا ۶۰ دقیقه زمان ببرد.
 • بهترین فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد ۴ تا ۶ هفته است. این فاصله بهترین زمان برای رشد فولیکول مو های شما است. با رعایت این فاصله می‌توانید به بهترین نتیجه برسید.
 • بهترین نتیجه بعد از ۳ ماه مشخص خواهد شد.
راهنمای خرید لیزر خانگی
لیزر کردن پوست

آیا لیزر موهای زائد سرطان‌زا است؟

با توجه به این‌که لیزر موهای زائد راه‌حلی بسیار ساده و ایدئال است بسیاری از مردم ممکن است فکر کنند که لیزر موهای زائد سرطان‌زاست اما پاسخ این سئوال خیر است. لیزر باعث هیچ‌گونه سرطانی نمی‌شود.

عوراض

در اینجا فهرستی از عوارض جانبی احتمالی اما نادر آورده شده است. اگر در زمان‌های شرح داده‌شده در زیر کمرنگ نشدند، به پزشک مراجعه کنید:

 • سوختگی، قرمزی بیش‌ازحد و تورم در اطراف فولیکول‌های مو باید ظرف ۳ روز از بین برود.
 • لکه‌های پوستی روشن یا تیره، باید ظرف ۲ هفته از بین بروند.
 • گرمایش اپیدرمال یک منطقه قهوه‌ای کاملاً مشخص است که خشک نیست و بیشتر بارنگ پوست تیره دیده می‌شود. ظرف ۱ هفته باید از بین برود.
 • تاول، حباب‌های کوچک روی سطح پوست، آن‌ها باید ظرف ۱ ماه ناپدید شوند.
 • عفونت پوست می‌تواند رخ دهد، به‌خصوص پس از سوختگی یا تحریک پوست
 • زخم، معمولاً به دنبال سوختگی که بهبود آن بیش از ۱ ماه طول می‌کشد.
 • فولیکولت تورم و جوش‌هایی در اطراف فولیکول‌های موی شما است که در اثر باکتری‌های موجود در پوست آسیب‌دیده ایجاد می‌شود. برای معالجه سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

نکات مهم در راهنمای خرید لیزر خانگی

ما به شما توصیه می کنیم حتما هنگام خرید به موارد زیر توجه کنید.

استاندارد بودن دستگاه

لیزر موهای زائد کاری حساس و بسیار مهم است بنابراین شما باید از دستگاه‌های استاندارد لیزر موهای زائد و به‌صورت کاملاً بهداشتی استفاده کنید.

منبع تغذیه

از دیگر نکات مهم در راهنمای خرید لیزر خانگی که باید به آن توجه داشته باشید منبع تغذیه دستگاه موردنظرتان است که به‌صورت سیمی و بااتصال به برق است یا به‌صورت شارژی تولیدشده است. لیزرهایی هم وجود دارد که هم به‌صورت سیمی و هم به‌صورت شارژی قابل‌استفاده هستند.

ضد آب

با توجه به اینکه غالباً دستگاه‌های لیزر در محیط‌های مرطوب خانگی در حمام یا سرویس‌های بهداشتی نگهداری و استفاده می‌شود ما در راهنمای خرید لیزر خانگی به شما توصیه می‌کنیم که حتماً به ضد آب بودن دستگاهتان توجه داشته باشید.

طراحی دستگاه

شما باید به شکل ظاهری دستگاه هم توجه داشته باشید. اقدام به لیزر در خانه با دستگاه در نواحی مثل کمر می‌تواند بسیار سخت و زمان‌بر باشد بنابراین خوش‌دست بودن دستگاه می‌تواند به شما کمک کند. پس در هنگام خرید لیزر خانگی به طراحی و شکل ظاهری دستگاه هم توجه داشته باشید.

طراحی دستگاه
طراحی لیزر های خانگی

قیمت

شما می‌توانید با مبالغ مختلف صاحب دستگاه لیزر خانگی شوید. انتخاب یک دستگاه مناسب بستگی به بودجه شما دارد.

دستگاه‌های لیزر خانگی

ما در این بخش از مقاله راهنمای خرید لیزر خانگی برای شما چندین دستگاه لیزر خانگی که از بهترین دستگاه‌های موجود در بازار ایران هستند را آورده‌ایم تا شما بتوانید با توجه به ویژگی‌ها و قیمت آن‌ها بهترین انتخاب را برای خود داشته باشید.

دستگاه لیزر لکستون مدل T011C ULTRA

مشخصات این دستگاه:

 • تکنولوژی اصلاح: نوری (IPL)
 • مقاومت در برابر آب: ندارد
 • قابلیت شستشو: ندارد
 • منبع تغذیه: برق خانگی (با سیم)
 • استند شارژ: ندارد
 • قابلیت تنظیم سرعت: دارد

دستگاه لیزر موهای زائد لکستون مدل T009

 • تکنولوژی اصلاح: لیزر
 • مقاومت در برابر آب: ندارد
 • قابلیت شستشو: ندارد
 • استفاده به‌صورت خشک و مرطوب: ندارد
 • سر قابل شستشو: ندارد
 • ماساژور: ندارد
 • منبع تغذیه: برق خانگی
 • استند شارژ: ندارد
 • قابلیت تنظیم سرعت: دارد
 • تعداد سری:۲ عدد

دستگاه لیزر فیلیپس مدل BRI950/60

مشخصات این دستگاه:

 • تکنولوژی اصلاح: نوری (IPL)
 • مقاومت در برابر آب: ندارد
 • قابلیت شستشو: ندارد
 • منبع تغذیه: برق خانگی (با سیم) و باتری قابل شارژ (بی‌سیم)
 • استند شارژ: ندارد

لیزر خانگی دس لیزر بدن و صورت مدل سه‌کاره GP586

مشخصات این دستگاه:

 • تکنولوژی اصلاح: لیزر
 • مقاومت در برابر آب: ندارد
 • قابلیت شستشو: ندارد
 • سر قابل شستشو: ندارد
 • منبع تغذیه: برق خانگی
 • استند شارژ: ندارد
 • قابلیت تنظیم سرعت: دارد
 • تعداد سری: ۳ عدد
 • وزن دستگاه: ۳۵۰ گرم

دستگاه لیزر موهای زائد اومیت مدل T-006i

مشخصات این دستگاه:

 • تکنولوژی اصلاح: لیزر
 • مقاومت در برابر آب: ندارد
 • قابلیت شستشو: ندارد
 • استفاده به‌صورت خشک و مرطوب: ندارد
 • سر قابل شستشو: ندارد
 • ماساژور: ندارد
 • منبع تغذیه: برق خانگی
 • استند شارژ: ندارد
 • قابلیت تنظیم سرعت: دارد
 • تعداد سری: ۲ عدد
 • این دستگاه دارای دو نوع پرتاب نور با دو کاربرد است. حالت HR بری از بین بردن مو های زائد و حالت SR برای جوان‌سازی و رفع چین‌وچروک و جای جوش است.
 • دارای سنسور تشخیص رنگ پوست
 • قابلیت اجرای ۳۰۰ هزار شات

توجه: در هنگام استفاده از دستگاه، از عینک محافظ همراه دستگاه استفاده کنید.

دستگاه لیزر موهای زائد یومیت مدل T-006

مشخصات این دستگاه

 • تکنولوژِی اصلاح: نوری (IPL)
 • مقاومت در برابر آب: ندارد
 • قابلیت شستشو: ندارد
 • منبع تغذیه: برق خانگی
 • استند شارژ: ندارد
 • تعداد سری: ۲ عدد
 • جنس: پلاستیک
 • وزن: ۱۰۶۰ گرم
 • توان: ۳۶ وات
 • نوع: باسیم
 • ولتاژ: ۲۴۰-۱۱۰ ولت
 • عمر فلش: ۳۰۰۰۰۰ پالس
 • دارای دکمه شاتر
 • دارای سری پلاک برق
 • دارای فلش لامپ کوارتز
 • دارای دکمه خاموش و روشن
 • دارای چراغ‌های تشخیص رنگ پوست
 • دارای چراغ‌های نشانگر میزان قدرت لیزر
 • دارای چراغ نشانگر وضعیت فعالیت دستگاه
 • دارای دکمه کم‌وزیاد برای تنظیم میزان قدرت
 • دارای سری اضافه برای نقاط کوچک‌تر بدن
 • دارای تکنولوژی IPL برای از بین بردن موهای زائد و جوان‌سازی پوست
 • دارای سنسور تشخیص رنگ پوست برای جلوگیری از تغییر رنگ پوست پس از استفاده
 • قابلیت استفاده برای بانوان و آقایان
 • قابلیت استفاده برای تمامی نقاط مختلف بدن
 • گواهینامه CR,FC,ROHS
راهنمای خرید لیزر خانگی
دستگاه لیزر موهای زائد یومیت مدل T-006

توجه: افراد زیر ۱۸ سال، خانم‌های باردار، بیماران عفونی و پوستی، ریش و سبیل آقایان، بیماران دیابتی نباید از این دستگاه استفاده کنند.

دستگاه لیزر زائد پاریس استایل مدل Quartz1

مشخصات این دستگاه:

 • تکنولوژی اصلاح: نوری (IPL)
 • مقاومت در برابر آب: ندارد
 • قابلیت شستشو: ندارد
 • سر قابل شستشو: ندارد
 • ماساژور: ندارد
 • منبع تغذیه: برق خانگی
 • استند شارژ: ندارد
 • قابلیت تنظیم سرعت: دارد
 • تعداد سری: ۱ عدد
 • وزن دستگاه: ۲۵۰ گرم

احتیاط!
پوست آفتاب‌سوخته
پوست دارای قارچ
پوست دارای اگزما

دستگاه لیزر موهای زائد مدل DMF

مشخصات این دستگاه

 • تکنولوژی اصلاح: نوری (IPL)
 • مقاومت در برابر آب: ندارد
 • قابلیت شستشو: ندارد
 • سر قابل شستشو: ندارد
 • منبع تغذیه: برق خانگی
 • استند شارژ: ندارد
 • تعداد سری: ۱ عدد
 • وزن دستگاه: ۲۲۰ گرم
 • قابلیت حالت اتومات و دستی
 • سنسور پوست
 • ۵ درجه قابل تنظیم
 • ۵۰۰ هزار شات

لیزر بدن لکستون مدل T-009i

مشخصات این دستگاه

 • تکنولوژی اصلاح: نوری (IPL)
 • مقاومت در برابر آب: ندارد
 • قابلیت شستشو: ندارد
 • منبع تغذیه: برق خانگی
 • استند شارژ: ندارد
 • تعداد سری: ۲ عدد
 • وزن دستگاه: ۹۵۰ گرم
 • رنگ: سفید وطلایی

هشدار

افراد زیر ۱۸ سال، بانوان باردار، بیماران عفونی و پوستی و بیماران دیابتی نباید از این دستگاه استفاده کنند.

کلام آخر

به پایان مقاله رسیدیم، امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر به این موضوعات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزاریم!

منبع:
wearebodybeautiful.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *