سگ هاسکی

سگ هاسکی

نژاد سگ هاسکی سیبری دارای پوشش زیبا و ضخیمی است که در بسیاری از رنگ‌ها و ویژگی‌ها وجود دارد. چشم‌های رنگی و معمولاً آبی و طرح چشم‌گیر صورت آن‌ها به جذابیت این نژاد که از سیبری منشأ گرفته است می‌افزایند.

منشأ سگ هاسکی

اعتقاد بر این است که سگ هاسکی از قبیله‌ای از عشایر سیبری منشأ گرفته است. تاریخچه این نژاد نسبتاً ناشناخته است اما آزمایش‌های DNA تأیید می‌کنند که آن‌ها از قدیمی‌ترین نژادهای سگ هستند.
ما می‌دانیم که عشایر سیبری از سگ‌ها به‌عنوان وسیله سریع حمل‌ونقل و حامل سورتمه استفاده می‌کردند. آن‌ها به‌عنوان یک سگ خانوادگی با عشایر تعامل داشتند. هاسکی ها اغلب با کودکان می‌خوابیدند و تختخواب‌های راحت و گرم برای آن‌ها تهیه می‌کردند.

از سگ هاسکی سال‌ها بعد زمانی که جویندگان طلا در آلاسکا به دنبال طلا بودند برای کشیدن سورتمه استفاده می‌شده است.

سوابق نشان می‌دهد که آخرین هاسکی سیبری هنگامی‌که مرزها توسط دولت شوروی بسته شد از سیبری صادرشده است. رشد این نژاد در امریکای شمالی ادامه یافت. اگرچه آن‌ها نسبت به سگ‌های اصیل سیبری، کمی تغییر کردند؛ اما آن‌ها هنوز هم بسیاری از ویژگی‌های شگفت‌انگیز آن نژاد را حفظ ‌کرده اند.

اندازه این نژاد

قد یک سگ هاسکی نر حدود ۵۵ سانتیمتر و یک سگ ماده حدوداً ۵۰ سانتیمتر است. وزن یک سگ هاسکی نر حدوداً ۳۰ کیلوگرم و سگ ماده حدود ۲۵ کیلوگرم است.

انرژی سگ هاسکی

به‌راحتی می‌توان فهمید که سگ هاسکی شبیه گرگ‌های سیبری است! پس مواظب باشید زیرا این سگ باهوش و ورزشکار می‌تواند به‌طور مستقل و مانند والدینش عمل کرده و راهی برای فرار پیدا کند. برای جلوگیری از فرار هاسکی ها بهتر است آن‌ها را در حیاطی با حصارهای بلند قرارداد. ممکن است شما فکر کنید اگر سگ شما به ‌اندازه کافی ورزش کند ممکن است خسته شود ولی این نژاد توان بالایی دارد و به‌راحتی خسته نمی‌شود.

ویژگی‌های شخصیتی

سگ هاسکی ازجمله سگ‌های گروهی است و به صاحبی احتیاج دارد که رهبر مشخص گروه باشد. این امر آموزش سگ را آسان‌تر می‌کند؛ زیرا متوجه خواهید شد که سگ به شما احترام می‌گذارد. اگر سگ هاسکی ضعف رهبری شما را در گروه متوجه شود سعی می‌کند هرازگاهی کنترل خودش را در دست بگیرد.

پس هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، تعجب نکنید. مهم است که به لجبازی آن‌ها توجه نکرده و خود را به‌عنوان رهبر معرفی کنید. البته نه با قلدری یا ضربه زدن، بلکه با وضوح و ثبات قوانین اصلی، رهبری خود را تأیید کنید.
وادار کردن سگ خود به انتظار برای غذا خوردن یکی از بهترین راه‌ها برای تعیین نقش رهبری شماست. سگ هاسکی، شما را به‌عنوان نگه‌دارنده تمام منابع ارزشمند، غذا، خوراکی‌ها، اسباب‌بازی‌ها و سایر دارایی‌های خود، محسوب می‌کند.

ویژگی‌های شخصیتی هاسکی
ویژگی‌های شخصیتی هاسکی

خرابکاری!

این نژاد پرانرژی می‌تواند در صورت بی‌حوصلگی یا عدم انجام ورزش کافی هم در محیط داخلی و هم در خارج از خانه مخرب باشد. آن‌ها اگر تنها بمانند خانه‌ای را خراب می‌کنند و حتی جویده شدن دیوار سیمانی هم توسط سگ هاسکی برای فرار اتفاق افتاده است!

آن‌ها باغ گل‌ها و حیاط‌ها را به‌طور یکسان حفاری خواهند کرد؛ اما می‌توان آن‌ها را آموزش داد تا در یک مکان خاص در حیاط حفاری کنند. برای همه بهتر است اگر به‌جای تلاش برای از بین بردن این عادت، فقط به سگ خود یاد دهید که در یک نقطه حفر کند.

شرایط نگهداری در آپارتمان

این‌ یک خبر خوب است که سگ هاسکی سیبری پارس نمی‌کند. ولی خبر بد این است که آن‌ها از زوزه کشیدن لذت می‌برند. این می‌تواند برای همسایگان شما بسیار ناراحت کننده باشد. تا زمانی که شما یک هاسکی سیبری را به‌درستی تربیت نکنید، آن‌ها حیوانات خانگی ایده‌آلی برای آپارتمان نیستند.

یک احتیاط دیگر! اگرچه هاسکی ها به دلیل صمیمی بودن و مهربان بودن موردستایش قرار می‌گیرند، اما آن‌ها سگ‌های نگهبان خوبی نیستند. متأسفانه، آن‌ها بیش‌ازحد به افراد غریبه، ازجمله سارقین، مشکوک نیستند. واقعیت این است که آن‌ها تمایل دارند همه را دوست داشته باشند.

خلق‌وخو

خلق‌وخوی سگ هاسکی تحت تأثیر عوامل مختلفی ازجمله وراثت، آموزش و معاشرت اجتماعی قرار دارد. توله‌های با خلق‌وخوی خوب، کنجکاو و بازیگوش هستند. مایل‌اند به مردم نزدیک شوند و توسط آن‌ها نگه‌داشته شوند.

حداقل با یکی از والدین ملاقات کنید تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها خلق‌وخوی مطبوعی دارند و با آن‌ها راحت هستید. ملاقات با خواهر و برادر یا سایر اقوام والدین نیز برای ارزیابی وضعیت توله‌سگ هنگام بزرگ شدن مفید است.

معاشرت

مانند هر سگ، سگ هاسکی سیبری نیز در سنین جوانی به قرار گرفتن در معرض افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربیات زودرس نیاز دارد. معاشرت به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که توله‌سگ شما به اطراف و موقعیت خود کاملاً واقف است.

ثبت‌نام او در مهدکودک توله‌سگ شروع خوبی است. دعوت منظم از بازدیدکنندگان و بردن او به پارک‌های شلوغ، فروشگاه‌هایی که به سگ‌ها اجازه می‌دهند و همچنین گشت و گذارهای تفریحی برای ملاقات با همسایگان نیز به وی کمک می‌کند تا مهارت‌های اجتماعی خوبی به دست آورد.

کودکان و سگ هاسکی

سگ هاسکی ازجمله حیوانات خانگی عالی برای خانه‌های دارای فرزند است. آن‌ها می‌توانند نسبت به کودکان بسیار مهربان باشند. اما مانند سایر سگ‌ها، باید نظارت شوند. همیشه نحوه نزدیک شدن و لمس سگ‌ها را به کودکان بیاموزید.

کودکان و سگ هاسکی
کودکان و سگ هاسکی

همچنین لازم است بر هرگونه تعامل بین سگ‌ها و کودکان خردسال نظارت داشته باشید تا از گاز گرفتن یا کشیدن گوش و آسیب طرفین جلوگیری شود. به کودک خود بیاموزید هرگز در هنگام غذا خوردن به سگ نزدیک نشود یا سعی نکند غذای سگ را با خود ببرد. هیچ‌وقت نباید هیچ سگی را بدون نظارت با کودک تنها گذاشت!

وضعیت سلامتی

نژاد سگ هاسکی به‌طورکلی سالم است؛ اما مانند همه نژادها مستعد ابتلا به برخی از بیماری‌ها است. هاسکی ها ممکن است به هیچ‌یک یا همه این بیماری‌ها مبتلا شوند، اما اگر به فکر این نژاد هستید مهم است که از آن‌ها آگاهی داشته باشید.

یک پرورش‌دهنده خوب پیدا کنید که به شما اجازه بازدید از والدین توله‌سگ را بدهد. مجوزهای بهداشتی ثابت می‌کنند که یک سگ برای یک شرایط خاص آزمایش‌شده و از آن بیماری ها پاک‌سازی شده است. هنگام تیمار کردن، وجود زخم، بثورات، یا علائم عفونت مانند قرمزی، حساسیت به لمس یا التهاب روی پوست، بینی، دهان و چشم‌ها و پاها را بررسی کنید. چشم‌ها باید شفاف، بدون قرمزی و ترشحات باشند. معاینه هفتگی دقیق به شما کمک می‌کند مشکلات احتمالی سلامتی را زود تشخیص دهید.

بیماری‌ها

در نژاد سگ هاسکی، ممکن است بیماری‌هایی چون دیسپلازی مفصل ران، دیسپلازی آرنج، کم‌کاری تیروئید و بیماری فون ویلبراند وجود داشته باشند. شما باید مجوزهای بهداشتی را ببینید.

آب‌مروارید

آب‌مروارید، مات بودن روی عدسی چشم است که باعث دشواری در بینایی می‌شود. از جمله نشانه های آن این است که چشم سگ ظاهری ابری دارد. آب مروارید معمولاً در سنین بالا رخ می‌دهد و گاهی اوقات می‌توان با جراحی آن را از بین برد تا بینایی سگ بهبود یابد.

دیستروفی قرنیه

این وضعیت روی قرنیه یا قسمت شفاف خارجی کره چشم تأثیر می‌گذارد. این یک تیرگی است که توسط مجموعه‌ای از لیپیدها در قرنیه ایجاد می‌شود. این بیماری معمولاً در بزرگ‌سالان دیده می‌شود و بیشتر ماده‌ها را مبتلا می‌کند. هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما به نظر نمی‌رسد که بر بینایی تأثیر بگذارد.

آتروفی پیش‌رونده شبکیه

یک اختلال چشم است که درنهایت باعث کوری ناشی از دست دادن گیرنده‌های نوری در پشت چشم می‌شود. این بیماری قبل از اینکه سگ علائم نابینایی را نشان دهد قابل‌تشخیص است. خوشبختانه سگ‌ها می‌توانند از حواس دیگر خود برای جبران نابینایی استفاده کنند و سگ نابینا می‌تواند زندگی کامل و شادی داشته باشد. فقط باید سعی کنید از جابه‌جایی وسایل خودداری کنید.

مراقبت از سگ هاسکی

سگ های هاسکی سیبری باید روزانه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش کنند تا خسته نشوند. آن‌ها همراهان عالی آهسته دویدن هستند؛ اما نباید در هوای گرم با آن‌ها ورزش کرد. در کمال تعجب، آن‌ها برای صرف انرژی خود فقط به یک حیاط‌‌خلوت کوچک اما امن نیاز دارند.

مراقبت از هاسکی
مراقبت از هاسکی

سگ هاسکی سیبری برای شاد ماندن باید فعالیت کند. معمولاً پیاده‌روی و سایر ورزش‌های فضای باز باعث می‌شود که شما سگ هاسکی را سالم، شاد و از مشکلات دور نگه دارید.

پناه گرفتن در لانه

آموزش رفتن داخل لانه نکته مهمی است که اغلب توسط پرورش‌دهندگان سگ هاسکی توصیه می‌شود. این امر سگ و توله‌سگ را در امان نگه می‌دارد و همچنین به آن‌ها یک پناهگاه امن برای عقب‌نشینی در هنگام احساس خستگی یا ترس می‌دهد. لانه نباید هرگز به‌عنوان مجازات استفاده شود.

قلاده زدن

آموزش قلاده زدن نیز ضروری است.آن‌ها عاشق دویدن هستند و این کار را بدون فکر کردن در مورد اینکه چقدر از شما دور هستند، انجام خواهند داد. اگر او تصمیم گرفت چیزی را تعقیب کند یا به‌راحتی از دویدن لذت ببرد، ممکن است به‌راحتی هاسکی خود را از دست دهید. هاسکی های سیبری مسافت زیادی طعمه را تعقیب می‌کنند و این دلیل دیگری است که در هنگام پیاده‌روی باید آن‌ها را قلاده زد. سگ هاسکی سیبری را هرگز نباید در قسمت محصورشده، قلاده زد.

پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقاله نکات خرید سگ هاسکی را از دست ندهید.

تغذیه

سگ هاسکی سیبری را به راحتی میتوان نگهداری کرد؛ زیرا به نسبت اندازه، آن‌ها به مقدار کمی غذا احتیاج دارند. این ویژگی را می‌توان از ریشه این نژاد جستجو کرد. عشایر سیبری این سگ‌ها را پرورش دادند تا با کمترین میزان مصرف غذا، در فواصل زیاد، یک بار سبک را با سرعت زیاد بکشد.

میزان تغذیه سگ بالغ شما به اندازه، سن، ساختار، متابولیسم و سطح فعالیت وی بستگی دارد. سگ‌ها هم مانند انسان‌ها هستند و همه به یک مقدار یکسان غذا احتیاج ندارند. ناگفته نماند که یک سگ بسیار فعال بیش از یک سگ تنبل خوابیده به غذا نیاز خواهد داشت. کیفیت غذای سگ که خریداری می‌کنید نیز تفاوت ایجاد می‌کند. هرچه غذای سگ بهتر باشد، به نفع شماست و مقدار کمتری از آن را باید در کاسه سگ خود بریزید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه هاسکی خود، به مقاله زیر مراجعه کنید.

غذای سگ هاسکی چیست؟

پوشش سگ و آراستگی

در صورت نگهداری از سگ هاسکی سیبری مرتباً برای آراستن او وقت بگذارید. پوشش دولایه این سگ‌ها دارای موهایی با طول متوسط است. پوشش رویی صاف و بلند است و پوشش زیرین نرم و متراکم احساس می‌شود.

انتظار می‌رود در فصل بهار و پاییز موهای سگ هاسکی، ریزش زیادی داشته باشد. این نژاد برای مراقبت، نژادی نسبتاً آسان است. هاسکی های سیبری که در دمای سردتر زندگی می‌کنند کمتر از سگهایی که در آب‌وهوای گرم زندگی می‌کنند ریزش دارند. اگر متعهد شوید که حداقل یک بار در هفته در طول سال موهای سگ خود را برس بزنید باعث می‌شود از ریزش موهای زائد روی مبلمان خودداری کنید.

پوشش سگ و آراستگی
پوشش سگ و آراستگی

حمام کردن

هاسکی های سیبری سگ‌هایی تمیزی هستند و برای تمیز کردن خود وقت می‌گذارند. آن‌ها معمولاً بوی بد نمی‌دهند و به ندرت به حمام احتیاج دارند. البته وقتی زمان حمام است، یک شامپوی سگ با کیفیت بالا انتخاب کنید که برای حفظ روغن‌های طبیعی پوست و پوشش سگ شما طراحی‌شده باشد.

مراقبت از دندان

دندان‌های سگ هاسکی خود را حداقل دو یا سه بار در هفته مسواک بزنید تا تجمع میکروب ها و باکتری‌های کمین کرده در آن از بین برود. اگر می‌خواهید از بیماری لثه و عفونت دندان سگ خود جلوگیری کنید، مسواک زدن روزانه بهتر است.

بهداشت ناخن

اگر ناخن‌های سگ هاسکی را ماهی یک تا دو بار کوتاه نکنید باعث شکستگی دردناک و سایر مشکلات ناخن می‌گردد. اگر می‌توانید صدای کشیده شدن آن‌ها را روی زمین بشنوید، بیش‌ازحد بلند هستند. ناخن‌های پای سگ دارای رگ‌های خونی هستند و اگر خیلی کوتاه کنید می‌تواند باعث خونریزی شود.

همچنین سگ شما ممکن است دفعه بعدی که می‌بیند ناخن‌گیر را بیرون می‌آورید همکاری نکند! بنابراین، اگر تجربه کوتاه کردن ناخن‌های سگ را ندارید، از یک دامپزشک یا آرایشگر برای گرفتن کمک یا مشاوره استفاده کنید.

بهداشت گوش

گوش‌های سگ هاسکی باید هفتگی ازنظر قرمزی یا بوی بد بررسی شوند زیرا این نشانه‌ها می‌توانند نشان‌دهنده عفونت باشد. هنگامی‌که گوش‌های سگ خود را بررسی می‌کنید، آن‌ها را با یک پنبه مرطوب با گوش پاک‌کن ملایم و متعادل پاک‌کنید. چیزی را داخل مجرای گوش نکنید. فقط گوش خارجی را تمیز کنید.

ظرفیت یادگیری

سگ های هاسکی سیبری با نگاه‌های چشم‌نواز و استعداد تحریک‌کننده هیجان، توجه مردم و همچنین هنرمندان، را به خود جلب کرده‌اند. سگ هاسکی قدرتمند و ورزشکار است. این سگ اولین بار به‌عنوان سگ سورتمه پرورش یافت. بعضی از آن‌ها هنوز برای این کار استفاده می‌شوند. سگ هاسکی ازجمله حیوانات قابل‌توجه هستند و توانایی یادگیری آن‌ها سرسام‌آور است.

پرورش

محبوبیت روزافزون نژاد سگ هاسکی باعث تولید توله‌سگ‌ها و پرورش‌دهندگان غیرحرفه‌ای شده است. این امر تأثیر نامطلوبی بر نژاد اصیل می‌گذارد و بسیاری از صفات منفی در این سگ‌های بد نژاد رایج می‌شود.

ویژگی‌های رفتاری

اگر به تمام نکات مثبت سگ هاسکی نگاه کنید، بدون شک این نژاد شگفت‌انگیز است. آن‌ها باهوش و مستقل هستند. آن‌ها به همه محبت دارند اما نیازی نیست مدام شما را موردتوجه قرار دهند. سگ هاسکی پرخاشگر شناخته نمی‌شود و به‌طورکلی در خانه‌هایی که چند سگ نگهداری می‌شود عملکرد خوبی دارند. آن‌ها با کودکان نیز خوب عمل می‌کنند و از همه، حتی افراد مزاحم نیز در خانه خود استقبال می‌کنند!

آموزش

با توجه به تمام نکات مثبت سگ هاسکی بااین‌حال، آن‌ها غالباً از این هوش قابل‌توجه برای یادگیری چیزهای موردپسند صاحبانشان کمتر استفاده می‌کنند و بیش‌ازحد مشتاق کسب رضایت صاحب خود نیستند. آموزش آن‌ها بسیار دشوار است. کسانی که می‌خواهند برای اولین بار صاحب سگ شوند یا افراد ترسو باید نژادهای دیگر را در نظر بگیرند.

سگ هاسکی
آموزش

سگ هاسکی با صاحبان سگ با اعتمادبه‌نفس و باتجربه‌ای که در تربیتشان طبق قانون عمل کرده و سعی میکنند آنها را با محیط سازگار کنند، بهترین انتخاب است. مانند همه نژادها، هاسکی ها نیز به آموزش اطاعت احتیاج دارند، اما به نظر می‌رسد که توانایی تشخیص عادی تفاوت بین خانه و کلاس را دارند. در کلاس خوب رفتار می‌کنند درحالی‌که دستورات را در خانه نادیده می‌گیرند.

احتیاط!

بزرگترین احتیاط در مورد هاسکی های سیبری شهرت آن‌ها به‌عنوان هنرمندان فرار است. آن‌ها هر وقت فرصتی پیدا کردند از خانه دور می‌شوند. متأسفانه بسیاری از این سگ‌ها درنتیجه فرار از خانه ازدست‌رفته یا زخمی شده‌اند. برای صاحبان سگ هاسکی سیبری بسیار حیاتی است که دائماً خانه خود را ازنظر هرگونه موقعیت فرار بررسی کرده و حیاط خود را با حصاری که در زمین فرورفته محاصره کنند.

اگرچه آن‌ها ویژگی‌های بسیاری دارند که می‌توانند تربیت سگ‎های هاسکی را دشوار کنند؛ اما سگ هاسکی هنوز یک نژاد شگفت‌انگیز است. طرفداران این نژاد فعال و سرزنده، از طبیعت شگفت‌انگیز آن‌ها استقبال می‌کنند. هاسکی ها وقتی به‌درستی آموزش ببینند و از آن‌ها مراقبت شود، خانواده فوق‌العاده‌ای را به همراه می‌آورند.

نکات مهم

  • ریزش موی سگ هاسکی بسته به آب‌وهوای محل زندگی شما دارد، هاسکی های سیبری به‌طورکلی ریزش کم دارند.
  • سگ هاسکی سیبری برای زندگی در آپارتمان توصیه نمی‌شود، اما برخی از آن‌ها اگر به‌درستی آموزش ببینند و تمرین کنند، در آپارتمان‌ها عملکرد خوبی دارند.
  • سگ هاسکی سیبری چه در داخل و چه در خارج می‌تواند بسیار مخرب باشد. اگر آن‌ها در داخل خانه بسته نشوند، می‌توانند خانه‌ را خراب کرده و خسارات زیادی وارد کنند.
  • سگ هاسکی سیبری به‌ندرت پارس می‌کنند و اگر کسی به ملک شما بیاید هشدار نمی‌دهند. این امر آن‌ها را به یک نگهبان نامناسب تبدیل می‌کند.
  • آن‌ها به یک مالک قوی نیاز دارند که قوانین را در خانه حفظ کند. آن‌ها از کودکی به آموزش اطاعت احتیاج دارند و می‌توانند نژادی سخت و لجباز برای آموزش باشند.
  • هاسکی سیبری یکی از نژادهایی است که به‌اشتباه خریداری می‌شود. بسیاری از خریدارها خلق‌وخو و کنجکاوی‌های خاص سگ هاسکی را در نظر نمی‌گیرند!
  • هاسکی سیبری روزانه به سطح بالایی از کالری نیاز ندارد.
  • اگر به فکر خرید هاسکی سیبری هستید، وقت زیادی را صرف یادگیری ویژگی‌های این نژاد کنید.
  • به یاد داشته باشید که این سگ زیبا زندگی شما را به یک ماجراجویی تبدیل می‌کند و همیشه یک زندگی آسان در انتظار شما نیست.

کلام آخر

به پایان این مقاله رسیدیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *